BINNENLAND LANDBOUW. „Hy heeft nooit een cent voor zijn ver diensten gekregen, die hy in den oorlog ter beschikking van zyn land stelde. In Mount Vernon is hy het hoofd van een van de wetenschappeiyke afdeelingen. In de uitvinding van het toestel dat van zooveel waarde zou biyken by het kan keronderzoek, heeft hy gewerkt op grond van de bekende feiten betreffende het vergrootingsvermogen by verschillend licht. Koninklijke Belgische Lloyd, welke scheepvaart-onderneming, naar men weet, met staatsgeld wordt gesteund. Het blijkt, dat de verliezen van de ree- derij, die in 1928 22 millioen beliepen en in 1924 2 millioen, dit jaar reeds weer de 4 imillioeni hebben overschreden. Daaren boven is de maatschappij thans vrijwel van middelen ontbloot. De staat van zijn kant heeft totdusver bij de reederij in het geheel ongeveer een 100 millioen verloren FRANKRIJK. Saboteurs. Marseille, 14 Juli. In het machinedepot van Ia Blaucarde zijn daden van sabotage gepleegd, die ernstige gevolgen na zich hadden kunnen sleepen. Deze sabotage is gepleegd op locomotieven, welker machi nisten bekend staan wegens hun groote sympathie voor de revolutionaire ideeën Het proces-A ngerxtein. Berlijn, 15 Juli. De advocaten van An- gerstein hebben toch nog een verzoek om gratie ingediend. Angerstein heeft met het ook op zijn 'broeder hierin toegestemd, imits er wordt bijgevoegd, dat hij zelf op deze gratie geen prijs stelt ITALIË. De oppositie tegen het bewind van MussollnL Een protest b]j den Koning. Rome, 15 JulL Het uitvoerend comité van de Aventijnsche afgescheidenen, sa mengesteld uit de meerderheid van de afgevaardigden der partijen, die zich ver zetten tegen het fascistisch regiem, tee- kende Woensdag een politiek document, dat, naar gemeld wordt, eigenlijk een laat ste alles omvattend protest is, voort vloeiend uit een strijd van veertien maan den, wat de opposanten noemen, een con- stitutioneele regeering voor Italië. Het document zal spoedig aan den Ko ning, als hoofd der regeering, worden aangeboden. Het bevat de voorwaarden,' waarop de oppositie in het Parlement wil terugkeeren. Het document is geteekend door 117 afgevaardigden. Den Koning wordt verzocht als beschermheer der con- stitutioneele integriteit geen verdere niet- constitutioneele handelingen der regee ring goed te keuren. De oppositie beschouwt ait document als een laatste waarschuwing aan de re geering en hoopt hierdoor ook de hou ding van den Koning tegenover Musso- lini en het „zwarte-hemden"-regiem te kunnen vaststellen. CHINA. De onlusten in China. Washington, 14 Juli Het departement van staat houdt voeling met de ondertee kenaars van het verdrag der negen mo gendheden, om zoo spoedig mogelijk tot een conferentie te Peking te komen. Naar verluidt, is Coolidge van mee ning, dat de conferentie zich moet en zal bezighouden met tariefkwesties, de ex territorialiteit van alle andere vraagstuk ken, vervat in het verdrag van Washing ton. Er wordt verklaard, dat de pogingen van Amerika tot dusver beperkt zijn ge bleven tot het trachten, de medewerking van de negen onderteekende naties te verzekeren. De Ver. Staten hebben geen enkele verbintenis nopens China aange gaan friet Engeland of Japan. Het gebeurde te Sjanghai. Londen, 16 Juli. De Daily Herald pu bliceert een voor Engeland pijnlijk docu ment, n.1. een soort protocol over het on derzoek der gemengde commissie in Sjanghai, dat tot de slotsom komt, dat de commandant der Britsche politie de voor naamste schuld aan de gebeurtenissen draagt, die zooveel verbittering tegen En geland hebben gewekt. Deze feitelijke mededeelingen zijn in de geheele Engel- sche pers totdusver verzwegen. Volgens het bovenbedoelde protocol, zou