Backiri Bakpoeder Een Vruchten-Taart gebakken nel pergpensuur ingesteld. De vloot onder bevel van admiraal Had- Jlklriakos heeft zich bij de beweging aan gesloten. Het volgende telegram la aan den president der republiek gezonden: „Wij verklaren de regeering vervallen en be schouwen den ministerraad als verant woordelijk voor het vergieten van broe derbloed." Ook te Athene brak een revolutionaire beweging uit. De troepen van generaal Pangalos bezetten het hoofdtelegraafkan toor te Athene. De regeerlng afgetreden. Tengevolge van <ie militaire beweging is de regeering afgetreden. Fapanasta- zioe, de leider der republikeinsche unie, heeft de opdracht aanvaard een nieuw kabinet te vormen en heeft Pangalos en Hadjikiriakos aangeboden er deel van uit te maken. MAROKKp. Aanvallen in de Spaansche zone. In de westelijke Spaansche zone deed de vijand op verschillende punten aan vallen, in het bijzonder tusschen Oeuta, Tetoean en Regaia. 'De troepen, die de positie van Sidi Dsoed Pelidder bezetten, zijn slaags met een talrijken en hardnek- kigen vijand. Het wordt bevestigd, zoo meldt Havas, •dat de Riffijnen, bij het jongste bombar dement van Saekeljad door vliegtuigen, zeshonderd dooden en gekwetsten hebben gehad. CHINA. De troebelen. Te Sjanghai is bericht ontvangen, dat de Japansohe consuls te Sjoenkiang en Sjoenking door Chineesch gepeupel zijn aangevallen. De consul van eerstgenoem de plaats eischte verontschuldigingen, onder bedreiging, dat Japan anders een gewapende actie zou beginnen. De beweging tegen de vreemdelingen. Een studentencomplot De politie werd ingelicht, dat een wijd vertakte studentenorganisatie van plan was in huurauto's de vreemdelingenwij- ken door te rijden, terwijl zij bommen zou werpen en schoten lossen. Vrijwilligers en politie zijn gemobili seerd en hebben huiszoekingen gehouden. Steun uit Canada en Mexico. Uit New York wordt gemeld, dat de Chineesche kooplieden en studenten in Canada en Mexico een organisatie ge vormd hebben, diq< een millioen dollar wil bijeenbrengen tot steun der Chineesche nationale beweging. Er is reeds 200.000 dollar bijeengebracht. Nieuwe overvallen en geweld daden. Te Nangpo werd een Japansche be ambte in een twist met Chineesche be dienden gewikkeld en werd de eetzaal van het douanekantoor Jn brand gestoken. De Japansche ambtenaren verborgen zich in de waterreservoirs en ontkwamen zoo aan hun aanvallers. De Chineesche politie greep niet in. Het verkeer te water is te Sjanghai ge stoord en de Britsche en Japansche sohe- pen mijden de haven. In Hongkong heeft de staking in de haven zich uitgebreid. Padvinders doen het werk der koelies. Een betooging tegen de Engel se ben te Peking. Twintigduizend Chineesche studenten, kooplieden en arbeiders trokken door de straten met banieren, waarop o.a. stond: „Verklaar Engeland den oorlog" en „dood aan de Engelsche briganten Ohlnee- sche troepen en politie bewaakten de hui zen en de winkels der buitenlanders en de toegangen tot de legatiewjjk. Er vielen geen ongeregeldheden voor. VEREENIGDE STATEN. Bergtop neergestort Uit Cheyenne in Wyoming komt het bericht, dat een uit rotsen bestaande berg top in de rivier de Grosventre is neer gestort. Daardoor is een gedeelte van een bosch, dat nationaal eigendom was, ver nietigd; verscheidene kudden vee zijn be dolven en tal van gebouwen zijn met den grond gelijk gemaaxt. Er is een waterkom ontstaan van zeven mijl lang, een mijl breed en honderd voet diep. LUCHTVAART. Een dezer dagen te Dantzig opgestegen vliegtuig van