GEMENGD NIEUWS Misfcsiericrio crisis. Tokio, 81 Juli. Het kabinet la afgetre den wegens verschil van meening over de belasting-ontwerpen. CHINA. De Chlcago Tribune verneemt dd. Woensdag uit Sjanghai, dat de boycot- beweging aldaar allengs geworden is tot een zoo feilen strijd tegen de Britsche be langen in Sjanghai, dat de Chineezen klaarblijkelijk bereid zijn alles op het spel te zetten en zich de alleruiterste opoffe ringen te getroosten, indien zty daardoor de financieele en handelsoverheersching der Britten in Sjanghai en het Jangtse- dal kunnen breken. Dit leidt tot een vol ledige verlamming van den handel en de scheepvaart van deze grootste Chineesche haven; en indien niet spoedig een oplos sing voor de moeilijkheden wordt gevon den, dreigt de welvaart van Sjanghai, al thans voor langen tijd, geknakt te zullen worden. Lichamen als de Chineesche Kamer van Koophandel te Sjanghai schijnen niet bij machte te zijn invloed ten goede uit te oefenen. TIBET. Londen, 81 Juli. Uit Galcutta wordt ge meld, dat in Tibet een burgeroorlog is uitgebroken tusschen de vooruitstrevende partij en de conservatieve aanhangers van den Lama. Een aantal hooge officie ren hadden een samenzwering gesmeed tegen de kloosters van Sera en Dropdong. Nadat het complot was ontdekt, is de op perbevelhebber, Tsarona Sjape afgezet en vervangen door generaal Droempa, een bloedverwant van den Dailat Lama Ook de bevelhebber van de lijfwacht van den Lama is afgezet Verscheidene officieren zijn gedood. LUCHTVAART. Brand In een vliegtuig. Löndtem, 81 Juli In de nabijheid van Lynnpn© geraakte een vliegtuig waarin Zich de vioe-adimiraal van d)e luchtstrijd krachten' Thtxmacxn bevondi, in brand!. Met veel moeite slaagde de bestuurder er in te landlen1. De admiraal verleende hulp bij het biusschingsweTk. (HM.) AWSY ERDAMSCHE BRIEVEN. OOST-INDIE. De Marine. De Indische regeering betreurde, naar zij in de memorie van antwoord op het afdeelingsverslag van den Volksraad op merkte, evenzeer als verschillende leden, dat, niettegenstaande den p- oed, welke in den Volksraad werd beti ,cht bij de behandeling van de Vloot- et, deze aan- genheid nog niet tot afdoening is geko men. De Nederlandsche itegeering schenkt alle aandacht aaq de Oost-Aziatische ge beurtenissen. Deze maken het te meer noodzakelijk om met maatregelen tot in standhouding van de weermacht ter zee niet te wachten- op een beslissing omtrent de Vlootwet Daardoor zal tevens bereikt wordt dat iö de toekomst voldoende oor logsschepen gereed zullen zijn om even tueel de belangen der Nederlandsche on derdanen te beschermen, indien de om standigheden in het Verre Oosten dit noo- dig maken. De vlootvoogd per vliegtuig naar Soera ba ja. De vlootvoogd, vice-admiraal Gooszen, is met een marinevliegtuig van Batavia naar Soerabaja gevlogen. (Aneta). Wat moet mijn zoon worden? Prof. J. H. Aberson, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, schrijft aan de „N. Rott. Crt." Nu de examens in ons land voorloopig afgeloopen zijn, vraagt menig vader of voogd zich af, wat met den gelukkigen bezitter van het diploma verder te doen. Studeeren is het lievelingsdenkbeeld van velen, en zoo worden ze ondoordacht los gelaten op universiteit of hoogescbool, wat later, na een moeilijke studie, óf een mislukking wordt wegens ongeschiktheid voor die studie, óf, na het behalen van bul of diploma, een te vergeefs zoeken naar een betrekking, waardoor er nu reeds honderden ln ons Tand rondloopen. De ernstige waarschuwingen van hoog leeraren aan de universiteiten en Tech- nisohe Hoogeschool hebben wei iets uit- Jewerkt, doch zeker nog niet genoeg om en voortdurenden stroom van studee renden, die eenmaal een betrekking in ons land hopen te vinden, te stuiten. Voor afgestudeerden