Open huid NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Kinderen Eerste Blad. BUITENLAND Het geheim van de Verpleegster Nr. 6032. ZATERDAG 30 MEI 1926. FEUILLETON. AlsUw zich bezeerd hebben ,/3-y zyt geen vrouw," zeide Sidney Dane en nu sprak hy rustig, „gy zyt een booz© geest. Gy hebt my een vraag ge steld en ik zal erop antwoorden, omdat gy er my toe dwingt. De heb geen andere gevoelens voor u dan verachting en haat. Als gy over liefde spreekt, is dat voor my als eene beleediging van den naam der liefde!" door scKrij nen of trarvspireerervl Bestrijk de pijrvlijke, plaats met AKKER's Kloosterbalsenv Verzacht direct 50 ct per pot. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING ïdï p- blnneiyland f2.-, Ned. 0. en W. fnA^ri f, ®n °veri«elanden f 4.20. Zondagsblad reep. 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25. f 1.25, f 1.60 Loeee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekenin* No. 16066. Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). W i n t e r t y d. Maan Zon Hoogwater ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 1.16 3.45 8.07 2.10 2.42 Zo. Ma. Di Wo. Do. Vr. Za. Mei op: 81 a. 12.02 m. Juni 1 1.12 1.38 3 45 8.07 3.17 3.54 2 2.24 1.59 3 44 8.09 4.31 5.04 8 8.39 2.21 3.43 8.11 5 34 6.— 4 4 58 2 45 8 42 8.12 6.26 6.51 Zomertijd. 5 7.18 8.18 4 42 9.18 8.15 8.37 6 8.88 4.46 4 41 9.14 8.59 9.21 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 30 Mei8.35 uur Zondag 81 8.37 Maandag 1 Juni 8.37 De verhouding van Japan tot Rusland en Amerika. Ben onderhoud met Baron Goto. Een correspondent van de „Vossische Zeitung" heeft op een reis naar Japan te Tokio een onderhoud gehad imet den be kenden staatsman burggraaf Goto, die tot 1928 minister van Biiuienlandsche Zaken van Japan was, over de quaestie van het Russisch-Japansche verdrag en de ver houding van Japan tot de Vereenigde Sta ten. Op de vraag, of de Japansche regeering wist, dat de diplomatieke vertegenwoor digers van Rusland van hun positie ge bruik maken ten behoeve van de bolsje wistische propaganda, verklaarde Goto niet te gelooven, dat de Russische regee ring haar propaganda tot Japan zou uit strekken. In de eerste plaats, zeide hy, heeft de bolsjewistische politiek zich in de laatste jaren sterk gewyzigd, ik her inner aan de toelating van particulier ka pitaal, en in de tweede plaats gelooven wjj, dat het de Russische regeering niet onbekend zal zyn, dat in Japan niet de geringste voorwaarde voor het welslagen van zulk een propaganda aanwezig is. De eischen der meest extremistische Ja pansche socialisten zyn uitsluitend van economisch-sociaien aard, terwyi de liefde voor familie, godsdienst en keizerschap boo diep in het wezen van' den Japanner geworteld is, dat de mogeiykheid van een verbolsjewiseering van het land volkomen absurd is. Desniettemin zal de Japansche regeering elke poging om de rust en orde des lands te ondermynen, eventueel onder drukken. Op de vraag, of Japan met het sluiten van het verdrag ten doel had zich een nieuwen uitweg in het Oosten te verzeke ren voor zyn bevolkingsoverschot ten ge volge van het stopzetten .der emigratie naar Califorpië, antwoordde Goto: De dalifornische quaestie staat hier geheel buiten. Rusland bood ons een welkom veld voor den afzet van Jdpansche pro ducten en Japansche „brains", nadat wij de moeilijkheden, door de groote aardbe- ADVERTENTIEN: 20 ct. p. Tegel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder do. