Eerste Blad. 1 Jul' GRATIS. BUITENLAND Het geheim van de Verpleegster ereeniging lot bestrijding der Tuberculose. ■"ï- - i" 3 DINSDAG 23 JUNI 1925. 53ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en '412 ZIJ, die zich van heden af, voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen het tot De Administratie. Dinsdag Woensdag Auto's en Fietsen: 23 Jtmi9.53 uur, 24 9.53 prof. tuige had gelegd, Blotte onder DUIT8CHLAND. De dood van dr. Höfle. Men zal zich herinneren, dat de dokto ren, die Indertijd het lijk van dr. Höfle onderzocht hebben, in hun rapport ver- k marden, dat dr. Höfle zich al dan niet opzettelijk van het leven had beroofd. Het chemisch onderzoek had uitgewezen, dat dr. Höfle kort voor zijn dood aanzienljjke hoeveelheden luminal had ingenomen, die s]jn dood veroorzaakt hadden. Maandag is dr. Kipper, die het che misch onderzoek had ingesteld, door de parlementaire commissie gehoord. Het verhoor bestond ook ditmaal weer uit vra gen van den bekenden gif-deskundige, ?rof. Lewin. Nadat prof. Lewin den ge- het vuur al te dicht aan de schenen verklaarde dr. Kipper ten- ler geweldige beweging, dat hij geen tijd had gehad om nauwkeurig te onderzoeken, omdat de „Staatsanwalt- schaft" er op had aangedrongen, dat de zelfmoord van dr. Höfle door vergiftiging zou worden vastgesteld. Hij had toen maar een globaal onderzoek van de inwendige organen ingesteld en daarbij de aanwezig heid van luminal en andere verdoovende middelen geconstateerd. Tenslotte ver klaarde de getuige, dat hij de opmerkingen in zijn rapport, dat dr. Höfle kort voor zijn dood belangrijke hoeveelheden luminal had ingenomen, terugnam. Hiermede is dus vastgesteld, dat dr. Höfle geen zelfmoord heeft gepleegd. G,HbL"). Scheepsongf luk te Dusseldorp. In de Rijnhaven te Dusseldorp heeft Zaterdagmiddag een ernstig soheepeon- geluk plaats gehad, waarbij verscheidene personen omgekomen zijn. De in de haven liggende Duitsche motorsleepboot Apollo is door zelfontbranding in brand geraakt en daar de brand op de aan boord zijnde goederen oversloeg, waaronder veel film materiaal, is het geheel uitgebrand. Toen de brandweer kwam opdagen waren twee soheepsarbeiders reeds verbrand. Men vreest, dat nog andere leden van het personeel In de vlammen omgekomen zijn. De kapitein kon zich redden, doordat hij over boord in den Rijn sprong. Schip en lading zijn geheel verloren. ENGELAND. De Matln meldt, dat er Ingevolge het besluit van de regeering om de commu nistische propaganda ten opzichte van Marokko te vervolgen, meer dan honderd en-twintig aanhoudingen zijn gedaan, te Parijs en in de provincie. De Engelsche socialisten en Bulgarije. Eenigen tijd geleden heeft MacDonald qualitate qua den Bulgaarschen socialisten FEUILLETON. geschreven, dat de drie leden van de En- gelscbe arbeiderspartij, die Bulgarije be zocht hebben, geen officieele afvaardiging van de party vormden. De afdeeling Glas gow van de (socialistische) onafhankeiyke arbeidereparty (die deel uitmaakt van de groote arbeidereparty. Red.) heeft tegen dien brief verzet aangeteekend. Daarop heeft MacDonald den secretaris van die afdeeling een brief geschreven, die op pooten stond, en hem gevraagd, wat de afdeeling by het schrijven van dat protest wel gedacht heeft. MacDonald was van meening, dat men zich te Glasgow met rijn eigen zaken moest biyven bemoeien en dat het protest zou zyn uitgebleven, als men het socialisme niet beschouwde ais het geloof van een paar ezels, die elke revolutie aanvaarden, zonder die te be grijpen en zonder in te zien, dat men daarby met een zaak te doen heeft, die weloverwogen denkbeelden eischt. Ik zou u, schrijft MacDonald, waarlqk willen ver zoeken