COURANT BATIK-Demonstratie J. VAN WILLIGEN. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GRATIS Bij examens Eerste Blad. BUITENLAND Donderdag *0-12 u. 2-S Bovenafdeeling Weststraat. Het geheim van de Verpleegster BINNENLAND Nr. 6046. DINSDAG 30 JUNI 1026. 63ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: CL DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 PostrGirorefeenins No. 16066. ADVERTENTIE N: Dinsdag 80 Juni9.52 uur. Woensdag lJuli9.52 DUITS CHLANTD. Een nota Inzake de luchtvaart Volgens den draadloozen dienst heeft de ambasadeursoonferentie een nota aan de rijksregeering gericht inzake de lucht vaart, waarin Duitsehland enkele weinig beteekenende technische faciliteiten wor den verleend, waartegenover ver gaande organisattorische voorschriften staan. De inhoud der nota is niet gepubliceerd. Een nationalistisch leider vermoord. Te Rosenheim bij München is gisteren een nationalistisch leider door drie com munisten vermoord, op grond, dat twee jaar geleden een communist door natio nalisten is gedood. Vrijgesproken. De rechtbank te München heeft Zater dag vrijgesproken den. eersten luitenant der Rijksweer, Jordan, die aansprakelijk werd gesteld voor de ramp op de Weser, waarbij 80 soldaten om het leven zijn ge komen. frankrijk. De Senaat heeft het geheel der finan ciële wetsontwerpen van Caillaux met 273 tegen 11 stemmen aangenomen. Frankrijk teekent het protocol inzake den chemlcallën-owlog. Naar hét B. T. A. uit Genève meldt, heeft Paul Boncour, de eerste Fransche gedelegeerde ter conferentie van den handel in wapenen, het protocol getee- kend betreffende den chemicaliën- en bac- teriologischen oorlog, hetwelk hij niet teekend had aan het einde van de 'confe rentie. BELGIE. Congres van arbeiders onder den grond. Op het te Carmauo (België) gehouden congres van den bond van arbeiders on der den grond, hebben buitenlandsche af gevaardigden gesproken, o.a. de Engel- schen, die verklaarde, dat de crisis, die in Engeland woedt, slechts internationaal kan worden opgelost.' Hij voegde eraan toe. dat de patroons een langeren werk dag willen, maar dat de Engelsche mijn- werkersbond zich daartegen zal verzetten, zelfs met staking. De Duitsche afgevaardigde gaf een uit eenzetting van den toestand van de mijn werkers in zijn land, waarbij hij verklaar de, dat de communisten erin waren ge slaagd, scheuring te maken in de vakver- eenigingen en die te verzwakken. De pa troons willen van dien toestand gebruik maken om de arbeiders de reeds verkre gen middelen te ontnemen. Verder zei bij het te betreuren, dat er 76.000 mijnwer kers in het Saargebied onder Fransch toe zicht en bewind werken. Hodges, de algemeene secretaris van den internationalen bond drong aan op stichting van een internationaal kantoor voor de winning en verdeeling van steen kolen, om de crisis te verhelpen. RUSLAND. Een Itallaansch eskader te Petereburg. Het B. T. A. meldt uit Moskou, dat een Italiaansch eskader in Leningrad is aan gekomen, waar het drie dagen zal verblij ven. Het werd door de Sovjet-schepen be groet ITALIË. Hagelstorm. Uit Brescia wordt gemeld, dat hagel slag, die gedurende een uur met buiten gewone hevigheid de streek geteisterd heeft, in Piedmont de wijngaarden ver woest, den oogst der andere gewassen vernietigd en voor millioen schade heeft aangericht In tal van dorpen heeft het booze weer slachtoffers gemaakt ZUID-SLA VIE. Volgens een bericht uit Belgrado aan de Neue Freie Presse Is Zaterdagnacht een bom geworpen ln de eetkamer van den prefect van Grozka bij Belgrado. Er is een kind gedood; een ander kind en de moeder zijn zwaar gewond. De aanslag zou bedreven zijn door boeren. De prefect zou namelijk boeren hebben laten afran selen omdat hun afgevaardigde in de Skoeptsjina geïnterpelleerd had over het bewind van den prefect BULGARIJE. Volgens een bericht uit Sofia aan- dé Neue Freie Presse heeft heit hof van appel de oonfiscttie van het vermogen van den vroegeren premier Stamboeliiski beves tigd. Stamboeliiski had zich, gelijk men weet, tijdens zijn dictatorschap op buiten sporige wijze weten te verrijken. De