Aerolloyd, dat als vermist werd beschouwd en waarnaar reeds sche pen op de Oostzee zochten, is Woensdag met groote vertraging behouden te Stock holm aangekomen. Een diohte mist had het toestel opgehouden. Luchtverkeer. De organisatie van een luchtdlenst tus schen Nederland en het Roergebied ge schiedt op verzoek en met steun van de Remeente Dortmund, die ln de richting ederland een dagelijksoh^ minimum- lading waarborgt. Ben luchtmanoeuvre boven Londen. Donderdag hebben 60 vliegtuigen bo ven Londen gevlogen als inleiding tot de luchtmanoeuvrea, welke Zaterdag op het vliegveld vin Hendon zullen worden ge houden. Dit ls de eerste maal dat de Londenaars zul k een groote luohtvloot aansohouwden. Zij was tweemaal zoo groot, als het Duit sdie luchteskader, dat ln Juli 1917 bij dag een raid hoven Londen deed en 22 ma chines telde. Vliegtuig van de E. L M. verongelukt De vier Inzittenden omgekomen. Het vliegtuig F 8 van de H. N. A. B. M. van de Koninklijke Luchtvaartmaatschap pij, bestuurder H. Klunder, is Donderdag, op weg van Rotterdam naar Parijs, met aan boord de heeren jhr. imr. L. P. A. v. d. Brandeler uit Domburg, J. T. J. Labou- chère, uit Vogelenzang, en H. Gróginsky, uit New York, bij Landrecies, aan de Bel- gisch-Fransche grens, boven het woud van Mormal, verongelukt Alle inzitten den zijn omgekomen. De vertegenwoordigers der K. L. M. zijn terstond naar Landrecies vertrokken. Bet ongeval met het vliegtuig van de K. L. M. heeft tegen 12 uur plaats gehad op een afstand van pljm. 5 KM. van Landrecies. Het vliegtuig was op een hoogte van ongeveer 300 M.; eenige per sonen, die op het land werkten, zagen het met den neus naar beneden in het bosch omlaag storten. Het bosch van Mornale 'beslaat een op pervlakte van vele honderden H.A. Zij, die het ongeval" zagen gebeuren, trachtten zoo spoedig mogelijk nabij de plek te ko men, waar de machine gevallen was. Echter de geweldige uitgestrektheid van het bosch maakte het bijzonder moeilijk om de pleik spoedig uit te vinden. Men heeft zeker wel drie uren moeten zoeken zoodat het al over drieën was, toen men het toestel vond. De machine was totaal vernield en onder de overblijfselen vond men de verminkte lijken van de slacht offers. Havas meldt nog dat alle hoornen ter plaatse waar het toestel is neergekomen zijn afgekapt. De motoren van het vlieg tuig (dat volkomen vernield is) zijn diep in den grond gedrongen. De poststukken zijn in ontvangst geno men door den postdirecteur te Landrecies en het parket van Avesnes. Het toestel was Donderdagochtend op den gewonen tijd in goeden staat uit Schiphol vertrokken. De weerberichten in Waalhaven waren goed bij het vertrek om 10 uur. Geen der deskundigen kan hier zelfs bij benadering veronderstellen hoe het ongeluk gebeurd kan zijn. Zooals bekend is, wordt elk toestel dat vertrekt nauwkeurig gecontroleerd. Toen het toestel, de F m, om 1 uur nog niet te Parijs geland was, is men van daar uit gaan informeeren, waarbij bleek dat Brussel op den normalen tijd was ge passeerd. Men is toen verder gaan zoe ken tot de afgelegen plek des onheils was gevonden. De slechte verbindingen van de plek waar het ongeluk plaats had ver klaart dat het 'bericht zoo laat is ontvan gen. Zoodra de K. L. M. bericht kreeg, heeft zij den technischen leider uit Rot terdam, den agent uit Parijs en een rechtskundig adviseur van het hoofd bestuur naar de plaats van het ongeval gezonden om een onderzoek in te stellen en het vervoer der verongelukten te re gelen. Hendrik Klundert, de bestuurder van