NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA i Eerste Blad. JuM GRATIS. BUITENLAND Het geheim van de Verpleegster Zonnebrand Kloosterbalsem Nr. 6040. DONDEROAQ 18 JUNI 1826. 63ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdags Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Zl], die zich van heden af, voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen het tot Donderdag 18 Juni8.61 uur. Vrijdag 19 9.52 Het velllgheddspact Bet Fransche antwoord overhandigd. De Fransche ambassadeur heeft Dins dagmiddag aan den minister van buiten- landsche zaken het antwoord op het Dult- ache memorandum inzake het veiligheids vraagstuk overhandigd. Officieus wordt medegedeeld, dat in de Fransche nota wordt gezegd, dat Duitsch- land moet toetreden tot den Volkenbond op de voorwaarden, welke door den Raad van den Volkenbond in Maart j.L worden vastgesteld en dat Frankrijk onder zekere reserves bereid is te onderhandelen over het Duitsche voorstel tot sluiting van een Veiliigheidspact, waarbij Frankrijk, Enge land en Duitschland zich verplichten de grenzen aan den Rijn te erkennen, geen oorlog te beginnen er» zich streng te hou den aan de ontwapeningsbepalingen van het Verdrag van Versaiilea Italië wacht af. Bet antwoord van Italië op de Fran sche mededeeling betreffende het Veilig heidspact is Dinsdagochtend te Parijs aantfékamen. De Itafiaansche regeering verHaart, dat zij aoooord gaat met de Fraische regwring over de algemeene beginselen van het pact, doch pas wan neer Italië het antwoord van Duitschland zal kennen en de onderhandelingen feite lijk geopend zijn, zal Italië zijn oordeel gevat. R»me, 17 Juni Het Stef. Ag., dat een medrieeling der Fransche regeering publi ceer;, waarin Ltalië's instemming met de aan Berjjn gezonden nota inzake het Veilig heidspact wordt gevraagd, zegt dat de Ita- liaaische regeering in haar antwoord de verilaringen heeft bevestigd, welke zij heeft afgelegd toen het Duitsche voorstel werd ingidiend. Zij is in beginsel voorstandster var een vijfvoudig pact van algemeenen raai 2ij voegde er aan toe, te hopen, dat er eirdelijk een pact zal kunnen worden geslo- tei, dat deze beteekenis en draagwijdte be- rit'ZH fitaTmet te zeggen, rij zich voorbehoudt haar besluiten kenbaar te ma ks^ wanneer zij definitief ral weten, welke concrete verbintenissen uit het pact zullen voortvloeien, alsmede in welke positie Ital rbh zal bevinden om de belangen te be sehermen, die verband houden met de pro- bemen, welke het rechtstreeks raken. De conferentie Inzake de wapenhandel. Genève, ,17 Juni De conferentie in zake den wapenhandel is heden gesloten. Achttien staten onderteekenden reeds de conventie en zeven-en-twintig het protocol over het verbod betreffende den chemischen en bacteriologischen oorlog. Nederland on- derteekende dit protokol, doch de conventie nog niet. Amerika, Engeland, Italië en Ja pan onderteekenden alles, terwijl Frankrijk de conventie onderteekende en ook het pro tokol inzake den chemischen oorlog onder teekenen zal, zoodra de afwezige Paul Bon- cour persoonlijk daartoe in staat is. <*HbL")L DUITSCHLAND. Duitschland en Polen, Uit Berlijn wordt aan de N. R. Ct ge meld: Tusschen Duitschland en Polen bestaat sedert Dinsdag geen enkele han delsovereenkomst Volgens den oorrespondent van het Berliner Tageblatt te Breslau is de Op- per-Silezisohe grens sedert Dinsdag j.L voor den invoer uit Opper-Silezië ge sloten. Het Opper-Silezische industrie gebied, dat drie jaar geleden politiek ver deeld is, is thans ook economisch ge splitst Het niet meer vrij van invoer rechten in Duitschland invoeren van kolen en andere producten der mijnindu strie zal rampspoedig voor de Opper- SilezisQjie industrie kunnen zijn. Ook In dien van Duitsche zijde de grens niet ge sloten ware, zou vroeg of laat de ramp in dit industriegebied onvermijdelijk zijn geweest, aangezien na de stabilisatie van de Poolsohe valuta en na den strijd In 't Roergebied de opdrachten, die de Pool- sche industrie verkreeg en de verkoop van Poolsohe kolen steeds geringer wer