HERMAN NYPELS, NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. ZIE DE ÉTALAGES! BUITENLAND. Wij hebben in voorraad lagere, midden en betere prijzen. BINNENLAND i|| Nr. 6063 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1926. 53ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 1412 voor Dimdag WoentKliu? 11 Aag9 02 uur 9- VOLKENBOND. De arbitrage clausules in handeLs- oon traeten. Genève, 10 Aug. Het proces-verbaal der ratificatie door de Nederlandsche regee ring van het protoool betreffende-de ar- bitrageclausules ln handelsoontracten is juist bij het secretariaat van den Volken bond gedeponeerd. Het aantal ontvangen ratificaties be draagt thans negen. Men weet dat het voornaamste doel van bet protocol in quaestie is, in de oontraoteerende landen de geldigheid te verzekeren van de olau- suleB, die, in het bizonder in de handels- contracten, gesloten tusschen onderdanen van de verechillende landen, arbitrage kunnen inroepen Ingeval van geschillen, die uit de uitvoering der oontracten kun nen voortkomen. ENGELAND. In de Observer betoogt Garvin, dat het totaal der uitgaven ter dekking van de steenkool-subsidie het land ten slotte op 40.000.000 zal te staan komen. Dit acht hij te meer te betreuren, wijl de staat kort geleden alle rechten op de mijnen voor ca. 70.000.000 had kunnen koopen, terwijl de rente der voor den koop noodzakelijke leerling uit de opbrengst der mijnen ten volle zou kunnen zijn gedekt De unionistische partij heeft zich in slaap laten wiegen; het ontwaken uit den droom is een schrik geweest. De 1500 personen of ondernemingen, welke samen de 8000 mijnen bezitten, meenen, dat zi door samen te werken en elkaar weder zijds het gebruik van hun schachten en onderaardsche gangen toe te staan, door het rullen van mijnen op grensgebieden en in het algemeen door samensmelting betere resultaten kunnen erlangen. Voorts zou een verkoopsorganisatie de kosten der veel te talrijke tusschenhandelaren voor een deel uitschakelen. Het bezoek van Brland aan Londen. Briand, de Fransche minister van bui tenlandache zaken, kwam gister-avond te Londen aan, vergezeld door Berthelot en Fromageot. De besprekingen met Austen Chamberlaln, die zal worden bijgestaan door sir William Tyrrell, permanent on derminister van buitenlandsche zaken en sir Cecil Hurst, regeeringsadviseur, begon nen hedenochtend in het departement van buitenlandsche zaken. Naar verluidt zal Briand niet lang blij ven de algemeene schatting is twee da gen en zullen de besprekingen in hoofd zaak loopen over het antwoord dat de Fransche regeering zal geven op de Duit sche nota van 20 Juli omtrent net veilig heidsvraagstuk. De bijeenkomst van patroons en arbei ders in de textielnijverheid te Bradforc is overeengekomen het geschil voor te leggen aan een onafhankelijk hof van onderzoek, benoemd door den minister van arbeid. Er is echter geen regeling getroffen voor een onverwijld hervatten van den arbeid. DUITSCH LAN D. Uit den Dultschen Rijksdag. Onder geweldige opwinding is de rijks dag Zaterdag met de tweede lezing van het tariefontwerp begonnen. Sedert vele maanden was de zaal niet zoo vol. Zoowel de regeeringspartijen als de oppositiepartijen hadden alarm gebla zen en waren met man en macht versohe nen. Tal van afgevaardigden, zoowel van rechts als van links, die zich sedert weken niet in den Rijksdag hadden laten zien, waren present. Zenuwachtig liepen tal van rijksdagleden tusschen de bevriende frac ties heen en weer en alles wees er op dat het er heet zou toegaan Onmiddellijk na opening