NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Mijnhardt's Hoofdpijnfcabletten J® DC Eerste Blad. Ju" GRATIS. BUITENLAND Het geheim van de Verpleegster ZATERDAG 20 JUNI 1026. 53s!« JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 PoetQ-irorekening No. 16066. ZIJ, die zich van heden af, voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen het tot De Britsch-Fransche correspon dentie. FEUILLETON. Ingezonden Mededeellng. (501) stillen spoedig de ergste hoofdpijn Een ultimatum van Calllaux. Van af 26 ct. per ons. (Wordt vervolgd.) -iKiy«wv* iVf-TXO, ■3gv'-jty-~jWLi: HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: SdfrrïeSlrtf20o'bfl ™n P'binnfnland fa—Ned. O. en W. i..L ilenlanden f 4.20 Zondagsblad reep. 60,1070, '0^11^). Modeblad reep. f 0.96, f 1.25. f 1.25,11.60 Loeee nummeiSf der Courant 4 ct fr. p p 6 ct ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard) Ingett. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advart. (gevraagdte koop, te hnur)v. 1 t/m 9 regels 40 ct, elke regel moer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct De Administratie. Op- en ondergang van Zon en Maan en tl|d van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Juni op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 21 m. 5.04 a. 9.25 4.37 9.23 9.50 10.07 Ma. 22 6.49 10.13 4 87 9.23 10.24 10.41 Di. 23 6.40 V 10.58 4 37 9.28 10.5811.15 Wo. 24 7.37 11.27 4.38 9.2311.3211.50 Do. 25 8.38 i w 11 66 4.88 9.23 12.08 12.27 Vr. 26 9.43 12.21 4.39 9.2312.46 1.— Za. 27 10.48 12 43 4.39 9.23 1.06 1.27 Lleht op voor auto's en fletsom Zaterdag 20 Juni9.52 uur. Zondag 21 f 9.58 Maandag 22 9.53 HET VEILIGHEIDSPACT. De Dultsche en Fransche nota's. Donderdagavond zijn belangrijke offi- cieele stukkeu inzake het ontworpen waar- borgverdrag openbaar gemaakt Zij om vatten de Duitsche voorstellen van 9 Fe bruari, bet antwoord daarop, dat de Fran sche gezant te Berlijn 16 Juni aan Strese- mann heeft overhandigd en de correspon dentie, die in dien tusschentijd gewisseld is tusschen de Engelsche en Fransché re geeringen. De Dultsche vooratellen. teerende partijen van de uitvoering der .verplichtingen nopeps de demilitarisatie 3?1? Rijnland, welke Duitschland op zich heeft genomen ingevolge de art 42 en 43 van het verdrag van Versailles. Het Fransche antwoord. In het Fransche' antwoord inzake de Duitsche voorstellen voor een veiligheids pact wondt de Duitsche stap met ingeno menheid begroet, maar er wordt op ge wezen, dat het van belang is de meening der Duitsche regeering nopens zekere quaesties te weten, omdat voorafgaande overeenstemming daaromtrent als een noodzakelijke grondslag wordt beschouwd voor toekomstige' onderhandelingen. In het antwoord wordt er op gewezen, dat de geallieerden leden van den Vol kenbond zijn en dat deze overeenkomst slechts kan worden aanvaard als Duitsch land zelf tot den Volkenbond toetreedt Het zoeken naar waarborgen vöer de veiligheid, welke de wereld eischt, mag geenerlei wijziging meebrengen van de vredesverdragen. Met betrekking tot het voorgestelde pact tussohen de mogendheden, „die be lang hebben bij den Rijn", zegt het ant woord, dat het duidelijk is, dat ook Bel gië, dat niet genoemd wordt, tot die pta- ten moet behooren. Ten aanzien van het voorgestelde ar bitrageverdrag en de waarborgen voor een vreedzame regeling van juridische en politieke conflicten, zegt het antwoord, dat wat de verhouding tussohen Frankrijk en Duitschland betreft, een dergelijk verdrag van toepassing moet zijn op alle geschil len en geen ruimte mag laten voor een dwingend optreden, tenzij dit uitdrukke lijk wordt bepaald. In de Britsch-Fransche corresponden tie verklaarde de Britsche regeering den 28en Mei dat zij het Fransche ontwerp in zijn oorspronkelijken vorm niet ten volle kon ondersohrijven en bepleitte een amen deering. In een ingesloten herzien ont werp werd het Britsche standpunt inzake de veiligheid, gelijk dit door Ohamberlain in Genève werd uiteengezet, n.1. dat