VEREENIGDE STATEN. OP EN OM HET BINNENHOF. AU8TRALIE. (By de stemming stonden de chr.-histori- schen,, met drie anti-revolutionnairen, de Vrijheidsbondera en vrijzinnig-democraten vlak tegenover minister Aalberse 1.... De katholieken, die in grooten getale present waren en de sociaaldemocraten hebben het Heerlensche ontwerp gered. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. de laatste weken veel grootere afmetingen hebben aangenomen. Speciaal is de rubber- markt terecht gefavoriseerd, door den voort durend stijgenden prijs van het artikel ^rub ber, dat nu reeds 8 sh. 2 p. te Londen no teert en ook voor latere termijnen goed prijshoudend 1b. De voorraad slinkt weg en bedraagt slechts 5600 ton, zoodat er prao- tisch gesproken geen voorraad is, aangezien een deel daarvan ook nog uit minderwaardig goed bestaat. Het wordt raadselachtig waar de prijzen heen gaan op deze wijze, doch een feit is het, dat de maatschappijen al hunne oude stroppen inhalen en over 1925 alle zonder uitzondering dividend zullen be talen, waarvan sommige zelfs zeer hoog. koeien bUJven vrijwel prijshoudend. Het gewas bepaalt bier den prijs. Ln het leat bij den tegenwoordigen stand geen prijs daling toe. Nuohtere kalveren blijven hoog en daarby goed verkoop baar. Voor den uitvoer en de slacht werd van 18 tot 25 betAüd, voor bet bedrijf noteerde men van 80 tot 45, deze laatsteprtja, waar het kalf op afkomst kon wijzen. Oude schapen, voornamelijk om de melk, waren goed te plaateen: 40 tot 60. TEXEL. Zwart ?000 mail versterkingen verzocht Deze oepen zullen voornamelijk uit matrozen en mariniers bestaan, benevens 400 man uit Hongkong. Het Britaohe departement van marine staat in voortdurende draad loze verbinding met de vloot tn het verre Oosten. Het Brltsctoe vakvereenlgtngB- congres vraagt terugtrekking der Brltsehe troepen. In antwoord op den oproep tot de Brit» sehe georganiseerde arbeiders gericht door het stakingsoomité der stakers te Sjanghai, hebben voorzitter en tweede se cretaris van den algemeenen raad van hei; vakverèeniginigBOongree namens den al- gemeenen raad een brief geschreven aan Baldwin, waarin zij aandringen op terug trekking der Britsche gewapende macht, die gemengd is tn het geschil te fthnngtmi De algemeene raad komt do volgende week bijeen. RUSLAND EN CHINA. Uit Moskou wordt gemeld, dat een ver drag is tot stand gekomen tussóhen den Russiseben consul-generaal te Kharbin en een vertegenwoordiger van het öhinee- sche dept. van bultenlandsche zaken. Dit verdrag bepaalt, dat op den Ohineesohen Ooster Spoorweg al het personeel dat niet Ghineesch of niet Russisch Is zal worden ontslagen. Japan ziet hierin een Inbreuk op het desbetreffende artikel in het ver drag dat verleden najaar was totstandge komen tusschen Japan en de Sowjet- regeerfng en dat tot strekking had dat beide oontracteerende partyen de weder- zijdsche belangen in Ohina niet zouden benadeelen. De oorzaak van de Russisohe actie ten dezen is de verstoordheid der Russen over den steun/die door de Japanners werd ver leend aan maarschalk Tsjang-Tsolin, welke laatste wenseht, Peking zoowel mi litair als politiek onder zijn controle te hebben, en die eisoht dat Feng met zjjn troepen zich uit Peking zal terugtrekken. Tsrjang wilde zoodoende de centrale regee ring te Peiking zuiveren van de radicale elementen, n.1. de vertegenwoordigers van de Koeomingtang partij. Gelukt dat aan Tsjang-Tso-lin dan zou de invloed van den Russischen gezant te China, Kara- khan, te niet gedaan zijn. Het is deze radi cale Koeomingtang party, tot welke in alle groote plaatsen van China de studenten behooren, en welke geldt als de vertegen woordigster van de intellectueelen. Die party is zeer groot en heeft ook de boyoot- bewegiag ontketend. Ben nieuw Gibraltar. Uit New York wordt aan de N. EL Ot gemeld: In militaire kringen ls men weer eens in rep en roer. „Een nieuw Gibraltar*1 is de laatste strijdleus. „Een nieuw Gibraltar.