NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ZEILWEDSTIIJDÜÖiTMAR. JACHTCLUB Eerste Blad. 1 JuM GRATIS. BUITENLAND Het geheim van de Verpleegster -voedt het leder. Np. 6043. DONDERDAG 26 JUNI 1026. 53*te JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 PoeLGirorakeninv No. 16066. ZIJ, die zich van heden af, voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen het tot Donderdag 25 Juni 9.53 uur. Vrijdag 26 9.53 ENGELAND. Chamberlaln over het veiligheidsverdrag. Het debat over de begrooting van bui- tenlandache zaken openende zeide Cham berlaln, dat het algemeene doel was den vrede te beveiligen en den oorlog onmo gelijk te maken. Geen natie kon zich he den ten dage isoleeren. De Britsche onder- teekening van het Convenant van den Volkenbond was onvereepigbaar met iso latie. De methode van het bereiken van het gemeenschappelijke doel, die gevolgd was gedurende net premierschap van Lloyd George door het sluiten van een garantie pact tusschen de geallieerden en in zekere omstandigheden tegen Duitschland 'ge richt, was niet langer mogelijk, of aanne melijk voor de Britsche openbare meening. Bondgenootschappen tegen een derde partij, die er van uitgesloten werd, zouden of konden thans geen grondslag vormen voor de Britsche politiek. De nieuwe Britsche verplichtingen vreedzamer wereld, maar zij zouden op niets uitloopen zonder de Britsche mede werking, die hjj bij het Huis en het land bepleitte als een nationale politiek. Het debat werd voortgezet door Ramsay MaeDonald en Lloyd George. Tenslotte legde Chamberlaln een ver klaring over den toestand in China af. Hij had bewijzeh, dat de onlusten in China door agenten eener andere regee ring eerst gesteund en vervolgens aange wakkerd zijn; de regeering volgt den zeer gespannen toestand met groote aandacht. Kort na het begin der verklaring van Chamberlain over de buitenlandsche poli tiek verscheen in de dichtbezette diplo matenloge de Pransche ambassadeur en voor de eerste maal'na den oorlog zag het Lagerhuis hoe de Fransche ambassadeur den Duitschen ambassadeur levendig de hand drukte. Oeconcanlsche moeilijkheden. Uit Londen wordt aan de N. R. OL gemeld: Troebelen rijzen allerwegen aan den Britechen oeoonomiachen heaneL De lei der van de ondernemers in de moderne nijverheid komt met de somberste cijfers omtrent de Britsche handelsbalaös. Met driehonderdvijftig millloen pond overtrof de export in 1920 den import, verleden jaar was het cijfer tot negen-en-twintig millloen gedaald; dit jaar zal de export hoogstwaarschijnlijk blijkens de cijfers .van de eerste vijf maanden dertig mil- lioen onder den import dalen. Sir Allan Smith spreekt daarom vrij alaimeerend over het gevaar van een nationaal ban kroet. Ondertiisschen stijgt natuurlijk het aantal werkloozen, dat verleden jaar veel lager was en ondanks het feit dat Juni een goede maand is, met veertig- en zes tigduizend per week gestegen is. Zoowel hij de spoorwegen ais hl mijn industrie zijn er alarmeerende berichten. De directies der spoorweg-maatschap pijen hebben bij de vakvereenigingep op oen conferentie met arbeiders van alle nriÉMM^ Britsche t moesten beslist beperkt blijven tot de 1 gorten en graden aangedrongen om te Franaou-Duitsche grens. Ten aanzien dei oostelijke grenzen zou Frankrijk het recht hebben een Duitschen aanval op Polen als een oorlogsdaad tegen zichzelf te be handelen, maar in een dergelijk geval had Groot-Brittannlë geen andere verplichtin gen dan die in het Convenant vervat. Het beraamde veiligheidspact