de beste wijze om het program van veilig heid, arbitrage en ontwapening ten uit voer te brengen, die met medewerking van den Volkenbond zou zijn, en door het ma- Waarom Amundsen er niet In slaagde dit keer de Pool te bereiken. Spitsbergen; 18 Juni (eigen bericht). Amundsen legde er tijdens een inter view met den correspondent van den New-York-Herald den nadruk op, dat de ijzige koude, die hun lichamen deed ver stijven, oorzaak was, dat zij een noodlan ding moesten maken. Dit had voorkomen kunnen worden als wij ons voorzien had den van de prima wollen heerenkleeding naar maat, die de fa. L Grunwald, Kei zerstraat 116 (bovqn) verkoopt. Stomme rik, die ik was. Mijn zomer-cosjtumes koop ik daar altijd, zitten mij uitstékend, voldoen prachtig. Alle Helderschen koopen daar. Driedub bele eend, die ik ben om mijn poolkleeding door de fa. Eskimoa in Spitsbergen te doen verzorgen. Voortaan koop ik kleeding voor den Pool- breedtegraad of voor Indië uitsluitend bij L Grunwald, Keizerstraat 116; daar is voorraad, daar is het spotgoedkoop. (Adv.)\ ken van speciale regelingen om in spe- WÊM ciale behoeften te voorzien van zuiver de- In zijn voorstellen verklaarde Duitsch- fensieven aard, binnen den geest van den Volkenbond en onder diens leiding. I land zich bereid om een pact te aanvaar den, waarbij de mogendheden, die belang hebben bij den Rijn, bovenal Engeland, Frankrijk, Italië en Puitschland een plech tige verplichting aangingen voor, een langdurige periode, eventueel nader te specificeeren, ten overstaan van de Ver- eenigde Staten als trustee, geen oorlog te voeren tegen een oontracteerenden staat. Een allesomvattend arbitrageverdrag zou met zulk een paot kunnen worden, samen gesmolten. Duitschland is eveneens bereid derge lijke arbitrageverdragen voor de vreed zame regeling van juridisohe en politieke geschillen met alle andere staten te slui ten. Bovendien wordt een pact voorge steld, waarbij de huidige territoriale sta tus aan den Rijn wordt gewaarborgd met gemeenschappelijke en afzonderlijke ga rantie door de contracteerende partijen benevens een waarborg door de oontrao- I In dezelfde nota wordt de Britsdie goed keuring uitgedrukt ten aanzien van alle verdragen van arbitrage of bemiddoiing, welke de continentale mogendheden even tueel aangaan, mits haar verplichtingèo tegenover den Volkenbond er niet door worden aangetast. Voorzoover het Brit sche Rijk er bij betrokken is plaatst haar verantwoordelijkheid over de geheele wereld haar ln een andere positie dan de continentale mogendheden. Niettemin is de Britsche regeering ln beginsel bereid een waarborg te geven, logiseh voortvloeiende uit den territoria- len waarborg van het Rijnland-pact, voor arbitrageverdragen eventueel gesloten tus schen Duitschland en zijn westelijke bu ren, die het pact hebben onderteekend. Het gedachte type van een waarborg zou in werking treden als een der partijen in gebreke bleef een geschil aanarbitrage te onderwerpen of een arbitrale uitspraak uit te voeren, indien een dergelijke tekort koming gepaard ging met een toevlucht nemen tot vijandelijkheden. De waarborg zou van defensieven aard zijn, hij zou voor de Britsche regeering geenerlei vérpliohting meebrengen om tot geweld haar toevlucht te nemen elders dan in het gebied vallende onder het voorge stelde Rijnland-pact en zou in geen ge val werken ten gunste der party, die ar bitrage geweigerd had of geweigerd had effect te geven aan een arbitrale uit spraak. v De nota van 8 Juni, die Ohamberlain aan Briand op de vergadering van den Volken in Genève overhandigde en die Briand in staat stelde om te verklaren, dat er een Engelsch-Fransche overeenstem ming was bereikt betreffende de bewoor dingen van het antwoord aan Duitschland, bevat de volgende belangrijke passage: De Fransche regeering neemt terecht aan, dat de Britsche regeering erkent, dat het voorgestelde Rynlandpact niet als een slagboom 'kan werken om Frankryk te verhinderen op te treilen in overeen stemming met die waarborgen, die het eventueel gegeven beeft by arbitragever dragen tussohen Duitschland en Duitsch- lands buren. Het pact en de daarmee samenhangen de overeenkomsten moeten noodzakeUjker- wys zoo opgesteld zijn, dat zy aan den eenen kant de grootst mogeiyke veiligheid aan alle betrokken mogendheden geven, indien deze zich houden aan hun ver dragsverplichtingen en er aan den ande ren kant geen beroep op kan worden ge daan door een schuldige mogendheid om haar te beschermen tegen de gevolgen door MURRAY HERBERT. 