con fiscatie omvat acht groote landgoederen, een villa en een zeer groot vermogen in baar geld, voor een groot deel in buiten landsche valuta. Ook het vermogen van Stamboeliiski's zwager, die veertig land goederen bleeök verkregen te hebben, is geoonfiskeerd. De oonfócatie betreft die goederen, d'e niet op normale wettige wijze verworven waren. ENGELAND. Opzegging der overeenkomst In de mijnindustrie. Londen, 29 Juni. Heden deelden de mijneigenaars officieel mede, dat zij het contract tegen einde Juli opzeggen. (HbL) De werkloosheid. Maandag had in het Lagerhuis hef de bat plaats over de motie van wantrouwen, welke door ltamsay MacDonald als leider der oppositie in verband met de werkloo- zenquaestie was ingediend. MacDonald zeide, datbet Huis geen vertrouwen had in een regeering, die na een lange periode van industrieele de pressie en in weerwil van een snelle en verontrustende toeneming van het aantal werkloozen had nagelaten maatregelen te nemen in verband met een zoo ernstigen toestand, als nog nimmer was voorgeko men! In antwoord op de rede van MacDonald verklaarde Baldwin, dat ofschoon de toe stand ernstig was, hij niet ernstiger was dan men er de laatste zes Jaren had be leefd. Toch was hij in sommige opzichten wel ernstiger dan verleden jaar. Ingezonden Medcdeeling, Op het oogenbiik staan er meer dan l1/» millioen namen op de lijst der werkloo zen of 228.000 meer dan verleden jaar. Hiervan waren 70.000 gevallen een gevolg van zekere wijzigingen in de verzeke ringswet. Maar hoe ernstig de werkloosheid ook was zij omvatte ca. 11 der tot wer ken in staat zijnde bevolking toch had nog ca. 90 der bevolking werk. Dit feit moest het denkbeeld, als had Enge land afgedaan, aan het wankelen brengen. Tegenover de ernstige depressie in ge noemde beddrijven moest worden gesteld de verbetering in de bedrijven, nauwer verwant aan het verbruik. Een lichtpunt was de suikerindustrie. In 1919 waren 400 acres met suikerbieten be plant, thans 50.000, waardoor 6000 man werk hebben gevonden, terwijl 8000 man dezen zomer in de fabrieken werkzaam waren. Een begin was dus gemaakt, met behulp van alle partijen in het Huis, met een industrie, welke er wellicht een van grooten omvang zou kunnen worden. De motie van wantrouwen werd verwor pen met 873 tegen 18 stemmen. TURKIJE. Na den opstand In T oerdistan. De procureur-generaal bij het onafhan kelijk tribunaal te Diarbekr heeft giste ren de doodstraf geëischt tegen Sjeik Said en 53 van zijn metgezellen, die er van'beschuldigd worden de voornaamste aanstichters te zijn geweest van den Koer- dischen opstand. Eveneens is de veroor deeling geëischt van den Wali van G en andere ambtenaren, die beschuli worden hun plicht te hebben verzaakt FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. 41) „Maak geen drukte voor mij,'" zeddo Barbara vlug. „Ik zal heusch niets anders gebruiken dan een kopje thee. Daar zul je mij werkelp een genoegen mee doen. Dat denk ik ook wel," merkte Gherry op' en hield zich daarbij zoo verontwaar digd ais hij kon. „Ik zie mezelf u al een kop thee zonder iets er bij overhandigen, en dat nog al aan u, onze eerste bezoek ster en de eenige voor wie bet me scho len kan. Dat zou een imoole boel rijn, Als ik zeg thee, dan meen ik thee met alles, wat er bij hoort Houdt u van koekjes, Engel?" „Zeer veel," hernam Barbara, ziende dat hij toch niet te weerhouden zou zijn. „Dat is dan vast een goed begin. Bij de' deur staande was Oherry nu moeizaam verdiept in een© ernstige berekening. „Laat nu eens kijken 1 Koekjea en kadetr Jes daar zit wat meer aan te happen en wat bruin brood en wat gebak, en wat van die cakes met amandel er bovenop en room ln de kleren." Hij keek critisoh naar het vuur. Het brandde helder en was ln den besten toestand oun brood te roosteren. „En wat van die lichte marme lade, en soo'n klein potje niet room en misschien soo'n sardientje of twee. Geen MAROKKO. De krijgsverrichtingen in den sector der Benfsajara, die ten doel had den vijand terug te werpen, is volkomen geslaagd. De vijand is teruggeworpen en leed groo te verliezen. Aan Spaansche zijde