TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. Vacanlle GEMENGD NIEUWS VAN D0NDERDA8 tl JULI 192B. Gisteren slaagde onze stadgenoot, de beer Joh. W. Stevenson, te Amsterdam voor de volledige bevoegdheid Handen arbeid, diploma A (klei, karton en papier), diploma B (zwaar hout). De heer 8. J. Dokter, alhier, slaagde den 22 Juli voor het Staatsexamen Grieksoh en Latijn, diploma B. Te Haarlem slaagde voor het examen HooMacte mej. T. Blaauboer, alhier. Voor het examen nuttige handwer ken slaagde rnej. M. Doedens, alhier. Voor het examen leeraree wasch be handeling en huishoudkunde (akte N X"VH) slaagde onze vroegere plaatsge- noote mej. M. H. G Frandken te Alkmaar. Vierde Gem. Concert te geven door het Stedelijk Muziekcorps, op Zaterdag 25 Juli, des avonds van half negen tot tien uur, in de Muziektent (Plantsoen). Programma 1. Marche des Hommeë Bleus Vincent Sootts. 2. Jubel-Ouverture Bach 8. „Sur le lao Léman", Suite de Valses Langlois. 4. „Angelus", Scènes Plttoreeques Massenet. B. -Serenata" Toselli. 6. Fantalsle 1'Opera „Lohengrin" Wagner. 7. Marche Finale. 1 Iolriertrotn. Ben goedkoope trein van Amsterdam bracht woensdagmorgen hier ruim 600 bezoekers aan, die een heerlijk koel dagje aan see hebben doorgebracht. De wnnnfe. In deze dagen van broed-, kook- en stoofhitte openen de bladen een nieuwe rubriek: de warmte. Hoe kan het ook anders heel het menschdom blaast en puft en zucht en hijgt ouder de verschrikke lijke warmte, en waar het hart vol van is, daarvan vloeit die mond over. Wij nullen dus ook maar weer het on derwerp ter hand nemen en iets naders omtrent de warmte vertellen. Dan zal het den lezer ongetwijfeld ietwat vreemd voorkomen, dat het.... eigenlijk niet eens zoo buitengewoon warm la Althans niet op den.thermometer. Van een hitte golf is geene sprake; eenige Jaren terug, toen we de fameuse hittegolf gedurende een tiAnt«i dagen hadden, werden tempe raturen van 66 en 80 0 C. 'bereikt. Daar zijn we nog lang niet aan toe. Hetgeen evenwel de warmte veroorzaakt, waar onder wij zuchten, is de vochtigheid der atmosfeer. De hoeveelheid vocht, die de atmosfeer op het oogenblik bevat, is ab normaal hoog, en dat veroorzaakt de on aangename warmte der laatste dagen. Laat ons er aanstonds aan toevoegen, tot troost, dat wij niet de eenlgen zijn, «li. onder de warmte te lijden hebben. Vrijwel het geheele oostelijk van ons land gelegen deel van Europa geniet met ons. De gloeiendnheete Ruasiaohe steppen zijn lm, die op het oogenblik ons deze hitte bezorgen; die van deze steppen kamende oostenwind voert steeds nieuwe warmte aan. Dat bewijst ook de gemiddelde tem peratuur der laatste dagen, die elke vier entwintig uur 2 0 G hooger is dan den voorgaanden dag. Dfl barometerstand is muurvast, en er is voorloopig geen voor uitzicht op eenige verademing, er is ner gens luohtververschiug in de atmosfeer. Slechts «westenwind kan verkoeling brengen, ifon troost zij het een schrale is, dat de oostelijk van ons gelegen landen het nog veel warmer hebben, en dat speciaal in ons land de oostelijke plaatsen, in het bizonder het complex M aastrioht-Roermond-Winterswijk het het zwaarst te «verduren hebben. De drukte tc Huisduinen. Dat met zulke warme dagen als wij thans beleven, onze badplaats goede zaken maakt, behoeft geen betoog. Nu de gérant van het paviljoen, de heer De Boer, de gelegenheid tot baden heeft uitgebreid en deze tot des avonds negen uur openstaat, zjjn daardoor zeer velen, die overdag niet in de gelegenheid zijn, gebaat Bovendien 1b een dergelijke opMssching in den avond om verschillende redenen te prefe- reeren boven een op den dag. Naarmate dit