de politie-commandant Abersori voor het gerechtshof verklaard hebben, dat de politie 18 studenten van de universi teit te Sjanghai gearresteerd had zonder daarbij den minsten tegenstand te onder vinden. Hij gaf toe, dat hij, vóór hij liet vuren, geenerlei waarschuwing tot de me nigte had gericht, maar dat hij alleen zijn revolver had getoond en dat onmogelijk *ie geheele menigte deze handbeweging had kunnen zien. Verder gaf hij toe, dat hij tien seconden na deze handbeweging het bevel toj, schieten had gegeven en dat onmogelijk, al had men de handbeweging gezien, de menigte van 2000 zich in deze tien seconden had kunnen verspreiden. De inspecteur Shaw gaf bij het kruisver hoor toe, dat etf 40 schoten waren geicst, en dat hij de paragraaf van de verorde ning, waarin staat, dat vóór het schieten gewaarschuwd moet worden, niet gelezen had. Politie-autoriteiten en Chineesche doktoren, die in Europa hun graad be kosteloos aan te bieden het reeds meer malen genoemde terrein aan den Kinder huissingel aldaar, om te voorkomen, dat het bekende paviljoen in de Hout daar voor zou worden bestemd. De Haarlemsche Hanzebank. Woensdagmiddag werd een 'buitenge wone algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der Hanzebank in het 'bisdom Haarlem, waar het voorstel van den raad van oommissartesen om tot min nelijke liquidatie der bank te besluiten werd' behandeld. De secretaris herinnerde aan het op 23 Jan. 1923 genomen besluit om de zaken voort te zetten: Het is evenwel niet moge lijk gebleken: Verschillende faillisse mentsaanvragen waren ingediend. Thans is er nog altijd een groep van 2 der aandeelhouders niet bereid voor minne lijke liquidatie ie teekenen. Daar het voor uitzicht op handhaving van het bedrijf vervlogen is en de kans op minnelijke liquidatie gunstig, heeft de raad van commissarissen het voorstel daartoe ge daan. De directeur deelde vervolgens mee, dat de 2 door den secr. genoemd, bijna geheel tot de „kwaadwilligen" gerekenc moet worden, hoewel een gedeelte nog niet bereikt kon worden. Het aantal kwaadwilligen bedraagt in Amsterdam 56 tot een bedrag van 45,902.543, in den Haag 17 tot een bedrag van 38,126.74, in Rotterdam (met Zee land en Gouda) 17 tot een bedrag van 50,250.82; totaal 86 met een bedrag van 134,285.09. De kwaadwilligen moeten nog voor een minnelijke liquidatie hun toestemming geven, omdat daarvoor 100 noodig is, anders moet tot een gerechtelijke liqui datie worden overgegaan. De kosten der afwikkeling hebben in de eerste helft van dit jaar 50,000 bedra gen, op inkrimping der kosten' wórdt aan gestuurd. De directeur bracht een woord van dank aan het personeel voor de toe wijding waarmee het zich van zijn taak gekweten heeft. De voorz. deelde mee, dat ter vergade ring aanwezig waren 101 aandeelhouders met 614 aandeelen, uitbrengend, 127 stom men, Daar er ongeveer 3200 aandeelhou ders met 10.000 aandeelen zijn, kon thans geen beslissing genomen worden. De da tum van de volgende vergadering wen vastgesteld op Maandag; 24 Aug. De directeur deelde mee, dat het gevolg van het verwerpen van het voorstel tot minnelijke liquidatie zal zijn de gerech telijke liquidatie, welke niet is in het be lang der crediteuren. Wanneer niet tot minnelijke liquidatie besloten werd, zou iet aantal kwaadwillige crediteuren, dat op faillissement aandringt, toenemen. Een der aanwezige aandeelhouders vroeg of bij benadering is te zeggen wat de aandeelen nog waard zijn. De directie antwoordde, dat aanvanke lijk de mogelijkheid bestond, dat het be drijf gereorganiseerd zou worden. De eerste faillissementsaanvrage heeft even wel den val der instelling na zich gesleept, zoodat reorganisatie onmogelijk is gewor den. Het verlies bedraagt 16 van de bij crediteuren uitstaande bedragen. In die omstandigheden is het absoluut onmoge lijk om te zeggen hoeveel de aandeelen waard zullen zijn. Een ander der aanwezigen^ de heer Ha geraats te 's-Gravenhage, vroeg of het niet mogelijk zou zijn, dat de bisschop pen, die den katholieken' middenstand tot De Hanze hebben gebracht, de schatten der bisschoppelijke musea ter beschik king stelden om de bank met de opbrengst daarvan te 'redden. 