l m jê lyts kVjiu Heidersche Maatschappij tot Glasverzekering, wt r*ta, IÖÏÏJÏÏ2ÏÏÏL ïïïHlJCSÏÏSi *r GRENADINE5AU5 S 'm"RJ" GEMENGD NIEUWS UIT DEN OMTREK. IogQioQ<te2 X«AeAwttiigi gevestigd te HELDER - opgericht 1904. Directie: Firma GEBR. HOOGERDUIJN, Of het waar is, dat de Duitsche banken de koersen der Duitsche effectenbeurzen met opzet hebben laten dalen, om Hugo Stinnes Jr. klein en gedwee te maken, is moeilijk te zeggen. De rechfsradlcale actie. Volgens de bladen z]jn in de moord- affaire tegen den oud-majoor Braune op nieuw twee leden van den Bund für Wehr und Hilfe gearresteerd. ZWITSERLAND. Een Amerlkaansche vermoord. Naar de bladen uit Bern melden, is in de buurt van het Goetheanum bij Dor- nach de 86-jarige Amerikaansche Mary Bowen, die daarheen was gegaan om de bijeenkomsten. van het AnthnoposopMsoh Genootschap bij te wonen, vermoord ge vonden. POLEN. Een nieuw grens-lncldent Een Russisch bevelhebber vermoord. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft er dezer dagen bij Jampol een Poolsch-Rus- sisch grens-incident plaats gehad. De commandant van de Sovjet-Russische grenstroepen werd bij een inspectie door Poolsche grenssoldaten, die zich op Rus sisch gebied hadden begeven, vermoord. Zijn lijk werd aanvankelijk medegeno men naar Polen en eerst later aan de Sovjet-ambtenaren teruggegeven. In het district Jampol is het de laat ste maanden bij herhaling tot conflicten tusschen Poolsche en Russische troepen gekomen. In verband hiermee heeft het volkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken aan den Poolschen gezant te Mos kou een protestnota overhandigd, waarin tevens het instellen van een onderzoek wordt verlangd. (HbL) TURKIJE. Een samenzwering. Er is een nieuwe, belangrijke samen zwering, waarvan het centrum te Kon- stantinopel is ontdekt. Onder de aange slotenen zijn zekere oud-parlementsleden, die met uitgezetten samenwerken. De on afhankelijkheidsrechtbank zal deze zaak waaraan men groot belang hecht, berech ten. PERZIK Perzen en Arabieren. Troepen van de Perzische regeering hebben een aanval gedaan op het paleds van dien Sjeik van Mohamera te Failiyah. Het paleis, dat bezet was door Arabieren!, dde Vrijdag Mohannera Bazal bestormd hadden, werd' na een verwoed gevecht veroverd. De Perzen verloren zee dooden. Aan de zijde der Arabieren zijn honderd döodien gevallen. Verdere troebelen wor den onwaarschijnlijk geacht. VËREENIGDE STATEN. Chicagu. Ohloago staat al jaren ln kwaden reuk, wat betreft de veiligheid. Drieste dief stallen, inbraken op klaarlichten dag, autobanditisme zijn er slndis jaren niets ongewoons. Dezer dagen werd weer een nieuw staaltje gemeld. Vijf gewapende mannen tradien een groot hotel binnen ei» bedreigden er den administrateur-kas- blijkt hoe moeilijk het is zich betreffende houder. De omstanders bemoeiden zich het artikel rubber aan voorspellingen te met de zaak, spoedig werd er gevochten wagen. OP EN O NI HET BINNENHOF. Wecfc-fcranlek. Den Haag, 29 Juli. Van de crisis. Een populaire bewindsman. De ,ftormbaT Profetieën. Het kablnet-Ruys m laat zfjne politieke nalatenschap toch niet zonder meer achter. Minister De Visser, ten slotte bjj alle politieke partijen meest-populaire van de straks-aftredende bewindslieden; de man, die tot veler leedwezen zeer beslist en onherroepelijk weigerde zich eene her benoeming in den Raad der Kroon te laten welgevallen, heeft het zoo sympathieke besluit uitgelokt voor een ontwerp, een jaar verlengend de mogelijkheid, dat het Fransch op de lagere school kan worden onderwezen. Dat was een mooie „geste" van den bestuursman, die in de „geheele linie", de soc.