van de Landbouw hoogeschool zijn de posities in Nederland uiterst beperkt. Anders wordt de zaak, indien de student na volbrachte studie een arbeidsveld in onze koloniën wil zoeken. Jaarlijks kan nog niet voor de helft voldaan worden aan de aanvragen voor beambten voor de cultuurmaatschappijen, zoodat hier de markt nog niet overvoerd is; integendeel. Nu meene men echter niet, dat de studie aan de Landbouwhoogeschool gemakkelijk is, dit is evenmin het geval als aan de universiteiten of aan de Technische Hoogeschool. Wil de student met succes de studie volgen, dan moeten de volgende voor waarden vervuld zijn, daar het anders beter is er niet aan te beginnen, om ouders of voogden niet teleur te stellen. Deze voorwaarden zijn 1. hooge cijfers voor natuurwetenschap pen op het diploma van gymnasium of H. B. S.iemand met lager cijfers dan 7 loopt kans niet te slagen; 2. lust voor de studie der levende natuur; 8. liefde voor het werk ln de koloniën; 4. een gezond lichaam. Wie aan deze eischen voldoet, eiet zich een prachtigen werkkring en een mooie toekomst verzekerd. Nadere Inlichtingen zal ik gaarne ver strekken. Mee- en tegenvallers zfjn niet gebonden aan maatschappelijk milieu, rang en stand. En de gevoelsreactie, die zij opwek ken, Is niet in de eerste plaats gebonden aan de hoegrootheid van het „bedrag". Zoo kan een plotseling opgedoken kwartje in 'n vergeten vestjeszak evenveel vreug de wekken als de onverwachte tonnen gouds, die van eeq, als „dubieus" te boek staanden debiteur, toch nog in de kas van een of ander handelslichaam vloeien. En het in een trein of tram verloren zilver stuk kan evenveel smartelijke ergernis op roepen als het éclipseeren van een wissel looper met enkele duizenden. De Gemeente Amsterdam nu heeft, naar uit de concept-begrooting voor het volgend jaar blijkt, een vergeten „dubbeltje" ge vonden in het oude vestjeszakje van 1924! En 't feit wekt vreugde zelfs al zonder de wetenschap, dat dit „dubbeltje" een waarde van.... ruim 11 millioen vertegenwoor digt! Waardoor we dan ln staat zijn ons reserve-fonds van 0 millioen intact te laten en op de schoone lei van 1926 bovenaan een bedrag van 5 mllïioen te plaatsen. Ook de belastingverlaging wordt door dit bui tenkansje gedéeltelijk gecompenseerd. Wat in dit alles het meest verheugt ls echter het feit, dat de economische werke lijkheid de laatste 2 jaar beter geweest is dan men had durven voorspellen toen men de vorige begrootingen opmaakte; dat, m. a. w. de opleiding van handel, scheep vaart en industrie ln sneller tempo heeft plaats gehad dan de economische „con junctuur-voorspellers" op de Gemeente lijke bureaus voorzagen. Dat ook de winst op de Gemeentebedrijven groeiend blijkt en deze winstbedragen op de nieuwe be grooting zonder al te groot optimisme met fiksche cijfers konden worden geschat, is een moed-gevend teeken, tenminste voor hen, die niet alle overheids-esploitatie verdoemen. De Gemeentelijke Electri- citeitswerken staan met een goede 4 mil lioen netto-winst bovenaan. Men kon het verwachten! Ten eerste ls een electrici- teitsbedrijf uit den aard der zaak een be drijf met de ruimste toekomst-mogelijkhe den; en ten tweede wordt geen andere ge meentelijke „industrie" met zulk een stu- wenden commercieelen zin (en zoo weinig „ambtelijk") geleid als juist deze. Alleen de Tram slaat een vrij slecht figuur. De winst wordt op 8 ton geraamd, wat 21/» ton minder is aan die van het vorige jaar. Niettegenstaande de uitbrei ding der stad en den enormen groei der buitenwijken neemt het vervoer, naar het schijnt, meer en meer af. Een wonderlijk verschijnsel, dat niet alleen te verklaren valt uit het toenemend gebruik van fietsen, motoren en goedkoope Fordjes en Ci troentjes, of uit de verlaging der