T DERDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS. VAN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1925. De leerling van het 4e leerjaar der Ambachtsschool, O. Heman, is geslaagd voor het toelatings-examen der Middelbare Technische School te Haarlem. De heer K. de Breed, werkzaam aan het post- en telegraafkantoor alhier, werd met ingting vtm 20 Juli bevorderd tot ad junct-commies. Onze vroegere plaatsgenoote, Mevr. G. Schreuder—St^egers, slaagde 80 Juli te 'e-Gravenhage voor het diploma piano van de Nederlandsche Toonkunstenaars Ver- eeniging. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer E. Steegers, slaagde 28 Juli te 's-Graven- bage voor het examen Handelskennis L. O. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. N. Warner, slaagde 29 Juli te Amsterdam voor het diploma handenarbeid A (papier, karton en klei). Na gehouden toelatingsexamen zijn tot de eerste klasse der 8-jarige Rijks kweekschool voor onderwijzers(essen) te Alkmaar toegelaten: Antje Spaans, Anna Steilberg, Nelly Landman, Mara Schende- laar en Jo de Snayer, leerlingen der Open bare M.UX.O.-School aan de Molenstraat alhier. Voor het M.U.L.O.-diploma slaagden den SOBten Juli te Alkmaar: Tine van Dijk, Ali Pranger, P. Brouwer, B. Strang, A. Köhn, A. Braaf, leerlnigen der Openbare M.U.L.O.-School a. d. Molenstraat alhier. Kranslegglng Marine-monument Hedenmorgen ia door den oud-Minister, gep. Vice-admiraal W. Naudin ten Oatei, op het Marine-monument aan het Haven plein, een krans gelegd. VOORSTEL TOT VERBOUWING VAN WEESHUIS TOT RAADHUIS. Een der belangrijkste punten van de agenda voor a.8. Dinsdag, waarover 's Raads beslissing gevraagd wordt, is wel het „Voorstel tot het verbouwen van het Weeshuls tot Raadhuis". In het prae- advies, hieromtrent van B. en W. versche nen, wordt dit plan, waarmede een tamelijk afdoende oplossing van dit voor Helder zoo urgente vraagstuk verkregen wordt, „bijzonder geslaagd" genoemd Uit de overgelegde teekenlngen blijkt, dat de bui tenmuren van het gebouw zooveel moge lijk intact zijn gelaten; slechts de weste lijke muur moet vervangen worden door een nieuwen, terwijl voorts voor den hoofdingang een balcon wordt aangebracht en op het gebouw een kleine toren zal wor den geplaatst De Secretarie zal, Inclusief een brand vrije kluis voor den Burgerlijken Stand, in hnnr geheel worden ondergebracht op den beganen grond, terwijl het bureaii van den Verificateur op de verdieping is ge dacht Op deze verdieping is voorts een zeer ruime Raadzaal met een flinke pu blieke tribune geprojecteerd, terwijl daar bovendien de Burgemeesterskamer en de kamers der Wethouders, alsmede de trouwzaal, de commissiekamer en een bergplaats voor het archief zullen worden ingericht. De kosten van het plan zullen, met uit sluiting der kosten van de bodewoning, ongeveer 77000 bedragen. Uit de door ons gepubliceerde bijlage heeft de lezer verder gezien, dat het Ooi lege van Burgemeester en Wethouders in deze niet tot eenstemmigheid kon komen. Een meerderheidC»de kleinst mogelijke") vindt de oplossing prachtig, doch meent, dat de zaak niet voldoende urgent is om dit vraagstuk onmiddellijk ter hand te moeten nemen. Deze meerderheid wenscht liever het Weeshuis tijdelijk voor Zee vaartkundig onderwijs in te richten, om dat ook aan eene Zeevaartschool dringen'1 behoefte is. Daarentegen adviseert de „grootst mogelijke" minderheid het plan te accepteeren. Voor den Raad wordt op deze wijze de beslissing wel moeilijk! Het zij ons vergund over deze belang rijke aangelegenheid onze meening te zeg gen. Jarenlang is hier geklaagd en te recht over de