den. Voortdurend moesten ondernemin gen worden gesloten. Terwijl er in 1923 160,000 arbeiders in de Oostelijke Opper- Silezische mijnen werkzaam waren, daal de hun aantal ln 1924 tot 124,000 en In April van dit Jaar tot 90,000. De voorraad kolen steeg bij gebrek aan afeet van 966,000 ton in Maart 1926 op 1,126,744 ton in MaL Aangezien 260,000 ton kolen, die nog in Juni volgens het verdrag naar Duitschland moesten worden uitgevoerd, reeds geheel zijn uitgevoerd, zullen tal rijke mijnbedrijven onmiddellijk moeten worden gesloten. Bij Hess zfln reeds 4000 arbeiders ontslagen. De productie moest met 60 pet worden verminderd De tin mijnen van Henokel-Donnersmarok zul len op 1 Juli worden gesloten. In het Oostelijk Opper Silezische industriege bied zijn thans in het geheel 60.000 werk- loozen. Het Berliner Tageblatt wijst er op, dat men zich in Duitschland in geen geval over dezen toestand mag verbeugen, daar de meeste slachtoffers Duitsohers zijn. Het blad hoopt daarom dat de onderhan delingen met Polen ernstig zullen worden voortgezet Het blad verneemt dat van Poolsohe zijde een nieuwe voorlooplge regeling Is voorgesteld Polen zou vol gens deze regeling maandelijks 60,000 ton kolen leveren. Dit voorloopig verdrag zou tot begin Juli gelden ten einde de Opper Silezische industrie uit de grootste moeilijkheden te redden. De moord op Ra the nam In verband met den moord op Rathenau zullen 26 Juni voor het staatsgerechtshof te Leipzig de gewezen luitenant ter zee 2e FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. 86) Jack wendde zich verwijtend tot beun. „Waarom heb je imij hier gebracht/' vroeg hij. „Deze plaats bevalt mij niet en die koopman daar bevalt mij ook niet," en met een vlug gebaar wees hij Firnim aan, die rustig aan zijne schrijftafel zat. „W at is er hier voor mij te doen? Als Je mij dat eens rechtuit wilde vertellen, zou ik mij veel meer op mijn gemak gevoelen." „Om hier eens te kijikenzeide Cherry onverstoorbaar en zette daarbij de cas sette voor hein. ,Jk wilde jou hier eene verrassing maken daarom heb ik het te nog niet verteld. Ik vond dit in een kist die je bij mij hebt achtergelaten. Dat'zal een begin er aan maken om jezel: terug te vinden, Jack. Nou, en meer dan een b eg ml" voegde Oherry er levendig aan toe, denkende aan de gouden bergen, die nu komen moesten. „Je wordt weer de kerel, die je zijn moet. „Het is gesloten," viel Jack in de re den, terwijl hij de stevige klep probeerde te openen. „Wat is dit/ „Een geneesmiddel, zou lk denken, antwoordde Oherry. „Zat er geen s1^6 ln Je spullen, toen ze Je die in Bt teruggaven?" JNletsr riep de ander WtUr uit „Br klasse Gunther Brandt en de fabrikant Jo- han KOchenmeister uit Freiberg in Saksen terecht staan. Zij worden beschuldigd van medeplichtigheid' aan den moord op den ge- wezen rijksminister van huitenlandsche za ken. De auto, waarin Kern en Fischer, de moordenaars van Rathenau, zaten, toen zij den aanslag pleegden, was door KOchen meister ter beschikking van Brandt gesteld. Volgens de dagvaarding wist KOchenmeis ter volkomen, waartoe de auto moest die nen. De verdedigers van KOchenmeister be weren daarentegen, dat hun cliënt Zijn auto ter beschikking had gesteld in het belang van de „Nationale raak zonder te weten, dat Brandt te Berlijn de auto aan Fischer en Kern zou overdragen; JuweelendlefstaL Een geheimzinnige diefhtal la te Dresden egd. Van de 90-jarige barones von el zijn alle famüiejuweelen, waaronder zich o.a. 881 groote witte parels en voorts tal van met briljanten bezette ringen, bro ches en oorbellen bevonden, gestolen. De barones nam allee eiken nacht mede naar haar slaapvertrek, waar zij de kostbaarheden zorgvuldig wegsloot. Des ochtends waren de juweelen, die V» millioen waard zijn, ver dwenen. Zeven soldaten gedood. Zeven Fransche soldaten, die verleden week Maandag bij een ontploffing van een ballon captlf te Mainz gewond waren; zijn aan hun wonden bezweken. De mlnlsterleele crisis. De liberale nationale raad heeft Dins dagochtend vergaderd en heeft opnieuw haar bezwaren tegen een