MARINEBERICHTEN. Ondereeheidinseik. Burgerlijke Stand van Helder HAVEN VAN NIEUWEDIEP. VISSCHERUBERICHTEN. 8TOOMVAARTBERICHTEN. HoUand—Wast-Afrika LQn. MARKTBERICHTEN. NOORDGGHARWOUDE, 12 Augustus. INGEZONDEN. De Raadhai^westle. Geachte Redactie. Het zjj mij vergund over eenige ruimte in uw blad te mogen beschikken voor het navolgende, in verband met het genomen besluit tot verbouw Raadhuis en Raads- overzichL Toen u geachte redactie, in de Helder- sche Courant van 1 Aug. 1.1. een beschou wing gaf over het voorstel verbouwing van Weeshuis tot Raadhuis, en in deze belangriike aangelegenheid als uw mee- uing te kennen gaf, dat al de lapmiddelen de laatste 15 jaren aangewend, door aan koop en huur van verschillenda per- ceelen met de noodige verbouwingen van de gemeenschap groote offers vergden, en men tot geey goede oplossing geraakte, doch deze oplossing u alleszins aanbeve lingswaardig leek, eindigde u met den wensch uit te spreken, dat de Raad het voorstel, althans in principe zou aanvaar den. l) U ook geloofde dat hier met betrekke lijk geringe kosten eene goede oplossing van het Raadhuis vraagstuk was te ver krijgen. Welnu, geachte redactie, de Raad heeft met vrij groote meerderheid besloten, tot verbouw Weeshuis-Raadhuis, om alzoo een einde te maken aan de Raadhuis misère, en in het belang der gemeenschap meende hij een goede daad te hebben ver richt Niet alzoo volgens uw Raadso verzicht schrijver, die, een overzicht gevende over de behandeling van het voorstel inzake het nieuwe Raadhuis, de voorstemmers als 't ware aan den schandpaal slaat. Geen woord van waardeering wil hem uit de pen, de tegenstemmers, de kleinst mogelijke meerderheid van het College, in casu den Burgemeester en den heer Grunwald, wordt nulde gebracht voor de Maar, M. de Redacteur, wat bezielt uw overzichtschrijver dezen keer, wie heeft hem zoo eenzijdig ingelicht? Dat het voor een overzichtschrijver wel eens strijd kost om zijne eigene sympathieën en ideën voor personen en zaken, voor ziclfte houden, kan ik mij begrijpen, maar hij moet zich daar toch boven weten te verheffen, niet waar? Ik kan dan ook niet nalaten' eenige zaken verkeerd door hem voorgesteld recht te zetten. Ik kom dan in zijn overzicht op de eer ste plaats zelf aan de beurt, en word be schuldigd de eerlijkheid der meerderheid van het College min of meer verdacht te hebben gemaakt. Waardoor? Door mijn gezegde dat de meerderheid van het college inwendig wel de stille hoop zou koesteren dat het pro ject maar. aangenomen werd? Maar dat is toch geen verdacht maken. Ik lees toch in bijlage 80 over dat onder werp: Dit plan mag daarover zijn zoo wel de oommissie van Bijstand voor pu blieke werken, blijkens haar advies van 18 Mei jl als wij het eenparig eens bijzonder geslaagd heeten. Waarlijk zal wanneer het plan ten uitvoer wordt ge bracht een goede oplossing zijn verkre gen van de Raadhuiskwestie. Ik meende op dat oogenblik dat het grootste bezwaar Van Wethouder. Grun wald de 'Lnantiën was, en ik stelde mij voor dat dit bezwaar bij de discussie wel over wonnen zou worden, gezien het vele dat tot het plan terug en ten goede kwam, in den vorm van minder huur, onderhoud, vrijkomende perceelen enz., en ook ge zien het feit dat even te voren tegen het advies van den Inspecteur van onderwijs en den voorzitter een overtollige onder wijzer op kosten der gemeente werd ge handhaafd en de wethouder van finan- tiën geen bezwaar maakte. Ook wist ik toen nog niet dat wethouder Grunwald de begrootingscijfers