GEMENGD NIEUWS nofskl vm uitgesmrokKo. De vermoorde Inspecteur behoorde tot de geheime poli tieke politie, die ln het bijzonder op de communistische agitatie lei („Tel"). RUSLAND. Meierowicz, de minister-president van Letland, die op het oogenblik te Weenen vertoeft, heeft aldaar in een interview verklaard, dat er kans bestaat op een sterke evolutie naar rechts in Rusland tengevolge van het stelsel van de nieuwe nieuwe oeconomische politiek, welke lei den zal tot concessies en geleidelijke op heffing van de nationalistische handels politiek. De geruchten over een overeen komst van Letland met Engeland tegen Rusland zijn ongegrond. De correspondent van de „Times" te Riga merkt op, dat de storm, die zich in Sowjet-Rusland, bij de onlusten te Sjang hai, aanvankelijk tegen Engeland en Japan samen verhief, zich inmiddels geheel tegen Engeland alleen geconcentreerd heeft. De bolsjewieksche politiek schijnt er thans op uit te zijn, Engeland en Japan in Aziö gescheiden te houden en alle nei gingen tot samenwerking van deze twee in China te ondermijnen. In overeenstemming hiermee betoont Moskou groote welwillendheid jegens Ja pan. De reis van Tanaka, den Japanschen gezant, van de grens haar Moskou geleek den tocht van een zegevierend held. Aan de groote stations werden militaire en bur gerlijke betoogingen gehouden, speelden militaire muziekcorpsen en waren ©ere wachten opgesteld. Thans zouden te Mos kou gesprekkken gaande zijn met het doel Japan in den strijd om de opperheer schappij in Azië te neutraliseeren, opdat de bolsjewieken dien strijd alleen met En geland kunnen uitvechten. De Sowjet-ver- tegenwoordiger Kopp in Japan heeft last gevingen ontvangen, om dergelijke onder handelingen ook te Tokio te beginnen en al zijn kracht aan te wenden om nauwere betrekkingen tusschen Engeland eq Japan te verijdelen. De Sowjet-pers stelt het voor, alsof de grondslagen van Engeland's macht in het Oosten geschokt zijn. Deze macht werd, zoo betoogt zij, vroeger ge schraagd door een accoord met het Rus land van vóór de revolutie, dat Engeland feitelijk zonder ernstige mededinger zijn gang liet gaan in Indië, Afganistan, China en het grootste gedeelte van Perzië. Deze passieve factor is nu „voor altijd verdwe nen" en Engeland merkt dat het „in de lucht is komen te hangen". De Sowjet- Russische pers verheugt zich er ook in, dat het onmogelijk zou zijn het Engelsch- Japansche bondgenootschap of samenwer king met Japan in ernstigen omvang te herstellen. De Britsche dominions zijn in dit opzicht Moskou's beste helpers, want Australië, Nieuw-Zeeland en Canada zul len elke poging van het moederland ver hinderen, om Japan's steun te herwinnen. ITALIË. Orlando aan den dood ontkomen. Rome, 29 Juli. De bekende Italiaansche staatsman Orlando is te Palermo nauwe lijks aan den dood ontsnapt b(j een aan val van fascisten op het stadhuis, waar Orlando een rede hield. De fascisten wierpen met steenen, dooh Orlando ont snapte. BULGARIJE. Een politieke moord? Twee ministers verbrand. Sofia, 29 Juli. Twee ministers uit het kabinet-Stamboeliiski zijn bij een brand om het leven gekomen. Men vermoedt dat de brand gesticht is om beide tegen standers uit den weg te ruimen. Politieke moorden. In Bulgarije zijn er opnieuw vier po litieke moorden gepleegd. Te Tirnowo werd de gewezen 'communistische afge vaardigde Grabowski vermoord, te Sta- nlmaka de onder-burgemeester, die als aanhanger van de regeering bekend stond, te Sebliewo de Agrarische afge vaardigde Popof en te Swistof de oom- munistisohe leider Waileff. ROEMENIE. Potroleumbrand. Uit Boekarest wordt aan de Telegr. ge meld: Bij het petroleumdorp