TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DINSDAB 14 JUU192S. Rijkspostspaarbank. te ruimen vestigt het Verslag er de aan- oost-indoe. luchtvaart. Onze stadgenooten, de heeren J. Oh. Meerbeek en O. Oh. Steilberg, behaalden gisteren te 's-Hage het voorloopig diploma voor machinist ter koopvaardij. Zeevaartschool te Helder. Bij het Maandag gehouden eindexamen slaagden voor diploma B de heeren J. F. Dekker, K. Kwast, J. Molenkamp, J. de Wijn en O. G. F. M. Winter. Voor diploma A de heer J. P. Boers ma. Algewezen geen. «Helders Mannenkoor". (Dir.: A. J. Lee wens). BtJ gunBtig weder zal bovengenoemd koor een ooncert geven in de Muziektent in het Plantsoen, op Dinsdag 21 Juli a.8., des avonds half negen. Goedkoope trein naar Helder. Woensdag 22 Juli loopt een trein van Amsterdam, Zaandam, Koog-Zaandijk, Wormerveer, Krommenie-Assendelft en Uitgeest naar hier. De 8e klasse kost 1.75 en de 2e klasse 2.50 retour. Het vroegere militaire hospitaal Ingediend la een wetsontwerp tot goed keuring van den onderhandschen verkoop aan de gemeente Helder van het voor» malige Militaire Hospitaal met tereln al daar, ten dienste van de volkshuisvesting. Leveringen. De levering van kleiaardappelen ten behoeve van de aoldatenmenagês in het farnizoen Helder gedurende het tijdvak Aug.81 Oct 1025, is toegewezen aan O. van Os, tegen den prtJs van 5.40 per 100 K.G. Ernstig ongeval op de kermis. De 10-jarige J. K. uit de Visohstraat, ging Zondagavond met eenige vrienden kermisvieren. Zij maakten druk gebruik van den zweefmolen op het Singel. Hier beging KL de onvoorzichtigheid, tijdens den rit, van het eene schuitje in het an dere te willen overstappen. Hij stapte echter mis eii slingerde tegen den grond, met zijn hoofd op het trottoir. Als dood bleef K. liggen. Onmiddellijk werd Dr. W. J. Bakker gehaald, die spoe- dacht op, dat door het Bureau voor Be roepskeuze alhier geen plaatsing in een beroep wordt tot stand gebraoht. Het Bu reau geeft alleen advies omtrent het te 'kiezen beroep. Het plaatsen van per sonen i n een beroep behoort tot de taak der Arbeidsbeurs. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne bij- en hulppostkan- toren over de maand Juni 1925 Op spaarbankboekjes, uitgegeven aan bovengemolde kantoren, wetd in den loop der maand ingelegd f70.821.16 *i en terug betaald f 88.746.20 Derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 17.923.04. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankbpekjes be droeg 52. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter Directie op Staatsschuld boekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 1000.en afgeschr. f 8000.Der halve minder, in- dan afgeschr f7000.-"-. Het aantal uitgegeven nieuwe staatsschuld- boekjes bedroeg 0. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd 0 order, tot een nominaal bedrag van f dig ter plaatse was, en eerste hulp ver- Op die naar zijn huis vervoerd. leende. Óp diens advies werd K. per auto De toestand van den jongen is ernstig. Hij bekwam een hersenschudding en is sinds Zondagavond nog maar enkele oogenblikken bi) bewustzijn geweest Oommissie voor de Beroepskeuze. Wij ontvingen het Verslag over 1924 van bovengenoemde oommissie en ontlee- nen er het volgende aan: Gedurende het jahr 1924 zijn 120 aan vragen om advies ingekomen, terwijl 108 adviezen werden uitgebracht Hierbij wa ren 21 meisjes en 87 jongens. Vele per- sonen vervoegden zich tot het Bureau om inlichtingen omtrent opleidingsinrichtin gen in deze gemeente en elders. Waar het Bureau de beschikking had over vele gegevens op