r; föa NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA -Utaf1'/ Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND Nr. 6063. ZATERDAG 18 JULI 1925. 63ste JAARGANG, Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-UitgeverO. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 5Q en 1412 Z o m e r t y d. De crisis In het Ruhrgebied. Ook de directie der mijn Adler, te Es sen, maakt bekend, dat zij met het oog op de malaise het bedrijf sluit en het ge- ,®n !r°"nfl^Va" °1 ®n ™asf heele personeel tegen 31 Juli den dienst opzegt. Hierdoor worden ca. 600 arbeiders en 60 employé's getroffen. H 0 Ingezonden MededeeHng. Het garantie-pact Het antwoord van Berlijn. Na de Donderdag gehouden Rijksdag zitting hebben de Rijkskanselier dr. Lu ther en de minister van Bultenlandsche Zaken dr. Streeeman de leiders van alle partijen met uitzondering der Voelkischen en oommunisten ontvangen en hun den tekst der antwoord-nota aan de Fransche regeering medegedeeld. In parlementaire kringen wordt verze kerd, dat de vertegenwoordigers van alle partijen in het algemeen met den gedaob- tengang en de formuleering der nota ao- coord gingen, Tegenwerpingen van ern- stigen aard werden van geen enkele zijde gemaakt De nota ia een uitvoerig document dat meerdere pagina's beslaat in drie afdee- lingen gesplitst is en de Fransche nota op den voet volgt Den inhoud hebben wij in groote trekken reeds gisteren medege deeld.'Thans wordt er nog op gewezen, dat de nota de voortzetting der onderhan delingen niet in twijfel trekt Men verwacht hierr, dat zij aanleiding zal geven tot nieuwe besprekingen tus- schen Frankrijk en Engeland. Het is daar om weinig waarschijnlijk, dat als antwoord op deze Duitsche nota het voorstel van een internationale conferentie zal volgen. Mem neemt te Berlijn aan, dat ongeveer twee maanden zullen verloopen, alvorens het Vsonferentie-plan actief wordt Had men aanvankelijk de conferentie in Augustus verwacht, thans gelooft men, dat deze eerst in October zal plaats vin den. Men kan het als vaststaand beschou wen. dat Duitschland voor de Volken bondsvergadering in September zal indie nen. (TeL) Hiwfenbrug toekent de vatortaatiewetten. Blijkens een gepubliceerde offioieele mededeeling heeft de rijkspresident de beide door den Rijksdag ter regeling der valorisatie aangenomen wetten geteekend, hetgeen haar onmiddellijke afkondiging ten gevolge heeft FEUILLETON. Stopzetting hoogovens van Kmpp. Berlijn, 16 Juli De firma Krupp te Es sen dooft twee hoogovens wegens gebrek aan bestellingen. Daardoor moet zij we derom 500 arbeiders ontslaan. FRANKRIJK. De vredesvoorwaarden voor Abd-el-Krhn. Spoedige aanbieding verwacht Maarschalk Pétain is Donderdagmiddag 5 uur van Parijs naar Toulouse vertrok ken, van welke plaats hij zich per vlieg tuig naar Rabat zal begeven. Er worden thans belangrijke versterkingen naar Ma rokko gezonden. Het doel van de reis van Pétain is, zooals thans ook door het mi nisterie van Oorlog officieel wordt mede gedeeld, in samenwerking mét maarschalk Lyautey het beste gebruik der versterkin gen te verzekeren. Naar gemeld wordt, zullen de vredes voorwaarden zeer spoedig aan Abd-el- Krim worden medegedeeld. De delegatie, die zich daartoe naar Adjdir zal begeven, zal bestaan uit twee Spanjaarden en een Franschman. Volgens de „Temps" heeft de Sapansche regeering commandant Aguilar reeds als gedelegeerde aangewe zen. liet leiden met betrekking tot den vloot- bouw. Hij betoogde, dat het beginsel, waarvoor de regeering diende op te ko men, was dat de vlootbewapeningen dien