87) „Nog wat nieuws," mompelde 'hij en met de punt van zyn mes maakte hy een Ïiaar der steken los. Hierdoor werd het eder voor een paar oentimeter van de buitenste bekleeding losgemaakt en, zyne vingers in deze opening stekend trok hy hard en scheurde zoo de geheele dunne lederen plaats van de klep af. Maurioe Firnim échrok op, met een gemengd ge voel van twyfel en angst in het hart. „Wat is er?" vroeg hy. Het antwoord op zyne vraag was een half vel schrijfpapier met ruw afge scheurde kanten. Jack trok het uit de bergplaats te voorschyn,waar het lang 'Verborgen gelegen had, en spreidde het op de tafel uit. De advocaat zag aan de soort van het papier en aan de geheimzin nige teekens daar op, dat het een ge deelte uitmaakte van net stuk, dat hijzelf in de cassette gevonden had en waaraan hy zooveel tijd -besteed had om het te ont raadselen, zonder daarmede iets verder gekomen te zijn. Oherry lachte een wel- dgeen Engelsch. JHet ls zelfs geen Grieksch," ze.ide hy. ,.Iets. dut je ceteekend hebt, toen Je een kin-i van n - 3>ar of vyf was, denk ik: Daarmee kun fte niets beginnen. Alles is afgeloopen. Jack stoorde zich niet aan Oherry*s op merkingen, behalve dat hy een ongedul dig, half boos gebaar maakte. Over het schynbaar onbeduidende snippertje pa pier, dat Cherry's spot opgewekt had, boog hy zich nog dieper neer en volgde met zyn vinger de teekens, die erop ston den. Opgeschud uit zijn gewone bedaard heid, schoof Flm lm zoo ver mogeiyk in zyn stoel vooruit, voorovergebogen, mot het geizicht zoo laag, dat het böna do tafel aanraakte. Zoodoende kon hij even eens nauwkeurig waarnemen, wat Oher ry zag en waar de man uit St. Gaul zoo strak naar zat te turen, dat hij daarin verdiept was. De drie onregelmatige verticale stre pen had Firnim al vroeger gezien.^Die stonden ook op" het stukje ult^H kaapt had, het papier V brandkast rustte. En de andere teekens op het papier schenen nog onverklaar baarder en ibeteekeningloozer te zyn een soort krulwerk, als een zeer uitge werkt vraagteeken; op de eene plaats eqnlge ruwe letters en cyfers en op de andere iets, dat alleen maar een vlek scheen te zijn. Jack staarde nog steeds op dat vreemde stukje papier, alsof hy meende, dat als hy maar lang genoeg staarde, het hem iets vertellen zou. Oherry waagde liet erop licht zyn arm aan te raken. Hy be woog zioh niet. De atmospheer in de ka mer was plotseling gespannen worden en op de een of andere manier veranderde Onerry van gedachten over dit ding, dat hy eerst voor onbeduidend kindergekrab- bel gehouden had, zonder beteekenls of waards. Wat hst ook syn mocht, of wat Prijs 60ct. Bij Apoth.en Drofiisten. van een opzetteüjke verbreking van haar verdragsverplichtingen, DUITSCHLAND. De flnancieele toestand van het rijk ln 1925. In de valorisatiecommissie van den tyksdag heeft de rijksminister van finan ciën, von Sohlieben, een overzicht gege ven van den financieelen toestand des rijks in het begrootingsjaar 1925. Reeds Woensdag bedroeg het deficit 446 miljoen mark. De nog beschikbare kasgelden moe ten voortdurend gebruikt worden, om oude verplichtingen af te doen en zoo wordt het gat steeds grooter. De financieele toestand van het rijk is dus zeer ernstig, betoogt de minister en er zullen krasse maatregelen moeten wor den genomen om het deficit te dekken. Onder deze omstandigheden noemde hy iet absoluut noodzakeUjk om de bier- en tabaksbelasting te verhoogen. Da Dultsche officierenbond