- Dat is het resultaat van de vlootma- noeuvres, die in de Stille Zuidzee hebben plaats gehad. „Een nieuw Gibraltar- dat is waarin Hawaii meet worden ge transformeerd, nadat het gebleken is, dat het op het oogeniblik, van militair oog punt 'bezien* van nul en geenerlel waar de ia Wat precies tijdens de manoeuvres om en by Honoloeloe is gebeurd, is moeilijk uit te maken. Men heeft er gevochten slagen geleverd- Spiegel gevechten gehou den oorlogje gespeeld. Er zijn verliezen geleden overwinningen behaald. Over dit alles hebben lange kolommen in de kranten gestaan vol joligheid en speelschheid. Enkele berichten hadden *n ernstig tintje. De lezer trok onwillekeu rig een gezicht van niet 'begrijpen, tot er eindelijk op moeilijk te vinden plaatsen druppelsgewijze berichten standen van werkelijke verliezen, die geleden waren tijdens al die „doen-als-ofc?. Per slot heb ben enkele groote bladen op hun eerste woorden gezegd van die ook offers brach- Dèt was alles. Weefrkxmlefc. Den Haag, 6 Juni. Fan „de laatste loodjes". Profe- Op reoès. Heer Warnaar. tto&n. Het atrtkt-noodlge. Op Vrijdag 29 Med jl is de Tweede Ka mer, welke in 1922 werd saamgesteld, met „heelgroot verlof' uiteengegaan. Op den Zaterdag vóór Prinsjesdag-1925 zullen nog enkele afgevaardigden de sluitingsvergade- ring by wonen. Van verschillende leden is 't twijfelachtig, of hun mandaat op 1 Juli as. zal worden hernieuwd, Met absolute zekerheid staat vast, dat Mej. mr. Van Doip en de beide communisten Wijnkoop en Van Ravesteyn niet meer als volksverte genwoordigers in de oude, voormalige dans zaal van stadhouder Willem V zullen terug- keeren. De heer Wijnkoop heeft in zijn ^wanezang" gezinspeeld' op de mogelijk heid, dat bjf in de toekomst nog weer eens zal geroepen worden om in het Parlement zijn eenheidsfront-idealen toe te lichtere Voor het moment is 't zeer de vraag, of de CP.H. erin slagen zal, op 1 Juli één zetel te veroveren. De laatste vergaderingen, welke de Twee de Kamer hield, zijn door enkele dingen ge kenmerkt, waarop ik nog even de aandacht heb te richten. Er was t „geval-Warnaars". Op Woens dag 27 Mei werd zooals U bekend is de heer Warnaar, de opvolger van wijlen De Monté VerLoren, geïnstalleerd na wat üchtelijk-komisch geharrewar over de vraag, of het foutje, door het Centraal Stembureau gemaakt, geen reden moest zijn om de be slissing over het al dan niet toelaten van dezen anti-revolutionnair uit te stellen, wat in de gegeven omstandigheden Zou be- teekend hebben, dat de heer W. niet meer in de Kamer-van '22 zou zijn verschenen. Velen verbaasden zich dien Woensdag over de schamper-spottende, bijna smalende wijze, waarop de heer Merchant zich uitliet over „dien meneer", geiyk de vrijz.