Morlne is Dins dagavond een bron van de Roemeensche petroleummaatsohappjj Romano-America- na in brand geraakt. Het vuur nam een buitengewoon grooten omvang aan. De vlammen stegen tot een hoogte van 200 M. Alle dorpen in den omtrek waren ge durende den nacht volkomen helder ver licht. In het dorp Moreni vatte ook een aantal huizen vlam en brandde af. Men vreest, dat het vuur naar in de nabijheid gelegen petroleumbronnen zal overslaan. De gloed van het vuur is 60 K.M. in het rond, tot aan Kronstad (in Zevenburgen), te zién. De grootte hitte maakt het onmogelijk, het vuur te naderen, zoodat eenig blus- schingswerk onmogelijk is. De maatschap pij heeft daarom aan 't Roemeensche mi nisterie van Oorlog verzocht, een batterij kanonnen te zenden, om de bron dicht te schieten. Het ministerie heeft aan dit ver zoek gevolg gegeven, en hedennacht zal waarschijnlijk de batterij te Moreni aan komen. Het dorp Moreni is totaal ont ruimd. Tot nu toe bedraagt de schade 10.000.000 lel. TURKIJE. Mosoel. Londen, 29 Juli. Het rapport van de oommissie tot afbakening van de grens van Mosoel beveelt, volgens de „Times" aan, dat Mosoel bij Irak zal blijven, indien de mandaat-status van Irak verlengd wordt buiten de grens van vier jaar, die voorzien is in bet trsctaat tusschen Engeland en Irak. Anders dient Mosoel san Turkije te komen, zoodat de grens loopt laogs de kleine Zab en Soeleimanië en Kirkuk in Irak blijven. Het verslag dringt op invoering van administratieve autonomie voor de Koer den aan. marokko. „Temps" meldt uit Fez: De eerste fase der operaties, de defensieve, is geëindigd. Het opperbevel wacht nog op een aanval van Abd el Krim op Wezzan, ten einde zijn strijdmacht uiteen te drijven en haar zware verliezen toe te brengen. Onmid dellijk daarna zal de oflensieve fase wor den ingelegd. In Casablanca en Oudsjda komen voortdurend tanks en machinegeweer auto's aan, die de inboorlingen in verba zing brengen. VEREENIGDE STATEN. De ontwapcnlnj?9c«nferentle. Een officieel bericht uit Washington meldt dat president Ooolidge van, de nood zakelijkheid van bijeenroepinig van een ontwapeningsconferentie doordrongen is en spoedig in een, officieel© boodschap van zijn plannen te dien opzichte ssa doen blijtoan. Ben nieuwe Amerlkaansche luchtvaart- bafds. De minister van marine deelt tmede dat het plan bestaat San Diego tot Ameri- kaansche havent te maken voor de stijve luchtschepen Los Angel es en Shenan- doah en de heele luchtvloot „lichter dan de lucht" zich daar te laten oefenen. Te dien einde zal een operatiebasis gemaakt wordlen. Het Amerlkaansche leger. Het dept van oorlog heeft een nieuw mobilisatieplan bekendgemaakt Het plan bedoeld dat het leger met een voldoend aantal-reserve-officieren zal worden aan gevuld om de officiersplaatsen te bezet ten voor negen devisies. Dat reeds thans alle officieren zullen worden aangewezen heeft ten doel, dat de officieren, in tijd van nood, met zoo weinig mogelijk tijd verlies aanwezig zullen kunnen zijn. Men wil kunnen beschikken over ne gen devisies op volle actieve oorlogs sterkte. Knoeierij. Majoor Percy Owen, het hoofd'van den drankbestrijdingsdienst in den Ameri- kaanschen staat Illinois is Zaterdagavond wegens geknoei in dienstbetrekking Ln staat van beschuldiging gesteld en in zijn ambt geschorst. Ook andere ambtenaren van dien dienst zullen worden vervolgd alsmede handelaren die beambten hadden omgekocht. De knoeierijen loopen over 600.000 gallons wijn. Er zijn over de 100 vervolgingen ingesteld voor het meeren- deel tegen wijnhandelaren. Een race over den Oceaan. Drie stoombooten met circa zevendui zend ton rubber aan boord zjjn vanuit