T DE TENTOONSTELLING. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAG 2 JUNI 1925. Eene tentoonstelling van den aard en den omvang van die, welke thans aan de Bui tenhaven is ingericht, is voor onze stad waarlijk een belangrijke gebeurtenis. Het merkwaardige dkarb^j is, dat de burgerij er •betrekkelijk onverschillig- bij blijft; van eenig enthousiasme was op den dag der opening, Zaterdag, niets te merken, aan het veraoek de vlag uit te steken, slechts door weinigen voldaan. Toch meenen wij zonder overdrijving te kunnen spreken van een „'belangrijke gebeurtenis" voor onze stad, eene gebeurtenis, die in de toekomst haar gunstige resultaten zal doen bemerken. Wij rnden deze meening op den indruk, dien tentoonstelling maakt op de vele jour nalisten; die er voor waren overgekomen. De ontvangst der pers. Was het Vrijdagmiddag nog overal een chaos, Zaterdagmiddag te 1 uur waren de verschillende stands gereed om de be- soekers te ontvangen. Wel zou eerst te half vier de opening plaats hebben^ maar door de Pers- en Reclame-Commissie zouden een aantal journalisten van elders vooraf in de gelegenheid worden, gesteld een kijkje te nemen; en daarvoor was te ongeveer 1 uur alles in gereedheid. Bedoelde oommissie, be staande uit de heeren P. O. de Boer, J. Brouwer, A. W. P. Angenent en W. A. Everardis (de heer Klapmejjer was verhin derd) begaf ach te elf uur naar het station, om deze heeren, die met den trein van 11.22 meekwamen, te ontvangen. Hoewel deze trein ongeveer een half uur te laat was, en dit natuurlijk wel eenigen invloed1 had op de afwerking, verliep des ondanks deze ontvangst vlot en te omstreeks 12 uur verliet men het station. Te voet be gaf men zich naar de Buitenhaven; het weer, dat aanvankelijk zeer slecht was, her stelde ach geleidelijk en de heeren kregen op die manier een indruk van onze stad. Na ach in het restaurant, dat de heeren Pluylaar en Pieters al bezig waren voor de ben verfrischt, werd te half twee de wande ling langs de verschillende stands aangevan- opening in gereedheid te brengen, te heb- gem. Voor zoover deze de maritieme stands betroffen, geschiedde dit onder leiding van ven ingenieur dier Marine, den heer B. W. A. Bijvoet Wij komen op die verschillende stands nog nader terug; behalve de gewone dag- en weekbladen, waren ook verschil lende geïllustreerde bladen vertegenwoor digd. Het ls misschien wel van belang de namen te noemen van die bladen, welke ver tegenwoordigd waren, hierbij moet even wel worden opgemerkt, dat er nog wel meer dere zijn geweest, die zich niet vooraf had den opgegeven. Vertegenwoordigd waren o. a.: .Nieuwe Rotte rdamsch e Courant", „Handelsblad", „De Telegraaf", „Haagsche Courant", „Opr. Haarlemsohe Courant^ „Noord-Hoi. Dag blad", „Schager Courant", „Langedijker Courant", „Hoornsche Courant", „Vissche- rij-Courant". Van de. geïllustreerde week bladen „Het Leven", „Panorama", „Noord- Holland in Woord en Beeld", „Photodienst Handelsblad'" en nog vele andere. Op dit vroege uur hadden de heeren voldoende ge legenheid' hunne opnamen te doen, enkele bepaalde stands trokken zeer de aandacht, o. a. de zeer fraaie stand No. 19 van de di verse modellen schepen (deze stand' bevindt zich aan het einde der zaal nabij het res taurant). Halsbrekende toeren werden op een primitief laddertje verricht om een ge- sohikte opname te doen; overal in de zaal kwam men photografen tegen met hun kiektoesteL De opening. Tegen hall vier vulde zich de restauratie- zaal meer en meer met officieele personen, die bij de opening tegenwoordig waren. Ze alen op te noemen, is ondoenlijk; voor wat onze stad betreft, zijn zij trouwens in het officieel» programma te vinden, en vrijwel allen waren met hun dames, bij de opening tegenwoordig. Verder merkten wil nog op een groot aantal officieele persoonlijkheden van elders; de burgemeesters van Alkmaar, Anna Paulowna en Oallantsoog, respect, de heeren