zich in Glasgow niet te bemoeien met dingen, waar men daar niets van be grijpt. De secretaris van de afdeeling Glasgow heeft dezen brief openbaar gemaakt, op dat de ezels in de courant kunnen lezen hoe hun leider over hen denkt. FRANKRIJK. De zaak-Bougrat Na een onderzoek, dat een week lang heeft geduurd, zullen dr. Bougrat, genees heer te Marseille, de volgende feiten ten laste worden gelegd: Op 5 April de dood van Mej. Odette en diefstal van haar juweelen; 12 April: de dood van den barhouder Delorme; 14 April: poging tot besteling van den juwe lier Arietti; 16 April: poging tot vergifti ging van den makelaar Bonnet; 12 April: diefstal van patiente. BELGIE. Staking In de metaalnijverheid. De metaalbewerkers in het land van Charleroi hébben zich met 7497 tegen 1008 stemmen voor staking uilgesproken. POLEN. Polen en Duitschland. Het Poolsche kabinet heeft zich, aldus de oorrespondent van het Berliner Tage- blatt te Warschau, tegen een eoontxmi- schen oorlog met Duitschland uitgesproken De regoering wenscht de voortzetting van de onderhandelingen met Duitsdh- land, totdat een voorloopige regeling op zuiver eoonomiscihen grondslag zal zyn getroffen. Algemeen gelooft men, dat een voorloopige regeling niet- lang op zich zal laten wachten; daarom moet aan de Pool sche maatregelen tegen den Invoer van Duitsche waren niet al te groote beteeke- nis worden gehecht Voorloopig zullen alleen die waren niet worden toegelaten, welke Polen ook zonder moeite elders kan koopen. RUSLAND. Rusland en China. Volgens het Charbinsóhe blad Wostok v ordt de verhouding tussohen de sowjet- uixie en China met den dag slechter en wordt het verbreken der diplomatieke betrekkingen waarschijnlijk geacht Te Moekden zal een oonferentie van de drie oostelijke regeeringen byeenkomen; van het resultaat dezer oonferentie zal het afhangen of de diplomatieke betrekkin gen al dan niet verbroken zullen worden. Verder meldt het blad, dat generaal Bao, de Chineesche president van de Oost-Ohineesche spoorUjn, is vervangen door een lid van het bestuur dier lijn, die buitengewoon vyandig staat tegen over de sowjet-unie. Zelfmoord of moord? Zooals onze lezers zich zullen herinne ren, deelde het Russische Persagentschap eenige weken geleden mede, dat de be- want er is een Middel dat n geheel bevrydt van Zenuwachtigheid, een Middel dat u Kalm maakt en Kalm houdt, terwyi iw Geest Helder biyft. Mijnhardt's Zenuwtabletten wetenschappeiyk samengesteld en onschade lijk, genezen u van uw zenuwachtigheid, ©lazen buisje 75 ct. By Apoth. en Drogisten. 68) door MURRAY KERKERT. koude be- „Wel?" zelde Firnim met leefdheld, uitdagend. „Kijk hier,'* zeide Desmond. Direct op de uitdaging richtte zyn vinger zich op den procureur. „Dit vodje papier, werd zorgvuldig opgeborgen en was weg gestopt, waar ikik alleen het zou kunnen vinden, niet waar? Dat is éen ding, dat ik mij herinnerde. Ik zelf naaide het dicht, hoort gij?" Firnim knikte. ,J>it belangrijke deel, weggenaaid, ver borgen en door niemand vermoed, heb ik overal met cmij meegenomen, zoolang m ^sr hij «e- Cherrv mü gekend heeft, en zooals beweert, is dat verschillende Jaren weest. Nu, waar zou de anderehelft kun nen zyn, behalve in de cassette zelve? Zou ik die ook niet bij me gehouden heb ben, als ik voor deze helft zooveel moeite OT!