'De directie antwoordde, dat men na tuurlijk niet beschikken kon over de bis schoppelijke musea, maar ook mag niet uit het oog verloren worden, dat de mid denstand zelf de verliezen veroorzaakt heeft en ze daarom ook zelf moet dragen. Een aandeelhouder stelde voor in prin cipe reeds nu te besluiten tot minnelijke liquidatie. - De directie wees er op, dat eventuéele verwerping van zoo'n voorstel geen en kele consequentie voor de volgende ver gadering mee zou brengen. De heer Hageraats hield vol, dat ver koop van enkele waardevolle voorwerpen uit de bisschoppelijke verzameling vol doende zou zijn om de crediteuren te vol doen. Hij beval een oonferentie met de hooge geestelijkheid aan. De directie meende, dat het doel van den heer Hageraats is, de bank te behou den en dat het middel daartoe in de tweede plaats komt. In die geest zou met het hoofdbestuur gesproken kunnen wor den. De geestelijke adviseur merkte op, dat *t volkomen uitgesloten is, dat uit de bisschoppelijke musea, die eigendom zijn van de katholieke gemeenschap, voorwer pen verkocht werden ten bate van één klasse der katholieken. Ben der aanwezigen verweet het be- gesproken is, waarna een motie werd krachten zal aanwenden om het te verwe- voorgesteld, luidende: zenlijken. De verschillende puntenvor- De aandeelhouders enz. zijn algemeen men tezamen voor de komende vier ja- M ItaM ren een program van den arbeid, net van meening, dat een minnelijke liqui datie de beste afwikkeling is in het 'be lang van orediteuren en aandeelhouders. Deze motie werd aangenomen bij accla matie, waarna de vergadering verdaagd werd tot 24 Augustus haald hebben, wktaSn «EEmft ge8proken is dat tenslotte niemand er meer aan twijfel de, dat de menigte in het geheel niet gewapend was en ook geen stokken had, behalve een paar vlaggestokken. Ten slotte werd geconstateerd, dat op zes ge troffenen er één in den rug was gescho ten. Daaruit blijkt, dat het oordeel der commissie in geenen deele door politieke motleven was Ingegeven, doch slechts getrouw aan de waarheid op de feiten ge baseerd was. t Volgens de laatste berichten zou de toe stand te Hongkong ernstig zijn. Er zijn 80.000 stakers. Het gebouw voor de Provincis V* een uitvoerige dlsouaalo besloot de Hsarlemsche ratd om aan de Provincie over de spaarders. De voorz. antwoordde, dat de spaarders behooren onder de crediteuren en dat die eerst geholpen worden. De secr. voegde hieraan toe, dat juist in het belang der crediteuren gestreefd wordt naar minnelijke liquidatie. Hij wees erop, dat een1 der commissarissen de vor deringen van 100 kleine spaarders heeft overgenomen en dat een fonds gesticht zal worden tot het verstrekken van voor schotten. Onder commissarissen' zijn er geweest, die de rente van spaargeld, dat door spaarders gebruikt was om een huls te koopen, voor hun rekening hebben genomen toen door de crisis executie dreigde voor deze spaarders. (Applaus.) He directie deelde mee, dat reeds 80,000 geschonken is door crediteuren, spaarders en deposanten. De actie in die richting kan hervat worden indien de minnelijke liquidatie haar beslag krijgt. Velddag Leger des Hells. De divisie Noord-Holland van het Le ger des Heils heeft gisteren te