zijn .4 blanken en vijftig inboorlingen gedood of gewond. Abd-el-Krim heeft een krachtig offen sief ingezet in de buurt van Taza. De strijd duurt nog steeds voort en naar ge meld wordt hebben de Rif fi zware verhe zen geleden. Madrid!, 29 Juni. Abd-el-Krim heeft aan gekondigd, dat hij biji het groote Moham- jnedaansche feest op 10 Juli aanstaande te Fez aanwezig zal zijn, om het door den Koran voorgeschreven „sohaapoffer" te brengen, welke plechtigheid moet ge honiijg, dat zou te veel worden," besloot Cherry met een spijtig gemompeL „Dat is de proviandlijst, meen ik." „Zal ik dan de tafel dekken?" vroeg Barbara en Oherry wendde zioh daurop zeer streng tot haar. „Neen, Engel," zeide hij, heelemaal njetl U bent hier de gast, ziet u? En u moet niets aanraken. U moét in dien groo ten armstoel gaan zitten en het uzélf plei- zierig maken tot ik terugkom." Barbara gehoorzaamde. Toen rij Cher- ry*s zware stappen de trap hoorde afgaan, boog zij zioh luisterend voorover. Met haar gelaat tusschen de handen verdween de glimlach. Zij staarde in het heldere vuur, denkend aan de reden, waarom zij in de „Goede Bedoeling" gekomen was. Zij traohtte zioh Oherry's verwondering voor te stellen, wanneer hij die vernemen, zou. Het was haar vreemd te moede geweest in St. Gaul, sedert No. 89 als een vrij' en gewezen man de buitenwereld ingegaan was. Maar hoewel hij vertrokken was, waren Barbara's moeilijkheden gebleven en schenen zelfs erger en pijnlijker dan ooit In de laatste week van Geoffrey Desmond's verblijf in het ziekenhuis had zij haar uiterste best gedaan om eenig teeken van herkenning van hem te ver- l krijgen, maar alles vergeefs. En nu was Barbera tot een besluit gekomen. Hij was haar echtgenoot en het was haar plicht, hoe hard en bijna weerzinwekkend die haar ook» mocht overkomen, om bij hem te blijven. In St. Gaul was er geen gele genheid geweest hem de waaiheid duide lijk aan te toonen. Barbara had de réis naar de „Goede Bedoeling" ondernomen, om dit nu te doen. Een langzame voet- schieden door het staatshoofd. In ver band hiermède verklaarde, zooais reeds gemeld, sultan Moeled JoeSsoef, dat hij zelf te Fez zal blijven om het offer te brengen. In een proclamatie, die overal wordt voorgelezen, spoort de sultan zijn getrouwen aan, Frankrijk in den strijd te ondersteunen. Er wordt aldus melden nadere be richten reeds verscheidene dagen he vig gevochten aan het Oostelijk gedeelte van de grens tusschen Frankrijk en het Rif-gebied. jDe Riffi trachten den weg tusschen Fez en Taza af te snijden. De vijand werd over de geheele linie terug gedreven na een gevecht van man .tegen man. Ook in de Spaansche zone wordt he vig gevochten. De Spanjaarden boekten ten Zuiden van den weg Tetoean-Rio- Martin groote suooessen. De vijand werd teruggedreven tot drie mijlen van Te- toean. <TeIegr.) VEREENIGDE STATEN. Een scheepsramp. Vijftien man verdronken. New York, 29 Juni. Het as. „Tuscania" heeft op 200 mijl beoosten Halifax den visschersschoener „Rex" geramd, waar door deze zonk. Vijftien man van den schoener, onder wie de kapitein, verdron ken. De „Tuscania" liep geen schade op. De botsing geschiedde tijdens den mist. Een smokkol-oomploL Het inbeslagneimien ter hoogte van de kust van Malne van den Fransohen schoe ner „Cherie" heeft de politie op de hoogte gebracht met het bestaan eener Britsch- Fransohe financieele oombinatie, welke met behulp van rijke Amerikanen een groote smokkelbeweging organiseerde. De waarde der dranken aan boord van de „Cherie" wordt geschat op 100.000 Pond. De namen van de Amerikanen, voor wie de dranken bestemd waren, rijn in handen der politie. De kapitein en de bemanning jonden geen borg storten en bevinden zich in arrest Do znak-Shephard. De jury heeft Willièm D. Shephard vrijgesproken van den ten laste gelegden moord op den schatrijken wees William N. Mc. Clintock. Shephard was ervan be schuldigd, den jongen, die zijn stiefzoon was, typhusbacillen te hebben toegediend teneinde zijn dood te veroorzaken en daar door het beheer te krijgen over zijn ver mogen. Shephard moet zich nog verantwoorden inzake den moord