^Lnde, M «wo veroodersteV ling, dat er nog een ander deel van dit «tuk moet bestaan, julst ia, ^omt mj d wel waarsohijniyk voor," stemde Maurice toe, op zijn gelijkmoedigen zakentoon, hij gevoelde, dat hy erg kende (of juister gezegd: de beruchte) Sawinkow, de gewezen tegenstander van de bolsjewiki, die naar Rusland was terug gekeerd en daar door een rechtbank ter dood werd veroordeeld, maar later werd begenadigd, zelfmoord zou hebben ge pleegd. Een medewerker van de „Dni" te Mos kou" weet nu evenwel het volgende mede te deelen: Op 27 Mei heeft in het bierhuis op den Sofiejskiej projezd de agent van de afdeeling voor speciale aangelegenhe den van de G. G. OE. (de geheime politie ke politie) Weide zelfmoord gepleegd. De oorzaak van dezen moord was het vol gende: Op 19 Mei heeft Weide, die dien dag te veel aan Bacchus heeft geofferd, aan eeni ge personen, die hem by zyn tochten door de kroegen van Moskou vergezelden, me degedeeld, dat hy, op bevel van zyn chef, in het theewater van Sawinkow een hem onbekend vocht heeft gedaan. Een half uur later, nadat Sawinkow de thee, die uit dit water voor hem werd klaargemaakt, heeft gedronken, viel hy dood neer. Om kwart over tweeën heeft de tsjekist Gro- now, die Weide heeft afgelost by de be waking van Sawinkow, het Ujk uit het raam geworpen. Zoo vertelde Weide aan zyn drinkgezelschap. Op 25 Mei werd Weide door zyn collega's gewaarschuwd, dat hij spoedig zou gearresteerd worden wegens het verklappen van ambtsgehei men over politieke gevangenen van de G. P. OE., de instelling, die de Tsjeka vervangt. Weide begreep wat hem nu wachtte en hy pleegde zelfmoord. Arrestaties In Georgië. Naar de Roel verneemt, hebben den 13, 14 en 15 Juni te Tiflis en andere ste den van Georgië massa-arrestaties onder de intellectueelen plaats gehad, in verband met de ontdekking van een samenzwering, welke het verwekken van een nieuwen op stand beoogde. SPANJE. Zware onweders. In heel Spanje zijn zware onweders voorgekomen, welke overstrooaningen hebben verooszaakt. Zr tordag zyn 14 per sonen door den bliksem gedood. De Spanjaarden In Marokko. Uit Tanger werd Zaterdag gemeld: In de Spaansch westelqke zone wordt de toe stand ernstig. De rebellen zouden rich op verschillende punten van de lijn Oeuth— TetoeanLarrasj samentrekken. ITALIË. Een heftig Incident ln het Parlement Aan het slot van de Vrijdag gehouden zitting van de Kamer ontstond in 't. parle ment een byna dramatisch conflict tus- schen Mussolini en den fascistischen af gevaardigde Giunta. Deze had eenige da gen geleden, toen een interpellatie ge houden werd over een aan Joegoslavië afgestaan klooster, geïnterrumpeerd. Toen Vrijdag laat de afgevaardigden na de stemming zich verhieven om de zaal te verlaten, sprong Mussolini plot seling op en riep: „Ik verlang van dpn afgevaardigde Giunta, den minister van Buitenlandsche Zaken en de Kamer een verklaring te geven over zyn interruptie". Alle afgevaardigden gingen onmiddeliyk weer naar hun zetels. Giunta zeide, dat hy zyn verklaringen alleen uit eerbied voor den persoon van Mussolini zou geven. oen verder onderzoek van Desmond zou kunnen verdragen, 'evenals de starende blikken van 'lierry. Zyn stoel achteruit schuivende, stond hy op, geeuwende, ter- wyi hij dit deed. „Zeer waarschyniyk, mijnheer Dilke,' zeide hy, terwijl hy de kaïmer begon op en neer te loopen. „Al deze gissingen zyn zonder twijfel zeer belangwekkend voor u. Maar ik kan het niet inzien, wat ik daarmede te maken heb". )(Dat zal ik u dan zeggen." Tot FLrnim'a verrassing was het Oherry, die zoo uit viel. JDk zal u zeggen wat het beduidt Ik liet dat kastje hier by u als een vol slagen gek de andere helft zat er in, en hy gelooft, dat u die gegapt hebt Dat vroeg hy u zelf daar straks al, maar u deed net alsof u het niet snapte. Snap Je het nou?" „Volkomen," stootte Maurice Firnim verachteiyk uit Deze verachting werd nog als het ware onderstreept door de achtelooze onverschilligheid van zyn houding, zooals hij daar uit het venster, dat het dichtste bij het vuur was, stond te kyken met de