Haarlem q^eïstra. een velddag gehouden. De salonboot Prins Hendrik voerde de korpsen uit Amsterdam, Hilversum, Weesp en Zaan-> dam aan. Verder waren er de korpsen uit Haarlem, Helder, Hoorn en IJmuiden. Te ruim 10 uur waren er reeds 1500 deel nemers. De stoet trok door de stad naar het Brongebouw, waar om half 12 onge veer 2000 menschen aanwezig waren. Verbondsbestuur zal na het congres dit program aan de regeering aanbieden, bij welke aanbieding een kort woord van toelichting zal worden gesproken. Zaterdagmiddag zal samen met de S. D. A. P. Troelstra worden gehuldigd. Des Zaterdagsavonds zal een demonstratie worden gehouden. Deze demonstratie zal een hulde zijn van de arbeidersmassa aan Vk De Italiaansche oorlogsschepen. Ter eere van de komst van de Italiaan- sche oorlogsschepen „Pantere", „Leone" en „Tigre" te Amsterdam zal de Italiaan- sche gezant te Den Haag, markies Maestri Molinari, Zaterdag ha in het Igezant- schapsgebouw, Sophialaan, een ontvangst houden, waartoe ook Nederlandsche mari ne-autoriteiten zijn uitgenoodlgd. Het feest wordt 'gegeven, teneinde gele genheid te bieden kennis te maken met de officieren der Italiaansche oorlogs schepen. Gistermorgen zijn de drie Italiaansche De Schapendulnen b|J Haarlem. Geen vrije wandeling meer. Wegens moedwillige vernieling van aardappelen, bloemen en struikgewas zelfs door volwassen personen gepleegd heeft de eigenaar, jhr. Van der Wijck, besloten de vrije wandeling in de Scha penduinen (bij Bloemendaal) te verbie den. Voor vele ouders, die met hun kin deren in dit heerlijke stukje natuur aan genaam konden verpoozen, is dit besluit natuuriyk zeer te betreuren. Met het oog Landbouw ontvangen landbouwers uit Duitschland, Frankrijk en Engeland. Uit Dultschland kwamen leden van de Lant- wirtschaftskammer te Könlgsberg en van de Kulturkommisslon. Uit Frankrijk, leden van de Fédération des Assocla- tions Agricoles du Centre te Blois en uit Engeland de National Farmers Union. Doel van de reizen was voornamelijk om kennis te maken niet dè landbouwproduk- ten uit Waard en Groetpolder, Anna Pau- lowna, Wleringerwaard, Upolders en Haarlemmermeer. Dank zij het mooie weer der laatste weken, staan de gewassen overal prachtig en de rflpe vruchtbare landen maakten dan ook een overweldigen den indruk op landgenooten en vreemde lingen. De vermeende verwekker van kanker. De „Evening Standard" verneemt nog aangaande de vermeende .ontdekking van den kankerverwekker, dat uit de „nadere mededeelingen zal blijken dat, na langdu rige proefnemingen een organisme ont dekt is, dat in zekere omstandigheden ■Pi kanker verwekt. Het is zqo klein, dat de op de aanstaande vacanties hoopt meü, waarneming ervan alleen mogelijk.is met dat dit verbod van korten duur zal zijn. De nlet-verklezing van Henrl Ter Hall. De heer Henri ter Hall verzoekt mede te deelen, dat hij gaarne zou zien, dat co- mité's die zich beijveren voor een actie, in verband mét zijn niet-herkiezing tot lid der Tweede Kamer deze actie staken, daar hem uitsluitend aangenaam kan zijn een uitspraak van het hoofdbestuur van heid. torpedojagers „Leone", „Tigre" en „Pan-den Vrijheidsbond in deze aangelegen- tera" te Amsterdam aangekomen. Deze jagers zijn van groot type. Zij zijn 110 M. lang en hebben een waterverplaat sing van 220Ö ton. De schil dersstakhig in Den Haag. Naar de Tel. verneemt hebben de chris- Het mond- en klauwzeer. Op de verleden week te Groningen ge- inaar ue xei. verneemt JL houden jaarvergadering van den Neder] tehjke en R K bouwarbelderstenden, d vflJn v^andela*en heeft de heer waartoe de stakende R. K. en christelijke K Hoefnagel, zooals wij meldden, een schildersgezellen behooren, 'besloten de (litvoepige