het verongelukte vliegtuig, kreeg zijn opleiding als vlieger bij de L. A. op Soesterberg. Hij behaalde zijn interna tionaal brevet 26 April 1922 en trad daar na al vrij spoedig in dienst bij de K. L. M., voor welke maatschappij' hij nu al haast anderhalf jaar vloog. Klundert had al bijna 800 vlieguren. De heer Labouohère een familielid van de bekende Delftsche ramllie Labou- chère, was 26 jaren oud. Hij stond aan het hoofd van een Haagsche exportzaak on woonde in een villa aan de Koekoeks laan te Vogelensang. Jhr. mr. L. P. A. van den Brandeler, uit Domburg, is de ongeveer dertigjarige zoon van den procureur-generaal van het Gerechtshof te 's-Gravenhage. Sedert 16 Mei 19^) was hij ambtenaar van het O. M. voor de kantongerechten te Middelburg, Goes, Oostburg, Terneuzen en Hulst, met standplaats Middelburg. De overledene was op weg naar zijn vader, die in Zwit serland vertoeft. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. Vil eg-ongel uk. De lult. commandeur Nathans D. Crase van de Amerikaansche unarine viel met zijn toestel bij San Dl ego en werd gedood. Dr. Eckener over de Poolreizen per Zeppelin. Verschillende bladen te Berlijn publi ceerden gisteravond interviews met den bekenden Zeppelln-oommandant Br. Ec- kenner over plannen betreffende een ex ploratie van de Noordpoolgebieden met behulp van een Zeppelin-luchtschip. Met voldoening verklaarde dr. Eckener te hebben gelezen, dat thans ook Amund- sen 'heeft ingezien, dat een Zeppelin het aangewezen instrument is om de Noord pool te bereiken. Al in Octöber 1924 had Eckener met Amundsen kennis 'gemaakt in Amerika en reeds destijds samenwerking aangeboden. De Noordpool-reizlger wilde het eohter eerst met vliegtuigen probeeren. Mocht dit mislukken, dan zou hij' een jaar later met een luchtsohip zijn pogingen herha len. Op deze laatste afspraak doelde dr. Eckener ln zijn telegram aan Amundsen onmiddellijk na diens behouden terug keer. In dit telegram spreekt Eokener andermaal de hoop uit bij een volgende poging hand in hand met Amundsen sa men te kunnen werken. De luchtvaarder wees «r op, dat de „Deutaohe Studiën Gesellschaft zur Erfor- schung der Arktis" reeds lang voor den oorlog het plan had opgevat een Noord- pool-expeditie per luchtschip uit te rus ten. De oude graaf Zeppelin had zelf de voorbereiding ter hand genomen en was er van overtuigd, dat zijn uitvinding het eenige geschikte middel was om de Ingezonden Mededeellng. rr ft DrOelker's 500 gr. tarwebloem T 0.16 Noordpool te bereiken. In 1911 had men door een particuliere inzameling reeds 400.000 Mark voor dit doel bijeenge bracht. Toen brak de oorlog uit en het plan moest "worden uitgesteld. Na den oorlog is men echter op het plan terug gekomen thans heeft men het project reeds tot in alle bijzonderheden uitge werkt Intusschen is er echter ook een inter nationale studiomaatschappij opgericht met niemand minder dan Fridjof Nanssen aan het hoofd, die het bekende project van den Zeppelin-commandant kapitein Bruhns wil verwezenlijken. Dr. Eckener betreurt deze versnippering van krachten, maar hij' heeft goede hoop, dat men de beide parallel-loopende plannen zal kun nen oomblneeren. Dit is het hoofddoel van de besprekingen, die Donderdag in het Rijksverkeersministerie zijn begon nen. (Hbl.) OP EN OM HET BINNENHOF. Week-kranlek. Den Haag, 26 Juni Aan den vooravond. Exc. Rnys* zooveelste echec. Juffr. Westerman's nederlaag. Wij staan nu aan den vooravond der beslissing, door het kiezersvolk te nemen over de