mr. W. O. Wendelaar, H. J. Lovink en J. Koster; het lid der Tweede Kamer, dè heer Oh. L. van die Bilt, de Statenleden, de heeren D. Kooijman„ D. H. Grünwald', A. W. Michels (laatstgenoemde van Gedepu teerde Staten); de Commissaris der Konin gin in Noord-Holland, jhr. mr. dtr. A. Roëll was wegens buiteniandach verlof, niet in de gelegenheid tegenwoordig te zijn. Van de militaire en maritieme autoriteiten waren aanwezig o. a. Zijn» Excellentie de Vice- Admlraal O. Fook, commandant dier Stel ling van Helder, met diens adjudant, luit. ter zee Hoog, de chef van het 'Marine-Hos pitaal, dlr. Minkema, de oommandant van Hr. Ms. „Java", kapitein t z X. J. Quant, de commandanten der vliegkampen De Mok en De Kooij, reep- Overste Heeree en luit ter zee Smit, de commandant der Marine kazerne, Overste Vink, de Directeur van 'e Rijks werf, jhr. H. Rappard, de chef der Ktumiwerkplaats, kolonel a® Meurs, de kapitein Fabius, vertegenwoordigend de landmacht, diverse afgevaardigden van ver- eenigingen voor Vreemdelingenverkeer uit den omtrek, een groot aantel raadsleden, enz„ enz. Zooals wty mededeelden, werd' de opening bijgewoond door Zijne Excellentie den Mi nister van Marine, met diens adjudant lus ter zee Termijtelen. Door Mejuffrouw C. W. hitrVM- werden aangeboden aan de dames Fook, Houwing, Rappard en Biersteker. Rede van den heer Biersteker. Te ongeveer half vier nam de heer W. Biersteker, Voorzitter van „Helder's Be lang het woord om de aanwezigen welkom te heeten. *t Is met een gevoel van voldoening, ja zelfs niet zonder gevoelens varr trots, dat wij, U hier het welkom mogen toeroepen, zegt spr. en gaat daarna de ge schiedenis van de totstandkoming dezer feestelijke herdenking na. Voor onze stad «r reden om met dankbaarheid het tot stand komen van het Kanaal te herdenken. Immers door dat Kanaal voornamelijk is Helder, vooral in de jaren 1860 tot 1880, tot ongekenden bloei gekomen. Al heeft dat Kanaal thans niet meer dezelfde beteekenis voor Helder als voorheen, toch is het voor ons als binnen-echeepvaart verbinding nog van groot belang, 't Is waar, dat door gewij zigde omstandigheden, met name door die kortere verbinding van de Hoofdstad des Rijks met de Noordzee, de economische toe stand onzer stad dreigde te verworden. Doch na een kortstondige inzinking nam de ont wikkeling gelukkig weer toe door uitbreiding als Marinehaven en het vestigen van Mari tieme Inrichtingen. Met dankbaarheid maken we hiervan te dezer plaatse gewag. Alleszins begrijpelijk zal 't dan ook voor een ieder zijn, dat de inzendingen van de Marine en van 's RJjks Marinewerf op deze tentoon stelling zeer belangwekkend zijn. Gaarne grijp ik deze gelegenheid aan om onzen dank uit te spreken in de allere rste plaats aan H. M. onze Koningin^ die voor deze tentoonstelling scheepsmodellen heeft afgestaan. Vervolgens aan Zijne Excellentie den IMinister van Marine, die ons in zoovele opzichten steun heeft verleend. Dank ook aan ons Gemeentebestuur en voorts aan allen, die ons financieel steunden. Maar vooral voelen wij ons verplicht aan de leden van ons Eere-Oomité, 'Zijne Excel lentie den VIce-Admitaal Fook eni den heer Directeur van 's Rijkswerf, Jhr. H. Rap pard, Spr. wijst op de medewerking van zeer vele plaatsgenooten, waarbij' in de eerste plaats moet worden genoemd de naam van den heer Monhemlus, hoofd-ingenieur van 's Rijkswerf, en van den heer Teune, Di recteur der Water- en Lichtbedrijven alhier, die beide zeer veel voor de tentoonstelling tot stand brachten. Dames en heeren, het stemt tot groote tevredenheid, dat hier door een eenswlllend streven het doel zoo schitterend' is bereikt. Dat doel ls toch niet anders dan aan velen, die helaas nog onbekend zijn met de gunstige ligging en de ruime gelegenheden voor han del en industrie, die bier nog braak liggen, te kunnen aantoonen. Helder toch is bij dui zenden Nederlanders, om maar niet te spre ken van de buitenlanders, nog totaal onbe