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct ving veroorzaakt, hadden overwonnen. Naar aanleiding van een andere vraag zeide baron Goto: De kolonisatie van Ca- lifornië is een levensquaestie voor Japan. Noord-Japan, dat thans nog bewoond wordt door de weinige laatste resten der oerbewoners van het eilandenrijk, is wat klimaat en natuur betreft, niet geschikt voor den Japanner van heden. Daarente gen biedt Californië alle agrarische en klimatologische voordeelen, waaronder de Japanner zich thuis gevoelt Wij ontzeg gen een land gelijk Amerika, dat alleen aan immigratie zijn ontstaan te danken heeft, het recht verdere immigratie te verbieden. Afgezien daarvan is de immi gratie-wet een ongehoorde ondankbaar heid ten opzichte van Japan, daar oor- spronkeiyk uitsluitend Japansche boeren die landstreken in cultuur hebben ge bracht. Op de vraag, of Japan deze quaestie ten slotte met de wapens zou uitvechten indien noodig, luidde het antwoord: Ook een immigratiewet is niet onherroepeiyk. Br zyn reeds thans invloedrijke en 'er kende personen in Amerika, die de wet bestrijden. Ik noem slechts den naam van La Follette. En een nieuwe regeering zal zeker een ander antwoord op de Califor- nische quaestie hebben. Wanneer natuur- ïyk Japan op den duur geen wyziging be speurt in de houding van Amerika, zal ook de door u genoemde mogeiykheid binnen het kader der overwegingen moe ten worden getrokken. De politicus moet helaas vaak aan een oorlog denken, maar mag er nooit over spreken. Op de vraag: Heeft men het verleggen van de Amerikaansche vlootmanoeuvres voor den eersten keer sedert vele jaren van den Atlantischen naar den Stillen Oceaan als een aan Japan vyandige hou ding opgevat? antwoordde baron Goto: Aanvankeiyk wel. Maar wy gelooven niet, dat Amerika een oórlog zou ontketenen, die op den eenparigen tegenstand van het vredelievende Japansche volk zou stuiten. Onze persooniyke betrekkingen tot Ame rika, zoowel de financieele als de weten- schappeiyke wereld, zyn zoo goed als maar denkbaar is en ofschoon wij ook on- voorwaardeUjk moeten staan op een rege ling van de Californiscbë quaestie in pn- zen zin, geloof en hoop ik toch, dat die regeling verkregen zal worden. Ten slotte verklaarde Goto op een vraag betreffende de Japansche houding ten op zichte van een ontwapeningsconferentie het volgende: Japan is bereid, aan elke conferentie deel te nemen, die een voor uitgang belooft op den weg van dén vol- kenvrede. Natuurlijk is deelneming van Amerika voorwaarde ook voor onze deel neming en ik zoü willen zeggen, dat ik persoonUjk 'ook de deelneming van Duitschland en de toetreding van dat land tot den Volkenbond zeer warm zou toe juichen. FRANKRIJK. De oorlog ln Fransch-Marokka De rede, die Painlevé in de Fransohe Kamer over de Marokkaansche aangele genheden heeft gehouden, was uiterst handig en zonder pathos. Hy zette uit sluitend het plan uiteen oim den Rifs een les te geven, zonder op verovering uit te zyn, en daarna vrede te sluiten. Ondanks de interrupties der oommunisrten verze kerde hy dat geen enkel koloniaal werk boven dat der Franschen ln Marokko staat, waar de bevolking beschaving en bescherming geniet. door MURRAY HERBERT. „U weet niet, wat u zegt, zuster Anna, zeide hij schor. „Je moet krankzinnig «yn. Ik begrijp niet.Ik De vrouw lachte schril, en langzaam schudde zy het hoofd. Het kwam Sidney Dane voor, dat die lach alles in zich sloot, wat slecht was. .Nooit sprak ik een waarder woord, antwoordde zy zacht. „Ik bemin je, Sid ney. 01" brak zy uit in trillenden harts tocht, „Ik -hen niet eene van die alledaag- sohe vrouwen. Als ik bemin, bemin ik ge heel; als ik haat, haat ik geheel; en daar ben lk biyde om. En ik bemin, of lk haat; een middenweg ken tk niet. Ik zou met kunnen leven als ik niet iemand haatte even sterk als ik Jou bemint Liefde en haat, misschien zijn beide hetzelfde! Sid ney, van het begin af, dat ik onder het personeel van'St. Gaul ben opgenomen en dat ik je voor het eerst gezien heb, 4dst ik, dat ik Je beminde dat alleen jy voor mij bestond „Houd op!" riep Sidney Dane, „ik wil niet meer hooren. Het is monsterachtig, het Is schandeiyk Je moet wel buiten je ■elf synl Ik heb liever, dat Je mij als Je hitteraten vyand beschouwt, dan dat je op deze wijze zoudt spreken. Zuster Anna, ik verzoek u heen te gaan." Zy maakte geen