GEMENGD NIEUWS op n om Met binnenhof. Den (Haag, 16 Juli. Van de crisis. Ter Ongeluk door onhandigheid. Ingezonden Mededeellng. smaakt als room 8. 2—16. Dwaze profetieën. Hall-Staalman. Week-kroniek. Te-scherpe kritiek. Voorspeld is, dat de op 29 Juni JJ. ont stane kabinetscrisis kort zou duren. De wel zéér-dwaze profetie! Indien ooit, sinds den jare 1848, eene poli tieke situatie in Nederland „omneveld", moeielijk op te lossen is geweest, dan tooh wel in midzomer 1926. Twee dagen vóórdat het kiezersvolk zijn votum uit bracht, diende het sinds 1918 besturend Ministerie-Ruys de Beerenbrouok aan vrage tot ontslag bij de Kroon in. Nogmaals gezegd: daardoor werd toch ten duidelijkste te kennen gegeven, dat, de ministers, hoe ook de uitspraak van het kiezersvolk zou wezen, niet imeer de verantwoordelijkheid wenschten te dragen. Trouwens, voor de zóóveelste maal zij 't gezegd, het Kabinet-Ruys JU (hoe duidelijk is 't door de Rechtsche bladen „onderstreept"!) heeft zijn tijd gehad. ik voeg hier dadelijk bij: dit ministerie heeft in zeer sterke mate ervaren, aan den lijve, dat ondank 's werelds loon is. Wederom, van volmaakt-onpartijdig standpunt gezegd: Dit Ministerie had eminente leden. Ik noem1: de Excellentiën De Visser, Van Karnebeeik, Heemskerk. De premier, een zeer bekwaam man, is geen „kracht van den eersten rang". Geen leider, geen bestuurs- en bestiers-kracht van de allerhoogste soort. Er valt, ook van onpartijdig stand punt, kritiek te oefenen op de gestie van dit Kabinet. 't Staat rotsvast. Maar, bij de kritiek op het gevoerde Regeeringsbeleid vergeet men toch al te zeer, welke moeilijkheden deze Raad der Kroon had te overwinnen. De minister van Financiën heeft aange kondigd, dat de Staatsbegrooting voor 1926 „sluitend" zal zijn. Dat is, op zichzell beschouwd, een ver blijdend bericht. Neen, op 29 Juni ontstane niet. k op te lossen is de binets-crisis stellig De poging om eene periode van minis- terie-Ruys IV voor te bereiden, is (mag men veilig zeggen) mislukt. Trouwens, er Is toch wel heel-weinig „politiek doorzicht" noodig om te beseffen, dat een Kabinet, hetwelk zoovele nederla gen in het Parlement had te verduren, waarvan vele in normale omstandigheden „verpletterend" zouden zijn geweest, geen parlementaire levenskracht meer bezit. De premier, mr. Ruys, zat in het hoekje, waar tot 't allerlaatste toe, de zwaar ste en felste slagen vielen. v Eene herleving van dit Kabinet zou slechts beteekenen: verscherping der con flicten in de reeds zóó deerlijk verzwakte Rechtsche Coalitie. Daarmee, als onvermijdelijk gevolg, het gevaar, voor Rechts, dat zéér kort na het weder-optreden van dit Ministerie een conflict in het Parlement zou plaats hebben. Met welk resultaat?. Met Kamer-ontbinding enkele weken of maanden na het „beroep op kiezersvolk", den len Juli '25 gedaan?.... Of: Kamer-ontbinding? Dit alles is Immers absoluut ondenkbaar. Uit de Rechtsche sfeer is gekomen het „desideratum", de wensch: wij hebben nieuwe menschen noodig!" Zeker, daartoe moet 't ook geraken. De beteekenis van het kiesvotum-l Juli is ongetwijfeld: Rechts! Maar ook: met andere menschen aan de groene tafel. H. M. de Koningin heeft in deze „naar willekeur", in historisch-parlementairen zin opgevat, te beschikken, te beslissen. Maar wij weten van onze schrandere Landsvrouwe genoeg om te kunnen be seffen, dat onze Koningin de beteekenis van het 1 Juli-votum zal begrijpen en toe passen in de parlementaire praktijk. Er zijn nu „nieuwe menschen" noodig aan de groene tafel, nogmaals ge- zegd. Terwijl de „politieke lijn" van 1918 wordt in 't oog gehouden. Gemakkelijk is allerminst deze „puzzle" op te lossen. Hopen en vertrouwen wij, dat de be dachtzame wijsheid in deze vanuit het Haagsche Noordeinde zal worden betracht. De ojf 1 Juli ge- en herkozen Tweede Kamerleden hebben hun mandaten aan vaard. Ook: de heer Abr. Staalman. Schoon hij vele- vele stemmen minder kreeg dan zijn concurrent Henri ter Hall. In intellectueele