gehoude£ 0ver de best rij - voorstellen der patroons, waarby een ,u va* h€t ,m^d. en klauwzeer en hetl tariefregeling binnen een maand in uit-1 6 zich is gesteld, te aanvaarden, en dus de staking op te heffen. Waar de adviezen der gezamenlijke hoofdbesturen der betrokken werklieden- organisaties luidden deee voorstellen aan te nemen, is te verwachten, dat ook de moderne schildersgezellenbond, die Don derdag vergadert, tot opheffing der sta king zal besluiten. De staking heeft met elkaar drie maanden geduurd. Bezuinigingsmaatregelen bij de Amsterdamscbe tram. Naar de Tel. verneemt zullen de ver- keerstusschenpoozen op alle ïynen van voor ons land verkrijgen van een eigen instituut tot het produceeren van voldoen de hoogwaardig serum. In verband met wat de veeartsenijkun- dige dienst thans reeds doet ter bereiking van het door den heer Hoefnagel aange geven ideaal voerden op die vergadering de heeren dr. Berger, directeur van den Veeartsenykundigen Dienst en dr. Lau- rens, directeur van de Rijksseruminrioh- ting nog het woord. Dr. Berger bracht den Inleider een woord van lof en groote waardeering voor zyn y'veren om het mond- en klauwzeer er eindeiyk onder te krijgen. Ook de heer Lourens, zei spr., schaart zich naast ons, de gemeentetram met'een halve minuut f? verlengd worden. Dat beteekent, dat de wagens by'v. van een lijn, die om de drie minuten vertrekt om de drie en een halve minuut zullen gaan afrijden. In hoofdzaak zal dit besluit genomen worden vanwege de vervoercyfers, die zich nog steeds in dalende iyn bewegen. Een van de by-overwegingen is, dat hier door een aantal trambeambten van den electrischen dienst zal vrykomen voor'de geprojecteerde (buslijnen E, F, G en H, die de routes Oornelis Troostplein'Mui- derpoort, OostzaanstraatLeidscheplein, Schelfhoutstraat—Akerweg en Kalfjeslaan Museumplein zullen volgen. Er zijn in Amsterdam tal van werklooze chauffeurs, dooh de tramdirectie geeft er de voorkeur aan, busbestuurders uit het eigen oorps en voornameiyk uit de tram- wagenbestuurders te recruteeren. De opengekomen trambestuurdersplaatsen worden dan weer aangevuld uit het con tingent oonducteurs. Het feit, dat de verkeerstusschenpoo- zen vergroot zullen worden^ geeft, naar een zeer voorloopige schatting, een be sparing van ongeveer één millioen wagen- dlometers per jaar. Op de bureaux van het hoofdkantoor worden de gewijzigde dienstroosters reeds samengesteld. Edo Ftmimien In Zwitserland geweerd wegens communistische propaganda. De Zwitsersehe regeering heeft een ver bod tot verblyf in Zwitserland uitgevaar digd tegen den secretaris van de Interna tionale Transportarbeiders Federatie, Edo Fimmen. Deze heeft eenige dagen gele den in een communistische vergadering te Bazel het woord gevoerd en daarby zyn hoorders aanbevolen naar Russisch voor beeld de dictatuur van het proletariaat desnoods met geweld in te voeren. 'De Duitsche communist Bittel werd door de politie te Bazel gearresteerd en over de grens gezet. (Tel Het Volk heeft den heer Fimmen "e- vraagd, wat er waar was in dit bericht van de Telegraaf. H« deelde mede, dat hem van eenigerlei maatregel van de Zwitsersehe regeering tegen hem tot oo het oogenblik niets bekend is. De vorige week Maandagavond al dus Fimmen heb ik inderdaad in Ba zel gesproken. Echter niet in een kom- munistische vergadering,- maar in een bij eenkomst van den Bazelschen Bestuur- dersbond, die aangesloten is by het Zwit sersehe vakverbond. In de rede die ik daar uitsprak heb ik myn bekend stand- Sunt uiteengezet, maar daarby stellig niet e woorden gebruikt die in bet Telearaaf- bericht zyn vermeld. N. V. V.