-democratische inbegre pen, werd gewaardeerd.... Men denke slechts aan de warme woorden van hulde, onlangs in de Eerste Kamer door den boc.- democratischen senator-paedagoog De Zeeuw aan minister De Visser gebracht! Er zijn nog andere ontwerpen. Ik verwijs ervoor naar de bladen. De kabinets-crisis! Dat de heer H. Colijn de premier wordt, niemand betwijfelt dat meer. De katholieke Kamer-fractie sloot zich, In haar geheel, by zijn program aan. Z. Exc. H. Colijn nam „zijn zwaai". In democratische richting. Bleef ijskoud, immuun, onaantastbaar tegen al de bezwaren, grieven, welke de tijding, dat H. M. de Koningin hem de kabinets-formatle had opgedragen, uit lokte. Dub: Oolfjn premier. En verder?.... Ik vermeld nu van al de geruchten, dat: minister Van Karnebeek (zeker nada': Brussel het Hollandsch-Belgisch verdrag wil „verzachten") heer en meestor zal blij ven op het Haagsche Plein, de porte feuille van Buitenl. Zaken zal behouden. Dat H. Colijn wèl Financiën zal blijven beheerschen. Dat mr. Dion Kooien, de praeses van de Tweede Kamer, zeer vermoedelijk, voor Binnenl. Zaken in den Raad der Kroon zal zitting nemen. Evenals mr. V. Rutgers, de voorzitter van de anti-revolutionnalre Tweede Ka mer-fractie. Wij tasten in 't duister 1 De „politieke kaartleggers" zijn aan het woord. We weten slechts dit eene: H. Colijn wordt „troef". Hij blijkt het stuur te hebben omgewor pen dermate in „democratische" richting, dat zelfs de meest-democratische elemen ten van de katholieke Kamer-club hem willen volgen. Uit zijn Indischen en verderen tijd is de heer H. Colijn bekend als een, die de ba kens weet te verzetten zoodra het getij gaat verloopen. Voor het oogenblik schijnt de kans zeer groot, dat de heer Colijn een kabinet aan de Kroon weet voor te dragen, dat ln Sep tember a.s. vóór het Parlement zal ver schijnen. Maar: vervolgens!?.... De „politieke stormbal" mag worden geheschen. De S.D.A.P., nu ln bondgenootschap met de vrijzinnig-democraten, zal den strijd ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Ware de rustelooze beweging van het artikel rubber er niet, onze effectenmarkt zoude grootendeels wel gesloten kunnen worden, want in andere waarden dan rub ber gaat er weinig om, waarbij wat dit artikel betreft de drang tot winstneming allengs grooter begint te worden, terwijl menig houder de angst om het hart slaat, gezien de phenomale daling van het pro duct, dat in een paar dagen te Amsterdam van bijna 3 tot 2.30 is ingezakt, in sym pathie met Londen, alwaar eveneens spe ciaal voor de latere termijnen groote koers dalingen plaats vonden. De reden daarvoor ligt voor de hand, aangezien volgens de uitlatingen van den Minister van Koloniën in het Lagerhuis is gebleken, dat de re geering maatregelen overweegt om groo ter uitvoer van rubber uit Britsch-Indië mogelijk te maken, waardoor de prijs van het artikel niet anders dan zal dalen. Opmerkelijk is echter het verschijnsel, dat j.1. Zaterdag een artikel van den direc teur van verschillende groote maatschap pijen verscheen, waarbij o. m. werd voor speld, dat de prijs van het artikel eer zou verstijven, dan dalen, terwijl een scher pere daling, als die der laatste dagen no niet heeft plaats gehad, zoodat ook daaru en violen er schoten. De bandieten wis ten ten slotte weg te komien irnet ©en buit van ettelijke duizenden dollars; maar een hunner was gewond en nog een ander werd gepakt. Helaas was ook een der om standers getroffen en wel doodeljjk. Ook de hotel-kassier werd gewond. Vermoe delijk zal de justitie streng tegen de®e bandieten optreden. De laatste jaren wor den tegen bankroovers, inbrekers, auto bandieten e. d. steeds zeer zware straffen uitgesproken; en het schijnt