't Laagste in prijs. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. SCHOENMAKERIJ Van Galenstraat 111, BUITENLAND Vereeniging lot bestrijding der tuberculose. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Nr. Ö033. DINSDAG 2 JUNI 1025. 53ste JAARGANG. iï«>«0 wTÓrofOm ÏiVi" u*,"" 1"d«» 4'»- ZonjambM w m Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: 0. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girarek-enias No. 16066. Lloht op voor Auto'a en Fietsen i Dingdag -2 Juni8.89 uur. Woensdag 88.41 De vergadering van den gezantenraad. De gezantenraad heeft met algemeene stemmen den tekst vastgesteld van de nota aan Dultachland rakende de ontwa pening en van de bijgevoegde lijst met de tekortkomingen. De stukken zullen Dinsdag of Woens dag door Lord d'Abernon bij een gemeen- ■chappelijken stap van de geallieerde ge zanten, plechtig aan Stresemann overhan digd worden. De nota zal twaalf uur en de lijst een etmaal na de overhandiging openbaar ge maakt worden. De gezantenraad heeft bet besluit tot afdanking op 81 Mei van de 10.000 tijde lijk opgeroepen soldaten van de Bulgaar- sche militie geh frankrijk. De moord op Ernest Berger. gehandhaafd. Het Fransche antwoord op de Dolteche vooratellen Inzake een velllgheldspaot De diplomatieke redacteur van Havas be vestigt, dkt er volledige overeenstemming fceerscht tuaechen de Fransche en Engelsche kanselarijen nopens de voornaamste punten der nota, welke Frankrijk tot Duitschland zal' richten als antwoord1 op de Duitsche voorstellen inzake een Rijnpact. Er moet alleen nog de laatste hand worden gelegd aan eenige onderdeelen van den tekst. En geland verklaart zich bereid) om met zijn ge- heele militaire macht de Rijngrenzen te waarborgen en verleent aldus aan Frankrijk den steun, in geval van een Duitsche agres sie door het Engelsch-F ransch - Am erikaan- sche verdrag van 1919 beloofd, dat vervallen Is door de niet-ratificatie door de Vereenig- de Staten, maar weigert zich te verbinden om .militair tusschenbeide te komen voor het geval Duitschland1 de oostelijke grenzen zou schenden. Evenwel heeft Engeland zijn wil bevestigd om getrouwelijk de verbin tenis na te komen, welke het aanging door het teekenen van het verdrag van Versall- lee, het pact van den Volkenbond en andere verdragen. Dientengevolge zou Engeland er waarschijnlijk toe komen om in geval van een conflict de elschen van den aangevallen staat langs dlplomatieken weg te steunen. Engeland geeft eveneens toe, dat Frank rijk alle vrijheid van handelen behoudt, die het pact van den Volkenbond verleent om de integriteit der oostelijke grenzen te ko men verdedigen. Uit Duitschland wordt gemeld, dat de nota. der conferentie van ambassadeurs aan Duitschland, nopens de ontwapening zal lo. den staat der uitvoering door Duitsch land van dè militaire bepalingen van het verdrag, vastgesteld door het rapport der controlecommissie; 2o. een lijst der militaire bepalingen ten aanzien waarvan Duitschland In gebreke is gebleven; 8o. een opsomming van de nooddge verbe teringen, op de uitvoering waarvan de oom- miSBie van contröle toezicht zal houden; ,4o. een vermelding der vroeger door de geallieerden gedane oonceasies op militair gebied. t In de nota wordt gezegd, dat Keulen zal worden ontruimd zoodra Duitschland de ge- elschte verbeteringen zal hebben aange bracht. BELGiË. slachtoffer viel van een door Maria Bon- nefoy in het station Saint-Lazare gelost schot, brengt veel onverkwikkelijks aan het licht. Zij zou er op wijzen, dat Maria Bonnefoy in verbinding stond met allerlei duistere