- democratische leider den spünternieuwen collega noemde. Mr. Marchant, de vaak bijtend-scherpe man met den mageren Vol- taire-kop, is gewoon een kat een poes „et Rolin un fripon" te noemen.Hy neemt geen blaadje voor den mond en spaart nie mand, wanneer hy meent, dat tegen on recht, leugen, aanstellery, valsch vertoon moet worden opgekomen. Maar, mr. Marchant is „au fond" iemand van fijne hartes-beschaving. Ook zijn politieke vyan- den eeren hem als zoodanig, zien met wezenlijke achting op tegen den noesten werker, den kundigen en ijverigen kam pioen voor wat hy in het algemeeih belang oordeelt te zijn. Van die gevoelens zal wel dra blijken ter gelegenheid van mr. Mar- chant's zilveren jubileum als leider van zijne fractie. Nogmaals: men verbaasde zich op dien 28en Mei over den bijna grovén toon, waar- meê mr. M. zich over den heer Warnaar, uit Hilegom, uitliet Thans is het raadsel opgelost ,'t Blijkt immers, dat de heer W. niet voorkomt op de anti-revolutionnaire lyst voor 1 Juli!,... Hy heeft dus een paar maal eene Kamer-zitting bijgewoond zonder iets andere te „praeeteeren" dan zijn stem pit te brengen volgens het party-parooL En dat „grapje" zal Vader Staat op circa 1500 aan „vergoeding" komen te staan over de maanden Juni, Juli, Augustus en byna geheel September! Het geval doet denken aan de oomisch- tragische vertooning van 1909, toen zekere Van Maanen, een kleedermaker uit Vee- nendaal, gebruikt werd voor een „mop", als men 't zoo noemen wilDeze man leende er zich toe, een paar uren Kamer lid te zyn en streek daarvoor circa 250 en de reiskosten op. Wanneer de heer Warnaar gehandeld heeft op aandrang van mr. Rutgere, den leider van zijne fractie zooals wordt ver zekerd dan rust de verantwoordeiykheid 't meest op dén heer Rutgere. Voor den HiDegommer is 't te hopen, dat deze de kieschheid heeft ontslag te nemen, daar door den Staat tegen verdere schade vrij warend. Het geld is „te duur" in dezen tyd van besnoeiing op alles-en nog wat, voor dergeiyke „grapjes". En de Vraag dient te worden overwogen, of niet door wetswy'ziging kan worden voor komen, dat in de toekomst Vader Staat voor de noodzakeiykheid wordt gesteld om voor dergelijke aardigheden te „bloeden"!,.:. bladzijde een pa; het leger en de v ten ln dagen van Rust in vrede! .(De manoeuvres om en by de Hawali- eilanden hebben naar uit de tusschen- de-regels-door-te-lezen bercihten valt af te leiden de noodige noodlottige gevolgen met zich gebracht. Hoevele? Wie zal het zeggen? Dat ze terug te brengen zyn op gebrek aan orde en inetficienoy is echter vrij1 zeker. Hoe glorieus de overwinningen, be haald tijdens de manoeuvres in de Stille Zuidzee dan ook geweest mogen zijn, of hoe fnuikend de nederlagen over één zaak zijn de militaire autoriteiten het <-ens: Hier is wat van te maken. „Maak Hawaii een onneembare vesting het Gibraltar van de Pacifkf zoo roepen de leiders in pure opgewondenheid uit „Versterkt de bemanning van het garni zoen van Hawaii tot 100.000!" „Diep de I ai vau Tearl Harbor uit zoodat helk^en vloot van moderne dreadnoughts herber gen kan!" Binnenkort zal eeD marine-oommissie een reisje naar Hawaii ondernemen, en hot programma, waarmee deze ooantmissie terug zal koeren en dat reeds geheel ge- r>'od te waohten ligt, luidt: „Maak van Hawaii den sterksten militairen post ter wereld.