verdacht wilde maken. Verder laat u mij zeggen dat ik het col lege verweet onvoldoende bij de Regee ring te hebben aangedrongen op een nieuwe Zeevaartschool Ook dat is niet juist. Door mij is gezegd dat ik het een schan de voor de gem. Helder vond, waar toch onze Zeevaartschool als een eerste klas onderwijsinrichting te boek staat, dit on derwijs in een geheel onvoldoend gebou wen complex gegeven moest worden, en vroeg ik het college met kracht en klem in den Haag aan te dringen op de 70% vergoeding voor den bouw eener nieuwe Zeevaartschool, daar de toestand onhoud baar wordt, en zich ten langen leste op het te geven onderwijs moet wreken. Te meer daar alle onderwijsinrichtingen hier goed zijn ondergebracht, Lager- en Hoogeronderwijs van openbare en bij zondere scholen, Huishoud- en Handels school, behalve onze Zeevaartschool die zich moet behelpen in een complex oude geheel ondoelmatige gebouwen. In dit verband ontraadde ik dan ook het weder om overbrengen naar een ander gebouw, maar met meer kracht voor een nieuwe school te ijveren. En nu de krachtige verdediging en de motieven van den heer Grunwald, zoo door u geprezen. Volgens mij en anderen heeft wethouder Grunwald niets verde digd of gemotiveerd. Wel heeft hö heel ongemotiveerd, een serieus in details ge maakte begrooting van den Dir. van Gem. werken belachelijk trachten te maken, door de raming van meubilair a 8000 geheel willekeurig te brengen op min stens 20.000 en de totaal bouwkosten van 77.000 op minstens 100.000. Tegen zoo een willekeurige handeling meende ik mij te moeten verzetten, te meer daar bij mij de vaste overtuiging bestaat dat de geraamde bedragen door den Dir. van Gem.-werken in geen geval zullen worden overschreden, ja zelfs, ge zien de felle concurrentie en gebrek aan werk in het bouwbedrijf nog wel beneden de raming zullen worden uitgevoerd. T) Ik had dan ook niet verwacht dat op deze wijze getracht zou worden het voor stel tot verbouw te doen kelderen. M.i. was dan ook de verdediging van wethouder Grunwald, in plaats van krach tig, zeer zwak en gezocht Daartegenover kwamen de verdedigin gen door de Wethouders Van Breda en Verstegen, in een heel wat beter licht te staan. Door wethouder Van Breda werd aangetoond dat een groot gedeelte van de te besteden som terug kwam, n.1 door minder huur, minder onderhoud, vrijko mende gebouwen, die verhuurd of ver kocht kunnen worden, enz. Door wethouder Verstegen weid zeer terecht opgemerkt dat niet onder otjfers was te brengen het voordeel dat behaald wordt door de verschillende diensten op een centraal punt onder te brengen. Dat door den heer v. Breda volgens u hardnekkig vastgehouden werd aan de ge raamde bedragen van f 8000 en 77.000 ls natuurlijk zeer verklaarbaar, daar deze cijfers zeer serieus en door een alleszins bevoegd ambtenaar waren gegeven. l0) Wethouder Verstegen merkte dan ook zeer terecht op, dat het niet gebruikelijk was van B. en W. in den openbaren Raad aldus de cijfers van een ambtelijk stuk aan te vallen. Aan het einde van uw overzicht in zake het Raadhuis, gekomen, schrijft u: „Daar om is het zeer te betreuren en niet te ex- cuseeren, dat deze verbouw er Dinsdag hals over kop is doorgejaagd.