dat dit wel wat helpt CHINA. Roovera. Niettegenstaande alle fraaiigheden, als ideeën omtrent een gezonde markt, veel contramine (die een stuk geld verdient) en geen wrakke posities meer, is de koers daling zeer belangrijk, waarbij b.v. Hessa van 440 op 860 viel, Amsterdam-Rubber van 810 op 280, Wai-Suraatra van 270 naar 286, niettegenstaande deze maatschappij een partij verkocht voor 8.16 het pond, zoo doende reeds daardoor 10 van haar ka pitaal verdienende. Men mag thans af wachten of de bodem inmiddels bereikt is, of dat men de rubberaandeelen nog op lager koersen zal zien. iets e seneep vaart-markt toont een vastere tpndenz, waarbij de koersen zich tegen dit kabinet-CoUJn in de allerheftig ste mate aanbinden. De soc.-democratische Kamer-fractie komt weet men zeer versterkt, uit den electo?alen kamp. Maar.... de heer Stenhuis, van het N.V.V, verhuist in September van het Hooger- naar het Lagerhuis. Hfj wil aan zijn N.V.V. politieken in vloed schenken. Hij staat tegenover zfln partijgenoot Ir. Albarda. Dat wordt, gaandeweg, eene wor steling, dewelke denken doet aan den kamp Troelstra-Wijnkoop. Zèl 't tot zoo-iets komen? De toekomst moet het leeren. En niet zonder eenige beteekenis blijft de vraag, welke positie de groep-Marchant hier zal wenschen te speten. Voorspeld wordt, telkens, dat al héél gauw nadat de Tweede Kamer hare werkzaamheden zal hebben hervat, zij te beslissen zal hebben o. m. over de ziekte- verzekering-Talma, dewelke mr. Rut gers op het tapijt zal brengen, nadat ge broken is met het systeem-Aalberse bij de Sociale Verzekering, een conflict, crisis, zal uitbarsten. 't Schijnt me verre van ondenkbaar. De politieke constellatie van het moment is onnatuurlijk, gewrongen. Van onpartijdig standpunt kan niet worden betwist, dat de coalitie het onmo- gelijk-denkbare in 't werk stelt om de poli tieke macht in handen te houden. Dat is niet vol te houden. Men behoeft niet zeer-profetisch aange legd te zijn „in politicis", om te besef fen, dat onder dergelijke omstandigheden welhaast „ongelukjes" te wachten zijn. Dat iemand van het sterke karakter, den heer H. Colijn eigen, ijlings zwichten zal voor de opvattingen van degenen, die het niet met hem eens zijn, is uitgesloten. Zeker, hjj kan, met den fijnen tact, met de stuurmanskunst, hem eigen, ietwat schipperen. Maar: de „groote ljjn" zal hjj wenschen te behouden. Dèt vergete men vooral niet. Wanneer 't inderdaad gebeurt, dat mr. De Geer met (onder) H. Colijn in het ko mend kabinet gaat zitten, is het gevaar voor conflict nog veel grooter. Verder moeten wij afwachten wat de naaste toekomst zal leeren. De kans, dat minister Van Karnebeek, nogmaals gezegd, aanblijft, is even groot als dat dr. De Visser uit den Raad der Kroon afscheid neemt. Welk laatste gebeuren in alle partijen diep wordt be treurd. De vraag, wie het departement van De fensie zal hebben te beheerschen, is eene zeer groote en moeilijke. Erkend dient te worden, dat de heer H. Colijn thans ge plaatst wordt vóór een dilemna, lastiger en meer Ingewikkeld dan wellicht sinds den jare 1848 met een Nederlandschen staats man het geval was. Zal hij slagen?.... Zal hij inderdaad „de sterke man" blij ken te zijn? Ik zou hierbij nog verschillende verdere „vraagteekens" kunnen plaatsen. Beperk mij momenteel tot dit enkele. Mr. ANTONIO. keersreglementen die in de stad van kracht zijn. Om dit vonnis uitvoerbaar te maken is haar rijvergunning lngetrok- ken tot zij haar strafwerk, eigenhandig geschreven, bij den magistraat za ben ingeleverd. Ondeugdelijk water. Te Avereerst zijn twee jongens van 7 en 18 jaar, na water uit een veenput g©- dronken te hebben, onwel geworden en dien