NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Kiespijn Eerste Blad. BUITENLAND Het geheim van de Verpleegster Nr. 6052. DONDERDAG 16 JULI 1625. i.i i ii 53«!e JAARGANG. «5 f2.-, Ned. 0. en W. reep. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 5Q en, 1412 Vrijdag 179.41 DUITSCHLAND. Het waarborgverdrag. De wrijving in den boezem van het rtykskabineL Het nBerL TagebL" weet te vertellen, dat Dinsdagavond de ministerraad zidh al met de antwoordnota aan Rriand heeft' beziggehouden en dat het daarbij tus schen de ministers Stresemann en Schiele tamelijk heftig is toegegaan, waarbij de rijkskanselier trachtte te sussen, hetgeen mislukte. Daarop verzocht men minister Gessier aan den strijd een eind te maken doch deze weigerde zich er in te mengen. Ten slotte trad minister Brauns als be middelaar op, maar ook deze kon de twee opgewonden collega's niet tot elkaar bren gen. Men bepaalde slechts, dat gisteren het kabinet de nota definitief zou opstellen, dat heden de minister-presidenten der landen er over zullen worden gehoord en dat het antwoord Zaterdag, na in de commissie van buiten!, zaken te zijn be handeld, zal worden afgezonden, dus nog voor de groote politieke debatten In den rijksdag, die Maandag en Dinsdag zullen plaats hebben. In verband met een en ander houdt het „BerL Tageblatt' rekening met de moge lijkheid van het aftreden van Stresemann en niet van het heele kabinet Reeds Dinsdag stond de Berlijnsche pers vol met dergelijke geruchten, die echter door de rijkskanselarij en het lijforgaan van Stre semann, de „TfigL Rundschau", catego risch werden tegengesproken. Is echter hetgeen het „BerL Tag. vertelt juist, dan winnen dergelijke geruchten natuurlijk ©enigszins aan waarschijnlijkheid. Van andere zijde verneemt het HbL in- tusschen, dat de mogelijkheid bestaat, dat met de bespreking over de nota van antwoord en de verzending daarvan tot het 'begin van de volgende week wordt gewacht en dat dus ook de Rijksdagde batten nog worden uitgesteld. Uit al deze berichten blijkt echter, dat de stemming in politieke kringen te Berlijn weer eens uiterst nerveus is. Het Duitsche antwoord op de nota van Briand zal vermoedelijk de volgende week worden verzonden. Morgen be spreekt het kabinet het ontwerp. Daarna komen de minister-presidenten der bonds staten aan de beurt en ten slotte moet de commissie van buitenlandsche zaken haar meening nog zeggen. Als dit alles ge schied is, kan de nota in zee gaan. Voor zoover reeds bekend is, zullen behalve de Duitsche volkspartij ook het centrum, de Beiersche volkspartij en de oeconomisohe vereeniging de buitenland sche politiek van de regeering blijven steunen. De houding van de Duitsoh- nationalen is intusschen nog uiterst vaag. FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. Met licht opgetrokken schouders dan tuurde Wung Lo naar zijne handen, alsof hij niets gehoord had. Ofschoon hij een heerschap was, dat met trotedhe verwach ting sommige dingen over het hoofd kon zien, scheen toch de aanraking van de on beschaamde vingers van den Eugelach- man door te dringen door zijne kostbare zijden kleederen en zijn hart te besmetten. Wung Lo hield niet van de Engelschen, al waren ze ham ook voordeelig. „Wung Lol" riep Philip nog eens. „De man, van wien ik je sprak, is hier; die groote Trom met die vreemde oog-en!" „Ik wist dat," was het geroede ant woord, dat gegeven werd, zonder dat hij daarbij een spier van het hoofd of van de schouders vertrok. Op dezen laatston rustten Philips vingers nog. „De zooman is bh hem, die kerel met die groote