voor de monarchie. Op ©ei) bijeenkomst van den Duitschen officierenbond te Neurenberg is met na druk verklaard, dat de officierenbond monarchistisch is en- voorstander van het herstel der monarchie. De gewezen kroon prins Rupprecht van Beieren was aan wezig, eveneens Kress, bevelvoerder van de rijksweerbaarheid, en vele officieren van de rijksweerbaarheid en van de lands- politle. ENGELAND. Autoverkeer. Elke week worden volgens den Brit- schen directeur-generaal van de wegen voor 2000 nieuwe auto's in Engeland ver gunningen uitgereikt. Hij heeft de mee- nlng'verkondigd, dat het wegennet in de toekomst aanmerkeUjk ïou moeten wor den uitgebreid, opdat men met de groote toeneming van het mechanisch zich be wegende verkeer baas zou kunnen blijven. FRANKRIJK. De onlangs overleden generaal Mangin, 'een van Frankrijke beroemdste generaals, is arm gestorven. Hy heeft zyn vrouw.en aoht kinderen zoo goed als niets nagela ten. Om mevrouw Mangin in staat te stel len de opvoeding van haar kinderen te voltooien heelt zioh een comité gevormd dat daarvoor geld wil byeen brengen. De maarschalken Joffre, Foch, Pótain, Lyau- tey, Franchet, d'Esperey en Fayolle, ma ken deel ervan uit. Dit comité, zoo wordt er in een circulaire* die het verspreid, ge zegd, doet een besoep op de steden, kolo niën, instellingen, enz., die in het byzon- der dank verschuldigd zyn aan de nage dachtenis van generaal Mangin. Mangin, de overwinnaar van Douamont, en voor zyn kinderen moet geld worden ngezameld. Vreemde wereld.... Regeerlngscrisls? Volgens de laatste berichten uit de Ka mer, heeft de socialistische fractie den steun aan het mlnisterie-Palnlevé opge zegd. Uit Parijs wordt gemeld dat minister Oaillaux de financieele Kamercommissie heeft doen weten, dat de regeering, tenzy het parlement gedurende de maand Au- Ingezonden Mededeellng, gustus byeenkomt ter behandeling der voorgestelde financieele maatregelen, zal aftreden. 1 Een conflict met net postpersoneel. In verband met de door de Féd. Postale Unitaire sedert eenigen tyd gevoerde hevige campagne, welke actie een zuiver communistische, anti-nationale strekking heeft, welke uitsluitend moet worden toe geschreven aan vreemde invloeden, heeft de minister van Handel gelast, dat der- het ook beteekenen mocht, het kon mis schien het middel wezen om die duister nis, waarin de geest van zijn vriend ver keerde, te ontsluieren. Dit was de eerste maal gedurende de geheele byeenkomst, dat Geoffrey Desmond Wijk gegeven had van eenlge werkeiyke belangstelling ln hetgeen er voorviel en nu was hy zoo geheel en al verdiept in de geschreven teekens, die hy voor zioh had, dat 'be paald- de aanblik daarvan hem eene bood schap uit het verborgen verleden moest brenigeni Dit was Maurioe Firnim's verontrusten de overdenking, toen Jack, iets mompe lend* dat zyn hoorders ontsnapte, ten- laatste zyn onderzoek van het stukje papier afbrak. Hy zat styf rechtop in zyn stoel en keek Firnim recht in het gelaat; daarop staarde by op dezelfde wijze Oherry aan, en dan weer Firnim, die eerst dan zijn hoofd van den tafelrand ophief. Geoffrey Desmond's handen hin gen- slap langs zyne zijden. De vingers openden en sloten zich zenuwachtig. Op zijn voorhoofd vertoonden zich diepe rim pels, door de inspanning, die hij deed, om zich iets te binnen te brengen, dat hem vroeger zoo goed bekend geweekt was; en zijne stille en ernstige 'oogen vormden een vreemde tegenstelling met de zenuwaohtlge beweging van zijne han den. En, als een deel van den inwend'gen strijd, die hem kwelde, en -waarvoor de vreemde ontdekking van het papiertje aansprakeiyk was, bewogen zyne lippuD zioh zaohtjes heel zachtjes maar zonder dat er voorloopig eenig geluk gehoord werd. Oherry Plummer leunde naar hem over. „Wat schéélt er aan, ouwe jongen?" Ingezonden Mededeellng. DIE ELLENDIGE RUGPIJN! Hebt gy onophoudeUjk pyn in uw rug? zyt gy op van de zenuwen door de marte ling van rheumatisohe pynen? Voelt gy u oud, uitgeput en