totaal-onvoldoende ruimte in het tegenwoordig raadhuis, over de drlngend-noodige verbetering, en de groote behoefte aan een nieuw en ruimer raad huis. Wij hebben vroeger meermalen uit eengezet, hoe verkeerd men heeft gedaan door zich steeds weer blind te staren op de betrekkelijk groote kosten, die aan den bouw van een nieuw raadhuis verbonden waren. Teneinde daaraan te ontkomen, heeft men, in den loop van vele jaren, nu eens dit, dan weder dat huis aangekocht en voor een der openbare diensten inge richt. Desalniettemin bleef een tekort aan ruimte bestaan, en was vooral het feit, dat nu verschillende openbare diensten over alle punten in de gemeente verspreid wa ren, een groot inconvenient. Had men daarentegen al dat lapwerk achterwege ge laten, de koe bij de horens gevat en een nieuw stadhuis gezet, dan waren wij finan- tieel wellicht niet veel slechter geworden en het aspect der gemeente was er door verbeterd. Intusschen, napleiten geeft niet, wij staan nu voor het feit, dat we, ondanks alles, wat in den loop der Jaren aan koop en verbouw is ten koste gelegd, eigenlijk nog precies even ver zijn als voor tien of twintig jaren. In Juni 1910 stelden B. en W. aan den Raad voor de bodewoning bij de Secretarie aan te trekken. Toen reeds was perceel Dijkstraat 21 aangekocht, en verbouwd, doch de beschikbare ruimte was te beknopt Dit voorstel werd evenwel verworpen. In 1917 kwam het huis Dijk straat 10 beschikbaar en werd zonder dis cussie besloten dit te huren. Reeds vier jaar later (Juli 1921) schreven B. en W. pan den Raad, dat de localiteiten in dit ge- 1'ouw op verre na niet voldoende waren; een plan-Schoeffelenberger om een bijge bouw in den tuin van het tegenwoordige raadhuis te plaatsen, werd ampel bespro ken, en in Augustus van dat jaar werd een voorstel-Baak aangenomen om een onder zoek in te stellen naar de ingebruikname van het perceel „Schwabenheim". Zooals men weet, is dit later aangekocht en voor politiebureau ingericht 14 Maart 1922 schreven B. en W., dat stichting van een centraal gemeentelijk dienstgebouw de eenig-goede oplossing van het tekort aan ruimte zou ztjn. Wegens de hooge kosten deden zij evenwel geen vóorstel. Dit zijn slechts enkele feiten, een greep uit dè vele discussies en plannen, die in den loop der jaren werden gevoerd en op geworpen. Afdoende oplossing bleef even wel uit, wegens het ontbreken van den nervua rerum: het benoodigde kapitaal. Nu het Weeshuis al geruimen tijd zon der bestemming is, meenden B. en W., dat dit gebouw zich bij uitstek zou leehen voor raadhuis en een afdoende oplossing biedt voor het tekort aan ruimte. De geraamde kosten van ƒ77.000 zijn ook nu de meer derheid van het Ooilege blijkbaar te hoog, en zelfs acht die meerderheid de zaak nog niet urgent genoeg. Het is voor ons natuurlijk onmogelijk een berekening te maken van hetgeen thans periodiek besteed wordt aan ver bouw, huur, aankoop e. d. van perceelen, die voor den openbaren dienst worden be stemd. Als wij nagaan, dat in de laatste tien jaren door de gemeente zijn aange kocht o. a. perceel Dijkstraat 21, perceel Weststraat, perceel Schwabenheim, waar aan boven en behalve de kosten van aan koop nog zeer veel voor verbouwing be steed is, dan gelooven wij, dat minstens deze uitgaven in tien jaar zooveel hebben bedragen als thans gevraagd wordt. Ter wijl er nu een oplossing wordt verkregen, en dit vroeger, met de lapmiddelen, niet het geval was. Wat de kosten betreft, lijkt ons deze oplossing Blliwzlns aanbevelenswaardig. Thans een woordje over het gebouw zelve. Het Weeshuis is gebouwd omstreeks 1800, in een periode, die zich kenmerkte