"Backin NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bakpoeder Eerste Blad. 1 Jul' GRATIS. Het geheim van de Verpleegster Kouvatten Abdijsiroop BUITENLAND 30 Sneeuwballen DROel-ker^s Warmte ZATERDAG 13 JUNI 1926. 63ste JAARGANG. ZIJ, die zich van heden af, voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen het tot FEUILLETON. De sensatie, welke de auto veroorzaakt HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldereohe Cornet fl.B0; fr.p.p.binnenland f2- Ned O «n W Losso mimmera der CouZT 4^ tT f J Verschuilt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: G. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 812 Poat-Girarékeiitaa No. 16066. ADVERTENTIES: 20^rt. p. regel (paljard) Ingee. meded. (kolom/breedte ede redacHon. tekst) dubbel tarief. Kleine advart. (gevraagd, te koop, te hnur)v. 1 t/m 0 regale 40 et., elke regel meer 10 et. bi} vooruitbetaling (adree: Bar san v. d. blad en met br. onder no. 10 et p. adv. extra). Berwijsno. 4 et De Administratie. Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Z o m e r t D d. Maan Zon Hoogwater Juni op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 14 m. 1.58 a. 1.47 4.37 9.20 3.28 4.01 Ma. 15 2.20 V 2.59 4.37 9.20 4.35 6.11 Dl. 16 2.41 t 4.09 4.37 9.21 5.47 6.19 Wo. 17 8.03 n 6.18 4.37 9.21 6.48 7.16 Do. 18 3.27 0 6.26 4.87 9.21 7.43 8.08 Vr. 19 3.55 0 7.30 4.37 9.22 8.31 8.52 Za. 20 4.27 9 8.30 4.37 9.?2 9.11 9.31 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 13 Juni9.48 uur. Zondag 14 9.50 Maandag 15 9.50 De Raad van den Volkenbond. De zitting van den Raad van den Vol kenbond is Donderdag gesloten. De raad besloot een nieuwe procedure in te stel len voor Poolsch-Dantziger geschillen, waarmee beide partijen zich vereenigd hebben. Hij nam kennis van het advies van het internationaal gerechtshof inzake de Poolsche brievenbussen te Dantzig. Paul Boncour kreeg de toezegging, dat het advies aldus zal worden uitgelegd als of zij de bepaling van de begrenzing van de haven open laat, doch het territoriaal karakter van de Poolsche rechten erkent. De haven moet zich niet alleen tot het water beperken, doch tot alle diensten tot gebruik van de haven en de terreinen, waarop deze gevestigd zjjn. Voor het vaststellen dezer grenzen werd besloten tot een deskundig onderzoek. De Raad besloot voorts nog den 20sten November een Europeesch congres bijeen te roepen voor het vaststellen van de tonnemaat op de binnenwateren. De plaats van samenkomst zal later worden aangewezen. De conferentie Inzake den wapenhandel. De conferentie inzake den wapenhandel, die eindelijk begin der volgende week zal gereed komen, behandelde Donderdag in de centralle commissie het laatste punt, dat nog moeilijkheden opleverde, n.1. de vaststelling van de zones, waarvoor een algeheel verbod van Invoer van wapens zou gelden. Dit verbod zal gelden voor geheel Afrika, uitgezonderd Egypte, Ly- biö, Tunis, Algiers, de Spaansche zone van Marokko, Ethiopië en Zuid-Afrika; voorts voor het Arabisch schier-eiland t Ja^es^pa, Transjordanië en Irak; terwyi de maritieme verbodszone de Roode Zee, de Golf van Aden, de Perzische Golf en de Zee van Oman omvat. Tegen dit laat ste protesteerde Perzië zeer heftig, maar de Indische en Britsche delegaties ver- Klaarden, dat als deze haard van wapen smokkelhandel uitgezonderd werd, de con ventie voor hen geen waarde meer zou nebben. Tot handhaving werd toen beslo ten met negen tegen drie stemmen en 21 onhoudingen. DUITS CHLA ND. Het S tinnes concern. Naar