den te worden verminderd tot het laagste niveau, dat 's lands veiligheid toeliet, een uitdrukking, die voorkwam in het conve nant van den Volkenbond. Simon vroeg verder welke stappen de regeering voor nemens was te doen met betrekking tot de uitgaven voor de vloot en hoe'het stond met den wil tot ontwapening. Vice-admiraal Sir Arthur Henneker Hughan betoogde, dat het door de vorige conservatieve regeering twee jaar geleden opgestelde bouwprogram het minimum was, dat Engeland kon uitvoeren om den een-mogendheid-standaard te verzekeren. Dit program behelsde, dat jaarlijks min stens vijf kruisers op Btapel waren gezet. Engeland had in totaal 52 kruisers, waar van meer dan de helft leed onder de ge volgen van den oorlog en vervanging noo- dig hadden. Achttien waren meer dan tien jaren oud en vele kruisers zouden in de De „Temps" herinnert er aan, dat Abd- volgende tien jaren verouderen. De Brit- el-Krim steeds geweigerd heeft met mili tairen te onderhandelen. Volgens de laatste hier ontvangen, maar nog niet officieel bevestigde berichten, sche kruisers hadden gedurende den oor log een veel zwaarder taak dan de kruisers van eenig ander land. Commander Hilton Young verklaarde, heeft de Fransche post Rhiana zich moe- dat de sterkte der vloot niet afhankelijk ten overgeven. Rhiana ligt 22 K.M. ten N. was van het aantal harer schepen, doch van Wezzan. De post had gebrek ge kregen aan munitie en de versterkingen om den post te bevrijden, konden niet ko men, omdat alle strijdkrachten geconcen treerd waren voor de verdediging van Taza. Het garnizoen was samengesteld uit 2 officieren, 10 Franschen en 50 8e- negaloozen» Men zegt, dat deze te Etyes- joean aangekomen zijn. (TeL) Hooge posttarieven. Donderdag zijn ln Frankrijk de ver hoogde posttarieven in werking getreden. van haar doeltreffendheid. Wij leefden, zeide hij, voorzooveel de maritieme weten schap betrof, in het tijdperk van het expe riment. Het was economisch gesproken onjuist in een tijd dat Let type zoo snel veranderde, schepen in groot aantal te bouwen. Bouw, zoo zeide hij, wat het aan tal betreft, zoo langzaan» /s gij kunt, doch bouw elk schip, dat gij bouwt, zoo snel als gij kunt. Bewaar uw geld totdat gij meer zekerheid hebt en begin dan als de toe stand der wereld het eischt uw krachten te vermeerderen.^^^^^^^^^HH^m| Gommander Bellairs wees er op, dnt Het porto van een gewonen brief bedraagt het buitenland verzonden wordt Een bin- nenlandsche briefkaart kost twintig cen tiem, een buitenlandsche zestig. Gerekend, dat de frano nog maar een waarde heeft van 11 cent rijn deze tarie ven nog lang zoo hoog niet als in ons land. door MURRAY HERBERT. 46) Maar nu waren er al zeventig pond uit het bezit van Jack in dat van van Philip May overgegaan. Daar de jonge dokter gewoon was in de weelde rige gelegenheden in het West End te spelen, was de som voor hem vrij oribeJ duidend, maar hij was zich volkomen be wust dat deze voor den1 man, die aan hem verloren had, honderdmaal meer waard was dan voor hem. Voor Oherry Plummer en zijn maat vertegenwoordigden zeven tig pond een fortuin', en toen Jack dat t r i aan het winnen was toen het geluk nog met hem was toen was Oherry erg opgeruimd 'geworden' en 'had meer dan eens gefluisterd: „Nu behoeven we nog niet naar een schip uit te kijken, Jack, ouwe jonge." Maar die noodzakelijkheid scheen nu wel zeer. nabij gekomen te zijn, toen Jack doelloos met zijne vingers door het kleine hoopje geld een twintg pond ongeveer heenstreek, dat hem nog overgehleven was. En 'hoewel Oherry er bij zijn