T Tweede Blad Kougevat?i Abdijsiroop BINNENLAND Koninklijke Marine-Jachtclub VAN ZATERDAQ 20 JUNI 1925. De Koningin zeer licht verwond. De particuliere secretaris van de Konin- Sn heeft bericht ontvangen uit Chamonix, t de Koningin zich Donderdagavond per auto naar den voet van den Glacier des 4Ba88ons bij Chamonix begaf en aldaar uit de reeds stilstaande auto wilde stappen. Deze reed echter onverwacht achteruit; hij werd in zijn vaart gestopt door een droge sloot op korten afstand van de stop plaats. De Koningin, die in de auto was geble ven, heeft zich hierbij zeer lioht verwond dóór een kneuzing van de drie vingers van de rechterhand. Er is niet de minste reden tot eenige ongerustheid. Genève, 19 Juni. De toestand van de Koningin is zeer bevredigend. De bles suren bepalen zich tot enkele lichte ont vellingen. Te Chamonix gaat het gerucht, dat de Koninklijke familie wellicht haar verblijf aldaar zal verlengen. Begrafenis dB. H. P. de Pree. Donderdagmiddag is te Alkmaar ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Ds. H. P. de Pree. Van de woning van den gestorvene trok de- stoet langs de Groote Kerk, waar tijdens het passee- ren de restauratie-arbeid werd stopgezet. De deuren waren geopend en daarbij stonden de beide vrijzinnige predikanten der hervormden met de kerkeraadsleden. Het orgel speelde. „Een vaste burcht is onze God." Beide genoemde predikanten sloten zich hier bij den stoet aan, waarin zich nog verschillende predikanten uit de omgeving bevonden. Op de begraafplaat» was. de belangstel ling bijzonder groot. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heeren ds. Verwaal en ds. Baar namens den kerkeraad, van Toornen- burgh namens kerkvoogden, P. Schipper namens de kerkelijke kiesvereeniging en het pastoriefonds, J. Ringers namens de Chr.-hist. kiesvereeniging en de Zondags school, ds. Van den Kieboom uit Bergen namens de classis Alkmaar, terwijl voorts nog spraken ds. Vinke uit Zundert (vroe ger Alkmaar), de predikant van Hoog- made (de vorige standplaats van den over ledene, wiens studievriend hij was), mr. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, vertegenwoordigers van de evangelisaties te Helder, Zaandijk en Hefloo. een ver tegenwoordiger van den Chr. Werkmans bond en nog eenige andere sprekers. Een broeder van den overledene, ds. De Pree uit Weert, dankte voor de betoonde be langstelling. De Rijksmiddelen. Het vrij .gunstige beeld, dat de inkom sten der sohatkist reeds sedert eenige maanden vertoonen, treedt ook uit de cijfers van den staat over Mei naar voren. Het gevolg van de aangehouden verbete ring ir. de opbrengst is, dat er nu, voor wat de gewone bronnen van inkomsten aangaat, in de eerste vijf maanden van het loopende jaar reeds een voorsprong van meer dan 16 millioen is behaald tegenover hetzelfde tijdsverloop van 1924. Intusschen is dit resultaat voor een groot gedeelte te danken aan verhooging van belas: iigdruk, ofsohoon aan den anderen kant ook een zekere mate van expansie bij enkele middelen, dié min, of imeer als barometers van het bedrijfsleven kunnen worden beschouwd, niet te ontkennen 'valt Van de ongeveer 8'/, millioen, die de ontvangsten grooter zijn geweest dan in Mei 1924, was 422.724 te danken aan de verleden Jaar nog niet bestaande rijwiel- belasting. In de eerste vijf maanden is uit deze heffing nu reeds 6,088,180 bin nengekomen, een bedrag, dat, naar men ziet, een groot gedeelte van het sedert 1 Januari behaalde totaal aooree vertegen woordigt. De rijwielbelasting heeft nu al ruim tweemaal zooveel opgeleverd als men er oorspronkelijk van verwaoht.höd. Wel heeft imen op den mlddelenistaat de baten voor het heele Jaar op 6 millioen ge raamd, zulks op grond