door een totaal gemis aan kunst. Van een speciale Nederlandsche kunst, zooals die zich tegenwoordig demonstreert, was geen sprake; ons geestelijk leven was arm, en eerst een veertigtal jaren later zou er op leving komen en een nieuwe cultuur ont staan. Zoo beschouwd, is dit gebouw dus eenvoudig te aanvaarden als een uiting van zijn tijd, een smakeloos, maar solied werk, dat nog heel wat jaren mee kan. Op dit langwerpige, doosachtige bouwwerk van één verdieping nu is, om het aan zijn bestemming van raadhuis te doen aanpas sen, een volkomen buiten het kader vallend torentje geprojecteerd. Een toren is, meen den wij, bestemd om aan een gebouw meer dere slankheid te geven; een toren streeft naar omhoog, dus is het logisch, dat het gebouw, dat deze toren kroont, eveneens naar omhoog streeft. Hier i$ evenwel een gebouw, dat laag is en lang, en de hierop geprojecteerde toren maakt den indruk - men vergeve ons dit woord er op te zijn geplakt. Wil men een toren ontwerpen en wfj geven toe, dat een raadhuis van een toren behoort te zijn voorzien dan make men er een, die zich aansluit bjj het bouw werk, die in geheel denzelfden stijl is ont worpen. Verder is aan den voorgevel een monumentale ingang ontworpen, maar ook deze past weinig bij het overige. Wfl willen niet beweren, dat net gemak kelijk zal zijn een geheel te maken, dat niet rammelt. Echter is men aan dit eerste pro ject toch niet gebonden en kan indien de Raad het voorstel aanneemt nog naar een andere oplossing worden gezocht. Zou het Gemeentebestuur ook niet eens kun nen informeeren bij het Advies-bureau, waarbij de gemeente Helder ook is aan gesloten? De bedoeling is nu toch een voor vele jaren afdoende oplossing van het vraag stuk te verkrijgen. De gemeente heeft be hoefte »nn een representatief stadhuis, eu, ofschoon het Weeshuis als zoodanig niet te bewonderen is, is er, dunkt ons, toch wel iets van te maken. Het inwendige van het gebouw is, voor zoover wij dit kunnen beoordeelen, alles zins praotlsch en voldoende. Natuurlijk zal de praktijk moeten leeren of hier inder daad een afdoende oplossing verkregen is, maar in ieder geval biedt de groote tuin nog voldoende ruimte voor eventueelo uit breiding. Op de benedenverdieping vinden wij allereerst de vestibule, waarachter de hal ligt met het trappenhuis voor de bo venverdieping. Rechts van den ingang komen wij in de kamer van den secretaris, daarachter is de algemeene secretarie ge legen, met een oppervlakte van ongeveer 5 X 10.5 Ma. Achter deze algemeene secre tarie bevindt zich het bureau voor afdee- Hno onderwijs en registratie, en tusschen beide vertrekken in is een ruimte gepro- lecteerd voor het publiek, met diverse loketten, enz. TJnkfl van den ingang is de bodekamer, en een wachtkamer voor het publiek. Vooral deze laatste was dringend noodig. in het tegenwoordige raadhuis ontbreekt die geheel. Daarachter bevindt zich bet bureau bevolking en militie, met een ruimte voor het publiek, met aparten in- gang van do straat. Tevens is hier het bureau Burgerlijken Stand. Hierachter komt een brandvrije kluis, en bureau fi- nanjtiën. De benedenverdieping wordt aan den achterkant afgesloten door een portaal met verscbillendè toiletten. Een gebouwtje voor de centrale verwarming zal links aan den achterkant worden bijgebouwd (in den tuin uitkomend). Op de bovenverdieping heeft men rechts een ruime raadzaal met publieke tribune. De afmetingen hiervan zijp 7 X 21.5 M'.; de plaatsing der raadszetels is hoefijzer vormig geprojecteerd. Rechts van deze raadzaal, en daaruit toegang hebbend, is de burgemeesterskamer (0.10 X 7JL0 M'.), daarachter