sigaar! Dien ken ik ook. Hij is wel drie man waard, zoo sterk en slim is hij. „Onzin,' mompelde Philip ongeduldig, met een gevoel alsof hij door zoo'n min derwaardigen vreemden oplumklthoudcr tèrecht gewezen wafl. „Je bent hier op je eigen terrein, Wung, en Je kunt hem best op de een of andere manier mollen; en dan la de zaak uit de wereld. Laat hen zich bijvoorbeeld doodiooken aan Je stln- Eein deel hunner, wier orgaan de Deut- sche Zeitung is, voert een principieele op positie tegen den rijksminister van bui tenlandsche zaken en daarom ook tegen diens politiek. Deze groep verwacht geen heil van onderhandelingen met de gewe zen vijanden. Zij richt echter haar actie vrijwel uitsluitend tegen den persoon van dr. Stresemann en wordt daarbij gesteund door de volschen. De tweede groep wil dat om redenen van binnenlandsche politiek en van oeconomischen aard het kabinet-Lu- ther in elk geval aan het bewind blijft en de derde groep, die het grootste gedeelte van de Duitsch-nationale Rijksdagleden telt, weet nog niet wat zjj wil; zij heeft zich nog niet voor en nog niet tegen het garantieverdrag uitgesproken. In verscheidene politieke kringen en zelfs in kringen van de oppositie is men van meening, dat het heengaan van Stre semann thans zeer nadeelig voor Duitsch- land zou zijn, daar zijn heengaan de pogin gen zou bemoeilijken van de Duitsche re geering tot het verkrijgen van een inter nationale conferentie, waaraan de Duit sche gedelegeerden met dezelfde rechten als de gedelegeerden van andere staten zouden deelnemen. Dr. Stresemann schijnt zijnerzijds vast besloten niet vrij willig het veld te ruimen. Hij kan rekenen op den steun van de Duitsche volkspartij, die reeds meer dan eens te kennen heeft gegeven, dat zij de buitenlandsohe poli tiek van haar leider goedkeurt. N. R. Ot Berlijn, 15 Juli. Het rijkskabinet Is van ochtend om 11 uur bijeengekomen ten einde een laatste bespreking aan het ant woord op de Fransche nota van 10 Juni inzake het garantieverdrag te wijden. De zitting duurde tot 2 uur en volgens een officieel communiqué waren alle minis ters het eens over den vorm en den in houd van het antwoord. De inhoud van de Duitsche antwoord nota zal, zooals gebruikelijk, geheim wor den gehouden tot de nota te Parijs is overhandigd. Voorzoover bekend is voor ziet de nota de mogelijkheid van het voortzetten der gedachtenwisseling, maar verklaart dat de Duitsche regeering zich zal kanten tegen een eventueelen door tocht van Fransche troepen door Duitsch- land en voorts dat zij Frankrijk niet zal kunnen erkennen als garant voor een verdrag dat Duitschland met Polen of Tsjecho-Slowakjje zou sluiten. De valorisatie ln Duitschland. Berlijn, 15 JulL De Rijksdag heeft van avond de wet op de valorisatie der hypo theken in derde lezing in hoofdelijke stemming aangenomen en wel met 280 stemmen tegen 187 stemmen en 1 ont houding. Het aangenomen ontwerp be antwoordt aan het compromis dat tus- schen de regeeringspartijen was gesloten. De crisis ln het Ruhrgebled. Wederom twee mijnen stopgezet Berlijn, 14 JulL De mijnen Rhein- Preussen I en II van het Haniel-concera zullen worden gesloten. Daardoor worden in het Ruhrgebled opnieuw 700 arbeiders werkloos. De communistische partijdag. Tweedracht Op het communistisch congres te Ber lijn blijkt steeds meer de oneenlgheld tusschen de verschillende groepen. kenden opium." „Gaat niet," antwoordde de Chinees on verzettelijk, waarop Philiip's greep op zijn Behouder ln diens boosheid vaster werd. „Als je soms bang voor dit baantje bont, moest je het liever zeggen en: er van af zien," antwoordde bij zacht opdat de man nen in de kamer het niet zouden hoeren. Zich niet verwaardigend te antwoorden, nam Wung Lo de pen weder op. Zou die gek van een Engelschanan denken, dat omdat er twee honderd pond tusschen hen omgegaan waren ten voordeole van den Chinees am dien Jack weg te moffelen en uit den weg te ruimen; hty, Wung Lo, nu maar geheel naar zijn pijpen zou dan sen, of dat hij lust zou hebben om er iets zoo eenvoudigs van' te maken als het dicht doen van een deur? Wung Lo kreeg niet gaarne voorschriften voor zijn werk. De manier, waarop hij zijn afgebroken schrijfwerk hervatte, was even duidelijk alsof hij zijn bezoeker met onbewimpelde woorden zijn afscheid gegeven had. Phi lip gevoelde zich bepaald verlegen, zooals hem in tegenwoordigheid van Maurioe Fimlim ook wel eens overkwam. Terwijl Philip nog besluiteloos naar den rug van den ijverlgen Chinees stond te kijken, ontstond er eenig lawaai aan de faro-tafeL Ben van de spelers, een schreeuwleeljjk van een 'bootsman, die dienzelfden morgen pas van Argentinië was thuisgekomen, had al zijn geld, dat hij had medegebracht geofferd en ging er van door met een woedend gezicht, zön stoel hard over den vloer latende krassen terwijl hij opstond. En, aangegre pen door een gevoel van incompleetheid, haast van verlatenheid, dat spelers soms overkomt als er uit een toch «1 klein ge- Het blijkt ook, dat bet stellen van een eigen candidaat voor het rijkspresident schap, tengevolge waarvan de heer von Hindenburg gekozen werd, lang niet de algemeene instemming had De bekende leidster Ruth Fisoher staat op dit congres in scherpe oppositie tegen de communistische afgevaardigden Catz en Scholem, die zich echter gisteren daar over uitvoeriger zouden uiten, ENGELAND. De crisis ln de Engelsche mijnindustrie. Er is Woensdag eenig schot gekomen in de crisis in de steenkoolindustrie. Men herinnert zich, dat aan het eind van de vorige week Evan Williams, de voorzitter van dè vakvereeniging van mijneige naars, verklaard heeft, dat hö niet kon belooven de opzegging van de bestaande overeenkomst in te trekken, doch de mijneigenaars voor zou stellen met de mijnwerkers te onderhandelen ln bijeen komst op „een open situatie." Oook, de secretaris van het mijnwerkersverbond, seinde uit Scarborough aan Williams of dit beteekent, dat de eigenaars hun voor stellen, die voor de arbeiders onaannem- lijk zijn, intrekken, Williams antwoord de, dat de eigenaars hun voorstellen niet hebben prijs gegeven, die nog steeds hun zienswijze weergeven nopens den grond slag voor een nieuw collectief contract, doch dat zij bereid zijn met de vertegen woordigers van de mijnwerkers elk voor stel te bespreken, dat deze mochten in dienen voor den dag, die vastgesteld is voor de opening van het hof van onder zoek. Men verwacht, dat het hof van onder zoek, dat door de regeering ingesteld is. Vrijdag zjjn werk zal beginnen. Uit het bovenstaande blijkt echter, dat er nog eenige kans is op een'hervatting van de rechtstreeksche onderhandelingen tus schen eigenaars en arbeiders. Het oongres te Scarborough was wel van eenig belang. Er werden namelijk algemeene beginselen behandeld en daar bij deed een der leden het voorstel om een internationale mijnwerkersstaking af Ingezonden Mededeallng. Da schoon plonst fraai aan Uwan vooL Zoo aij mat Erdal poot- san doot. -poetst licht uit MAÉAÉAÉÉAÉAAÉÉÉM 1*4 zeischap nog iemand verdwijnt, keken een paar der overblijvende spelers zoekend op. Uherry Plummer's oog viel op Philip, die daar nog stond en een onderdrukt ge luid van verwondering ontsnapte hem. Over de tafel heen greep hij de hand van zijn maat vast en fluisterde hem iets toe. Een andere stoel kraste over den grond, Jaok stond op, draaide zich om en wenkte 1'hlllp. Het volgende oogenblik viel Phl- llp's schaduw over de tafeL Hij kwam zoo snel nader, dat zij in hem een echten spe ler, zooals zij zelf waren, herkenden. Op de plaats waar Jaok gt-zeten had, bewees een hoop goud- en zilvergeld, dat de zee man gewonnen had. „Wil je een kans hebben?