Singapore naar New-York onderweg en zullen alles in het werk stellen, om daar nog vóór 81 dezer aan te komen. Indien zij daarin slagen, kunnen verschillende handelaren te New-York nog tijdig hun leveringsverplichtingen tegen de voor eenige weken geldende prijzen nakomen. Indien de poging misluk^ zullen bedoelde handelaren genoodzaakt zijn, zich op de open markt te dekken. De momenteel© waarde hunner ongedekte verplichtingen bedraagt ca. 33.500.000 gulden. Aan de ka piteins der drie stoombooten zijn speciale premies toegezegd, indien zij erin slagen de reis, die anders 24 dagen in beslag neemt, thans in slechts 20 dagen te vol brengen. („Telegr."). CHINA. De toestand tè Swatau, Amoy en Foets- jau is weer ernstiger geworden. Bij aankomst van een stoomschip te Swatau werden manschappen en passa giers vijandig bejegend door de menigte, 'die van Mausergeweren voorzien was. Vijftien Europeesche missionarissen werden door de bevolking verhinderd, zich aan boord van het schip te begeven. Te Amoy en te Foetsjau hadden soort gelijke incidenten plaats. Ondanks de af kondiging van den staat van beleg loopen de studenten met geweren rond. („Hbl."). Twee barkassen omgeslagen. Twee barkassen, die de Whangpo-rlvier overstaken, sloegen tengevolge van een plotselingen regenhoos om. Acht en twin tig personen verdronken; 81 werden gered. KORTE BERICHTEN. Door plotselinge windvlagen met slag regens zjjn op de Whangpo-rivier bij Sjanghai twee stoomschepen omgeslagen. Er zijn 28 personen verdronken; 31 an deren werden gered. Volgens een bericht uit Kopenhagen aan Duitsche bladen is bij Reykjavik op IJsland goud gevonden. Hier en daar moeten de vondsten veelbelovend zijn. Een sirocoo heeft gistermiddag gewoéd in het gebied tusschen Tandjer en Fez. Een trein derailleerde, waardoor 10 per sonen gedood en 20 gewond werden. Gisteren is het 16de Duitsche oorlogs schip, een torpedojager, te Soapa Flow gelicht. Er liggen nu nog 8 torpedojagers en zeven andere Duitsche oorlogsschepen op den bodem der zee. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat ln de nabijheid van Belgrano een trein is ontspoord en van een 20 voet hooge helling naar beneden gestort waarhij 6 personen werden gedood en 80 gewond. Bij een brand te Neukloster ln de pro- vinoie Hannover zijn meer dan 80 ge bouwen verbrand. 60 a 70 personen zijn dakloos en hebben hun heele bezit ver loren. De reeds in de schuren onderge brachte oogst werd eveneens een prooi der vlammen. OOST-INDIB. Tandjong-Priok. De Staatsspoor neemt een proef om met treinen vóór de mailbooten, liggende te Tandjong-Priok, te rijden. Uit Riga wordt aar de Times gemeld, dat de Duitsche luchtvaarder kapitein Walter Bruns op het oogenblik te Mos kou met de sowjet-autoriteiten besprekh^ gen houdt over zijn plan tot instelling fan een geregelden dienst met zeppetos tusschen Amsterdam en Tokio Jia penhagen, Petersburg, Archangel, Dick- sonshafen, Yakoetsk, Ayan en Nikolajew. Hij verklaart, dat de afstand in 5 dagen kan worden afgelegd door zeppelins met 150.000 M3. inhoud, die elk 40 a 50 passa giers en ongeveer 10 ton vracht zouden vervoeren, en dat hij Me Noordelijke route, die bovendien praktisch de kortste is, heeft gekozen, om het Oeral-gebergte te ontwijken. De Poolreiziger Nansen, dip met Bruns samenwerkt, bevindt zich op het oogen blik eveneens in Sowjet-Rusland. Kapi tein Bruns zal na zijn besprekingen te Moskou naar Tokio vertrekken om ook met de Japansche autoriteiten te confe- reeren. Zeilvliegen. Bij de oefeningen in motorloos vliegen te Vauville (bij Cherbourg sloeg de Bel gische majoor Masseaux het wereldre cord van Meneyrol en bleef 10 u. 