T Tweede Blad BINNENLAND GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 23 MEI 1925. neeren (draaikolken) in het zand lichte lijk groote diepten, die zich somtijds tijdelijk ten om dan plotseling weer te verschij nen. Het leggen van een dijk op zulk een newegelijken bodem, waarin eventueel ont stane geulen zeer moeilijk zijn af te dammen, 7 zaï slechts het onvermijdelijke risico aan de pic-nic, een minnend paartje, een uitvoering van den afsluitdijk verbonden, kampement of een kraampje met versna- noodeloos en ongerechtvaardigd verhoogen ontdekken, en de daarmee gemoeide kosten uitermate Dat bet ook hier den geheelen dag aan doen stijgen. het strand druk was, behoeft geen betoog. Voor de stad Harïingen wordt door het Reeds "1 de morgenuren waren er velen, plan-Zuricb in de toekomst een nieuwe sit.ua- kenteekenen droegen van plan tie geschapen. Wanneer deze plaats in het te zijn daar kampeeren; ontelbare jon- Ingezonden Mededeeling. (464) Doorzitten bij Wielrijders - Stukloopen - Schrijnen en Smetten der Huid Zonne brand -Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en getveest men met PUROL. Excursie naar de Zuiderzeewerken. Blijkens het tijdschrift van de Ned. Mij. voor de Nijverheid en Handel zullen de leden der departementen Amsterdam, Haarlem en Zaanstreek op 11 Juni een excursie houden naar de Zuiderzeewer ken. Met een der nieuwste booten der HollandFriesland-lijn zal men uit Enk huizen naar de werken varen. De afsiuitdijk-Zurlch of Piaam? Men schrijft uit Harïingen aan het ,3®n>- delsblad": Friesland staat aan den vooravond van een nieuwe quaestie; öf liever we zijn er reeds midden in verzeild. Want nè de vergadering, die de opponenten, uit den Zuidwesthoek dezen Donderdag te Sneek hebben gehou den, is het „pro" en „contra" hartstochtelijk leven ingeblazen, zoodat men slechts kan vaststellen, dat de strijd is ontbrand. De quaestie, kort aangeduid, is deze. In de wet van 14 Juni 1918 is vastgelegd, dat de afsluidijk, die Friesland aan Holland zal verbinden, van Wieringen zal worden aangelegd naar de Frlesche kust bij het dorpje Piaam. Sedert'het tot stand komen dezer wettelijke bepaling, hebben de bewo ners van den Zuidwesthoek zich overgege ven aan milde toekomstdroomen. Het aan lokkelijk verschiet dat hun toeblonk, was ongeveer dit: de treinverbinding Holland— Piaam, zal via Bolsward en" Sneek naar Leeuwarden worden geleid, waardoor deze provinciestadjes uit hun verkeersisolement geheven worden en waar tevens de geheele Zuidwesthoek der provincie commercieel wèl Wj varen, zal. Op deze „illusie" is jarenlang bewust voortgebouwd. Geen wonder dus, dat dit deel der Friezen pijnlijk getroffen werd bij een wijziging in het vastgestelde plan. De leider der Zuiderzeewerken, de heer tr. H. Wortman, wenscht van dit plan af te wijken, en het eindpunt van den afsluitdijk van Piaam naar de 8 KJd. Noordelijker ge legen uitstekende punt der Friesche kust, bij Zurich (een dorpje 7.5 K.M. ten Zuiden van Harïingen) te verleggen. In verband daarmede zal dan de spoorwegverbinding over den afsluitdijk op Harïingen moeten uitmonden, terwijl de geprojeoteerde aan sluiting aan het snelverkeer PiaamBols ward—Sneek, door het surrogaat van een lokaalspoorweg zal worden vervangen. Hier ligt nu de oorzaak der ontevredenheid van de Friezen van den Zuidwesthoek. Deze ontstemming heeft geleid tot het instellen eener actie, welke actie tot hoofden heeft gekozen de burgemeesters van Sneek, Bols ward en Lemmer. Deze beeren hebben reeds van te voren een bespreking gehad met den minister van Waterstaat, die natuurlijk weinig hoop kon geven op een eventueel in trekken der wijziging. Het comité evenwel zat niet stil en wist de medewerking te ver krijgen van den deskundige ir. J. C. Ramaer, van wiens hand dezer dagen een brochure