elk gebied, konden de gevraagde inlichtingen steeds onmid dellijk worden verstrekt. Tevens is het de Oommissie mogen gelukken om een geadviseerde te laten studeeren met fi- nanoieelen steun. Na het uitbrengen van elk advies werd nagegaan of overeenkomstig het advies werd gehandeld. In 10 gevallen werd het advies der Oommissie niet onmiddellijk opgevolgd. Bij onderzoek Is echter geble ken, dat aan een groot gedeelte dezer ad viezen nog wel zal worden voldaan, om dat het niet opvolgen in de meeste geval len is toe te sohrijven aan de moeilijkheid om In het geadviseerde beroep plaatsing te krijgen, zulks tengevolge van de nog steeds heersohende malaise. Teneinde de resultaten van de uitgebraohte adviezen te kunnen nagaan en waar noodig de ouders nader te adviseeren over hunne kinderen, werden omtrent de geadviseer- den elke drie maanden informatiën in gewonnen bij patroons en wanneer zij een inrichting van onderwijs bezochten, wer den de schoolrapporten geregeld overge nomen. Aan het inwinnen van deze informatiën moet steeds meer tfjd worden besteed, tengevolge van het grooter worden van het aantal uitgebraohte adviezen. Op 81 December 1B24 was dit aantal reeds 844, nl. 60 meisjes en 278 jongens. Het verslag deelt verder mede, dat wei nig propaganda gemaakt en in hoofdzaak werd voortgebouwd op de propaganda door de ouders onderling gemaakt. Aan ouders van kinderen, die de lagere school gaan verlaten, wordt een oiroulaire overhandigd, waarin de aandacht op het Bureau gevestigd wordt De samenwer king tusschen de hoofden der onderwijs inrichtingen en de Oommissie was steeds bijzonder aangenaam; op een enkele uit zondering na werden door de hoofden van de l. 8. van de leerlingen, 'die de sohool gingen verlaten, geregeld leerlingkaarten gezonden. In de praktijk is het gebleken, dat het van groote waarde is, om bij het eerste gesprek met het kind de besohxkking te hebben over de gegevens van de school. Bij de te stellen vragen kan dan met de op de leerlingkaarten voorkomende ge gevens, rekening worden gehouden. Ten einde een misverstand uit den weg Hieronder 45 formulieren ad f 1.— in spaarbankzegels van 5.cent en 134 formu lieren ad f 1.in spaarbankzegels van 1 cent (8choolsparem. Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram is Hr. Ms. kruiser Java, onder bevel van kapitein ter zee L. J. Quant, Zaterdag van Leith vertrok ken. Uit het Politierapport Zaterdagmiddag werd telefonisch aan het Hoofdbureau kennis gegeven, dat een man in de duinen onzedelijke handelingen pleegde met een jongetje. Een recher cheur begaf er zich onmiddellijk heen en hield in verband met genoemd feit een man aan, die zich vermoedelijk hieraan schuldig had gemaakt. De man werd naar het Hoofdbureau van Politie overgebracht. Op het Westplein werd Zondagnacht politiehulp ingeroepen door een meisje, wier costuum door een bediende van de Shimmytent was vernield, terwijl genoem de bediende ook onbehoorlijk tegen andere vrouwen was opgetreden. Do bediende word aangehouden en nnnr het Hoofdbureau overgebracht, waar hij het meisje de kosten vergoodde. Gevonden voorwerpen. Aan het Hoofdbureau van Politie als gevonden terug te bekomen: Een bruin school-etui met inhoud, een rozenkrans, een rijwielbelastingmerk, een klein badhanddoekjo, een nikkelen lips- sleuteltje en een zakmes; en aan.de vol- Bende adressen: iiekwel, Sluisdijkstraat 81, een rozen krans in etui. Nebbeling, Zuidstraat 44, een blauw-bond •postduif N 27x25 90854. Opmeer, Tuinstraat 7, een bronzen me daille voor 121/,-jarige dienst S. de Jong, Keizerstraat 84—80, een ro zenkrans en een Christusbeeldje in etui. Beimers, Keizerstraat 40, een doosje met koperen horlogeketting. Vroom, Rijksveldwachter, te Julianadorp, een rieten koffertje. Pruiksma, Bloemstr. 