meer bekend wordt, zal het gebruik in de avonduren dan ook wel toenemen, of schoon, toen wij een kijkje gingen nemen, alle badkoetsjes reeds bijna doorloopend in gebruik waren. Hinderlijk is soms wel eens het gebrek aan voldoende toezicht. Er zijn wel eens Jongelui, die bulten het gereserveerde ge deelte gaan zwemmen en dan de brutali teit hebben zich te midden der badgasten te voegen. Waarschuwingen en fluiten van de zijde van het personeel helpt niet altijd, en behalve, dat zij zichzelf aan alle contröle onttrekken, hinderen zij de baders door hun dikwijls ergerlijk gedrag. Naarmate onze badplaats zich ontwikkelt, zal men scherpere maatregelen en meerder toezicht in dezen moeten overwegen. Het is wellicht niet algemeen beken'!, dat de Maatschappij „Zeebad Huisduinen zich belast met bet opbergen van tenten. Voor slechts 5 per seizoen kan men met zjjn tent op het strand staan, deze opber gen en heeft dan tevens onbeperkt recht tot baden. Ook badstoelen zjjn thans tot des avonds 9 uur verkrijgbaar. lot laat In den avond heerscht thans aan het strand een buitengewone druk te Hot strand en de dijk zijn de eenige plaatsen, waar men tenminste eenige vef* frissohing kan vinden van de gloeiende atmosfeer. Gisterenavond te half tien trokken stroomen menschen huiswaarts; autobus op bus vervoerde verbrande moeders en slaperige kinderen, en geheel de straat weg en de dijk waren zwart van de file fietsers. En men meene niet, dat hier door het strand uitgestorven raakte; een uitgestrekt tentenkamp stond er nog en zelfs in dit late uur waren er nog velen, die te water gingen. En eenmaal er in, gingen ze er niet zoo gauw weer uit. Het strijkje van hét paviljoen had.zeer veel publiek ook op het terras van het paviljoen gelokt, dat aldaar van de heer lijke koelte genoot Eenmaal op den straatweg gekomen, waaide de waime Steppenwind hen weer tegemoet en zuch tend en puffend moesten ze tenslotte toch de warme, ach zoo warme slaapkamers weder opzoeken. Ingezonden Mededeellng. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, sthrjnan der huid en sonnebrand, ie het pood- ■ahelijk op reis altijd voorzien te zijn van een Dooe 80-60-90 et. PUROL Vertrek plelziertrein. Te ongeveer half negen gisteravond vertrok de extra-trein weder naar Am sterdam. Op het Stationsplein wemelde het van bruin- en roodgebrande Amsterdammers. Met autobussen, rijtuigen, luxe auto's en andere voertuigen werden ze aange bracht. En of ze genoten hebben die Am sterdammers!, van hun stralende, tran- spireerende gezichten was het te lezen. Heele en halve famllie's stonden op het plein en hartroerend was het af scheid van velen, met de betuiging, dat ze vast weer terugkwamen als er een ex tra trein liep. Nu kunnen de Amsterdammers, bi] het rijden van een goedkoopen trein, beter naar Helder komen dan dat ze naar Zandvoort gaan. Over het algemeon wordt het strand hier om zijn zindelijkheid geroemd boven badplaatsen als b.v. Sóheveningen, Zand voort, Katwijk en NoordwJJk. Bovendien zijn de oonsumptie's in alle gelegenheden op Huisduinen zeer billijk. En dan nog het „treinrelsje" dat op een dag als gisteren nu wel niet bentj- donswaardig Is, dooh op minder warme dagen, voor menschen die den geheelen dag niets anders zien dan huizen en nog eens huizen, groote bekoorlijkheid heeft. Onze slotconclusie is dus weer, dat het voor de Nederlandsdhe 8poorwegen ook van belang 1b meerdere extra treinen op Helder te doen loopen. Het „Badhuis", „Dennenheuvel" en „Duinoord" maakten gisteren begrijpe lijkerwijs goede zaken. Tentoonstelling van Boeken over Indik In het gebouw der Openbare Leeszaal in de Breewaterstraat