een wachtkamer, en de drie wethouderskamers. Links komt de trouw zaal, tevens commissiekamer, door een scherm in tweeën te deelen; beide vertrek ken tezamen hebben een oppervlak van 0.20 X 10.20 M\ Op dezen vleugel bevindt zich voorts het archief (althans gedeelte lijk), een kamer voor den verificateur met wachtkamer, terwijl rechts nog een kamer als reserve is. Aan den achterwand is de opgang naar den zolder, alsmede wederom toiletten. Afzonderlijk geprojecteerd is een bode woning. Deze komt in den tuin van het Weeshuis, aan het Singel; behalve woning voor den bode bevat zij een politiepost. Het is te hopen, dat de Raad a.s. Dins dag het voorstel, althans in principe, zal aanvaarden. Over de uitvoering van het onderhavige project kan nog eens ampel van gedachten worden gewisseld, maar wij gelooven wel, dat hier met betrekkelijk geringe kosten eene goede oplossing van het raadhuis-vraagstuk ware te verkrijgen. Een photo van het ontwerp is in onze )latenkast opgehangen. 5e Zomer-concert te geven door het Stedelijk Muziekkorps, op Maandag 8 Augustus (Verjaardag H. M. Koningin-Moeder) des avonds van ïalf 9 tot 10 uur, in de muziektent Plantr soen. Directeur Jb. ter Hall. Populair Programma: Naar wij vernemen, zal het Stedelijk Muziekcorps a.8. Zondag 2 Augustus van 3 tot 6 uur een matinée geven in de Mu ziektent te Alkmaar. Uit een raam gevallen. Het 5-jarig zoontje van do fam. B. uit de 2e Wilhelminadwarsstraat, viel gis- steravond uit de dakkapel, die ongeveer M. van den grond is. Het kind kwam terecht in het tuintje voor de woning en bleef daar bewuste loos liggen. Dr. Bakker werd onmiddellijk gewaar schuwd en constateerde na onderzoek ab-, soluut geen letsel. Het kereltje, dat aan toevallen lijdt, lag in bed voor het open raam. Zijn moeder was even te voren nog bij hem geweest en had hem rustig slapend aangetroffen. Vermoedelijk is hij, na het ontwaken, te ver uit het raam gaan hangen, waar door het ongeluk, dat wonder boven won der zoo goed is afgelóopen, gebeurde. Goed afgeloopen. Gisterenmorgen ontstond in de woon kamer van den heer Slikker, Spoorstraat, een begin van brand. Het 5-jarige zoontje van den heer 8. was aan het spelen met lucifers, waardoor de overgordijnen vlam vatten en direct in lichte laaie stonden. Het jochie begon van louter genoegen te kraaien, waarop de dienstbode kwam kijken en de situatie zag. Op h»«T gegil kwam de heer Slikker met zijn beide knechts naar boven hollen. Zij trokken direct de brandende gordij nen naar beneden, terwijl ze de divan, het behang en plafond, dat ook reeds brandde, bluschten. De pyama van het jongetje was reeds geschroeid, zoodat men juist op tijd kwam om erger te voorkomen. Nu werd de schade gelukkig alleen een materieele Vechtpartij. Gisteravond te p.m. 8 uur ontstond in de Molenstraat tusschen twee „dames" een heftige twist, waarbij ze elkaar te lijf gingen en op minder vriendschappe lijke wijze toetakelden. Gevolg was, dat de heele Spoor-, Mo len- en andere straten leeg liepen en dat honderden mensohen van deze „idylle" genoten. Ze trokken elkaar de kleeren van het lijf (de twee dames bedoel ik) en ze gnuifden van genoegen (de toeschouwers) In optocht ging het naar het Hoofd bureau al scheldend en razend en tierend en elkaar de haren uit het hoofd trek kend. Het was een wonder mooi gezicht zoo veel liefde en zooveel belangstelling, en de politiewacht heeft de napret gehad, be staande in een groot procesverbaul van beleedigiqg, mishandeling, insubordinatie etc. etc. Lijk opgevischt Gistermorgen werd door de kanonneer boot Hadda op de reede van Texel een vrouwenlak opgevisch