T Verbrande Huid TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. VAN DINSDAG 28 JULI 1925. O. van der Bterra f Weer een van de oude garde, die den bloeitijd van de scheepvaart der Nleuwe- dieper haven heeft meegemaakt, uit ons midden verdwenen. Hij kon nog met enthousiasme vertellen van dien nu reeds lang voorbtjgeganen tijd. Hij wist van het recordjaar 1866 tij dens den Deenschen oorlog, dat meer dan 10.000 schepen waren in- en uitgeklaard. Hij wist te vertellen van de groote kud den schapen, die ter verscheping naar Engeland, op het havenplein bij eengedre ven, wachtten op inlading. Zijn scherp oog heeft jaren aan jaren gezocht aan den horizont en één blik was vaak voldoende uit te maken met welk schip hij te doen had. Van zonsop- tot zonsondergang is hij lange jaren achtereen op zijn post geweest en onvermoeid en onverwoestbaar heeft hij met zijn „inklaarder" zijn plicht ver vuld. Daarvan kon hij, gezeten op het bankje aan het Wlerhoofd, veel vertellen. Hij was daar een graag gezien en gehoord man, die van e)jn rijke ervaringen op gezellige wijze iets wist mee te deelen. Kust zacht, gij man van de oude garde! Te Amsterdam slaagde voor het examen in nuttige handwerken Mei. J. Barnier, alhier, leerlinge van Mej. G. Klots. Te Amsterdam slaagden voor het examen Nuttige handwerken A. Ramler en A. Stranzky, alhier. Voor het M.UX.O.-dlploma A slaag den te Alkmaar den 27 Juli: J. Ahrend, Tr. Meur en Mary Basle, leerlingen der Open bare M.ui.o.-eohool aan de Molenstraat alhier. Zaterdag slaagde te Amsterdam voor handenarbeid, diploma A (klei, karton en papier) onze plaatsgenoot L. D. de Snayer. ComenlusBchool. Aan de Oomeniussohool wordt een cur sus in de Fransche taal verbonden. Deze cursus zal aansluiten de gewone schooluren. Als leeraree is benoemd mevrouw Mon- nler Wakker (leerares M. O.) te Alkmaar. Van de warmte die verdween. De drijfnat-geregende lezer of lezeres, die, thuiskomend, de courant vindt liggen, en die openslaand, dit opschrift ziet, be gint allicht te mopperen: zijn ze nou nog al over het weer aan den gang? We weten immers allemaal wel, dat het gedaan is met het mooie weer, en we behoeven dat niet nog eens in de courant te lezen Waarde lezer, wij begrijpen uw stem ming. Door het mooie weer, dat we weken aaneen hadden, heeft u niet gemerkt, dat uw schoenzolen langzaam maar zeker door sleten en nu de regen ls gekomen, zijn natuurlijk uw voeten nat geworden. De verschrikkelijke hitte, waaronder we heb ben gezucht, was oorzaak, dat ge uw haren liet millimeteren en het gevolg is thans een verkouden neus. Maar u moet beden ken, dat er ook in andere streken dan onze omgeving, lezers van ons blad wonen; dat wij in Oost en West, In Zuid-Airika en Noord-Amerika, overal waar Hollanders zijn, goede vrienden tellen. En nu vinden wij aü redactie het niet eerlijk deze lezers in den waan te laten, dat we nog altijd mooi weer hebben. Uit en der na hebben we het geschreven, we konden er niet over uit zoo warm het was, eerlijk is eerlijk, nu hebben de lezers ook recht op het ver volg. 't Is, Transvaalsche-, Amerikaansche en Indische lezer, mis, leelijk mis met het weer. De bandjirs zijn gekomen, de lage luchten gedaald over de aarde, de westen wind loeit en giert door de straten. Het is waar, de westenwind heeft ons van de schrikkelijke, ondraaglijke hitte verlost; maar die wind overdrijft nu weer. t Begon al Zondag met regen en wind; de zon gaf nog geen kamp, maar moest het geleide lijk afleggen. Geweldige slagregens kwa men, en de onweersbuien, waarvan wij den geheelen zomer gespaard bleven, ontlast ten zioh boven deze streek. De bloote armpjes en halsjes verdwenen; 'b Maan dags nog zag je een enkele, donkerbruin- verbrande