21, een rozenkrans. Gieling, Achterstraat 45, een wit hondje met zwarte oortjes. M. Klooster, Sluisdijkstraat 42, een rij wielbelastingmerk. H. Burger, Janzenstraat 48, een vulpen houder zonder dop. Bergwerf, Balistraat 11, een communie- boekje, en *n mantelceintuur zwart met beenen ringen, de Waard, Westgraoht 88, een zakmesje. Houtkoop, Singel 12, een rood gekleurd etui met potlooden. Luijt, van Galenstraat 87, een kinderpor- temonnaie met Inhoud. Harjer, Schagenstraat, een kindersohoen- tje (geel). C. Klerck, Keizerstraat 109, een wit zijden zakdoek. van Breederode, Bothastraat 45, een wit kinderhoedje. J. A. Frotté, Stationstraat 12, lorgnet in etui Pronk, Huisduinen 58, doublé armband. M. de Waard, Westgracht 88, tw.ee witte duiven. Sijbel, Gravenstraat 22, een zwart kinder- sohoentje. W. Hintertur, Wilhelminastraat 92kv een bruin damestaschje met inhoud. Antmn voor do marine. Voor de opleiding tot adelborst waren in Indië 8 plaatsen voor den 8-jarigen en 8 plaatsen voor den 4-jarigen cursus open gesteld. Het «Bat. Nbl" vernam dat zich resp. 0 en 17 candidaten hadden aange meld. Naar China. Naar het „Bat. Nbl." uit de beste bron verneemt, zijn twee bestuursleden vim de afdeeling Batavia van de Kuo Min Tang, de bekende Ohineesche vereeniging met communistische tendenzen, naur Oan- ton vertrokken, teneinde besprekingen te voeren met het hoofdbestuur aldaar in verband met den toestand in China en de eventueel van de Chineezen in Indië te verwachten hulp. In Indië hebben thans reeds heimelijk geldinzamelingen plaats voor ondersteu ning van de landgenooten in het moe derland. Het is te verwachten, zegt het „Bat. Nbl.", dat genoemd bezoek der bedoelde bestuursleden van groote beteekenis zal zijn op de mogelijke reactie, welke de ge beurtenissen in China eventueel hier zou den kunnen teweeg brengen, het ligt immers voor de hand, dat zij zullen terug- keeren met de noodlge Instructies. De geldinzamelingen hebben uitsluitend ten doel de voortzetting van' de geweld dadige actie in China mogelijk te maken. De communisten. Ook het „Bat. Nbl." wijst er op, dat de communisten wederom een verhoogde werkzaamheid vertoonende geheime vergaderingen zijn opnieuw ingezet, ter wijl de kortgeleden gestaakte cursusbij eenkomsten weer zijn aangevangen. Het ligt in de bedoeling, dat het lid van het hoofdbestuur Alimin binnenkorf een propagandareis gaat ondernemen naar Menado en Ambon. Hiervoor wordt thans gecollecteerd onder de leden, die elk f 3 hebben te offeren voor de bestrijding van de reiskosten van genoemden propagan dist, al heet bet, dat dit geld bestemd is voor de instandhouding van de drukkerij der P. K. L Naar de Noordpool per Zeppelin. Het HbL meldt: Naar onze Berlijnsche berichtgever telefoneert, verneemt de „Lokalanzeigeri', dat men de kosten voor de Noordpool-Zep- pelin door het Duitsche volk wil doen bij eenbrengen, o.a. door gedurende eenige maanden bijdragen In te zamelen op de scholen, bij de ambtenaren, de patroons, de vakvereenigingen, in de schouwbur gen, de bioscopen enz. De .