*1 Maar hoe heb ik het nu? In bijlage No. 80 staat: „Dit plan mag daarover zijn zoowel de Commissie van Bijstand voor publieke-werken, blijkens haar ad vies van 18 Mei j.L, als wij het eenparig eens bijzonder geslaagd heeten. Waar lijk zal, wanneer het plan ten uitvoer wordt gebracht een goede oplossing zijn verkregen van die Raadhuiskweetie." Door een misverstand ls biJ het vorig Ingezonden stuk (van den heer Bchoeffe- lenbergar) dit opschrift weggevallen). Dus 18 Med was het Publieke Werken reeds gepasseerd. Ten overvloede ls in Juli LL op die ten toonstelling „Stad Helder'' vanwege de Gemeente met het verbouw-plan geëxpo neerd. En nu wil u beweren dat dit plan hals over kop er is doorgejaagd! En nu tot besluit nog de financieele kwestie. Dat Wethouder Grunwald als wethou der van finantiën waakt tegen noodelooze nitgaven is zeer te prijzen. Dat hij even wel tegen deze uitgaven, die noodig zijn, en die toch, zooals reeds herhaaldelijk is aangetoond, grootendeels gecompenseerd worden, door wat onder cijfers en niet onder cijfers is te brengen, opponeerde, doet wel eenigszins vreemd aan. Daar in den zelfden Raad geld werd toegestaan voor een overtollige onderwijskracht, en eenige maanden terug bij het benoemen van een Directeur Gem. Werken of Bouwkundig Ingenieur (waarvan hij een der voorstanders was) de finantiën der Gean. blijkbaar niet in aanmerking kwa men. Hoe het ook zij, de Raadsoverzicht- schrijver moge dan in rijn overzicht de kleinst mogelijke meerderheid van het College -f de tegenstemmers voor hun krachtige verdediging huldigen, en de grootst mogelijke minderheid de voor stemmers om hun volgens hem uiterst zwakke verdediging kleineeren en in een verkeerd daglicht» stellen, u) voor mij en anderen staat vast dat, èn de grootst mogelijke minderheid van het College, in casu de wethouders van Breda en Verstegen, èn de meerderheid in den Raad volgens hun overtuiging goed werk hebben verricht door een einae te maken aan de Raadhuiskwestienu de gele genheid zich voordeed om voor betrekke lijk weinig kosten, een dragelijk geheel te bereiken, tegenover het ideaal van een nieuw Raadhuis, dat niet te verwezenlij ken was.u) Ook is, nu het besluit tot ver bouw van het Weeshuis en Ziekenhuis genomen is, aan het gebrek aan werk in 't bouwbedrijf, door productief werk te gemoet gekomen, en geloof ik dat deze daad door de meerderheid van den Raad der gem. Helder op 4 Aug. 1925 in t ware Gemeentebelang is geschied. U dankend voor de verleende plaats ruimte. R. N. VAN OS. Helder, 12 Aug. 1925. Ter voorkoming van mogelijk misver stand omtrent de door ons ingenomen houding in deze aangelegenheid, hebben wij ons veroorloofd het stuk van den heer van Os van eenige kantteekeningen te voorzien. lo. Wij handhaven ten volle ons aan vankelijk standpunt Maar de Raad gaf geen principieels uitspraak, doch legde zich reeds aanstonds vast aan het plan-Dokter. Daar wij uitstel in het wel begrepen belang van de gemeente acht ten, ging tegen deze houding ons protest. SJo. Een krachtige verdediging kan alleen ontstaan uit krachtige argumenta tie en krachtige argumentatie bestaat al leen als eene zaak sterk staat. De verdedi ging van de heeren Verstegen en v. Breda was zwak, die van den Burgemeester en den heer Grunwald sterk. Daartusschen in stond de heer van Loo, die den Raad uit de moeilijkheden wilde helpen. 8o. Den overzichtschrijver bezielde al leen het gemeentebelang; van eenzijdige voorlichting is geen sprake 4o. Opgemerkt moet worden, dat de overzichtschrijver slechts de discussies In den Raad -weergaf, en in den Raad ls deze beschuldiging inderdaad uitgespro ken. Zelfs gaf ze den heer van Os aan leiding tot het vragen van het woord voor een persoonlijk feit. 6o. Hieraan dient te worden toegevoegd, dat weth. Grunwald en de Voorzitter de uitlating van den heer van Os, blijkens hun repliek, opvatten zooals die door den raadsoverzichtsohrijver ls weergegeven. 