Gratis Consult. Inmaakglazen Inmaakketels BUITENLAND. Weststraat 87-92 'GEMENGD NIEUWS handhaving van een nutteloos. Ja, schade lijke regelmaat Zoo b.v. het, met tusschenpoozen van 10 Jaar, optreden der „ring-ru peen-plaag", een plaag, die op t oogenblik weer over onze stad ie losgebroken, met het gevolg, dat heele rijen gracht-iepen en platanen letterlijk tot op het geraamte worden kaal gevreten.... Er schijnt niets tegen te doen te zijn. We moeten alleen maar afwachten, zeggen onze stadstuinüeden, of de sluipwespen, die vij anden van de verwoesting aanrichtende rup sen, met hun aanvallen de plaag niet zullen keeren. Laat ons daarom een schietgebedje tot den reddenden sluipwespen-god doen opgaan 1 ENGELAND. Protectie op komst? Mag men de „Westminster Gazette" ge- looven, dan is in Engeland onverbloemde protectie op komst. De regeering zou voor de doorvoering daarvan profijt trekken van de hopelooze verdeeldheid, die bij de jongste Lagerhuisdebatten over de quaestie der rijksvoorreohten aan het licht is gekomen. In de gelederen der con servatieven is de geestdrift voor de pro tectie, nu zij mogelijk schijnt, herleefd, terwijl ook de ministers door deze geest drift worden aangegrepen. Een aanvraag, door vertegenwoordigers van de ijzer- en staalindustrie, evenals door die van de aardewerkindustrie, Ingediend bij den Board of Trade zal de regeering de gele genheid geven om te doen blijken, in hoe verre zij den gunstigen toestand, die is ontstaan, wenscht te 'benutten. ITALIË. Beo vorstelijke verloving. Op een koninklijke tuinpartij ls blij kens een draadloos bericht, de verloving aangekondigd van 'a koning tweede doch ter Mafalda met prins Philip van Hessen. BULGARIJE. De nalatenschap van StamboelilskL Donderdag is te Sofia het proces tegen de weduwe van den vroegere» minister president Stamboeliiski en zijn erfgenamen, alsmede tegen zwager Bojadief begonnen. Het O. M. eischte de confiscatie van het ge heele vermogen van Stamboeliiski Twee doodvonnissen bekrachtigd. Het militaire hof van cassatie bevestigde het doodvonnis tegen de communisten Tsjoelef en Neiderof. Zij zullen openlijk terechtgesteld worden. - RUSLAND. Voorspellingen van Zinovjef. Volgens een Reu ter bericht uit Moskou verklaarde Zinovjef in een rede voor de derde internationale, dat de gebeurtenis sen in Marokko en China slechts een proef zijn van veel grootere omwentelin gen, die binnenkort haar hoogtepunt zul len bereiken, en welke Indië en het nabije Oosten onder de heerschappij van de Sov jets zullen brengen. Eten dorp verbrand. In den nacht van 12 op 18 Juni ia het geheele, uit 250 woningen bestaande, dorp Poechowitaji, gelegen op 60 werst afstand van Minsk, afgebrand. De brand ontstond 's nachts om 12 uur en woedde voort tot in den morgen. De oorzaak is onbekend, maar waar de brand ongeveer gelijktijdig op vier plaatsen ontstaan is, is zeer waarschijnlijk van <rpzet sprake. Tengevolge van de ramp, waarbij ook eenige personen zijn omgekomen, zijn meer dan 2000 menschen dakloos. TURKIJE. Arrestaties te KonstantlnopeL Uit Konstantinopel wordt aan de Chi- cago Tribune gemeld, dat 60 personen werden gearresteerd, onder verdenking betrokken te zijn bij een monarchistische samenzwering, waarvan het hoofdkwar tier te Konstantinopel zou zijn gevestigd en dat zou beoogen de regeering ten val te brengen en den vroegeren sultan Ma- homed Vahid Eddln weer op den troon te verheffen. Onder de gearresteerden be vinden zich een aantal hooge ambtenaren en officieren, die onder