communistische en anarchistische elementen en misschien wel in opdracht van dezen gehandeld heeft. Immers is gebleken, dat de huiszoeking, welke eeaige weken geleden na de schietpartij tusschen royalisten en communisten in de Rue Damrémont (na afloop eener ver gadering) bij verschillende communisti sche leiders zijn gehouden, „zwarte lijsten" zijn aangetroffen met namen van actieve leden van patriotische vereenigingen. Op lijst No. 7 kwam de naam van Er nest Berger voor, met een kruisje er achter. Berger zou dus ten doode opge schreven zijn geweest. Maria Bonnefoy blijkt een vrouw van zeer lossen levenswandel te zijn geweest, die nu eens met dien, dan weer met een anderen man, meest anarchisten, leefde. In Lyon is zij herhaaldelijk met de po litie in aanraking geweest, die haar noopte de stad te verlatpn in verband met een door haar gepleegde chantage. Ook in Cannes was zij bij de politie be Kend. Toen een bekend ingezetene dezer stad tijdens den oorlog aan het front was, ontving zijn moeder herhaaldelijk bezoek van Maria Bonnefoy, die verklaarde in intieme betrekking met haar zoon te staan en dit bekend te zullen maken als men haar geen geld gaf. Intusschen wordt het vermoeden geuit, dat Maria Bonnefoy den moord niet eens zou hebben gepleegd, maar zij zich op zettelijk bij de politie heeft aangemeld om een kameraad te dekken en de politie te misleiden. Een vriend van Berger had n.1., toen hij,met Berger het bureau der „Action Fran$aise" verliet, een jonge man aan de overzijde der straat zien staan, die ben sterk fixeerde. Het signalement van dezen jongen komt overeen met dat van een jongeling, die in 't station Saint- Lazare was gezien op het moment dat Berger neerstortte en die verschillende voorbijgangers had toegeroepen, dat er iemand zelfmoord had gepleegd. Een ooggetuige heeft nog verklaard, dat hij, toen hij de trap naar de metro afdaalde, een schot had gehoord en iemand had zien neervallen. Op dat mo ment bad hij slechts één persoon op de trap gezien: een jonge man in het grijs gekleed. Onder de toesnellende menschen had hij geen vrouw opgemerkt. (Hld.) Amerikaans ch bezoek. Fransche bladen maken er melding van, dat een buitengewoon groot aantal Ame- rikaansche touristen dit voorjaar Europa bezoekt. De Majestic en de Leviathan heb ben de laatste dagen te Cherbourgh stroo men bezoekers van over den grooten plas aangebracht. Het laatste schip had zoo veel passagiers aan boord, dat er vier trei nen noodig waren om alle menschen, wier doel Parijs was, naar de hoofdstad te bren gen. Tot de passagiers van de Majestic be hoorde de weduwe van president Wllson, die in een badplaats in de Pyreneeën een kuur komt doen. Zij reisde onder den naam van Eleonore Collina. Ingezonden Mededeellng. ELECTRISCHE MACHINALE hoek Hertzogstraat. sident Calles te verdrijven, zijn door per sonen, die ze hadden ontvangen in han den gesteld van de regeering. Deze neemt strenge maatregelen om eventueele re volutionaire woelingen te onderdrukken. MAROKKO. Van het oorlogsterrein tusschen de Spaansche en de Fransche zone in Marokko komen berichten, waaruit op te maken valt, dat Abd-el-Krim's aanval op de Franschen benoorden de Werga in kracht toeneemt, daar de versterkingen hem toe blijven stroomen. Bij de eerste aanvallen speelden zijn eigen Rif-kabylen een ondergeschikte rol en bestond het gros der strijders uit stammen, die door Abd- el-Krim's toedoen tot opstand waren aan gezet. Thans komen steeds meer lieden van het Rif zich bij hen voegen. Generaal Daugan, de nieuwe opper bevelhebber aan het Werga front, is een