de „BerL Börsen K," van absoluut betrouwbare zijde verneemt bedragen de verplichtingen van het' Stinnesconcern 155 millioen mark. Daarvan zijn 110 mil- lioen smark verplichtingen op korten ter mijn, die in Juni of Juli vervallen. Onge veer 20 van het totaalbedrag is door remboursen en goederen gedekt, terwijl bovendien nog 20 dekking vindt in ver schillende vorderingen van het Stinnes- concern. Er blijkt dus een ongedekte schulden last voor het concern van 90 millioen mark. De banken, die aan de jongste conferen tie in de Rijksbank hebben deelgenomen, zijn bereid 50 millioen mark voor den tijd van 6 maanden ter beschikking te stellen tegen vérpanding van de voorhanden ga ranties. Voor de resteerende 40 millioen mark zal een consortium worden gevormd. Uit New York wordt gemeld, dat ban ken, die in nauwe betrekkingen staan tot het Stinnes-ooncern, groote hoeveelheden koper hebben geliquideerd, waardoor de prijs tot 18.60 cif Hamburg is gedaald. (Hbl.) „Abbau.* Men schrijft uit Duitschland aan de N. R. Ot.: De ontzettende beteekenis van dit woordje is mij nog zelden duidelijker ge worden, dan toen ik dezer dagen met den leider van een der eerste Duitsche banken door zijn groot bankpaleis wandelde. Waar vroeger de grootste bedrijvigheid heersch- te was nü alles leeg. Het bureaupersoneel was tot de helft ingekrompen en velen van het nog werkzame personeel zouden moeten worden ontslagen. „Ja, het is wel verschrikkelijk", zei mijn begeleider, „maar wat is er aan. te doen De econo mische dwang is sterker dan wij en wij kunnen toch geen menschen in dienst houden, als wij geen werk voor hen heb ben". Op dit oogenblik liep ons een jonge man vriendelijk groetend voorbij. „De arme kerel weet nog niet, dat hij heden ook 'op de lflst der ongelukkigen is ge komen. Jong getrouwd I" Met een schou derophalen, alsof hij zich tegenover zich zelf wilde verdedigen, verzekerde hij weer, dat hjj tegenover dergelijke dingen machteloos was. Deze dreigende „Abbau", zooals men in deze tijden van „terugkeer tot normale toestanden" het ontslag van overtollig geworden personeel noemt, Is de oor zaak van verschrikkelijke opwinding on der het personeel der groote instelllingen op allerlei gebied. Er gaan stemmen op, die eischen, dat men korte metten maakt en liever op eens allen die ontbeerd kun nen worden ontslaat, dan langzamerhand tot inkrimping van het personeel over te gaan. Men vermijdt daardoor dit ver schrikkelijke pijnigende gevoel bij velen: „Wanneer komt de beurt aan mij De directeuren der groote ondernemingen Ingezonden Mededeelinu. door MURRAY HERBERT. 84) - „Op zijn bovenkamer na is hij weer pre cies do oude," zeide Gherry, „en daar behoeft alleen de zon imanr op té schijnen. Ik ben er achter. Ik heb een imlddel uit gevonden, dat zijn geheugen wel aan den gang zal maken met een beeldje geluk." „En wat wou dat zijn?" vroeg Stoer. „Wel, een bijlzonder slokje, waar hij gek op was," hernam de zeeman. „Het was zijn eigen uitvindsel en hij was er aardig trotsoh op ook. Ik heb het hem menigmaal over het schoone vest van den man achter de toonbank zien smijten, alleen maar, omdat die armoedzaaier er iets had vergeten in te doem Het was ook nogal moeilijk klaar te maken. Meestal werden zij er kwaad om en zel den hem, dat hij met dat cognossement naar een apotheker moest gaan. Oherry slikte eens nadenkend. „Maar ik herinner me het heele reoept, dat doe ik. Je begint met jenever en gemalen ijs, en dan komt er een beetje tummel en een droppeltje qngostura, een