15 min. in de lucht Het hoogterecord werd verbeterd en door Anger gebracht op 700 M. (HbL) Een Belgische luchtballon gedaald. In de buurt van Twekkelo is aan den anonltike ongelukken plaats enmoet ver- SSig deVhad, dakkan. Omtrent de oarzaak taal man ln kat dukrter. Mlddeneeuwsch. Voor den politierechter te Zwolle stond Dinsdag 'terecht Frederik Ellzn baron Mülert, 66 jaar, wonende op zijn land goed te de buurtschap „Zeesse" gemeente Ommen, omdat hij op den avond van 29 Toni ztin tuinknecht en huisbewaarder Gerrit van Veelen met een zwaren eb benhouten stok herhaalde malen gesla- geVaïB Veelen was met zfln vrouw naar een concert te Ommen gegaan, nadat hj j,,n baron permissie had gevraagd. De baron had gemeend, dat Van Veelen al teen voor zichzelf verlof vroeg en toen hfl s avonds merkte, dat de vrouw ook me*, trepaan was, list hij hem ophalen, zette ffln stok achter het tuinhek en toen zij thuis kwamen wilde hij eerst de vrouw slaan Van Veelen kwam tusschenbelden en kreeg toen een aantal slagen. De ba ron werf veroordeeld tot de hoogste boete, 800 sub. 80 dagen heebtenta. Hij had al eens eerder den postdirec teur van Ommen mishandeld; die zaak was toen niet vervolgd. Een schadepost Bij reparatie te Amsterdam van een watertank van het stoomschip .Amers foort" werd een mangat-deksel vprgeten aan te brengen. Toen gisteren te Delfzijl het schip gelost werd, wilde men de tank. laten volloopen, doch door het ontbreken van het mangat-deksel stroomde het *ster in het achterruim. Ruim 800 ton l hui- salpeter werd waardeloos. De schede be loopt tusschen de 80.000 en 40.000. Aangereden. Toen gistermorgen de trein van 8 uur 82 uit Haarlem naar Amsterdam vertrok ken was, bemerkte de machinist, dat de stoker, die op den tender werkte, met zijn spoorweg Enschede—Hengelo een groote hoofd ln aanraking was gekomen met de Belgische luchtballon gedaald, die Zon-1 seinbrug nabil de Centrale werkplaats der dagavond te Gent voor een grooten wed-1 spoorwegen. De machinist stopte onmld- strijd was opgestegen. De ballon was be- dellijk, de stoker werd van den tender ge mand met de luchtvaardera A. Chamard dragen en in zeer zorgelijken toestand naar en L. Athalier. De ballon kwam in de het gasthuis vervoerd. spoorsloot terechtj, de beide inzittendenJ bekwamen geen letsel. Door het slechte weer was men genoodzaakt te dalen. Voordat men er op bedacht was sloeg de mand tegen den spoordijk. Een Noordpool-expeditie. Dr. Adrian Mohr is, naar hij onlangs mededeelde, voornemens een tocht naar de Noordpoolstreken te ondernemen en daar een heelen winter te blijven. Hij wil zich daarbij, in tegenstelling met Nansen, die voor de geografie werkte, aan de physica wijden. Hij wil onderzoek doen naar de electriciteit in aarde en lucht, naar het poollicht, de lengte van den seoondeslinger, om zoo de lengte van de aarde te berekenen. Ook wil hij waar nemingen van het weer doen. De expe ditie zal met een luchtschip met alle be- noodigdheden voor de uitrusting naar de Noordpool worden gebracht, om er na een half jaar weer te worden afgehaald Mohr wil zich draadloos in verbinding stellen met de Observatoria aan de grens der Noordpoolstreken. Het aantal leden der expeditie mag niet meer don zes be dragen. De vlieger Tryggine-Gron, die deel heeft genomen aan Sootfs Zuid- pool-expeditie, zal een van de deelne mers zijn. Verder gaan mee een meteoro loog, een natuurkundige en een inge nieur voor de draadlooze telegrafie. Er zullen filmopnamen worden gedaan. Van de pool uit zullen radio-voordrachten worden uitgezonden over het tusschen- station Spitsbergen. Zware brand. Dinsdagochtend balf acht is brand uit gebroken