-congres. „Het Volk" schryft: Het bestuur van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen besloot by den aan- vang der nieuwe parlementaire periode op 19, 20 en 21 September te Den Haag een demonstratief congres te beleggen. ting heeft niet stil gezeten, wat uit de RegeerLngsproefnemingen in Megen is gebleken. Reeds voor een paar jaar heeft de seruminrichting een serum tegen mond- en klauwzeer gemaakt. Dit jaar, in Mei, heeft de Veeartsenijkundige Dienst het eerst in Megen de seruminspuitingen als maatregel in het kader van officieele bestrijdingsmaatregel genomen. Het aanvankelyk succes heeft plotse ling een groote belangstelling in het vraagstuk gewekt en een groote vraag naar serum. Minister Ruys de Beeren- brouok beeft groote belangstelling ge toond voor dó nieuwe phase in de worste ling tegen het mond- en klauwzeer. Die belangstelling en medewerking uitte zich ojm. door de benoeming van dr. Winkel aan de Ryksseruminrichting, speciaal voor studie mond- en klauwzeerbestrij- ding. Het Departement overweegt ernstig om een belangrijk crediet toe te staan, waarby spr. opmerkte, dat de uitgaven vrijwel door de inkomsten zullen worden gedekt, om de ryksseruminrichting het noodige levende en andere materiaal te verschaffen, opdat de serumbereiding krachtig ter hand kan worden genomen en dr. Winkel in de gelegenheid zal kun nen worden gesteld het serum te vervol maken en voldoende serum te producee ren. Dit zal ln het waarachtig 'belang zyn van onzen veehandel en uitvoerhandel. Wc staan er nu zoo voor, zei spr., dat aan de groote navraag naar serum niet kan worden voldaan. En gezien de lako- nieke houding van de betrokkenen ln yo- rig jaar, kon de Seruminriohtlng niet ver- behulp van hyzondere microscopische middelen, die door den heer Barnard (een specialist in microscopie), zyn uitgevon- den." Dr. Gye, die de onderzoekingen leidt, heeft zich als volgt uitgelaten: „Ik kan u alleen dit zeggen wij gelooven dat wy een ontdekking hebben gedaan, die ons in staat zal stellen de oorzaak van kanker te ontdekken.... Wy weten dat het pu bliek ongeduldig is, om de volledigste bij zonderheden van de proefnemingen te vernemen op het oogenblik dat zulk een ontdekking bekend wordt gemaakt, maar in werkeiykheid is het geheele onderwerp te ingewikkeld voor een leek om het te begrijpen. „Wy hebben in het voetspoor van de ontdekkingen, die dr. Peyton-Rens had gedaan, voortgewerkt en wy hopen, dat wy deze ontdekkingen zooveel verder heb ben gebracht, dat wy zekere stellige uit komsten hebben geconstateerd." De Engelsche draadlooze dienst meldt: De Lancet, die Zaterdag twee opstellen aan de nieuwe ontdekking betreffende den oorsprong van kanker zal wyden, heeft een voorloopige mededeeling uitge vaardigd, waarin zy de ontdeking be schrijft als een aanzieniyke bydrage tot de tegenwoordige kennis van het onderwerp. De Lancet Iaat uitkomen, dat men het er algemeen over eens is, dat de ontdek kingen van dr. Gye en den heer Barnard het best gestaafde materiaal verschaffen voor de opheldering van de oorzaak van kanker, dat nog overgelegd is. Niet alleen hebben zy den steun gehad van den Raad voor Geneeskundig Onderzoek, maar dr. Murray van het jtykskankerfonds heeft ook zyn gewaardeerde hulp verleend. De Lancet verklaart verder, dat dank zy het werk van Barnard de kiem is gezien en gefotografeerd. Barnard heeft jaren lang zy*n diensten verleend aan de Brit sche natie zonder salaris ln welken vorm ook. Zyn schitterendste werk waarvan dit de uitkomst is, heeft bestaan in het ge bruik van ultraviolette en zelfs X-stralen als verlichtingsmiddelen voor microsco pisch werk. Dezer dagen is ook het tweede jaarver slag van den Britschen rijkskankerbeatrij- dingsveldtocht verschenen. Er