tusschen de buien door op straat verschijnen, maar de dames moesten haastig ietwat steviger bedekking opzoe ken, wilden ze zich niet een zware ver koudheid of erger I op den hals halen. De autobussen probeerden nog wat hard nekkige zomerlingen te vervoeren, maar de gierende westerwind en de plassende regens schopten deze plannen in de war. Reusachtige optimisten doen niets an ders dan uitroepen: goddank, de regen, waarnaar we zoo verlangd hebben! Intus- schen zetten ze overal in huis emmers en tijlen neer, want geen kier of reet is be stand tegen een zoo geweldigen waterdruk, dat zfl niets doorlaat. Dies lekt het overal op zeer gezellige wijzetik.tik tik.... Hier en daar, waar de straat, wat laag is, staat het water een voet hoog; stoepen, tuinen en binnenplaatsen staan onder water, bloemtuinen verregenen, moestuinen worden platgeslagen. Maar de gretige aarde verzwelgt al dat water. En nu? 't Is zomer: we wachten maar weer af. Onze trouwe zon staat klaar en zal, als allee uitgebuid is, straks ons wel weer verkwikken. Maar dat is zeker, wij Hollanders, en speciaal wij Nieuwediepers, voelen ons nu eerst recht senang. Om ook eens een woordje Maleisch te spreken! Stran dveron trein lgln g. Wij schreven verleden week en dat niet ten onrechte dat ons strand, wat schoonheid en helderheid betreft,' uit blinkt boven dat van andere badplaatsen. De zuiverheid en frischheid van lucht wordt echter den laatsten tijd bedorven, door een tot ontbinding overgegaan coda- ver van een bruinvisoh. Voor eenige maanden spoelde het beest met stormweer aan. Het wekte toen veler belangstelling, door zijn enorme grootte en zwaartte. Zelfs waren er zoölogen die beweerden, dat het een „zeekoe" was. Toen ze echter, na onderzoek, bemerkten dat het dier geen slagtanden had en in hun geschiedenisboek lazen, dat de zee koeien sinds de 18e eeuw uitgemoord zijn, konden ze hun meening niet volhouden en moesten het beest degradeeren tot een „doodgewone bruinvisch". Doch zeekoe of bruinvisch, het dier stinkt ondragelijk. Tot ver in den om trek is de onfrissche lucht waar te ne men, tot minder genoegen van de badgas ten en strandbezoekers. Vooral de laatste warme dagen, waarin het cadaver sterk tot ontbinding is overgegaan, hebben niet tot verhooging van de anders zoo frissche strandlucht bijgedragen. Niet voor het beest is opgeruimd, kan men in de omgeving van dat strandge- deelte vertoeven. Ligt hier geen werk voor eenige leden van de Ver. „Het Vrij# Strand"? Een kuil van eenige meters diepte, waarin het cadaver geworpen wordt, is afdoende. Wellicht zijn er anders eenige personen van de "Gem.-Reiniging, die dit werkje eens opwillen knappen. Het beest ligt ter hoogte van den twee den pier voorbij het badhuis, op dat ge deelte dus van het strand, dat tegenwoor dig het drukst bezocht wordt Goedkoope retourkaarten. Geregeld worden thans de speciale re tourkaarten voor de boot der Esona, die tegen zeer verminderden prijs voor de lezers der Held. Crt worden beschikbaar gesteld, afgehaald. Herhaaldelijk vraagt men ons of ze ook geldig zijn voor eene reis van Amsterdam naar hier. WJj kun nen daarop antwoorden, dat men de kaar ten gebruiken kan naar believen, en het onverschillig is, in welke riohtlng men de reis maakt Wie dus familieleden in Amsterdam ln de gelegenheid wil stel len voor een goedkoop reisje naar Hel der, kan de biljetten per brief opzenden. De geldigheidsduur van deze goedkoope retours is, zooals men weet tot einde Sep tember. Nog deze en de geheele volgende maand zijn de biljetten ten onzen kan tore verkrijgbaar. Zang- en Bedteer-ver. „Harmonie". Directeur: P. Brizee. Wegens het ongunstige weder kon het aangekondigde oonoert, te geven door bo