„Vorw&rfs" merkt reeds op, dat de sociaal-democratische vakvereenigingen er niet aan denken voor dit doel geld te geven, daar de werkgevers er wel voor zorgen, dat deze arbeiderskasse» voor an dere doeleinden noodig zijn. Vliegongeluk. Londen, 18 Juli Een Engelsche vlieg machine Is in Mesopotamië gevallen. De beide inzittende vliegers werden gedood, dood. Reizen naar en door Dultschlnnd. Een modewerker van do N. Rott Ort schrijft dd. 4 Juli aan zijn blad o.a.: Wie de verschrikkingen van het pns- 8eeren der Duitsche gnia ln den oorlog b-»«ft gekend, en het ongeluk heeft gehad om nog lang na den oorlog, »n vooral ln <je inflatiejaren, de Duitsche grens over te moeten, zal niet gauw de eüende ver geten, de stations te Elten en Bentheim, om maar een paar van de meest be ruchte te noemen, om in of*uit Neder land te komen. Ik heb wel zeer levendig aan deze tijden moeten terugdenken, toen ik dezer dagen in één der vele mooie D- treinen, die Nederland tegenwoordig met Zwitserland en Zuid-Duitschland verbin den, voor het eerst weer Elten voorbij stoof. Wat een genot om dit kleine onoog lijke houten loodsje, dat meer dan 10 jaar lang een internationaal publiek tot uren lang oponthoud dwong, nu weer in volle vaart voorbij te stoomen en op een afstand te kunnen „bewonderen"! Zelden heeft waarschijnlijk zoo'n klein oud stationne tje zooveel angst, wantrouwen, bedrog, on beleefde toon. spanning en dergelijke on aangename dingen aanschouwd, als juist dit stationnetje in Elten. Duizenden Ne derlanders zullen er een liedje van kun nen zingen. „Het is weer net zoo als t geweest is" zou men kunnen zingen, als men te Em merik, als van ouds, gevisiteerd wordt Maar wat een verschil, vergeleken bij de laatste jaren in Elten. De Duitsche douane-ambtenaren zijn de vriendelijk heid en voorkomendheid zelve. In de meeste gevallen behoeft men zijne bagage in het geheel niet te laten zien. Men vraagt U heel vriendelijk of U iets aan te geven heeft, waarbij men met name naar tabak, sigaren, koffie en thee vraagt Luidt het antwoord ontkennend, dan krijgt men direct het bekende krijtstreepje op koffer of reistasch. Ook bij de groote bagage is men zeer tegemoetkomend en een uitpakken van koffers, 'tgeen vroe ger zoo dikwijls tot groote ergernis van het reizend publiek geëisoht werd, komt nu zelden meer voor. Er is trouwens ook geen tijd meer voor. De groote sneltrei nen stoppen in Emmerik nog slechts ruim 20 minuten. Naar passen wordt nau welijks nog gekeken. Op het Nederland- scho traject worden de passen ln den trein tusschen Arnhem en Zevenaar na gezien, zoodat de trein in Zevenaar slechts enkele minuten oponthoud heeft. Een na zien van de bagage in Zevenaar heeft bij het vertrek der treinen naar Duitsohland geen zin. Bij terugkeer tibht Nederland kan men tegenwoordig de ervaring op doen dat men te Emmerik vriendelijker en tegemoetkomender behandeld wordt dan te Zevenaar. Niet, dat de douane te Zevenaar onaangenaam of hinderlijk is, maar tegenover de bijzonder vriendelijke en voorkomende wijze, waarop men te genwoordig door de Duitechers behandeld wordt, deed een ietwat onvriendelijke toon bij den terugkeer naar Nederland te Ze venaar toch minder prettig aan. Naar ik later hoorde wordt aan deze nieuwste Duitsche methode aan de grenzen van hooger hand het grootste gewicht ge hecht. Men gaat zelfs zoover, dat men ge regeld door hoogere douane-ambtenaren in civiel het optreden der eigen douane ambtenaren laat controleeren. Bij het ge ringste vergrijp tegen de zeer strenge voorschriften, dus bij een minder aange name bejegening van het reizende pu bliek, moeten dergelijke ambtenaren di rect van de grensstations verdwijnen. Ais nu de passen en de verouderde visa-rom mel eindelijk wordt afgeschaft, is het rei zen door en naar Duitschlaijd werkelijk weer een genoegen geworden. Want ook de treinen zijn weer veel be ter en vooral sneller