volgenden dag overleden, imeklt u< „Msb.". De geneesheer acht de ondeugde lijkheid van het water de oorzaak. De dood doon hel vuur. Te Sarnia, in Ontario, heeft een Jonge imian op een edgenaradiige manier dien dood gezocht. Hij sprong n.L in het vuur van een oven van de Imperial Oil Com- pany. Arbeiders haalden hem er onmid dellijk tm©t een vurbaak uit, doch de man overleed1 kort dlaarna. Een oud-Grleksche galei ontdekt Eenige maanden geleden hebben wij melding gemaakt van de ontdekking van de ruines eener oude stad op den bodem van de zee tusschen het eiland Jerba en de Oostkust van Tunis. De directeur van de school of Oriental studies", Sir Denison Ross, die aan het exploratie-werk heeft deelgenomen, deelt aan de j)aily Chronicle" mede, dat men thans in een der straten van deze onder- zeesche stad een Grieksche galei heeft ge vonden, die waarschijnlijk zwaar beladen is met goud en andere schatten. Eenige antieke vazen werden reeds ge borgen. DAM RUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- sderen aan: Den Danxredacteur der Heidersche Courant Valeriusstraat 64huia, Amsterdam. Kunstzijde aandeelen iets luier waren, meerendeels omdat de belangstelling sterk is geslonken. De Tabaksmarkt is geregeld aan den vasten kant voor aandeelen Senembah, welke maatschappij bijzonder gunstige oogstberichten lanceert, zoodat van be voegde zijde de aandeelen ook op het ver hoogde koerspeil van 460 nog sterk worden aanbevolen. De emissie van de Mij. „De Oostkust" van 4800 aandeelen tegen 140 moet bui tengewoon vete maten overteekend zijn, zoadat van de toewijzing weer eigenaar dige consequenties te beleven zullen zijn. brief is ontvangen van de bandieten, die zich, kort geleden, hadden meester ge maakt van dr. Howard, een geleerde van het Reokefelter-Instituut, waarin voor dezen dï. Howard een losprijs werd' ge- eisoht en ook op toezending van een1 voor raad kogels werd aangedrongen. De boe ven zelden er niet bjj hoeveel geld voor de Invrijheidstelling van dï. H< moeten hebben. lichte verbetering der vrachtenmarkt zal aan de verbetering niet vreemd zijn. Aandeelen Koninklijke Olie konden zich niet boven 408 verheffen en zakten ge leidelijk door tot 896 niettegenstaande allerlei gunstigs, doch het publiek schijnt er toch niet zoo gemakkelijk meer aan te willen. Wat de Jndustrleele waarden betreft, handhaven aandeelen Jurgens zich op het verhoogde koerspeil van 116 terwijl Verduistering door een notaris. Verleden week Donderdag had' zich voor de Utrechtsdhe Rechtbank te ver antwoorden een oud-notaris te Utrecht, jesobuldiigd van voortgeeet misdrijf van verduistering van effecten en verduiste ring van ƒ86.000. De officier van justitie edsohte toen ter zake één jaar en zes maanden gevange nisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Donderdagmorgen deed de Rechtbank uitspraak en veroordeelde den beklaagde tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van- de preventieve hechtenis. Ontrouwe postbeambte. Te Rotterdam is de kantoorbediende 2de klasse der posterijen M. O. K. door de recherohe aangehouden. Hij wordt er van verdacht, op adreskaarten van post pakketten reeds gebruikte postzegels van een gulden te hebben geplakt, in plaats van ongebruikte, waarvoor de afzenders hem het geld ter hand stelden. In totaal zou hij zich op deze wijze reeds f 200 hebben toegeëigend, welk geld hij zou gebruikt hebben om kastekorten aan te zuiveren. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. Strafwerk. Een rijke studente stond dezer dagen te Los Angeles voor de aerde maal te recht wegens te snel rijden ln haar auto Toen zjjn eenigszins laatdunkend zeide, dat haar vader de boete hoe hoog ook toch wel zou betalen, kreeg de reohter een plotsellngen inval en veroordeelde de Jonge dame nlst tot een boete maar tot het driemaal afschrijven vsn alle ver Deze stand kwam voor in het Inter nationale tournooi te Parijs. Stanislas Birot, met Wit, forceerde hier de winst tegen den Hollander, J. H. Vos, met Zwart 1. 21—17 12 21 2. 88—83 29 49 8. 84—29 28 84 4. 40 29 24 88 6. 87—82 49:27 6. 81: 4! Vooral de zet 8. 8429 is verrassend. Vos had de volgende af wikkeling verwacht: (zie diagram.) L 21—17 12 21 2. 88—83 29 49 8. 86—80 24 44 4. 45-40 44 85 5. 87—32 49 27 6. 814 en Zwart maakt gemakkelijk remise. In hetzelfde tournooi forceerde Herm. de Jongh de volgende interessante schijf winst v De Jongh, met Zwart, speelde: 1. 18—28 2. 4943? een foutzet, er Is echter niet veel anders. ^l27 28—81! en Wit moet een sohijf offeren, daar 27—22 niet naat door 81—87, 24—29 en 949. CiHet Damspel"). „Het Damspel", Juli-mummer, gieeft fotes, analyses en standen van het tour- nooi om het wereldkampioenschap be nevens artikelen van den Franschen grootmeester, Marius Fabre en van den hoofdredacteur van het blad, Henn. de Jongh. Het abonnementsgeld (voor een jaar) is J 3.—, terwijl men gratis een proefnumr mer kan ontvangen, indien men het aan vraagt hij den dam redacteur der Hekter- scthe Oourant. TEXEL. Deze week werden van hier vertonden: 870 lammeren, 76 schapen, 18 kalveren, 78 varkens, 2 koeien, 6 paarden. Een jongen reed van de week per fiets achter een autobus en hield deze vast Hli had echter het ongeluk om te vallen. Hij bleef op den weg liggen. Gelukkig be merkten een paar lnzittendan der bue het ongeval, zoodat de bua onmiddellijk stop te De chauffeur en een paar passagiers uaar den jongen toe. Aan de han- geweid. Overigens ie bel Ke- fnkkte goed afgeloopen. Laat men toch ÏSSirhoe (jvvaariyk be. I. Tl* achter auto's te fietsen. De heer P. ViJn, vroeger leeraar aan 7fl*vaartechool alhier, slaagde voor middelbare acte (2e gedeelte) Wis- en Na tuurkunde. bchagen. De veehandel klaagt ln ons land, over achteruitgang in zaken. over den vermin derden uitvoer, maar hij moet denken, derden uitvoer, maar hij moet niet denken, van de eooüomisohe depressie. Wat betee- kent eigenlijk onze uitvoer vergeleken bij dien van Canada, Argentinië, Austrrt lië en Kaapland. Van Canada lazen wij omtrent den achteruitgang van den uit voer, dat in de eerste vier maanden van dit jaar 130 millioen K.G. minder werd uitgevoerd, dan in de eerste 4 maanden van 1924. Wij moeten ons maar troosten met een toenemend verbruik uit ons eigen land. Dat wijst op een vooruitgang in den algemeenen toestand. De accijns op _het geslacht bedroegen in Juni j.L 1 sui.66^5 enin Juni 1924 764,782.26. Ook de andere inkomsten van onze schatkist waren in het eerste halfjaar be langrijk hooger dan in dat van 1924. Dat wijst op een toenemende verbetering van den algemeenen toestand en het ia zeker dat deze vooruitgang, ook mede ten voor- deele van het vleeschgebruik en dus van het marktwezen en den veehandel zal zijn. 't Kan verkeeren zei reeds voor 260 jaar onze dichter Brederoo, en wjj voe gen daarbij: alle tijden hebben hunne weertijden. De Schager markt van 80 Juli waa vrij wel in alle opzichten hersteld van de over- warme Juli-markten. Een zoodanig ge volg was bij den verlaagden temperatuur en den gevallen .regen te verwachten. Da aanvoer was goed, koopers in grooten ge tale van heinde en ver, een en ander had eene algemeene prijsverhooging ton ge volge. Vette koeien waren 6 cent per pond hooger, en vonden tegen dien verhoogden prijs grage koopera. Zelfs de mindere Kwaliteiten gingen goed van de hand. Melk- en kalfkoeien