samenstelling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gedurende de legislatieve periode 19261929. De „stemming" onder het kiezersvolk is ijskoud. De toestand is méér-abnormaal dan sinds den jare 1848, het begin van ons parlementair bestier ln eenigermate moderne opvatting, het geval was. Het Kabinet-Ruys III heeft bij voort during, te lijden door schrikkelijke parlementaire nederlagen. Tot het allerlaatste moment toe!. De Eerste Kamer heeft, op Dinsdag 28 Juni de gelegenheid niet laten voorbijgaan om minister Ruys de Beeren- brouok een zóóveelste échec toe te bren gen. 't Geschiedde bij het ontwerp, ten doel hebbend om menschen, die gemoedsbe zwaren hebben tegen het vervullen van den stemplicht, daarvan vrij te stellen. De Tweede Kamer vereenigde zich hiermee met 40—21, Rechts tegen Links, behoudens twee vrijzinnig-democraten, die ermee acooord bleken te gaan. De Senaat heeft dit ontwerp „gekel derd", naar het Lagerhuis teruggestuurd. Geheel Links met uitzondering van den vrijz.-democraat dr. Van Embden de ohr.-historischen, behalve prof. Slote- maker de Bruine en de drie katholieken stemden tegen het wetsvoorstel. Voor minister Ruys de Beerenbrouck was dit „votuim" zeèr-buitengewoon on prettig. En uit naasten kring vernam lk, dat Z.Exc. deze beslissing van den Senaat heeft beschouwd als iet» voor hem, mi nister, van bijzonder onaangenaam ka rakter, waar personen uit naasten, poli- tieken vriendenkring zich hier bi] de oppositie aansloten. De Eerste Kamer, vlak vóór den po- litteken veldslag van 1 Juli vergaderend heeft deze week o.m. goedgekeurd bet ontwerp voor de 90.000 militaire wer ken ln verband met de Zuiderzee-dem- Swaay sloot zich hierbij aan is bier ten volle rekening gehouden. Het peil van 18.2 A.P. bij Urk voor de afgesloten Zuiderzeestreek is slechts tijdelijk. Mr. Smeenge bleek nog niet geheel gerustgesteld. De overgroote Senaats-meerderheld stelde Minister Van Dijk ln 't gelijk. De begrooting voor Cura§ao-1926 is goedgekeurd nadat de heer Heerkens Tyssen gewaarschuwd had tegen het te- onvoorzichtiglijk toelaten van vreemde werkkrachten 1b die West-Indische ko lonie. Met groote vreugde werd gecon stateerd de opbloei van Cura?ao, na de depressie, dank zij het Panama-kanaal. En de lieve, goede, welmeenende Vrij heidsbond ach e mej. Westerman heeft in de Eerste Kamer nederlaag geleden met haar initiatief-ontwerp tot het toe laten van eene vreemde taal (speciaal Franach) als leervak bij ons lager dhder- wija Haar voorstel is door den Senaat Woensdag j.1. verworpen met 2116. Voor de discussie, welke aan deze be slissing voorafging, verwijs ik naar het verslag ln uw blad. Maar ik veroorloof mij toch even te wij zeil op de m.L ontoelaatbaar-giftige manier waarop mr. De Vos van Steen- wijk dit ontwerp bestreed. Hij teekende liever gezegd: brandmerkte, het als een verkiezings-manoeuvre van me juffrouw Westerman. Als „een stormram tegen het Kabinet'*.Hij brandmerkte het voorstel als een ongepast blijk van wantrouwen tegenover minister De Vis ser, die immers beloofd heeft: onderzoek in hoever het voldoen aan het desidera tum-ma j Westerman mogelijk zal wezen. 't Kan best ztjn: dit wetsvoorstel was in 'onvoorzichtige onberadenheid' (ge boren. Maar, voor de vinnige kritiek-De Vos was geen reden. Intusschen, gelijk altijd, het ont werp is door de Eerste Kamer afgewezen. De opvolger van minister De Visser, wien o.a. door den soc.