van de reeds boven alle verwaohtlngen hooge opbrengst bij de eerste heffing in den nazomer van ver leden jaar, doch aanvankelijk luidde de taxatie niét 'hooger dan 8 millioen en wel doordat men het aantal (belastbare rijwielen hier te lande op een millioen meende te moeten stellen. In werkelijk heid blijken er nu al reeds meer dan twee millioen bereden te worden, een aantal dat allloht in den loop van den zomer, als de vacantles verlokken om nog opgebor gen fietsen voor den dag te halen of nieuwe te koopen, nog verder zal stijgen. Men zal dan ook de plank wel niet ver misslaan met te beweren, dat er in ons vlakke landje, hetwelk zioh zoo bij uit stek voor wielrijden leent, van elke drie mensohen, zuigelingen en honderdjarigen inoluis, er één een fiets heeft. Behalve door de belangrijke bate, die in Mei nog uit de ovengenoemde belas tingverzwaring is ontvangen, is de mid delen-staat over dien maand ook geflateerd door de sterke stijging, welke de ontvang sten uit den bieraccijns, dank zij de ver leden Jaar Ingevoerde verhooging van 0.60 tot 1.60 per HX. graan aantoo- nen. Thans komen de bateni met 1,012,400 op den staat voor, hetgeen een vooruitgang van nagenoeg «70,000 te genover verleden Jaar bet eekent. Den grootsten voorsprong tegenover verleden jaar M$i vindt men evenwei bij fH^eraocijns, trouwens ook in de eerste en in de derde maand van het loo pende jaar een bijzonder fraai figuur had gemaakt Wanneer wij nu nog vermelden, dat ae wisselvallige successierechten met een v ermeerdering van bijkans 4 ton den staat over Mei komen flatteeren, dan kan, op grond van de bovengegeven opsomming, worden vastgesteld, dat er op de betee ken is van de 8.6 millioen accres in het eindcijfer nog wel wat af te dingen valt. Aan een vermindering van 67,700 bij het personeel is.niet veel beteeken is toe te kennen. Van kleineren omvang, doch van meer gewicht lijkt de nieuwe daling van 62,500 bij de invoerrechten, die den achterstand van dat middel voor de eerste vijf maanden tot 451,750, zijnde 8 pet. van de opbrengst van verleden jaar, heeft doen aangroeien. Tegenover deze uitkomsten, die op eenige vertraging in den vooruitgang op handelsgebied zouden kunnen wijzen, staat een 'gestadige stijging bij de ont- vangsten uit de loodsgelden, die in Mei nagenoeg 81,000 en in de eerste vijf maanden 227,000 meer hebben opge bracht, terwijl de raming nu al met 877,300 of ruim 80 pet werd overtroffen. Ook de ontvangsten uit zegel- en regi stratierechten wijzen op wat meer bedrij vigheid op verschillend gebied van het zakenleven. Bij het aocres van 588,000, dat de eerstgenoemde over Mei vertoonen, heeft grootere levendigheid aan de effec tenbeurs mede een rol gespeeld. Naar het schijnt is er den laatgten tijd weer wat meer handel gekomen in onroerend goed voor belegging. - Een noemenswaardige vermeerdering: 174,800, heeft de tabaksaccijns opgele verd en den einde April nog bestaanden achterstand (al had die maand ook een vermeerdering van 116,200 gegeven) in een accres van 51,800 voor de eerste vijf maanden doen verkeeren. Evenmin was ditmaal het verschil be langrijk, dat de voornaamste bron der schatkist, de inkomstenbelasting, te zien gaf. De vermeerdering tegenover ver leden Jaar Mei bedraagt slechts -4600, dooh dat wil dan tevens zeggen, dat de opbrengst zloh op het zeer hooge peil van die maand: ruimschoots heeft kunnen handhaven. Bij de grondbelasting is het vermoede lijk ook snellere invordering geweest, welke de ontvangsten over Mei opnieuw deden stijgen, en wel met 54,000, zoodat er nu sedert het begin des jaars een accres van 1,224,000 is bereikt,-de ra ming nochtans niet in belangrijke mate overtroffen is. Bij de dividend- en tan tième