is op het oogenblik een kleine tentoonstelling ingericht van werken handelende over Oost- en West- Indlè. Deze tentoonstelling, uitgaande van het Comité voor Indische lezingen en leer gangen, omvat een reizende koloniale boe kenverzameling, die al op verschillende plaatsen in ons land is geëxposeerd en thans gedurende een maand dus tot hall Augustus alhier is te bezichtigen. Bedoeld comité is ontstaan uit de samen' werking van een "«"tol vereenigingen, die zich verspreiding van kennis omtrent de Nederlandsche koloniën als hoofd- of ne vendoel hadden gesteld. Overtuigd, dat naast het gesproken woord ook het g schrevene een machtige factor is ter b reiking van zijn doel, heeft het comité ge meend, groote aandacht te moeten schen ken aan het vraagstuk, hoe goede koloniale litteratuur op ruimer schaal dan thans onder het bereik zou kunnen worden ge bracht van het lezende en studeerende publiek. De bedoeling nu van deze ten toonstelling is, dat men met deze werken zal kennismaken om ze te kunnen aan schaffen. De reizende koloniale boeken verzameling moet dus de leeslust van de in Indië belangstellenden opwekken en het gevolg daarvan zal zijn, dat aan de plaat selijke bibliotheken verzoeken zullen ko men om bepaalde werken hiervan aan te schaffen. Op volledigheid kan, naar de secretaris van het Comité in het voorwoord van den catalogus zegt, deze bibliotheek geen aanspraak maken, daar do verzame ling dan te omvangrijk zou worden en de beweeglijkheid er onaer zou lijden. Maar wie eenmaal met hare hulp zich eenigszins heeft kunnen orlenteeren, zal zonder veel moeite zelf den weg verder kunnen vinden. Een aantal beschrijvende en uitvoerige catalogi dezer verzameling is door het oomité beschikbaar gesteld, en gratis voor den belangstellende de leeszaal ver krijgbaar. Een vluchtig overzicht over de verza meling gaf ons aanleiding verschillende interessante en fraaie werken te noteeren. Zoo vinden wij er het Gedenkboek 1898 1928 ter gelegenheid van het regeerings- jubileum der Koningin, een prachtwerk, rijk geïllustreerd, met uitvoerigen tekst, verder een prachtwerk onder toezicht van minister H. OoÜJn over Land, volk en ge schiedenis, het bekende werk van dr. H. Blink, de royaal-ultgevoerde illustratie werken „Nederlaridsch-Indië Oud en Nieuw", het weekblad „Indië", de kloeke werken van den specialiteit H. van Kol over Japan, en de Antillen. Het is niet al gemeen bekend wellicht, dat de bekende, alleraardigste leesboekjes van Pim en Mien ook Jn een speciaal voor Indië ver vaardigde uitgave bestaan. De firma Wol- tere, die deze leesboekjes uitgeeft, heeft trouwens een uitgebreid fonds ook voor de Hollandsohe scholen in Indië, waarvan men hier vele specimens vindt. Zoo o. a. een Platenalbum, een speciale atlas over Indië, een alleraardigst gekleurd prenten boek met verschillende beroepen; verder een album van het Koloniaal Museum met koloniale voortbrengselen, enz., ten dienste van het onderwijs. Belangrijke werken als Kielstra, De Indische Archipel, Vissering, Reis door Oost-Java met fraaien gebetik- ten band, monographieën over de verschil lende cultures, Augusta de Wit's bekende „Facts and Fancies about Java", De Die renwereld van onzen Archipel door Van Balen, een interessant werk van mr. H. A. Lorenz, Eenige maanden onder de Pa poea's, en nog vele meer. (Wij deden slechts hier en daar een greep). Zooals gezegd, is een beschrijvende cata logus hiervan voor belangstellenden gratis verkrijgbaar. Deze catalogus geeft uitvoe rige bijzonderheden over elk werk, alsmede den prijs, en vormt dus een handleiding voor ieder, die zich op dit gebied «wil orlenteeren. Wij