was vol gens den heer Chamberlaln een zeer groote stap in de richting van ontwape ning, doordat het de strekking had vrees uit den weg te ruimen. Een nieuwe en misschien de laatste gelegenheid was opengesteld door 't moedige initiatief van Duitschland, dat door Frankrijk in vriend- schappelijken en zeer verzoenenden geest was ontvangen. Chamberlain deed opmerken, dat reeds ongetwijfeld doordat deze gedarhtenwis- seling had plaats gehad en door den geest waarin zij had plaats gehad een aanzien lijke wijziging in den toestand was geko men. De Fransche regeering had spontaan haar voornemen aangekondigd tot ont ruiming van het Ruhrgebied vó^r de daar voor vastgestelde data. Chamberlain zeide, dat de regeering het als essentieel beschouwde, dat althans ge lijktijdig met eenlge dergelijke .wederkee- rige regeling Duitschland tot den Volken bond zou toetreden. Deze voorstellen bieden het groote en gelukkige vooruitzicht op een beter en FEUILLETON. leen bij de wet geschieden en daartegen zullen de arbeiders heftig oppositie voeren. Men zegt dat men nog niet van een crisis mag spreken, maar de toestand is toch zeer ernstig. De liberalen dringen zeer aan op onteigening van „royalties" waardoor de kolen zes en een halven stuiver iier ton goedkooper kunnen wor den. In dat geval zouden de arbeiders misschien voor een klei?» concessie te vinden zijn. Maandag hebben een aantal vereenigingen alreeds het ontwerp van een soort defensieve qvadtuple alliantie geteekend, die vooral ter en de verlenging van den arbeidsdag gericht is. frankrijk. Painlevé over tarok ka In de Kamer heeft Painlevé verklaard, dat de regeering, toen zij aan het be wind kwam, een toestand aantref, waarbij de Rifs langzaam over de Fransche grens van de Wergha drongen, met Fez als doelpunt Wij hebben op het oogenblik de Wergha in handen, aldus Painlevé, die wij slechts op twee belangrijke pun ten zullen overschrijden, waar twee sterke bolwerken de Fransche linie zullen ver dedigen. Ben ontruiming zou een ont ruiming van geheel Noord-Afrika en het vermoorden van alle Franschen hebben beteekend. WIJ onderhielden geen offi cieel© betrekkingen met Abd el Krim, doch onze afgezanten brachten te zijner kennis, dat wij niet anders vroegen dan in goede verstandhouding met de Rifs te leven, ze loyaal te helpen en hun oorn- mercieele betrekkingen te vergemakke lijken. Na voorlezing van een document in diep zin, dat aan Abd el Krlm was toe gezonden, legde Painlevé er den nadruk op, dat de Fransche regeering wenscht, dat haar vredesvoorwaarden weldra, in overleg met Spanje, zullen kunnen wor den gepubliceerd. Hij wees er echter op, dat tegenover Abd el Krlm niet de indruk moot worden gewekt, dat Frankrijk tot elke concessie bereid om vrede te heb ben. De leider der Rifs heeft nog niet zijn voornemen te kennen gegeven om af te zien van zijn plannen tot het pro- clameeren van den Heiligen Oorlog. Toe geven zou niet het krijgen van vrede zijn, maar het tooneel der krijgsverrichtingen vergrooten. Painlevé herinnerde voorts aan de woorden van Zinoview, die zeide, dat de 'leilige Ooilog in Marokko de actie der Sovjets zal begunstigen; aan de handel wijze van het communistische Kamerlid Doriot, de communistische mededeeling aan Abd el Krlm en de communistische propaganda in Frankrijk zelf. Hij wees er op, dat de „Humanité" militaire inlich tingen publiceerde, welke van Barcelona uit Abd el Krim zouden kunnen bereiken. salnlevé gaf voorts een uiteenzetting van de misdadige propaganda de communis ten bij de