verscheen, getiteld: „Bezwaren tegen wijzi ging in de richting van den afsluitdijk der Zuiderzee naar Zurich in plaats van naar Piaam". De heer Wortman was nJ. uit technische overwegingen tot de overtuiging gekomen, dat de ontworpen wijziging den ontwerper zulke groote voordeelen biedt, dat de daar aan verbonden nadeelen daartegen niet kun nen worden opgewogen. De hoofdzaken de zer wijziging zijn deze: de ontworpen uitwa- terings- en schutsluizen op de Middelgron- den zullen bij verwezenlijking van het Zu- rich-pian, in stede van 7 K.M. slechts 8 K.M. uit de Friesche kust nabij het vaarwater de Boontjes komen te liggen. De voor den sluis bouw noodige omringdijik kan dan aanleunen aan den Frieschen vasten wal, wat materiaal- aanvoer per as mogelijk maakt en zoodoende den sluisbouw vergemakkelijkt. Een verder oordeel der noordelijke richting ziet de ont werper in de benadering van den hoogen zandrug, die zich vjak zuidwaarts van de diepe geul, de Doovebalg, uitstrekt en als ondergrond voor het te léggen dijklichaam •kan worden benut Genoemde brochure van den heer Ramaer eohter bevat materiaal tegen de plannen van den heer Wortman. De oud-inspect.-generaai van den Rijkswaterstaat, die voor de geop perde denkbeelden van den heer Wortman alle waardeering toont, wijst b.v. op het ver- ontdiepingsgevaar, waarmede het vrij uitge breide Komwerderzand, dat öp sommige plaatsen slecht^ 3 én 4 dIM. onder laag water diep is, de daarop te bouwen schutsluis en hare toeleidingskanalen bereigt. Zoowel wind als stroom, betoogt de heer Ramaer, zullen benoorden den afsluitdijk door de groote zandinassa in de onmiddellijke nabijheid een gestadige aanzanding verwekken en slechts met zeer kostbare baggerwerken zal de noo dige diepte va» 20 dM. kunnen worden ge handhaafd. Ook het fundeeren van het dijk lichaam op den genoemden zandrug kan in het technisch oog van den deskundige geen genade vinden. Herinnerend aan het ongeval bij Minseroog (bewesten den Jahdemond) ziet hij n.1. in dijkaanleg op zand vanwege den geringen weerstand, dien dit aan de stroominwerking biedt, een voortdurende bron van gevaar voor verzinking van bet dijklichaam. Daar nu uit het oogpunt \an weerstand aan den stroom keileem a!s onder grond' verre is te verkiezen, en de cfijk naar Piaam grootendeels boven keileem komt te liggen, is h«t vasthouden aan deze richting z. L als vanzelf aangewezen. Ir. Ramaer legt, in_ tegenstelling met den ontwerper, voorts bijzonder gewicht op de grootere diepte (maximaal 106 dM.), waarop de dijk richting- Zurich, dan de richting Piaam (76 diM.) zal komen te liggen. Op een diepte van meer dan 10 d0£. onder laag wftar, ontstaan n.L gens en meisjes hadden ondanks den koe len wind reeds een eerste kennismaking gemaakt met het water en steeds trokken nieuwe rijen van menschen strandwaarts. De binnenstad was dan ook uitgestor ven. Het badseizoen heeft goed ingezet De Motor- en Rfjwietwet De inwerkingtreding van art 25. Op 1 Juli a.& zal het nieuw geredigeerde artikel 25 der Motor- en Rijwielwet in wer king* treden. Waar dit artikel van zeer veel belang is voor alle bestuurders van motorrijtuigen, laten wij het hier in zijn geheel volgen: „In geval van botsing, aan- of overrtj- ding met een motorrijtuig op de wegen of rijwielpaden, is de eigenaar van het mo torrijtuig of indien het aan het rijtuig aangebrachte nummer met letter door het bevoegde gezag is opgegeven aan den houder de houder aansprakelijk voor de schade, toegebracht aan, niet door dat tad ondergeschikt te maken en voer een motorrWj TttWért» jero» deel op le offeren «an die ™n Harïingen! snelverkeer HollandLeeuwarden wordt op genomen, zai zij zich snel gaan uitbreiden en groote mogelijkheden van bloei bloot leggen. Het is opmerkelijk, hoe de proteststem ming in Z.W. Friesland de geesten