beweging. „Als u niet heengaat, zal lk gaan," zeide hy. Terwijl hy sprak, begaf hy zich naar de deur, doch zyme vingers hadden nauwe lijks de kruk even omsloten, of hare stem riep hem terug, evenals hare lichte aan raking van zyn arm, waarna hy zioh we der vlug omwendde. De deur was dan een weinig open blij ven staan. Hy zag haar met omfloerste oogen aan. Dit was- waariyk de vreemd ste liefdesgeschiedenis, die een man kon overkomen Hy gevoelde zioh, alsof hy in in een draaikolk geraakt was en er niet uit kon komen en waarin hy ieder oogen- blik kon omkomen, en van de geheele we reld scheen niets werkeiyk echt te zyn, behalve het gelaat van zuster Anna, vreemd en onpeilbaar. Nu werd hy zich bewust, dat het vrees was, die hem daar deed blijven; vrees voor Barbara, terwyi in eene ondrage- ïyke langdurige stilte zy hem strak aan zag met ononderbroken vastheid, waar voor hy zijne blikken moest afwenden. „Ik zeg u, ga heen. Waarom maakt u geen einde aan deze pynlljke scène, zuster Anna?" Zij antwoordde koel met. eene andere vraag: „Waarom ben lk zoo hatelijk ln uwe oogen, Sidney? Ik heb gedaan, wat maar weinige andere vrouwen gedaan zouden hebben. De heb den moed gehad u van mijns liefde te spreken," Hare stam Ingezonden Mededeellng. Painlevé sprak zyn afschuw over den oorlog uit, maar drong op de noodzake lijkheid aan een door de afschuwelijke communistische propaganda gesteunde anti-Fransche campagne te verhinderen. Hy gaf cyfers van de tot dusver geleden verliezen: 400 dooden en 1100 gewonden. De oommunisten riepen: „Een mooi begin, weg met den oorlog!" Painlevé noemde dit schynheiligheid van een party, die den burgeroorlog voorbereidt Men merkte vooral op dat Painlevé de actie der Fransche regeering in Marokko verdedigde en aldus de oppositie tevreden stelde,, die de hulde, welke hy het leger bracht, toejuiohte, terwijl de socialisten, ontevreden; het stilzwijgen bewaarden. Berthon bleef volhouden dat de mili taire operaties worden ondernomen in het belang van oen syndioaat; dat naar myn- oonsessies in het Rifgebied streeft, zoodat deze koloniale oorlog niet uitsluitend wordt gevoerd om de veiligheid van Ma rokko te verdedigen. Briand verzekerde, dat de berichten te dier zake ln de Engelsche pers onjuist zyn. Wy zullen in onZe zflne blijven, zoo zeide hy, wy zoeken geen uitbreiding en zullen met Spanje over de RlfgreAs onder handelen en niet met Abd el Krim. MAROKKO. Uit Madrid wordt aan het Journal ge meld, dat generaal Primo <Jtf Rivera te Cadix de laatste toebereidselen zal bywo nen voor de militaire operatie, die te Al hucemas uitgevoerd zal worden. Er be staan ernstige meenlngsverschillen tus schen de staten van land- en zeemacht om tretnt de waarde van deze operatie. De marine acht haar ontydig en verwacht geen résultaat van beteekenis daarvan, maar de staf van het leger meent, dat een goede, in combinatie met een Fransch of fensief voorbereide krijgsverrichting de Riffynen moet demoraliseeren en Abd-el- Krim ertoe brengen om vrede te vragen. De ontscheping te Alhucemas wordt mid den Juni verwacht. Spanje en Marokko. Uit een openbaar gemaakte mededee llng van Primo de Riviera blijkt dat het directorium met de Fransche regeering geenerlel afspraak heeft gemaakt, welke Ingezonden Mededeellng. (498) gebruik dan dadelijk 3! het leger van den eenen staat zon mach tigen op het gebied onder protectoraat van den anderen staat te opereeren. De be sprekingen nemen hun normalen loop. BULGARIJE. Het ontslag van de 19.000 soldaten. Naar V. D. uit Parys meldt, heeft het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat de Raad van ge zanten Bulgarye zal uitnoodigen voor 81 Mei a.s. de 10.000 extra onder de wapenen geroepen militairen af te danken, waarby tegelijkertyd het verzoek van Bulgarye om uitstel en afdanking by gedeelten zal afgewezen worden. AFGHANISTAN. Executie van opstandelingen. Van de rebellen uit het gebied