kend. Hoevelen in ons land hebben van onze stad nooit gehoord, en als men er al van gehoord heeft, dan is t of Helder zoo'n ver loren hoekje is, aan het eind van de be woonde wereld; een visscheradorpje met een beetje Marine. Juist tot hen, die aldus rede neeren, roepen wij toe: „Komt en ziet!" Wij zijn overtuigd, dat Gij dén anders zult oor- deelen. Herhaaldelijk mogen wij hooren van menschen, die bij een bezoek alhier vol be wondering waren over onze mooie haven, over het schoone strand en de rustieke grachten, „Onbekend maakt onbemind". Daarom is het onze bedoeling door deze ten toonstelling de aandacht op onze stad te vestigen. Helder met zijn bevolking van ruim 30.000 inwoners heeft recht op meerdere belangstelling, maar heeft ook behoefte aan mverdere expansie. Veel valt er op econo misch gebied in onze stad nog te doen. In derdaad is het nooddg dat hier naar nieuwe bronnen van welvaart wordt uitgezien; de gelegenheid is er om langs nieuwe banen te water en te land de handelsvlag te voeren. Onmiddellijk gelegen aan de nieuwe Zuider- zee-polders is de outillage van onze haven uiterst gunstig. Naast de groote werken van het Marine-etablissement en de belangrijk heid als Marinehaven, wat naar we hopen en vertrouwen wel lang zal blijven, is hier voldoende en ruime gelegenheid om handel en industrie uit te breiden. Een verblijdend teeken noemde spr. het, dat ook in Marinekringen meer en meer wordt ingezien, dat medewerken aan verbe tering van den eoonomischen toestand noo ddg ia Wij zouden zoo gaarne zien, dat de samenwerking tusschen Marine en burgerij nog hechter werd Het aanboren van nieuwe bronnen van inkomsten is voor onze gemeente, met haar overbelast budget, dringend' noodlg. Op het thans door ons betreden terrein is vruchtbare samenwerking noodlg, waarbij geen politieke verschillen verwijdering be hoeven te brengen. Aan ons Gemeentebestuur de taak om daartoe de bakens uit te zetten, het terrein te verkennen en de wegen te effenen, 't Is voor de meesten Uwer, dames en heeren, niets nieuws wat we hier zeggen, doch we koesteren de stille hoop, dat onze klanken verder zullen' weerklinken, en dat door het bezoek aan onze tentoonstelling en onze stad, enkele zaadjes worden uitgestrooid', die wel licht later zullen ontkiemen en vruchten op leveren. Wij zijn slechts de zaaiers; als ons nageslacht de vruchten zal mogen plukken, <fan is ons werk niet vergeefsch geweest. Rede van den Burgemeester. De Burgemeester beantwoordde deze rede met de volgende woorden: Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heeren, Met groote belangstelling Is de opzet van deze tentoonstelling door ons Ge meentebestuur gevolgd. Wij zien hierin toch eene ernstige poging van onze bur gerij zelve om er toe mede te werken, onze gemeente te onttrekken aan het isolement, waarin zij zoo lange jaren heeft verkeerd. Ons Gemeentebestuur is daarin voorge gaan door zooveel mogelijk de toegangs wegen van onze naaste omgeving naar de stad te verbeteren, waar het dit zelf ter hand kon nemen en door het aandringen op verbetering der verkeerswegen bij Rijk en Provlnoie, wanneer deze voor onze gemeente maar eenigszins van belang wa ren. Van harte wordt deze poging onzer bur gerij dan ook door het gemeentebestuur toegejuicht, waarvoor zeker wel het beste bewijs is het, dat onze gemeenteraad met vrijwel algemeene stemmen den finan- cieelen steun verleende, door het Bestuur van deze tentoonstelling gevraagd. En wat nu de tentoonstelling zelve be treft, ten sp^jt van de ook in onze gemeen te nog wel ééns voorkomende pessimisten, die zeggen .Helder kan toch niets", is door onze burgerij hiermede bewezen, dat Helder wel degelijk iets kan, mits Helder maar eensgezind is. Marine, landmacht en de overige burgerij hebben zich bij de^e gelegenheid nu eens één van zin ge toond om van deze tentoonstelling iets goeds te maken, en al zullen wij ons nu niet vleien dat deze