dat reeds in verren staat van ontbinding verkeerde. Leger des Hells. Naar men ons meldt, houdt het Leger des Heils hedenmiddag en -avond straat zang en -muziek met collecte ook ten bate van het Kinderuitstapje. Maandag a.s. zullen met de Alkmaar Packet, de grootste kinderen gaan naar Schoorldam en Dinsdag de kleintjes per auto naar het Sportpark te Huisduinen. Wij hopen dat het den heilssoldaten zal gelukken de kinderen een prettig dagje te bereiden. Nader deelt men ons mede, dat het mu ziekcorps van het Leger des Heils reeds maanden bezig is een program in te stu- deeren 't welk zij uit zullen voeren in de omschreven plan. tweede week van September te Amster dam, Haarlem en Hilversum. A.s. Don derdag 0 Augustus zal het program uit- gevoerd worden in het gebouw Spoor- 1 gracht 68, des avonds 8 uur. Op het programma komen voor Mar- sohen, Sellecties en dubb.-mannenkwartet. Het zangkoor zal tevens zijn medewerking verleenen. Bij de leden van het Zangkoor en Mu ziekcorps zijn kaarten verkrijgbaar. Ver der verwijzen wij naar dé advertentie in dit nummer. Goedkoope retourkaarten. Geregeld worden thans de speciale re tourkaarten voor de boot der Esona, die tegen zeer verminderden prijs voor de lezers der Held. Ort. worden beschikbaar gesteld, afgehaald. Herhaaldelijk vraagt men ons of ze ook geldig zijn voor eene reis van Amsterdam naar hier. Wij kun nen daarop antwoorden, dat men de kaar ten gebruiken kan naar believen, en het onverschillig is, in welke richting men de reis maakt. Wie dus familieleden in Amsterdam in de gelegenheid wil stel len voor een goedkoop reisje naar Hel der, kan de biljetten per brief opzenden. De geldigheidsduur van deze goedkoope retours is, zooals men weet, tot einde Sep tember. Nog deze en de geheele volgende maand zijn de biljetten ten onzen kan tore verkrijgbaar. Uit het Politierapport Woensdagmorgen deed een bewoner van de Middenstraat aangifte, dat, toen hij des morgens met een handwagen op de West gracht reed, hij door een auto werd aange reden, waardoor een op dien wagen lig gende gaslamp werd beschadigd. Door een caféhouder werd Woensdag middag telefonisch politiehulp gevraagd, omdat er zich in zijn café een Invalide man bevond, die onder drankinvloed verkeerde, en zjjn inventaris dreigde stuk te slaan. Een tweetal agenten begaven zich er heen en kwamen den ruziemaker, die in kenneljjken staat van dronkenschap ver keerde, in de Spoorstraat tegep. Zij brach ten hem over naar het Hoofdbureau, waar „meneer" zijn roes kon uitslapen. Aan den agent, die bij den trein van 6.09 Ui Donderdagavond dienst deed, werd meegedeeld dat een passagier, komende van Anna Paulowna, in den trein in elkaar was gezakt Door den agent werd de man voorioopig in de wachtkamer gedragen en den Direc teur van den Geneeskundigen Dienst ge waarschuwd, die onmiddellijk ter plaatse verscheen en op wiens advies de man naar het Ziekenhuis werd overgebracht. De man, die van Wieringen kwam, was hierheen gereisd om zich onder genees kundige behandeling te stellen. Dondernacht werd een caféhouder be keurd, omdat hij na bezetten tijd een be zoeker in zijn café had. De nachtelijke be zoeker liep eveneens een proces-verbaal op omdat hij zich nog in het café ophield, PREDIKBEURTEN. ZONDAG 2 AUGUSTUS. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Wsststraat): Geen dienst Westerkerk: 's Morgens 10.80 uur, Ds. D. Bakker, van Veendam. „Naar de toppen des levens". Huisduinen: Geen dienst. Jnllanadorp: Ds. v. d. Kreeke, van St. Maartensbrug. Anna Paulowna Ds. IJ. van Dijk, van Schagen. Evangelisatie (Palmstraat)! 