NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA enXMefW, enfiitf>cfend' Eerste Blad. BUITENLAND Nr. 6050. ZATERDAG 11 JULI 1025. 53ste JAARGANG. Employé vermoord. De AtjebseBe vergiftigingszaak. HELDERSCHECOURANT AHONNEMENT PER 9 MAANDEN (BIJ VOCXRU1TBETALINQ: B Heldereche Courant fl.80; fr. p. p. binnenland 12..—. Ned. O en W Indië p. zeepoet 12.60; id. p. mail en overige landen 14.20. Zondagsblad reep. 10.50, f 0.70,10.70,11.20. Modeblad reep. 10.96,11.26,11.25,11.60 Lobos nummers der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 1412 PoBbDirorekenin.tr No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel Cff&lJord) Ingen. meded, (iolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 9 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Berwijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. _Maan Zon Hoogwater Juli op: ond.: op: ond.: vjn.:n.m?: Zo. 12 m. 12.47 a. 12.48 4.519.16 2.04 2.31 Ma. 13 9 1.— V 2.— 4 52 9.15 t.58 3.26 Di. 14 9 1.09 V 3.19 4.53 9.14 3.55 4.26 Wo. 15 M 1.83 9 4.17 4.54 9.13 5.»- 5 35 Do. 16 9 1.59 9 5.22 4.55 9.12 6.10 6.42 Vr. 17 9 2.29 9 6.24 4.57 9.11 7.13 7.42 Za. 18 9 8.04 9 7.204.59 9.10 8.09 8.33 Lleht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 11 Juli Zondag 12 Maandag 13 9.47 uur. 9.46 9.45 FRANKRIJK. De credieten voor Marokko. Het debat ln de Kamer. De discussies over do credieten voor Marokko, Donderdagmiddag in de Ka mer begonnen, hebben voorloopig nog weinig nieuws opgeleverd. Cachin verdedigde, als gewoonlijk, het standpunt der Riffijnen en waarschuwde voor een eindeloozen oorlog en voor de geweldige uitgaven, waarvoor Frankrijk zal komen te staan, indien het geen vrede sluit Kolonel Fabry betoogde, dat om de Rif bewoners te verslaan, het absoluut noo- dig was krachtig den strijd aan te binden tegen de communisten in Frankrijk zelf. Bij interruptie protesteerde Painlevé te en kwaadwillig verspreide geruchten nL at van den val van Taza en kwam hij op tegen de bewering, dat de regeering de handen binden zou van de legerleiders in Marokko. Een afgevaardigde van Oran, Freissl- net, zette in een uitnemende deskundige rede voortdurend door woedende uitroe pen der communisten onderbroken, uit een, hoe de werkelijke toestanden in bet Rif zijn en hoe dwaas het is in dit ver band te spreken van een strijd voor vrij heid en onafhankelijkheid van de Rif bewoners, van wie de meerderheid zich slechts noodgedwongen en geterroriseerd onder Abd-el-Krim'a vanen heeft ge schaard. Na eenige andere redevoeringen werd de zitting tot negen uur verdaagd, als wanneer om de credieten te verdedigen. Dat deze worden aangenomen, lijdt niet den min sten twijfel. De socialisten zijn nog zeer verdeeld De partij zal echter waarschijn lijk bij de stemming weer uiteenvallen in voorstemmers, tegenstemmers en dege nen, die zich onthouden. Overigens heeft het Kamerdebat over het crediet van 188.000.000 frank voor den Marokkaanschen veldtocht de bestaande tegenstellingen tusschen de groep beves tigd Cachin herhaalde do vergelijking, die al in de Humanité met den Boerenoorlog gemaakt en betoogde, dat dit bedrag pas een begin is .De socialistische communist Faure sloot zich bij hem aan. Zijn parool is: geen man en geen stuiver. MAROKKO. si echts defensief en hebben ze de handen vol om zich tegen de duchtige aanvallen van de Rifkabylen te verweren. Eerst over eenige weken, als generaal Naulin in Ma rokko zal zijn aangekomen en over de noo- dige versterkingen beschikt, zal er eerst sprake kunnen zijn van operatiën op groote schaal. En in dien