man met "langdurige ervaring van het krijgsbedrijf in Marokko. Hij is begonnqn met een aantal kleine posten ln Eet dis trict Taunat op te geven, daar hun ge regelde proviandeering te bezwaarlijk was en te veel energie verbruikte. De versterkte stelling Taunat zelf daaren tegen zal, volgens berichten uit Tandzjer, krachtig verdedigd worden. Zij is een van die kleine bergvestingen, die voorraden voor een half jaar ÜjdS'hebben, en een belangrijke grendelstelling, aangezien vandaar de militaire weg over de Werga heen naar Ain Aitsja en verder naar Fez loopt. Ongeveer 40 K.M. linkB van Taunat ligt een andere belangrijke post ten Noorden van de Weyga, de stelling van Biban, op het hoogste punt van een berg rug, met een talrijl* garnizoen. Dit zijn met de sterk bewaakte bruggeé over de Werga de steunpunten voor de operaties, welke de Franschen, versterkt met de bezettingen uit de ontruimde kleine ponton, thans, naar men|verwacht, met bewegelijke kolonnes zullen beginnen, om met de groepsgewijs verdeelde vijanden af te rekenen. Of de thans in Marokko aan wezige troepen naar schatting 60.000 man daarvoor voldoende zullen wezen, zal wel afhangen van het succes, dat Abd-el-Krim heeft met het opzetten van de verspreide stammen tegen het Fransche gezag. In vele gevallen is hem dit gelukt, omdat zij, die zich niet willen schikken, bloot staan aan slachting, brandstichting, plundering en vernietiging yan hun oogst. „N. Rott. Crt. DUITSCHLAND. was het bijzondere, vreemde, alleen maar aantrekkelijklosgemaakt uit den eigen levens-, gedachten- en gevoelskring, voelen zij zich in het land van den man nage noeg zonder uitzondering allen zeer spoe dig eenzaam en ongelukkig. De man zelf, hoe goed van wil ook, wordt een ander dan hij was ln Europa. Daar trok de geestelijke roerigheid en vitaliteit der vrouw hem aan, hier teruggekomen is hij verbazend snel weer onderworpen aan den dwang der omgeving, der gewoonte, der zede en traditie van bet leven van zijn volk. En zooalniet hieraan, dan toch aan de onverbiddelijke macht der familie. Gok de modernste. Als voorbeeld, een van vele, een verhaal vol bitterheid en tragiek dat thans door de Japansche pers de ronde doet: Baron Shigeno waa gedurende den oorlog naar Frankrijk gegaan om als vlieger in het leger der geallieerden te dienen. Hij werd Fransch officier, kreeg orden en onderscheidingsteekenen, werd verliefd op een jong Fransch meisje, ging over tot de katholieke kerk en huwde haar in optima forma. Eenige jaren geleden keerde hij met vrouw en kind naar Japan terug. Bij feesten vertoonde hij zich soms in zijn Fransche uniform, die sterk de aandacht trok. Eenige maanden geleden werd hij ziek en stierf. Nu heet net dat de vrouw niet naar haar vaderland wil terugkeeren. De familie van den man heeft haar nog nooit volledig erkend en haar zoolang de baron leefde rang en titel onthouden. Na den dood van haar man werd haar te verstaan gegeven dat zij wel heen kon gaan, in Frankrijk zou zij gemakkelijk een nieuwen man kunnen vinden. Waarom zij echter in Japan blijft? Omdat men haar de beide kinderen, twee jongetjes, niet wil laten houden; die be- hooren aan de familie van haar man. Zij gaat niet heen, hoeveel zij ook te verduren heeft, ook niet nadat het huis, waar zij met haar man leefde, haar ontnomen is. In een hoek van den tuin heeft men haar tenslotte een huisje toegewezen, waar zij voorloopig blijven mag. Ook mag zij lede ren dag de kinderen zien, maar mede werking aan hun opvoeding ia haar ontzegd. Ingezonden Mededeellng. Hst Consultatiebureau is geopend weke lijks