* Waar liggen de dagen, der Washington- sOhe ontwapeningsconferentie voor zoo menige Jingo een ware nachtmerrie?! La ten we ons !n het Westen tot de tanden wapenen.... dat is de wrzuohtlng, die men aantreft ln de Hearst-bladen, en die het hart van menig 100 pet Amerikaan popelen doet De vloot I> Australische hooge-oommlssaria te Ixniden maakt lakend, dat Australië oon- traoten van bijkans 8.5 milllloen ln En geland heeft gesloten voor de levering van nieuwe kriitaers en duikbootep voor ken'' M,»,"*'r MH)VooVieWlinb,'irê- de koninklijke AuMtraHaohe oorlogsvloot ache kweekschool 'te bestemmen, terwij! de Er zya twee kimsere van 10.000 ton bij. opvolger van inr. Aalberse dan nader zal De laatste dag der Tweede 'Kamer van '22 heeft nog eens heel scherp doen uitko men, over hoe weinig gezag het Kablnet- Ruys ni in dit Lagerhuis beschikt. De herziening van de militaire pensioe nen werd gered met eene zeer kleine meer derheid, 85 tegen 81. Indien niet een paar Rechtsche afgevaardigden (o. a. kolo nel b. d. Van Twist) vóór de stemming zich hadden „verwijderd", terwyi twee Link- schen het ontwerp steunden, dan zou dit getuimeld zyn!.... De geheele chr.-bisto- risobe fractie stemde tegen. Zy bleek er dus toe te willen meêwerken om het arme Kabinet-Ruys in een zooveelste „knauw- tje" te berokkenen, terwijl het klokje-van gehoorzaamheid reeds ging luiden. Er was het fameuse ontwerp tot subsi- dieering van de kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen, dat reeds vroeger was verworpen, zooals men weet, welk votum voor min ster Aalberse, die na de AJloöt- wet-orisis van October 1928 slechts met de grootste moeite kon worden overgehaald op zijn besluit om af te treden terug te komen, toen aanleiding was om de portefeuille andermaal de Kroon ter beschikking te stellen. Wederom vroeg Z. Exc. van Arbeid, Nfl- verheld en Handel 80.000 subsidie aan. En op 28 Mei J.l. waren 't de.... sociaal democraten, die mr. Aalberse een nieuwe nederlaag hielpen besparen! Mevrouw de Vries -Bruins, de soc.-democratiaehe tne- dloa, kwam met pen amendement, strek- hebben te onderzoeken, op welke manier het ■minst kostbaar, de noodlijdende en geld verslindende school tegen ondergang kan worden behoed. Van het lange debat over deze parlemen taire „perkara" stip ik slechts aan, dat de brave heer Snoeck Henkemans de Kamer enkele momenten van uitbundige jool be zorgde, van echte, woelige recès-stem- mlng was overigens op dien 29en Mei heel weinig te bespeuren! door abusieweiyk te spreken van „eene kweekschool voor kraamvrouwen"v Er wordt in deze dagen natuuriyk veel gegist, bespiegeld, geprofeteerd over het geen na 1 Juli aA zat geschieden in ons politieke wereldje. Zoo rijn er ook men- sohen, die in dat samengaan van katholieken en soc.-democraten hy de stemming over het zooeven genoemde wetsvoorstel iets als een „omen",.een voorteeken, zien in ver band met de mogelijkheid, dat Kooien en Wibaut samen zullen zitting nemen ln het Ministerie, dat de erfenis van het Kabinet- Ruys IH zal overnemen. Ik acht dergeiyke profetieën op z'n zachtst uitgedrukt, voorbarig. Dr. Nolens heeft hy de Algemeene Be schouwingen over de Staatsbegrooting voor 1925 zoo duideiyk mogelijk doen begrijpen, dat de katholieke fractie slechts in het aller uiterste geval, wanneer geen andere uit weg meer zou te vinden zijn, een poli tieke compagnieschap met „de rooden" zou willen' overwegen. Dat een zwart-rood Kabinet werkeiyke levenskracht zou bezitten moet worden be twijfeld I.... Lntusschen, wy hebben de weldrar komende dingen rustig af te wacht n. Voor het zittend Kabinet zal het uiteen gaan der Tweede Kamer, de Senaat, die den 9en a.8. wéér bijeenkomt, heeft nog een dikken, zwaren stapel legislatief goed te verwerken!, eene herneming zijn ge weest Gelijk deze Raad der Kroon toch wel zal hunkeren naar het oogeniblik, waarop het de verantwoordeiykheid zal kunnen overdragen. liet aanbiyven van dit ministerie na de Vlootwet-nederlaag en het collectief