tusschentijd kunnen er zich nog zeer onaangename verrassingen in Marokko voordoen. Het is dus te begrijpen, dat de stemming te Parijs niet heel rooskleurig is en bij het in de Kamer verwachte debat over Marokko zal hiervan dan ook wel blijken. Alweer komt uit Rome het bericht, dat een tweetal ministers ontslag heeft geno men. De ministers van financiën en econo mische aangelegenheden, de Stefanl en Nava, gaan heen, blijkbaar omdat ze den extremen vleugel van de fascistische partij niet voldoen. Het weinige succes van den minister van financiën bij zijn pogingen om de moeilijkheden van den financieelen toestand te boven te komen, en de daling van de lire tot staan te brengen, hebben natuurlijk tot zijn val bijgedragen. Kort geleden ging dan ook zelfs al het gerucht, dat Mussolini zelf bij al zijn vele ambten ook dat van minister van financiën zou voegen, ten einde eens even orde op de zaken te stellen. Of Mussolini die na tuurlijk ook een groot financier is bij dit voornemen zal blijven, of tenslotte toch mfjar liever zal uitzien naar een man van het vak, zal nog moeten blijken. Geleidelijk echter verliest Mussolini al zijn oorspronkelijke medewerkers en gaat de „zuivering" van het landbestuur in de richting van het onverzoenlijke fascisme krachtig voort. Italië is ten gevolge van de in Juni door de Kamers aangenomen wetten, waarbij de bestaande scherpe perscontróle wordt gelegaliseerd en aan de regeering be voegdheid wordt gegeven alle ambtenaren, die het fascistische regimeonwelgevallig zijn te ontslaan en koninklijke besluiten af te kondigen, welke wetskracht hebben, tot een zuiveren fascistischen partijstaat geworden. En in de fascistische partij voeren de onverzoenlüken den boventoon. Hoezeer Mussolini, die het eerst toch wel anders scheen te willen, thans op deze richting steunt, blijkt wel uit de geleide lijke reconstructie van het fascistische kabinet, waaruit alle nog eenigszins gema tigde elementen worden verwijderd. Overigens ziet de financieele toestand er niet zoo slecht uit. Minister Stefanl heeft nog voor zijn aftreden het resultaat van het dienstjaar 1 Juli 1924 tot 80 Juni 1925 samengevat. Dit sluit met een over schot van 209 millioen, hetgeen l.r>f54 mil- lioen gunstiger is dan de raming. De laat ste maal, dat er een overschot op de be grooting is geweest, was in het dienstjaar 1910/11. G,HbL"). Fez, 9 JuTL In de streek van Fez her werden de Franschen eenige dorpen en I.tot negen uur veruaaga ais honderd vrouwen en Painlevé aan het woord komt Ingezonden Mededeellng. kinderen, die als gijzelaars werden vast- gehouden. Zij sloegen een aanval op de stelling van Bab-Taza af. Oorlogsvoorbereiding. Painlevé, minister van oorlog, heeft bij de Kaïner een wetsontwerp ingediend be treffende de algemeen© organisatie van de natie ln tijd van oorlog. Het ontwerp, dat door den hoogen raad voor de natio nale verdediging is voorbereid, heeft ten doel de voorbereiding ln vredestijd van de mobilisatie in geval van oorlog van alle levende krachten van het land. Wat in Frankrijk van 1914 tot 1918 geïmprovi seerd is, wil men nu stelselmatig organi- mi jortg- Men is te Madrid alweer een stap voor uitgekomen. Tusschen de Fransche en Spaansche gedelegeerden Is overeenstem ming bereikt over een nauwere samen werking bij de blokkade en de onderdruk king van den wapenlnvoer in Marokko en ten aanzien van een politieke samenwer king tusschen Frankrijk en Spanje. Dit laatste zal wel beteekenen, dat men het eens is geworden over een vredesvoorstel aan Abd-el-Krim. Verder echter schijnt Spanje niet te willen