regeering uit de drie partijen uitgesproken. Het kabinet Vandevijvere heeft Intus- schen besloten de Kamers over een week bijeen te roepen. Met of zonder regeering moeten er nieuwe voorlooplge kredieten verleend worden en andere zaken afge daan. De kabinetsraad heeft de uitzetting be krachtigd van twee-en-twintig Jonge bui tenlanders, beschuldigd van communisti sche propaganda. was niets in mijne zakken, in het geheel niets zij waren zoo ledig als mijn ge heugen en even onbruikbaar. Alles waar' mede ik bulten het ziekenhuis kwam, is dit." En plotseling de hand; die zijn kin on dersteund had, vooruit brengende, de hand, die daar al den tijd, dat hij daar gezeten had, in die houding gebleven was, vertoonde hij aan de gespannen blikken der beide mannen den ring van koper draad: met de kralen, dien dokter Trevor eenigen tijd geleden om zijn pols gedaan had. Deze was zorgvuldig met zijne kl ee deren opgeborgen en hem dien morgen teruggegeven. „Dat is het eenlge, wat lk bezit, en daar word ik wel een verduivelden boel wij zer door!" riep hij uit „Heb Je dit ding vroeger al eens gezien, Cherry? Wist je, dat ik dat had/' „Nooit onder de oogen' gehad," was Qherry's vlug antwoord, terwijl hij het om den pols van zijn vriend ronddraaide en het tusschen vinger en duim nauw keurig onderzocht. „Burma of Ceylon, daar ziet het naar uit. Of misschien héb je het voor een kwartje in Port Said kocht in een van die drijvende joden- keltjes aan de haven. Het is in ieder geva niets van belang. Maak nu dat kastje maar open en laten we opschieten." De verwijtenden toon van den ander was even1 spoedig weer verdwenen als die was opgekomen, en Oherry zag dat hi, weer net was als een kind, en in een goe< humeur gehouden moest worden. Ge hoorzaam nam hij de cassette op en begon weder aan het slot te frommelen; „Snijd maar door," riep Cherry onge Ingezonden Mededeeling. fi Toch een kabdnet-Ponllet De koning heeft vandaag Poullet ont vangen, die de opdracht om het kabinet e vormen heeft aanvaard. Dat kabinet had Van de Vyvere intusschen al voor Poullet klaargemaakt. Ondanks de stap- en, welke door afgevaardigden van ae russelsche conservatieve Kamerleden bt) Van de Vyvere zijn gedaan, weigert deze van de nieuwe oombinatie deel uit te ma ken, natuurlijk om andere dan politieke redenen. Van de Vyvere stelt inderdaad in groote financieele zaken belang. Generaal Kestens, die reeds van 3e katholiek-socialistische combinatie-Poullet deel uitmaakte, wordt thans als liberaal gedoodverfd, terwijl Rolin Jaquemyns Bel gisoh commissaris bij de intergealieerde oommissie te Koblenz, de portefeuille van binnenlandsche zaken schijnt te hebben aanvaard. De liberale pers is ln woede ontstoken en kondigt aan, dat de partij met die ge camoufleerde drie-partijenregeering nietó heeft uit te staan. Van de socialisten, die een portefeuille onder de eerste combinatie-Poullet zouden hebben gekregen, valt alleen naar het heet de Waal Laboulle weg, die aan bin nenlandsche zaken nu door den liberaal Rolin Jacquemijns zou worden vervangen. Voor Laboulle zou misschien een nieuw departement worden opgericht, n.L open bare werken, door splitsing van het mi nisterie, dat thans landbouw en open' bare werken heet In het conservatieve katholieke kam; en meer nog in het liberale, is de kritie! scherp, terwijl ook de „Nation Beige" te gen het ministerie-Poullet van leer trekt omdat Vandervelde er toch de baas ln zal zijn. Wat er ook van zij, zoowel in de tweede als in de eerste combinatie-Poullet blijven de socialisten de sterkste partij. Ingezonden Mededeeling. -qeeft prachtiqen qlans Poullet (katholiek), premier en economi sche zaken; Vandervelde (socialist), huitenlandsche zaken; Rolin Jacquemyns (liberale neigingen), binnenlandsche zaken; Kamiel Huyamans (socdalistX kunsten en wetenschappen; Tschoffen (katholiek), Justitie; Albert Janssens (katholiek), finanoiën; Generaal Kestens (liberale neigingen), nationale verdediging; Anseele (socialist), spoorwegen; Laboulle (socialist), openbare werken; Van de Vyvere (katholiek), landbouw; Wauters (socialist), industrie en arbeid; Oarton (katholiek), koloniën. Staking te Charleroi. Dinsdagochtend hebben 15.000 arbei ders in de metaalbedrijven in het land van Charleroi den arbeid neergelegd om een loongesohll. Een groot aantal fabrie ken zijn tot uitsluiting overgegaan. De vuren zijn gedoofd. Men vreest dat de sta king zich over de metaal-industrie in he; geheele land zal uitbreiden. ENGELAND. Toenemende werkloosheid. Uit de statistieken blijkt, dat bet aantal werkloozen in Engeland weer toeneemt: het bedroeg in de week eindigende op 8 dezer 263685 meer dan gedurende dezelfde leden. duldig, terwijl zijne rooskleurige ver wachtingen weder grootere en' sterkere afmetingen begonnen aan te nemen. „Hier, geef inij het maar eventjes," En terwijl hij uit zijn diepen zak een kan jer van een mes te voorschijn haalde, sloeg, hij het groote lemmet open en door kliefde daarmede het dikke leder, alsof het een1 velletje papier was; daarop schoof hij de cassette weder terug. „On derzoek nu alles maar, wat er in Is, ouwe jonge." Jack spreidde de papleren op de tafel uit en toen hij ze een voor een begon op te nemen, was Cherry niet in staat lan ger zijne aandoening te bedwingen. Hij schoof zijn stoel wat naderbij en zijn ge zicht was vlak bij dat van zijn maat Op die manier zag hij even snel als deze zelf ieder onderdeel van de verzameling, welke Maurice Firnim zoo zaakkundig had samengesteld. Er was nog geen mi nuut voorbijgegaan, of zijn/gezicht ver duisterde van teleurstelling, terwijl na ze langzaam geleeen te hebben, zijn vriend achtereenvolgens alle brieven en envelop pen, die hem tot George Dilke verklaar den, weder neerlegde. Al Cherry's droo- men, al zijn genoeglijke plannen, verdwe nen als sneeuw voor de zon. Voor zijn le vendiger», zeer hoog gespannen geest was dit een verschrikkelijke slag. Hij kwam weder tot zichzelf door Ftrnim's gelijk moedige stem: „Wel, hebben we Geoffrey Deamond tenslotte gevonden?" Oherry Plummer schudde het hoofd. „Mag ik ook eens even den, alstu blieft/' vroeg de advocaat beleefd en Cherry zonder een woord te spreken, schoof haan de papieren machinaal toe. HOOFDSTUK VIL De geheimzinnige teekenlng. Jack was nu bezig het laatste voor werp uit de cassette te bezichtigen. Fir- niim had gemeend, dat het eene practi- sche handelwijze moest zijn, om, voor het geval de zeeman onverhoopt mocht twij felen, bij zijn collectie van vrouwen portret te voegen. Het was een oude, maar zeer sohoone fotografie van Lola Gharteris, de actrice, eene vriendin van hemzelf. Het was volkomen veilig, wan Lola stond Juist op het punt om naar de Vereenigde Staten te vertrekken voor eon langdurig tournee. Dwars over de foto heen, waar de man, die werkelijk Geoffrey Desmond was, op neerzag, met zulk een intense belangstelling, was mei, eene onzekere vrouwenhand gekrabbeld: „Aan George uit liefde." Niettegenstaande zijne drukkende te leurstelling dacht Oherry toch, dat zijn maat, voordat hij naar zee ging, een echte boffer geweest moest zijn, om met zoo'n mooie vrouw in kennis geweest te zijn. De laatste zwakke hoop vervloog, toen hij moeizaam het onderschrift had ont cijferd. Daarop legde Jack het portret neder en, zijne verweerde handen uitstrekkend, waarvan de vingers door het harde werk vereelt waren, merkte hij met een glim lach op: „Ik zal wel matroos van zestig gulden per maand geweest, zijn, toen ik dat cadeau kreeg, denk ik. Wel, Oherry, ik ben er verbaasd over, zooals lk mijze teruggevonden heb, maar lk ben er alle FRANKRUK Vlootrevue. Den 16en Juli zal er op de reede van Cherixmrg een revue van de Fransche vloot gehouden worden. President Dou- mergue zal de vlootschouw bijwonen. TSJECHO-SLOWAE3JB. Een verijdelde communistische aanslag op een munitiedepot Volgens een bericht van 3e „Czeske Slovo" uit Beregszasz in het Karpatenland, werd in den nacht van 14 op 16 Juni door communisten een aanval gedaan op het munitiedepot, die echter afgeslagen werd. Het blad beweert, dat de overval militair jeorganiseerd was, daar hij van drie kan en tegelijk ondernomen