maat op aandrong, om die twintig ppnd ten minste nog uit de schipbreuk te redden en ermede van door te gaan, wist hij toch wel van te voren, dat het hem niet gelukken zou zijn maat te bewegen de speeltafel te verlaten. Het Engelsche vlootprogramma en de Fransche vlootrevue. Wij leven als in de dagen van 1914. De couranten staan vol over troebelen in Ma rokko en in China, terwijl in alle landen wordt gesproken over versterkingen der weermacht, speciaal van de vloot. Zoo wferd terwijl in Frankrijk de geheele Fransche vloot voor Cherbourg was ge concentreerd voor het houden van een revue in het Engelsche Lagerhuis ge debatteerd over het al of niet versterken van de vloot. Sir John Simon noodigde de regeering uit te verklaren door welk beginsel zij zich geland 5. HJj verzette zich tegen eenige vérlaging van de uitgaven voor de vloot, die van vitaal belang was voor Engelands nationaal bestaan. Kolonel Spender Clay zeide daarente gen,, dat tenzij kon worden bewezen dat er gevaar bestond dat Engeland beneden den één mogendheid standaard daalde, hij er bezwaar tegen had het land te hinden aan een nieuw bouwprogram. Ramsay MacDonald zeide, dat Engeland zich diende te bepalen tot den bouw van het hoogst noodzakelijke, terwijl het twee andere velden, die verband hielden met den vlootbouw, n.1. de buitenlandsche poli tiek en de strategie van de verdediging ter zee, nauwgezet diende te onderzoeken. De president der Republiek hield Don derdag een revue over de te Oherbourg verzamelde Fransche vloot. Voor den eersten keer heeft hij zich daartoe ingescheept op een onderzeeboot, de „Souffleur", welke onlangs te Cher bourg afgeleverd werd en 1488 ton meet. De heer Doumergue werd begeleid door de presidenten van Senaat en Kamer, de heeren De Selves en Herriot, den voorzit ter van den ministerraad, tevens minister van Oorlog, Painlevé, den minister van Marine, en verscheidene andere ministers, admiraals, enz. De „Souffleur" werd gevolgd door twee andere onderzeebooten, waarop parle mentsleden en vertegenwoordigers van de pers hadden plaats genomen. In langzaam tempo werd langs de in rijen liggende oor logsschepen gevaren. Het onderzee-eska der vormde het hoofdmoment van de revue. Van Toulon was het derde onder zee-eskader naar Cherbourg gekomen, waaronder vier oude Duitsche onderzee booten van 10001200 ton, welk eskader 17 uur zee gehouden heeft. Aan het hoofd van het tweede eskader lag de oude Duit sche onderzeeboot U. 189, die tegenwoor dig „Halbronn" heet en 2550 ton meet. Tegenover de onderzeebooten lagen de kruisers „Paris" en „Voltaire", en ver derop de dreadnoughts „Provence", „Cour bet" en „Jean Bart". Aan de buitenzijde van de reede lagen de torpedobooten. De Sovjet-legatie te Riga weet verdere bijzonderheden te vertellen over de vloot- basis, die Engeland aan de kust van Est land zou wenschen te vestigen. Donderdag heeft de legatie verklaard, dat de Engel sche regeering een definitief contract heeft afgesloten met den minister van Buitenlandsche Zaken van Estland, waar bij de eilanden Desel en Dago voor een langen termijn aan Engeland yerpacht worden; dat het recht verkrijgt verster kingen aan te leggen naar eigen goedvin den r— hoewel Estland de Soevereiniteit over de eilanden behoudt. De werkloosheid In Engeland. Gisteravond heeft Winsten Ohurchlll ln een rede te Londen over de werkloosheid sprekende gezegd dat onder het aantal werkloozen dat er sedert verleden jaar bij was gekomen, 250.000 man uit de steen koolnijverheid waren en 75.000 die zioh hadden laten inschrijven wegens de ge