taxi- tarieven. De tram-directie zou dus reden hebben de hand eens in eigen boezem te steken en eens na te gaan of daar mis schien Iets hapert. Zij zou zich, ware zij even commercieel en bij de pinken als haar collega van de G.E.W., hebben af- fevraagd of het Inderdaad „niet beter on", of er niet wat sneller gereden zou kunnen worden b.v. of er op de „sper- uren" niet wat meer „doorgaande" wagens zouden kunnen rijden, enz., enz. Maar zij doet blijkbaar het tegendeel, bestu deert op automatisch-ambteliike wijze de vervoerstatistieken, vergelijkt de cijfers op het papier en zegt: „O! Het aantal pas sagiers neemt af, dus: we kunnen in den vervolge nog wel wat minder wagens laten loonen. En de rij-ttjden kunnen des noods noe wel wat langer. De behoefte schijnt niet meer zoo groot te zijn als vroe ger!" Een wel zeer neeatieve en gemak zuchtige redeneering voor de directie van een bedrijf! En een foutieve ook! Wnnt ieder bedriif, 't doet er niet toe welk, ook al is 't een gemeentelijk, moet voor een deel door haar organisatie en de voordeelen. die bet aan bet publiek biedt, de behoefte schennen! Of althans wekken. En zoolang maar geen kunst matige behoeften gewekt worden (zooals in luxe-industrieën zeer zeker voorkomt) ver vult het daarmede een nuttige sociale taak. Tegenover dezen grooten Begrootings- meevaller staat voor de Gemeente een te genvaller. Een „Dam"-tegenvallerl Ons hoofdplein is wat tegenvallers betreft wel gezegend! Verleden jaar werd er, naar men weet, een prijsvraag uitgeschreven voor vier „monumentale lantaarnpalen", die dit „hart van de stad" wat zouden moeten „opwerken" en moeten uitheffen boven het aanzien van vergeten dorps- brinkje, dat het de laatste jaren heeft. De architect P. Kramer droeg de zege weg en zag zijn ontwerp bekroond; in het Ste delijk Museum werden de teekeningen tentoongesteld en de ontwerper werd er naar behooren gehuldigd. Bij die gelegen heid deed wethouder Ter Haar de toezeg ging, dat er aan de uitvoering aanstonds begonnen zou worden en dat we in den zomer van dit jaar ons al zouden kunnen vermeien in het „diiffuse licht", dat van de nieuwe lantaarn-zuilen zou uitstroo- men. Nu is echter onlangs gebleken, dat de kosten per „zuil" aanzienlijk hooger komen dan men aanvankelijk daarvoor had uitgetrokken. En de zaak werd stopgezet. Nu moet eerst, als de vacanties om zijn, de Commissie van Bijstand weer advies uitbrengen over de aanvraag tot verhoo ging van de uitgetrokken som, dan moe ten „de stukken" weer langs allerlei in stanties terugwandelen naar P. W. dan moet.... enz., enzmet het resultaat, dat we al blij mogen zijn als de licht-monu- menten er aan 't begin van 1926 werkelijk kohien te staan 1 En dit alles om een paar luttele duizen den guldens! Waarom hier ineqns zoo angstvallig pre cies? Waarom hier maar niet bij voorbaat de knoop doorgehakt en een en ander uit gevoerd om de zaqk te laten goedkeuren? We herinneren ons de g^rhiedenis van het „horizontdoek" in den Stadsschouw burg, dat men ook maar bij voorbaat ge kocht had.Daar, in dat geval (een veel minder „noodig" en veel minder „sympa thiek" geval) durfde men blijkbaar wèl op den wettelijken gang van zaken wat voor uit te loopenl.... Hier wordt men plot seling „bang" en klein van gebaar.En hier had zulk een ambtelijk „stoutigheidje" heusch niemand aanstoot gegeven, terwijl het daar, terecht, felle kritiek uitlokte.... Waaruit een pessimist aanstonds zou kunnen concludeeren, dat „de ambtenarij" nu eenmaal altijd „buiten haar boekje" gaat daar waar zij „erin" had moeten blij ven; en zij „er in" blijft daar, waar iedereen haar „er buiten" zou wenschen! Is het Tesselschade-Ziekenhuis, dat spe ciaal ingericht is voor de behandeling en verpleging van gemeentelijke t.b.c.