het regiem van den sultan hebben gediend. MEXICO. Moordaanslag op een gezant Op een der boulevard's van Mexioo (stad) heeft een aanslag plaats gehad op een der Europeesche gezanten, wiens naam op dit oogenblik nog niet kan wor den medegedeeld. Hij werd door een re volverschot verwond. Verzekerd wordt, dat bij dezen aanval geen politieke motie ven in het spel waren. CHINA. De troebelen. Naar Reuter uit Londen aan de N. R. Ct. meldt, was Donderdag in enkele der groote steden van China de toestand ais in Kanton was Donderdag een groote vergadering van burgers gehouden, waar op besloten werd tot een algemeene sta king en bovendien tot een boycott die ge- rioht zal zijn tegen Briteone, Japanacne en Amerikaansone koopwaren. De datum, waarop die staking zal Ingaan, ik nog niet bekend gemaakt. Men denkt echter dat het zal zijn op 20 dezer of 22 dezer. Men vreest dat er uitbarstingen tegen de 'buitenlanders mee gepaard zullen gaan. De autoriteiten van de Europeesohe wijk hebben maatregelen genomen om op alles voorbereid te zijn. Ingezonden Mededeellng. In hot SahoonmagazUn van: Uit Peking komt het bericht, dat daar alles rustig ia. Er zijn daar na Maandag geen demonstraties gehouden, terwijl d*v pogingen om tot een boycott over te gaan slechts luttel succes hebben gehad. iDe toestand te Hankou blijft rustig. Uit Peking en Sjanghai zijn te Hankou stu denten aangekomen om propaganda te maken voor de boycott 'Omtrent het afbreken der besprekingen te Sjanghai wordt nader gemeld, dat de Ohineesche autoriteiten de voorstellen van het corps diplomatique onaanneme lijk achten en tegenvoorstellen deden, met den eisch dat deze terstond zouden worden aanvaard. Daarbij kómt nog dat de Ohineesche studenten en oommunisten ook indien deze voorstellen waren aan genomen niet in de overeenkomst zouden hebben berust. De demonstraties waarbij een oorlogs verklaring aan Engeland en aan Japan wordt verlangd duren voort. De vreem delingen vluchten uit het binnenland naar Sjanghai. Hongkong, 19 Juni. De vrijwilligers zijn verwittigd, dat zij In geval van nood gemobiliseerd kunnen worden. LUCHTVAART. DE POOLVLUCHT VAN AMUNDSEN. De vliegers teruggekeerd. Een draadloos bericht van Spitsbergen meldde dat Amundsen en zijn 5 makkers veilig en wel op Spitsbergen zijn terug gekeerd. Omtrent hun tocht deelde hij mede, dat men, na een voorspoedige start op 21 Mei, boven Sydgat in een mistbank geraakte, waarboven zij stegen tot 81000 voet. Des avonds 8 uur kwamen de vliegtuigen* er vrij van, waarna het zicht uitstekend was. Uit waarnemingen bleek, dat men te ver westelijk geraakt was. Tot 1 uur in den morgen van den 22sten Mei werd doorge vlogen. De helft van de benzine was toen op, waarom besloten werd te dalen. De vliegtuigen bevonden zich toen boven een open stuk water, tusschen het ijs. Gedu rende den geheelen tocht was geen ge schikte landingsplaats gezien. De vrees voor een daling bleek niet on gegrond; direct na de daling raakten de vliegtuigen tusschen het ijs beklemd. Ter wijl getracht werd de vliegtuigen vrij te maken, bleek dat zij geheel vast gevro ren waren, en ook de beide machines aan elkaar waren vastgevroren. De positie werd vastgesteld op 87.44 N.B. en 10° 20' WX, men was dus nog 136 geogr. mijlen van de Pool af« In 8 uur tijd was een afstand van 1000 K.M. afgelegd. Door loodingen bleek dot de IJszee ter plaatse een diepte had van 8750 M. Het vastzitten der vliegtuigen mankte den toestand kritiek. Naar Amundsen zelf verklaarde, blijkens thans ontvangen