vengenoemde vereenlging op Maandag 27 Juli niet doorgaan en zal nu behou dens toestemming» van B. en V- as- Don derdag 80 Juli in de Muziektent (Plant soen) des avonds half negen worden ge geven. Indien het om een of andere oorzaak niet kan doorgaan zal op het Marine gebouw de blauwe wimpel worden gehe- sohen. Uit het Politierapport Zaterdagmiddag werd door bewoners van de Nieuwstraat kennis gegeven, dat er in die straat een man bewusteloos lag. Op advies van dokter Bakker, die in middels gewaarsohuwd was, werd de man per rijtuig naar zijn woning vervoerd. De vermoedelijke oorzaak was de warmte. Een korp. van de Mariniers werd Za terdagmiddag door een collega, een korp. van de Marine, in de Kuiperstraat mis handeld. Hij deed hiervan op het Hoofd bureau aangifte, zoodat dit muisje wel een staartje zal hebben. Een voor het Telegraafkantoor van het Ankerpark staand splinternieuw heeren- rijwiel werd Zaterdagmiddag ontvreemd. Een bewoner van de Spoorgracht mist sinds Zaterdag zijn handwagen, terwijl een bewoonster van de Kloksteeg haar wandelwagentje vermist Een onderzoek wordt naar deze wagen tjes-dieverij ingesteld. In den naoht van Zondag op Maandag werd door een verlofhoudster van Huis duinen polltlehulp ingeroepen, omdat iemand in haar in riohtlng de orde ver stoorde. Toen een tweetal agenten zioh erheen begaven was de ruziemaker reeds ver dwenen. Zij constateerden de schade die hij aangericht had terwijl de verlofhoud ster meedeelde door hem beleedigd te zijn. Gevonden voorwerpen. Aan het Hoofdbureau van Politie als gevonden terug te bekomen: een kruis met opschrift: Pesioen Woer den 8121919 met den naam J. v. d. Steen; een damesbadpak, een zwart bad pak met badhanddoek, een hoorn van een motorrijtuig, een rijwiel belastingmerk en een lorgnet; en aan de volgende adressen: Kok, Bassingracht 60, een briL Veen, Brouwerstraat 81, een pet Jacobs, Steengracht 16, een badpak, muts en handdoek. S. Bakker, Ruijghweg 81, een blauw da mesmanteltje met wit kraagje. Pootjes, van Galenstraat 44, een fluwee- len beursje met inh. Dienaar, Walvischstraat 80, een etui met blauwe briL Schild, Vlamingstraat 8, een zwart lede ren schoentje. Tijtsma, Kanaalweg 9196, een honden halsband met penning No. 47. de Graaf, Parallelweg 80, een ring met sleutels. G. Molenaar, 2e Vroonstraat 6, een ring met sleutels. Ingezonden Mededeeling. Noot Weststraat 64, een postduif, ge merkt 9947—1928. Godschalk, Koningstraat 62—64, een aan- hangertje. Portier van. Marine Hospitaal, een dames- tasch inh. een portemonnaie met Inh. en een sleutel. H. v. d. Berg, Weststraat 80, een paar blauwe kindersohoentjes en een bruin jumpertje. Schong, Vischstraat 70, een sportkous. Pol, Kanaalweg 128, een portem. m. inh. Ruitenberg, Gravenstraat 89, een zwart kinderlaarsje. Veenema, Schagenstraat 86, een ledig kinder portemonnaitje. Dunk, Torendwarsstraat 8, een zwart poesje. Kantoor Esona, een oud heerenrijwiel. N. Goudswaard, Spuistraat 18, een grijze pet Weijring, Langestraat 1, halsketting met witte koralen. O. van Os, van Limburg Stirumstraat, een grijs heerenrijwiel. Kannewasser, Kanaalweg, doublé arm bandhorloge. GEMEENTERAAD. Nienw Gemeentehuis. Door B. en W. is het volgend schrijven aan den Raad der gemeente gericht: Zooals U bekend is, zijn er in den loop der jaren verschillende pogingen aange wend om te konden tot een betere huisves ting van het Gemeentebestuur en van de Gemeente-Secretarie, welke pogingen tot dusver alle, omdat "de uitvoering der plan nen om verschillende redenen niet wel doenlijk werd geacht, schipbreuk leden. Het huidige raadhuis met het. bijgebouw Dijkstraat 10 biedt, het mag van een alge- meene bekendheid worden geacht, bij lange na geen voldoende