zeelieden in d© havens, ten einde het transport van troepen, munitie en materiaal te vertragen; van het ver spreiden van vlugschriften, welke in het Arabisch zijn gesteld allee manoeu vres om het besluit van Abd el Krlm tot oorlogvoeren fe versterken. Hij bracht hulde aan de rechtschapenheid der trouw jebleven inlandsohe bevolking, citeerde iet artikel van den communist Marty, die den wensch uitsprak, dat de soldaten hun officieren zullen knevelen en met de Rifs zullen verbroederen. De Fransche regeering deed haar plicht en zal hem blijven doen. Zich tot de socialisten wendend ver- löarde Painlevé, dat de vertegenwoor- igers der arbeidersklasse niet het recht ebben onder deze omstandigheden de rogeering los te laten. „In deze nationale quaestie tracht ik een nationale goedkeu ring te verwerven. Het betreft een groote zaak, die waard is dat men er voqr strijdt en sterft. Frankrijk moet in dezen bescha vingsarbeid eensgezind blijven. Wij doen overleggen wat gedaan kon worden. De spoorwegen namelijk schijnen in een noodtoestand te verkeeren en de toestand kan zoo niet voortduren. Door werkloos heid, geringen handel en concurrentie van het transport per auto kunnen de maatschappijen het volgens de directies niet bolwerken en de bedoeling is het be drijf door een algemeen offer van zoowel de leiders en hooger geplaatsten als van de arbeiders uit de impasse te helpen. Dat, zal heel wat beroering en moeilijkheden opleveren. Thomas laat zich niet uit Bromley verklaarde dat van anderen kant groote offers gebracht moeten wor den, wil er van ooncessies van den kant der arbeiders sprake zijn. Ten slotte is er de mijnindustrie, waar tweehonderdduizend werkloozen zijn. Het heet algemeen dat de federatie van on dernemers de algemeen© overeenkomst einde Juni zal opzeggen, zoodat zij einde Juli eindigt Ten eerste wil zij plaatselijke overeenkomsten, die toelaten, dat slech tere mijnen minder loon betalen, ten tweede wil zij de werkuren met éen ver meerderd zien. Tegenover den eersten eisch vindt zij de federatie der mijnwer kers in zware wapenrusting, alleen hier om reeds, dat de federatie zelf bij. het toelaten van plaatselijke overeenkomsten zeer verzwakt wordt Het tweede kan al- door MURRAY HERBERT. Toen, terwijl Cherry, wachtend tot hij het woord weder op zou nemen, hem met ononderbroken strakheid stond aan te zien, ging plotseling de bel van de tele foon. Met groote opluchting door deze on verwachte tussohenkomst stapte Maurice Firnim naar de tafel om den hoorn op te nemen. Zonder bepaald doel volgde Oherry hem en stond vlak naast hem, toen hij begon te spreken. Reeds bij het «erste geluid van de stem van dengene, die opbelde, waarop hij antwoordde: „Ja, ia, Firnim zelf," betrok zijn gelaat. Hij was erg geschokt door zijn nederlaag en was zichzelf nog volstrekt niet meester. En ach maar al te wel daarvan .bewust, keek hij een oogenblik op naar het strak ke aelaat van den zeeman. Cherry be greep dien blik dadelijk. Dit gesprek moest iets met hem te maken hebben daar was hif zeker van en hij verspilde geen oogenblik tijd. Voordat Firnim een woord tot waarschuwing kon uitbrengen, schoot Cherry's groote arm in een* 11 n> ■00 ongeveer op de manier van teruggaande zeis. Die beweging geschied de met soo'n welgemikte kra< at en was •00 onverwaóht, dat Firnim met stoel en al op Kat karpet tsracht kwam, terwijl da noorn van de telefoon aan het koord over den rand van de tafel slingerde. Oherry had dadelijk den hoorn te pakken en aan het oor. Hij hoorde sleobta