* vroeg Jack. „We zijn allemaal aan elkaar gewaagd. Ik geef de bank over; ik heb genoeg ver diend. Je kunt lm van mij krijgen voor een pruim tabak. Daaraan kun je zien, hoeveel ik er om geef." Philip lachte. Zijtoe zenuwen trilden al bij het vooruitzicht van een spannend spel en' het zou niet beleefd geweest zijn, dit aanbod af te slaan. Hij was zich bewust dat Uherry Plummer's oogen op hem rust ten, onvriendelijk en wantrouwend. Hij lachte wederom, terwijl hij een stoel nam tegenover zijn neef en zich, onderwijl hij de 'bankhouderskaarten ter band nam, hunne laatste ontmoeting in het zieken huis zeide te herinneren. Uherry Plummer bromde zoo ongema nierd mogelijk iets toestemimends. „Ik ben St. Gaul vergeten, zelde Jaok lomp. „Ik ben er heelhuids uitgekomen, niettegenstaande de dokters, vermoed Ik en nu 'ben lk voor mijn pledzier uit." Philip spreidde de kaarten netjes voor hem uit, de beelden naar beneden, en ter te kondigen zoodra er een politieke toe stand ontstaat, die tot oorlog zou kunnen leiden. Daarop deelde Robert Smillie mee, dat het Internationaal mijnwerkers- verbond op handslag besloten heeft, dat de mijnwerkers, als de kapitalisten in de verschillende landen hun volken weder- zijdsch tot den oorlog zouden ophitsen, zouden weigeren oorlogstuig te helpen leveren. Te Scarborough Is voorts vastgesteld, dat er op het oogenblik van de 799.812 georganiseerde mijnwerkers 814.939 werk loos zijn. Van elke 8 man verdienen er twee minder dan 40 shilling per dag. De minister van arbeid deelde Dinsdag in het Lagerhuis officieel overeenkomstige cijfers mee. Daaruit blijkt hoezeer de steenkolenindustrie achteruit gaat Ver leden jaar waren er op het laatst van Juni 29.700 werkloozen, op het laatst van October bedroeg dit cijfer 129.924 en eind Juni van dit jaar 814.600, Het mijnwerkerscongres te Scarborough heeft gisteren een motie aangenonfen, waarin het verklaart geen hof van onder zoek te kunnen aanvaarden, welks kenne lijk doel Is na te gaan of de loonen der mijn werkers verminderd en of hun werktijd verlengd kan worden. Deze Bingen, zegt de motie, zijn bö het laatste onderzoek ampel nagegaan. Het oongres geeft voorts te kennen dat de mijnwerkers bereid zijn de mijneigenaars in een open conferentie te ontmoeten. Later werd geoonstateerd dat de mijn eigenaars niet bereid waren hun voorstel len in te trekken, wèl echter ze voor het oogenblik op te schorten en voorstellen van de wederpartij te bespreken en te overwegen. Niettemin schijnt de zaak voor het oogenblik op het doode punt gekomen te zijn. Nieuwe Engelsche kruisers. Het comité onder Lord Birkenhead heeft de besprekingen over den bouw der kruisers geëindigd; het voorstel zol giste ren aan het kabinet worden voorgelegd. In den boezem van het oomité is een com promis tot stand gekomen in dien zin, dat dit jaar vijf kruisers van elk 1&000 ton op stapel gezet zullen worden, en de volgende zes jaren nog zeven kruisers van dezelfde grootte. Op, de begrooting van dit jaar zal de post dus slechts wei nig drukken. De werkloosheid in Engeland. Londen, 14 JulL Volgens