ruimte, terwijl mede tengevolge daarvan de berging der verschillende archiefstukken en van de registers van den Burgerlijkijen Stand zeer slecht is verzorgd. Voorts is het een groot bezwaar te noemen, dat de secretarie- afdeellngen Militaire Zaken, Burgerlijke Stand en Bevolking en Verkiezingen zijn ondergebracht en dan nog ten eenen- male onvoldoende in een ander gebouw als de overige afdeelingen. Immers door dezen toestand functionneert de dienst niet zoo goed als anders het geval zal zijn en wenschelijk is. Voorts gebeurt het meermalen, dat er in het Raadhuis geen voldoende ruimte is voor het houden der verschillende verga deringen, zoodat deze dan in een ander gebouw moeten worden gehouden. Een goede spreekkamer voor de Wethouders ontbreekt geheel. Het ls daarom, dat de Wethouder voor de Publieke Werken, in overleg met ons, door den Directeur van Gemeentewerken een plan heeft laten ontwerpen om het Algemeen Weeshuis, dat reeds geruimen tijd ongebruikt staat, in te richten tot Raadhuis. Dit plan mag daarover zijn zoowel de Oommissie van Bijstand voor Publieke Werken, blijkens haar advies van 18 Mei JL, als wij het eenparig eens bijzonder geslaagd heeten. Waarlijk zal, wanneer het plan ten uitvoer wordt ge bracht, een goede oplossing zijn verkregen van de Raadhuiskwestie. Uit de hierbij overgelegde teekeningen zal U blijken, dat de buitenmuren van het bet gebouw zooveel mogelijk intact zijn gelaten; slechts de westelijke muur moet vervangen worden door een nieuwe, ter wijl voorts voor den hoofdingang een bal- con wordt aangebracht en op het gebouw een kleine toren zal worden geplaatst. De Secretarie zal, inclusief een brandvrije kluis voor den Burgerlijken Stand, in haar geheel worden ondergebracht op den be- ganen grond, terwijl het bureau van den Verificateur op de verdieping is gedacht. Op deze verdiepingis voorts een zeer ruime Raadzaal met een flinke publieke tribune geprojecteerd, terwijl daar boven dien de Burgemeesterskamer en de kamers der Wethouders, alsmede de trouwzaal, de commissiekamer en een bergplaats voor het archief zullen worden ingericht. De kosten van het plan zullen, met uit sluiting der kosten van de bodewoning, ongeveer 77000 bedragen. De kleinst mogelijke meerderheid van uw College ls het er mede eens, dat met uitvoering van het plan een gelukkige op lossing van de Raadhuiskwestie zou wor den verkregen. Zij vindt echter het vraag stuk niet zoo urgent, dat de uitvoering maar onmiddellijk ter hand moet worden genomen. Integendeel. Door de opheffing van de betrekking van Commies-Redacteur ter Secretarie is er in het Raadhuis ruimte opengekomen, waardoor aan het meest dringende argument voor de bebouwing van het Raadhuis, namelijk den onhoud- baren toestand van de bewaring van het archief, zou kunnen worden tegemoetge komen. Bovendien verkeert de Zeevaartschool in zoodanig bouwvalligen toestand en vol doet die inrichting zoo weinig aan matige eischen, dat de toestand vrijwel onhoud baar is geworden. Overgang naar de Am bachtsschool is, waar binnen afzienbaren tijd geen nieuwe Ambachtsschool gebouwd zal worden, uitgesloten. Stichting van een nieuwe Zeevaartschool is dan ook een dringende eisch geworden. In afwachting van het tot stand komen van een nieuw gebouw zou het zeevaart kundig onderwijs voorloopig uit den te- genwoordigen onhoudbaren toestand ver lost kunnen worden, wanneer het Wees huis tijdelijk voor dat doel beschikbaar werd gesteld. Dit behoeft evenmin als de tijdelijke huisvesting van de Handelsschool in dit gebouw met eenige noemenswaar dige kosten gepaard te gaan. Daar de toestand onzer gemeente-finan- ciën evenals in vele andere gemeenten nu eenmaal van dien aard is, dat vermeerde