waardij staan deze bel de heeren niet ver van elkander. Maar hier rust, zal ieder toegeven, op den heer Staalman de zedelijke plicht om zijn zetel in te ruimen voor den heer Ter Hall. De Intellectueele waarde der hooge vergadering zal door dit geval niet veel vermeer- of verminderen. Op den Middenstander Abr. Staalman rust i. c. zware moreele plicht. Moge hij gehoor geven aan de uitspraak eerlang te vellen door het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond. Nadat ik mijne Week-kroniek reeds had afgezonden, kwam het bericht, dat H. M. de Koningin, tegen alle verwachting in, aan den heer H. Colijn de opdracht tot Kabinets-formatie heeft verstrekt. Na al wat in de katholieke en de chr.- historische pers is „bespiegeld" over het zeer-ongewenschte van een ministerie- Colijn!.... 't Is lichtelijk-raadselachtig. Zou zulk Ministerie langer dan op z'n allerhoogst drie maanden „parlementairen levenstijd" hebben?.. Iemand van onbetwist gezag gaf mij heden aan iets als eene „verklaring". Hij wilde mij doen begrijpen, dat de Kabinets opdracht aan Minister Ooljjn eene zéér wijze daad van H. M. is. Wijl, wanneer de heer Colijn erken nen moet de onmogelijkheid, voor hem, tot vorming van een Ministerie, de politieke toestand veel zuiverder zou zijn geworden. Ik geef de opmerking van 'den gezag hebbende zonder verdere commentaar. Of mijn zegsman 't bij het rechte eind heeft; dat zal de naaste toekomst moeten leeren. Mr. ANTONIO. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De hoofdschotel is en blijft rubber, waarbij de rest in het niet verzinkt. Wie kijkt er naar suiker, koffie, thee of olie, om maar niet eens scheepvaart te noemen? Sinds ruim drie weken is het publiek veel meer belang gaan nemen bij rubberwaar den, gestimuleerd door de constante rij zing der rubberprijzen, welke nu reeds een niveau van 2.85 per pond hebben bereikt. Tot dusverre kwamen de kooporders van meerendeels kapitaalkrachtige zijde, en dan meestal met contante betaling, zoodat de markttoestand gezond is, allengs ech ter is de speculatie ook een woordje gaan meespreken en speciaal la hausse, waar door de markt zeer eenzijdig is geworden en gevoelig voor elke reactie van den rub- berprijs te Londen, welke de leidraad is voor de geheele rubber-speculatie. Af en toe ziet men enorme koersverschillen met name in Hessa Rubber, voor welk aandeel zelfs een oogenblik 440 is betaald, doch in een paar minuten scherp tot 410 reageerde. Het wordt eigenlijk vervelend om steeds al het masis der rubberwaarden te beschrijven, men weet het nu langza merhand wel, en de speculatie zit te azen op een ander object, doch die zijn er helaas maar weinige. Vroeger ging er in Konink lijke Olie om, wat er thans in rubber ge beurt, doch thans ziet men verschilletjes van lè3% per dag en in Consols even zeer. Suikerwaarden "kijkt niemand naar, slechts is H.V.A. een weinig in de belang stelling, doch lang niet wat het behoort te zijn, andere waarden als Vorstenlanden, Poerworedjo, enz. worden genonchaleerd. De artlkelprljs is dan ook zoowel in New- York als hier te lande en elders voortdu rend gedrukt en het ziet er niet naar uit, dat er In de eerste maanden eenige verbe tering komt. Wat kan een fabriek ook ver dienen, als de kostprijs 9.— en de op brengst ƒ10.— is? De dividenden zullen er dan ook in 1926 naar zijn. Een zeer gunstige tendenz ontwikkelde zich de vorige week voor aandeelen Red- jang Lebong, die tot circa 886 zijn op- geloopen om 812 Dinsdag J.1. te blijven. De aankoopen werden vermoede lijk voor Indische rekening uitgevoerd en daar de meerderheid der stukken in Indlë wordt vastgehouden is de markt hier klein en kan slechts tegen oploopende prijzen aart de geregelde vraag worden voldaan. Er !a alle reden voor, nat deze aandeelen zijn gestegen, aangezien de productiekos ten over de eerstq 5 maanden zijn gedaald met ƒ80.000, terwijl de opbrengst ruim ƒ240.000 is gestegen, zoodat de kansen op verhoogd dividend belangrijk