verwart. Het, gemeentebestuur van Lemsterland voegde de volgende passus aan de brochure van den heer Ramaer toe: „Met kracht moet worden opgekomen tegen de hier aangege ven verzwaring van de scheepvaart en niet. minder tegen het feit, dat op deze wijze de belangen van een zeer groot deel van Fries land worden ondergeschikt gemaakt en voor een deel zelfs geofferd aan die van Harïin gen. Ondanks de groote bedragen, welke van de zijde van rijk en provincie tot nu toe aan de haven van Harïingen zijn ten koste ge legd, heeft deze nimmer aan de gekoesterde verwachtingen beantwoord". Deze voorstelling is in strijd met alle fei ten. Hoe toch kan een gemeentebestuur in allen ernst meenen, dat 't plan-tZurich er gekomen is om.... de belangen van Fries- Zeer terecht heeft dr. Ferwerda, een bekende havenspecialiteit, in de „Lw. Crt." op het onbekookte in deze redeneering gewezen. Ais exporthaven heeft Harïingen ten stelligste aan de gekoesterde verwachtingen beant woord; iri 60 jaren verdrievoudigde zelfs de tonnenmaat op deze haven zioh en kwam iö 1913 de millioen M'. zelfs te boven! De heer Ferwerda wees er den opponenten op, dat de haven van Harïingen telkens weer een zoo groote vitaliteit toonde, dat, alle pessi misme ten spijt, op iederen tegenslag een verrassende opbloei volgde. Ook na den oor log heeft de navigatie van Harïingen zich op schitterende wijze hersteld Het conflict ln de Amsterdamsche houthaven. Woensdagochtend hebben, naar het „Hbl." meldt, de arbeiders van de H. A. R., clle waren aangewezen voor werk in de Hout haven, vergaderd onder leiding van de Am- sterdamsche Federatie van Transportarbei ders. Zooals gemeld is, stelde de Federatie zich op het standpunt, dat er nog geen staking was. Donderdagochtend is evenwel, aldus hert blad, de staking geproclameerd, omdat, naar men van werknemerszijde mededeelde, de Scheepvaartvereeniging Noord de haven- is te wijten aan overmacht, daaronder be grepen wordt schuld van lertand, voor wien de eigenaar of houder niet aanspra kelijk is. De eigenaar of houder, die het motor rijtuig zelf niet bestuurtt, is aansprakelijk voor de gedragingen van dengeen, door wlen hij het rijtuig doet of laat rijden. Wanneer het ongeval iemands dood ten gevolge heeft of kwetsing of verminking van eenig deel des lichaams, vinden de artk 1406 en 1407 van het Burgerlijk Wetboek overeenkomstige toepassing met betrekking tot de personen, die eene reohtsvordering tot schadevergoeding hebben, en de wijze waarop de schade wordt gewaardeerd. Ter zake van eenzelfde ongeval is het totaal bedrag der ingevolge het eerste lid versohuldigde vergoeding voor aan goede ren toegebrachte schade, beperkt tot de waaide van het motorrijtuig op het oogen- blik van het ongeval, tenzij} wordt aange toond schuld van den eigenaar of houder zelf of van iemand, voor wien de éigenaar of houder aansprakelijk is. Ingeval van geschil heeft de eigenaar of houder aan te toonen tot welk bedrag zijne aansprake lijkheid is beperkt. Het bepaalde bij die vorige leden vindt patiënte te Zwarte Kruis gehad heeft- Drie nachten aaneen heeft hij bij de patiënte doorgebracht. Den middag daarop is hij twee keer er heen gegaan, met de belofte 's avonds om tien uur terug te komen, tenzij hij eerder gehaald jverd. Toen haar man kwam is hij onmiddellijk meegegaan en direct aan het werk getogen. Om drie uur 's nachts is het kind geboren, dooh al dien tijd is de dokter bezig geweest en bij had niet eerst naar Garijp kunnen gaan en daar de andere vrouw helpen. Voor al zijn moeite had hij slechts 25 ontvangen, dus deze patiënte als betalend te ken schetsen is wel eenigszdns belachelijk. Van werkelijk betalen van zijn werk kan hier geen sprake zijn. Pleiter betoogde verder, dat de vrouw in Garijp niet in hulpeloozen toestand ge weest is; wel de vrucht; dooh een