van Khost zyn op last van de legerautoriteiten te Kaboel de eerste groep van zestig man doodgeschoten. Een executie op zoo groote schaal was in de geschiedenis van Afgha nistan tot nog toe niet bekend. JAPAN. V ulkaanu ltbarstlng. Tokio, 28 MeL De vulkaan op het eilandje Osjima dat gelegen is voor den Westelijken uitgang van Straat-Tsoe- garoe (tusschen het eiland Hakodate en het hoofdeiland van Japan) is in werking gekomen. De uitbarsting had een rotsstor ting ten gevolge, die een aantal woningen aan den voet van den berg vernielde. De bewoners zyn van het eiland weggevlucht VEREENIGDE STATEN. De Itallaansche schuld aan de Ver. Staten. De Itallaansche ambassadeur te Wash ington, heeft een onderhoud gehad met Mellon, den minister van financiën, en Winston, den secretaris van de schulden commissie. Gedurende anderhalf uur heeft men gesproken over de kwestie van Italië's schulden aan de Ver. Staten. Mel lon hm*haalde nog eens, dat Amerika in zake ae schuldregeling zooveel mogeiyk rekening wil houden met de byzondere omstandigheden. De Italiaansche gezant verklaarde, dat de actie van Italië onaf- hankeiyk is van die van Frankrijk. Hy zegde zyn volle medewerking toe by hét sluiten van een betalingsovereenkomst, welke gebaseerd zal zyn op de betalings capaciteit van het land. LUCHTVAART. De Pooltocht van Amundsen. Volgens het Noorsche blad Sjoefartsti- dende zal de Noorsche regeering indien Amundsen a.s. Vrijdag nog niet terug is maatregelen treffen om den verdwenen vliegers hulp te gaan verleenen. Daartoe zouden twee militaire vliegtuigen en een oorlogsschip naar Spitsbergen worden ge stuurd. Ook wordt thans te Oslo overwo gen of buitenlandsche hulp zal worden gevraagd. Om den Coupe Cordon Bennett Voor den wedstrijd om den Coupe Gor- don Bennett zyn dit jaar niet minder dan 19 vry-ballons ingeschreven. De start heeft 7 Juni te Solbosch by Brussel plaata. was laag en klankvol. „Ik heb u dat dur ven zeggen en ben er niet beschaamd over." Voorzeker zou zy hem nu wel verlaten, dacht hy. Maar zuster Anna kwam nog nader bij hem met gevaarlijk gloeiende oogen. „Luister," zeide zy. „Voor het oogen- blik is het my voldoende, dat ik Je bemin, Sidney I Ik wil de vrouw zijn, die voor je carrière zorgt. Ik zal je tot een rijk man maken. Je glimlacht daarom, je denkt weer, dat if mijn verstand verloren heb? Dat ik maar een arme ziekenverpleeg ster ben, die maar in het wilde weg fan taseert? Maar ik zal niet lang meer zie kenverpleegster zyn. Ik ben op het punt fortuin te maken en dit zal spoedig in myn bezit zijn!" Sidney Dane zag haar met onverholen verbazing aan. Dit was eene geheel an dere vrouw dan zuster Anna, die haar werk verrichtte, nauweiyks door hem op gemerkt, tot voor zeer korten tijd, toen i de omstandigheden hem wel dwongen nota van haar bestaan te nemen. Weinig op vallend en onbeteekenend, had hy nooit noch om hare bezittingen, noch om hare persoonlijkheid gedacht Maar nu scheen zy ten eenenmale veranderd te zyn en hare vreemde woorden met zulk een na druk voorgedragen, dat zy, ook tegen zijn wil, een diepen indruk op zyn geeet maakten. „Je gevoelens ten opzichte van ndj zul len veranderen, Sidney." „Nooit!" barstte hy oogehblikikeiyk uit. „Al was je ook de rijkste vrouw van de wereld, zouden zy hetzelfde ibiyven. La ten we hiermede ophouden, zuster Anna. Ik wensch u succes met uw eerzucht om rijk te worden. Meer dan dat kan ik niet doen. Zoo lang ik leef zal ik nooit iets meer kunnen doen." „Omdat je Barbara liefhebt," zeide zus ter Anna kalm en niet uit het veld ge slagen. „Ik waarschuw je, voorzichtig te zyn. Ik kan haar morgen reeds in ver zekerde bewaring hebben." Rarbara's naam op de lippen van de vrouw, die hem plotsheling zoo geheim zinnig en hateiyk geworden was, was hem onverdrageiyk; het ontwrong Sydney Dane een kreet van afschuw. „Waarom kwel je my zoo?" riep hy heftig uit. „Je sprak van een prijs