gaan. Van een mili taire samenwerking zal dus niets komèn. Een teleurstelling ongetwijfeld voor de „Temps", die wist te vertellen, dat als Abd-el-Krim de gemeenschappelijke Fransch-Spaansche vredesvoorstellen zou verwerpen, onmiddellijk een gezamenlijke militaire actie zou beginnen, waarvoor niet minder dan 40.000 man Spaansche troepen naar Marokko zouden worden gezonden, ter vervanging van de door den dienst in Afrika vermoeide troepen. Ook van het denkbeeld om aan de Fran sche troepen de vervolging van den vijand in het tot de Spaansche zóne behoorende Rifgebied toe te staan, zal blijkbaar niets terecht komen. De samenwerking is dus nog zeer onvolkomen en van hare resul- taten moet men zich daarom niet te veel foorstellen. Overigens is het nog wat voorbarig om *1 van een vervolging van den vijand te ■preken. Voorloopig is de actie van de Franschen seeren, daar de ondervinding ln den sten oorlog opgedaan duidelijk heeft aan getoond, dat ln deze tijden bij eén con flict de geheel© natie wordt betrokken en dat de mobilisatie van haar industrieel, eoonomisch, financieel vermogen, het op rationeele wijize gebruik maken van alle mogelijke hulpbronnen van het land, niet minder gewiciuig is, dan het imobiliseeren der militaire krachten. De voornaamste bepalingen van Pain- levé'a ontwerp betreffen ojou het recht van opvordering van alle hulpmiddelen van het land, niet slechts materieel© maar ook intellectueel© en wetenschappelijke. Voorts de stelselmatige organisatie van het openbaar gezag ln tijd van oorlog en de voorbereiding in vredestijd van de mo bilisatie in ieder ministerie. Bijzonder© maatregelen1 betreffend© 't gebruik maken van arbeidskrachten en grondstoffen, de organisatie van het verkeer. Generaal Noliet, de minister van oorlog in het vorig© kabinet, had ook ©en wets ontwerp gemaakt betreffende de organi satie in tijd van oorlog. Het betrof echter uitsluitend de organisatie van het leger. In het ontwerp van Painlevé, dat ln het bijzonder zich bezig houdt met de indu strieel© mobilisatie, wordt ook de oorlogs winst van fabrikanten van kanonnen en munitie ter sprake gebracht. gedaan dan de voornaamste problemen even aanroeren en dat hij met Berthelot de verdere details zal bespreken. Het doel van zijn reis was om opnieuw in contact te komen met de Fransche regeerdng met welke België zooveel belangen gemeen heeft. Het was noodig eens te praten over de ontruiming van de Ruhr en de wijzi ging in de groepeering der troepen, die daaruit voortvloeit, over den toestand ontstaan door de ontruiming van Keulen, over de Fransch-Belgische douanebespre kingen, de vooruitzichten geschapen door het veiligheidspact, over den toestand in China, waar België groote belangen heeft, enz. Vandervelde verklaarde, dat er alge meen© overeenstemming bestaat Hij geeft niet zijn vroegere overtuigingen op, maar staat thans voor andere verantwoor delijkheden. Ook moet men zich in Frank rijk niet verontrusten over de aanwezig heid van Vlamen in het ministerie. Al wil men in België de Vlaamsche taal ge lijkwaardig maken aai) de Fransche, dat wil niet zeggen dat men anti-Fransdh Is. „Ik voor mjf*, zelde de minister, „heb niet den indruk een grens te pasoseeren, wan neer ik van Gent naar Parijs ga; ook kan men waarlijk niet zeggen, dat het Belgi sche leger niet ten volle zijn plicht gedaan heeft, waarin toch de meerderheid Vlaamsch was. De nieuwe regeering heeft evenveel afféetrte voor Frankrijk als de vorige en men zal dit spoedig merken. i Communistische splonnage ln België. Het Kamerlid genei-aal Richard had