werd. Daar de soldaten, met de bewaking belast, slechts enkele scherpe patronen hadden, bestond iet gevaar, dat zij overmand werden. Eerst aan de toegesnelde versterking, die salvovuur op de aanvallers loste, gelukte het de communisten op de vlucht te drij ven, waarbij twee van dezen gevangen ge nomen werden. BULGARIJE. Mijnongeluk. Berlijn, 17 JunL In de bekende Bul- gaarsche kopergroeve Blakalnitza, 100 K.M. ten noorden van Sofia, heeft een ernstige ontploffing plaats gehad, waardoor alle toe gangen tot de groeve werden dicht gewor pen. Er zijn 27 mijnwerkers in de groeve, die naar men aanneemt, allen verloren zijn. C>HbL"). RUSLAND. Te Moékou ls dezer dagen een al-Rus sisch congres van chirurgen gehouden, waarop dr. Molotkof mededeeling deed van die resultaten door hem bereikt met een nieuwe geneesmethode van kanker, welke methode bestaat in het doorsnijden van zenuwdraden; Volgens dr. Molotkof zou kanker zijn oorzaak vinden in een physieke zenuwaandoening en derhalve loor wegneming der aangedane zenuwen e genezen zijn. Ter staving van zijn theorie wees hij er ojn. op» dat kanker gezwellen steeds ontstaan op plaatsen van het licbaaipi, die bijzonder rijk zijn aan zenuwen. Van verschillende zijden werd ernstige critiek op deze theorie geoefend, die men ten eenenmale onaannemelijk achtte en de bekende prof. Marthynowa adviseerde den aanwezigen alleen dan tot de door dr. Molotkof voorgeschreven chirurgische handelingen over te gaan, wanneer an dere geneesmethoden geen baat brengen. Het congres heeft zich voorts in ongun- stigen zin uitgesproken over de bekende verjongingskuren wn Steinach en Woro- nof. Voor zoover thans een oordeel hier over kan worden uitgesproken, veroor zaakt de overplanting van een apenkller alleen een zeer tijdelijke opleving, geen machtig weinig wijzer door geworden. Ik ben George Dilke en dat brengt mij niets verder1. Dat kastje» wat Je zoo hoog aansloeg, Oherry, heeft ons gefopt, als 't niet erger Ijl" „O," hernam Oherry kort; zijn gezicht stond strak en hij sprak moeilijk. Dof en onbenullig trokken de 'beelden der droo- men, waarin hij gezwelgd had, aan zijn geest voorbij, als wrakstukken na een storm. Hoe kon die vent van een advo caat daar zoo onbewogen en koel, zonder een spoor van aandoening nog in die pa pieren ritten neuzen, die al zijne droomen vermoord hadden? Toen, terwijl nog eens doelloos de cas sette opnam, slaakte Jack een mompelen den uitroep en hield daarbij de cassette nsnf éene zijde, zóó, dat het volle licht er op vieL Cherry ontwaakte daardoor uit zijne bedwelming en keek ook scherp toe. Aan de binnenzijde van de klep ontdekte zijn geoefend zeemansoog een rijtje fijne steken vlak ibfj den rand. Deze konden zeer licht aan Firnim's aandacht ontsnapt zijn toen hij» naar hij meende, het ding zorgvuldig onderzocht had, want zij wa ren daarin aangebracht door eene be kwame zeemanshand, en de katoenen draad, waarmede zij gelegd waren, was zoo nauwkeurig mogelijk van dezelfde kleur als het leder. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER B MAANDEN BIJ VOOEUITBETAUNQ Heldenehe Courant 11.80; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. IndiS p: zeepoet f 2.60; id. p. mail én overige landen f 450. Zondagsblad reep. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 150. Modeblad reep. f 0.96, f 156. f L2ö, f 1.60 Loeee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Poetröirorefeenins No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjard) Inge*, meded. (kolombreedte als redaction. teket) dubbel tarief. Kleine advart. (gevraagd, te koop, te Iraur) v. 1 t/m B regels 40 ct, elke regel meer 10ct. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder na 10 ot p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct De Administratie. Lloht op voor auto's en fietsen: ltall&8 houding. V BELG IE. «netten, puistjes, oude pa nieuwe wonden genezen spoedig met AKKER'* De verdeellng der portefeuilles. Brussel, 17 Juni. Het kabinet is als volgt samengesteld:

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9