offlcleele op gaaf bedroeg het aantal werkloozen op 6 dezer 1.800.800 of 8948 minder dan een week te voren en 275.749 meer dan in 1924. Engeland en Marokko. London, 15 JulL Chamberlaln heeft vandaag in het Lagerhuis den tekst mee gedeeld van het antwoord van de Engel sche regeering op de voorstellen der Fransche en Spaansche regeeringen in zake Engeland's samenwerking ten op zichte van Marokko. De Engelsche regeering heeft geant woord, dat zij bereid is de verplichting volgens het verdrag yan Tandzjer om mee te werken tot het waken tegen contrabande in de territoriale wateren na te komen, doch niet voornemens is deel te nemen jn eenigerlel actie daarbuiten. Evenmin kan zij er berusten ln de veronderstelling, dat de territoriale wateren zich bulten de 8- Ingezonden Medodeeling. mijlsgrens zouden uitstrekken. De regee ring verzet zich tegen het zenden van troepen naar Tandzjer in de meening, dat zulks in stee van een aanval op die stad te voorkomen, dien veeleer zou uitlokken. Wat het voorstel betreft om Inboorlin gen uit de Spaansche zone uit te leveren aan de Spaansche overheid, besefte de En gelsche regeering, dat, afgescheiden van ae practische onuitvoerbaarheid van der gelijke maatregelen, deze nutteloos zouden zijn als middel om een eind aan den op stand te maken en nog meer onrust en last zouden veroorzaken. De Engelsche regee ring was het er mee eens, dat niet geduld mag worden, dat Tandzjer het centrum van de opstandige woelingen zou worden. De macht om zulks te voorkomen is toever trouwd aan het bestuur van Tandzjer en de Engelsche consul-generaal zal zijn col lega's steunen bij het instellen van de ver- eischte lichamen. Londen, 18 Juli. Op de Engelsche nota aan Spanje en Frankrijk inzake sa menwerking ln Marokko zijn nieuwe po gingen van de Fransche en Spaansche diplomatie gevolgd om Engeland van de noodzakelijkheid en de voordeelen van samenwerking te overtuigen. De regee ring is echter vast besloten voet bij stuk te houden. Ook beweert men, dat de steun van de bondgenooten aan de Engelsche belanghebbenden ln China waarlijk niet van dien aard is om Engeland tot verdere offers voor die bondgenooten te bewegen. MAROKKO. De strijd ln Marokko. Verliezen der Hitmannen. Tanger, 15 JulL Een officieel commu niqué meldt, dat de Franschen den Rif mannen ernstige verliezen hebben toe- 8ebraeht bij een aanval van hen tegen iela Ahoss. De Rifmannen werden met behulp van vliegtuigen teruggedreven. De vijand deed verscheidene vergeef- sche pogingen zich uit Tanger van am munitie en levensmiddelen te voorzien. De Spanjaarden hielden alle oonvooien aan. De oorlog in Marokko. Fez, 14 JulL In den nacht van 12 op 18 Juli sloegen de Franschen den vijand, die aanvallen deed op den post van Aln Boeaissa, ten N. O. van Teroeal, en op de Fransche positie te Skiffa, ten Z.O. van Teroeal, af en brachten hun ernstige verliezen toe. Een opluchting voor de bevolking. Volgens een telegram uit Wiesbaden aan de Matin, ls de Marokkaansche divi sie, die in de Palts ligt, in de omstreken van Landau, ingescheept naar Marokko. BELGIE. Belgische scheepvaart Groote vertieren. De Belgische regeering gaat .zich thans bezighouden met den toestand, welke is ontstaan door den gang van zaken bij de wijl hij dat deed, zette de man tegenover hem vijl pond op den koning en vijf op de tien. De anderen zetten kleinere be dragen in. Toen begon Philip de kaarten om te draaien1 met het eentonig reohts-links, rechts; en in het Gouden Pa radijs ontstond weder de grootste stilte, waarin allen, die gezet hadden, gespannen