-demecratischen senator De Zeeuw warme, eoht-sympa- thieke hulde is gebracht op dezen 24en Juni, zal moeten beslissen, of aan mejuff. Westerman's „desiderata" recht zal worden gedaan. Ook de wijziging ln de militaire pen sioenwet is door den Senaat Woensdag goedgekeurd. Na kort-principieel verzet namens de soc.-democratische Senaatsfractie door mevrouw Pothuis—Smit uitgebracht. Voor de vergadering van Donderdag had de Senaat nog voor de borst: de regeling der tegemoetkoming aan de Zuiderzeevisschers-bevolking enz. wegens de schade, welke de afsluiting der Zuider zee hun mocht berokkenen, de pensioen regeling der spoorwegambtenaren en hunne weduwen en weezen, de wijziging der Drankwet en nog wat Of de Kamer daar op 26 Juni door zou komen, was zeer problematisch. Het besef, dat men toch stond tegen over een feitelijk-demissionair Kabinet maakte dat de rechte „animo" tot de- batteeren ontbrak. Er was in deze omstandigheden, toch wel kassian" met de menschen aan de groene Regeerings-tafeL Aldus eindigde, op de kentering van Juni en Juli 1926 het oontact tusschen Kabinet en Parlement in Patria. Mr. ANTONIO. Ingezonden Mededeellng. smaakt ah room Het ontbrekende rijwielplaat je bezorgde Donderdag aan eenige kermisbezoekers te Schagen, eene minder aangename her innering aan dit kennis bezoek. Het Js toch ook wel erg, dat dit toezicht nog al tijd noodig is. De heeren P. Koomen en P. Visser, ar beiders bij de Nederlandsche Spoorwegen, standplaats Schagen, worden overge plaatst, resp. naar Waarlands en Burger burg. De kaasfabriek aaa de Loet te Schagen, betaalde over Mei gemiddeld 8 cent per Kilo melk uit De heer P. O. Rezelman, seoretaris van de Gezondheidscommissie in het district Schagen, is tevens verkozen tot lid dier commissie. De heer G. Beers te Schagen is be noemd tot voorzitter van genoemde com missie. De heer Zuidscharwoude van Petten werd Woensdag in den Belkumersweg (Zijpe) aangereden door een vrachtauto van Callantsoog. Genoemde auto kwam uit een dicht begroeide laan. Bij het ne men van de bosch naar den Hoofdweg, kwam zjj in botsing met de motor van den heer Z. De motor werd vrijwel vernietigd, terwijl de heer Z. eene wonde aan de wang kreeg. De Tentoonstelling van bloemen en vruchten, in September te Schagen te houden, begint vaster vormen aan te ne men. Prijzen zullen worden uitgeloofd voor inzendingen van liefhebbers en be roepskweekers, Floralia-inzendingen van schoolkinderen, veldbouquetten van kin deren, gevulde mandjes en.vazen, en col lecties boomvruchten r. Smeenge, de kranige Vrijhelds- bonder, de ruim-zeventtgjarige strij der. maakte Zich bezorgd over deze zaak. Minister Van Dijk stelde hem gerust. Met de belangen van de afwatering, zei de Minister van Oorlog, en Ir. Van SCHAGEN. Als wij den accijns als maatstaf van ver bruik aannamen, dan zouden wij tot het besluit moeten komen, dat er meer in de slagerijen omgaat, dan men uit de aan houdende klachten wel zou zeggen. In de Meimaand toch werd er- 768.494.98 aan accijns ontvangen, terwijl die/opbrengst in 1924 in diezelfde maand 749.778.69 be droeg. Dat is dus in die eene maand eene meerdere ontvangst in 1926 van 8716.24. De totaal opbrengst van de eerste vijf maanden van 1926 bedroeg circa 84.000 meer dan in de eerste vijf maanden van 1924. Volgens die cijfers moet het gebruik dus in 1925 hooger zijn geweest dan in 1924. De invoer van Argentijnsoh en Deensch vleesch kan hier buiten beschou wing blijven. In de eerste plaats, draagt de invoer van vleesch niet bij tot den ac cijns, daarvan wordt eene andere heffing Seheven. Dan nog geeft de statistiek aan, at de invoer van vleesch afneemt. Wij moeten dus wel