ring der uitgaven alleen gewettigd ls, wan neer men niet anders kan, acht z]j het niet verantwoord thans reeds tot de verbou wing van het Weeshuis over te gaan en dit te meer niet, waar dit gebouw zoo drin gend noodig is voor tijdelijke huisvesting van de Zeevaartschool. Verder merkt de meerderheid nog op, dat een vroeger plan voor verbouwing van het tegenwoordig Raadhuis door den Raad verworpen is, gedeeltelijk omdat in dat plan geen'bodewoning was opgenomen. De grootst mogelijke minderheid daar entegen. draagt het plan een warm hart toe en acht het te brengen financieel offer alleszins gerechtvaardigd, temeer omdat, wanneer tot uitvoering wordt overgegaan, het tegenwoordige Raadhuis voor verschil lende andere doeleinden gebruikt zal kun nen worden ten aanzien waarvan later voorstellen zullen zijn te doen. De ruimte, die beschikbaar is gekomen tengevolge van de hiervoor genoemde opheffing van de betrekking van Commies-Redacteur acht zij bjj lange na niet voldoende om daarin het archief onder te brengen, ter- wijl, afgescheiden hiervan nog het be zwaar, dat de Secretarie-afdeelingen in verschillende gebouwen zijn onderge bracht, blijft bestaan. Zij wenscht er ook nog op te wijzen, dat, waar in het begro tingsbedrag ad 77000.— ook nog zijn op genomen de kosten voor het bouwen van een politiepost achter het nieuw in te rich ten Raadhuis, door de uitvoering van het plan mede zal worden ten uitvoer gebracht het reeds jaren bestaande voornemen om het politiegeboüwtje van het Westplein te verwijderen. Zij geeft U dan ook in overweging tot de uitvoering van het plan te besluiten. Intrekking drankverbod kermis. Bij adres van Juni 1926 wendt de Ne- derlandsche Bond van Koffiehuis-, Rés- tauratiehouders en Slijters, Afdeeling Hel der, zich opnieuw tot den Raad met ver zoek de Verordening op den verkoop van sterken drank gedurende den kermistijd in te trekken. Naar aanleiding hiervan her inneren B. en W. er aan, dat de meerder heid van het College destijds vóór intrek king van de Verordening was, terwijl de minderheid de Verordening wenschte te handhaven. B. en W. kunnen volstaan met een ver wijzing naar de betrekkelijke bijlage. Daar de Raad zich echter in zijn vergadering van 29 April 1924 met de meening van de minderheid van het College vereenigde, geven B. en W. thans in overweging af wijzend op bovengenoemd verzoek te be schikken. Verlaging gas- en electr.-tarieven. De afd. „Helder" vap de R.-K. Midden- standsvereeniging „De Hanze" richt zioh tot den Raad met een verzoek om de gas- en electriciteitstarievei] te verlagen en prijsonderscheid te maken voor electriol- teitsverbruik voor bedrijfsdoeleinden (éta lageverlichting) en particulier verbruik. Voor zoover het verzoek verlaging van gas- en eléctriciteitsprijs beoogt, kan het, aldus het prae-advies van B. en W., voor kennisgeving worden aangpnomen, om dat de prijs van motorengas, speciaal door adressante bedoeld, inmiddels op 8 cent per M.8 is teruggebracht en de gas- en electrioiteitsprijzen in het algemeen reeds een verlaging hebben ondergaan. Ten aanzien van het verzoek om een onderscheid te maken ln den prijs van electrioiteit voor bedrijfs- en particuliere doeleinden verwijzen B. en W. den Raad naar de adviezen, door den Direoteur der Water- en Lichtbedrijven ter zake uitge bracht enegeven den Raad in overweging dit verzoek af te wijzen, zulks in overeen stemming met het advies van de betrok- ken Commissie van Bijstand. Tariefsverlaging Marine-II ospitaaL In verband met het gering gebruik, dat in het Marine-Hospitaal gemaakt wordt van de 8e klasse, door patiënten die voor eigen rekening worden verpleegd, komt het Z.Exo. den Minister van Marine ge- wensoht voor om de tarieven