telegrammen zaten zij in de open geul gevangen als ratten in een val en was vele oogenblikken de situatie buitengewoon benauwend. Toen zij eindelijk weer start ten voor den terugtocht waren allen er van overtuigd, dat het een kwestie van le ven of dood gold. Amundsen verklaarde voorts, dat hij op zijn expeditie naar de Zuidpool geen en kele ondervinding heeft gehad, die te ver gelijken valt met wat hij op dezen tocht heeft moeten ondervinden. Hij zeide het niet mogelijk te hebben geacht dergelijke ervaringen als van de laatste drie weken, ooit te zullen beleven. Hij hoopte, dat nie mand ooit iets dergelijks zou ondervin den. De rantsoenen moesten worden be perkt. 14 Juni begon het ijs te scheuren en moest men vertrekken. Na veel moeite gelukte het met 't vlieg tuig no. 25 op te stijgen. Na een opwin dende vluoht van 81/, uur arriveerde men bij de Noordkaap van Noord-Oostland, het Noordelijkste eiland van Spitsbergen, waar gunstige wind werd afgewacht voor voortzetting van den tocht naar een pltats binnen het bereik van het benzine-gebied. Kort na de landing ontmoette men even wel de Noorsche zeehondenjager Socliv, die het vliegtuig op sleeptouw nam. We gens het slecht weer kon het niet tot de Koningsbaai gesleept worden. Het werd op het landijs in Franklinbaai verankerd, om later te worden opgehaald. De N. Rott Crt. teekent hierbij aan: Vrij algemeen was de opvatting, dat Amundsen, na „ergens bij de Pool" te zijn geland, hetgeen ook in zeer ruimen zin genomen, het geval geweest is, zijn vlieg tuigen daarbij zou hebben verspeeld. Ook dit is eenigermate juist gebleken. Een der belde vliegtuigen was tijdelijk, het andere blijvend onbruikbaar. Maar nu gaat de historie anders loopen, dan men had aan genomen. Amundsen keert niet te voet over het Hs terug hetzij naar Spitsber gen, hetzij naar Kaap Columbla op Grant- land, doch hii weet één vliegtuig van het ijs los te krijgen en er weer mee op te stijgen. Het andere vliegtuig wordt achter gelaten en de zes mannen worden door hu valide toestel teruggedragen naar de Noordkust van Noord-Oostland. Dit ls het op een na grootste eiland van den Splts- bergen-arohlpel, het ligt ten Noord-Oosten van het hoofdeiland van dien archipel. Van daar Is het verloop van het avontuui gesneden koek. Zij vinden een zeilvaar- tulg, laten het vliegtuig op sleeptouw ne men en worden aan boord van het via- ■cberaaohlp naar de Koningabaai gebracht, waar zij zoowel de Helmdal ala de Hobby aantreffen. Amundsen as. hebben ettelijke weken nabij de plaats van landing, 87° 44 N.B., 10° 20' WL doorgebracht; de toch te voet hetzij naar Kaap Columbia, hetzij naar Noord-Spitsbergen, hebben zij niet behoe ven te ondernemen. Het trouwe vliegtuig van de Dornierfabriek te Pisa in Italië heeft hen weer uit de witte wildernis te ruggedragen naar de bewoonde wereld. Natuurlijk hebben de kloeke mannen hun tijd op de plek der landing op ca. 275 K.M. van het theoretische poolpunt gelëgen niet doorgebracht zonder het verrichten van magnetische en meteorolo gische waarnemingen. Ook diepzeeloodin- gen hebben zij verriohL Voor het overige zijn hun resultaten negatief. Of liever zij zijn enkel bevestiging van wat tot nu toe al vrijwel vaststond. De toofat met de Fram van Nansen (niet de „Farm" van deze expeditie van Amund sen; dat is een heel ander schip!) had de zekerheid opgeleverd dat zich tusschen Spitsbergen—Fr. Jozefsland—Groenland en de Noordpool een diepe zee uitstrekte, bedekt met drijvende Ijsvelden, welke vel-1 den