samenwerking een wereldwonder heeft gewrocht, mijnheer de Voorzitter, ik ben het geheel met U eens dat daardoor is tot stand gekomen een tentoonstelling die gezien mag worden, die menige provinciestad ons kan benijden en die naar ik hoop dan ook de noodige be langstelling van onze omgeving zal trek ken. Alvorens tot de opening over te gaan, meen ik niet te mogen nalaten onze groote erkentelijkheid er over uit te spre ken, dat Zijne Excellentie de Minister van Marine de opening van deze tentoon stelling wel met zijne tegenwoordigheid heeft willen vereeren. Excellentie, toen gij hier nog in ons midden verkeerdet en aan het hoofd stond van een der belangrijkste bedrijven, hebt gij getoond warme belang stelling te hebben voor onze gemeente. Wij stellen het op hoogen prijs dat gij als Minister van de Kroon nog wel blijk hebt willen geven dat de gemeente Helder U nog steeds ter harte gaat Namens ons Gemeentebestuur zeg ik U hiervoor hartelijk dank. Ten slotte, mijnheer de Voorzitter, meen ik namens het Gemeentebestuur een woord van dank aan U en Uwe medebestuurders te moeten brengen voor hetgeen door U reeds is tót stand gebracht Ik weet hoe veel moeite en tijd het heeft gekost om alles voor elkander te krijgen; ik voorzie dat er ook nog veel van U gevergd zal worden om de zaak tot een goed einde te brengen. Ik heb echter goede hoop, gezien het nu reeds bereikte resultaat dat gij dan ook de groote voldoening zult smaken goed werk te hebben verricht in het be lang van onze burgerij en dus in het be lang van onze gemeente. En hiermede verklaar ik de tentoonstelling „Stad Helder 1925", voor geopend. Hiermede was, nadat de eerewfln was rondgediend, de plechtigheid geëindigd en begaven de genoodigden zich in het ge bouw ter bezichtiging der verschillende stands. De tentoonstelling. In ons nummer van Zaterdag hebben wij reeds een aanvang gemaakt met de bespreking van enkele stands. Wij zullen die thans vervolgens, hier en daar zoo noodig nog een en ander aanvullend van hetgeen reeds genoemd is. Stand 1. Rijkskustverlichting verdient inderdaad een ietwat uitvoeriger bespre king dan wij er aan wijdden. Het motor loos electrisch flikkerapparaat, dat in werking is te zien is een nadere beschou wing overwaard. Men ziet er ook een trommellens van 875 mM. inwendige dia meter, voorzien van een speciale electr. gloeilamp, 200 volt. Het licht van den Brandaris is er gedemonstreerd door een reserve-lenspanaal. Verder zijn er kaarten, foto's en tal van andere wetenswaardig heden, die een bezoek aan dezen stand zeer de moeite waard doen zijn. Stand no. 2. Zoölogisch Station. Of schoon zoo op het oog niet veel wetens waardigs biedend, zal men toch verstan dig doen eens kennis te nemen van wat hier is tentoongesteld. Er zijn namelijk eenige zeldzame Noordzee-bewoners te zien, de groene zeedonderpad (cattus bu- balis), de zeewolf (anarrhichas lupus), en verder is er de ontwikkeling waar te ne men van de aallarven. Het is misschien wel aan onze lezers bekend, dat men om trent de wijze van voortplanting der pa ling vele jaren lang in het onzekere ver keerde. Eerst de laatste jaren heeft men ontdekt waar en op welke wijze deze eigenaardige, in zoet en zout water tege lijk levende visch, zioh vermenigvuldigt. Hierover te dezer plaatse uit te wijden zou pns te ver voeren, maar de bezoeker zal de ontwikkelingsstadia der aallarve kunnen volgen, die hier, met de andere genoemde Noordzeebewoners, wordt ver toond. Verder vindt men er nog allerlei wetenswaardigs, o.a. ook modellen van visschersvaartuigen, enz. Stand no. 8. De firma J. van Willigen heeft, behalve de Jaarsma-haarden en ka chels, een gedeelte van haar stand inge richt voor de Nilfisk-stofzuiger; een Deensch fabrikaat, het eenige model-stof zuiger, waarbij de stof niet in een zak wordt gezogen. Het voordeel is, dat thans mogelijke op de vloeren liggende scherpe voorwerpen geen beschadiging kunnen