6o. Een gedetailleerde kosten-begroo- tin-g was niet bij de stukken; wat wij om trent de raming vonden, is letterlijk in een noot onder ons verslag'in de courant van Donderdag opgenomen. Dit gaf slechts zeer globale cijfers. Het is toch zeker het recht van een wethouder het daar niet mede eens te zijn. Wordt zoo'n raming daardoor persé belachelijk? Kom, kam, meneer van Os, dat weet u wel beter. Als het zoo eens uitkomt, ls u het ook niet altijd' met de adviezen eens. 8o. Bij den raadsoverzichtsohrijver ging het in de eerste plaats tegen het verkeer de principe van den wethouder, dat het uiterlijk van een raadhuis in de tweede plaats zou moeten komen. Terwijl nota- bene, niet alleen voor raadhuizen, maar zelfs voor doodgewone straatlantarens tegenwoordig prijsvragen worden uitge schreven voor het mooiste ontwerp. El ders hecht men dus wel aan de uiterlijke dingen eener gemeente. öo. Gebeurde dat maar! Maar Gemeente ontvanger, Controle- en Ophaaldienst, Centrale Boekhouding, Arbeidsbeurs en Politie blijven, er buiten, behalve dan een politiepost. Het is overigens merk waardig, d'at de heer van Os hier den heer Verstegen zoo warm verdedigt 10o. Het is niet de kwestie of de cijfers serieus waren (natuurlijk waren ze dat! maar of de zaak op zichzelve serieus be keken is. Of men zich voldoende reken schap heeft gegeven of hier inderdaad een afdoende oplossing is verkregen. Naar onze meening is dat niet het geval llo. De heer van Os moet nu niet zoo naïef doen. Er was staande de vergade ring het voorstel-van Loo om' de zaak aan te houden tot de begnooting. Er werden geen inslaande argumenten tegen dit voorstel aangevoerd; de raadsmeerder- heid had zich ln t hoofd -gezet vanavond het Weeshuisplan aan te nemen en wilde niet naar rede luisteren. Daartegen ging oma verzet Op de tentoonstelling waren honderd en' één andere dingen, die de aandacht alleiddien, zoodat daar niemand aandacht aan deze teekening besteedde. 12o. Niet in een verkeerd daglicht, daartegen protesteeren wij! 18a Daar is geen einde aan. Zie noot B. 14o. Lees: thans niet te verwezenlijken was, doch misschien over een tiental jaren wel te verwezenlijken ware, els de maat schappelijke en economische toestanden en vooruitzichten wat hoopvoller waren. Helder, 11 Aug. 1926. Redactie field. Courant Zou het mogelijk zijn dat UEd. mij s.v.p. een plaatsie in uw oourant afstaat voor het volgende stukje. Hier in den Helder is op een gehouden Verg. opgericht een vereeniging ge naamd het Vrije Strand, waarvoor zich op die verg. verschillende leden direct opgaven. Aan heel wat personen ls op het strand gevraagd of ze lid wilden worden van die vereeniging en de vroegere hou ders van de Strand Bar, hebben dan ook die leden ingeschreven. Nu weet ik niet of die ver. nog bestaat of dat ze ontbonden is, maar een ding is zeker dat op het Vrije Strand veel dingen gedaan kunnen worden wat zeer ten ge noegen van het strand bezoekend publiek kan zijn en tevens voor de veiligheid bij baden, 't Is te hopen dat heel spoedig het bestuur van de ver. het Vrfle Strand (als ze nog in leven ls), een verg. uitschrijft voor de te nemen plannen voor den vol genden zomer. Gezien de bezoekers op 't strand geloof ik niet, dat er nog iemand ls die zich niet wil aansluiten als lid dezer ver. Rekenende dat ze allen op de eerst volgende verg. komen en daar gehoord hebbende eenige plannen, dan