toezagen, oan zoo snel mog< lijk te weten of de kaart, waarop zij gewed hadden, ten gunste van den bankhouder of ten gunste van 'henzelf zou worden gekeerd. De koning viel den bankhouder toe, en het geld was van Philip. Twee slagen later viel de tien, ook voor Philip. Zonder oen woord te zeggen, toen deze het geld op nam, vernieuwde Jaok zijn inzet op elke kaart Niet alleen vernieuwde, maar hij verdubbelde dien tien pond op elke kaart En koning en tien vielen wederom Philip toe. Wederom nam hij het geld op van de bedoelde kaarten. ,De derde keer zullen zij dien kant niet op gaan," zeide Geoffrey Deeniomd hard op. Terwijl de bankhouder, na het uitbe talen en opstrijken van geld, op nieuwe inzetten wachtte, verdubbelde hij zijne zetten opnieuw, nog steeds vasthoudende aan zijne oorspronkelijke keus. Door 'hun spelersoverleg daartoe gedreven volgden de anderen zijne taktiek en toen Philip de kaarten' wederom begon te keeren stond er wel vijftig pond op den koning en everweel op den tien. En twintig pond op elk van deze kaarten, op een net recht stapeltje was van éen en denaelfaen in- zetter afkomstig, van Geoffrey Deemond. Toevalligerwijze was het spel VTijwel op deze beide kaarten geconcentreerd ge raakt; de andere waren haast geheel on bezet, behalve een aas, dat met tien pond „gedekt" was ongeveer. Bij de eerste wending viel dat aas voor den bankhouder. Niemand lette daar veel op, zelfs niet de belde mannen, die er op gezet hadden, en dus hun inzet kwijt wa ren. Zij letten' op de tien en den koning, de kleine kaarten, en kaarten, die heele tmbrI niet gedekt waren; vielen zonder de aandacht te trekken. Toen verscheen de koning de linkerzijde en Plhillp streek het geld van de verliezende tegenpartij van de tafeL Rondziende voor nieuwe zet ten, wachtte hij weder even. Bij wijze van spot zette een man met een korte zwarte baard een halve kroon op een kaart, maar andere liefhebbers waren er niet meer. Hij begon de kaarten weder te kee ren. Bene negen werd gevolgd door eene zeven. Er ontstond eert gemompel onder de lnzettars, toen de volgende kaart, nog op hare zijde staande, zichtbaar werd. Het was een tien en al weder was het geld voor Philip. „Dat is het toppunt," riep iemand. „Driemaal achter elkaar alles gewonnen 1 Dat ls niet fatsoenlijk!" En de spreker keek den 'bezoeker bewonderend aan, alsof hij de kunst van die geheime gave wilde afkijken, die hij scheen te bezitten, terwijl Cherry Plummer iets over onge hoord geluk bromde tegen Jack. Deze had voor de aankom est van zfln neef Philip May veel gewonnen van eenige zeelui met hunne gages nog ln hunne zakken om op te maken, want gages van zeelui kun nen nooit lang duren, dat ls nu eenmaal een feit (Wordt vervolgd.) COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING f OMfOTG.fOTO f 1 land€n 1420 ZonfcasMad I Ü.5U, f 0.70, f 0.70, f 1.5». Modeblad rasp. 10.96, f 1.26, f 1.25, f 1.60 Losee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Po st-Gd rorefcenin® No. 16066. ADVERTENTIEN: 30 ct p. re»rel (traljard) Inge®, meded. (koloünbreedte als redactton. teket)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te btrar)v. 1 tfm 3 regels 40 et., elke regal meer 10 crt. bij vooruitbetalimg (adres: Bureau v. d. blad eu met br. ouder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeuo. 4 ct. Licht op voor auto's en fietsen: Donderdag 16 Juli9.41 uur, 48) en Aangezichtspijn verdrijft men het beste door Sanaplrln-Tabletten (Mijnhardt). Per glazen Buisje 76 ot. Bij Apoth. en Drogisten.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1