belasting valt tegenover de' raming zelfs een achterstand van 1,788,600 te boeken, niettegenstaande er in Mei 416,600 meer uit deze, met het bedrijfs leven zoo nauw verband houdende, hef fing is verkregen dan een jaar geleden, waardoor de opbrengst nu tenminste noe menswaard 486,000) boven de schrale ontvangsten van verleden jaar is geko men. (N. R. Ot) De wijziging van de pensioenen. Verschenen zijn de memories van ant woord aain de Eerste Kamer, betreffende de wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling van de pensioenwet voor de landmacht, van die voor de zeemacht en voor de militaire weduwenwet 1922. Waar in het voorloopig verslag gespro ken wordt van een schending van rechten, die wettelijk vastgelegd waren bij de pen sioenwet 1922, merkt de Regeering op, dat in heit algemeen dient te worden gesproken van beperking van vooruitzichten. Dat het Rijk voor de in publieken dienst zijnde per sonen nimmer in eenige regeling, ongun stiger dan die bestónden, mag opnemen, kan niet worden toegegeven. Bij wijziging in de omstandigheden kan de noodzakelijkheid be staan om op vrijgevige bepalingen ten deele terug te komen. Die noodzakelijkheid was hier aanwezig, omdat de steeds stijgende pensioenlast in de toekomst zal verplichten tot uitgaven, welke op den duur niet te dragen zuilen zijn. De meening, dat de pensioenen thans 15 hooger zouden zijn dan vroeger, be rust, althans voor het militaire personeel, dat het maximum pensioen van 4000 niet verkrijgt, op een misverstand. De tegenwoordige pensioenen zijn 60 tot 100, in sommige gevallen zelfs 200 hoo ger dan vroeger, en zullen na de wijziging, welke in de pensioenwetten wordt voorge steld, de 15 nog verre overtreffen. Vancantlobijslagem Het lid van de Prov. Staten van Noord Holland, mr. M. Mepdelfl, heeft in overleg met de soc.-dem; Staten-fractie,de vólgende schriftelijke vragen om inlichtingen gericht tot Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Ie. Achten Gedeputeerde Staten het in overeenstemming met de bepalingen van Art. 207 en volgende der Gemeentewet be treffende hun goedkeuring die gemeentelijke begrootingen van inkomsten en uitgaven behoeven ten einde als zoodanig te kunnen werken, dat zij gelijk is geschied ton aanzien van z.g. vacpntle-bijslagen aan ge meente-werklieden en -beambten, vooraf bij aigemeene dispositie aankondigen posten van zekeren aard, ook al mogen daarmee gemeentelijke belangen gediend zijn, niet op aanstaande en latere begrootingen te zu.len toelaten, en te zullen weigeren die begroo- tingen goed te keuren, indien dergc.ijke posten niettemin door den ra»d op de grooting mochten worden gebracht? 2e. Zoo ja, op grond van welke opvatting omtrent den aard en omvang de» gemeente lijke autonomie zijn Gedeputeerde Staten van oordeel, dat zij niet in elk speciaal geval nauwkeurig hebben te beoordeelen of en ln welke mate een bepaalde post op een hun ter goedkeuring toegezonden gemeentelijk» Ingezonden MerfedceUng. 'begrooting een gemeentelijk belang betreft en met het oog op de financieels positie der gemeente toelaatbaar is? (JBtet Volk"). God. Staten contra Zaandam. In Juni 1924 deelden Ged. Staten aan het gemeentebestuur van Zaandam mede, dat naar hun oordeel de tijd was aange broken, om de afschaffing van vacantie- bijslagen in overweging te nemen. Niet tegenstaande dezen duidelijken wenk besloot de gemeenteraad weder bijdragen voor dit doel op de begrooting voor 1925 uit te trekken. Bij schrijven van 28 Januari 1925 ver zochten Ged. Staten te bevorderen, dat deze bedragen van de begrooting zoqden worden afgevoerd. B. en W. hebben dit verzoek van de hand gewezen. Zij wijzen er op, dat het recht op vacantiebijslagen is gerégeld