raden den lezer zeer aan eens een kijkje te gaan nemen. De toegang is kos teloos, en het is lekker koel in de leeszaal, zoodat men er rustig een aangenaam uur tje kan doorbrengen, bladerend in deze fraaie of interessante werken, die wel een goeden indruk geven van onze, voor een land met een zoo beperkt taalgebied inder daad omvangrijken litteratuurachat ten opzichte van onze koloniën. Muziekschool „De Toankust". De heer de Hoogh, die met het kinder- zqngspel „De schoone in het Blapende boech," dat 1 Juli door zjjn leerlingetjes werd opgevoerd, zooveel succes had, had besloten deize opvoering, waaraan zeer veel tijd en zorg besteed was, te herhalen. Helaas had de heer de Hoogh daarbij niet op deze tropische hitte gerekend. Trouwens «wie rekent in dit «wispelturige landje nu op zoo iels? Wie evenwel denkt, dat de kinderen don heer de Hoogh in den steek hadden gelaten, denkt verkeerd; het zangspel is te aardig en te boeiend dan dat men niet voor één Woensdagmiddag het strand, waar het thans ook gloeiend heet is, in don stook zou laten. En ik weet zeker, als de menschen er eenig idee van hadden ge- bad, hoe lekker koel het Woensdagmid dag in „Casino" was, ze waren wellicht in nog grooter aantal gekomen. In ieder ge val was het bezoek zeer bevredigend. Het mooie, met veel artistiek en smaak ontworpen zangspel deed het ook thans. De kindertjes zagen er weer even schat tig uit als den vorigen keer; verrukke lijke kleine feetjes met blonde en don* kere haren en groote sterren daarin, de Sages, de vreemde gasten, de edellieden, e kamermeisjes en -jonkers, de ma troosjes, het was weder een lust voor de oogen, een festijn «van bloelende jeugd en bekoorlijkheid. Een beetje warm, nou Ja, maar een warm feetje is even snoe zig als een koud feetje, want allebei heb ben ze roosjes op de wangen. En per saldo was die warmte ni^t zoo erg, een voudig omdat ze geen tijd hadden eraan te denken. De pianobegeleiding te wat aan den lichten kant, en vermoedelijk berekend op kleiner koren. De heer de Hoogh had er evenwel Iets op gevonden, dat zij thans wat beter tot haar recht kwam. De aardige dwna in het eerste bedrijf zat er nog goed ln, ook de verschillende scenes, en zoo verliep de opvoering vlot Ook de pauzen waren aanmerkelijk bekort De kinderen, die Woensdagmiddag In Casino geweest zHn, zullen er geen spijt van hebben gehad. Zang- en Reciteer-V ereenlgtng „Harmonie". Naar wij vernemen, zal bovengenoemde vereeniging, met welwillende medewer king van de heeren Joh. F. Pala, Viool, en Tj. Joh. Dito, Piano, voor donateurs en genoodigden op Zaterdag 25 Juli a.s. een extra concert geven in den schitterend verlichten tuin van „Casino". Zie advertentie in dit blad. De Stationsrestauratie. Sedert de exploitatie van de stations restauratie is het verblijf ln de wachtka mers veel geriefelijker geworden. De pach ter, de heer Van den Brule, die al het mogelijke doet om het reizend publiek te gerieven, la al geruimen tijd bezig zijn restauratie geriefelijker te maken. Sedert kort ia de zij-ingang voorzien van een deur aan de straat, waardoor het niet noodig is, dat zij, die, zonder op reis te gaan, ge bruik willen maken van deze gelegenheid, het stationsgebouw behoeven door te gaan. De bedoeling van den restaurateur op het plein voor het station een terras te maken, doch dit jaar zal daarvan wel niets komen. Ter gelegenheid van het openlucht- concert, dat „Helder's Mannenkoor" in de Muziektent gaf, was Dinsdagavond deze nieuwe gelegenheid voor het eerst open gesteld. Er werd door het publiek een dankbaar gebruik van gemaakt, en een groot aantal luisteraars maakte van de ge legenheid