van de zitting kwam het reeds tot een hevige uitbar sting. President Löbe deed voorlezing van een voorstel der coalitiepartijen, om den spreektijd van iedere fractie op slechts vier uur te bepalen, wat door de oppositie partijen met een storm van verontwaar diglng werd beantwoord. zitting een uur te verdagen, welk voor- Hiel echter tegen de stemmen der oppo sitiepartijen werd verworpen. Andermaal brak nu een geweldig lawaai los, dat nog toenam, toen rijkskanselier Luther het )odium betrad om de debatten met een regeeringsverklaring in te leiden. De communisten drongen op het po dium toe en scholden den rijkskanselier uit. Löbe moest tal van communisten tot de orde roepen. Het duurde geruimen tijd eer de kanselier zijn rede beginnen kon. 'elkens weer werd hij door stormachtige protesten van links onderbroken en hij noest vaak langen tijd wachten, tot het jöbe gelukt was hem andermaal stilte te verschaffen. Telkens echter als hij weer even gesproken had, brulden de commu nisten er tusschendoor. Toen dr. Luther zich tot de communis ten wendde met de woorden: „Het Duit- sche volk is werkelijk te beklagen," vulde een der communisten dezen zin aan: „dat iet zulk een rijkskanselier heeft." Het gelukte Luther tensltote zich ver staanbaar te maken en mede te deelen, dat de beslissing, die thans zal vallen, nog geen principieele beslissing over het toe ;lge Duitsche tariefsysteem is, daai men hier slechts te doen heeft met wets- ere auto. Heden zijn opnieuw twee mede plichtigen in hechtenis genomen. De gearresteerden zeiden te handelen in opdracht van een gep. kapitein te Mün- chen, Rudolf Oesterreich genaamd. Dr. Schöttler zou worden ontvoerd om voor een veemgericht te worden gedaagd. ontwerpen van voorloopigen aard. Een on verwijlde afdoening is echter noodzake- ~~~k, ten einde de in oorlogstijd uitgevaar gde in- en uitvoerverboden te kunnen cunnen afschaffen en tevens met het oog op de onderhandelingen over het sluiten van handelsverdragen. Kort voor dr. Luther zijn rede beöln digde, drongen de communisten ander maal voor het spreekgestoelte samen en dreigden hem met vuisten. „Aftreden I af treden 1" brulden zij hem toe. Van rechts werd hierop geantwoord: „Smijt ze er uit!" wat weer woedende protesten van inks ten gevolge had. De rede van den rijkskanselier werd door de coalitiepartijen met langdurig ap plaus, door de sociaal-democraten met luid gesis en door de communisten met foei geroep ontvangen. Het is thans duidelijk geworden, dat de regeeringspartijen voornemens zijn, rück sichtslos gebruik te maken van hun meer derheid om alle voorstellen van de oppo sitiepartijen te verwerpen en de tariefont- werpen er coute que coute door te jagen (Hbl.). Een Doitseh-Rnsslsehe conferentie? De Petit Parisien laat zich uit Berlijn seinen dat daar ln de tweede helft van Juni een Duitsch-Rusadsohe oonferentie zou zijn gehouden, ter aanvulling van het verdrag van Rapallo. Deze aanvulling zou de voorwaarden vaststellen voor een latere diplomatieke samenwerking tusschen Duitschland en Rusland, voor het geval Duitschland tot den Volkenbond mocht toetreden en een veiligheids verdrag mocht teekenen. 