een paar zin nen, want de oproeper aan de andere zijde had den val van den hoorn ternoimen en was daardoor voorzichtig met zijpe uit drukkingen geworden. Daardoor werden Oherry's herhaalde aanvragen niet meer beantwoord. Toch waren die weinige zinsneden voldoende geweest om de ver denkingen van den zeeman in llohte laaie te doen uitslaan. Eerst vaag, hadden zij nu een vagten vorm aangenomen. Toen Maurice Firnim van den vloer opkrab belde, wierp Oherry den hoorn neder en wendde zich weder tot den procureur. Hij scheen nu nog sterker en nog vaster besloten en op dat oogenblik nam Fir nim zich voor, hem later nooit meer to gering te schatten. Hij begon te spreken, in het eerst zeer langzaam. „Nou zal ik je eens vertellen, wie daar aan de telefoon was. Met een 'beetje ge luk krijg ik alles wel voor mekaar en daar behoef ik jou niet eens voor te be danken.1* «,Jk weet zeer wel, wie mij opbelde. Dat was dokter Philip May van het 8t. Gaul ziekenhuis," viel Firnim hem in de rede. „Daar is toch zeker geen kwaad bij?" „Reken maar," zeide de onvereettelijke Oherry, „en in hetgeen hij zeide ook. Het was alleen maar een beetje raar. En dat zal ik Je bewijzen. Hij zei. langs dien draad1: „Negen en dertig is spoediger ont slagen, dan ik gedaoht had. Hij ia van morgen vertrokken. Ik denk, dat die zes- kerel ham vAudaag .wel bij Jou iel bren- Ingezonden Mededeeling. Verandering van spijs aoét eten, Maar't leer wil slechte van Erdal weten. IÉÉAÉAAM gen. Wees vooral op je boedel" Dat zei hij maar. Lollig, vind je niet?" En toen, om den nadruk te verhoogen zijne yulst-op de tafel latende vallen, liet Cherry zijn schertsenden toon varen. Hi. verhief zijne stpm en sprak snel: „Maar wat heeft hij nu met hem te maken? Wat gaat mijn maat hem aan, dat hij zoo verlangend is, om jou te waarschuwen dat we op visite zullen kamen? Hoe it dokter Philip in dit spel betrokken go- worden, hè? Kom er mee voor den dag, waarom jij met ham onder één hoedje speelt. Het staat me niets aan en maakt me benieuwd. Ik wil hier wat meer van weten. Om het kort en duidelijk te maken, wat gebeurt hier?" En Maurice Firnim, die geen woorden vond om te antwoorden, las een nog groo- ter gevaar in den klank van de vaste ijzeren stem van den matroos, dan ln de uitdrukking van zijn staalharde oogen. ,;Ik denk wel niet, dat je iets zeggen zult," zeide de zeeman met een kort lachje, „en als Je het soms deed, zouden 't toch maar leugens zijn." Hij was nu be zig de papieren, die op de tafel lagen, bijeen te sohulven en Geoffrey Deamorn was van zijn stoel opgestaan. Ik zal nu de zaken eens zelf onderzoeken, en als ik daarmee klaar ben, spreken we elkaar nader. Het zal denkelijk een formeel ge vecht worden, en ik zal het een beetje levendig maken. Kam mee, Jack dat mooie George Dilke wil er bij mij noj niet érg in; dat is me veel te fijn. We zullen maar bij het oude opsahrlft blij ven." Ben oogenblik later ging de deur ach- tsr Charry en fjjn metgezel dicht en wel Ingezonden Mededeeling. een beroep op allen, zonder onderscheid." Ten slotte zeide Painlevé tot de socialis ten: „Ln een nationale zaak, waarbij het om de westereóhe en in het bijzonder om de Fransche beschaving gaat, hebt ge niet het recht u van de natie af te sohei- den." (Bijval van rechts, ln het centrum en links en bij een deel de» uiterste lin kerzijde]!, Zooals te verwachten was werden de verklaringen van Painlevé door de ge heel© Kamer, de ooramunisten uitgezon derd, zeer goed ontvangen. Zijn aanhalingen uit de aansporingen van