geste gen zijn. In overeenstemming met de rubber- markt is ook de tabaksmarkt vast geweest, waarbij vooral Senembahs sterk werden gekocht en een koers van 440 bereikten, terwijl ook Deli Maatschappij een hoogen koers van 410 haalden, wat met het oog op dividendkansen wel wat hoog is te noe men, mede in verband met de niet altijd gunstige oogstberichten. Niettegenstaande de groote beursomzet- ten is het geld nog steeds zeer ruim ver krijgbaar om en nabij 2 De wisselkoersen varieeren zeer weinip meer de laatste dagen en daarin gaat weer veel minder om, misschien doordat de aan dacht meer op de effectenbeurs is geves tigd. BINNENLAND. Een geheimzinnig geval. In het bosch achter de uitspanning De Tan bij Zeist, goed verscholen tusschen het dichte hout, is, naar „Het Volk" meldt, een karapeertent gevonden, die waar schijnlijk reeds eenige weken onbewoond bleef. De politie vond in de tent de uni- formkleeding van een vaandrig van de genie, benevens allerlei, dat voor een pio- nio noodig is. Alle tafelgerei, dat van goede qualiteit bleek, was geroest, wat er mee op wijst, dat het geruimen tijd niet werd gebruikt. Behalve'nog een koffer, boeken enz. werden ook een geladen brow ning benevens een paar doozen patronen aangetroffen. Gelet op den omvangrijke en verre van waardeloozen inventaris, baart het verwondering, dat een en ander zoo lang onbeheerd bleef. Tent en Inhoud werden naar het politie bureau overgebracht. Een onderzoek wordt ingesteld naar den eigenaar. Terwijl de vleesohhouwer G. Wijnoogst te Lunteren Woensdagmiddag een varken met een schiet,™ aak er wilde dooden, heeft hij, ibij ongeluk, zidh zelf in den buik ge schoten. Zwaar gewond is hij naar- het Diaooneaeenhu ls te Arnhem overgebracht. Een vechtpartij. Woensdagnacht omsteeks half-een wer den de politie en de geneeskundige dienst in den Haag gewaarschuwd, dat er een vechtpartij had plaats gevonden op het Lange Voorhput aldaar, waarbij een persoon ernstig gewond zou zijn. Toen de politie ter plaatse kwam, vond zij een man, ernstig gewond, op den grond lig gen. In het ziekenhuis bleek dat hij een diepe steekwond in den buik gekregen had. Men oordeelde zijn toestand levens gevaarlijk. Bij het politioneel onderzoek bleek dat het de 32-jarige J. M. was, wonende op den Gedempten Burgwal. Hij verklaarde door iemand, wiens naam hij niet wenschte te noemen, met een scherp voorwerp, vermoedelijk een dolk, gestoken te zijn. Uit enkele uitlatingen van den gewonde kreeg de politie echter toch eenig ver moeden omtrent den dader en in den loop van den nacht werd als de vermoede lijke dader aangehouden A. J. O. P. in zijn woning aan de Spekstraat. Uit het verhoor, dat de beide personen moesten ondergaan, bleek, dat tusschen hen reeds lang een veete bestond. Wie de aanleiding tot de steekpartij is geweest, staat nog niet volkomen vast; de betrokken personen geven elkaar de schuld. P. verklaart wel te hebben gesto ken, maar uit noodweer te hebben ge handeld, daar de ander hem bedreigde. Hij is voorloopig opgesloten. De toestand van B. is zeer zorgwekkend. De beroovlng van 23.009. De Rotterdaimsahe rechtbank veroor deelde Woensdag de 21-jarige gehuwde vrouw, die betrokken was bij de beroo vlng van den Dordtschen hotelhouder voor 23,000 in een pèroeel aan de Prin sestraat, ter zake van 'het uitlokken van diefstal, tot één jaar gevangenisstraf. De eisch was twee jaar. Fietsendieven. De recherche te Amsterdam heeft dezer dagen aangehouden een 20-jarigen blik slager en een 22-jarigen werkman, die op heeterdaad werden betrapt op het ste len van een fiets op de terreinen van het Binnen-Gasthuis te Amsterdam. Een yer- der onderzoek bracht aan het licht, dat beide mannen reeds eenige malen aan dergelijke diefstallen zich hadden schul dig gemaakt Reeds thans is gebleken, dat hun de diefstal van zeven fietsen kan worden ten laste gelegd, die aan den open baren weg onbeheerd stonden in verschil lende stadsgedeelten. Deze fietsen zijn in beslag