gebruik om het aangename te pareu - het praktische en een oogen blikje hier te verpoozen. Als straks het terras, dat de heer Van den Brule zich voorstelt te maken, klatuf is, zal het Sta tionsplein meer dog daij thans een aan trekkelijk punt worden. Toen te ruim acht uur de trein met de schoolkinderen binnenkwam, werd hij op gewacht door de muziek van het Arbeiders Fanfarecorps, dat een lustigen marach blies bij de binnenkomst van den trein, en dat voor enkele minuten nog wat meer levendigheid bracht in het dezen avond toch al gezellig stadsgedeelte in de om geving van ons station. Meisje te water. Dinsdagmiddag geraakte een meisje al spelend ln de nabijheid der aanlegsteigers op de Binnenhaven te water. De heer P. van Steenbergen, die het aanstonds na sprong, had het geluk de drenkelinge be houden op den wal te brengen. Uit het Politierapport Tot op heden was het toezicht op de overtreders van de rijwielbelasting uit sluitend in handen van de belastingamb tenaren, die zoo nu en dan nog wel eens een overtreder betrapten. Met ingang van heden echter wordt ook door de po litie een wakend oog op de belastingont duikers gehouden, waardoor de kans van „niet gesnapt" te worden, als men het zonder plaatje waagt natuurlijk vrfl wat geringer is geworden. Men neme zich dus in acht en voorzie zich alsnog van een bel astingplaatje. Dinsdag wend de eerste overtreder be trapt en moest de geëischte. boete beta len. Een bewoner van den Brakkeveldweg deed aangifte dat er van zijn erf uit een hok eenige „meeuwduiven" waren ont vreemd. Van een bewoner van de Oranjestraat waren Dinsdagmiddag een paar schaatsen ontvreemd. Provinciale Staten van Noord-Holland. Het voorstel van GedL St van Noord- Holland, voor 100.000 deel te nemen in het waarborgfonds der Olympiade, heb ben Prov. Staten met 89 tegen 25 stem men aangenomen. De voordracht werd heftig bestreden door mr. Mondeis en den heer Spier en verdedigd door de heeren Bómans, Kleere- koper en Asscher. De Prov. Staten van Noord-Holland ver wierpen de voordracht van Gedeputeerden tot arbeidsverlenglng voor verplegenden. De Prov. Staten van Noord-Holland voerden het voorstel van' Gedeputeerden tot aanvaarding van het paviljoen „Wel gelegen" als zetel voor de prov. griffie, van de agenda af in verband met Haar- lem's aanbod. Aangenomen werd het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van een bijdrage ten behoeve van verruiming van het Noordzeekanaal. Bfl het voorstel tot alwijzing subsidie Groot Noord-Holl. Kanaal verklaarde de heer Ketelaar (v.-d.), dat hij tegen het sub sidie zou stemmen, omdat hij het belang van een boek over het Kanaal niet zoo groot acht. Evenmin ziet hij dit belang in de uitgaaf van het werk van mr. P. O. Bloys van Treslong PrinS. De heer Kleerekoper merkte op, dat per soonlijke voorkeur geen doorslag mag ge ven. Spr. is van oordeel, dat een archeolo gisch werk geschreven door een deskun dige van zeer veel belang is en stelde voor het gevraagde subsidie van 500 te ver- leöDen. Het vooretel-Kleerekoper werd in stem ming gebracht en verworpen met 48 tegen 19 stemmen. Het andere voorstel tot het geven van subsidie aan het werk van Bloys v. Treslong Prins werd ingetrokken, waarna de heer Luyxs het weer indiende. Di,t laatste voorstel werd verworpen met 49 tegen 18 stemmen. Aangenomen werd na een tamelijk ver warde discussie, een voorstel om Woens dag de vergadering voort te zetten ter be handeling der interpellatie-Mendels. In deze vergadering van Woensdag stelde de- heer Mendels naar aanleiding van het antwoord van Ged. Staten op zijn vragen inzake vacantie-toelagen aan de Gemeente-werklieden