kind, dat dood geboren wordt, wordt beschouwd als niet te hebben bestaan. Niemand is hier dus in hulpeloozen toestand gelaten, waar uit volgt, dat de dokter niet wegens dit feit veroordeeld kan worden. In Zwarte Kruis was èn gevaar voor de moeder èn voor het kind. Dr. Z. had zijn woord ge geven om te komen, dus kon hij niet eerst naar Garijp gaan. Van het oogenblik af, dat hij weer thuis was van het middag- bezoek is hij paraat gebleven om te ver trekken, zoodra hij geroepen werd. Het gaat niet aan, dat een dokter kalm op een vergadering zit en de andere twee ern stige gevallen tegelijk te behandelen krijgt. Pleiter vroeg vrijspraak. arbeiders, die hadden geweigerd te werken qeene toepassing ten aanzien van schade, aan boord van de „Fylgia" (het Zweedsche door een motorrijtuig toegebracht aan los- schip, dat de arbeiders boycotten), had ge straft door hen voor acht dagen uit te slui ten van besteken. Bovendien is een arbei der uit de H. A. R. ontslagen. Verder rijn ook de ontvangers, die niet bij de „Fylgia" wilden werken, gestraft. loopende dieren, aan oen ander motorrij tuig ln beweging of aan personen en goe deren, welke daarmede worden vervoerd. De rechter kan het 'bedrag der schade vergoeding beperken, wanneer het aanne melijk is, dat het ongeval mede te wijten Bij de staking zijn betrokken ongeveer is aan de schuld1 van iemand, voor wien 300 arbeiders. de eigenaar of houder niét aansprakelijk Woensdagochtend lagen alle schepen in is. De rechtsvordering tot schadevergoe- de Houthaven weer etlL ding vervalt door tijdsverloop van zes De Scheepvaartvereeniging Noord heeft maanden, te rekenen van den dag, waarop in Zweden laten informeeren, hoe daar te het ongeval heeft plaats gehad', lande de houding der havenarbeiders is. Zij De bij dit artikel gegeven voorsohriften heeft telegrafisch antwoord ontvangen, dat laten onverkort de uit het gemeene recht de 'Zweedsche havenarbeiders, ondanks de voortvloeiende aansprakelijkheid.'" staking der zeelieden, doorwerken. De mooie Hemelvaartsdag. Het buitengewoon-fraaie weer was oor zaak van een grooten uittocht van men schen uit de hoofdstad. Al vroeg, begon het; de eerste wandelaars togen al heel vroeg er op uit. Ze willen van de hoofd wegen af te zjjn als dé auto-files komen. Maar de wielrijders lieten zioh evenmin onbetuigd. Aan de stations verdrongen zich dui zenden en duizenden menschen, die den trein verkozen boven fiets. Zeer velen gingen naar Zandvoort. Het was een ideale temperatuur voor het traditioneele kwartjesbezoek aan „Ar- tis". Het rondwandelen door den prachti- gen'tuin en het verwijlen bij de hokken en kooien, matte den bezoeker ditmaal niet bijzonder af omdat er een koel voor jaarswindje woei en wie vermoeid was mocht vrij op eenige heerlijk groene grasperken een poosje de ltiie ledematen uitstrekken. Nochtans was het minder vol dan ande re jaren; ongeveer 11000 bezoekers waren er. Scheveningen was voor duizenden Ha genaars de groote trekpleister. De ver voermiddelen als tram, motorbussen en auto's konden het groote aantal bezoekers schier niet verdwelgen en overal vormden zich files van wachtenden. Langs den strandboulevards krioelde bot van wande laars, terwijl het rijverkeer, niet het minst van wielrijders, overstelpend was. Het strand was ingenomen van Kijkduin af tot aan Wassenaar toe door een onafge broken menschenmenigte, zoodat men op de drukste punten, zooals in de omgeving van de Pier als het ware plaatsen op h<# strand te kort kwam. De Pier zelf bezweek bijna onder den enormen menschenlast, dien zij den ge heelen dag had te torschen. De café's en andere etablissementen maakten goede Uit het Gooi wordt gemeld: Heele slierten fietsen trokken er al Plichtsverzuim? Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft Woensdag terecht gestaan A. Z., 65 jaar, arts te Bergum, wegens het opzettelijk in hulpeloozen toestand laten van Iemand, tot wier verpleging hij krachtens de wet verplicht was. Den 24ien October werd zijn bulp ingeroepen voor de vrouw van v. <L Veen in Garijp, die een bevalling ver wachtte, waarbij de vroedvrouw dokters- hulp noodzakelijk oordeelde. Dr. Z. liet zeggen niet te kunnen komen, omdat hij elk oogenblik gehaald -kon worden voor een dergelijk geval in Zwarte Kruis en adviseerde zijn collega, dr. Hornstra, te halen. Dr. Hornstra was echter niet thuis; hij was op een vergadering en zijn vrouw zei, dat dr. Z. maar naar Garijp moest gaan. Haar man zou dan het geval te Zwarte Kruis kunnen overnemen. Dr. Z. weigerde dit. Het kind is dood ter wereld gekomen. Van de gehoorde deskundigen achtte dr. Bekenkamp het moeilijk een oordeel uit te spreken, maar hij meende, dat de patiënte te Garijp het eerst geholpen had moeten worden. Dr. Vromen meende, dat het beter was de vrouw te Zwarte Kruis hulp te gaan verleenen, omdat daar elk oogen/blik het leven van de vrouwen van het kind ln gevaar kon verkeeren, terwijl het leven van de vrouw in Garijp geen gevaar liep en niet vaststond dat zijn hulp voor het kind nog zou baten. De officier van justitie laakte de slechte verstandhouding, welk© tussohen de beide doctoren te Bergum bestaat. In geen ge val mag daar een patiënt de dupe van wor den en daarom achtte hij het, toen v. d. Veen bij hem kwam, zeer goed dat hier een vervolging werd ingesteld en rucht baarheid aan de zaak werd gegeven. Spr. Inbrekers; ongewoon bewijsstuk. Wij legen in het „Hbl. van Antwerpen": De rechterlijke d'lenst van het parket te Antwerpen heeft een belangrijke aanhou ding gedaan en wel van een bende beruchte brandkastinbrekers, die in de HoUandsche plaatsen Eindhoven en '§-Hertogenbosch aan het werk is geweest. Deze dienst had van de HoUandsche politie mededeeling gekregen, dat de brandkast- dieven eerst in de stad Eindhoven een brand kast hadden opengebroken en den volgen den dag in de stad 's-Hertogenbosch. In deze laatste plaats hadden ze hun werk niet kun nen voleinden, daar ze door den huisbe waarder waren verrast. Deze, vergezeld van rijn flinken waakhond, had de stoutmoedige schelmen op de vlucht gedreven, en ae vlucht was zoo overhaast, dat ze al hun ma terieel ter plaatse moesten achterlaten. Een der agenten van den rechterlijken dienst het feit vernemende, herinnerde zich, drie beruchte brandkastinbrekers te zamen te hebben gezien. Zij haddien hun rijwiel bij zich en trokken de Middenstatie binnen. Het spoor werd gevolgd en vastgesteld werd, dat ze naar Limburg waren vertrokken. De geheele brigade werd op zoek gezonden en alle drie werden aangehouden. Het waren A., wonende te St.-Mariaburg, L., woonach tig t.e Borgerhout, en Van L., die daaren boven in banbreuk van bewaakzaamheid ver keerde. Natuurlijk beweerden ze, zooals alle boeven van beroep, van niets te weten en loochenden hardnekkig elke plichtigheid. In Holland werdén in een statie de brief jes weergevonden van hun rijwielen, die ze er tor bewaring haddén gegeven en waarvan de nummers geheel uitkwamen met de num mers hunner rijwielen. Dit was voor de ke rels nog niet voldoende om de feiten te be kennen, doch Dinsdagmorgen zijn andere bewijsstukken voor den dag gekomen, heel ongewone, doch die doorslaand waren. Door de HoUandsche justitie waren name lijk bijzonderheden medegedeeld over de in braak te 's-Hertogenbosch. De hond van den portier, die een kranige waakhond moet zijn, heeft nogal wat spel aan de inbrekers gele verd. Het dier is herhaaldelijk op de schel men toegesprongen en op zeker oogenblik moet een hunner een flinken knauw hebben gekregen in rijn „achterwerk". De drie schelmen werden voor den dag gehaald en met afgestroopte broek moesten ze voor de wetsdokters visiet