95 Gr. te Berlijn. De hoogste temperatuur van de jongste hitteperiode is gisteren te Berlijn nog overtroffen. Gistermiddag 2 uur steeg de thermometer tot 95 gr. F. in de scha duw. Ook 's nachts was de temperatuur zeer hoog. Ingezonden MededeeUng. Een hoogleeraar vermoord. Professor Rosen, hoogleeraar aan de uni versiteit van Breslau, broeder van den gewezen minister dr. Rosen, is Zondag in zijn villa vermoord. Een schoenmaker, die in hetzelfde huls woonde, is eveneens dood in zijn woning gevonden. Uit het onderzoek bleek terstond <Jat diefstal in geen geval de reden van deze dubbele misdaad kon zijn geweest. De huishoud ster van den professor beweerde dat een paar mannen de woning waren binnenge drongen onder voorwendsel dat zij agen ten van politie waren en den professor moesten spreken, daar hij zijn belasting niet had betaald. De huishoudster vluchtte, nadat de mannen waren binnengekomen naar een kleinen stal en werd daar door de politie gevonden. De politie meende intusschen goede reden te hebben tot de arrestatie der 54-jarige huishoudster over te gaan. Prof. Rosen, die ongeveer 60 jaar oud en leider van het botanische In stituut te Breslau was, had de dochter van zijn huishoudster geadopteerd. Het jonge meisje was korten tijd geleden ge huwd. Men vermoedt nu dat de huishoud ster den moord heeft gepleegd ten einde haar dochter in het bezit van de erfenis te stellen. Een mislukte ontvoering van een dagbladuitgever. Saarbrücken, 10 Aug. De politiedirectie deelt mede, dat zij op het spoor is gekomen van een politiek oompiot. Door verraad was haar bekend geworden, dat Zaterdagavond 1.1. de uitgever van de ,,Neue Saarkurier dr. Schöttler, zou worden ontvoerd. Diens woning werd daarom door rechercheurs be waakt. Om 9 uur drongen vijf jongelieden het huis binnen, die daarop werden gear resteerd. Men vond op hen eierhandgrana- ten, twee bommen, een pistool en een lont. Verder levensmiddelen voor de reis naar München. De ontvoering naar München FRANKRIJK. Terugroepen van Sarrall ge ducht Aandrang tot ver koop van kolonies. De alecihte berichten uit Syriö -Arden door de redbtsdhe bladen gebruikt tegen het Fransche locale bestuur aldaar. De ,Echo de Paris" eischt het terugroepen van Generaal Sarrail, gelijk de radicale pers het terugroepen van Lyautey vor dert. Andere bladen raden aan oan het protectoraat over Syrië op te geven om een nieuwen kolonialen oorlog te voorko men. Sommigen gaan zóóver in hun pes simisme dat zijl voorstellen om het groot ste deel der kolonies te verkoopen ten einde nieuwe uitgaven te vermijden en de oorlogsschuld te betalen. Sinds eenigen tijd reeds wordt over den verkoop van Madagaskar, Indo-Ghina en de Antillen gesproken, en deze geruchten werden zóó hardnekkig, dat het Kamer- id Soulier OaiUaux verzocht een for- meele verklaring af te leggen, dat zij niet het minste bedoeling had om de Jïnancieele moeilijkheden te regelen door den verkoop van koloniën Het „Jouraal Officlel" publiceert heden het beslist ont kennende antwoord van OaiUaux, maar dit blijft een open quaestie. Het radicale blad, de „Ere Nouvelle" had Zaterdag een artikel met het op schrift: „Moeten wij onze kolonies verkoo- pen?" en het komt tot deze slotsom: „Laten wij onze kolonies ln dollars en ponden sterling omzetten, om onze schul den te betalen en onze kas te vullen." DENEMARKEN. Noodweer. Zondagnacht en Maandagmorgen zijn over een groot gedeelte van Denemarken hevige onweersstormen met zware hagel buien losgebarsten, gevolgd door een wolkbreuk. Talrijke boerderijen zijn door den bliksem getroffen en ln de asch ge legd. Het telegraaf- en telefoonverkeer was geruimen tijd volkomen gestoord. Voor zoover tot dusver bekend is valt er tengevolge van het noodweer één men- schenleven te betreuren. BULGARIJE. Het bestuur van de club der agrariërs uit het Bulgaareche Sobranje heeft tot mi nister-president Tsankof een protest ge richt naar aanleiding van de ter dood