bij een gemeentelijke veror dening en dat, hetzij men den vacantie- bijslag beschouwt als een deel der .wedde, waartoe art. 81 van de Pensioenwet 1922 aanleiding geeft, hetzij men dien bijslag anders beschouwt, in elk geval de uit- keering in rechten kan worden gevor derd. Zoolang de verordening geldt, zoo lang moet dus ook de post op de begroo ting worden gehandhaafd. Het komt B. en W. voor, dat, indien de vacantiebijslag moet verdwijnen, het weigeren van de goedkeuring eener be grooting niet het juiste middel Is, doch dat het gewenschte effect slechts wordt bereikt door de vernietiging door de Kroon van de gemeentelijke verordening, waarbij d% vacantiebijslag is. geregeld, als strijdig met het algemeen belang. Ondanks dezetegenwerpingen blijven Ged. Staten van meening, dat in de tegen woordige tijdsomstandigheden geen gelden beschikbaar gesteld mogen worden voor het geven van vacantiebijslagen. Daartegenover blijven ook B. en W. op hun stuk staan en verzoeken zij den gemeenteraad hen te machtigen aan Ged. Staten mede te deelen, dat die opvatting door den Raad wordt gedeeld. (Telegr.) Verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft het advies van den Hoogen Raad van Arbeid gevraagd omtrent een voor-ontwerp van wet, regelende de ver bindendverklaring van oollectLeve con tracten. De voorzitter van den Raad heeft om trent dit voor-ontwerp prae-advlea ge vraagd van oommissie XIL Die commissie zal vermoedelijk niet vóór September bijeenkomen: Een Nederlandsche landbouwconcessie ln Rusland. Voor den duur van 12 jaar. De regeering heeft (een contract ge ratificeerd, waarbij aan een Nederlandsch landbouwsyndicaat voor den duur van 12 jaar een ooncessie verleend wordt voor de exploitatie van 1200 desjatines (des- jatine is 1,11 H.A.) in het district Milito- pol, in het Gouvernement Jekaterinoslaw, met het doel, er een model-landbouW' organisatie ln te richten. Spoorwegpersoneel Naar aanleiding van een verzoek van den bond van ambtenaren bij de Neder landsche Spoorwegen en den neutralen bond van spoorwegpersoneel om het be drag van meer dan 10 millioen gulden, dat Bezuinigd wérd op de personeeluit Saven, aan het personeel terug te betalen, oeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan die bonden geschreven: Wij doen u opmëïken, dat uw voor stelling omtrent een bezuiniging van 10 millioen gulden niet juist is. Bij de vroe ger gevoerde onderhandelingen is uit gegaan van ons voornemen, een loonkor ting van 10 pot. toe te passen. Toen van den kant der organisaties het denkbeeld geopperd werd, de gewenschte bezuiniging niet uitsluitend door een aigemeene loons verlaging te vinden, verklaarden wij ook met andere maatregelen genoegen te willen nemen, mits ongeveer hetzelfde ficanoieele resultaat bereikt zon worden. Slechts in dit verband noemden wij een bedrag van 10 millioen en niet als maxi mumbedrag te besparen op de totale personeel-uitgavendoor U bedoelde be sparing door personeelbeperking viel daar dus geheel buiten. Er bestaat geen aanleiding tot de ge vraagde restitutie over te gaan, nog afgezien van de vraag, of de financieele toestand der maatsohappij zulks zou ge- doogen. Voor een afzonderlijk onderhoud over dit onderwerp bestaat geen aanleiding. Provinciale Staten van Noord-Holland. In' de vergadering der Staten van 18 Februari IJ. werd besloten, de behande ling van het voorstel van Ged. Staten tot invoering van de 54-urige arbeidsweek voor het verplegend personeel der pro vinciale ziekenhuizen aan te houden, ten einde het ooilege van Gedep. Staten in de gelegenheid te stellen, de door zijn medelid den heer A. H. Gerhard genoem de cijfers te onderzoeken en daarover verslag ui* t® brengen. In verhand