en -beambten op nieuw een zestal vragen. Deze komen hier op neer, dat de heer Mendels vraagt naar de gronden voor de houding van Ged. Staten; hebben zij hun standpunt ingeno men omdat de houding der regeering hun sympathie heeft of meenden zij, dat het niet paste als zij een andere meening had den als de regeering. Wat is de contrö- leerende strekking en de staatsrechtelijke beteekenis van de „algemeene dispositie", waarin Ged. Staten bij voorbaat meedeelen zekere posten niet te zullen goedkeuren. Voorts vraagt hij ot Ged. Staten voorne mens zjjn dergelijke waarschuwingen te gebruiken als een normaal instrument passend bij hun staatsrechtelijke machts positie ten opzichte der Gemeentebesturen. Deze vragen werden door den interpel- lant toegelicht. In het algemeen is het niet oirbaar, dat voor de tweede maal vragen worden gesteld naar aanleiding van een antwoord op vroegere, maar waar het hier gaat om de vacantietoeslagen, leek spr. oen interpellatie wel gewenscht en ge oorloofd. Spr. heeft dan ook verstomd ge staan, dat Ged» Staten van Noord-Holland, die een reputatie van frissche kerels te zijn, van een breeden kijk te hebben, te verliezen hebben, de gangmakers hebben willen zijn voor de afschaffing van den vacantiebjjslag. Verder merkt spr. op, dat Ged. Staten niet staatsrechtelijk de knechtjes zijn der regeering, maar verantwoordelijk zijn aan Prov. Staten. Hö zet uiteen, dat naar zijne meerling Ged. Staten hun bevoegdheid verre hebben overschreden, en critiseert de formeele manier waarop zij optreden. Spr. kan zich vooratellen, dat Ged. Sta ten wat verlegen waren met de eerst door hem gedane vragen, maar laten zij dan eerlijk erkennen een fout begaan te heb ben en niet allerlei mooie termen gebrui ken om die fout te bedekken.-Spr. vraagt of Ged. Staten van plan zfln, in de toe komst van dergelijke «waarschuwingen aan de gemeenten gebruik te makep als zij nu hebben gedaan? De voorzitter beantwoordt de vragen van mr. Mendels. Het heeft bij Ged. Sta ten een punt van overweging uitgemaakt of het wenschelijk is. nu de zaak bij de Kroon aanhangig is, de vragen te beant woorden. Ged. Staten hebben gemeend tot beantwoording te moeten overgaan. Spr. «wil alles terzijde laten wat mr. Mendels beeft gezegd betreffende het niet goed keuren van de gemeentebegrooting van Haarlem. Ook namera Ged. Staten weigert spr. hierop in te gaan, nu de zaak bij de Kroon aanhangig is. Spr. kan dus niet andere doen dan wat voortborduren op het reeds gegeven antwoord van Ged. Staten. Met de meening van mr. Mendels, dat het toezicht van Ged. Staten uitsluitend repressief is, is spr. het niet eens. Zij moe ten ook wel degelijk gemeenten waarschu wen voor nog komende te groote uitgaven. Ged. Staten kunnen verder geenszins beloven, dat zij in het vervolg niet meer zoo zullen handelen als zij nu ten opzichte van den vacantiebjjslag gedaan hebben. In de middagzitting kreeg de heer Men dels gelegenheid voor repliek en het stel len van conclusies. Op grond van het feit, dat wijdere toe zeggingen zfln gedaan, wil spr. in dit sta dium van de zaak nog geen motie indie nen. Met genoegen heeft hij gehoord, dat Ged. Staten alsnog aan de gemeenten ge legenheid zullen geven, de begrooting aan nemelijk te maken. De heer Abrahams spreekt als zijn oor deel uit, dat de verdediging van den voor zitter zwak was. Naar aanleiding van de zich verder ont wikkelende discussies wil de heer Mendels later toch nog een motie indienen, doch trekt die op aandrang van de vergadering weer ln. De knulstlge „cheffin". Men schrijft uit Haarlem aan het HbL: De verschrikkelijke verhalen over bank- diefstallen en