geworden. Ook laat het aantal verbindingen niets meer te wenschen. UIT DE PERS. De fcablnetcrisis. Het „Utrechtsch Dagblad" (Ub.) acht het noodzakelijk, „zeer duidelijk verzet aan te teekenen tegen de beweging die er in onze geheele pers, van christelijk- historlscli af tot sociaal-democratisch toe aan den gang is, om Koningin en volk af te brengen van de gedachte der continuï teit in die leiding van 's lands financiën". Het blad schrijft a nu: En ten slotte: Het finanóeele vraagstuk is altijd het essentieele moment onzer landspolitiek. Voortgang op 'den weg naar herstel onzer staatsfinanciën is onverbiddelijke eisch. Indien wij niet met man en macht aan dien eisch vasthouden, dan zullen wij het zien aankomen^ dat wij, na bijna aan het ontzettend© gevaar der inflatie ontsnapt te zijn, door een sociaal dilettantisme, waarvan ook de rechtsche partijen aller minst vrij zijn, wederom aan de mogelijk heid van staatsbankroet worden prijs ge geven. Indien de liberalen een meerder heid hadden 'behaald ln het parlement, dan ware van Gijn de aangewezen per soonlijkheid geweest om de reconstruc tieve taak van Oolijn over te nemen, maar nu de nieuwngeboren politieke situatie een parlementair kabinet der rechterzijde eisóht, nu schrijft het landsbelang voor, dat het werk van Oolijn ononderbroken wordt voortgezet en hehooren de libera len, willen zij, wat een der kernen Is van hun beginsel, dat landsbelang dienen, de sterke figuur die wij zoo noodig hebben voor het duurzaam herstel onzer financiën niet aan te vallen, maar te steunen. De grenzen der politiek© mogelijkheden laten zonder twijfel een opdracht tot ka binetsformatie aan den heer Oolijn toe. De stembus heeft ondubbelzinnig de be geerte van ons volk naar bestendiging van een christelijk 'bewind aangetoond en het is deze groote lijn, niet de détails van de stembusuitsiag, waarmee in de de eerste plaats is rekening te houden. En waar financieel herstel zoo klaarblij kelijk de voornaamste taak zal moeten zijn der komende regeering, zou het te betreuren zijn, indien van die herstelge dachte werd afgeweken door een ander tot kabinetsformateur te benoemen dan wie ter rechterzijde het beste tot voort zetting van de financieele reconstructie in staat is, den heer Oolijn. Ten aanzien van de nieuwe parlemen taire werkzaamheid nu heeft de Vrijheids bond een groote mate van verantwoorde lijkheid. Iedere politiek van financieel herstel zal een belangrijk contingent der rechterzijde tegen zich hebben. De Vrij heidshond kan, door onvoorwaardelijk de reoonstructiepolitiek van een nieuw op tredend kabinet dat die reconstructie be geert, te steunen, een dienst aan het land bewijzen1 en tevens er blijk van geven, dat hij in nauwkeurige overeenstemming leeft met zijn eigen beginaeL Elke actie van den Vrijheidsbond tegen een kabinetsformatie en later tegen een regeeringspolitiek, die voor alles de straffe bezuiniging wil doorvoeren, die wij zoo noodig hebben, is spelen in de kaart van radicalisme en sociaal-demo cratie, en vertoont een gemis van besef van politieken ernst. Wil de Vrijheids bond de 'beteekenis zijner positie en ver antwoordelijkheid beseffen, dan heeft hij Oolijn te steunen, nu hij van Gijn niet krijgen kan. Uit „Het Volk" (ad.): De christelijk-historisdhe zoowel als de katholieke peis liet aanvankelijk geen twijfel aan hare meening, dat Oolijn nu geen grooter dienst aan de rechtsche koa- litie en aan het land kon 'bewijzen, dan door uit de leiding der staatszaken te ver dwijnen. De christelijk-historisohe „Ne derlander" was al duidelijk genoeg door op te