aanbrengen. De machine wordt gaarne gedemonstreerd. Stand no. 4. Electriciteits-Maatschappij A. E. G. Hier is interessant^ de electrische lorrie met laadinrichting voor aansluiting aan wisselstroom. Vooral voor onzen land bouw is dit een practisch voorwerp. De Maatschappij exposeert ook andere land bouwwerktuigen, alle bestemd voor electrische drijfkracht. Stand no. 5. Radio-dienst Marine. Wat hier te zien is, zal den radio-liefhebber ongetwijfeld interesseeren. Om alles te be schrijven is overbodig, aangezien het pro gramma voldoende toelichting geeft. Lief hebbers kunnen hier hun hart ophalen. Stand no. 6. Reddingwezen. Wij hebben deze in ons nummej^van Zaterdag al ge noemd. Men vindt er velschillende model len reddingbooten, waarvan vooral inte ressant is dat van de Prinses Juliana; die geheel voor het gebruik ingericht is. Voorts tal van groot en klein materieel. De belangstelling voor de zelfrichtende motorreddingboot was beide dagen buiten gewoon groot. Op het terrein buiten een volledig wippertoestel. Een vroolflken aanblik levert de gepavoiseerde „Dorus Rijkers" op, die in de haven vóór het ten toonstellingsgebouw ligt Stand no. 7. J. S. Nieuwbuurt De heer Nieuwbuurt heeft een nieuw merk rook tabak van de firma Dobbelmann geëxpo seerd; de Doba, voorts een nieuw merk Hugo, en biedt zooals wij reeds mede deelden, iederen 500sten bezoeker een fraaie doos Turmac-cigaretten aan. Stand no. 8. Utrechtsche Asphaltfabriek v.h .firma Stein en Takken heeft een vol ledige collectie koolteer- en asphaltpro- ducten, verkregen uit distillatie van kool- teer, met de aanschouwelijke toepassing der producten. Stand no. 9. M. Klercq. Wat de heer Klercq op het gebied van slaapkamer- benoodigdheden, beddegoed voor schepen, enz. levert, is aan onze stadgenooten be kend en wordt den bezoeker van elders hier aanschouwelijk voorgesteld in een fraai ingerichten stand. Stand no. 14. Boyce Automatio brand- bluschtoestellen. Deze bieden, volgens de 'beschrijving, die gratis verstrekt wordt, verschillende voordeelen boven andere systemen, o.a. kunnen ze niet roesten, de bediening is heel eenvoudig, ze werken ook automatisch, ze produceeren een krachtigen, onafgebroken straal van vuur- doodende chemicaliën, enz. Bij zeer veel instellingen zijn ze in gebruik. Stand no. 15 Van Berkel'B Vleeschsnij- machines zijn alom bekend en in de mees te oomestibles-, kruideniers en slagers winkels in gebruik, zooadt wij hierover niet behoeven uit te wijden. Men kan nu met de verschillende soorten, die in den handel zijn, kennismaken. Stand no. 16. W. H. Tielrooy, West straat. De heer Tielrooy heeft zijn piano's, orgels, grammofoons en kleine muziek instrumenten geëxposeerd. Een fraaie automatische piano zorgt voor de afwis seling als het Btrijkje er nog niet is of in de pauzen. Stand no. 19. Scheepsbouw en Scheep vaart noemden wij reeds. Het is de groot ste en fraaiste stand der tentoonstelling. Hierbij behoort ook 19a der Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij, die het model van het s.s. Nieuw Amster dam" dier maatschappij exposeert. Dé stand trekt uit den aard der zaak zeer veel belangstelling; verschillende prachtige modellen van schepen zijn er geëxposeerd; buitengewoon fraai is het door Hare Ma jesteit afgestane model van een pantser- dekschip. Tot in alle onderdeelen vindt men dit weergegeven, geheel in koper voor zoover de metaaldeelen betreft. Bijzondere aandacht verdienen hier de modellen der nieuwe in aanbouw zijnde torpedo jagers en van de Engelsche motor-pa trouillebooten met hunne eigenaardige torpedo-bewapening. Van het model der torpedojagers kunnen wij mededeelen, dat dit is afgestaan door Z. Exc. den Mi nister van Marine, die dit model voor het eerst op de tentoonstelling te zien kreeg. Het was n.1. juist enkele dagen te voren aangekomen. Wat er alzoo op dezen stand te zien is, is tamelijk uitvoerig in het pro gramma omschreven, zoodat