Woensdag van 2—8 uur, In de voor malige Stads-Apotheek naait het Ziekenhuis, Consult kosteloos. LUCHTVAART. De Italiaansche marine-vlieger De ?inedo maakt door een mecanicien ver gezeld, zonder verdere voorbereidingen, een tooht van 54.000 kilometer en wel Lago dagioreMelbourneTokioRome. Dit is de langste ondernomen vlieg tocht. Pinedo wil bewijzen, dat een watervliegtuig voor zulke reizen aange wezen ia. 68 maal wil hij pleisteren. De motor is een „Loraine Dietrich" 450 P.K. 24 Mei legde hij den afstand Singapore Batavia af. 14.000 kilometer heeft hij nu achter den rug. Markies di Pinedo is Vrijdag te Koepang (Timor) aangekomen en vertrekt morgen bij daglicht naar Broome, in Australië. Ds ministerieels crisis ln België. Poullet is Zaterdag met zijn besprekin gen begonnen in verband met de vorming van een kabinet. Met Wautera, den gewe- zijn sociallstischen minister, heeft hij een lang onderhoud gehad. De nationale liberale raad heeft een vergadering gehouden. Er toekende zich daarin een strooming af, die meer voor een regeering uit de drie partijen dan voor Kamer-ontbinding bleek te voelen. De Belgische schulden aan Amerika. Theunis, de gewezen minister en Hou- tain, de directeur van de Nationale Bank, zullen aangewezen worden om met de Vereenigde Staten over het vraagstuk van de Belgische oorlogsschulden te onder handelen. Zware brand te Antwerpen. Een buitengewoon felle brand is uitge broken in het entrepöt, waar aanzienlijke hoeveelheden copal, colophane, caoutchouc zakken, enz. waren opgeslagen. Ook een tiental huizen hebben ernstig te lijden £8hftd» Volgens „Le Peuple" wordt de schade op 6 mlllioen geschat. Het entrepöt be vatte 800 ton oopaL ENGELAND. Drukte te Southampton. Vrijdag waren twintig extra treinen noodig om ongeveer zesduizend transat lantische passagiers naar en van Sou thampton te vervoeren. De Majestic en de Leviathan, die New-York op denzelfden dag verlieten en Vrijdagmiddag te Sou thampton aankwamen, brachten elk meer dan duizend reizigers aan. Elf sohepen met een gezamenlijke ton- nemaat van ongeveer 400.000 ton werden behandeld. Het eerste was de Melitta (Ca nadian Pacifio) die om vijf uur 'a ochtends naar Antwerpen vertrok, het laatste de Balmoral Castle en die laat in den mid dag naar de Kaap wegstevende. CHINA. Anti-Japansche relletjes te SjanghaL Te Sjanghai zijn ernstige anti-Japan- sche relletjes voorgevallen, waarbij de po litie op het grauw vuurde. Zes menschen werden gedood en vele andere gewond. Ruim dertig woelwaters zijn opgebracht. Bij de relletjes werd een aanval gedaan op de politiewacht, waar de belhamels van een studenten'-betooging die anti' Japansche strooibiljetten verspreidde, wa ren opgesloten. De orde is thans hersteld. MEXICO. Revolutieplannen. Brieven, onderteekend door dr. Adolfo de la Huerta en andere uit het land ver bannen opstandelingen, in welke brieven werd opgewekt tot een opetend om pre- Helgoland. Over het recht om op Helgoland pas sagiers te mogen landen, is een ernstig conflict' ontstaan. In 1884 bepaalde de Engelsche gouverneur (het eiland was toen nog in het bezit van Engeland) dat de landing van passagiers uitsluitend op grond van concessies, die aan de bewoners van Helgoland werden verleend, mocht geschieden. De landingskosten bedragen Mark per persoon, zoodat dit een niet geringe inkomst voor de bevolking uit maakt. De Hamburg-Amerika-Lijn, die sinds een groot aantal jarsn ln des zomer een geregelde verbinding met Helgoland onderhoudt, verklaarde zioh bereid, ook in den winter twee keer per week een boot te laten loopen, onder