veroordeeling van leden hunner partij. Gezegd wordt, dat de boeren alles ten of fer willen brengen ten behoeve van Rul- garije's onafhankelijkheid; de boeren veroordeelen echter het optreden der re geering, dat Bulgarije in het verderf zal storten. In den loop der beide laatste ja ren zijn meer dan dertig afgevaardigden der partij zonder vorm van proces ter dood gebracht, ofschoon zij tot de wettige oppositie in het parlement behoorden. Van de regeering wordt bestraffing ver langd van degenen, die zich aldus ver grepen hebben aan de onschendbaarheid van afgevaardigden. Zeer uitgebreide keuze in de nieuwste modellen. Gemakkelijk passend, gegarandeerd waterdicht. Kleedlngmagazljnen Helder. RUSLAND. De communisten stelden daarop voor, dezou geschieden in dr. Schöttlers partlcu De Prawda bevat een bericht uit Oslo (Kristiania), dat wat den feitelijken in houd betreft volstrekt voorbehoud ver dient. Hi dat bericht wordt dan dat met het beooek, hetwelk een Britsoh eskader aan de Oostzee brengt, niet slechts een betooging tegen de sowj et- unie beoogd wordt, maar dat het tevens en zelfs in de eerste plaats verband houdt met de inrichting van een marine- basis aan den oever van de Oostzee. Der gelijke basis zouden worden op de eilanden, Utoe, Izra en Aldan. aanleg geschiedt in naam door Finland, maar ln werkelljkhedd ten gerieve van Engeland; de plannen zijn dan ook ont worpen door Britsche deskundigen. Het 'bericht voegt hieraan toe, dat in Fransche militaire kringen ontevreden heid heerscht in verband' met deze kwestie Ford ln Rusland. Uit Riga wordt aan de Engelsche bla den gemeld, dat de vertegenwoordigers van Ford, die zich op het oogenblik in Rusland bevinden door de Sowjetrregee- ring zijn' uitgenoodigd, een vliegtuigen- fabriek ln het Oeral gebied te bouwen. Dit voorstel werd in beginsel aanvaard op voorwaarde dat Ford het recht zou krijgen, automobielen in Rusland te fa- briceeren. TURKIJE. Een aardbeving bfi Bmyrna. Konstantinopel, 0 Aug. Een ernstige aardbeving wordt gemeld uit het vllayet van Bmyrna. Een dorp werd geheel weg gevaagd, terwijl andere dorpen groote schade leden. Hoewel het aantal gewon den groot is, schijnen er geen menschen- levens te betreuren te zijn. MOSOEL. In Britsche regeeringskringen is men van de volgende meening. Men gelooft niet, dat de Volkenbondsraad aoooord zal gaan met de conclusies der commissie. Maar zelfs indien de Volkenbondsraad dat wel doet, zal Engeland bereid zijn het mandaat voor Irak in zijn samenwerking met dat land nog 20 jaar te aanvaarden ji 1921 is er sprake geweest van een nieuwen termijn van 20 jaar, en ofschoon die periode in 1928 tot 4 Jaar Is veran derd, ls het mogelijk in 1928 een verlen ging van den termijn aan de orde te stel len .De regeling zou nooit aan Engelend iet rechtstreeksch bestuur en de controle over Irak geven, doch enkel maar een al gemeene oontrole op het plaatselijk be stuur. SYRIË. Volgens inlichtingen van bevoegde zijde komen de incidenten in Dzjèbe. >roeze neer op de verrassing van een compagnie en het terugtrekken van een colonne,-die was uitgezonden om den opstand te onderdrukken. Dit terugtrek ken was het gevolg van het uitblijven van een convooi, waarvan de begeleidende Syrische en Madagascarsche troepen een aanval te doorstaan hadden gehad. Thans is het overal kalm en versterkin gen zijn aangekomen. MAROKKO. Italië en Marokko. Zoo nu en dan blijkt even, dat Frank rijk en Spanje, die thans, nu Frankrijk zelf diep in de Marokkaansche moeilijk heden is gekomen, plotseling wapenbroe ders schijnen te