in een meubelfabriek en winkel op de Tuinen, te Leeuwarden. De brand is ontstaan in de meubelfa briek van den heer De Vries, welke ach ter den winkel lag. De fabriek en de win kel stonden binnen een kwartier van on der tot boven in lichtelaaie. Boven den winkel was de woning van den heer De Vries. Diens vrouw en kinderen hadden ternauwernood den tijd het brandende perceel, half gekleed en blootshoofds, te verlaten. De brand was Inmiddels overgeslagen naar het naastgelegen pand, bewoond door den heer Stienstra en het daarnaast op den hoek van de Tuinen en Nieuwe Kade staande huis van den drogist en handelaar in verfwaren, den heer Elzin- ga. De bovenwoning van dit pand werd bewoond door den opperrabbijn, den heer Davids. Het vuur gr^gp zoo snel om zich heen, dat de heer Davids in nachtgewaad voor de vlammen en den rook moest vluchten. De brandweer was inmiddels met stoom spuiten verschenen. Doordat de panden aan de gracht staan, was volop water te verkrijgen. Men trachtte de boeken uit de bibliotheek van den opperrabbijn te halen. De meest belangrijke werken' uit diens uitgebreide bibliotheek zijn gered Al spoedig echter stortte het dak van dit huis in, en was verder reddingswerk on mogelijk. De brandweer wierp groote massa's water in de gebouwen. Daarbij geholpen door stortbuien, wist zij het vuur spoedig te beperken. Dooh het. dak van een ander pand, waarin een oafé is gevestigd, staande aan de Nleuwekade, vatte vlam. Door daarop eenige slangen te richten, bleef de brand hier tot het dak beperkt, en kreeg de caféhouder ln zijn zaak alleen belangrijke waterschade. Om tien uur had de brandweer het vuur zoodanig ln haar macht, dat voor uit breiding niet meer te vreezen was. oor zoover bekend, hadden geen per- ZQn zoontje doodeltjk mishandeld. Maandagmiddag heeft een havenarbei der uit de de Corverstraat, te Rotterdam de hulp van een geneesheer ingeroepen, omdat, naar hij zeide, zijn vijf-jarig zoontje plotseling zeer onwel was gewor den. De dokter kon slechts den dood van het knaapje constateeren. Hij ontdekte echter tevens, dat hier geen sprake kon zijn van een „plotseling onwel worden" en daar hij, naar het V.D.-bureau meldt, den indruk kreeg, dat de jongen op ge- weldadige wijze om het leven was geko men, stelde hij de politie van een en an der in kennis. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de havenarbeider zijn zoontje Zaterdag middag op vrij hardhandige wijze tegen den muur -had geworpen. Het lijkje Is gisteren in beslag genomen. De vader is in verzekerde bewaring gesteld. Kinderen op de flets. In het „Rott. Nbld." vertelt iemand, dat vorige week een kennis van hem, in Den Haag het volgende tragische geval is overkomen. Deze dame zag een moeder met een kindje fietsen, dat schijnbaar slapende in een mandje achterop zak Zij bemerkte echter aan de kleur van het kind, dat het dood was en riep daarom de moeder dat haar kindje niet goed was. In plaats nu, dat de moeder keek wat er aan de hand was, begon ze de dame uit te schelden, en toen deze daarop vroeg of ze wel wist, dat haar kindje dood was, ging ze zóó tegen haar te keer, dat er een politie-agent aan te pas kwam, die vroeg wat ze tegen de wielrijdster ge zegd had. „Ik zei, dat haar kind dood was," luidde het antwoord. „Maar waarom zei u dat?" „Omdat het zoo is. Kijk toch in 's he melsnaam zelf." Toen de politieman dat deed, bleek de dame inderdaad gelijk te hebben en een dokter constateerde den dood van het an derhalf jaar oude kindje tengevolge van een breuk van de ruggegraat, vermoede lijk ontstaan door het schokken van de fiets. Een welgestelde woonwagenbewoonster! I ijdens de kermis