Zinoview inzake den kolonialen oor log en zijn in het Arabisch gestelde vlug schriften waren ernstig genoeg oen de woedende uitroepen der overige partijen te wettigen. Alleen de socialisten* die in éen moeilijke positie verkeerden, hielden zich stil, al hadden heftige twistgesprek ken van ©enigen hunner met de commu nisten plaats. Toen de communist Doriot zijn inter pellatie begonnen was, vloog plotseling kolonel Ploot, die ln den oorlog zwaar gewond werd, de tribune op en ging den spreker te lijf, hetgeen een schorsing der zitting «n bijbehoorende incidenten ten gevolge- had. Niettemin werd, nadat de zitting was hervat en Pioot tot de orde was geroepen, deze zeer toegejuicht door zijn medestanders van rechts, die zijn op treden tegen den „verrader" volkomen goedkeurden. HH £n een lange rede trachtte daarna Do riot, herhaaldelijk onderbroken door aller lei incidenten, aan te toonen, dat de oor log in Marokko uitgelokt werd door de maatregelen van Lyautey en dat van de communistische medeplichtigheid met Abd el Krkn geen enkel afdoend bewijs aan te voeren la. Tegen Doriofs bewering, dat maar schalk Lyautey voor het uitbreken der vijandelijkheden verantwoordelijk is, door de bezetting van de posten ten Noorden van de Werga, protesteerde Painlevé zeer heftig. Hij zedde, dat maarschalk Lyautey geen verantwoordelijkheid voor den oor log toekomt. Deze posten, ging Doriot voort, heeft men op twee na alle moeten verlaten en men heeft 80 kilometer naar het Zuiden moeten terugtrekken, omdat alle stammen ten Noorden van de Werga gemeene zaak met Abd el Krim maakten. Toen Doriot beweerde, dat ook veel in landsohe troepen naar den vijand waren overgeloopen, kwam er in de Kamer he vige beweging. Painlevé interrumpeerde voortdurend, doch hij wond zich dusdanig op, dat hjj moeilijk te verstaan was. Wanneer de communisten aan het be wind zouden komen, zouden zij de mili taire bezetting van alle kolonies opgeven en deze kolonies vrijlaten, haar eigen be stuursvorm te kiezen, besloot Doriot met zoo'n verbalenden weerde. slag, jpf het on- Jlm Ferrls, de waard van de „Goede Bedoeling", glimlaohte. Het was toevallig stil ln zaken dien middag en hij hield zijn rustuurtj© in Oherry*# kamer, waar de zeeman hem vergast had op het vol ledige verhaal van de wederwaardighe den, die Jack en hem overkomen waren na het verlaten van het kantoor van Fir nim in AdelphL Het was een echte zege tocht geweest alles goud en juwoelen en rozengeur en maneschijn, en had twee volle dagen geduurd, of nog iets langer, om van de nachten nog niet eens te spre ken. Zij hadden Londen doorgezwlerd, met geld gesmeten, zooals Oherry het uit drukte, waar er maar de minste aanlei ding voor bestond, en dikwijls ook nog, als er in t geheel geen gelegenheid voor was. Cherry's besluit dat Jacks terugkeer uit het ziekenhuis gevierd zou worden, zooals het behoorde, was dam toch vol bracht. Spoedig had hij zijn verbazing wekkend slecht humeur overwonnen, dat hein den baas geworden was bij de ont dekking, dat zijne verwachtingen, om met zijn maat een mede-millionalr te worden, vervlogen waren. In ieder geva bepeinsde hjj nu, waren zij van top tot teen zoo goed als millionairs geweest voor twee dagen en nog wat Dit ongeveer vertelde hij aan Ferris, terwijl hij een lange sigaar aanstak, welke, zooals hjj met trotsch opmerkte, zijn negen en veertigste was, sedert het groote avontuur begon: JEn hos nu met Jack? Ik ban geen ge- Het is Dinsdag toch nog goed afgeloo- pen voor Painlevé in de Fransche Kamer. Zijn