makkelijker geworden bepalingen voor het verkrijgen van steun. In de tien Jaar die aan 1914 voorafgingen, was er geen steunultkeering en dus geen prikkel om /Joh als werkloos te laten Inschrijven. Waarschijnlijk is het gemiddelde aantal werkloozen nooit beneden de 400.000 ge weest, zoodat men, na buitengewone om standigheden in aanmerking te hebben genomen, vermoedelijk te doen had met een vermeerdering van 700.000 man. Maar in de tien jaar na 1914 was de bevolking sterk toegenomen. De beperking van de emigratie had de verliezen aan menschen in den oorlog meer dan goedgemaakt. De bevolking nam thans toe met 260.000 'sjaars. Bovendien waren vrouwen veel meer gaan werken dan vroeger. Uit de registers van de verzekering te gen riekte bleek dat het aantal menschen die met de handen werken, in de gewone industrie jaarlijks met ruin 100.000 toe neemt Metterdaad werken er thans meer menschen in Engeland dan ooit het ge val was geweest en wel, behoudens ern stige uitzonderingen, voor betere loonen en in betere omstandigheden dan ooit daarvoor. Anders was de toegenomen koopkracht van de groote massa of de vermeerdering van de opbrengst uit in komstenbelasting en suocessie-belasting niet te verklaren. Op grond van deze feiten mocht de re geering zich niet van de wijs laten bren gen en zich door onophoudelijk ge schreeuw tot overhaaste maatregelen la ten verleiden. Spr. uitte de meening dat het tekort aan huizen de voornaamste oorzaak van de werkloosheid vond. Ook waarschuwde hij, om den toestand van handel en bedrijf te beoordeelen naar de oijfers van den uitvoer in een enkele maand. Van alle manieren om den uit voerhandel te prikkelen was er geen slechter denkbaar dan die van het laten depreoieeren van het ruilmiddeL Hij was zeer tevreden over de uitkomsten die met het herstel van den goudstandaard in En geland zijn verkregen. Een ander bemoedigend verschijnsel was dat de uitgiften van nieuw kapitaal op de Londensche markt in de eerste helft van' 1925 geschat werden op 112 mil- lioen of 7 millioen meer dan in het over- overkomstlge tijdvak van 1924. CHINA. De onlusten ln China. Londen, 10 JulL Volgens telegrammen uit Hongkong aan de Daily Mail melden reizigers uit Kanton dat de toestand daar uiterst gespannen is en een uitbarsting dreigt. De veroordeelde volksmenners te Hong kong zijn niet alleen opgesloten, maar ook gegeeseld en thans begint de vreesaan- jaging van vreemdelingen door de Ohi- neezen op te houden. Philip May lachte eens spottend. „Ben je al blut, of nog niet? Ik krijg slaap van het wachten.'" „Neen, lik ben nog niet blut," zeide J ack, „ik speel dezelfde kaarten, de tien en den koningl" Hij had het geld voor hem verdeeld ln twee ongetelde deeLeö en' bedekte onder het spreken door, elk hoopje met eene hand, waarop het eene geluidloos de tafel overging om de tien te dekken en het andere oim den houten glimlach van den geschilderden koning te verber gen. „Klaar," zeide hij kort. „In orde," antwoordde Philip, «dan gaan we weer 'beginnen." Hij stond op het punt om de 'bovenste kaart te keeren, waarbij allen weder ge heel in het spel verdiept waren, toen eene beweging van Oherry Plummer hem deed ophouden. Oherry zocht in zijne zakken. Waar zljin maat voorging, volgde hij steeds, en de strijd van trfjn maat was ook de zijne. Hij bracht een zeer gemengde verzameling geldstukken voor den <iu^, goud, zilver en koper. Vlug deze laatste soort eruit verwijderend, verdeelde hij het overblijvende juist op dezelfde manier als de ander gedaan had en plaatste allee op de 'beide zelfde