-patiën- ten, een mee- of een tegenvaller gebleken? Zietdaar de vraag waarover dezen laat- sten tijd verwoed gestreden wordt. Finan cieel was de exploitatie van dit gasthuis ontegenzeggelijk een tegenvaller. Zeven gulden per dag per bed is voor een ge meentelijke ziekeninrichting ongetwijfeld ver boven het „gemiddelde„Hoog- Laren" en „Hoog-Blarlcum", die dit jaar aanzienlijk werden uitgebreid en die par ticulier" beheerd worden, doen het voor heel wat minder.En financieel gespro ken is het dus toe te juichen, dat de ge meentelijke patiënten daar heen zullen gaan. De strijd gaat dan ook niet over het financieele, maar over het medische. En hij is er niet minder hevig om! In de medische wereld is men het zelden eens. En zoo beleven we dan ook thans, dat een partjj medici in artikelen, persgesprekken en debatten, doorspekt met gewichtige woorden en „groote namen" door dik en dun het Tesselschade Ziekenhuis verdedigt als het ideale genezingsoord voor onze t.b.c.-patiënten; en een andere partij het even hartstochtelijk voor Hoog-Laren en Hoog-Blaricum opneemt. De strijdende heeren „deskundigen" gooien ons dood met allerlei beschrijvingen van behande lingswijzen, van chirurgische, klinische en andere „methoden" en verwachten blijkbaar dat wij, arme leeken, partij zul len kiezen. In eerste aanleg is men natuur lijk geneigd daar stichtelijk voor te be danken; maar als de heeren dan toch zoo blijven aandringen en ons, met steeds weer artikelen in de groote pers tot zulk eer» Jenoeg te doen met handel en scheepvaart, an dat zoo'n beetje groen en schaduw nog tot hun begeerten kon behooren. En de boeren hadden het blijkbaar te druk om het knoerstige land te cultiveeren en te verbeteren. Nu dat allemaal een beetje aan kant is, nu zal, dunkt me, de beurt komen aan de b°Want als je de weelde van het landschap bij Groet en daar bezuiden ziet, dan snakt toch ook je hart wel even naar zoo iets bij Huisduinen en daaromtrent. Maar dat komt, dat komt. Dadelijk is de atmosfeer anders als je Schoorldam hebt bereikt. Opvallend zijn de donkere tinten en het wazig blauw, dat hangt tusschen en over de boomen. Jfin net schijnt, dat de heele padenslingers ln het duin nog geler en blinkender zijn aan in het noorden. Je kunt je voorstellen, dat de trek aer vreemdelingen daarheen groot is, al weten we, dat velen door den stroom worden meegesleurd, zonder dat hun knobbel, ge schikt voor het genieten der natuur, in werking wordt gebracht. Treintjes vol Bergen-gangers trokken langs het Kanaal en ze lieten zich zelfs op de imperiaal doorwaaien en doorroeten. Koedijk lag vredig als altijd aan het Ka naal en beschortte moeders aan de deuren van sommige mooie huizen wettigden mis schien de vraag of haar geluk slechts in de keuken was gelegen en dat ze slechts op plechtige feestdagen van de „gnappe Heynes' kamer gebruik maken. Het silhouet van Alkmaar is uit de verte steeds domineerend door de breedheid van de groote kerk, zooals Helder vanuit de verte het silhouet geeft van den imponee renden watertoren en vroeger door de machtige masten van het oude Wacht schip Alkmaar, dat wonder gelukkig gelegen ls in het centrum van een spinneweb van wegen, komende vanuit de welvarende pol ders, toont dadelijk het aspect van bedrij vigheid. En de vele café's aan den kant bewijzen, dat de man van buiten hier een aardige cent binnenbrengt. Zuidelijker gaat het landschap van de vergezichten over in het wazige blauw van het diep gelegen polderlandschap, waar het, varende door het Kanaal, is, alsof de dijk aanstonds zal moeten bezwijken en die welvarende kommen land tot den rand zal moeten vullen met water. Maar hoe teer, b.v. bij Spijkerboor, hoe ijl en fijn het landschap, waar boomenrijen breken het gezicht naar de kim en de door bqomen