aan H. M. ontslag vragen, moge dan lets-onver- mijdelijks zijn geweest 't was en bleef in strijd met de ongeschreven, niet straffe loos te krenken politiek^wriementaire wet van Januari 1924. Tot nu toe was de historie van dit ministerie een ware jydensgang". In schyn was het heel sterk, immers fei telijk „onafzetbaar". La werkeiykheid was het zwakker dan met eenig voorafgaand ministerie het geval ió geweest, daar het zich een reeks van nederlagen moest laten welgevallen, welke ln normale omstandig heden een Kabinet»- of ministeriëele crisis zouden hebben berokkend!.... De Kamer heeft dit ongelukkige Kabinet, voor welks zelfopoffering men eerbied en dank over moet hebbén, nooit gespaard. En by menige gelegenheid werd het be jegend op eene wijze, die van weinig edel moedigheid getuigde. Wy zijn nu nog slechts drie-weken van „den grootten electoralen veldslag" verwy- derd. Van „animo" by het kiezersvolk is bitter weinig te bespeuren. De Evenredige Vertegenwoordiging heeft den afstand tus schen Parlement en Kiesgerechtigden op onrustbarende wijze vergroot. 't Is zeer de vraag, of by het vigeerend kiesstelsel een ministerie zal kunnen wor den gevormd, dat op eene wezenlijk-sterke en betrouwbare „Working-majority" steunt? Duurt de toestand van onzekerheid en tekort aan vertrouwen voort, dan zal dit o. m. tengevolge hebben, dat fascistische en andere verderfeiyke invloeden veld winnen. De wijziging van ons kies-stelsel zal dus een der eerste punten moeten zijn op het nieuwe werkprogram van Regeering en Parlement. Hetzij op den grondslag van het initiatief- ontwerp, door mr. DresseUmys c.s. aan hangig gemaakt, een nieuwe regeling wordt opgebouwd, dan wel langs anderen weg reorganisatie wordt bereikt, hoofdzaak is. dat gebsoken wordt met de E. V. Waar- sohyniyk zal slechts door deze hervorming eene „zuivering" kunnen worden verkre gen, waardoor wy weêr een werk- en levenskrachtig Kabinet achter de groene tafel krijgenI.... Mr. ANTONIO. Niettegenstaande de feestdagen, die in aantocht waren en thans alweer voorby zyn, is de beurshandel óver het algemeen leven dig geweest, terwijl de belangstelling zich met slechts op een enkele, doch op meerdere af deelingen coooentreerde. Hiervoor be staat dan ook alle aanleiding, speciaal b.v. het schitterende jaarverslag der Nederland- sche Kunstzijde fabrieken, waardoor bet publiek een stimulans had ruilingen te doen van rubber- in kunstzyde-aandeelen. Wat deze branche betreft zegt men nog slecht» in het begin-stadlum te zijn van productie en .toepassing der kunstzijde vezel, zoodat er nog groote mogelijkheden te wachten staan, waardoor er enorm veel geld in de branche verdiend kan worden. Doch niet alleen wat betreft deze ruilin gen. In vrijwel' alle afdeelingen geeft het publiek blijk van gehee! andere mentaliteit dan eigenlijk in tyden bet geval ls geweest. Men laat hoe langer hoe meer de algemeene g*M'"»erveerdbeid varen en is veel toeschte- teiyker om iets op de effectenmarkt te on dernemen, waardoor dan ook de transactie# Wat de suikermarkt betreft, is het nog steeds dood ln de pot, uitgezonderd natuur iyk H.VA, waarover wij de vorige week schreven. De suikermarkt ls in een stadium van afwachten gekomen en wel om de volgend© redenen. De suikeropbrengst van het achter ons liggende seizoen is over d© geheele wereld zeer groot geweest. De oorspronkelijke ra mingen zijn schier ahe overtroffen en de toename ten opzichte van den oogst 1928 1924 bedraagt circa 2'/4 millioen ton, een