genomen. De aangehoudenen wer den in hun bedrijf eenige malen geassis teerd door een 20-jarigen chauffeur, die eveneens is opgesloten. De werkman schijnt als leider van het bedrijf te moe ten worden aangemerkt. De aangehou denen zullen morgen ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. In deze zaak is Tevens een 18-jarige ma gazijnbediende gehoord; hij wordt ver dacht van heling van een der fietsen. BUITENLAND. De Parijsche ondergrondsporen. De Parijsche correspondent van het „Handelsblad" schrijft aan zijn blad over Parijsche toestanden en bedrijven. Het leven en vooral het werken in een stad van den omvang van Parijs zou on mogelijk zijn zonder een goede organisatie van het vervoer. Het beste zooal niet het aangenaamste •middel is daartoe doorgaans de onder- grondsche spoorweg. Voor den vreemde ling, die hier voor het eerst de enorme verkeersdrukte met haar opstoppingen in het centrum van Parijs ziet, is het haast onbegrijpelijk, dat daar beneden het stra ten-oppervlak nog eens een haast even intens vervoer van personen plaats heeft. Was dat er niet, dan zou trouwens de voortbeweging in de drukste quartiers vrijwel onmogelijk worden. De eerste métro-lijn, die in de dwarste van den ingang van het Bois de Boulogne naar dien van het Bois de Vincennes loopt, is van het jaar juist vijf-en-twintig jaar oud, hoewel reeds in 1856 plannen hieromtrent ter sprake kwamen. Het net van den Métropolitain is ver deeld in drie afdeelingen. Voor zoover het thans gereed is heeft het een totale lengte van ongeveer honderd kilometer dubbel spoor. Het wordt nog gedurig uitgebreid met nieuwe lijnen of doortrekking van de bestaande, zoodat men steeds nader komt aan het ideaal, dat elk punt van de stad langs ondergrond- schen weg van elk ander punt te berei ken is. We spreken altijd van den „ondergrond- sche", maar deze benaming is niet heele- maal juist, omdat er verschillende punten zijn, waarop de lijn naar boven komt. De financieele regeling tusschen stad en maatschappij is weer een van de vor men van régie intéressée, gevolg van een herziening der bestaande overeenkomsten in 1921 en 1924. In de eerste plaats krijgt de stad tien centimes van elk eerste-klas kaartje, dat op het oogenblik zestig cen times kost (de tweede kost vijf-en-dertig centimes) van elk retourtje, die voor de tweede klasse alleen des morgens voor negen uur worden uitgegeven, en waar van de prijs 40 centimes is. Daarbij komt dan voor de stad nog eentiende centime voor elke tien millioen vervoerde personen per jaar boven de tweehonderd millioen, tot een maximum van een halve centime, welk maximum op het oogenblik sinds lang bereikt is. Het vervoer beliep in 1928 ongeveer zeshonderd millioen passagiers; het record van één dag werd bereikt op 3 Décember, met meer dan twee millioen 1 Voorgesteld wordt thans de tarieven te brengen op 75 centimes in dd eerste en 45 in de tweede klas, terwijl de retourtjes vóór negenen voortaan 60 centimes zullen gaan kosten. Om in het geweldig intense vervoer te voorzien op de drukke uren worden de passagiers letterlijk de overvolle wagons binnen geperst, en kunnen de deuren haaBt niet dicht! is het aantal treinen zeer groot. Op de uren van grooten toe loop volgen ze elkander op met een tus- schenruimte van een en driekwart minuut, hetgeen de mogelijkheid geeft op zulk een lijn 20.000 passagiers per uur te vervoeren. De snelheid die de treinen bereiken kun nen is theoretisch 60 kilometer per uur, maar door het groote aantal stations en de bochten wordt praktisch niet meer dan gemiddeld 20 tot 23 kilometer per uur ge haald. Dit is echter al heel mooi, want men komt zoodoende toch van elk punt van de stadsgrens wel binnen het kwartier in het centrum. Naast de groote Compagnie du Métro politain bestaat een tweede maatschappij, de „Nord-Sud", die slechts één Hjn, met vertakkingen, exploiteert, en die van jon geren datum is. Het groote voordeel van het ondergrond- sche net is vooral de snelheid van