op de 17-jarige Emma Mo. Clintock. AUSTRALIË. Ingezonden Mededeeling. blijft men kalm en helder door gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 76 ot. BJ Apoth. en Drogisten. Sjanghai naar Hongkong gezonden om de CMneesohe bemanningen der sa „Em- pres of India" en „Ssia" te vervangen. Ook bij de waterwerken van Sjanghai worden Russen te werk gesteld. De toestand in Tsjoeng Kiang wordt dagelijks erger. Alle Japansche ingezete nen verlaten de stad. In het Australische parlement is een wijziging van de immigratie-wetgeving Ingediend, waardoor de regeering gemach tigd wordt buitenlandsche "agitators te de- porteeren en verder buitenlanders van be paalde nationaliteiten, rassen of beroepen permanent uit te sluiten. CHINA. Sjanghai, 29 Juni Bij aankomst van het sa „Manuta" zijn een Rus, Tasser genaamd, en zijn vrouw gearresteerd, on der verdenking bolsjewisten te zijn. In hun bezit werden een hoeveelheid bolsje wistische literatuur gevonden. Zij zullen heden voor de gemengd© rechtbank te rechtstaan. Heden zijn 284 Witte Russen van Misbruik van sterken drank door rentetrekkers. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft de volgende circulaire gericht tot de gemeentebesturen: „De minister van arbeid, handel en nijverheid vestigt mijn aandacht op de wenschelljkheld, dat in verband met de toepassing van artikel 170 der Invalidi teitswet, gevallen van misbruik van sterken drank door rentetrekkers zooveel mogelijk ter kennis komen van den be trokken Raad van Arbeid. Bedoeld worden rentetrekkers, die of schoon niet wegens openlbare dronken schap veroordeeld, aan het misbruik schuldig zijn. Wijkmeesters, armbezoekers, wijkver pleegsters, wonlnginspectrices en derge lijke functionnarissen zuilen ln de gele genheid zijn het mihbruik te constateeren. Uw bestuur zal hunne inlichtingen kun nen benutten om den betrokken Raad van Arbeid de noodige gegevens te verstrek ken. Het zou imjj aangenaam zijn indien uw ooilege in deze richting werkzaam zoude zijn.* De Kamerverkiezingen. Ingevolge een tusschen alle candidaten der Nederlandsche Middenstandspartij ge troffen overeenkomst zal de candidaat, die in het geheele land de meeste stemmen behaalt, eventueel een zetel aanvaarden. Deze overeenkomst zal ook gelden voor den kieskring Haarlem, in welken kring de lijst, door een misverstand, niet ver bonden werd. Uitsluiting ln de bouwvakken. Maandag is te 's-Gravenhage de uitslui ting in de bouwvakken begonnen, welke de patroons verleden week nebben aange kondigd. Naar schatting bedraagt het aan tal uitgestotenen 200, onder wie begrepen zijn ongeveer 600 stakende metselaars, op perlieden en voegers. De geheele woningbouw en alle andere bouwwerken liggen thans volkomen stil. de trap deed baar hare gedach ten afbreken. Barbara Bellaira stond ze nuwachtig op; zooals zij reeds verwacht had, het was Geoffrey Desmond. Zij had baar verpleegstersmuts en man tel afgelegd en het licht van het vuur speelde zachtjes op hare haren en ver leende daaraan een gouden glans. Geoffrey kwam de kamer door en, na zijn eersten uitroep van verrassing omdat hij haar daar zag staan, groette hij haar vrij links en deed alsof, daar hij Cherry Plununer daar verwachtte te zien, hare tegenwoordigheid hem onaangenaam was. „Ik dacht, dat ik nu wel met het zieken huis had afgedaan," riep hij onwelwillend uit met een harden Mank in de stem. Zijn gezicht stond donker en terugwijzend en, toen zij hem aanzag, merkte zij op, dat zijne lippen tot een strakke, booze lijn waren samengeknepen, eene uitdrukking, die hem in nu lang vervlogen jaren reeds eigen was, als één van zijne buien van woede op bet punt van uitbarsten stond. „Waarom bent u mij bierbeen gevolgd, zuster Barbara?" „Ik ben bier gekomen," antwoordde zij flink, „om u iets mede te deelen, dat u wel zeer zal verwonderen. Kijk mij eens een oogenbiik goed aan. Kom wat nader bij." Hare stem was diep en beteekenis- vol en hij gehoorzaamde baar, baar gelaat doordringend en scherp onderzoekend. Zij knipte, zelfs niet met de oogen. „Kun je je niets omtrent mij herinneren, Geoffrey?" De man hief het hoofd op en antwoord de driftig: „Neen hoegenaamd niets. Waar gaat het nu weer over en waarom noemt u mij Geoffrey?" Ingezonden Mededeellng. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te •agen voo: geregeld ge dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, on zuiver bloed enz. Fosteris Maagpillen ge nezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoo doende uw geheel© gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen apotheken en drogistzaken. Barbara sprak zeer zacht „Je weet het niet en kunt het je nu nog niet herinne ren, maar .ja bent mijn echtgenoot, Geoffrey." Bij die woorden sprong Geoffrey recht overeind. Zijne smeulende boosheid ging dadelijk in razende woede over. Een vloek ontsnapte aan zijn lippen; zijne oogen straalden van toorn en verbazing. „Dat is een leugen," riep hij woest „M aak zulke praatjes aan een ander wijs. Ik heb je ln het ziekenhuis wel ge hoord, al dacht je dat ik sliep, toen je maar aldoor „Geoffrey, Geoffrey" fluis terde als een mechaniek© pop. Heeft Cherry je dat niet verteld? Ik heb al uitgevonden* wie ik ben. Ik ben George Dilke. Waarom moet u hierheen komen om mij zulke leugens te verkoopen? Ik heb van de heele geschiedenis meer dan genoeg. Het verveelt mei" Het had Barbara Beliairs veel moalte gekost om zichzelf in staat te achten Geoffrey de waarheid te onthullen, welke het noodlot voor hem ontsluierd gehouden had, deze waarheid, die hem in de ge heele toekomst het recht verleenen zou over haar bestaan en hare handelingen te beslissen evenals voorheen, waarvan de berinnering alleen haar al vele dagen ver gald en slapelooze nachten gekost had. .Geoffrey, ik. De man, die ziohzelf verloren had. maakte hier een breed gebaar van woede, zoodoende als het ware de geheele wereld, die hem ergerde en hinderde, verguisde, op het hooren van dien zacht uitgespro ken naam. Hij had ©ene verschrikkelijke uitdrukking ln de oogen. „Luister goed!" schreeuwde hij, „ik zeg u, dat Ik dien naam niet meer hooren wiL Jelui loopt met molentjes, en u en Oherry allebei, met je verwenachte Ge offrey. Barbara opende de oogen op dit gezeg de zeer wijd. Wat zou Oherry van Geof frey Desmond weten? Cherry, die haar altijd gezegd bad, dat hij hem maar bij één naam kende Jack? Nieuwsgierig heid straalde doör de .verwondering heen. Zij verzamelde hare krachten om zich te kunnen inhouden en den woedenden woordenvloed van den ander niet te on derbreken. Bene nieuwe gedachte was bij Geoffrey Desmond ontstaan-en deed hem met nieuwe verbittering uitvallen. „Nu begin ik het te begrijpen. Oherry bogon daar tegen mij over en gooide zijn dubbeltje in de gleuf van de automaat om misschien den prijs te winnen. Het is voor jelui 'een geheim van een dub beltje maar het fi alles larie en leugen gebleken, uit elkaar gespat als een arm zalige voetzoeker. Er bestaat ergens een Gêoffrey Desmond, boven op het hoogste puntje van de aarde, of ergens er onder, hij fi alleen maar niet te vinden. En als hij nog boven aarde is, komt hij in bet bezit van een allemachtigen hoop geld. Daar is Cherry achter gekomen; en u bent daar ook achter gekomen, en daarop komt u er ook op af en stopt je dubbeltje in de gleuf, alleen maar om te zien, wat er van komt. Het is waarlijk een aardig spel letje en ik maak er u volstrekt geen verwijt van. Maar bet gaat niet aoor, meisjelief. Op die manier zult u nooit rijk worden u verspilt maar tijd. Ik kan u wel dadelijk ronduit zeggen (Wordt vervolgd.) vjjau^szau 1 A ,T1 A\T\Tt?A l-HATn l T-..' ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING KTÏLSfJK P-b^and f2.-, Nod. O. en W, rïf 0 M?0 70 f0^n fi Ï7T*6 landen f 42°' Zondagsblad reep. i 0.M,10.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.26. f L25, f 1.60 Losse nummers der Cogfant 4 et.; fr. p. p. 6 ct. 20 ct p. regel (paljard) Injyee. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine odvert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct, elke regel meer 10ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct Licht op voor Auto's en Fietsen i

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1