hoeveelheid, die ongeveer gelijk is aan het wereldverbruik omstreeks 1870. De toename is daarby byna driemaal zoo groot als die, welke in normale tyden. door- eengenomen, te zien werd gegeven. Waar in het algemeen gesproken een vermeerde ring van den suikerbiet- en suikerrietoogst per eenheid gepaard gaat met ean vermin dering van het suikergehalte, was dit thans niet het geval, want by een mooien riet- en bietenoogst werd een hoog suikerrende ment verkregen- Wanneer de suikeropbrengst over de ge heele wereld aanmerkeiyk is toegenomen, dan moet daarby in oogenschouw worden genomen, dat ook het verbruik geweldig veel grooter wordt Vooral nu de prijzen weer tot een laag niveau gedaald zyn, geeft de wereldbevolking biyk eeft ongelooflijke massa suiker te kunnen verwerken. Hoewel er op het oogenblak voor de thans vigeerende suikerprijzen de noodige motie ven zyn aan te voeren, zal men de suiker situatie toch niet te pessimistisch behoeven te beoordeelen. Indien het huidige wereid- verbruik als maatstaf wordt aangenomen, dan zijn er alle aanwijzingen, dat aan het einde van dit jaar de atedan aanwezige voor raden niet buitengewoon groot zullen zijn, zooals men het vooral in de Vereenigde Sta ten van zekere zijde maar al te gaaftje wil voorstelen. De zeer hooge suikerprijzen behooren voorloopig althans tot het verleden, en het jaar 1924 ia, vooral ook voor de Java- suiker-industrie, van zoodanigen voorspoed geweest, als wel niet zoo spoedig weer zal voorkomen. Wanneer men den toestand en de voor uitzichten van de suikermarkt echter te donker wil afschilderen en daarby steeds op de zeer groote wereldopbrengst wijst, dan ral men daar onmiddeliyk tegenover moeten stellen, dat de wereldbevolking voortdurend en snél toeneemt, en het geen van zeer groot belang is het ver bruik per hoofd eveneens belangrijk grooter wordt. Wanneer daarby de suikerprijzen van dien aard' zyn, dat die voor sommige producenten niet goed lbonenid meer zijn, dan neemt de met riet- of bietsuiker beplante oppervlakte automatisch af. Het is dus duideiyk, dat genoemde dik- wjfls tegenstrijdige factoren van dusdani- gen invloed zijn op de prijsbeweging, dat er voorloopig van goede of kwade voorspellin gen wel weinig te bespeuren zal zyn, zoodat er in de suikermarkt voorloopig weinig be weging te verwachten ia Wat de wisselkoereen aangaat is Parijs langzamerhand ingezakt tot 12.80 en Brus sel tot 12.06, terwijl Londen om pariteit 12.10 draait en de dollar eveneens steeds circa 2.481/, staat. Klein bedrijf heeft ook grnsweelde. Overhouders uit de wol: 60 tot 00; lammeren goed verkoopbaar 25 tot .'>5; enkele eenlingen passeerden de 40. Varkens met goeden handel voor de slacht tot 80 oenk Zoutere 72 tot 76 ot. Al les per kilo. Tot assistent bf) den Buitendienst aan het station Behagen is van Rotterdam overgeplaatst de heer K. van Duinen. Uitslag der verkooplng te Barsinger- horn, ten overstaan van notaris Knaap te Wieringerwaard. Huis en erf te Barsin- gerhorn, eigendom der Erven van wyien den heer K. Vries aldaar. Kooper de heer K. Dubbeldam te Bareingerhorn voor 2011. De melkfabriek Hollandla, te Purme- rend betaalde Donderdag te Behagen voor de Meimelk uit Hollands Noorden 8.00 per 100 K.G. uit De Schager kermis belooft dit jaar niet rijk voorzien te worden van spelen en tenten. By de verpachting van standplaat sen werd eene plaats gegund aan: O. M. Kuipen, Goor, danstent; H. Vallentgoed, rurinerend, luchtschommel; N. Roos, Krommenie, danstent; D. Visser, Hoorn, alingkraam; S. M. J. van