voorwaarde, dat de geconoessioneerde roelbooten uit sluitend passagiers van de Hapag mochten anden. Naast de Hapag beeft nu ook de Sordsee Linie A. G. een lijn naar Helgolanc geopend, die niettegenstaande het protest van het gemeentebestuur van Helgoland, met eigen booten passagiers landde. In verband daarmee heeft de (politie 47 processen-verbaal opgemaakt, waartegen de Nordsee Linie in hooger beroep is gegaan. Daarna bad de Nordsee Linie geconcessioneerde roeibooten van part! culieren gecharterd, wat de Hapag ver ijdelde door de aanwezige concessies tegen 1500 Mark per stuk aan te koopen. Kort geleden deed zich nu het eigenaardige S>val voor, dat aan 250 inwoners van elgoland, die met de boot van de Nordsee Linie van Wyk a. Föhr waren gekomen, niet eens verlof werd gegeven te landen Men is zeer benieuwd, hoe dit confliot zal worden bijgelegd. („N. R. Ct.") JAPAN. Europeesche vrouwen ln Japan. UÉ Tokio wordt over het lot van Euro peesche vrouwen ln Japan aan de „Frf. Ztg." geschrevenHet aantal Europeesche meisjes, die als echtgenoot van een Japan ner hun vaderland verlieten, is ln de laatste jaren sterk toegenomen. De meeste komen uit Rusland, Frankrijk en Duitsch land. Temidden van de bekende omgeving ton). Totale opgelegde tonnage van Nederlandsche stoomschepen 68.893 ton. Bovendien zijn nog opgelegd de motor schoener „Bovenkarspel" (616 ton) en het Grleksohe s.p. „Jannakis" (654 ton). Busrecht De directeur-generaal heeft bepaald, dat voortaan in plaatsen, waar postbussen in gebruik zijn, van personen, die bus recht nemen, voor elke sleutel, welke wordt verstrekt, 1 1.zal worden geheven. Ten aanzien van busrechthouders, aan wie kosteloos sleutels werden verstrekt, blijft de bestaande toestand gehandhaafd. Er zullen steeds drie en op verzoek meer sleutels worden uitgereikt. De electrldteltsvoorziening ln ons land. Verschenen is het verslag der Staats commissie ingesteld bij Koninklijk Be sluit van 80 Mei 1921 No. 96 om van voorlichting te dienen omtrent de electri- citeitsvoorziening van het land. Op grond van hare besprekingen heeft de Staatscommissie aan de Koningin een wetsontwerp aangeboden. De grondslag van dit wetsontwerp ls, dat het opwekken van electrische energie zal worden vrij gelaten, behoudens de mogelijkheid van ingrijpen der Regeering, terwijl ln bet algemeen voor de stroomdistributie en gros de provinciale besturen en voor de distributie en détail de gemeentebesturen zijn aangewezen. Deze besturen kunnen evenwel die taak geheel of gedeeltelijk door anderen laten vervullen, terwijl de minister van Waterstaat de bevoegdheid heeft ook ln bijzondere gevallen aan derden desbetreffende vergunningen te verleenen. Na een overzicht van de wettelijke regeling der electriciteitsvoorzienlng ln verschillende landen van Europa bevat het Verslag Nota's van een minderheid der Staatsoommiasie. Nederlandsche pleegouders te Weenen. Vrijdag zijn te Weenen 680. Nederland- schhe kinderen aangekomen. Zij werden door officieele personen en een zeer groot aantal pleegkinderen allerhartelijkst ont vangen. Bij het weerzien van pleegoudera en kinderen speelden zich roerende too- neeltjes af. De heer Tulp dankte namens de Neder landers voor ae ontvangst Het comité van ontvangst, aan het hoofd waarvan Bondspresident Hainlsch staat heeft groote feestelijkheden voorbereid. De Nederlandsche gasten blijven hier een week. Lage gasprflien. B. en W. van den Haag hebben met ingang van 1 Juli den gasprijs vastge steld voor levering over gewone meters op 10 cent per M9., met de gebruikelijke rabatten voor