twijfel lk er niet aan of deze ver. heeft dan spoedig circa 800 leden. Ziet men om ons heen wat een ander kan uitvoeren op zijn ter rein, dan geloof ik toch wel, dat, waar 4is strand altijd net en zindelijk is even goed iets goeds kan komen. Uit eiken kring ziet men strandbezoekers, en 't is te wenschen, dat uit eiken kring ook personen komen om de a.8. uit te schrijven verg. te bezoeken. Welnu bestuur van b.g. ver. schrijft spoedig een verg. uit of Iaat iets van U hooren. Hoogachtend, Een strandbezoeker. Arm Borcuto. Geachte Redactie, Bij een bezoek, dat ik gisteren aan het verwoeste stadje Borculo bracht la mij gebleken, dat de omvang van de ramp nog grooter Is dan men bij het lezen der courantenberichten zou denken. Men moet temidden van de puinhoopen gestaan hebben om zich te kunnen inden ken hoe de arme bewoners geleden heb ben en hoe zij, nu zij voor een groot deel al hun bezittingen kwijt zijn, nog lijden. Hier moet geholpen worden. Veel geld moet bijeengebracht worden, opdat kan worden hersteld wat nog te herstellen ia Vele menschen zijn nu dakloos, terwijl anderen zcih moeten ophouden in een huis, dat zwaar beschadigd is. Ook de Heldersche ingezetenen zullen willen helpen. ZiJ hebben het reeds zoo vaak gedaan en.als de ramp ons eens getroffen hadl Wie spoedig helpt, helpt dubbeL In afwachting van de totstandkoming van een plaatselijk comité zullen giften gaarne door ondergeteekende worden ont vangen en in dit blad verantwoord. Nogmaals: men helpe spoedig. Met beleefden dank voor de plaatsing, E. F. van HeuveL Loodsgracht 41, Helder. Uit eene mededeellng in dij nummer blijkt, dat zich reeds een nationaal steun comité heeft gevormd. Ook hier ter stede is de vorming van een comité in wording. Het is voor de goedé zaak van belang, dat de steunaotie uit één centraal punt worde geleid, zoodat dus de van afzonderlijke oomité's slechts zou werken. Men wachte dus af wat de eerstkomende dagen brengen zullen. Redactie. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Augustus 1926. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsoh Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 768.8 te Prankfurt Laagste stand 766.7 te Seydniafjori Verwachting: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid westelijke wind, half tot zwaarbewolkt weinig of geen neerslag, Iets warmer. MARKTBERICHTEN. Bij K. B. is aan de kap. ter zee O. Aroiwtedn en J. A. E. Schenck de JlaDg vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versier selen van commandeur der tweede klasse .van de Dannebrogorde van Denemarken. OM. van den MBJD. 0e kl. M. Kraal ie van de Onderaeedienetkazorne te Willemsoord over geplaatst naar Hx. lis. taipedoboot Z 8. Bij beeoh. van dien mdn. van Marine ad. Is oM. van adm. W. F. L. Waleveld 24 Axug ge plaatst aan boord Wachtschip Willemsoord. De lult ter zee 2e kl. J. H. Bolkeez, dienen de bij de Kazerne voor den Oinderzeedlenet, wordt Blen Augustus gesteld ter beschik king. De ort.-vlieger 2e kl. W. H. Smet» dienende bij bet Vliegkamp de Kooij wordt den 26en Aug. &.e. ontheven van plaatsing. De kap. ter zee F. H. A. Grove, ouder-eom- mandaat der Marine te Amsterdam, wordt den 29en Aug. ae. eervol van die betrekking ont heven en de kap. ter zee H. P. Prillevite wordt belast met die 'betrekking. De lult. ter zee le klasse F, A. Gashmann wordt vain 20 Aug. tot den len September tij delijk belast met de betrekking van ooraman- dant der Marine-kazerne De overplaatsing van den bootsman O. Bak ker van Jlava naar Wachtschip Willemsoord ls voorloopig uitgesteld. De oppersohipiper A. M. Willemeen en de serrg.