zullen worden om het zaakje daarginds aan den overkant van de Middellandsche Zee op te knappen, niet moeten denken, dat zij beiden het al léén voor het zeggen hebben. Daar ls En geland, dat tegenover Gibraltar liever een Spaaneche beheerscher van de Rif- kust, naast de geneutraliseerde Tanger zone, ziet dan dat de Fransche geallieer de zich daar nestelt. En daar ls het natio nalistische Italië, dat reeds vroeger door het zenden van wat militairen naar Ten ger zich „meldde" en ook nu weer een waarschuwing doet hooren om niet te ver geten, dat het er ook nog ls en op inter nationaal gebied wat in de melk te brok ken wil hebben, vooral als het de Middel landsdie ^ee-quaestie raakt. Naar de Romeinsche oorrespondent van de „Times" meldt, schetst de „Messa- gero" ln een blijkbaar geïnspireerd ar tikel Italië's houding ten opzichte van de Marokkaansche aangelegenheid. Het blad verklaart, dat, Indien de toestand in Ma rokko in eenig opzicht gewijzigd *moet wordèn, dit niet alleen den mogendheden aangaat, die thans in het Rifgebied oor log voeren, maar dat dit alle mogendhe den raakt, die het verdrag van Algetiras geteekend hebben. De „Messagero spreekt tenslotte de verwachting uit, dat de fout, begaan door het uitsluiten van Italië bij de onderhandelingen over den status van Tapger, ln deze aangelegen heid niet herhaald zal wordeD. HEVIGE STORM EN ONWEDERS. Z.-W. Brabant, die Achterhoek en Twente geteisterd. BORCULO GEHEEL VERWOEST. Mensehenlevens te betreuren. Zondagnacht heeft zich boven Z.W. Noord-Brabant een hevig onweder ontlast, dat op sommige plaatsen in een orkaan overging, gepaard gaande met hevig en ha gelslag. Volgens door ons uit Rozen daal gelslag. Volgens uit Rozen daal 10 uur uiit de richting van Bergen op Zoom een onweder opzetten. Nu en dan flitsten bliksemstralen in Westelijke rich ting door het luohtruim. Donderslagen werden nog niet gehoord. Langzamerhand naderde het onweer en tegen 12 uur leek het of de hemel voortdurend in vuurgloed stond. De donderslagen volgden toen on middellijk op de bliksemflitsen. Toen het onweder woedde, brak tegelijkertijd een wervelstorm los en begon het hevig te ha- elen. Het onweder zette zich voort in Joordoostelijke richting. Groote hagel- steehen sloegen met kracht in en om Roo- zendaal neer. De schade dio werd aange richt is buitengewoon groot. Honderddui zenden vensterruiten zijn vernield, onge veer 900 straatlantaarns zijn defect ge raakt, zoodat 's avonds de straatverlichting slechts in zeer beperkte mate en alleen op de drukste punten in orde is gemaakt. Broeikassen werden vernield, de stations- overdekking, die van glas is vervaardigd, werd over de geheele lengte verwoest, in de douanezaal van het station werd groote schade aangericht, terwijl honderden fa brieken, werkplaatsen en particuliere hui zen ernstig zijn beschadigd. Ook ln Wouw, Oud-Gastel en Hoeven is groote schade aangericht. In Wouw b.v. zijn alle ruiten, die aan de windzljde la gen, vernield. Vooral het raadhuis en het klooster hebben belangrijke schade ge leden. Opmerkelijk ls dat op sommige plaatsen direct grenzende aan straten waar groote schade werd aangericht, geen enkele vensterruit vernield ls. Voor zoover kon worden nagegaan zijn nergens menschen- levens te betreuren. Uit Roozendaal wordt ons nog getele foneerd, dat de schade In de stad buiten gewoon groot is. Hoewel zii nog niet valt te beramen zou zij volgens de inlichtingen, die' wij van het dagblad de Grondwet kre gen, zeker wel 100.000 bedragen. Nader wordt nog gemeld: Na een drukkend