tusschen Spitsbergen en Groenland door breed en diep water naar het Zui den afdrijven. Die ijsdrift neemt haar ontstaan bij de Siberische Eilanden en Wrangeleiland en gaat jaar in jaar uit onafgebroken door. Het ijs dat ten Noord westen van de Beringstraat ontstaat drijft in een tijd van 8 a 5 jaar over de Pool of tusschen de Pool en Spitsbergen Frans Jozefsland door naar den Atlan- tischen Oceaan. In dien diepen oceaan be noorden Spitsbergen en Frans Jozefsland heeft nooit iemand nog nieuw land ont dekt. De diepte dier zee doet het voorhan den zijn van land in die streek ook niet verwachten. Dit werd ten Noorden van Frans Jozefsland geconstateerd door Sverdrup, aan boord van de Fram, door Nansen op zijn sledetocht met*Johansen en door Cagni van de expeditie van den hertog der Abruzzen. Deze kwamen alle drie aanzienlijk voorbij den 86sten breed tegraad. Dezelfde ervaring werd opge daan door Peary op zijn tochten benoor den Groenland—Grantland die hem voer den eerst tbt 87° 06' en een volgend maal tot 90° aan de Pool. Amundsen heeft nu enkel hetzelfde geconstateerd als Sver drup, Nansen, Cagni en Peary vóór hem. Maar hij heeft aan den Europeesch-Sibe- rischen kant van de Pool de grootste breedte bereikt,' 87° 40', slechts 275 K.M. vao de Pool. In combinatie met de waar neming van Peary, die aan de Pool zelf was, mag worden aangenomen, dat dit hiaat van 275 K.M. niets kan bevatten dan wat Peary op 90° en Amundsen op 87° 44' constateerden: diepe zee, geen land, drijvende ijsvelden die naar het gat tus schen Spitsbergen en Groenland afdrij ven, wel langzaam maar toch gestadig. Het is Amundsen gelukt een eindweegs door te dringen in het gebied dat tot nog toe onbekend was. Aan den kant van de Oude Wereld raken wij met het karakter van de Pooizee nu al aardig vertrouwd; maar aan Amerikaanschen kant blijft nog heel wat te doen over; trouwens benoor den Oost-Siberië ook nog wel. Inmiddels heeft de reis van Amundsen sportief gesproken weerkeen nieuwen lauwer toegevoegd aan die, welke hij reeds bezat: hij is nu recordhouder aan den Europeeschen kant van de Pooizee, even als Peary het was aan den Amerikaan schen. En voor het overige, welk een staat van dienst: magnetische noordpool, geografi sche zuidpool, noord-westelijke doorvaart, noordoostelijke doorvaart. Dan de groote verdienste om door zijn onversaagden tocht het proefondervinde lijk bewijs te hebben geleverd, dat vlieg- tug>n 2ÓÓ kunnen worden gebouwd, dal zij bruikbaar zijn voor het onderzoek in het Noordpoolgebied. Hier is een nieuw vervoersmiddel voor geografische explo ratie op hooge breedten ::.gcwijd, dat in de toekomst bestemd schijnt veel toepas sing te zullen vinden. 't Ie waarlijk niet gering met een vlieg tuig even 1000 K.M. naar Nergenshuizen in Niemandsland te vliegen (waar geen reparatie-inrichting, geen loodsen, geen benzine-opslagplaatsen, geen onderdak aanwezig zijn) en dan weer dienzelfden af stand door de lucht terug te keeren. Heeft de tocht wellicht op wetenschappelijk en exploratistisch gebied niet ten volle aan de hooggespannen verwachtingen beant woord: de Italiaansche vliegtuigfabriek mag op een succes van honderd procent bogen. Al was het dan ook waar dat een der vliegtuigen „Amundsen en zijn geluk aan boord had". Het zal voor allen, die met belangstel ling het verloop van den tocht hebben ge volgd, een groote geruststelling geweest zijn, te vernemen, dat de reizigers veilig terug zijn. Doch het was opmerkelijk, dat de angstige spanning feitelijk het minst