omlijste dorpen, met de hoogprie- Tngezon denMed edeellng. Qlashandel. Machinale Varfmalerl). Aannemers van Schilderwerken. Spiegelglas. Hartlijnglas. Draadglas. Gekleurd Glae. Vensterglas. Uit voorraad leverbaar. Fa. GEBRS. HOOGERDUIJN, leeken-oordeel dwingen, ja, dan blijft mende kerktorens, fijne schilderijen zijn, ons niets anders over dan, met eerbiedi- geest bekoren en uw aandacht ging van alle wetenschappelijke vondsten en .Interessante" proefnemingen, tenslotte toch maar te stemmen voor: bosch- en boeien. De zon brak door de witgekuifde wol ken, waartusschen het diepe blauw van het beilucht, dat is dus voor Hoog-Laren en geMelf prachtig fond teekende. Hoog-Blaricum. Het moge jammer zijn voor de deskundigen", die in het Tessel schade Ziekenhuis zulk prachtig laborato rium- en chirurgisch „materiaal" hadden, maar 't ls niet anders. En ook, dat, gaan dan onze t.b.c.-patiënten in den ver volge „naar buiten", het Tesselschade- gebouw vrij komt voor onze arme ouden van dagen, doet ons dit afgeperste „leeken- oordeel"- eigenlijk ook nog met een soort voldoening geven. OP REIS. 't Was ook voor mij vacantie en daar ik den tijd had en maar dat mag jelui niet verder vertellen een beurs, die „nauw keurig rekenen" als lijfspreuk had geko zen, zoo kocht ik bij de firma De Boer een retourtje 2.— Het devies „time is money" heeft de gewone bsteekenis, dat je door jakkeren geld wint, doch, gezien de bovenaange- duide omstandigheden, kan het ook in om gekeerde beteekenis .worden toegepast. Op een dag, dat het scheen, dat de buien waren uitgelekt en de wind in een grooten zak zou worden opgepakt, stapte ik aan boord. Ik had Heynes': „Kinderen Noordhol lands" meegenomen om, bij de slapte van het landschap, toch een forschen indruk te worden bijgebracht van de provincie, die ik, nagenoeg van Noord tot Zuid zou doorsnijden. De algemeene opinie is, dat, wat natuur schoon betreft, van Noordholland best het deel boven Alkmaar had kunnen worden afgekapt en ook Heynes komt in zijn werk niet verder dan Anna Paulowna als hij schrijft, dat tot daaraantoe door Noordhol land het kikvorschgekwaak wordt gehoord. Nu is het verklaarbaar, dat je de ziel van den Noordhollander niet zult zoeken in onze woonplaats, omdat daar een bevol king woont, die niet stabiel, doch altijd vlottend is en dus wel daarop drukt haar stempel, doch dat niet specifiek Noord- hollandseh kan worden genoemd. In hoofdzaak heeft Heynes het over den Waterlander en door de eigenaardige gesteldheid van den bodem; door de mo gelijkheid, dat de bevolking kan zijn boer en visscher, leeft daar een volk, dat in zeden en gewoonten sterk afwijkt weer van het noordelijk gedeelte der provincie. Maar al denkt menigeen en al denkt een groot deel van Helder's ingezetenen, dat over het landschap boven Alkmaar niet de moeite waard is te spreken, toch ben lk nog wel eenige malen gepakt, als de zon brak door de grauwe wolkgevaarten en helle streepen trok op het golvende duin en groote schaduwvlekken werden voort gedreven over de velden, waar graanplok- ken wuivend stonden te gelen en te gou den en waar grdote troepen wltbonte koeien als prachtige vlekken scherp af staken tegen het hier en daar wel wat gele, doch meest nog heerlijke groen der velden. Al verder komende, brak een boomgroep het verre uitzicht naar den horizon en deed je toch weer de vraag stellen, waarom onze voorzaten verzuimd hebben op het noorde lijkste gedeelte wat boomen te planten. In Nieuwediep hadden ze het natuurlijk te druk met de scheepvaart en hadden ze alleen oog voor de mastenbosachen en de zeilenbundela op de reede en voor het geld wat dat allemaal ln het laadje bracht. Ze hadden daar toen genoeg te zien op zee en Men zegt, dat Holland beroemd ls, ook om zijn schitterende luchten en ik ken het onderscheid niet tusschen buitenland en Holland, doch haast het geheele jaar word ik geboeid door onze schitterende wolk aspecten, maar daar ln het Waterlandsche zijn ze, lijkt me, sappiger van kleur en wa ziger van het blauw dat hangt en zweeft ln de atmosfeer. De vaart was inderdaad een genot en ik was niet spijtig een kaart gekocht te hebben. 