beroovingen met revolver schoten doen vaak het hart stil staan van wie «het leven begluren achter een kopje thee met een koekje. Vrouwen, die alleen thuis zijn, of onschuldige kantoormeisjes, die op de kas moeten passen, zien soms plotseling een revolver voor haar neus gehouden, waartegen flauw vallen in den regel het eenige middel van verweer is. Het zwakke geslacht moest van aanval len door mannen worden uitgealbten. Want het blijkt toch wel, dat ook het kies recht niet bjj imadhte is de vrouw de kracht van verweer te geven, waardoor zij ook lichamelijk haar =mnu natuurlijk een anderen «man zou kunnen „staan*. Er zijn uitzonderingen. Men leest wel eens van huisvrouwen, die inbrekers den schrik op het lijf jagen, «of van een meisje met page-haar, die een bank-overval af slaat Helaas is t altijd ver weg en on zeker. Gelukkig hebben we in deze stad, waar eens Kenau roem «verwierf, ook onze „vrouw met de bioeps". Een verwaarloosd gekleed iman trad in de Groot© Houtstraat een «winkel binnen* waar ooreetten en aangrenzende artikelen worden verkocht Hij kon verwachten, dat hem daarbinnen slechts beminnelijke, maar zwakke «vrouwen zouden wachten. En binnen werd hij met sohrikoogen aan gestaard; want men «verwachtte niet dat deze man een oorset behoefde. Met eenige vrijmoedigheid stapte hij dus op een «win kelmeisje af en «vroeg oon brood. De cheffin doorzag een truc en trad lBug7M"Tn nader. We hebben geen brood, zei ze. En meteen hief de man zijn rech terarm op om een klap «uit te deelen. Maar voor «hij iets had kunnen uitrichten, kwam de «vuist van de cheffin zoo stevig op zijn neus neer, dat man als een dolle vlieg tegen den grond sloeg. Hij krabbelr de overeind anet voornemens van verweer, maar een tweede klap van de cheffin bracht hem op het trottoir van de Groote Houtstraat (Het was vlug en zonder vertoon ge beurd, zoodat de winkelmeisjes haar mon den nog niet dicht hadden toen de cheffin al weer op haar plaats zat Onder deze leiding moeten de oorsetten- meisjes zich wel veilig «voelen! Een geheimzinnige diefstal. Uit een gesloten brandkast, staande In een der kantoren van de Vereeniging „Sa menwerkingte Amsterdam bleek Maan dagochtend een «bedrag van ruim drie duizend gulden ontvreemd te zijn zonder dat ln het gebouw of in het lokaal waarin de brandkast staat, ook «maar een spoor van braak te «bekennen «viel. De kast zelf «bleek niet geforceerd. Het slot was, als steeds, twee keer gesloten. Uit een en ander (meent de politie de conclusie te mogen trekken, dat de dief stal werd bedreven door iemand, die van d© situatie volkomen op de hoogte waa Het is bij de Coöperatie „Samenwer king" de gewoonte, dat het personeel des Zaterdagsmiddags om uur weggaat, behalve de magazijnmeester, die achter blijft om het door de loopera af te dragen geld in ontvangst te nemen. Daar deze magazijnmeester Zaterdagmiddag de stad uitging, verzocht hij een zeventien jarigen kantoorbediend» het geld voor hem in ontvangst «te «willen nemen. Dit is ge schied. De loopere hebben het geld af gedragen, de kantoorbediende sloot het, volgens zijn zeggen, in de brandkast en borg de sleutels op de door den magazijn meester aangegeven plaats. Toen deze nu Maandagochtend «wilde afrekenen, bleek het «bedrag verd«wenen te zijn. Zoowel de kantoorbediende als de ma gazijnmeester hebben bij het hun afge nomen verhoor den diefstal ten sterkste ontkend. Het onderzoek «wordt intusaohen voort gezet Garantiefonds Olympiade. Verlenging arbeidstijd ver- plegenden. 'De provinciale griffie. Noordzeekanaal. Noord-Holl. Kanaal. Interpellatte-Mendel8.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5