handen in de zakken. „Ik wilde u wel aanraden, wat voorzich tiger te rijn, mijnheer Plummer! Myne zaken met u zyn afgeloopen. Ek zal ergens anders naar Geoffrey Desmond moeten zoeken, en u moet ik vragen uw kinder achtig stukje papier mee te nemen. Ik heb het druk. Uwe beschuldiging is te dwaas om er nog een woord over te ver liezen. Toen u mij die oassette bracht, was zij gesloten en zy was nog gesloten moeilijk l toen ik haar u zoo straks terugga! Stel Hy had by de besprekingen over de ver liezen, die Italië aan de Adriatische Zee geleden had, geïnterrumpeerd met de op merking, dat dit de schuld was van de politiek van graaf Sforza, welke door de fascistische regeering was voortgezet. Dit is een waarheid, die helaas niemand kan loochenen. Mussolini onderbrak luide: Ik spreek dit categorisch tegen. Na een vinnig debat legde Mussolini, die zeer opgewonden was, een verklaring af, welker scherpte alleen begrijpelqk is, wanneer men weet, dat zy in den grond niet alleen tegen Giunta, maar ook tegen zekere stroomingen in den boezem der fascistische fracties gericht was, welke reeds vaak door hun intransigente hou ding Mussolini inzake de buitenlandsche politieke kwesties in een moeiiyk parket brachten. Hy zeide, dat de politiek der fascistische regeering uitsluitend door hem werd geleid en gered heeft, wat on- herroepeiyk verloren scheen. De politiek van Sforza noemde hy een van menschen, die hy plechtig als leugenaars en verra ders brandmerkte. Hierop volgde oorver- doovende byval en geroep „Leve Musso lini". Deze aanval van Mussolini op graaf Sforza vormt het politieke gesprek van den dag, daar men niet aanneemt, dat Sforza de beleediging in het openbaar geuit, nameiyk dat hy een leugenaar en verrader zou zyn, in zyn kwaliteit van aristocraat en senator op zich zal laten zitten. Men wyst er op, dat een dergeUjke beleedigmg van den voormaligen minister van Buitenlandsche Zaken vanaf de re- geeringsbanken geen voorbeeld heeft. Sforza zou eventueel een beroep kunnen doen op den Senaat en de instelling van een eereraad eischen, welke dan een on derzoek zou moeten instellen naar de vraag, of de beweringen van Mussolini tegenover Sforza juist zyn. De verloving van prinses Mafalda. Officieel wordt medegedeeld, door het persbureau Stefani, dat het Italiaansche koningspaar zyn toestemming heeft ge geven tot de verloving van prinses Ma falda roet prins Philip van Hessen. BULGARIJE. De rechtbank van Plwen ln Bulgarije heeft drie communistische samenzweer ders tot de strop en 16 andere tot zware kerkerstraffen veroordeeld. Te Tlrnowo zyn 20 scholieren, die lid van geheime organisaties waren, eveneens tot zware kerkerstraffen veroordeeld» Gruwelijke toestanden In de gevangenissen. In de „Vorwörts" vinden we een tele gram uit Turijn, waarin wordt gemeld, dat een naar Bulgarye gezonden mede werker van de „Stampa", met ontduiking van de Bulgaarsche oensuur, langs om wegen ontzettende byzonderheden mee deelt over het woeden van de witte ter reur. De gevangenen worden in de ge vangenissen zonder meer neergeschoten en deze moorden worden dan achteraf goedgepraat met verhalen over z.g. op standen. In Sofia bestaat een veemgericht van een twaalftal officieren, het z.g. „eska dron," die een losbandig leven leiden en zonder vorm van proces hun slachtoffers richtten. Een dezer offioieren wordt door de openbare meening aangewezen als de moordenaar van den Duitaohen Journalist Herbst, die in de gevangenis met revol verschoten is afgemaakt. Het aantal in de laatste weken op deze wyze gedoode personen wordt volgens voorzichtige schatting gesteld op tweehonderd. Zelfs een ambtenaar van een der ministeries verklaarde den correspondent, dat