voor die klasse te herzien en terug te brengen, zoowel voor patiënten, die behandeld wor den voor een interne ziekte als ln geval len, waarin verloskundige hulp moet worden verleend, de behandeling is op gedragen aan een speoialist, of Roentgen- bestraling moet worden toegepast van resp. f 4.en 6.op f 8.per dag per patiënt. B. en W. hebben aan Zijne Excellentie berioht, dat zij van genoemde tariefsver laging met voldoening hebben kennisge nomen en stellen den Raad thans voor deze mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. Kasgeldregelljig. Voor het doen van betalingen heeft de gemeente, vermoedelijk: voor hoogstens drie maanden, 'behoefte aan een bedrag van 78000.—, als gevolg van het nog niet ontvangen van de laatste termijngedeel ten van de Inkomstenbelasting. Het is B. .en W. bekend, dat het Be stuur der „Woningstichting'*, alhier, tij delijk ƒ100.000.— bij eene Bankinstel ling te 'Amsterdam in rekening-courant heeft staan, gedeeltelijk bestemd voor be taling der annuïteiten op 24 Juli 1925. Na gevoerde correspondentie bleek dat Bestuur bereid hiervan 75000.aan de gemeente tijdelijk ais kasgeld in reke ning-courant af te staan, op dezelfde voorwaarden als geldig zijn bij de door de gemeente gesloten overeenkomst met de Thmik van Wisselink alhier. sB. en W. meenen, dat deze voorwaar den alleszins aannemelijk zijn en in elk geval financieel voordeelig, aangezien geen accept-, zegel- en provisiekosten verschuldigd zijn. Zij stellen voor een desbetreffend besluit te nemen. Vragen van mevr. van der Hulst Door het lid van den Raad Mevrouw G. H. A. v. d. Hulst—Heeroma werd het College verzocht ln de eerstvolgende ver gadering antwoord te willen geven op de volgende vragen: lo. Welke motieven hebben U geleid, S COLTOF, Kanaalweg. om een openbare sohool beschikbaar te stellen tot het doen aangeven van leer lingen voor een bijzondere school? 2o. Gelooft U, dat dit geschiedt ln het belang van het openbaar onderwijs? Door het College werd op verzoek van het Bestuur der Heldersche Schoolver- eeniging voor bovenbedoeld doel School No. 13 aan de Vlamingstraat beschik baar gesteld. Waar dit schoolgebouw te voren bij besluit van den Raad aan bo vengenoemde Schoolvereeniging was af gestaan, meende ons Oolleg'e door deze beschikbaarstelling de goede samenwer king met het bestuur der Vereeniging en daardoor de van gemeentewege te tref fen regeling omtrent de verdeeling der leerlingen over de openbare lagere scho len te bevorderen. Autobus-dienst R.-K. scholen. In een zeer uitvoerig schrijven richten B. en W. zich tot den Raad inzake de kwestie betreffende eene vergoeding aan de ouders der op de r.-k. scholen gaande kinderen. Reeds sinds 1 September van het vorig jaar wordt vanwege het Bestuur der Stich ting „Het R.-K. Onderwijs" alhier een autobusdienst onderhouden, om de kinde ren uit Koegras in de gelegenheid te stel len de R.-K. scholen aan de Javastraat en den Polderweg te bezoeken. Tevens wordt van deze autobus gebruik gemaakt door enkele kinderen, die de O. L. school No. 1 te Julianadorp bezoeken. Door de ouders der betrokken leerlingen z]jn thans verzoeken tot den Raad gericht, om in aanmerking te mogen komen voor den in art. 18 der L. O.wet 1920 bedoelden steun ter tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken der genoemde scholen. De bedoeling van het Schoolbestuur is blijkbaar deze, dat de gemeente een zeker aandeel betaalt in de door het Bestuur te maken totaalkosten der in exploitatie ge brachte autobus. In een schrijven van den Voorzitter der genoemde Stichting worden de kosten per jaar geraamd op 1692.50, terwijl over 1924 reeds ƒ569.78 is uitge geven. Het wil B. en W. echter voorkomen, dat zoodoende