warme dag begon des avonds de lucht In het Westen te betrek ken en aanhoudend lichtte het. Tegen 11 uur nam het lichten ln de verte dermate toe, dat vaak seconden lang de hemel in vuur en vlam scheen te staan. Vele men schen bevonden zich, ondanks het late uur, nog op straat om het zeldzame schouwspel gade te slaan. Eerst tegen twaalven begon de donder te rommelen en in het felle bliksemlicht zag men fantastische wolken gevaarten dreigend uit het westen komen. Het begon toen kouder te worden en er vielen groote hagelsteen en. Plotseling gierde een windvlaag door de lucht en een hagelbui viel neer met een geweld, dat zelfs het loeien van den wind en het gerommel van den donder overstemde. IJskeien ter grootte zeker van een ei spatten uiteen op de daken en straatsteenen, vernielden ln een oogenblik duizenden ruiten en door boorden zelfs houten bedekkingen van in aanbouw zijnde huizen. De schaae aan het fruit en de nog te veld staande gewassen is enorm. Tot overmaat van ramp zjjn in den loop van den dag nog enkele stortbuien uitge broken en deze richtten in de gehavende kantoren en gebouwen nog waterschade aan. Het onweder, vergezeld van zwaren ha gelslag en een windhoos, heeft geweldige verwoestingen aangericht ln de streek, die begrensd wordt door de gemeente Olster- wljk, Boxtel, Esch en Vucht. De hui be reikte haar hoogtepunt tegen omstreeks half zes giistermiddag. Langs den spoor weg van Vucht naar Boxtel werden tien tallen telegraafpalen omvergeworpen. In - het station Boxtel zijn tal van ruiten stuk- geslagen, zoo ook van vele huizen in <lie gemeente. Langs den spoorweg ziet men een treurig beeld van verwoesten oogst, vernielde daken en boerderijep, omgewaai de vrucht- en andere boomen,«terwijl groo te massa's vruchten van de nog staande gebleven boomen zijn afgeslagen. Het noodweer ging van een Inktzwarte <hiis- KORTE BERICHTEN. Volgens nadere opgaven der Italiaan- sóhe bladen zijn 'bij de ontploffing van het 'kruithuis te San Martina a Lugo in het geheel 14 personen gedood. Uit Kairo wordt gemeld, dat er goud staven ter waarde van 100.000 zijn ge borgen uit het Japansche stoomschip Yasaka Maroe, dat met een lading ter waarde van V, a mlllioen aan boord tegen het einde van 1915 bij Port Said is getorpedeerd. Ingezonden Mededeellng. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping eai slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen regelen dé vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en in gewanden, en ls het beste voorbehoedmid del tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig vemsuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. KELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING- Helderaehe Coerant fl.60; fr. p. p. binnenland 12.—. WO mW Indië p. zesrpopt f 2.60; id. p. mail ©n ovori^© landen f 4.20 ZarMino^t cwt reep. f 0 60. f 0.70.10.70.1 IJ» Modeblad Eowo nununwrB der Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 ct. PoetrCHrorekendiiB No. 16088. Licht op Auto's en Fietsen: Nederland raNficeert. Uit de Eugelsche textielnijverheid. Een woelige zitting. Een geweldige opkomst. President Löbe zwaaide de bel en ten Blotte gelukte het hem, de orde te her stellen De rijkskanselier aan het woord ADVERTENTIEN: 20 ct p. regwl (p&ljard) Ine«a. roeded. (kolombreedte als redactdon. tekst) dubbel tarief. Kleine adVsrt. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en niet br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljeno. 4 ct REGENJASSEN

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1