scheutje cognac en wat Italiaansohe vehmouth. Den schijfje citroen en een paar arme verzopen ker sen kamen aan het slot. Het is een fijn dingetje, sla t goed klaargemaakt is, een babydrankje, als je er niet meer dan een eierdopje vol van neemt. Maar het is kop pig en het gloeit ais de oven van oen linieschip. Het geeft je een gezonde kleur, verwarmt je ioderen duilm van je lijf, van dat je voeten den grond aanraken af tot aan de puntjes van je haren, die ver schrikt van je hoofd af staan als je dat pracht van een drankje voor het eerst proeft Ik wed, dat als ik daar een glas van bij Jack naar binnen kan krijgen, hij weer heelemaal bij: zijn positieven zal komen!" En Gherry Plummer, die naar het scheen al geheel en al in den volgenden kostelijker: morgen leefde, zeilde de deur uit in een gelukkige stemming. Den volgenden morgen kreeg St. Gaul een schok. Gherry Plummer kwam, niet gelijk met den melkboer, zooals hij in zijne eerste overhaasting gezegd' had, maar even over tienen. Hij kwam om zijn vriend af te halen en hij verscheen in een Wolk van victorie, blakende gezeten achter een reusachtige sigaar en het stuurrad van een automobiel, welks pracht eiken ken ner boeide. Omdat hij zoo mooi was, had de huur van dien wagen van tien tot zes uur den zeeman drie gouden souvereinen en drie zilveren shillings gekost. Oherry was besloten, dat Jack St. Gaul netjes zou verlaten, op eene manier, die Oherry als zijn zaakwaarnemer, eer zou aandoen. Met eene vasthoudendheid van eene allesoverheersohende verwachting, had Oherry vast gerekend, dat het bezoek aan het kantoor van den advocaat de over winning tqt het toppunt op zou voeren, al had hij ook volstrekt geen tastbaar ibe- voor 42*A ceot, gebakken met Backin vervangt de Gist. 125 gr. tarwebloem f 0-04-1), ltheelep. Dr.Oetker'sBaddn (X021, X liter water 125 gr boter f 035 marg. CU5 3 eieren. 0.18 1 theelepel ruikerQXWl, 1 Dr. Oetken' Vanillesuiker (102 Bereiding: f d421|, Het water met de boter brenge men tot koken; al roerende strooie men het meel daarin en roere tot het deeg van de pan loslaat. Men laat de massa atkoelen klopt de eieren er door, doet er dan suiker Vanille-suiker en Backin n Met een theelepel maakt men balletjes, zet deze op een met meel bestrooid bakblik en bakt ze bij matige hitte goudgeel. Dt 30 sneeuwballen worden warm opgediend met wiin>. chocolade» ot vanillesaus, wil men ze vullen, dan snijde men ze middendoor en vuile ze met geslagen room of'vanille creme. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetkei en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wend^ men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gra tl srecep ten boekje toezenden. gaan echter dikwijls tot een dergelijk paardemiddel liever niet over, omdat een geleidelijke inkrimping van het personeel voor het bedrijf niet alleen beter is, maar er ook veel toe bijdraagt hun onderne ming niet in opspraak te brengen. Men heeft vroeger ondervonden, dat het plot selinge ontslag van een groot gedeelte van het personeel voor de beurs bijvoor beeld aanleiding is geweest tot allerlei ongunstige geruchten. Toch blijven de employé's zelve overtuigd, dat alles te verkiezen' is boven den angst van ontslag. Dat men bang is voor ontslag is meer dan begrijpelijk, want bij de tegenwoordige malaise is het voor vele handels en kan toorbedienden vrijwel onmogelijk een nieuwe betrekking te krijgen. - Over kapitaal beschikken de meesten, ook al tengevolge van de inflatie niet meerde vroeger gespaarde gelden