bestaan heeft bij de Noorsche geleerden en poolreizigers. In hun kringen had men zoo muurvast het besef, dat Amundsen zijn makkers ongedeerd thuis zou bren gen, omdat het, immers, Amundsen was. Dit mooie vertrouwen is niet beschaamd. En het pleit voorzeker voor dezen dap peren man, dat hjj in den kring dergenen, aie de gevaren en de moeilijkheden, ver bonden aan een onderneming als dezen vliegtocht naar de Pool, in haar volle ge wicht kunnen beseffen en beoordeelen, dat sterke vertrouwen heeft kunnen in boezemen. Met dit si zal ook in Noorwe gen en onder Amundssn's persoonlijke vrienden hst berloht van zijn terugkeer een oprechte vreugde hebben verschaft. En wie zou dat gevoel op het oogenblik niet deelen? Omtrent de aankomst van Amundsen op Spitsbergen meldt een telegram aan de Voss. Ztg., dat de terugkeer van Amund sen en zijn makkers een der meest dra matische scènes was welke men zich den ken kan. Wij waren allen om tien uur 's avonds aan den wal bijeen om daar door den zwakken nevel heen een robbenvan- Ïer waar te nemen, die langzaam King's lay naderde. In het zwakke schijnsel der middernachtzon zag men de silhouetten der mannen op het dek van het schip. Plotseling riep een lid van de bemanning van de „Hobby", die scherp stond uit te kijken: „Maar dat is Amundsen 1" Een on beschrijfelijke uitbarsting van vreugde volgde. De menschen riepen „Hoeral" en waren dol van geestdrift. Toen de „Sjoe- niv" de haven, binnenliep, hieven zij het Noorsche volkslied aan. De teruggekeerde Noordpoolreizigers aan boord van het schip waren doodelijk vermoeid en door de schrale voeding gedurende vier we ken zeer uitgeput. Alleen zeer geleidelijk konden wij de eerste beriohten over hun ervaringen van hen te hooren krijgen. In het kort, het was een voortdurende strijd met den dreigenden dood. Twee van de leden der expeditie, Dietriohson en Om- dal, waren reeds bij de moeilijke voorbe reidingen voor het weer opstijgen direct met den dood door verdrinking bedreigd. Zij waren in het ijskoude water gevallen; Ellsworth redde hen. Amundsen en Lars- sen hoorden aan de andere zijde van de groote ijsmassa weliswaar de hulpkreten, maar konden wegens het dr]jfijs niet te hulp komen. Hun laatste krachten hebben de leden der expeditie moetén inspannen bij de talrijke pogingen om het vliegtuig van het ijs, waarop zij geland waren en waarop het vliegtuig was vastgevroren, vrij te krijgen. Uit Oslo wordt gemeld, dat, naar Amund sen telegrafisch aan de directie van de Noorsche luchtvaartmaatschappij heeft medegedeeld, hij hoopt binnen drie we ken te Oslo terug te zijn, om een nieuwe Noordpoolexpeditie te organiseeren. Ter viering van Amundsen's terugkeer te Spitsbergen prijkt de geheele stad Os lo in rijken vlaggentooL Een groot aantal felicitatie-telegrammen is Amundsen toe gezonden. De zitting van het Storting werd geopend met een rede van president Lykke, waarin hij Amundsen huldigde. De afgevaardigden hoorden deze rede staande aan en besloten daarop een ge- lukwensch-telegram naar Amundsen te zenden. Ook de koning heeft Amundsen gelukgewenscht. Er is order gegeven, dat de „Heimdal" Donderdagavond nog van Kingsbay naar de Franklin-bocht gaat om het daar achtergelaten vliegtuig te ha len. Naar verluidt zal Amundsen de terug reis langs de Noorsche kust naar Oalo per vliegtuig maken. Ingezonden Mededeellng. (da eohta WECK) Fa J. VAN WILLIGEN. Gistermiddag is op het vliegveld van Fuhlsbuettel bij Hamburg een vliegtuig met vier passagiers van een hoogte van 100 