aannemen, dat het er met den vleesohhandel en het" vleeschgebruik niet zoo treurig voor staat, dan wel wordt gezegd. Wel gaat er in stad en lande zoo nu een dan een slager failliet, wel leest men ook, dat de een of andere veehande laar zijne betalingen heeft gestaakt, maar het zelfde komt dagelijks voor in tal van andere zaken, neringen en bedrijven. Als werkelijk personen bij den vleesch- en veehandel zijn, die redenen tot klagen hebben, dan zijn het zeker de weiders of verkoopera. Die kunnen hun prijs niet regelen naar de exploitatiekosten. Die hangen geheel van den handel af. Te Schagen waren de vette koeien Don derdag al heel traag. Eerste kwaliteit gold 1.16 tot 1.20; 2e 7 1.06 tot 1.10, en 8e van 0.80 tot 1.Vele aanvoerders wilden tegen den geboden prijs niet ver- kooDen; dit vee ging weer naar de wei. Melk- en kalfkoeien.drijven op de kaas, dus prijshoudend. Nuchtere kalveren iets minder. oor de consumptie 10 tot 18 voor het bedrijf 20 tot 80. JDe aanvoer van schapen was voor een kermiaaanvoer goed. Vette 60 tot 56. Lamineren, lager in prijs, J 25 tot 82. Varkens waren heel goed. De kwaliteit van den aanvoer was bijzonder goed, de prijs hoog. Besteed werf tot 92 cent per kilo. Men zoekt de verklaring van dezen toeneraenden prijs ln den grooten aanvoer, waardoor bijna alle markten leeggekocht werden. DAMRUBRIEK Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Zooals den lezer bekend zal zijn, is de wedstrijd om het wereldkampioenschap, welke gedurende de maand Juni te Parijs gehouden' is, geëindigd anet de overwin ning van S. Birot. Marius Fabre, dien men algemeen de grootste kans, gaf, plaatste zich tweede. De Hollanders, die deelnamen, plaatsten zich als volgt: R. CL Killer derde, Herrn. de Jongh en J. H. Vos 4 en 6 en P. J. v. Dartelen No. 7. Hieronder de overwinnaar in actie: (Bi- rot speelde met Wit.) Wit: 18. Wit 24—19, 82—281 (21 X 82A), 28 X 80 (1419), 87 X 28B, 41 X82 en wanneer zwart nu 29—24 en 16X85 spéélt, dan wit 28—26, 88—82 en 38 X 4 winti A. Op 28 X 82, zou volgen 87 X 28, 8882 enz. B. Op 38 X 27 wint wit ook, door dan na 20—24 en 16 X 86, te spelen 8782 en 88 X 4. Onderstaande stand kwam ln de zeven tiende ronde van het tournool te Parijs voor: Zw.: 8, 6, 9, 11/17, 20 24 en een dam op 49. W.: 28, 26, 27, 86/86, 40, 42, 46, 46/46. Herin, de Jongh, Zwart; P. Sonier, Wit. Zwart won hier als volgt: L 12—18 2. 28 21 14—19 8. 26 28 11—17 4 9H *19 9A-—Jlft 6: 86 24 49 8 slaat 6 schijven en won na eenige wtten. Voor slechts f 1.15 een voor direct gebruik gereed CJistpoeder Backin vervangt de Giet. Met Backin rijst het deeg onder het bakken 1 pakje Dc. Oetkers's Backin 0.07*1, 100 gr. boter f 0.28 marg.. 0.12 2 eieren 0.12 liter melk 0.02 een weinig zont 100 gr. suiker 0.05*/, 3 pond truit (Klapbessen, Bessen, Kersen of derg.). 0.60 f 1.15 Bereiding: Men bereide het deeg op de gewone wijze, rolle het dik of dun uit, al naar gelang men een of meer goed ingevette bakblikken ermede wil bedekken. Men be» legge de met dit deeg bedekte hakblikker met ontpitte, gesuikerde vruchten. Indien het fruit zeer sappig is, bestrooie men het rijkelijk met geraspte beschuit of naneermee1 en een weinig suiker Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakie als Eenige Importeurs E. Oetermann 6. Co„ A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratisareceptenboekje toezenden. Hoewel Zwart ifi den diagramstand voordeel heeft, ls dit toch de eenige voort zetting, die tot winst leidt

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2