het vervoer, die nooit bereikt kan worden door de bussen en trams, die zich door de over volle straten een weg moeten zien te ba nen, en de eenvoud van het tarief. Ge neemt'aan den ingang uw kaartje, en moogt daarop net zoo lang overstappen en rondrijden als ge maar wilt. Gecontroleerd wordt in de treinen alleen in de eerste klas, en ieder moet zelf maar weten waar hij uit- en overstappen moet. Er hangen trouwens overal groote kaarten, de aan duidingen zijn duidelijk en overvloedig, en het personeel behulpzaam. De aardbeving in Callfomlë. Onder dezen titel schrijft de New York- sche oorrespondent van de N. Rott Crt.: De Vereenigde Staten zijn te groot.... Men heeft er sedert lang alle gevoel voor afimetingen. van welken aard ook ver loren. Niet alleen dat het land te groot is, maar alles wat er mee in verband staat is te enorm. Bovendien werkt de natuur er toe mee om alles zoo buitensporig groot te maken of te laten schijnen, dat men enkel nog in belachelijke termen denken en spreken kan, wil men eenigen indruk maken. Om te beginnen ziet men nergens zulke groote aardappelen: vijftien centimeter lang is voor een Amerikaansche aardap pel heelemaal niets bijzonders en doordat de aardappel hier bij voorkeur gepoft ge geten wordt en dus in zijn volle grootte geserveerd wordt valt bij een maaltijd zoo'n schotel kokkers den Europeaan da delijk op. De Amerikaansche kersen zijn zoo groot als onze pruimen, de radijsjes zoo groot als onze roode bieten, de blauwe boschbessen als onze tafeldruiven.... Ha- gelsteenen waarvan drie of vier je hand vullen, een regenval die niet bij centime ters maar bij de voet wordt gemeten.... alles en gros. Het weer is altijd zoo, dat het menschen- offers eischt: in de warmte bezwijken zwakken van hart, in de koude bevriezen armen, iedere sterke windstorm schijnt het klaar te spelen zoodanig takken, uit- hangborgen, enz. af te slaan dat er voet gangers en passagiers van autobussen doodelijk getroffen worden, Dagelijks worden er dranksmokkelaars doodgeschoten of ook wel eigenaars van luxueuze jachten, die voor dranksmokke laars worden aangezien. Moord en dood slag heerschen aan alle kanten. Inbraken en oplichtingen bij de dozijnen, slachtof fers bij grootere en kleinere branden bij de honderden, iederen dag opnieuw en iedere week in even grooten getale.... Dit alles om u te bewijzen, dat een bin- nenlandsche aardbeving niet den minsten indruk op ons afgestompte bewoners der Vereenigde Stateq maken kan. Een bui- tenlandsche aardheving is weer wat an ders, dat valt onder een geheel andere ca tegorie van gevoelens, maar hier te lande, neen. Waar het voor den lezer op neer komt, is het aantal omgekomenen, en of per slot de oorzaak van het omkomen een aardbeving, een tornado, een brand, een oproer, of een moord op te groote schaal is: wat doet dat er toe? Een aardbeving behoort tot de natuurverschijnselen, die wel niet op geregelde tijden verschijnen, maar waar men toch te zeker van kan zijn dat ze zoo nu en dan komen. En zoo kan men begrijpen, hoe het komt dat de Amerikanen als een volk zich kunnen opwinden over het lot van een enkelen levend in een onbereikbare grot begraven man, en een ieder dagen aaneen zich bezig schijnt te houden met de vraag: „Zullen zij hem kunnen bevrij den?", of ook hoe een stad als New York dagen achter elkaar in rep en roer kan zijn over een jong meisje dat dicht bij het ouderlijke huis op een avond wordt aangerand en vermoord, en hoe het hoe genaamd onberoerd blijven kan bij de be richten, die inkomen over de rampen ver oorzaakt door een aardbeving, een tornado of een treinongeluk van grooten omvang De Amerikaan is niet ongevoelig. Inte gendeel. De Amerikaan is haast overge voelig. Maar het hangt er geheel van af wat zijn gevoelens opwekt. Zooals men uit de telegrammen weet, zijn er bij de aardbevingen in Oalifornië om en bij Santa Barbara dit keer slechts een betrekkelijk klein aantal dooden te betreuren. De materieele schade is vrij