M. neergestort. De vlieger werd licht gewond, drie passagiers uit Hamburg zwaar; een passagier bleef ongedeerd. Een postvliegtuig van Frankfort a. d. M. naar Zurich heeft dien afstand giste ren in twee uur tijds afgelegd. De vlug ste trein doet er negen uur over. Om den Gordon Bennett beker. De sportcommissie van de luchtvaart- vereeniging is vanavond bijeengekomen en heeft na langdurig onderzoek van de prestatie van Yeenstra en Querein een stemmig deze beiden tot overwinnaars uitgeroepen in den eersten wedstrijd om den tweeden Gordon Bennett-beker (dè eerste is verleden jaar het eigendom ge worden van de Muyter, die hem 8 maal gewonnen had). N. R. CL ANNA PAULOWNA. Donderdag 18 Juni vierden de leerlin gen der openbare scholen en de R.-K. school hun jaarlijksch schoolfeest. De oudste kinderen, 85 ingetal, maak ten een reisje naar Amsterdam. Daar werd allereerst een boottochtje gemaakt, eerst door de stadsgrachten en vervolgens langs den buitenkant. Jammer genoeg was het dien dag veel te koud, om dezèn tocht, die een week te voren verrukkelijk zou geweest zijn, op den reohten prijs te stellen. Hlerua werd een bezoek gebracht aan Artls, vanwaar het per tram ging naar de Fransche Bazar. Daarop werd gegeten in hotel „Central" in het Dam rak en toen ging (het weer spoedig huis waarts. ;De jongere kinderen, ten getale van 400, maakten een reisje per boot en per tram naar Bergen, waar zij zich in den bekenden speeltuin en in het Zandgat vermaakten. Het was wel jammer, dat het tochtje naar Bergen aan Zee, wegens het gure weer, van het programma moest worden afgevoerd. Te Amsterdam slaagde voor het akte examen L. O. de heer H. Hooimeijer te Anna Paulowna. WEERINGEN. De heer J. de Beurs, kaasmaker aan de kaasfabriek „Nooit Gedacht" te Hippoly- tushoef' heeft om gezondheidsredenen tegen 1 October a.s. als zoodanig ontslag gevraagd en verkregen. Burgerlijke Stand van Texel van 18 tot en met 19 Juni 1926. GEBOREN: Theodora Johanna, d. v. J. Schraag en C. Smit; Oornelis, z. v. M. Koorn en D. Mantje; Jannetje, d. v. B. Coevert en 6li. Heerding. ONDERTROUWD. G. J. Kaozor en A. Boon. OVERLEDEN: Jaoob Witts, 71 Jaar, gehuwd met J. Witts. Zeeschnlm-lawlne. Een verslaggever van „De Telegraaf" schrijft in zijn blad: Donderdag was het een vreemde dag voor ZandvoortI Schuim, schuim en nog eens schuim. Schuim alsof het met schepen vol op de kust was ontladen, schuim, dat rullig op de kust rolde als een ontzaglijke massa slag room, zich meters hoog opwerkte tegen koetsjes en schepen en met vlokken, groote vette, kloddierlge vlokken, door den storm wind over het strand werd gezweepL De oudste visschers hebben nooit zee schuim in zoo geweldige massa's op hst strand gezien. Het was een lawine. Een lawine waarnaar de badgasten vreemd te staren stonden, die ze niet begrepen en waaromtrent ze hun licht gingen opsteken bij de visschers, die er ook weinig van konden zeggeni! BJj eiken rukwind stapelden de massa's zich ho >ger op. De badkoetsjes stonden tot boven de wie len ln het slagroom. Het was tragisch. Vooral ook voor de velen, die nu „op Zand voort gehuurd" hebben. Die hoopten op de koesterende warmte van een stralende zon, waarin het heerlijk bruki te bakken Is. 6 6 6 In niet zoo erge mate ais te Zandvoort, drijven ook hier groote massa's schuim aan, die door den sterken N.W. wind van de laatste dagen, in vlokken en ballen over het strand ijlen naar den duinkanL waar ze zich tegen de heuvelruggen opstapelen. Het strand was gisterenavond verlaten en