-konst. Ji. Jorna worden den 17en Aug. as. tijdelijk geplaatst te Amsterdam, bij den afbouw van de Smmatra. De aerg.-konet. D. J. M. van de Vijver en de serg.-monteur H. J. Dupuy worden den 19en Aug. boord Java geplaatst '&t overvoer naar O.-I. De maehtmaj. A. Guliker wordt instsde van den len Sept reeds den 16èn Aug. as. ge plaatst aan boord van Bpeyk. LEGERBERICHTEN. Zondagscbe dienst. Op 15 Aug. (Maria Hemelvaart) zal het voor de R-K. militairen den gebeelen dag dienst als op Zondag zijn. Overplaatsing. De 2e luit. J. G. G. Moorrees van het reg. knet-art. wordt op 10 Sept. as. overgeplaatst bij bet korps pontonniers en torpedisten te Dordrecht. Bevordering. Bevorderd tot ree.-korp., de adepirant-vaan- drlg A. Boekhooij van het reg. kust-art Herhalingscefenlxgen. Van 17 tot en met 29 Aug. komt een detache ment van de 4e edhooloomp. van het reg. kust- art. (Hoek van Hollend) met een gedeelte der lichting 1919 voor herhalingsoefeningen te Helder. Djocja, 12 Aug. te A'dam. Java, 9 Aug. te Hamburg. Reggeetroom, 11 Aug. v. A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Jacatra, t, pees. 11 Aug. Perlm. Kawi, u., pass. 12 Aug. Oneeeant Slamat, t, 10 Aug. v. Sabang. Ta/banana, u., 10 Aug. v. Bol&waa. Tapanoeli, t, 10 Aug. te Marsoille. Ternate, n., paee. 11 Aug. Gibraltar. Tjerimai, 12 Aug. te BaVbolmen. Modjokertoy 10 Aug. te Piraeus. Siantar, u., pase. 10 Aug. Oueeeanl Tambora, 1, 10 Aug. v. Port Said. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Algorab, 12 Aug. v. Hamburg. Aldabl, t., 8 Aug. v. Bah ia. Waaldijk, tl., 10 Aug. te Blo Jameiro. Stoomvaartmaatschappij Oceaan, Dorybatee, 12 Aug. V. R'dam. Merlones, 9 Aug. te Singapore. Stentor, 12 Aug. te Port Said. Theeerus, 12 Aug. v. Batavia. Telresla, 10 Aug. te Graveaend. Patroolue, 7 Aug. v. Penang. Adrastu», pass. 10 Aug. Oueeeant. Antenor, 10 Aug. v. Tlentsin. Hyson, 10 Aug. v. Port Said. Laertes, 10 Aug. te Singapore. Phyrrhua, 11 Aug. v. R'dam. JavaGhinaJapan LQn. Tjipanae, 10 Aug. v. Suez. Tjikarang, 11 Aug. te Batavia. Tjibodas, 10 Aug. v. Chinwangtao. Tjikandi, 8 Aug. v. Kobe. Java—Bengalen Lijn. Calcutta, 11 Aug. v. Rangoon. Emzetco Lijn. Jonge Anthonie, paas. 12 Aug. Oueseent. van 11 en 12 Aug. 1906. BEVALLEN: H. Luidar-de Vries, P. Zoetelief-Venneulen, d.; Th. G. Grootendoret- Lijding, d.; C. P. van Glabbeek-Stroo, z. DViDRLEDEN: H. de Vriee, 49 jaar. 12 Aug. 1905. Hr. Me. „Vulcanue is naar zee vertrokken tot politietoezicht op de vieecherij. 11 Aug. 1905. Aangevoerd door 13 korders: 450 tongen per stuk 060090, 910 kleine tongen per ertuk 0.10025, 14 kisten zeteohol per kist 8 10, 26 kisten kleine schol per kist 4—8, 28 kisten schar per kist 56, 10 kisten pieter mannen per kist 8—990. 12 Aug. 1905. Aangevoerd door 14 korders: 1090 tongen per stuk 0.46095, 1250 kleine tongen per stuk 0.08020, 10 kisten zetechol per kist 8 10, 32 kisten kleine schol per kist 3—8, 80 kisten schar per kiet 4—6, 6 kisten pieter mannen per kist 8990. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Ball, 18 Aug. te A'dam. Jan Pietersz. Coen, 12 Aug. v. Batavia. TtWuRA-ngnTi, u., 12 Aug. te Port Said. Radja, t., 12 Aug. te Hamburg. Riouw, 12 Aug. te Batavia. Rondo, n., pase. 12 Aug. Gibraltar. Bengkalis, t, 10 Aug. v. MarseiUe. Ceram, 10 Aug. te Hamborg, gesleept door de sleepboot ,3rabant". Prinses Juliana, u., 11 Aug. te Genua. Karimata, u., 11 Aug. v. Suez. Kon. Ned. Stb. Blij. Calypso, 12 Aug. v. A'dam. Hebe, 12 Aug. v. A'dam. Tellus, 12 Aug. te A'dam. Theeeus, 12 Aug. v. A'dam. Zens, 12 Aug. v. A'dam. Aurora, 11 Aug. v. A'dam Ceree, 10 Aug. v. Oonstantinopei. Ganymedes, 10 Aug. te Piraeue. Pereeus, 10 Aug. te Kopenhagen. Btrabo, 11 Aug. te A'dam. Tellus, pass. 10 Aug. Ouesaant Hercules, 11 Aug. v. Cadii Minerve, pass. 11 Aug. Gibraltar. Nereue, 11 Aug. v. Gyon. Pluto, 11 Aug. t. Port 'Mahon. Pollux, 11 Aug. te Garthagena. Venus, 11 Aug. v. Almeria. Dido, 11 Au/, te A'dam Ollo, 11 Aug. v. Leith. Kon. Holland sche Lloyd. Drechterland, t, 11 Aug. v. Las Palmas. Callieto, 12 Aug. te Hamburg. Flandria, A, 11 Aug. v. Las Palmas. 7.»l«ti)»ltiH 12 Aug. v. R'dam. Gelria, 11 Aug. te Heleingfora. Gaasterland, pase. 8 Aug. Dungeness Point Kon. West-Indische Maildienst. Haarlem, t, 8 Aug. te Talcahuaixo. Amsterdam, t., pass. 11 Aug. Lizard. Alkmaar, 9 Aug. v. Cristobal. Amazone, 8 Aug. v. New-Yoxk. Delft, tl., 10 Aug. v. Bilboa. Flora, 9 Aug. te New-York. HollandAfrika Lijn. Jagerefontein, 12 Aug. v. Kaapstad. Klipfontein, t., 12 Aug. te Suez. Madioen, u., 11 Aug. te Kilindin.1. Banka, 10 Aug. v. Bei ra. Meliekerk, 11 Aug. v. Poort Natal. Rietfontein, u., 11 Aug. te Killdlni. Halcyon Lijn. Emmapark, 11 Aug. te Malta. RfkHamiiAmerika Lijn. Maasdam, 9 Aug. v. Lissabon. Loohkatrine, 8 Aug. v. San José. Nieuw Amsterdam, 11 Nov. te R'dam HollandAustralië Lijn. Abbekeik, tl, pass. 10 Aug. Gibraltar. Arendekerk, t, 10 Aug. te Alex&ndrit Aknkerk, tl, 10 Aug. te Sydney. HollandBriUch-Indifi Lijn. Kleldrecht, t, 11 Aug. te Antwerpen. Bennekoui, u., pass. 10 Aug. Perlm Koudekerk, t, pase. 11 Aug. Gibraltar. Holland—O. AziS Lijn. Zoeam, tl, 11 Aug. te Oolombo. Helder, 10 Aug. w. Axim BROEK OP LANGENDUiK, 12 Aug Schotsche muizen f 8606.10, dufcen 8.20 —4.40, schoolmeesters 8.406, eigenheimers 8 80—6.80, M. aardappelen 6.80, graafjes 760, drielingen 3620, spercieboonen 13.1020.50, grove uien 6.90, drielingen 7907.50, gele nep 111660, roede kool f 0908.40. witte kool 1.402.10, gele kool 1.006.1(L allee per 100 kg.; boswortelen 46.50 per 1Ü0 boe; bloemkool 2442.30 per 100 stuks. Schoteohe muizen 3.70620, Ideaal AIO, duiken 4204-30, schoolmeesters 8604, eigenheimers AIO4.50, hl. eigenheimers 360560, bl. aardappelen A drielingen 4—6, kleine 1901.40, snijboonen 10.80— 16.10, tuinboonen 590, zilveruien 77.60, drielingen 11.10—12, zilvemep 13.80—16.30, grove uien 7.10—890, drielingen 8.10—8.70, gele nep 10.10—1180, roode kool 0.70— 390, witte kool 1.10—2, gele kool 0.60— 2.13, alles per 100 kg.; boswortelen f 580—6.40 per 10 0 bos, bloemkool 13.60—85 per 100 st. casu de Wethouders van Breda en Ver stegen, br.... niets gedaan, volgens den overzichter, uiterst zwak in hun verdedi ging. De heer van Breda wil niet begrij pen en is onjuist terwijl de heer Ver stegen het al heel erg maakt. Hoogachtend, 7o. Het betreft hier een post meubilair, waarmede het bouwbedrijf niets heeft uittests an SckaifOTmarkt van Donderdag 18 Aug. 25 stieren 150400; 21 /ekLekoelen magere 160—306; 76 idem vette 300—47260; 25 kalfikoeien 250-450; 66 nuchtere kalveren 16—30; 24 echapen magere 80—46; 187 idem vette 46—6226; 214 lammeren 24—80; 8 'bokken en geiten 6—10; 16 varkens luagera 30 40; 78 idem vette per k«. 0.92—098- 119 blgwen 16-26; 35 konijnen 0.40-1.50-! 259 kippen 0.80—160; 87 k«. boter 220— SL86. ËiereDrveiliog. 24782 kipeieren per 100 etuka 7.70—9; 751 eendeieren per 100 stuks 7—7.7a

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6