voor je stilzwijgen; zeg my wat die is!" „Je belofte om mij te trouwen;" ant woordde zuster Anna. „Je denkt nu, dat die prijs hoog is, maar in de dagen die komen zullen, zul Je tot andere gedach ten komen. Je levensgezellin te zyn, is wat ik vraag." „Dat kun je niet meenen!' Ingezonden Mededeellng. Zeven nationaliteiten zyn vertegenwoor digd: Frankrijk, België, Amerika, Zwit serland, Engeland, Italië en Spanje. De nieuwe F. K. 33. Donderdagochtend vroeg is een aan vang gemaakt met de overbrenging van het nieuwe drie-motorige verkeerstoeatel, de Koolhoven FK 83, van de werkplaatsen der Nationale Vliegtuig Industrie aan de Laakhaven te 's-Gravenhage naar het vliegveld Waalhaven. De fuselage was gisteren geheel gereed gekomen en nadat de laatste hand was gelegd aan de luxu euze inrichting van de cabine, kon het ge vaarte uit de fabriek op de schuit gerold worden waarmede het naar Waalhaven wordt gebracht. Niet minder dan 40 man waren noodig om den romp te doen ver voeren. Thans worden de vleugels voor het ver voer in gereedheid gebracht; deze hoopt men voor het einde van deze week even eens naar Waalhaven te kunnen vervoe ren, opdat men direct na Pinksteren met de montage zal kunnen aanvangen. Moskou—China. Den lOen Juni zal er van uit Moskou een proefvlucht ondernomen worden via Ingezonden Mededeellng. KOM UW PIJNLIJKE RUG TE HULP! Voelt gy u ellendig door doffe, stekend® rugpijn? Wordlt g" gemarteld door rheu- matlsche pynen, stijfheid en harde zwel lingen in uw gewrichten en ledematen? Hebt gy last van de hlnderiyke steken van spit? Van onaangename urinestoornissen? Voelt gy u vermoeid, uitgeput en op, ze nuwachtig, prikkelbaar en terneergesla gen? Pas dan op vw nieren. De nieren zyn de filters van het bloed, en zoodra zy de taak niet meer behoorlijk vervullen, bhjven vergiften ln het bloed achter, en raakt uw gestel van streek. Rugpijn en scherpe steken als van een mes beginnen u te kwellen, gy krijgt last van hoofdpyn, duizeligheid, blaasstoor- nissen en slapeloosheid. Wacht niet tot zich verdere verschyn- selen van nierzwakte voordoen. Help uw verzwakte nieren voor het te laat is. Ge bruik Foster's Rugpyn Nieren Pilen. Dit speciale niergeneesmiddel dient uitslui tend voor nier- en blaaskwalen. Foeteris Pillen hebben duizenden geholpen en kun nen u evenzeer helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gy zeker zyt geen verlegen bulten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. sohikking!" antwoordde zuster Anna lang zaam. „Dit is myn prijs en jy, noch iemand anders, kan dien veranderen. Als je dien niet verkiest te betalen, zal ik zoowel Barbara als jou vernietigen." Hare stem had een peinzenden klank aangenomen, in akelige tegenstelling met; de harde uit drukkingen van hare oogen. „Sidney, valt het Je zoo moeiiyk?" Sidney besloot te trachten uitstel te krijgen, al wist hy nauweiyks hoe hy dit buitengewone schepsel daarvoor zou moe ten aanpakken. „Ik kan niet dadelijk tot een besluit komen. Geef ndj een dag of twee om mij te bedenken." Wederom bracht zy hare handen op zyne schouders, en hoewel Sidney Dane nog meer dan de eerste keer verlangde deze af te schudden, haar van zich af te werpen, kon, durfde hy dat niet doen. Hy gevoelde zich terneergeslagen, verdoofd en hopeloop, als een man, die gevangen was in een val, waaruit ontkomen onmo gelijk was. Eene stem scheen hem toe te fluisteren: „Je behoort geen tegenstand te bieden, want het is ten behoeve van Barbara!" Zuster Anna sprak zacht, nu gelukkig in de zekerheid harer overwinning. „Je moet niet al te hard over my den ken, Sidney. Ik ben eene vrouw en !k be min je op myne eigene majiler. Ik ben riepi hy uit. daarmede tevreden. Eens zul je ook my „Er moet een andere schikking gevonden liefhebben! Dat weet ik! Daar ben lk zeker kunnen worden!" van!" JSr ia geen sprake van eene andere (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1