passeeren de uitslag was doorslaande. Bij A. werd'óp het gedeelte van zijn lichaam, waar de rug van naam verandert, de schoonste afdruk ge vonden van een hondebeet, die men maar denken kan. Zou dit bewijsstuk nu ook voor de rechtbank moeten gebracht worden? De rechterlijke brigade, aangemoediec door dit buitengewoon succes, zet haar op zoekingen voort mmeende dat dr. Z. verplicht was geweest vroeg op uit, via Weesp en 'sGraveland naar <je vrouw van v. d. Veen te gaan, of over den befaamden Muiderstraatweg. Waar voor de vrouw te Zwarte Kruis an- De auto's en motoren snorden langs den dere hulp gevonden had kunnen worden weg, terwijl opgepropte Jan Pleizier's en was geen reden de 'betalende patiënte vrachtwagens evenmin ontbraken. Een voor de armlastige (te Garijp) te doen plekje landelijke rust was in 't Gooi dan gaan. Het O.M. eisohte 100 boete of 30 ook vèr te zoeken. dagen hechtenis. Op de Buasumsche hel, tusschen de De verdediger, mr. M. E. Hepkema, ge- geurende denneatruiken, vu om de 26 waagde van de xorgen, die dn. 2L met de zich te lokken. Haar moorden pleegde zij met koel overleg en geraffineerde handig heid. Zij bekent haar misdaden en^iegt bij iet verhoor een weerzinwekkend cynisme aan -Ten dag. Op een vraag van den rechter van in structie, waarom rii zoovele onschuldige menschen had omgebracht, antwoordde zij: „Uit jaloezie. Want ik weet, dat zij morgen een andere vrouw naloopenDaarom heb ik tegen mezelf gezegd1, dat zij beter bij mij rustig in den kelder kunnen slapen. Rechter: „Heeft u geld van hen aange nomen?" Bekl.: „O neen, integendeel, ik gaf...." Rechter: „En het kind, waarom heeft u dat uredood?" Be »d.: „Het beteekende voor mjj een voortdurend gevaar ontdekt te worden". Rechter: „Wanneer de moorden nu niet ontdekt zouden zijn geweest, zou u dan nog meer menschen hebben omgebracht?" Bekl.: „Ik geloof wel, dat ik tot in het on eindige zou hebben voortgezet, wat ik als iets noodzakelijks beschouwde". Heit proces trekt natuurlijk in geheel Joe goslavië en ook in Roemenië groote belang stelling. Een deel der Servische bevolking kiest partij voor de moordenares; overal word: de affaire hartstochtelijk besproken. De doktoren, die de jonge vrouw hebben on derzocht en geobserveerd, zijn van oordeel hier te doen te hebben met een uniek patho logisch geval. De verhooren worden voort gezet en brengen dagelijks nieuwe griezelige bijzonderheden aan het licht. („Telegr."). Een oud gebruik. Lord Burnham heeft van het oude privi legie van zijn geslacht tot het benoemen van de ofTicieele bierproevers van Beaconsfield een stadje, dat veel brouwerijen telt gebruik gemaakt om daartoe de beide he iende schrijvers G. K. Chesterton en Arnold Bennett aan te wijzen. De oude verplichting voor den .bierproever om aUe brouwerijen te bezoeken en aan het hoofd van het ge slacht Burnham verslag uit te brengen welk bier hij als het beste bevonden had, wordt al sedert tweehonderd' jaar niet meer gehand haafd. maar de brouwers betalen nog wel den jaariijkschen tol van één gajlon sterk bier aan d«? telkenmale door lord Burnham be noemden. Bij een stierengevecht gedood. Bij een stierengevecht, dat Zondag te Marseille gehouden werd, is de matador, een jongen van 20 jaar, die voor het eerst een stier met onbeschermde horens bevochit, gedood. Het gesarde dier heeft zijn tegenstand© r een hevigen horen stoot in de hartstreek toegebracht, tenge volge waarvan de jongen vrijwel onmid dellijk stierf. Een massa-moordenares heeft >2 minnaars vergiftigd. De sensationeele misdaden zijn na den oorlog in alle staten der wereld ontzaggelijk toegenomen en hebben vormen aangenomen die aUe menscheljjke verbeeldingskracht té boven gaan. 