meiken, dat de sterke teruggang der antirevolutionairen, „na de zeer persoon lijke campagne van den bekwamen leider dezer partij", aan die groep „iets te zeg gen" had, al liet het blad beleefdheids halve nog in het midden wat dat „iets" was. De 'katholieke „Residentiebode* was overduidelijk door te schrijven, dat het „je reinste* dwaasheid" zou wezen, dat er „geen denken aan" kon zijn, om „den op 't oogenblik onpopulairsten man van Ne derland tot leider der regeering te promo- veeren", maar dat Oolijn „voorloopig te rugtreden* moest De katholieke „Maas bode", iminder op den man af, maar toch ook onmiskenbaar duidelijk, schreef dat „voorop moet staan dat Nederland vraagt een nieuw Bewind" en dat er zoowel „nieuw© vormen* als „nieuwe mensdien" moesten' kooien, wanneer de rechterzijde „beleid zal toonen". Het schijnt echter, dat er uit het katho lieke hoofdkwartier aan de katholieke pers een wenk is gegeven, dat men bij het propageeren van dit alleszins verstan dige inzicht volhardend', de tot-standfco- iiiiug van eed reohtsoh ministerie, gezien Colijns hardnekkigheid, in gevaar zou brengen. Althans „Do Tijd" en „de Maas bod© bevatten Woensdagavond tegelijker tijd een artikel, waarin precies hetzelfde, gedeeltelijk zelfs met dezelfde bewoordin gen, 'betoogd werd. „De Tijd" noemde een „volstrekte uitsluiting van den heer Oo lijn geenszins toelaatbaar* en. „weinig in overeenstemming met de logica*. Terwijl de „Maasbode" dekreteerde: „Oolijn uit sluiten, zooals de socialisten dat gaarne zouden doen, is al te mal", en het blad met het volste respect afwachten wilde, „wat de Koningin omtrent de persoon van den formateur zal beslissen.^ Dit laatste blad, toen het 'aldus toch eenmaal zijn draai nam, volstond dan ook niet met een halven draai Terwijl het blad eerst „nieuwe menschen" en zelfs „tabula rasa", volledige opruiming van het heele kabinet-Ruys eisphte, begint het nu zelfs zoowaar Oolijh te verdedigen. Het Invorderen der belastingen. „Het Vaderland" wijdt een artikel aan de centralisatie der belastingkantoren en de bezwaren, die bij invordering der be lastingen worden ondervonden. Na eraan herinnerd te hebben, dat de rijksbelas tingadministratie de proefneming der 'centralisatie geslaagd acht, wijst het blad erop, dat van de belastingbetalers toch een stroom van klachten naar de bureaux der dagbladen uitgaat Wat hei belastingbetalend publiek in zijn geheel 'betreft het werkelijk 'be talend deel der 'burgerij namelijk dit blijks geenszins gerust over de uitwer king vap bet nieuwe stelsel Meer en meer wint daar de vreeè veld, dat de enorme uitbreiding, welke het beheer .van een kantoor door centralisatie on dergaat een geregelde en snelle invor dering van belastingen niet bevordert, maar Integendeel de invordering ver traagt Zoodat men gemeend heeft te ikunnen oonstateeren, dat een belang rijk deel der 'belastingbealers onver schilligheid aan den dag is gaan leggen ten aanzien van de invorderingspogin- gen van dén fiscus. Een onverschillig heid, een soort lijdelijk verzet, waaruit een groot financieel nadeel voortvloeit voor de gemeenschap doordat, volgens de onmogelijkheid om de tot groote be dragen opgeloopen achterstallige belas tingschulden desnoods bij executie in te vorderen, bedragen die in totaal in de honderdduizenden loopen jaarlijks moeten worden afgeschreven. Het Haaigsche blad zegt dan, dat de in- TOrderingsmoellijkheden intussohen iets aan het licht hebben gebraoht, waarop het wél gewenscht is de aandacht te vestigen. Als gevolg van het oentraliseeren is imen er toe gekomen om