gebruik van boven 100 1500 M9. per maand. Bij verbruik van meer dan 1500 M9. in één maand wordt het geheele verbruik berekend tegen 6 l/s cent, bij 10.000 M9. wordt dit 6, bij 16.000 M9.5 cent. Deze verdere rabatten komen in de plaats van de thans gebruikelijke speciale industrie-oontraoten. Met Ingang van 1 Juli a.s. zal te Am sterdam een nieuw industrie-tarief voor gas worden ingevoerd. Dit tarief is zeer eenvoudig. Er wordt door dengene, die van dit tarief voor zijn industrie gebruik wil maken, een vast recht betaald van 1 8 per maand, terwijl elke M9. bovendien tegen 5 cent wordt berekend. Bij een maandverbruik van 600 M9. komt dit neer op 6.88 cent, bij 1000 M9. op 58 cent, bij 2500 M1. op 5.82 ct. en bij 10.000 M9. op 5.08 ct. (met inbegrip van de f8.vast recht.) Een belangrijke order voor de Kon. Mij. „De Schelde". Naar het Handelsblad verneemt, heeft de Rotterdamsche Lloyd aan de Kon. Mij. de Sche.lde te Vlissingen opdraoht gege ven voor een motor-mail- en passagiers schip van grooter afmetingen dan één van haar tegenwoordige sohepen. Gearresteerd. Zaterdag is voor de Justitie te Middel burg geleid de 62-jarige J. S„ hoofd van de oipenbare school te Ellemeet, verdacht van het plegen van ontuchtige handelin gen met minderjarige meisjes van zijn school. Hij zou zulks reeds verscheidene jaren hebben gedaan. De man is naar net huis van bewaring overgebracht. De moordaanslag te Haarlem. De 16-jarlge dader van den moordaan slag aan de Kleverlaan te Haarlem ls aan dejustltle overgeleverd. De vader van den jongen verklaarde niets geweten te heb- oen van de voornemens van zijn zoon. De moeder, verkeert volgens verklaring van den dokter buiten levensgevaar. De kogel zal vanzelf uit de wonde te voor schijn komen. De jongen ls nog verhoord; hij zeide nog eens absoluut geen berouw te hebben van zijn daad. De moeder weet niet, welk motief hij gehad kan hebben. De vrouw van veertig jaar. De uitspraak van een medicus. „Nog nooit is de zwakke sexe zoo ge zond en.zoo aantrekkelijk geweest als tegenwoordig", aldus dr. Percy Hall op een Donderdag te Brighton gehouden congres voor publieke gewondheid. „Een generatie geleden was de vrouw van 40 jaar", zoo zeide hij verder, „een oude Opgelegde schepen. Het aantal opgelegde schepen ln de Amsterdamsche haven ia weer stijgende Opgelegd zijnde stoomschepen van de „Nederland": „Moena" (9878 bruto reg. tons); „Sumatra" (5850 ton), „Ambon" (8698 ton), „Borneo" (6560 ton), „Salawahtl" (6640 ton), „Kambangan" (6917 ton) „Simaloer" (6687 ton), „Billiton" (5890 ton), „Lombok" (6984 ton) en „Batjan" (6864 Ingezonden Mededeellng. Goede eefiust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Foeter"! Maagpillen te gebruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en Ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebban geen nadeelige reactie. Prijs per flaooo van vijftig versulkerde pillen 0.66; ls apotheken en drogistsaken. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heidenette Courant fl.60; fr. p. p. binnenland 12— Ned O en W ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte al« redaction. eket) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te bnur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct. elke regel meer 10 ct. bi] vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad ea met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewi]«no. 4 et De instructie inzake den moord op Ernest Berger, den penningmeester van de Ligue d'Action Frangaise, die als it)6Y8itt6D'!

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1