't Schijnt, alsof de criminaliteit bij alle volken steedt, toeneemt. Zoo heeft men thans, naar de „Tag" meldt, in Joego slavië een misdaad ontdekt, zoo algrijbejjk, dat zjj nauwelijks haar weerga vindt en her innert aan de donkerste tijden der midden eeuwen. Voor den rechter van instructie van Groot-Berkerekul in Servië, staat de dertig jarige beeldschoone vrouw Renici terecht, onder beschuldiging, twee harer echtgenoo- •ten, haar 10-jarigen zoon en 32, zegge twee- en-dertig minnaars met voorbedachten rade te hebben vermoord door arsenicum in hun eten te doen. De lijken harer slachtoffers verborg zij in tonnen in den kelder van haar huis. Elk dezer tonnen is voorzien van een etiket, waarop naam en-leeftijd van den ver moorde, alsmede de duur van de liefdesbe trekking tusschen beklaagde en den be trokken persoon vermeld staan. De vermoor den zijn bijna alle jonge kooplieden in den ouderdom van 23—30 jaar, waarvan 14 Roe menen. Mevrouw Renici placht haar minnaars telkens 6 7 maanden bij zich in huis te houden. In dezen tijd leefde het paar in de grootste harmonie en gelukzaligheid tot de niets vermoedende vriend plotseling ver dween. Het waa voor de jonge, opvallend mooie vtouw niet moeilijk, de """"en tot OOST-INDIE. Geknoei met muntbiljetten. Een telegram heeft eenige korte bijzon derheden gemeld betreffende ontdekte knoeierijen met afgekeurde muntbiljetten op het kantoor van den algemeenen ont vanger te Weltevreden, gepleegd in een tijd, toen de huidige functionnaris nog niet was opgetreden. In aansluiting hiermede meldt het Bat. Nbl. dat, naar het zich laat aanzien, het geknoei van grooten omvang schijnt te zijn. De aanwijzingen, welke dienaangaande nader verkregen zijn, duiden er op, dat een gansch complot, waarbij eveneens Europeanen betrokken moeten zijn, ge- ruiinen tijd is bezig geweest afgekeurde muntbiljetten opnieuw in omloop te bren gen en het daarvoor ingewisselde gang bare geld op te strijken en ln eigen zak te doen verdwijnen. Het ingestelde onderzoek heeft verras sende bijzonderheden aan het licht ge bracht. Voorshands valt bij benadering niet te zeggen, hoeveel is verduisterd. Wel is gebleken, dat o.m. een inlandsch beambte bij elke verbranding van de met het.toezicht belaste ambtenaren, een dou ceurtje van f 150 toegestopt kreeg, ten einde zich daarmede van zijn zwijgzaam heid te verzekeren. Deze beambte, die een salaris van f 20 verdiende, genoot derhalve maandelijks een extra inkomen van f600! Wanneer zulks het geval is met deze handlangers onder de lagere goden van het personeel, welke extra „verdiensten" klopten de hoogere ambtenaren, bij de knoeierijen betrokken, er dan wel niet uitl? Het vermoeden is dan ook gewettigd dat het verduisterde bedrag in de tienduizenden loopt. Door toeval zijn de knoeierijen aan het licht gekomen. Een ier (gewezen) inlandsche beambten van 's lands kas te Weltevreden bleek betrokken in....een valsche munters zaak. N adat bij bjj bet optreden van den nieuwen algemeenen ontvanger te Wel tevreden in Juni van het vorige jaar ontslag gevraagd had, omdat hij zich niet erg senang meer voelde, leefde dit heer schap een zorgeloos bestaan. Bij een nauwkeurig nagaan van 's mans gangen bleek al dadelijk, dat hij over rijke bronnen van inkomsten scheen te beschikken, en toen ontdekt werd, hoe hij zich met valsche munterspraktijken ophield, is men verder aan het speuren gegaan. Hierbij viel de betrokkene na eenige draaierijen door de mand en bracht de af ge sieurde muntbiljetten aan het licht. Hij legde een volledige bekentenis af en ,op zijn aanwijzing kon tot de arresta tie van nog een drietal medeplichtigen worden overgegaan. Van de Europeesche medeplichtigen valt o.m. te vermelden, dat bij een poging om huiszoeking te doen bij een hunner gekleken is, dat de betrokkeneonge veer een maand geleden naar Europa was vertrokken. n« Al.1_ TT 1» nn "I Zclk6ü

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1