een vraag gesteld naar aanleiding van het bericht van het Stockholm sche blad Tidningen, dat de Fi-anbche af deeling van de executieve te Moskou besloten bad, het communistische militaire splonnage- bureau, dat voorloopig te Berlijn werkt, over te brengen naar een Belgische stad in de buurt van de Fransche grens. Dit bureau zou belast zijn met het inwinnen van inlichtingen en de opleiding van de stormtroepen van de Fransche bolsje- wikL De (min. van justitie heeft daarop geant woord, dat hij de inrkihting van een der gelijk bureau niet zou dulden. Alle maat regelen om dit te beletten zijn genomen. De Soir zegt naar aanleiding van dit bericht, dat de arrestatie van een Fransch communist te Antwerpen dit plan heeft doen mislukken. De politie heeft bij dien communist bescheiden gevonden nopens de overbrenging van het bureau van Ber lijn naar België. DUITSCHLAND. De dood van dr. Höfle. Het rapport van prof. Lewin. Ter aanvulling van hetgeen reeds over het vernietigende rapport van prol. Lewin inzake de toestanden in het Huis van Be waring te Moaiblt gemeld is, otleenen we nog aan de bladen, dat het zieken rapport welmelde van onjuiste mededeelingen, die dr. Thiele onderteekende. Voor dr. Höfle is niets gedaan. Het ge beurde, dat dr. Thiele heelemaal maar niet kwam kijken en kijken en een gevan gen isbeambte de „visite" maakte. Het scherpste laat prof. Lewin zich uit over de wijze, waarop in de gevangenis sen met medicamentei) omgegaan is. Men kan wel bijna zeggen, zoo luidt het rap- werking geconstateerd, als prof. Lewin in zijn 40-jarige praktijk nog niet gezien had. Het rapport oefent vervolgens scherpe orltiek op de rapporten van de doktoren Störmer en Strassmann, die de fictie trachtten te handhaven, dat Höfle zelf moord had gepleegd. Prof. Lewin noemt die rapporten „voorbarig en een, zfj het onbewust, middel om op een dwaalsposc te brengen." Naar aanleiding van Hit vernietigend rapport wijdt de „Voss. Z." een artikel aan „Justizopfer" en wijst erop, dat men blijkens dit rapport niet te doen heeft met een enkel, op zich zelf staand gevaL Het systeem is schuldig, dat zulke toestan dan doet ontstaan. VEREENIGDE STATEN. De president en de In Soampsoott (Mass.) wordt op het oogeniblik een verwoede strijd tegen de dranksmokkelaars gevoerd, op Instigatie van president Ooolidge, dié dam: met va- cantie vertoeft Telkens wanneer de president op het terras van zijn villa zat en zijn blik liet weiden over den Atlantischen Oceaan, moesthij tot zijn groote ergernis ontwa ren, dat de haai het centrum is van een groote bedrijvigheid der dranksmokke laars. De president, die een g^oot voor stander der drooglegging is, wilde hier aan een! einde maken en telegrafeerde naar den minister van financiën, Mellon, met verzoek een patrouille te zenden om de baal „schoon te vegenf". Dit geschied de, tot groote vreugde van het staatshoofd, maar tot ontsteltenis der dranksmokke laars, die zich door den hoogen gast ver raden achten. Trouwens, Swampsoott ls berucht als amokkeloord. Kort vóór de komst van Ooolidge was er voor een waarde van 80,000 dollars aan whiskey in beslag ge- namen, en waren al van smokkelaars, o.a. de hoofdcommissaris van politie zelf, ge arresteerd. Ongewenschte Russische „handels- commlssarlssen." Tokio, 9 Juli. De sovjetregeering vroeg vergunning tot benoeming van zeventig handelsoommissarissen in Japan met di plomatieke voorrechten. Het Japansdhe departement van huitenlandsche zaken weigerde dit, bolsjewistische propaganda duchtend. De politie heeft 800.000 yen gevraagd voor een campagne tegen