zijn verdwenen. In dergelijke omstandigheden is het te begrijpen, dat de angst de menschen tot wanhoopsdaden kan brengen. Vooral ook, nu na de lange oorlogs- en de zenuw- sloopende inflatiejaren de weerstand niet meer zoo sterk is als vroeger. Zoo is het te verklaren, dat er hier dingen gebeu ren, die wel zeer duidelijke voorbeelden van deze angsttoestanden zijn. Een voor beeld uit velen Dezer dagen kom ik bij een andere wijs voor zijn geloof, dat Jack Geoffrey Desmond was, „cüe iets zou vernemen, dat zeer tot zijn voordeel was." Dat bezoek bij de advooaten moest het eerste nummer van het programma van dien dag vormen. En daarvoor, eveneens, moest alles netjes in zijn werk gaan. Naar de geruchten van den zeeman in vele opzichten zoo een voudig als die van een kind had die duiutcre zin niets anders kunnen beteefce- nen in het eerst, dan dat er een paar hon derd pond op zijn maat lagen te wachten. Maar daarna had Maurioe Firnim helm verteld, dat het geld, dat op de verschij ning van Geoffrey Desmond wachtte, veel en veel meer was dan dat bedrag en Gherrey's ongebreidelde verbeelding was dadelijk op hol geslagen en hij zag zichzelf als eersten kamerheer bij Jack geplaatst, zorgende voor een huis met tuin als be- looning voor zuster Barbars, eene verba zende schenking doende aan het St Gaul ziekenhuis, een stoomjacht koopende voor Jack, alsmede vijftien nieuwe kostuums, twee kisten sigaren en1 een geheel uitge rust, rnlooi oafétje met vergunning, als zijn eigen aandeel. Voorloopig wist Jack van dit allee nog nieta Op eene vraag, die hij deed, toen zij al aan het rijden waren, waar zij eigenlijk heengingen, antwoordde zijn gezel direct ,Zaken, nfljn jongen," en daarop zat hij dan weer stil te kijken naar de voorbijgangers en het verkeer met eene uitdrukkjng van botte verwondering, zoo als iemand1 er uit zou zien, dl© ten laatste in de wereld terugkomt die hij si bijna voor goed verlaten had. groote bank en vraag hoe het een mijner kennissen, die daar al jaren lang een be trekking van beteekenis bekleedt gaat Met een meewarig gebaar krijg ik ten antwoord„Zoo, U weet dus nog niet wat er gebeurd is? Eergisteren hebben wij hebben wij hem in zijn bureau ge vonden met een kogel in zijn hoofd. Hij was klaarblijkelijk overspannen en had als idée-flxe, dat hij eerstdaags zou wor den ontslagen, hoewel daarvan nooit sprake is geweest Maar de sterke in krimping van het personeel om hem heen, zijn meelijden met al die ongelukkigen en tenslotte het bewustzijn, dat zij» fa milie, èls hjj eens mocht worden ont slagen, aan den rand van den afgrond zou staan, zijn de oorzaken van zijn over spannen daad geweest" Er is geen opgewekte stemming mo gelijk in de bedrijven, waar de „Abbau" aan het woeden is. Duitschland beleeft wel moeilijke tijden I Hoe zal het weer In de zomermaanden zijn? Het „BerL Tageblatt" verstout zich om een voorspelling over het weer in de eerst volgende weken op het vaste land en in Amerika te doen, Kunnen wij dezen augur gelooven, dan kan Europa zich voorbereiden op yfiel, heel veel warmte. Deze voorspelling is nJ. gebaseerd op de ervaring in het jaar 1893. Toen was het voorjaar ook zoo warm, net als in dit jaar en deze warmte hield gpn tot in September. Ook de prognose der metereologen is in deze richting; ook zij voorspellen onder zeker voorbehoud, dat het in dezen zo mer bestendig warm" weer zal zijn. De warmte ligt over geheel Europa en vooral Frankrijk en Italië hebben daar van bijzonder te lijden. De hitte in de Ver. Staten, waarvan