's Morgens 10 uur, Dr. G. P. Marang, van Utrecht. Geref. kerk (Spoorstraat), 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. P. van Dijk, van Zaamslag. Chr. Geref. Kerk (Steengradht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. y. d. Berg. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 'sMorgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst Luthersohe Kerk: 'sMorgens 10 uur, Ds. Th. B. W. G. Gramberg, van Zwolle. Leger des Hells (Spoorgracht 88). 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst 's Namiddags 8.80 uur, Openluchtbijeen komst, Prins Hendriklaan. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. GEMEENTERAAD. Op de agenda voor den Gemeenteraad (zie ons vorig nummer) staat onder het ïoofd „Benoeming" vermeld: Voorstel tot benoeming van J. Biere in vasten dienst als onderwijzer in de licha melijk oefening. Onmiddellijk hierop volgt als volgend punt der agenda .Besloten zitting", doch de wjjze waarop deze regel volgt op den voorgaanden, wekt den indruk alsof deze benoeming in besloten zitting zou plaats hebben. Dit is evenwel geenszins het geval; de aankondiging had aldus behooren te ge schieden: Benoeming. Voorstel enz. Besloten zitting. Een nieuw Raadhuis. Daar de meerderheid van het Ooilege van Burgemeester en Wethouders voor stelt niet tot verbouwing over te gaan, moet punt VI van de agenda voor de raadsvergadering van 4 Augustus 1925 gelezen worden als volgt: Voorstel in zake het verbouwen van het Weeshuis tot Raadhuis. N.B. Op bladzijde 2 van de betrekke lijke bijlage staat, dat de kosten van het plan met uitsluiting der kosten van de bodewoning ongeveer ƒ77.000 zullen be dragen. Dit moet zijn met inbegrip van de bodewoning. Centraal Ver reken kantoor voor brand stoffen. In de Raadsvergadering van 0 December 1921 werd besloten deel te nemen aan het Comité tot behartiging van de belangen der deelgerechtigden in het Restitutie fonds van het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen (O.VJ3.) en voorts om dit Comité op te dragen het geldend maken van zjjn aanspraken op het door het O.V.B. ingehouden bedrag van het Resti tutiefonds en ten slotte om zich garant te stellen voor de eventueel daaruit voort vloeiende kosten. Bjj circulaire van Januari 1925 deelde het Comité mede, dat de gemeente Amster dam, welke gemeente de dagvaarding had gesteld als zijnde de errootste belangheb bende, haar eisch tot uitbetaling der door het O.V.B. ingehouden bedragen door de Arrondissements-Rechtbank te 's-Graven- hage op 80 December d.a.v. zag toegewe zen. Tegen deze uitspraak heeft de Regee ring inmiddels appèl aangeteekend. Zij is thans echter bereid een accoord aan te gaan, waarbij de deelnemers aan het Condté volledige uitbetaling zullen verkrijgen van de hun toekomende hoofd sommen, doch waarbij zij daarentegen zul len moeten afzien van de hun krachtens het zooeven genoemde vonnis der Haag- sche Rechtbank toekomende rente, bedra gende 0 's jaars van het tijdstip der dagvaarding af, zijnde 11 November 1922. De uitbetaling der hoofdsommen zal, bij aanvaarding van het accoord, kunnen ge schieden, zoodra de daartoe noodige gelden door de Staten-Generaal zullen zjjn toege staan. Het Comité geeft bij zijn schrijven van Juli 1925, dat bij de stukken is overgelegd, ten sterkste in overweging, het voorgo- stelde acooord te aanvaarden, in weerwil van de bovengenoemde rentederving. Im- mers zal bij aanvaarding van het accoord de uitbetaling der hoofdsommen veel eer der kunnen plaats hebben, terwijl boven dien de steeds onberekenbare kansen van den afloop van het proces in appèl en eventueel in cassatie zullen worden ver meden. B. en