deelden minder in den opgaanden prijs dan het vette vee. Het regent nu eenmaal geen gras. Nuchtere kalveren, voornamelijk voor de slacht bleven prijshoudend: 12 tot 26. Wolvee was goed. Vette schapen, voor export liepen tot f 64.60, dat was een prijsverhooging van 6 gld. Lammeren met grooten aanvoer waren bijna uitsluitend voor het bedrijf. Slechts enkelen werden gekocht voor inlandsohe consumptie. Vet te varkens waren graag en hoog. De kleine verlaging was zeer aangevuld. Als hoogste prijs werd 98 oent per kilo be taald. De vereeniging tot houden van jaarlfjk- sche Paaschtentoonstelling te Schagen, hield Donderdag aldaar eene buitenge wone vergadering, tot wijziging van een paar artikels van het huishoudelijk regle ment. Art. 1 van het reglement spreekt van het houden van jaarlijksche tentoon stellingen van vee. In art. 2 wordt gezegd, dat de prijzen voor de verloting zooveel mogelijk van het aangevoerde vee ter toonstelling zulten worden aangekocht. Deze aankoop gaf in de praktijk wel eens aanleiding tot moeilijkheden, zoodat er voor den aankoop van prijzen wel eena meer geld buiten het vee om werd be steed aan andere prijzen, dan elders wel gewenscht was. In de algemeene vergadering werden deze artikelen als volgt gewijzigd. De vereeniging stelt zich ten doel het houden van jaarlijksche Paaschtentoon- stellingen van vee, pluimgedierte, land bouwwerktuigen en voorwerpen van han del en industrie uit Schagen en omstreken te Schagen. Omtrent art. 2 wordt nu ge zegd, dat de prijzen voor de verloting zooveel mogelijk zullen worden aange- kooht, uit het aangevoerde ter tentoon stelling. Het Schager marktfonds ter verzeke ring van tuberculoos slachtvee boekte in het 2e kw. van 1926, 616 slachtdieren. Hiervan werden in de openbare alaoht- keurd" 8 geheel en 95 gedeeltelijk afge- Guurtje Koomen te Schagvn en Anna Korter te Schagerbrug zijn toegelaten tot ae Kweekschool voor onderwijzers! essen), te Alkmaar. Volgens de Vrijzinnig Democratische st zal als opvolgster van den heer P. iopman in den Raad van Schagen plaats nemen, mevr. de Boer—de Moor. Het ontduiken van het rijwielplaatje vordt nog altijd volgehouden, maar ae Jacht op de overtreden wordt ook onver moeid voortgezet Donderdag werd te Schagen wederom tegen 6 marktbezoe ken proces-verbaal opgemaakt De rij wielen werden ln beslag genomen. WH meldden dat de N. V. Bouwbedrijf v.h. firma Overtoom en Zonen, te Scha gen, te Rotterdam laagste inschrijver was, voor een Roomsche lterk met pastorie, bewaarschool, met patronessenhuis. De firma deelt ona mede, dat het werk bij herbesteding een haar Is gegund. MIDDENSTRAAT 18-20—24—28. In deze Maetsehappl] worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering. Dlreet plaatsing van ruiten. Int. Comm. Tel. 74. wel duidelijk ia geworden, dat er van het geheele concern slechts zeer weinig zal overblijven. Meende men ten tijde van de eerste bijeenkomst der banken nog, dat er na de liquidatie van de voornaamste waarden, toch voor de familie Stinnes nog het oude mijnbezit zou overblijven, zoo is dit, nadat de beurswaarde der verschillen de ondernemingen van Stinnes met ge middeld l/8e gedeelte is gedaald, nog lang niet zeker. Volgens de officieele commu- niqué's der banken hebben deze niet minder dan 90 millioen gouden marken ter beschikking ggsteld. Er gaan ook ge ruchten, dat de som in werkelijkheid nog veel en veel grooter is zoo is reeds van bijna 200 millioen gesproken maar ook als men bij de 90 millioen blijft is het al welletjes. 'F ft - --A— 2. 28:82 Ingezonden Mededeeling. De ontvangsten bedroegen 2677 42. de uitgaven 7 2062.901/,.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2