kaarten. Een vlugge, warme blik van Jack beloonde hem. Én een bewonderend gemompel bij deze daad van toewijding ging op onder de overige mannen, die zich tijdelijk van medespelen onthouden hadden. „Geluk daarmee, kameraad! De tien en de heer zullen t nu wél doenl" „Dank je," zeide Oherry glimlachend, „zet dan ook." Maar de ander schudde het hoofd. „Als ingMMMitton MededeeHng. SLACHTOFFERS VAN RUGPIJN! Duizenden voelen zich rampzalig door rugpijn. Kruipen de dagen voor u zonder dat uw rugpijn ooit ophoudt? Wordt gij gekweld door ontstoken en rheumatlsche ledematen, pijn in het hoofd en de schou ders, waterzuchtige zwellingen en urine- stoornissen? Geen wonder, dat gij u over dag zenuwachtig, zwak en zdek voelt en 'b nachts te naar om te slapen of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het slachtoffer blij ven van dergelijke ongemakken en pijn? Die afmattende rugpijn, weet gij, is dik wijls de eerste waarschuwing van ver zwakkende nieren. Andere zullen spoedig volgen: hoofdpijn, duizeligheid* zenuw achtigheid, graveel, blaaszwakte en wa terzuchtige zwellingen. Wacht niet, tot het te laat is! Iedere minuut uitstel kan gevaar voor ontwik keling of ernstige nierkwalen beteekenen. Herstel uw gezondheid tijdig en gebruik Foster's RugpijnNieren Pillen. Foster's Pillen hebben duizenden geholpen en kun nen ook u helpen* Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker rijt geen verlegen bulten- landsoh goed te ontvangen. Prijs 1.78 per flacon. ik t deed, zou het Jou geluk bederven," antwoordde hij. „Dat zou eene uitwerking hebben, alsof er een Jonas aan 'boord was. Br is imJJ nog heelemaal niets gelukt, se dert ik van de „Bessian" verleden week Woensdag afgemonsterd ben. We zien wel, dat dit je laatste kans ls en t zou dun van ons zijn, om die te 'bederven." Er ontstond weer een gemompel, want de spreker had uiting gegeven aan de ge dachten, die allen om de tafel bezielden. „Dus alles staat?" vroeg Philip, „wil niemand meer zetten?" en legde de 'boven ste kaart meteen, met de beeltenis naar beneden op het linksoho stapeltje, de vol gende voor het rechtschc hoopje eene negen en eene acht. Niets op gezet. Cherry verschoof de lange, dunne sigaar eens tusschen zijne lippen. Tien en ko ning wilden maar niet vallen, noch rechts, noch links. Er waren nu nog maar acht kaarten over elk der aanwezigen had ze nauwkeurig geteld en alles hing er van af, of zij rechts of links zouden vallen Maar nu werd door de volgende bewe ging van de 'lange witte vingers van den jongen chirurg ruitentien zichtbaar aan zijne zijde, en de toekijkers staarden er verwijtend' naar en met strakke verba zing, alsof zij die kaart haast niet konden herkennen. Het scheen ongeloofolijk, dat voor de vierde keer een tien den bank houder zou toevallen. Met een gelaat,'dat geen emotie vertoonde, verzamelde Philip zorgvnld g%l tiet geld, dat op de tien zet waa Maar Jack en Oherry spraken, noch verroerden zich. Zij zagen nu al hun kapitaal op een enkel gekleurd plaatje, met nog maar vier kaarten om te keeren. De ruitentien had hen ln den steek gelaten. Dit scheen nu al jarenlang geleden, hoewel deze kaart pas zoo even omgekeerd waa Voorzeker zou de koning hen te hulp komen uit die vier laatste kaarten. Philip, zijn vragenden blik, of er nog liefhebbers waren om te zetten, on beantwoord ziende, legde eene kaart ne der, en nog eene; al twee kaarten uit de overgebleven vier. De koning was -er niet bij. Éi dien gespannen, magnetischen toe stand verloor Philip zijne kalmte. Dat was niet alleen om het gold er stak