de oommunis- tische (bedrijvigheid in Japan. BELGIE. Algeheele overeenstemming. Na een onderhoud met Brland te Parijs heeft Vandervelde verklaard, dat niets is port, dat in de apotheek een „Marketen- dertum iftit narootisohen Mltteln" heersch- te. De verplegers konden niet weten, dat zij wat verkeerds deden, wanneer zij op eigen gelegenheid onrustige patiënten slaapmiddelen gaven. Zonder onderteeke- iiiiig van den dokter verstrekte de apo theek narcotica en zonder bedenken gaf de apotheker giften af. Er zijn bewijzen, dat morfine in overgroot© hoeveelheden is verstrekt. In ingewijde kringen heet het, dat met dr. Thiele het tijdperk der narcotica Een verpleger verklaarde, dat de dok ter hem de vrije hand liet. over het ver bruik der slaapmiddelen. Het is bijna niet mogelijk den geheelen omvang van den Janboel te schilderen. Men kan zeg gen, dat menige gevangene door de ge vangenis tot morfinist is gemaakt Prof. Lewin vertelt dan verder, hoe al les erop wijst, dat dr. Höfle meer narco tische middelen heeft gekregen dan was voorgeschreven. Herhaaldelijk verloor hi, het bewustzijn ten gevolge van het over matig gebruik van slaapmiddelen. De apatische toestand van den zieke was het uitvloeisel van de werking der giften Eerst één dag voor zijn dood begon de medische behandeling, een „angstbehan- deling", zooals prof. Lewin ze noemt Bi; het onderzoek van het hart werd een gift- OOST-INDIE. De heer Van der Worp, employé der koffie- en rubber-onderneming „Kali Baroe" te Kali Baroe, had Vrijdag (29 Mei) aan een zestal tappers printah gege ven, 's namiddags bij hem te komen voor al te gereed© gebruik van zijn vuisten om kracht bij een bevel te zetten. Al eenige keeren had één der inlanders die onder den heer Van der Worp werken, dezen gevraagd om zijn achterstallige werkloon, ongeveer 1L De employé weigerde steeds te betalen, en gaf zelfs den Mandoerees, die aanhield, een klap ln zijn gezicht. Deze droop af, maar kwam eenige dagen later weer, nu met 5 andere inlanders. Toen de heer Van der Worp zijn afdeeling in wilde gaan, werd hij staande gehouden en nog eens vroeg de Madoerees om zijn geld, waarop hij weer een 'Map kreeg. De broer van den gesla gene gaf nu den heer Van der Worp een steek met zijn mes achter in zijn rug, zoodat de long geraakt werd. Waarschijn lijk was de punt van het wapen vergiftigd, zoodat de dood reeds ingetreden was, vóór men met den gewonde ln de kliniek arriveerde. Een familie-drama. Ongeveer een maand geleden Is de echtgenoot© van den heer P. alhier onder zeer normale omstandigheden te Gazoem overleden. Een geneeskundige verklaring van den behandelenden geneesheer hield de mede- deeling in, dat mevr. P. aan een niet be smettelijke ziekte is overleden. De heer P. zelf verMaarde, dat zijn vrouw sedert het begin van dit Jaar steeds sukkelende was en aan een verlamming in een der beenen leed. Het echtpaar P. had een pleegdochter tje in huis, een inlandsch meisje van 17 jaar. Door oneerlijke handelingen, welke het meisje ploegde ten nadeele van haar pleegvader en ten gunste van een taxi chauffeur is thans een drama aan het licht gebracht. Het meisje, dat een beken tenis aflegde de diefstallen te hebben ge pleegd, deed een verhaal van een Blitar- sche baboe, Pomidjah genaamd, die mevr. P. door middel van aftreksel van Ketjoe- boeng-blederen (datura fastuasa) zou heb ben vergeven. Voor de politie gebracht, vertelde het meisje, dat zij mevr. P. persoonlijk het aftreksel had toegediend, om bevrijd te zijn van de verpleging van genoemde dame. Vernomen wordt, dat He O. v. J. zich