met dat bediuit hebben Ged. Staten aan de eerstegeneeeheeren^direo- teur der provinciale ziekenhuizen eenige vragen gesteld. De daarop ontvangen ant woorden geven aan Ged. Staten geen aan leiding, hun voorstel tot invoering van de 54-urige arbeidsweek voor het verplegend personeel der provinciale ziekenhuizen terug te nemen. Naast de reeds ingevoer de en nog te verwachten bezuinigingen blijven z]j een bezuiniging van ongeveer 55,420 per jaar, welke volgens de rap-, Ijorten der directeuren door de beoogde verlenging van den arbeidsduur zal wor den verkregen, van voldoende betoeterds achten. Verlaging taxi-tarieven te Amsterdam. Naar het Hhl verneemt, hebben B. en W. van Amsterdam 'besloten de tarieven voor de stationneerende auto's te ver lagen van 30 cent tot 20 cent per K M. Waarschijnlijk zal de nieuwe tarief regeling reeds spoedig in werking treden. De datum, waarop dit zal geschieden, is echter nog niet officiéél vastgesteld. OBen vfen de oorzaken, welke hebben ge leid tot de tariefsverlaging, was, zoo als wij al vroeger hebben gemeld, de ornstan- Ingezoodeo Mededeeling. neemt AKKER'» dat eenige zg. „hixe-onderne- voor 20 oent per KM. gingen digheid, mlngen*1 rijden. De leiders van deze ondernemingen rijn voornemens, als het „offIcieeleP tarief 20 cent per K M wordt, 16 oent te gaan re kenen. Aan dit voornemen is intusschen reeds door enkelen gevolg gegeven. Omroep Vrfjz. Dein. Bond. Men verzoekt ons mede te deelen. dat Donderdagavond half 9 de heer Marchant een rede zal houden, welke door Hilversum draadloos zal worden uitgezonden. Badinrichting te pletter geslagen. Door de woeste zee is Donderdag avond de geheele badinrichting aan het Zeepad te Delfzijl tegen den dijk te plet ter geslagen. Er is van de geheele inrich ting niets meer over. De materieele schade is groot Er kwamen geen persoonlijke ongevallen voor. AMST ERDAMSCHE BRIEVEN. Pubhcke Werken doen het laatste jaar, met inderdaad lofwaardigen ijver hun best ons zoo snel mogelijk en op uitgebreide schaal van „geruischlooze straatbedekking" te voorzien. Men kan hen dankbaar zijn voor de goedbedoelde poging aldus onze ge tergde steedsche ooren wat te sparen voor het gedaver van den dreunenden roffel, die het angstwekkend snel toenemende verkeer op de hoofdstedelijke keien was gaan slaan. Maar welke goede zijden deze asphaltee- ringsaofcie van de Gemeente dan ook moge hebben, één nadeel levert het. ontegenzeg gelijk .hoorbaarder oore" op: een sterker uitkomen van de soli der straatventers. Tot nu toe waren deze soli als 't ware in het aigemeene koor van de straat, waarvan het geluid door onze vensters drong en ons met een staag, gelijkmatig rumoer van den vroegen ochtend tot den laten avond om ving. Nu dit koor langzamerhand' tot een pianissimo gedwongen wordt, kregen de solisten een buitengewone kans'op onze aandacht onbescheidenlijk beslag te leggen voor hun diverse en gevarieerde prestaties. En van die kans wordt een dankbaar ge bruik gemaakt. Vooral dóór de afdeehng vodden-artisten. Zoo ben ik, om een voor beeld te noemen, dezen ochtend1 meer dan twintig maal in allerlei toonaarden door der- eiijke solisten, met stemmpn vanaf den .iepsten1 bas tot aan den hoogston tenor, aangemaand mijn oude kleeren en schoenen te verkwanselen. En dan woon ik nog maar in een bescheiden straat, waar we een en ander rijkelijk lang plegen af te dragen! Vodden-artist moet wel een goed vak zijnl Maar ik ontkom toch ook nlot aan het denk beeld, dat vele van deze straat-solisten niet alleen, of zelfs niet in de eerste plaats op geldelijk gewin uit zijn, maar voldoen aan een 'behoefte, die dan ook wel typisch die des kunstenaars is: de behoefte om zich te uiten.... Daar heb je b.v. de