dit werelddeel zoo juist bevrijd is, zou volgens Amerikaansohe weêrkundigen door een nog grootere hitte gevolgd worden. Het is onjuist om te concludeeren, dat het in. Europa thans ook wel gloeiend warm zal worden, want meermalen is bewezen dat de hitte in Amerika een geheel andere at mosferische gesteldheid tot voorwaarde heeft dan in Europa. De onaangename kant van zooveel warmte laat zich echter in Berlijn reeds voelen. Er ls veel gebrek aan wator. Reeds sinds eenige dagen hadden de bovenste étages der woningen op bepaalde uren geen of weinig water. Maar thans is het zoover gekomen, dat vanaf de vierde ver dieping de bewonqrs geheel zonder water zitten, terwijl op de lagere verdiepingen de waterstraal steeds dunner wordt. Het meeste lijden Noord- en West-Ber- lijn onder dit gebrek. Het stedelijk bestuur heeft een onder zoek ingesteld en is tot de conclusie ge komen, dat de Oharlottenburger Wasser- werke A.G. nalatig is geweest in het ne men van maatregelen om grooter water toevoer te verzekeren. Deze hitte was te voorzien en krachtens haar contract had de maatschappij te zorgen dat voldoende water verschaft kon worden. BELG IE. Het kabinet-Poulet gevormd en weer Incompleet Donderdagmiddag heeft Poullet bekend gemaakt, dat zijn kabinet gevormd was. Generaal Kestqps wordt minister van landsverdediging; de afgetreden minister Oarton houdt koloniën en prof. Janssen, van de universiteit te Leuven en direo- Ingoamden MededeeOng. teur van de Belgische Nationale Bank, wordt minister van financiën. Hjj is ka tholiek en maakt geen deel uit van de Kamer. Overigens is het ministerie sa mengesteld op de reeds gemeld wijze: Poullet, minister-president en economi sche zaken (d. w. z, verwoeste gebied); Vandervelde, vioe-president en buiten- landsche zaken; Laboulle (soa), binnenlandsche zaken; Kam. Huysmans (soa) wetenschap en kunst; Anseele (soa), spoorwegen; Wauters (soa), industrie en arbeid; Tschoffen (kath.), justitie; de Liederkerke (kath.), landbouw. De bond van katholieke vereenigingen, gemeenlijk de reactionnairen genoemd, verklaarde zich tegen de oomfoinatie- Poullet en vóór parlementsontbinding. Daarop hebben de Liederkerke en Carton weder voor hunne benoeming bedankt. Een later bericht uit Brussel aan de N. Rott Ort meldt: Het ls nog niet zeker wie nu den Gor- don Bennett-beter gewonnen heeft, Veen- stra of toch de Muyter. De luchtvaartclub heeft een telegram ontvangen, waaruit blijkt, dat de Prins Leopold onder de vol gende omstandigheden is gevonden. De bestuurder Veenstra en zijn helper Quer- sin verklaren (jat alles goed gegaan was tot Dinsdagmorgen 10 uur, maar dat een hevige windstoot den ballon toen in zee heeft doen neerkomen op 10 mijlen van de Spaansche kust. De bemanning werd eerst 10 uur later, volkomen uitgeput, op- gepikt door een stoomboot uit Yigo. De bemanning daarvan had de hulpkreten van de luchtvaarder© gehoord. De boot had zich toen naar de plaats gespoed,- Ingaaaadan Madeflaeflng. VOOR UW TIJD OUD? Ontwaakt gij 's morgens niet pijn in den rug? ZJjt gij vermoeid, zwak en ellendig na de minste Inspanning? Voelt gij u jaren ouder dnn gij zijt? Zóó kunt gij niet voort gaan! Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak veroorzaakt door nierzwakte. Ma de nieren door een kou of bijzondere inspanning verzwakt zijn, filtreeren zij de vergiften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en lede maten, de gewrichten en zenuwweefsels, uw aderen en slagaderen worden alle aan getast door het met vergiften 'beladen bloed. Kheumatisohe aandoeningen, wa terzuchtige zwellingen, aanvallen van duizeligheid, hoofdpijn en hinderlijke blaasstoomissen zijn enkele van de te ver wachten gevolgen. Gij moogt deze waarschuwingen niet verwaarloozen. Als gij weder gezond wilt worden, moet gij uw nieren te hulp komen. Waarom dan niet Foeter*» Rugpijn Nieren Pillen gebruikt! Dit speciale nlergenees- middel heeft duizenden nieuw leven ver schaft en moet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker rijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs L76 per flacon. had, werd herhaald bij diens aankomst aan het kantoor van Maurioe Firniim in Adel/phl Terraoa Nog ander den indruk van een vroegere, nog kort geleden voor gekomen gelegenheid, waren de klerken bij de aankomst van Oherry naar alle zij den verstrooid en zonder eenige stoornis wandelde Oherry rechtuit het privékan- toor van Firniim in waar hij zijn metgezel binnenleidde. Dit bezoek kwam Firniim zeer onver wacht, die van den zeeman niets meer gerien had, sedert deze hem bezocht had, om hem te vertellen, dat de patiënt ln het SI Gaul ziekenhuis zijm geheugen verloren had. Firniim had den neef van Philip zeer goed gekend, maar in de oogen van Geoffrey Desmond was geen teeken van herkenning waar te nemen, eerder verwarring. Gooffrey volgde het voorbeeld van zijn metgezel en gaf eene hand. Maurioe Firnim Juichte in zijn hart De vrees, die hem op het oogenblik van hun binnenkomen had aangegrepen, ver dween. Alles liep op rolletjes en was vol komen veilig. Hij kon met goeden uit slag Desmond uitschakelen, evenals de vrouw, welke deze getrouwd had, met éen en dezelfde.handeling. Als zij het kantoor weder verlaten zouden hebben, zou de weg voor hem .openliggen naar dat groote fortuin, dat Philip dwaselijk als het zijde ■beschouwde. Toen de advocaat, nadat hij zijnen be zoekers verzocht plaats te namen, eene lade opentrok en daaruit de schrijfcas sette nam, welke Gherry op den bodem van Jack's kist gevonden had, zat Oherry in den stoel recht tegenover hem. Terwijl hij hot zich daar gemakkelijk maakte in zijne eenvoudige vertrouwelijkheid, strek te hij rijme lange armen over de voor hem staande tafel uit. Hij staarde de versle ten „G" met zoo'n ontzag aan, alsof deze deel uitmaakte van een eeiflg magisch voorwerp. En voor Oherry was het inder daad een betooverend voorwerp nacht op nacht kwam die schrijfcassette in zijne droomen. Toen hij voor het eerst, op zijne kamer in het logement de „Goede Bedoe ling", op die advertentie gekomen was, welke Geoffrey Desmond aanzocht zonder uitstel voor den dag te komen, was hij ineens met een srpong tot de pleMerige oonciusle gekomen, dat Geoffrey Desmond dezelfde was als zijn oude vriend en scheepsmakker, Jack. Maurice Firnim had dit idee een stortbad gegeven bij hunne eerste ontmoeting, maar toch Gherry's overtuiging niet doen wankelen, of zijne verwachtingen verminderd. Zoo streelde nu Gherry de cassette eens liefkozend, waarbij zijne oogen glinsterden. De In houd van dat dingetje zon het verlangde bewijs leveren, daarvan gevoelde hij zich zeker, en als zij weder naar buiten stapten, Adelphi Terraoe op, zouden Jack en hij zelf zoo rijk als een paar koningen zijn, die nooit meer een kouden winternacht wacht zouden behoeven te doen, met blauw verkleumde vingers en bibberende leden. Eene aangename gewaarwording doorstroomde Oherry, tot de scherpe stem van rijm gezel zijn gedachten ondierbrak. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1