E Malson Van Alphen iïïlpïïs Tweede Blad VAN ZATERDAfi 15 AU6USTUS 1025. BINNENLAND Het nieuwe bankbiljet van f ltv— pe directie van de Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij een nieuw model UÜjet van 10 in omloop zal brengen. I>e voorzijde wordt omlijst door een in blauwe kleur gedrukten rand van kleine rozetten en is door een verticale lijn der zelfde rozetten in twee vakken verdeeld. Van deze vakken is het linkervak, hetwelk iets meer dan 1/4 gedeelte van het biljet beslaat, onbedrukt gelaten. Hierin is het **terroerk geplaatst, hetwelk een zeilend scheepje voorstelt. Het rechtervak is in blauwe kleur gedrukt en vertoont den volgenden, gegraveerden tekst: DE NEDERLANDSCHE BANK BETAALT AAN TOONDER TIEN GULDEN. De President, De Secretaris, terwijl in de vier hoeken van dit vak het cijfer 10 voorkomt, naar de binnenzijde afgelljat door randen van dezelfde rozet ten als bovengenoemd. De onderzijde van dit gedeelte van het biljet wordt ingeno men door de gegrav-.-rde afbeelding van een vrouw in Zeeuwscihe kleederdracht, welke geplaatst is tegen een geguillo- obeerden, donkeren achtergrond, waarop in regelmatige herhaling het Romelnsche cijfer X zichtbaar is. De ruimte rondom den evengenoemden tekst ls opgevuld met motleven, welke aan de vruchten en bladeren van den 'oranje-appel zijn ontleend. De keerzijde van het biljet vertoont links een ln een rechthoek geplaatst ro zet, opgebouwd uit stervormige, bruine en blauwe lijnfiguren. In de hoeken van den reohthoek is het cijfer 10 aangebracht in paarse kleur op een meer kleuriger, achtergrond. De begrooting voor Egmond aan Zee niet goedgekeurd. GedL Staten van Noord-Holland hebben hunne goedkeuring onthouden aan de ge- meentebegrooting voor Egmond aan Zee over 1926. De raad had verklaard, zonder rijks- en provincialen onderstand in de gemeente-huishouding de begrooting niet duitend te kunnen maken, omdat dan de gemeentelijke inkomstenbelasting te druk kend zou worden voor de Egmonder vis- achersbevolking. Ged. Staten meen en, geen termen voor subsidie van rijk en provincie aenwezig zijn. Zoo zit dus Eg mond aan Zee nu nog altijd zonder goed gekeurde begrootipg. Te vrede nheidsbetulglng P. T. en T. personeel. Dezer dagen ontving het Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel van den heer Directeur-Generaal de volgende dienst order: De twee laatsfrverloopen maanden heb ben zióh gekenmerkt door omstandighe den, welke aan de dienstuitvoering van bet P. T. T. personeel zware eisohen heb ben gesteld. Ik bedoel de verideedngsdrukte vóór en na 1 Juli en de hitte, welke in die maand tot een abnormale hoogte is voorgekomen. Uit de thans mij uitgebrachte rapporten blijkt mij, dat de dienst in die omstandig heden zonder noemenswaardige extra koeten en zonder inzinking heeft gefunc- tionneerd, dat het publiek zelfs, van ver schillende zijden, spontaan van zijn tevre denheid heeft doen blijken. Ik waardeer het, dat hieruit de gevolg trekking kan worden gemaakt, dat het personeel met meer dan gewone plichts betrachting, met toewijding, zijn arbeid ten bate der gemeenschap verricht en door extra inspanning zich weet aan te passen aan de wisselingen, die aan de Posterijen, Telegrafie en Telefonie, als verkeersbédrijf, eigen zijn. Aan allen, die zich aldus hebben doen kennen, en hierdoor medewerken aan den goeden naam van het bedrijf, betuig lk te dezer gelegenheid met nadruk mijn tevredenheid. De Directeur-Generaal, M. H. Damune. Uit het mijnbedrijf. Zooals bekend ls, heeft de directie van de staatsmijnen het loopende arbeidscon tract tegen 1 Öctober opgezegd. Thans gaan de directies van de particuliere mijnen1 over tot het geven van ontslag aan arbeiders; op de Oranje-Nassaumjjn I zijn lt!7, op de mijn Laura en Vereeni- ging te Eygelshoven zijn een 40 arbeiders ontslagen. In welingelichte kringen ge looft men, dat nog meer ontslag-aanzeg gingen zullen volgen. Op de staatsmijnen zijn geen ontslag- aanzeggingen geschied en daar worden nog sieuwe arbeidskrachten aangenomen. Ernstige aanrijding nabij Mnlden. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur heeft op den Muiderstraatweg een ern stige aanrijding plaats gehad. De 17-jarige Jongedame J. Kapelaas uit Rotterdam, die te Bussum gelogeerd was, reed per rijwiel in de richting Amsterdam. At werd aoh- terop gereden door een auto. De bestuur der wilde uitwijken voor een vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting kwam en reed daarbij op het fietspad. Daardoor werd de wistrijdster aangereden. Zij kwam °oder de auto terecht en werd met een schedelbreuk opgenomen. Zij werd naar ue Ma jell a-stichting te Bussum vervoerd. üaar toestand ls ernstig. DE VERWOESTINGEN IN HET OOSTEN VAN NEDERLAND. dat een Nationaal Steuncomité voor de slacht offers van de ramp is opgericht, op ini tiatief vui den minister van Binnenland- sche Zaken. van hen, die in dit Comité zitting hebben, garandeeren dat daaraan met het volste vertrouwen de leiding kan worden overgelaten. Ieder weet thans tot wlen zich te wen den. Ieders plaats is thans achter de na- tionale leiding. De wederopbouw van Boren kx In aansluiting op ons belicht in zake besprekingen over den wederopbouw van Borculo, die op het Departement van lunnenlandsohe Zaken hebben plaats ge- iad, vernemen wij dat het in de bedoeling van de Regeering ligt om werkkrachten en materialen ter beschikking te stellen, zoodat onverwijld een aanvang met de werkzaamheden ten behoeve van den we deropbouw van genoemd stadje kan wor den gemaakt Tot dit doel zal te Boroulo een bouw- )ureau worden ingesteld. Per manifest is dit aan do bevolking bekend gemaakt. De burgemeester heeft do rtJksregee- ring in Den Haag weten te overtuigen, dat het absoluut noodzakelijk is, dat vóór 1 November voorloopig ten minste alle huizen «enigszins bewoonbaar moeten zijn en dat voy de totaal vernietigde hui zen barakken moeten worden opengesteld. Van de regeering heeft de burgemeester dte meest mogelijke hulp en medewerking verkregen, met name van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. de Geer, die Donderdag te Boroulo is aangekomen. Voorts van den minister van Waterstaat, den heer Bongaerts en van den minister van Oorlog, Lambooy. Het overige deel van do regeering heeft ook op alle mogelijke wijze meegewerkt, doch vanzelfsprekend kwamen de drie ovengenoemde departementen het eerst n aanmerking voor een steunactie. Het gemeentebestuur was vol lof over de medewerking van de regeering, omdat die vooral heeft bijgedragen tot het ge ruststellen der bevolking, die nu in het volste vertrouwen de toekomst tegemoet gaat, waardoor ook alles verder ordelijk ton verloopen. Verschillende andere autoriteiten zijn n het zwaargeteisterde stadje aangeko men en hebben geconfereerd. Er is nog opgericht een rijksbureau van herstel der electriciteitsvoorzieningen in de gemeenten Borculo, Eibergen. Neede, Diepenheim en Ruurlo, die te samen één coöperatie vormen, genaamd: „De Ber- kelstreek". Als een bewijs van snel handelen wees de burgemeester er op, dat de heele water voorziening, die bij de stormramp totaal wan verwoest, dank zij het optreden van Ir. Hugenhhltz weer geheel ls hersteld. Ook de approviandeering is weder nor maal. Op Initiatief van de burgemeesters zijn in een groot aantal gemeenten plaatse lijke oamité's opgericht, die zich belasten zuilen roet de inzameling van gelden. Voor Boroulo is alleen geldelijke steun gewenscht; voor de geteisterde plaatsen in Noord-Brabant worden o.a. ook kleede ren gevraagd, en lakens en dekens. Naar het „Vad." verneemt, is de nood- ningvoordening te Borculo opgedra- n aan de N. V. Houtbouw- en Hout- ...ndel-MaatschappiJ „Padóx" te War mond. Reeds gisteren werd de eerste trein- zending naar de geteisterde plaats ver zonden. Verwacht mag worden, dat bin nen zeer korten termijn velen op deze wijze weder een onderkomen zal worden verschaft. wo: Tusschen de ruines van Borculo. Een speciale verslaggever van de