nog iets anders achter de blik van Geoffrey Desmond, den man, dien hij zooveel kwaad, gedaan had, Geoffrey Desmond, verborgen onder den naam van Jax^k, aan de vergetelheid prijs gegeven, en die nu over de tafel hing, scherp oplettende, niet alleen op de kaarten, maar ook op het bleeke gelaat van zijn neef. Het was niet op de gewone, machinale manier, maar met een vlugge, zenuwachtige be weging, dat Philip's vingers deze laatste twee kaarten vastgrepen. De koning viel den bankhouder toe. Er ontstond een algemeens beweging. De reactie na de spanning van een oogen- blik te voren maakte het onmogelijk aan verder «pelen te denken. „Ik wacht tot een anderen avond," zeide er een. „Van dien daar moet ik niets meer hebben." Een voor een gingen de spelers van de tafel het Paradijs uit met vele ruwe wenschen voor Jack, dat hij weer eens meer geluk mocht hebben, die echter geen antwoord gaf en daar maar bleef zitten met zijne strakke, donkere tronie, met Cherry naast heim, die zich zat te verwonderen, wat er nu weer zou ge beuren. De meesten van de vertrekken' den wierpen nog een wangunstigen blik op den hen de oogen uitstekenden hoop geld, die nog voor Philip May op de tafel lag. De Jonge chirurg begon nu achteloos zijne winsten op te strijken. Haat sprak uit Geoffrey Desmond'a oogen1, zoodat zij onheilspellende lichten schenen te zijn in zijn steeds donkerder wordend gelaat onder de gefronsde wenk brauwen. „Houd daar een beetje van apart, ouwe jongen," zeide hij, „je zult het noodig heb ben'" „Je moest me liever wat nieuws vertel len," hernam Philip, „geld is iets, dat ik altijd noodig héb." - Jack lachte en hield hem voor den gék, door zijn sleepend aooent na te bootsen een aooent, dat ln het Gouden Paradijs zelden géhoord werd. Diezelfde manier van spreken, dat gemaakte aooent, was ook dat van Geoffrey Desmond geweest, voordat een ruw leven en ruw gezelschap het voor altijd hadden vernietigd. „Je hebt mij niet goed begrepen. Ik be doelde, dat je het noodig zult hebben, om verder te spelen. Ik kan nog wel wat laten komen, om het nog eens tegen je op te nemen. Je hebt hier in het Paradijs zeker nog geen wissels zien schrijven? Er zal gauw weer geld voor mij hier zijn. Wacht daarom zoolang. Dat was het, wat ik je wilde zeggen." t „Ik zou anders denken, dat alle banken al gesloten zijn," lachte Philip. Maar Jack sprak al druk fluisterend met Cherry: „We zitten nog niet aan den grond. We hadden allebei het geld vergeten, dat dat meisje Je gegeven heeft Cherry ln dat kleine beursje!" (Wordt vervolgd.) COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heidenette Courant 11.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 l^see nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Postgirorekening No. 16066. •n tijd van hoogwater (Texel). _Maan Zon Hoogwater Juli op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 19 m. 3.46 a. 8.10 5.—9.09 8.54 9.14 Ma. 20 4.36 0 8.54 5.019.08 9.33 9.52 Di. 21 0 5.81 0 9.30 5.02 9.07 10.09 10.25 Wo. 22 6.81 10..- 5.04 9.05 10.41 10.58 Do. 23 0 7.34 0 10 26 5 06 9.0311.1411.81 Vr. 24 0 8.40 10.49 5.07 9.01 11.48 12.05 Za. 25 0 9.48 0 11 10 5.08 9.— 12.23 12.41 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 18 Juli9.40 uur Zondag 19 9.39 Maandag 20 9.38 ADVERTENTIE N: 20-ct. p. regel (galjarf) Ingez. meded. (kolombreedte als redactton. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. T DUITSCHLAND. ENGELAND. De Fransche vlootrevue. De beweerde Engelsche vlootbasls ln Estland.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 7