ijswafelman, die er zoo juist, vlak voor mijn deur, op zijn karretje voor is gaan zitten om, eerst, een fantastische proloog op z'n bel te slaan en daarna zijn koelte en verfrissching be lovende liederen aan te heffen, waarop evenwel niemand reageert. En dan de kom kommer-man, die opgaat In zijn gezongen beeldspraak, en, al valt op zijn kar niets anders dan een paar oude lappen te ontwa ren, het lied der „heipalen" aanheft, in de veronderstelling dat ieder die het hoort hem wei in zijn dfcichterijjke vlucht zal volgen en de heipalen dadelijk ln verband zal bren gen met zijn ónzichtbare komkommers. Neen, we mogen dan al, dank zij de goede zorgen van P. W., iets nader zijn gekomen tot het Ideaal van het gerulschloos verkeer, van het Ideaal der...., geruischlooze straat venter!] zijn we helaas verder dan ooit af geraakt. Wat vooral in dit jaargetij, tijd voor de groote vaoantle, waarin, naar een gevleugeld wooid, de ééne helft van Nederland de an dere helft op het punt staat te gaan exami- neeren, Jammer en een nadeel is. De aanstaande slachtoffers toch hebben de stilte en de afzonderng voor hun ingespannen studies hard noocüg. Nog altijd toch gelooft men fn ons goede vaderland) aan het alleen zaligmakende van diploma's en examens. En dat .geloof groeit nog met den dag, al klinkt er soms een stem in de gereglementeerde-kennis woestijn, die ons tracht te bekeeren tot een wat minder benepen inzicht. Hebben we niet onlangs aan een feestmaaltijd ln de Industrieele Olub de speech gehad van Sir Henry Deterding, de bekende directeur der Kon. Petroleum Mij., waarin werd opgewekt het Jongere ge slacht maar zoo gauw mogelijk de praktijk in te sturen, zonder zich vooraf blind te staren op papieren examen getuigschriften en wat mes meer zij? Wat men ook. verder voor of tegen de sport mag zeggen, zeker is het, dat hier een veiligheidsklep openging voor een vrije be- wegingsdrang, voor spontaan spel, dat door het groeiend geloof, star systeem en for malisme dreigde te verstikken. En die vei ligheidsklep werkte b©t best waar de sport bedreven werd geheel als persoonlijk initia tief, zonder reglementen of al te voorop gezette wedstrijd-doeleinden. BJj het maken van fiets- of wandeltochten b.v., bij het, in het vrije, zwemmen, bij het roeiend spe levaren Wat er, ln het voetbal en an dere, meer gemeenschappelijk beoefende sporten bijkwam aan vaste regelen waarin men zich dient te houden, was eerder een noodzakelijk kwaad; het vrije,, natuurlijke spel, waarmede we voor een oogenbllk los komen van onze meer en meer formalisti sche plichten in het maatschappelijk leven, i» het gezonde tegenwicht, dat hoofdzaak moet blijven. Nu Is men echter den laatsten ook deze veiligheidsklep dicht te scüroeven met de hatelijke moeren en bouten van het.formalisme. Het begon al, toen men plechtlglijk, ging spreken van „lichamelijke opvoeding" en 't Is nu al zoo ver, dat men ln een doorwrocht werk van den heer H. L. F. J. Deelen, gemeentelijk inspecteur voor vrije jeugdvorming h.t. s. en K. H. van Schagen, leeraar in lichamelijke opvoe ding aan het Amsterdamsch Lyceum, on- a de plannen voor oogen kreeg voor de stichting van een „Academie voor lichame- ke opvoeding", waaraan men dan teu- lotte een doctorstitel in de „lichamelijke opvoeding" zal kunnen behalen. Ik geef U even de voorgestelde organi satie. De voorgestelde Academie zou ko men te bestaan uit vier „Departementen". L Departement der Paedagogiek. Dit De partement omvat: A. Wijsgeerige grond slagen der paedagogiek; paedagogiek; B. psychologie; didaotiek. Voor elk der groepen A en B zal voor. Ieder der drie reeds genoemde paedagogi- sohe richtingen (z.g. neutrale, proteefcantsch- christelijke en