W. deelen de zienswijze van het Comité in dezen volkomen, waarom zij dan ook in overweging geven-het voorgestelde accoord te aan aarden. Verbouwing Ziekenhuis tot verpleeghuis voor ouG, \van dagen. Sinds geruimen U,* voldoet het ver pleeghuis voor ouden :an dagen in de Breedwarsstraat niet m**er aan eischen, die redelijkerwijs aan een zoodanige in stelling mogen worden gesteld. .Het te genwoordige gebouw biedt bij lange na- geen voldoende ruimte voor de verpleeg den, terwijl het dikwijls voorkomt, dat, tengevolge van die geringe ruimte, ver zoeken om plaatsing moeten worden af gewezen. Voorts moet men zich in dit kleine tehuis behelpen, wat dikwijls aan leiding geeft tot zeer ongewenschte toe standen. In verband met het bovenstaande heb ben B. en W. door den Directeur der Ge meentewerken een plan laten vervaardi gen om de gebouwen, waarin tot voor kort het Geemente-Ziekenhuis was ge vestigd, aan de Kerkgracht, in te richten tot verpleeghuis voor ouden van dagen, Het plan kan bijzonder geslaagd heeten. Met betrekkelijk geringe kosten zal met de verwezenlijking daarvan een afdoende huisvesting voor de oudjes worden ver kregen. Uit de bij het plan behoorende teeke- ning moge blijken, dat het uitwendige van de gebouwen geen verandering zal ondergaan, terwijl ook de vertimmeringen van het inwendige zich slechts tot betrek kelijk kleine veranderingen bepalen. Op den beganen grond van het hoofd gebouw zijn o.a. geprojecteerd zitkamers voor mannen en vrouwen, de slaapka mers voor mannen en vrouwen, twee serre's, drie ziekenkamers, een keuken en twee badkamers, terwijl op den bega nen grond van het gebouw der voor malige gemeente-apotheek zullen wórden aangebracht de vergaderkamers van het Burgerlijk Armbestuur en van den Ar menraad. Achter het hoofdgebouw bevindt zich een, weliswaar kleine, maar uiterst gunstig gelegen tuin. Op de verdieping van het hoofdgebouw worden aangebracht twee slaapkamers voor mannen en vrouwen, acht kamers, welke zön in te richten voor woningen van de Directie, van .de verplegenden en van de gehuwde verpleegden, terwijl op de zolderverdieping zeven slaapkamers, een strijkkaïner en een bergruimte zijn geprojecteerd. Voorts zullen in de gebouwen aange bracht worden een centrale verwarming, deze met het oog op het brandgevaar, en een warmwatervoorziening, terwijl verder ieder vertrek van een belinrichting zal worden voorzien. Het nieuwe verpleeghuis zal plaats bieden voor 69 personen, waarvan 64 ver pleegden. Daar in het gebouw der voormalige ge meente-apotheek thans is gevestigd de kli niek van den Gemeentelijken Geneeskun digen Dienst, zal deze daaruit, bij uit voering van het plan, moeten verdwijnen. Het is echter van het grootste belang, dat de kliniek in het centrum der stad blijft gevestigd, waarom dan ook de ves tiging van een dergelijke inrichting mede in dit plan is opgenomen. De kliniek kan namelijk behoorlijk worden onderge bracht in de voormalige barak voor be smettelijke ziekten. Ten aanzien van de financiöele zijde van het plan deelen B. en W. mede, dat de kosten van verbouw van het zieken huis, zooals hierboven is omschreven, en a. Wien Neêrlandsch bloed. Wilma. b. Keepsake Marsch. Schmidt. 2. Lustspiel Ouverture Kéler Béla. 3. Le Premier baiser Val9e, Lamothe. 4 a. Het beleg van Bergen op Zoom 1626, b. Strijdzang der Geuzen 1570, (Oud-Neder- landsche liederen), Valeriu9. 5 a. Wij willen Holland houwen, Hamers, b. Holland i9 een heerlijk land, id. Grand Potpourri populaire, J. ter Hall. Finale op verzoek: Marche Laat je kop niet hangen I Davids. 0

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9