de huidige regeering Bulgarye onteert in de oogen van de geheele beschaafde wereld. Ingezonden Mededeellng. GRIEKENLAND. Griekenland en Servië. Uit Athene wordt aan de Daily Tel. be richt, dat het daar een pyniyken indruk ïeeft gemaakt, dat de Servische staats secretaris van buitenlandsche zaken aan een courant te Belgrado heeft verklaard, dat de Grieksch-Servische onderhande lingen niet hernieuwd zullen worden, wanneer Griekenland niet de Servische eischen in hun geheel aanneemt. Dit in terview is niet tegengesproken, en wan neer dit het laatste woord van Servië is, dan kan men het Grieksch-Servische bondgenootschap als begraven beschou wen en is een orienteering in een andere richting onvermijdelijk. VEREENIGDE STATEN. Vrijdag is vonnis gewezen in dé zaak, waarin diende te worden beslist of de pacht van de Teapot Dome-olievelden, welke door Fall, den voormaligen staats secretaris van binnenlandsohe zaken, aan de Sinclair Oil Oy. werd verstrekt, wettig was. Het vonnis viel ten gunste van de Sinclair Oil Oy. uil Uit New York wordt igetmeld, dat er, ten jevolge van deze beslissingen in aandee- en-Sinolair een wilde handel werd gedre ven en dat zy snel opliepen. u dus asjeblieft niet zoo belaoheiyk aan." Het kon rijn dat Geoffrey Desmond zloh tot een vyand kon ontwikkelen, met wien meö rekening moest houden, maar Oherry Plummer beschouwde Maurice Firnim als een gék. „Sleutels zyn goedkoop genoeg," ant woordde Oherry zoo grof mogelijk. Hij kon die verdenking maar niet uit zyn hoofd zetten, maar hij onderzocht het be trokken profiel van den man by het ven ster nauwlettend, hoewel vergeefs. Maurice Firnim haalde de schouders op en sprak op nog verachteiyker toon „Als u by die ongerijmd© beschuldiging wilt blijven, moet ik u verzoeken^ die in tegenwoordigheid van een van imijne klerken te herhalen." Daarop volgde eene stilte van enkele minuten, gedurende welke Maurice Fir nim uit het venster bleef staren, alsof de geheele aangelegenheid zonder veel be- t eekenis was, wel wetende, dat hij zijne voorgewende onverschilligheid vooral niet moest prijsgeven. Die kerel zou wel spoe dig oprukken en Geoffrey Desmond me denamen, en daarmede zou de zaak af geloopen zijn. Maar in die korte tijd ruimte had Oherry eene gedachte gekre gen en had het nu in eens erg druk. Hl; trok een dun blad schrijfmaohinepapier naar zich toe en legde dat over het ge heimzinnige velletje heen. Door het dun ne blad was elk toeken en streepje dui- deUjk te zien. Aan zyne rijde scheen Geoffrey Desmond iets van de bedoeling van rijn scheepsmakker te vermoeden en knikte toestemmend. Er kwam een glans in zyne oogen, toen Oherry vlug en nauw keurig alles, wat op het benedenste vel letje stond, begon na te trekken. Het was spoedig gereed en het nieuwe blad met de oopie werd stilletjes opgevouwen en ver dween in Ohere/s zak. Daarop stond Oherry op. Maurice Firnim hoorde zyn stoel kraken, terwyi hij dat deed, en ge voelde, meer dan hij hoorde, zijne zware schreden op het vloerkleed. Maar toen hoorde hy de scherpe en angstige kreet van Geoffrey Desmond, die nog by de tafel zat: „Hier, Oherry, wat ga je doen?" „Dit liefeiyke karweitje heeft me mis selijk gemaakt," hernam Oherry met na druk. „Mijnheer Firnim heeft gelijk. We maken hier te veel drukte over; het is geen sikkepitje waard. Van dat gekrulde ding heb ik de kramp gekregen. We doen 't best, om er maar niet over te tobben, en daar gaat 't dan voor goed." GeUjk me deze woorden legde Oherry het voorzich tig 'boven op het vuur. Geheel tegen zyne bedoeling in, met een kreet zoo scherp als die van Geoffrey Desmond, wendde Maurice Firnim zich snel om en, me éen sprong het vuur bereikend, boog