ontmoedigd, dof, terneer geslagen en prikkelbaar? Er moet een oorzaak voor zyn! H^bt gy ooit aan uw nieren gedacht? Dat moest gy gedaan hebben! De nieren zyn de filters van het bloed en gy zoudt zonder nieren geen dag kunnen leven. Als uw nieren niet behoorUjk werken, wordt uw bloed vergiftigd en deze vergiften ver spreiden zich door uw geheele gesteL Het is tyd om na te denken tyd om voor zorgen te nemen tegen chronische nier ziekten. Gy behoort uw verzwakte nieren te hel pen, vóór zich meer ernstige ziekten kun nen ontwikkelen. Verwaarloozing ls ge vaarlijk en leidt vaak tot rheumatiek, spit, ischias, nier- of blaassteen, en tot water zucht of ongeneesiyke kwalen. Gebruik zonder uitstel Fosteris Rugpyn Nieren ?illen, het speciale geneesmiddel voor verzwakte nieren. Zy hebben duizende ijevallen als het uwe gebeterd. Let op de verpakking in glazen flaoona met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zyt geen verlegen bulten- amdsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. vroeg hy, zoo teeder als eene vrouw. Nog sprak Jack, die Geoffrey Desmond was, geen woord. Het scheen zelfs wel, dat hy niet iets gehoord had, zooals hy daar bewegingloos zat, met die strakke, starende oogen. Maurioe Firnim strekte de hand uit naar het stukje papier. „Een raar product," merkte hy op, op eene vrij dwaze manier. Hy sprak meer, om de geruststelling van zijn eigen stem te hooren, dan om welke andere reden ook, want zijne angst was onrustbarend toegenomen. Oherry vatte hem dadeiyk by het woord. „Raar is het zeker," steurn de hij toe. „Het raarste ervan is, dat het zoo bar kostbaar kan wezen, als je maar wist wat het beteekende of ten minste, waarom het zoo netjes en zorgvuldig ln dat deksel genaaid zat!" Maurioe Firnim greep naar het ge heimzinnige papier om liet wat nader te onderzoeken. De letterteekens aan de Un- kerzyde waren zoo klein, dat van af zyne plaats, dwars over de tafel heen, het niet mogelijk was te onderscheiden, wat zij voorstelden en hy was razend verlangend om hen te ontcyferen en in zyn geheu gen te prenten. Die lichte en natuuriyke beweging deed Jack uit zyne afgetrok kenheid ontwaken. De hand van den ad vocaat had niets meer gedaan, dan het papier aangeraakt, toen de ander het weg pikte met de snelle beweging als van een vogel in de vlucht en het als een gierig aard van de tafel griste. Het was, also" hy in beweging en spraak geiyktydig uit barstte. ,3iyf daar af," riep hy woest. „Dat ls van mïy. Ik herinner -mij Iets daarvan, maar ik kan het niet thuisbrengen nog niet thuisbrengen 1 En ik gevoel, dat ik weet, wat het voorstelt, maar dat kan ik ook nog niet thuisbrengen." En dan, met die wonderiyke vlugge verandering van gedrag, die hy te voren ook al eens ver toond had, werd Jack op eens weder zeer rustig. Hy drukte zioh zeer helder uit, toen hij weder tot Firnim sprak en hem daarby aanzag. „Er is éen ding, dat ik weet," zeide hij, zyne vingers langs den ruwen rand strij kende, waar het papier afgescheurd was, „dit is niet -geheel. Er bestaat meer van, dan dit stuk." Daarom: „Wat hebt u ge daan met de andere helft?" vroeg hy langzaam. Oherry Plummer begon hoe langer hoe oplettender te worden. De tegenzin, dien Maurioe Firnim hem inboezemde was niet van vandaag of gisteren; hy had dien by hunne eerste ontmoeting al gevoeld. Op die vraag van zyn maat begon deze tegenzin te groeien tot een vaag, maar niet ongemotiveerd wantrouwen. Maar geen spier van Firnim's gelaat vertrok, toen hy met voorgewende verwondering antwoordde: „Ik begryp niet, wat u bedoelt, myn- heer Dilke." „De andere helft," herhaalde Desmond gróf. „Er is nog eene andere helft. Dat weet ik even zeker, als ik weet, dat ik dat lucifersdoosje verschuif-zoé. Dit ls het eerste ding, dat ik voor myzelf over myn oude leven weer 'ben te weten ge komen. Ik weet het beslist zeker, hoewel ik er nog niets anders van zou weten te zeggen voor het oogenbllk." Hy hield op.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1