waren te Hpendam o.m. ook gestationeerd drie woonwagens, welke hun standplaats hadden ingenomen even over de brug aan den kanaalweg naar Watergang. Uit een dezer wagens, meldt het „Vad." waarvan de bewoners op de kermis stonden met een ringen- gooitent en het Hoofd van Jut, zijn, ter- w ijl de vrouw even naar het dorp was, uit een bergplaats onder aan den wagen twee geldkistjes, inhoudende ongeveer tienduizend gulden, ontvreemd. Blijkbaar is de dief gestoord, want nabij de opslag plaats van een aannemer werd in het gras rt'u kistje, waarin het grootste ge deelte geborgen was, teruggevonden, zoo dat thans nog ongeveer 1000 met en kele familiepapieren, die geen waarde hebben, vermist worden. Geen „Ratskeller" ln Den Bosch. De gemeenteraad van 's-Hertogenboaoh heeft het meegedeelde voorstel van B. en W., om de kelders onder het Stadhuis ln te richten voor den verkoop van niet- sterken drank met 9 togen 10 stemmen verworpen. Een meevaller. De „Cape Tlmea" verneemt uit Hope Town, dat een arm delver, genaamd Ziegler, te Zwemkuil een diamant van 90 karaat heeft gevonden. Bü tün varkoop bracht hij 8500 op. Sowjet-Rnsland en Japan. Miüioenen op hel spel. Nieuwe incidenten. LUCHTVAART. Era nieuw Fokker-verkeersvliegtuig. Een wereldrecord verbeterd. Op bet vliegveld Schiphol hij Amsterdam heeft de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek gis teren voor genoodfgden en vertegenwoordigers der binnenlandsche en' buitenlandsche pers een demonstratie gegeven met het nieuwe Fokker verkeersvliegtuig, type F. VII A, waardoor op nieuw beweren is, dat een groote stap vooruit is gedaan op het gebied der verkeersvlieg tuigen. De heer ir. Stephaa, chef van den Techni- schen Dienst van de N. V. Nederfandsche Vliegtuigenfaibriek, herinnerde er aan, dat nog onlangs voor Engelache autoriteiten en pers op Croydon gedemonstreerd was met de F. VII om te bewijzen hoe full proof deze ma chine was. Na den heer Stephan werd het woord nog gevoerd door den heer ir. B. Grasé, die het vliegtuig bij de demonstratie zou besturen. Spr. zeide, dat 't feit of een machine io K.M. langzamer of sneller vloog niet van zoo'n bui tengewoon gewicht was. Belangrijker noemde hjj de goede bestuurbaarheid van een toestel. De heer Grasi verklaarde, dat hij Maandag avond met de F. VII A. gevlogen had en er in geslaagd was een wereldrecord te verbeteren. Hij was nl. 3 uren 3 min. 30 sec. in de lucht gebleven met 1500 K.G. nuttigen last, 6 uren brandstof, te zamen met piloot 2100 K.G. Toen hy daalde had hij nog 200 L. benzine aan boord. Met deze prestatie had hij het wereldrecord gebroken, dat op een duur stond van 2 uren 15 min. Hierna begaf, men zich naar het nieuwe toe stel, dat gereed voor vluchten stond. De vorm van den vleugel is bij deze machine veranderd en het dragend oppervlak iets kleiner gemaakt, terwijl de vleugelkappen volgens een nieuw systeem zijn aangebracht De motor is een 400 P.K. Liberty. Het toestel kan evenwel ook uit gerust worden met verschillende andere moto ren van ongeveer gelijk vermogen, zooals een 450 P.K. Napier Léon, 360 P.K. Rolls Royce, 400 P.K. Bristol Jupiter, 650 P.K. Wright, 400 of 450 P.K. Lorraine Dietrich, enz. De. motor- bok is zoodanig geconstrueerd, dat deze com pleet met den motor en motorinstallatie snel afgenomen kan worden en een andere motor, ook van ander* fabrikaat of vermogen, zonder meer kan worden gemonteerd. Daartoe behoe ven slechts vier bouten, de benzineleidingen en de motorbesturings-organen losgemaakt te worden. Maximumsnelheid van de machine is 185 K.M., terwijl de economische verkeers snelheid 155 K.G. per uur bedraagt. De landingssnelheid is 