wij kunnen volstaan met daarnaar te verwijzen. Stand no. 20 A. K. Kokelaar. De heer Kokelaar exposeert met de Regal-sigaren, alsmede Caravelli-cigaretten. Stand no. 21. Hoewel in het programma een andere firma vermeld staat, is deze stand later overgenomen door de N. V. Beschuitfabrieken Liga te Bergen op Zoom. Dit fabrikaat draagt den naam van Staalbiscuits; het is een medische biscuit, die alle staalpraeparaten vervangt. Bij drogisten en apothekers is zij verkrijg baar. Gefabriceerd wordt voorts een kin derbiscuit, voor kinderen, zieken, zwak ken en ouden van dagen, en verder alle mogelijke soorten. Voor den kleinhandel zijn zij bij den heer G. J. H. Verstegen, grossier, verkrijgbaar. Stand no. 10. Chemische Fabriek „Ve- lada" (Delft). Deze firma brengt teeken en scheepsverven in den handel, onder andere oók bij 's Rijkswerf in gebruik zflnde bltumenverven Litlum en Negrine. Veel interesse hebben ook hunne verven „Secoano" en „Oedas O". Beide verven zijn volkomen vochtwerend; wij kunnen belangstellenden het bezoek van dezen stand aanbevelen. Stand no. 11. Veco- en Vlindercofabrie- ken te Princenhage. Het programma ver meldt slechts den naam „evaporated"- groenten. Het zijn gedroogde groenten volgens een bepaald systeem, waardoor slechts het water er uit gehaald wordt en de voedingswaarde intact blijft. Zij wor den hoofdzakelijk voor export gebruikt, en zijn in ons land nog minder bekend. Met veel water opgezet (niet laten weken) is de overeenkomst met versche groenten frappant; men merkt geen "Verschil Even eens voor de tropen bestemd is uienpoe- der fijngemaakte uien, desverlangd over het eten te strooien. Stand' no. 13 Electrolux. De stofzuigers onder dezen naam zfln genoegzaam bekend en worden hier nogmaals geëxposeerd en gedemonstreerd'. Er was veel belangstelling voor dezen stand. Stand' no. 24. Gemeente Helder noemden wjj reeds. Hiervan is ook vermeld onder no. 47. Stand no. 46 Gebr. Meijer. Bekend is de Confectiefabriek der heeren Meijer aan den Ruijghweg, maar niet iedereen heeft die in werking gezien. Het is een interessant be drijf en het trekt zeer de aandacht van de bezoekers. De heeren Meijer staan gereed die verschillende machines te demonstree- ren, men krijgt hierdoor een goed idee van confectiewerk. Confectiewerk heeft een minder goeden naam, men denkt daarbij aan min solied fabrikaat. Inderdaad kan het mis schien vroeger zijn voorgekomen, maar door de tegenwoordige geperfectionneerde machi nes is van minder solied1 werk geen sprake. Men ziet hier in werking een haakmachine, die zeer vlug en solied1 kantwerk stikt of een of andere stof. Met slechte enkele be wegingen kan de bewerkster de machine bedienen. Men ziet er een knoopsgaten machine, die 2400 knoopsgaten per dag maakt. En hoe! Geen vrouw verbetert heit haar. Deze machines maken knoopsgaten, d. w. z. zij zoomen ze, een automatisch wer kend' mes maakt de snede, precies in het midden tusschen beide zoomen in, een an dere beweging brengt de trens er aan, zoo dat van onsoliditeit geen sprake is. Integen deel, deze knoopsgaten zijn even sterk en degelijk als handwerk. Een kqoopen-aan- zetmachine levert eveneens dergelijk soüed werk; een kleine verstelling en de machine is ingesteld voor kmoopen met 4 gaten. Met kruissteek worden deze gemaakt, en stevige afknooping aan den' achterkant verzekeren de degelijkheid van het werk. Er zijn naai machines, die 3600 steken per minuut ma ken (het is werkelijk waar, huismoeders!), machines, met twee naalden, die dubbele zoomen maken), enz., enz. Is het wonder, dat alle vrouwelijke bezoeksters, hulsmoe ders en aanstaande huismoeders, zich rond om dezen stand verdringen? Dit is nu een plaatselijke industrie, die terecht de belang stelling trekt Stand no. 68 Drukkerij O. de Boer Jr. Onze stand verheugt zich eveneens In groote belangstelling. Hoofdzakelijk wel om het automatische zoogenaamde degelpersje, dat er in