belangrijk. Santa Barbara is een stadje van kleine afmetingen, en een aange brachte schade van ten minste 25 millioen dollars is niet gering. Maar de veronge lukte menschen en de aangebrachte scha de zijn niet het belangrijkste wat er van Santa Barbara te vertellen is, want iedere aardbeving eischt offers. Het ls de hou ding der stadsautoriteiten, die den vreem deling althans stof tot nadenken geeft Men kermt niet over de opgelegde beproe ving, men spreekt met geen woord een deelneming uit over het lot van de ver ongelukten en de achter gebleven familie leden. Niets van dat alles. In de door de stadsautoriteiten uitgezonden berichten ls er slechts een groote vreugde en, laten we zeggen opgeluchtheid te lezen: nu zijn we van zelf al dat oude zoodje kwijt ge- zooals we altijd gehoopt hadden eens te zullen bezitten. Komt medeburgers, helpt ons zoo spoedig mogelijk een leening te sluiten van 20 millioen, en w\j zullen u laten zien, wat Santa Barbara praeatee- ren kan. Wij zullen een model-stad bou wen. En de. pers huldigt het plan, spreekt over de energie van den Amerikaan, v oor- uit.stilstand is achteruitgang raakt, en kunnen we een stad bouwen, De overstroomlngen In Korea. Berichten over 3000 dooden. De „Times" verneemt uit Tokio, dat daar uit Korea berichten zijn ontvangen, omtrent groote overstroomingen ln het gebied van de Rakuto-rlvier, waarbij 8000 personen zouden «zijn ongekomen. Een hulp-expeditie is uitgezonden vanuil Seoul. De spoorwegverbindingen zijn ge deeltelijk verbroken. 008T-EVDIE. Betooging van Chlneezen. Een telegram uit Batavia van Donder dag meldt, dat bij de openingsvoorstelling op dien avond van het Harmstoncircus te Medan een betooging van honderden Chl neezen heeft plaats gehad, nadat den vo- rigen avond pamfletten verspreid waren, waarbij de Chineezen opgewekt wer den het circus te boycotten. De Chinee zen jouwden en wierpen steenen, waarop de politie het terrein afzette, en de voor stelling doorging. De hoofdcommissaris van politie, de heer 0. H. Keyzer en de eigenaar van het circus, de heer Harm* ston, werden door een steen in het gelaat gewond. De politie arresteerde twee Chi neezen; tien Chineezen rosten een politie agent voor de Deli-bioscoop af. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Onderstaand schitterend eindspel ont> leenen wij aan „Het Damspel": Zooals bekend, zijn standen van drie om één bijna altijd remise; dit is een der fraaiste uitzonderingen. Het naspelen is leerzaam, doch vooral interessant. De naam van den auteur is onbekend. Stand in cijfers: Zwart dam op 16. Wit dammen op 85 en 45, een schijf op 50. Wit Zwart 1. 46-84 dreigt 84—48, 60-44 enz. 1. 162 ls dus gewonnen. 2. 8439 27 weer de eenige, want op 216 zou 8948 en 6044 volgen. 8. 6045 7—2. Op 7—16 volgt W. 85— 49 (Z. 162 gedw.) en W. 89 80, 4540 enz. Dezelfde drei ging als bij de vorige zetten, maar thans in andere richting. 4. 8549 Handhaaft de dreiging en dwingt Zwart terug naar 16. L 216 is n.1. gedwongen. 5. 4540! Het is interessant te zien, hoe Wit, door Zwart ingesloten te houden op de linie 2/16, zijn eigen stukken ongehinderd ln de ge wenschte stellingen brengt! 6* 167 gedwongen. 6. 39841 Het is duidelijk, dat Zwart niet op de lijn 1/46 kan blijven, na •7—1 zou hij, door W. 49—44, n.1. tot overgave gedwongen worden. Ook naar 2 kan hij niet, zoodat Blechts de velden U en 16 resten. Door eerst naar 11 en daarna naar 16 te gaan, kan hij den tegenstand langer rekken dan door andersom te spelen. Dus: 6- - 7-11. i. 841! welke trouwens ook op 6. 7—16 zou zijn gevolgd. 112 1116 maakt geen ver schil en op 11—16 of 11—28 of 11volgt 49—44 en 16. 8. 4084! de beslissende opmarsoh! 9. 84—29 16—2. 10. 49—85 2—16. U. 1—7 16 2. 12. 29—24 2 80. 18. 86 24. 1 «ertien zetten 1 en de een nog mooier en verrassender dan de andere! „Wel ls het damspel een moo! spel", zegt men onwillekeurig na het naspelen van een dergelijk stukje 1 1

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 8