h zich met uitgestrekte hand daar naar toe. Het was te laat De randen van het par piertje waren reeds omgekruld en de bruin-zwarte kleur van verwoesting was reeds zichtbaar en het vreemde, krullen de toeken vertoonde zich voor het laatst op de reeds zwart wordende oppervlakte, voordat met een zacht geknetter de vlam het papier verslond en onherstelbaar ver nietigde. Maurice Firnim stond stijf rechtop en Uit Kanton wordt gemeld: De Japansohe administrateur van het ïoekoeai-ziekenhuis Nakadai is, toen hij met een tasch, waarin 6000 dollar van de Bank kwam, buiten de poort, in de Euro- peesche wyk Sjamien door een tot nog toe onbekend gebleven Chinees doodgesoho- en. De moordenaar maakte rioh met de tasch uit de voeten. De Japansche consul heeft terstond een protest ingediend en politiebescherming voor Jjamien geëischt Hij hééft een onmeele protestnota overgereikt, waarin de Japansohe regeering zich alle rechten schadeloosstelling voorbehoudt De aatseiyke autoriteiten verklaren, dat deze moord in geen enkel verband staat met de gewelddaden, waarmee de vreem delingen bedreigd worden. De staking breidt zich uit; de Europee- sche wyk Sjatmien heeft volledige verde digingsmaatregelen genomen en vele bui tenlanders begeven zich naar Hongkong. Het personeel van de electrische tram ln staking gegaan, zoodat de dienst stilgelegd is. Ook een deel van het Chi neesche huispersoneel in Engelschen dienst heeft de Engelsche wyk aan de overzijde van de rivier verlaten en zich by de stakers aangesloten. De geheele kustscheepvaart ligt thans stiL De Chineesche staf van het Mathilda- riekenhuis te Kanton qn een aantal be- lnguzundcn Mededeellng. Als gy last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak n den mond, is uw lever van streek. En kele doses Foster's Maagpillen hebben een verrassende uitwerking Zij beteren leverstoringen en genezen galzucht, ver stopping en slechte spijsvertering Prijs flacon van vyftig versuikerde pillen per riaooi 0.66; in apotheken en drogistzaken. hervond zichzelf, den zeeman strak aan starende. Niet voordat hy Cherry's lach van overwinning gehoord had, werd hij zich bewust, hoe hy zichzelf bloot ge geven had. „Aardig, heel aardig," zeide Oherry. Hij glimlachte genoegeiyk over het welslagen van zijne list. Maar daarop verdween zyn glimlach; zijn uiteriyk veranderde geheel en al, toen hy, nu zyne verdenking gegrond gebleken was, den aanval op den man, die hem voor een gek versleten had, opende. „Jou leugenaar!" zeide hy woedend. „Een grooter smeerlap heb ik nog nooit gezien. Waarom was je er zoo op gesteld, oan dat stukje papier te redden, als het toch niets waard was? Waarom kijk je zoo idioot, nu het weg is? AI doe je ook nog zoo je best om het te verbergen, sid dert je heele lichaam nog» Wat weet je er van af?" „Niets," antwoordde Firnim met droge lippen, rijn uiterste 'best doende om zyne gewone zelfbeheersching weder te krij gen. „Je vriend, daar aan de tafel, stelde zich heel wat van dat papiertje voor en daarom trachtte ik het voor hem te be houden, zooals iedereen wel gedaan zou hebben." „O, wat 'n lieve smoesjes," hernam Oherry met scherpen spot. „Kom nüj daar maar niet mee aan boord. Ik moet een degelijk antwoord hebben, geen praat jes!" (Wondt vervolgd.) HELDERSCMPE COURAiï Lloht op voor De communistische propaganda. Ingezonden Mededeellng. (295) Vrees geen Examen Het Consultatiebureau Is geopend weke- Jks Woensdag van 2-^3 uur, in de voor malige Stads-Apotheek naast het Ziekenhuis. Consult kosteloos. Gedurende de maand Juli geen zitting, e Woensdag in Augustus weer geopend. Het Teapot Dame-schandaal. CHINA.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1