bedrijf is te zien. Inderdaad is dit zeer interessant omdat d'eze pers geheel zichzelf helpt; zij pakt het papier aan, be drukt het en werpt het weder uit Verder zijn er alle uitgaven onzer firma geëxpo seerd' (en dat zijn er in den loop der jaren heel wat!), veel groot en klein drukwerk, o. a. voor de Stoomvaart-Mij. „Nederland", de Motorenfabriek „Deutz" te Rotterdam, Middelbare Technische School te Amster dam, de Marine, enz.; ook ter drukkerij ver vaardigde dWekleurendrukken zijn ln de verschillende stadia geëxposeerd'; verder doozen postpapier, etc. Deze stand1 is ont worpen door den heer J. Fh. Klapmeijer, en uitgevoerd' door den heer Bakker, aannemer alhier. Stand no. 29 Firma M. A. Grünwald'; Stand no. 82 Onderzeedienst Marine; Stand no.42 Drankbestrijding noemden wij reeds in ons no. van Zaterdag. Evenzoo: Stand no. 61 Secretariaat der Tentoon stelling en Stand no. 52 Onderzeedienst Voor heden kunnen wij met dit overzicht volstaan. De andere stands krijgen Donder dag een beurt Er was Zaterdagmiddag en -avond groote belangstelling voor de tentoon stelling. Van deB middags 6 uur af tot het uur der sluiting werden buiten de vele genoodigden 950 bezoekers geno teerd Zondag (Eerste Pinkerdag) be reikte men het aantal van 4000, dus in deze anderhalve dag al bijna 5000. En Maandag was het nog veel erger; het was duidelijk merkbaar, dat er veel vreemdelingen waren, en toen des avonds de tentoonstelling gesloten werd, kon men het cijfer van bijna 4800 bezoekers noteeren. In deze cijfers zijn de kinder- kaarten niet begrepen. Dit waren er ongeveer 2000. Het was er in de middag en avonduren geweldig druk; men ver drong zich voor de stands, het restaurant was ook vol en ook de vermakelijkheden op het terrein hadden, voor zoover wij konden zien, geen klagen. De verlichte zaal met de duizenden gloeilampjes en de groote lampen maakte een fantast! schen indrukde warmte was, dank zij goede ventilatie in den avond dragelijk, en het was er inderdaad gezellig om een poosje te vertoeven. De electrische af- deeling der marinewerf, met haar hoog- spanningstransformator tot 8000 volt, trok zeer de aandacht. Telkens knetterden de geweldige vonken, en de ijzeren staaf werd in weinige seconden tot een enorme gloeihitte gebracht. Een bedrijf als dit geeft wel een denkbeeld van hetgeen de werf presteert. Heden wordt, zooals men weet, het eigenlijke herdenkingsfeest van het Noord-Hollandsch Kanaal herdacht. Een groot oonvooi van stoom- en motorbooten uit Alkmaar en Broek op Langendijk zal omstreeks 12 uur het vliegkamp de Kooy passeeren, en begroet worden door een exadrille marine-Jandvliegtuigen. Te half een meren deze booten nabij net tentoon stellingsgebouwna ontvangst in het restaurant door het Gemeentebestuur van Helder en bezichtiging van de tentoon stelling wordt te 2 uur de tocht op het Marsdiep aangevangen, welke aangeboden is door het Comité voor de Kanaalfeesten, ter bijwoning van de extra zeilwedstrijden georganiseerd door de Kon. Marine- Jachtclub. Tijdens deze wedstrijden heb ben demonstraties plaats met onderzee booten en watervliegtuigen van de marine. Te half zes is men in de haven terug. Voor het overige verwijzen wij naar het programma. De Gemeentereiniging heeft voor deze speciale gelegenheid, waarbij natuurlijk vele vreemdelingen verwacht werden, onze plant soenen en perken een extra beurt gegeven. In de muziektent in het plantsoen zijn ader lijke bloemenhangers met geraniums opge hangen, hetgeen een aardig gezicht oplevert en speciaal de entrée van' onze stad ver fraait. De werkzaamheden in de Koning straat zijn, althans wat het trottoir betreft, nog juist op tijd gereed gekomen, waardoor ook deze straat en het Koningsplein aan merkelijk is opgeknapt. De politie had ten opzichte van' het ver keer rondom de tentoonstelling specials maatregelen genomen, waardoor een uitate- 0

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5