niet gehandeld zou worden overeenkomstig de bedoeling van meerge noemd wetsartikel. Daaruit blijkt n.1. dui delijk en dit gebeurt in de praktijk ook overal elders, dat rekening moet worden gehouden met de financieele omstandig heden der betrokken ouders. In de gegeven omstandigheden is het echter moeilijk na te gaan, wat die ouders bijdragen, omdat, voor zoover B. en W. na kunnen gaan, tot dusverre, het Schoolbe- stuur de kosten draagt, zij het ook, dat middellijk daarin door de ouders wordt bijgedragen. Het bijzondere toch in dit ge val is, dat het Schoolbestuur zelf den auto exploiteert. Meestal zal, ln andere gemeen ten, gebruik moeten worderf gemaakt van de diensten van spoor, tram of de een of andere particuliere rijtuig- of autobus onderneming. In al deze gevallen betalen de ouders volgens vastgesteld of overeen gekomen tarief en zijn uit den aard der zaak de juiste kosten, die de ouders voor het vervoer hunner kinderen maken, bekend. Het Gemeentebestuur zou dan ook in dit geval het Schoolbestuur kunnen ver zoeken in verband met de exploitatiekos ten een tarief vast te stellen voor de ver voerkosten per K.M. Dat tarief zou dan zoodanig kunnen worden bepaald, dat de opbrengst ongeveer de kosten dekte. Nu echter de werkelijke kosten over 4 maanden bekend zijn, kan voor de bereke ning per kosten per kind ook een andere, minder omslachtige weg worden gevolgd, n.1. door geen rekening te houden met den afstand tusschen de woning van den be trokken ouder en de school, maar door de totaalkosten om te slaan over de betrokken leerlingen. Voor elk schooljaar zal dan aan de hand van de begrooting der exploitatie kosten over dat jaar en het aantal kinde ren, dat bfl den aanvang van het school jaar van den auto gebruik maakt, het be drag der vergoeding opnieuw kunnen wor den vastgesteld. Aan ouders, wier kinderen tusschentijds worden toegelaten, of de school verlaten, zal een .evenredig deel der vergoeding worden uitbetaald. Een bezwaar van belde regelingen Is, dat er met de onderneming winst zou kun nen worden gemaakt bij sterke toeneming van het aantal kinderen ln den loop van het schooljaar. Afgezien van het onwaar schijnlijke hiervan, staat daar echter te genover, dat de gemeente de kosten steeds kan vergelijken met de tarieven van be staande ondernemingen en dus de vergoe ding of tegemoetkoming kan intrekken of vermindéren, als, het vervoer goedkooper op andere wijze zou kunnen geschieden. Het komt B. en.W. voor, dat de in de tweede plaats aangeduide regeling, als de eenvoudigste, de voorkeur verdient. Het aantal leerlingen, dat van den auto gebruik maakte, bedroeg in September 1924 38, in Januari 1925: 37, ln Februari 1925: 39. Voor het eerste schooljaar zouden B. en W. daarom de berekening willen ba seeren op een gemiddeld aantal leerlingen van 85. De gemiddelde kosten per leerling bedragen dan voor het loopende school jaar f1680 (3 de werkelijke kosten over het tijdvak 1 September 1924—1 Januari 1925) 85 is rond 50. Waar bij het toekennen der vergoeding met de financieele omstandigheden van de ouders rekening dient te worden gehou den, zal door den Raad een segeling moe ten worden vastgesteld, waarbij, naar ge lang van het inkomen, een zeker percen tage van de kosten aan ieder wordt uitge keerd. Een vaste regel bestaat hiervoor niet en, voor zoover bekend, is in bijna elke gemeente een andere regeling ge troffen. Opgemerkt zij hierbij, dat de Wet on derscheid maakt tusschen „vergoeding" als het geheele bedrag en „tegemoetko- door de Zon, Smetten en Stukloopen van de Hnid. Gebraik Purol. Doos KO eents Ingezonden Mededeeling. HEEREN-, DAMES- en KINDER REGENMANTELS,

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5