blijkt uit, dat de sterfte aan kanker nog steeds stygt. In 1921 zyn er in Engeland en Wales ruim 46.000 menschen boven de 80 jaar aan kanker bezweken, in 1924 50.000. De Engelsche onderzoekingen naar de oorzaak van kanker. De heer Barnard, wiens microscopi sche arbeid zulk een groot aandeel heeft gehad in de onderzoekingen van dr. Gye □aar de kankerkiem, is het hoofd van een hoedenfirma in het Westend die in zyn vryen tyd zich gevormd heeft tot een autoriteit op microscopisch gebied. De Evening Standard heeft van iemand die in nauwe aanraking is geweest met de onderzoekingen in de Mount Ver non Institution in Hampstead (Londen) de- volgende byzonderheden vernomen. „Jaren achtereen", zeide hy, „zyn ge leerden bezig geweest de groep van kie men te vinden waarvan men wist dat zy bestonden, maar die te klein waren om ze onder eenig bestaand miscroscoop te zien. Dr. Gey die met Barnard samen werkt, bestudeerde deze filtrabele kie- Tnoedcn, dat ze zoo plotseling voor zoo'n men- grootste behoefte was een ge- rvST: naar oesiag krijgt. Daar zal dan een program worden samen- rgaiei.i'g werd geprotesteerd en vastgesteld, waarvoor het N V V in tegen de wyze wa.rop over het episcopaat de komende vi'er jaren zal yVerer en allï geweldige aanvraag zou komen te staan. We beschikken thans over een flinke hoeveelheid Duitsoh serum, dat waar schijnlijk voornamelijk zou 'kunnen wor den aangewend voor den uitvoerhandel 'n fokvee en ander vee. Spr. noemde het bemoedigend voor de toekomst, dat de Ned. Rond van Veehandelaren zich voor het onderwerp zoo zeer interesseert, wat blykt, dat hy het onderwerp van bespre king op zyn jaarvergadering 'beeft' «e- braciht. Ook dr. Lourens verklaarde nog, dat het marktvee voor 14 dagen onvatbaar is te maken, dooh dieren in het begln-sta- dium der ziekte,, ook al Is het niet ken- baai-, zyn met de seruminspuiting niet te vrywaren. De ervaring heeft geleerd, dat van de 2000 Ingespoten marktdleren er slechts 38 de ziekte binnen 14 dagen heb ben 'gekregen. De Inspuitingen achtte spr. dan ook van zeer groot nut voor verkoo- per en kooper van vee. Door grooter dosis inspuitingen is misschien de onvatbaar heid nog meer te beperken. Landboawbelangstelling. 'De belangstelling in Noord-Holland's landbouw blijkt wel uit het groot aantal excursies, welke naar de vruchtbare pol ders van deze provincie dit jaar worden ''udernomen. Zoo werd ln den loop van deze maand onze provincie bezocht door leerlingen der R. L. W.-Soholen uit vt interswyk, Hengelo en Leeuwarden en door leerlingen van de Middelbare Sohoól uit Groningen. Uit het buitenland werden door bemiddeling van de Directie van den schikt miscroscoop. „Daarin kwam Barnard te hulp. Behal ve aan zyn hoedenzaak, heeft hij zijn heele leven gewyd aan miscrosoopie. Hy werd daardoor voorzitter van de Micros- oopic Society en kreeg de eenige onder scheiding van „lellow" van de Royal So ciety. „Zoo heeft men aan het eene eind van het spectrum in rood licht het zwakste vergrootingsvermogen. De violette kleur aan het andere einde is daarentegen de beste van de zeven kleuren van het spec trum voor dit doel. Op dezelfde wijze lcrygt men met ultra violette en X-stralen nog betere uitkomsten. „Dus bevestigde Barnard _kyn camera bovenop een microscoop en verlichte het voorwerp met verschillende ultraviolette en X-stralen. Op die wiize kreeg hy de sterkste vergrooting. Hij maakte metter daad een nieuw microscoop, dat de oa- mera ln staat stelde op te nemen wat het oog niet kon zien. „De geleerden konden met fotografi sche middelen het bestaan van de kiem, die tot nog toe onvindbaar waa gecoat, ziohtbaar maken".

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2