's Middags ging mijn tocht nog over de Zuiderzee en ik zag ook bet terrein, waar over Heynes schrijft als hij het leven van den visscher zoo prachtig teekent. Uitgaande van de Oranjesluizen ken ik haast geen schitterender zeetochtje, omdat aan beide zijden de zee begrensd is, aan den eenen kant door den dijk van den ploe terenden Waterlander, aan den anderen kant het door de natuur rijk gezegende land, waar de rijkdom haar kwartieren nestelt tusschen de zeden van de stugge bewoners van het land van Ferdinand Huyk. De rijk gestoffeerde zee, waar honder den en honderden zeiltjes nog bollend drij ven de rompen der schuiten of een silhouet trekken tegen den horizon en talrijke stoombootjes en motorbootjes bruisend door het groen-bruine water schieten. Een dag van vredig reizen en van heer lijke frissche lucht en frissche zeebries met daarboven de schitterende Holland- sche luchten met haar dreiging en haar bemoedigend blauw. En nu ga ik pijpjes rooken en luieren. Adio entot ziens. Hoteldleven. Hoteldieven, die eerst al te Karlsbad „gewerkt" hadden, hebben in het hotel Schlosz Miramonte te Marienbad een goeden slag geslagen. Van twee vriendin nen, die ineenloopende kamers hadden, hebben zij sieraden ter waarde van 200.000 Tsjechische kronen gestolen. Zij hebben de brutaliteit gehad eerst het ho tel op te bellen om te vernemen of de da mes thuis waren. Toen dat niet het geval bleek, zijn zij rustig aan den arbeid ge gaan, wat hun des te gemakkelijker viel daar een der dames den sleutel vau haar kamer op de gang naast haar deur had laten hangen. Van een koffer met twee sloten, waarvan er slechts een op slot was lichtten de dieven het deksel op en haal den er een etui met platina-armbanden, paarlen enz. uit. Uit de andere kamer ontvreemdden zij uit een open lade een platinakruis, met paarlen bezet. Achter het stuur overleden. Op den weg van Chemnitz naar Praag is dezer dagen een chauffeur aan 't stuur Van wa&en Plotseling overleden. De man schijnt zich nog even onwel gevoeld te hebben, want hij reed plotseling zün auto aan den kant van den weg en stopte Toeschouwers, verwonderd dat niemand uit de auto stapte, gingen kijken en ont dekten, dat de ohauffeur overladen was. Mijnongelukken. In de staatsmijn Hendrik bij Heerlen hebben twee doodelflke ongevallen plaats gehad. De mijnwerker J. W„ afkomstig uit Friesland en nog slechts enkele dagen als zoodanig arbeid verrichtend, gleed bij het aankoppelen van kolenwagentjes uit, kwam op de rail terecht en werd gedood. En de 20-jarige mijnwerker R. O. is van een hoogte van 15 meter gevallen en, met gebroken schedel, dood opgenomen. Bei den waren ongehuwd. Doodslag op rijn vader. Voor den Haagschen kinderrechter is Donderdag behandeld de zaak tegen den 16-jarigen jongen, die de vorige maand bij een twist tusschen zijn ouders tussofhen beide kwam en bij de daaruit voortvloei ende worsteling met zijn vader, een bouw kundige, wonende aan het De Constant Rebecque-plein aldaar, dezen met een puntzaagje in het hart stak met doodelijk gevolg. Het O. M. vroeg schuldigverklaring van den bekl., wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, en zijn veroor deeling tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger concludeerde in zijn plei dooi tot algeheele vrijspraak van den bekl. Hij voegde daaraan toe een verzoek om den bekl. onmiddellijk in vrijheid te stellen, welk