met de zaak heeft Ingelaten. Baboe Ponldjah ls thans voortvluchtig, terwijl het pleegdochtertje, Inam ge naamd, voorloopig wordt aangehouden. (N. Boer. Crt.) De officieel© berichten melden dat het ontslag aan den gewezen gediplomeerden gezaghebber K. A. M. verleend, geacht moet worden als te zijn oneervol. Het Bak NbL teekent hierbij aan: Hiermede ls het laatste bedrijf van het drama, waarin M. als giftmenger een zeer voorname rol speelde, beëindigd. Alle mogelijke nieuwe rekesten om gra tie of om herbehandeling van zijn zaak wegens een poging tot vergitiging van gouverneur en mevrouw Hens werd hij tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld zijn gedeponeerd. M. zal binnen kort naar Semarang worden overgebracht. De reden waarom de bepaling inzake M.'s ontslag uit 's lands dienst zoolang op zich heeft doen wachten, moet hierin wor den gezocht, dat de regeering, in casu het betrokken departement van binnenlandsch bestuur, eerst na kennisneming van de desbetreffende processtukken ertoe kon overgaan het ontslag op deze wijze te ver- leenen. nemen van instructies. Tijdens de koempoelan schijnt één der het in ontvangst Hp Ie kot koelies brutaal te zijn geworden, waarop de heer v. d. W. nijdig werd; doch alvo rens hij actief was opgetreden, had één der andere koelies hem reeds een stoot in' den rug gegeven en vluchtten de koelies de tuinen in. De bekomen wond liet zich in den be ginne niet zoo ernstig aanzien en de dok ter verzocht den heer v. d. W„ naar de kliniek te gaan. Doch al spoedig begon de wond hevig te bloeden, waarschijnlijk tengevolge van een inwendige verbloe ding, en het slachtoffer van dezen sluip moord overleed spoedig daarop Naar alle waarschijnlijkheid zijn de koe lies bij hun heer gekomen met kwaad willige bedoelingen, daar alle zes gewa pend waren, toen zij het erf van den heer v. d. W. betraden. Omtrent de hoofdoor zaak van dezen moord tast men tot heden echter nog in het duister. Door de activiteit van den hoofdman- doer werden de dader en zijn kameraden spoedig gepakt en in verzekerde 'bewaring gesteld. De heer van der Worp, wiens ouders te Deventer wonen, is Zaterdag te Banjoe- wangi tor aarde besteld. Het Soer. BbL geeft van dit droevig feit de volgende bijzonderheden, welke weer eens getuigen van. het groote ge vaar, waaraan men zich blootstelt bij het Ingezonden Mededeeünff. WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Nierkwalen worden vaak verkeerd be grepen, en bijgevolg worden onnoodig veel last en pijn geleden. Het ls de taak der nieren om het bloed te filtreeren, en als zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel van streek brengen. Daarom is het zoo gevaar lijk om de eerste verschijnselen' te ver waarlozen, zooals urinekwalen, blaas- zwakte (vooral bij kinderen), voortduren de of nu en dan voorkomende rug- en lendepijo, rheumatische aandoeningen, hoofdpijn, duizeligheid en zenuwachtig heid. Deze verschijnselen komen 'gewoonlijk twij- Rugpij Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling van niet alle tesamen voor, dooh als gif feit, gébruik dan Foetert Rugpijn Nieren rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, nier- zand of -steen, en andere ernstige nier kwalen. De bestanddeelen, waaruit Foe tert Pillen zijn samengesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp, welke zij noodig hebben om haar gezondheid te her stellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking ln glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen bulten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1