voornaamste argument was onweer legbaar: toen hjj aan het bewind kwam, had Abd-el-Krim 'al de Franschen ten Noorden van de Werga aangevallen en was het front daar ingedeukt. Geen Fransch minister-president kon bevel ge ven den hardnekklgen vijand naar Fez te laten opmarcheeren. De motie die ten slotte met een over weldigende meerderheid 510 tegen 80 stemmen is aangenomen, zat handig in elkaar. Zij richtte haar spits tegen het drijven van de communisten, dat tegelijk gevaarlijk was voor het leven der Fran sche soldaten, het Fransche beschavings werk en den vredeswil van Frankrijk". Dit maakte het gros der socialisten ge makkelijk toch met de regeering mee te gaan. Er werd verder Iets in gezegd van de verzoeningsgezinde neiging der regee ring en haar wensch om de Riffljnsche bevolking zich vrij te laten ontwikkeleh, eri elk sabelgerinkel werd vermeden. Der- Ig socialisten onthielden zich van stem ming. De splitsing ln de socialistische partij. Een nlenwe llnksche combinatie. ParijA 24 Juni. De splitsing der socia listische partij sohijnt verscherpt te zijn sedert de stemming van den afgeloopen nacht In parlementaire kringen wordt deze splitsing gunstig geacht voor het bestaan van het ministene-Painlevé; men voorziet de vorming van een nieuwe so cialistische partij, die met de communis ten mee stemmen zal, terwijl de andere socialisten de bondgenooten der radicalen zouden blijven. (Hbl.) leerde, maar ik zie toch wel, dat het niet de goede behandeling is, voor iemand, die pas tilt het ziekenhuis komt. Je zult hem weer van voren af aan ziek maken." „Ach kerel, je zeurt," antwoordde Oher- rv met nadruk. „Goed zoo," zeide Ferris, „waar is hij nu?" „Hij is een wandelingetje langs de ha vens gaan maken. Dat kreeg hij zoo in zijn hoofd, en ik heb 'm niet tegengehou den. Er kon eens een schip liggen, dat hij zich herinnert, of hij zou een ouden kameraad kunnen tegenkomen, die hem helpt zijn geheugen op te frisschen. Je kun* nooit weten!" Ferris knikte, dat hij t begreep. „Hjj is. als een klein kind, wat dat be treft, natuurlijk," ging de ander voort. „Ik moet mijzelf terugvinden, Oherry, dat zegt hij wél honderd keer, en het zal wel komen, Jim, het zal wel komen. En dan hebben we weer een fuif. Niet dat we nu met deze al klaar zijn. Lk heb ge rekend, dat die nog tot van avond duren zal, en dat zal ie ook!" Jim Ferris lachte. „Waar ga je van avond naar toe?" vroeg hij. „Dat weet ik nog niet. Dat rullen we opmaken, zoodra Jack terugkomt hij heeft de keus. Onverschillig welke oude bekende gelegenheid, als het er maar lollig toegaat. Ga Je mee?" De waard van de „Goede Bedoeling" lachte weer eens. (Wordt vervolgd.) CHE COURANT ABONNEMENT PER 9 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersehe OootmE f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4 20 Zondagsblad temp. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20 Modeblad reep. f095, fmf 160 Loeee nummers der Coorant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galj&rd) Ingee. meded. (kolombreedte als redaction. teket) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te hnur)v. kt/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct t)e Administratie. Licht op voor auto's en fietsen: China. 89) Da volgboot voor leden en genoodigdsn zal ZATERDAG 27 JUNI 9u30 v.m. In da havenmond gereed liggen. Vrijdagavond na het avondcencert in da Marineclub gelegenheid tot nadanasn. BI] voldoends deelname Zaterdag dansavond.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1