verzoek echter door den politierechter werd afgewezen. StrfJd om een kerk. In New-York (stad) staat in de Oost- 97ste straat een orthodox-Russisohe kerk. Met de bijbehoorende terreinen de kerk ligt dicht bij de 5de Avenue is dit kerkgebouw omstreeks 80.000.000 waard. Nu zijn er in de orthodox-Russische ge meente van New-York twee fracties elk onder de leiding van een eigen prelaat die voor zich de kerk als hun eigendom opeischen. Een dier groepen was een dag of wat geleden de kerk binnengedrongen en had er zich onder aanvoering van bis schop Adam genesteld en de toegangen gebarricadeerd. Deze inbezitneming was een overtreding van een verbodsbepaling, uitgevaardigd door den bevoegden rech ter. Wegens overtreding van dat verbod werd bisschop Adam veroordeeld tot een boete en kreeg hij aanzegging, dat hij binnen 5 uur met zijn aanhang de kerk moest hebben ontruimd. Toen, na het verstrijken van den ter mijn, de bisschop nog in de kerk was, vielen de mannen van de andere fractie, die aartsbisschop Platon als haar leider erkent, met stokken en bijlen aan op de gesloten kerkdeuren, die zij trachtten te forceeren. Voor het echter zoover was, bevond zich een sterke politiemacht ter plaatse, die een eind maakte aan het schandaal Het gevaar der Londensche straten. De tol aan mensdhenlevens, die het straatverkeer van de Londensche metro pool eischt, is niet gering. In de drie maanden April, Mei en Juni van dit jaar werden niet minder dan 226 menschen gedood, of stierven aan verwondingen, tengevolge van straatongglukken. Dit cij fer is 41 hooger dan dat van het vooraf gaande kwartaal. Het totaal aantal onge lukken, dat in de drie genoemde maan den voorkwam, bedroeg 25.842 tegen 17.810 in de drie voorafgaande maanden en een kwartaalgemiddelde gedurende 1924 van 20.744. Hieruit zou kunnen wor den afgeleid, dat het verkeer in Loiiden's straten, dat de laatste jaren aanzienlijk is toegenomen, ook gevaarlijker voor den gewonen voetganger ia geworden. De verwekker van de „Bof". Nog altijd 1b er een aantal infectieziek ten, waarvan de verwekker onbekend ls. De parutitis epidemica, bij ons „bof" ge noemd, is een eigenaardige ziekte; in de meeste gevallen worden alleen de speeksel klieren aangetast. Alle pogingen om den verwekker van deze ziekte te vinden, wa ren tot heden tevergeefs, alleen was het Martha allstein in Amerika gelukt om de bof bij apen over te brengen, door ze nu;t speeksel te besmetten' van zieke kin deren. Yves Kermorgant van het Instituut Pas teur te Parijs is het nu gelukt den ver wekker van de bof ln cultuur af te zon deren. Het is een spirochaet, d. w. z. een schroefvormig gewonden organisme, dat eenigszins gelijkt op den verwekker van de syphiliB. De ontdekker kon de spiro chaet in kunstmatige voedingsbodems voortk weeken; hij «kon nog met een veer tiende generatie de ziekte bij apen ver wekken. Er komt een. stadium in den ont wikkelingsgang van ae spirochaet voor, dat zij heel kleine bolletjes afzondert; deze kunnen door een filter van Chamberl&nd gaan en dan later weer tot splroohaeten van de normale grootte uitgroeien. Het merkwaardigste echter van het on derzoek van Kermorgant ia wel het vol gende: de apirochaet la in den mond van de zieken steeds vergezeld van een be- Saaide bacterie. Deze ia volmaakt onacha- elljk voor dieren en waarschijnlijk ook voor den menach; maar ook ln de kunst matige cultuur bevordert het aanwezig zijn van den bacil den groei van de apirocnaet; ln zekeren zin kan men hier van symbiose spreken. Kermorgant ls nu bezig om een methode te vinden, dis ln staat stalt on Mee- en tegenvallers. Onze tram. De strijd om het Tessel- schade-Ziekenhuis. Middenatraat 18-20-28-28 Tol. 74. Roblnson.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6