roomsch-kathoüeke) een do cent worden aangewezen. IL Departement der biologie. Dit depar tement omvat: a. histologie; b. anatomie; o. physiologle; d. hygiéne, orthopaedie; f. bewegingsleer; g. eerste hulp bij ongeluk ken; h. pathologie; i. sportmassage. in. Departement der lichaamsoefeningen. Dit departement omvat: De theorie, praetijk en didactica van: a. gymnastiek; b. athle- tiek; o. spel; d'. sport; TV. Departement der Inwendige organi satie. Dit departement omvat: A. a. aanleg en onderhoud van oefengelegenheden; b. handenarbeid; c. vrije jeugdvorming; d. staatsinrichting; e. vereeniglngsorganlsatie; B. a. het algemeen secretariaat; b. de dienst der hospitia; c. het onderhoud van gebou wen en terreinen; <L de bibliotheek en ver zamelingen. Oef! Ik geef geen commentaar. Onbe leefd wil ik niet worden! Maar ik vraag me toch af: was de tijd, waarin oud-onderoffl- cleren en wachtmeesters zich bekwaamden tot leeraar im de gymnastiek (een tijd waarop door de propagandisten van bovengenoemd plan hevig wordt afgegeven) zooveel slech ter dan de tijd, die ons blijkens het boven staande te wachten staat? Mij persoonlijk (maar ik geef natuurlijk mijn meening voor beter) lijkt het, vergelijkenderwijs gespro ken, veeleer eenverloren paradjjsl Nog een ander staaltje van „formalisme" werd1 nier vertoond. Men weet, Ik schreef er oveh, dat B. en W. onlangs met een voorstel zijn gekomen om alle nog bestaan de kelderwoningen op te ruimen en, door middel van aanbouw van enkele nieuwe, goedkoop e huizencomplexen, de kelderbe woners een beter onderdak te verschaffen. Dat de Gemeente nu eindelijk kans zag de woonkelder-wantoeetand uit de wereld te hel en, was een heugelijk feit. En ook onze Jezondheidsoommissie had togen het voor stel niets ln te brengen, integendeel, op hy giënische gronden (en dit zijn de «enigste gronden waar deze oommissie mee te maken heeft) moet ook zij wel het plan van harte toejuichen.... Tóch, in zelf, waar zij goed ie, zoo nu wie! laats de zaak rachtig moge- k te bevorderen en de uitvóering van het n zoo veel mogelijk te verhaasten, doet zij pogingen een formalistische spaak in het J te steken; enkel en alleen omdat aan VmflT formalistisabe „standje" wordt geraakt. B. en W. zijn haar nJ. al te zeer voorbijge gaan, haar „advies" (dat ten dezen wel zeker niet andere dan gunstig kan lulden, wat zij zelf overigens grif erkent) werd niet ge vraagd. En dat is natuurlijk een groote zonde tegen den (on-) heiligen geest van Sinte Bureaucratius! Vandaar dat zij deze week een motie aannam, waarin B. en W. verzocht worden om haar alsnog „om ad vies" te vragen en waarin men den Raad verzoekt het voorstel aan te houden in af wachting van het uit te hrengen advies. „Een en ander onder voorbehoud", met deze bedreiging wordt dan nog geëindigd, „van haar recht om zich eventueel tot de regeering te wenden". Een en ander uitsluitend en alleen tot meerdere eere en glorie van het formalisme; pfactisch beteekent het slechts, döt een goede zaak langer dan noodiig is op „uitvoe ring" zal moeten wachten. Hoe vreemd 't ook klinken moge: ook de Natuur lijdt, zou men zoo zeggen, hier en daar aan „formalisme", aan de Een vergelijking met vroeger, De Inschrijving voor deelnemers blijft open In de verschillende kifteen van jachten en sloepen. Evenwel wordt dringend ver zocht zoo spoedig mogelijk Inephrljvlngs- biljet of andere opgave in te zenden bij den secretaris. De laatste periodieke zeil wedstrijd die op Vrijdag 26 Juni ge houden wordt Is tegelijk open wedstrijd waaraan dan andara zailen kunnen deel nemen. "Straat-geluiden. Examentijd. i Formalisme, m Het natuurlijk evenwicht, m Rupsenplaag. P

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5