Duinen, St [aarten, palirtgkraain; K. Leien, Win kel, palingkraam; J. Smit, Alkmaar; pa- lingkraam. Voor een stoomdraaimolen wa ren geen liefhebbers. Daar was in 1924 geen winst mee te behalen. Donderdagmorgen had de knecht vaa schipper J. Zijm het ongeluk om, by het verlaten der haven, zyn pink te béknellen isschen het schip en een stuk staaldraad, et bovenste lid was er al De man bloed de hevig. Gelukkig kon een eerste ver band gelegd worden in het pakhuis van Keijser Oo; Er werd geneeskundige hulp voor den man ingeroepen. SCHAGEN. Het heerUjke voorjaarsweer, de Mei maand, zooals wy haar zoo menigmaal door de dichters bezongen, gelezen heb ben, doch zooals zy in werkeiykheid maar zelden was, lokte ons in de Pinksterdagen tot eene wandeling uit. En omdat er in den omtrek onzer woonplaats weinig bouwland gevonden wordt, ging de wan deling langs en door weiden en dreven. Wy willen hier nu geene besohrijving geven van den overvloed van gras, waar in de koelen halverwege de pooten liepen te grazen, nooh van de bloemenpracht, noch van al het andere natuurschoon, dat onze oogen zagen, doch tegenover al dat moois moesten wij op vele hekken het waarschuwende opschrift lezen: Mond en klauwzeer. De dichter Poot heeft getracht het leven van den boer te schilderen, toen hy schreef van het genoeglijk leven, dat voor den landman heenrolt, die zyn karig lot voor geen koningskroon zou geven. Wij weten niet, of in den tyd van Poot reeds het mond- en klauwzeer heerschte, maar wel weten wy, dat de boer, die de' gevreesde ziekte in Meimattnd onder zyn vee krijgt, geen begeerig lot heeft Wij kunnen niet zeggen in hoeverre de tegen woordige wetenaohap de ziekte met suo- ces kan bestrijden, maar wel weten wy dat reeds ln 1904 dr.' Sickel te Beriyn, de bacterie meende gevonden te hebben, liy beschreef haar als een baoil, als een zeer klein wormachtig microbe, ongeveer ge- ïyk aan die, welke by den mensch long ontsteking veroorzaakt. Het gelukte dezen dokter oulturen van deze bacteriën te ver krijgen, dooh wy zyn heden nog even ver. Nog is de microbe de schrik der boeren, en behee recht zy ln al hare sohynbare nietigheid den welvaart van handel en be drijf. Op het slaohtvee la haren Invloed niet waar te nemen, dat luistert meer naar vraag en aanbod, ?n vooral naar kwali teit. Te Bohagen was de kwaliteit op 4 Juni nog niet, wat men noemt De prtyaen varen er ook naar Voo le kwali teit werd hoogop 1.20, voor 2e kw. 1A0 en voor 8e 1.00 betaald. Melk- en kalf- DAMRUBBIEF. Allee betreffende deze rubriek te seeren aan: Den Danxredacteur der Haldaraoba Courant, Weteringstraat 64htda, Amsterdam. Twee varianten-stukJes uit de inacBJL Wit Zwart: L 8. 6, 18,16/10, 21, 28/21 Wit: 27, 28, 80, 82, 83, 85/88, 40. 42, 48, 45 en 48. Wit Zwart 1. 27—22 25X84 «gedwongen) 2. 40X20 18X27 Want op 16X24 volgt 22XU (167) en wit wint imet 87—81, 82X41 enz. een stuk. 8. 20—14 10XW 4. 28X8 8X12 5. 68—28 en wint altijd een whyt Ook het volgende la zeer leerzaam door den natuurlijken stand, welke zeer goed in een regelmatige party kan voorkomen. Zwart Wit Zwart: 1/4, 6/10,18/10, 21, 28 en 28. Wit: 26, 27, 28, 82/40, 42, 48, 46, 47 en 48L Wit Zwart L 26-80 14X26 Op 1X24 volgt 84—20 erna met dam door 2822. 2. 27—22 18X21 8. 8781 26 21 4 42X11 16X7 6. 84-80 26x34 6. 40X18 18X20 7. 28X28 me* sohiJfwlDst Niet diep, maar lastig te den en vooral Niet dleu, verrassend Lit „Hst Damspel*.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2