80 K.M. per uur en het toestel klimt tot 1000 M. ln 9 min., 2000 M. in 20V1 min., 3000 M. in 42 min. Dit alles met een nuttigen last van 1560 K.G. en met een 400 P.K. Liberty motor. De cabine biedt plaats voor 8 personen. Hoewel het weer vrij ongunstig was, er stond een krachtige wind, terwijl donkere wol ken koesterende zonnestralen tegenhielden ging ir. Grasé spoedig met een „vol" toestel naar boven en demonstreerde achtereenvolgens de stabiliteit van de machine, onafhankelijk van het roer, n.1. geheel „los" rechtuit vliegen, terwijl 't toestel toch goed blijft liggen; het vanzelf overgaan in1 plané-stand, terwijl een behoorlijke snelheid wordt behouden, wanneer de motor stilstaat. Voort» het als parachute „doorzakken", wan neer de piloot de fout begaat het toestel te stijl op te trekken, een groot ding dus voor de veiligheid van den passagier; het „overlappen" van de roerwerking: het toestel scheef leggen met de aillerons, zonder het voetenstuur en omgekeerd. Toen ir. Grasé daalde, bewees hij, dat het toestel bij sterken wind door de groote wiel basis en den bestuurbaren staartsteun onaf hankelijk was van hulp op den grond: het han gen aan de vleugels e. d. Al deze bewegingen werden met groote ze kerheid in de lucht uitgevoerd en vooral het als parachute doorzakken was opmerkelijk. ^Tegen den wind in ging het toestel naar om laag met ongeveer afgezettén motor. Als het ware in de lucht hangend bleef het vliegtuig volkomen stabiel. En dat de nieuwe F. VII A. de bewegelijkheid had van een jager of een soortgelijke machine, bewees Graté later. Nu en dan liet Grasé het stuur volkomen los en het toestel maakte geen enkele onjuiste beweging. De piloot onderhield zich gemoede lijk met iemand in de cabine en wijdde vervol gens- zijn aandacht weer aan het nieuwe pro duct van Fokker. Zelfs een bocht werd ger.o men zonder dat de handen aan het stuur waren. Na een side-slip daalden we. Vervolgens ging Grasé alleen naar boven en liet nu zien wat hij met het groote verkeers- toestel kon uithalen. Keer op keer volbracht de piloot een looping, maakte een Immermann- turn, side-slips etc. Na de demonstratie vereenigden genoodigden en pers zich aan een lunch, waaraan ir. Stephan het woord voerde. Spr. achtte het van het grootste belang om zoo oeconomisch mogelijk te werken en een vliegtuig als dit, met 1 motor en dus kleiner brandstofverbruik dan een meermotorig toe stel, voorloopig wel de aangewezen verkeers- machine. Wellicht zijn drie-motorige vliegtui gen, in verband met het feit, dat bij falen van 1 motor op de andere twee met gereduceerde snelheid doorgevlogen kan worden, wel de ver- keersmachines van de toeleom»t, vooral met het oog op het vliegen op nacht-trajecten, doch de toenemende bedrijfszekerheid van de heden daagsche grootere motoren in aanmerking ge nomen, voert een luchtverkeersonderneming, die vliegtuigen van het één-motorige type met uitstekende vliegcapaciteiten, zooals de nieuwe Fokker F. VII A., gebruikt, vooralsnog de juiste politiek, wil zij hssr bedrijf de meest economisch* richting geven met sfdoeoden waarborg voor veiligheid en regelmatigheid. De bedrijfszekerheid wordt bU «nJ°es»e] a <le Fokker F. VII A. nog verhoogd, vliegtuig bij gewoon vliegen in het '«^tverkee lang niet het volle vermogen van den motor noodig heeft en dus met weinig gas kan word gevlogen, hetgeen den levensduur en de be trouwbaarheid van den motor zeer ten «oc komt door de mindere slijtage by lager toere tal, de minder sterke belasting van de wer kende deelen, enz. U"D Zeppelin-dienst Amsterdam—Tokio V Wéér ten slachtoffer.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2