onze ouderwet- soh© invorderingsmaatregelen aan cri- tiek te önderwerpen in sterker mate dan tot dusver gebeurd was. Uit bere keningen kan men afleiden, dat het publiek tot een zeer hoog percentage slechts door uiterste dwangmaatregelen zich tot betaling liet dwingen. In het bijzonder waren' het de loontrekfcenden, die zich al zeer weinig vlot in het be talen toonden. Zoodat het aantal loon- vorderingen waarbij de werkgevers worden gedwongen om de verschuldig de (belasting op loon en salaris in te houden tot in de duizenden ging loopen. Geen betalingen uit eigen 'beweging, maar het verschuldigde laten afhouden van weekloonen of maandsalarissen, bleek het parool te zijn geworden van een belangrijk deel der belastingbeta lende burgera Het „Vad." riet hierin een vingerwij zing voor de belastingadministratie en voor de regeering, om mede te werken, teneinde de belastingverrekening te doen gesChfeden in de lijn welke het publiek blijkbaar wenschl Namelijk door een wettelijke regeling te treffen, zooals in verschillende lan den reeds bestaat, waarbij met iedere uitbetaling van loon of salaris de werk gever een zeker percentage inhoudt voor afdracht aan de gemeenschapskaa Met een matig percentage zou men kunnen volstaan, De zekerheid; dat over het verdiende bedrag een matige belas ting binnen komt, zou ongetwijfeld op wegen tegen de thans op de kohieren uitgetrokken bedragen, welke tot een groot percentage niet anders dan een fictie zijn. Men heeft méér dan één vo gel in de hand dan aan tien in de lucht! Wat de schatkist er door wint, kan, aldus concludeert het blad, ten goede ko men aan allen, door een overeenkomstige verlaging der heffingsperoentages. INGEZONDEN. Zeer geachte Redactie. Vergun mij een kort laatste antwoord aan het adres van den heer A. P. Staalman, in Uw veelgelezen blad, waarvoor mijn beleefden dank. De heer Staalman heeft zich van een bijzondere .wijze laten kennen. Hij zegt, dat hij de „heeren van het land kent" en waaut zich dus een menschenkenner. Maar dat is een grapje van hem, zooals hij wel meer grapjes heeft gemaakt. An- thropoloog is hij niet; hij is...... zoöloog. Het landleven sohijnt hem hiertoe te hebben gebraoht, want z'n kennis van zeker eenhoevig dier is boven allen lof. Mis schien kont hij ook wel de spreuk der ouden: Asinus aslnum fricat. En onbe wust volgt de heer Staalman èn in z'n rede èn in z'n wederantwoord aan mij de methode van een lagere diersoort, die de heer Staalman bij voortgezette studie ook wel zal leeren kennen en die, door sepia af te soheiden, zich voor zijn vervolgers onzichtbaar maakt. De heer Staalman haalt namelijk zooveel overhoop, dat hjj op het punt ln kwestie niet ingaat en verdwijnt. Toch kan ik het niet nalaten hem te prijzen voor één zinnetje, dat zooveel wijsheid verbergt, dat ze wel voor het nageslacht bewaard mag blij ven. Hij schrijft n.1. over z'n kennis van „de heeren van het land'„de geschiedenis zal daarover recht doen". Nog één stapje moet de heer Staalman doen on dan is hjj er. Hij moet nog komen tot de conclusie: de geschiedenis heeft daarover recht gedaan. En als hij zoover is, dan zal hij het voorbeeld van zijn collega K o 11 h e k vol gen en tot de overtuiging komen, dat zijn volgelingen de consequentie wekken en óf links 6f reohts gaan; maar dat ze in ieder geval genoeg hebben aan al de „persoonlijke hatelijkheden" van den heer Staalman, die met een principieele politiek niets te maken hebben. En dat beeft de jongste stembus den heer Staalman toch wel kunnen leeren.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5