troosteloos lag het vale zand, waarover de vuil-grijze schuimvlokken voortholden, alsof ze krijgertje met elkaar speelden De zee zong een wilde krijgszang èn wit schuimen de golven rolden af en aan. Ook groote massa's wier zijn losgerukt en tegen den dijk en op het strand gewor pen, zoodat de storm van de laatste dagen ons strandaspect niet verfraaid heeft Poging tot moord. Voor de rechtbank te Den Haag stond Donderdag terecht een 65-jarige stoker uit Delft, beschuldigd van poging tot moord. Beklaagde heeft vroeger naar hij mede deelde verkeering gehad met een dienst bode in het St. Jorisgasthuis te Delft. Het meisje maakte de verkeering af, waarover bekl. zeer gebelgd was. Hij maakte toen plannen om haar van het leven te berooven. In den avond van den 7en April is bekL op het terrein van het St. Jorisgasthuis op het meisje gaan staan wachten. Hij had- een mes bij zich gestoken. Er is toen een vrouws persoon aangekomen; bekL greep deze vrouw, .wierp haar tegen den grond en kneep haar eenige keeren de keel dicht. Op het schreeuwen van de vrouw kwamen men schen toeloopen, waarna bekl. op dè vlucht ging. Later bleek, <tat de aangevallen vrouw niet de dienstbode, doch een verpleegster uit het gasthuis was. Door de postuur en de kleeding der verpleegster was bekl. in de meenlng gebracht, dat zijn vroeger meisje er aan kwam. Bekl. deelde nog mede, dat hij thans zijn plan, om het .meisje te dooden, heeft opge geven. Hij heeft veel spijt van het gebeurde. De dienstbode uit het gasthuis, «als ge tuige gehoord, ontkende, dat zij met bekl. verkeering heeft gehad. Zij hebben wèl sa men omgang gehad; maar dat ging onder bedreiging van den bekl. Vrijwillig zou zij I nooit met bekL zijn gegaan. De verpleegster, die het slachtoffer van de aanranding is geworden, deelde mede, dat zij, voor dat bekl. baar aangreep, nog tot hem heeft gesproken. BekL zeide, zich dat niet te kunnen her inneren. Het O. M. was van meening, dat het wet tig en overtuigend bewijs geleverd ls. Dat de vrouw, welke hij van het leven heeft wil len berooverf, niet de persoon was, op wie hij feitelijk stond te wachten, doet hier niets ter zake. In aanmerking nemende, dat bekL thans berouw heeft van het gebeurde; eischte spr. 2 jaar gevangen'astraf. Bekl.'s verdediger meende, dat, waar bij bekl. nooit de voorbedachte rade bestaan kan hebben om de verpleegster van het Ie-, ven te berooven, bier geen sprake kan zijn van poging tot moord op die verpleegster. Het O. M. had bekl. poging tot doodslag moeten ten laste leggen. Zooals de dagvaar ding nu luidt, zal geen vervolging kunnen volgen*. Subsidiair drong pL op clementie voor den bekl. aan. Eten heele faimllle vermoord. Naar uit Berlijn wordt gesneld, ls te Ygieroz in het district Lodz de vijf leden tellende familie van den joodeohen dood graver Feldon, en wel vader, moeder, doohter en twee aangenomen zoons, ver moord. De lijken van de slachtoffers wa ren door de moordenaars opengesneden -in ook hun geziohten waren op vreese- UJke wijze verminkt. De moordenaars Hadden tevens een hond, een kat en tlls kippen, die zich ln den tuin bevonden, omgebracht. Vijf personen fijn ln ver- Hand met dit misdrijf ln hechtenis geno men. volgt. Een voetepeolallst van Dr. SCHOLL's Kliniek voor voatlljdare ta Londen, houdt zitting: Dinsdag: 10—12 en 2—6 uur, Woensdag i 10—12 en 2—6 uur, A. PELSER, Keizerstraat 15-17, Helder. Welslagen gegarandeerd Prljsoourant op aanvraag verzinkt - geëmailleerd

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6