Tele graaf schrijft: Men vraagt zich 'bij het aanschouwen van de verwoestingen en ellende, die in Boroulo heersdhen af, wat eigenlijk het meest moet frappeeren, de enorme kracht <lie een tornado kan ontwikkelen, of wel de hooge mate van jammer en ellende, die de mensdh ook materieel kan onder gaan, zonder moedeloos het hoofd te laten hangen, en bij de pakken neer te zitten. Er zijn bewijzen van de kracht van den orkaan die alle mensohelijke begrippen te boven gaan en tegelijk bewijzen van veerkracht bij de bevolking, die even groote verbazing wekken. Dat een slanke toren (van de katholieke kerk) is omgewaaid, is begrijpelijk. May dat de stevige massieve dikke toren, die al bijna vier eeuwen alle weer en wind trotseerde, enkel door luchtdruk zoo fi naal wordt omgeworpen, neergekwakt op de kerk, dat is voor menschenbegrippen iets onbegrijpelijks. Van de school, een groot gebouw, pas tien jaar oud, is het enorme dak eenvoudig opgelicht en een halve meter achteruit gezet, daarbij ya- kende de muren der bovenverdieping. Mensohen zijn opgetild en tientallen me ters verder neergeworpen, heele steenen voorgevels zijn van onder zware daken weggeblazen. Als een raadsel blijven dan weer de daken staan op wankelende zij muren. Allergrilligst heeft de storm ge spookt, soms neierrukkende een zwaar massief gebouw en sparende een liohte schuur of hut. Soms lichtte het de ramen uit de binten, en liet bloempotten met geraniums staan. Ben beschrijving van de vernieling te geven is binnen kort bestek onmogelijk. De 400 huizen van het stadje zijp een absolute ruïne geworden. Een zware aardbeving had zoo groote verwoes ting niet kunnen aanrichten. Maar de bevolking is al reeds weer ge heel hersteld van den schok, niet alleen dakloos te staan, maar ook het werk van een leven te zien verwoest Ziet oude vrouwtjes daar komen op het gemeentehuis, waar haar gratis taxft boter, kaas en spek wordt uitgedeeld. Ze yaten alweer lustig samen, «Is had dit drama haar levensavond nooit vergald. En thuis <als ze nog een thuis hebben of iets dat aldus mag heeten) staan ze al weer het puin van de benedenverdieping», vloeren weg te vegen, trachten te stoffen en te rangschikken, terwijl daarboven haar slaapkamers in puin liggen. Ben schrobt er el weer haar straatje, dat ze een leven lang altijd zoo zindelijk hield. Het meest doet die onuitroeibare drang tot Bollandsdhe zindelijkheid aan. Waar de genie het voornaamste puin wegruim de, beginnen de bewoners al straatjes schoon te vegen en te schrobben voor hun ruines van hulsje&a Dat is aandoenlijk. Een vrouwtje moet door geniesoldaten weg gedreven worden, omdat zij vegen wil en de «Maten helaas verplicht zijn den wankelenden voorgevel van huisje om te trekken. Het middenpad der straten is nu reeds geruimd, zelfs vrachtauto's kunnen' er door. De Berkel, die gevaar lep verstopt te raken door de hoornen, huisraad, brok ken van huizen en schuren, die erin wer den geworpen door den storm, kan reeds weer vrij stroamen. In de hervormde kerk een chaos: Drio soldaten met een sigaar in den mond zjjn er bezig, het puin te ruimen, werken met grove schoppen en houwee- len op de plek, waar een dag te voren de voorganger stil werd aangehoord!. Op het plein nog grootar chaoa Tegen het puin van den toren staat ernstig stemmig de wijzerplaat, die reeds eeuwen den bewoners den tijd aanwees. Op het puin, als diep verontwaardigd van zijn hoog standpunt te zijn neergekwakt, nij dig kijkende door de straat, staat nog het haantje van den toren, hier beneden een geweldige haan, zelfs groot ln zijn vaL Door de straten rondom het stadje scharrelt de enorme menigte nieuwsgieri gen rond. Ze zijn gekomen met honderden auto's, maar nog meer met treinen en extra-treinen, die zooveel mogelijk wor den ingelegd. En die treinen zijn overvol, zelfs de goederenwagens zijn volgeladen, puilen van mensohen uit, die bij het bin nenrijden allen slechts één kreet van verbazing en schrik aanheffen. En dan zeggen: Nee, zóóiete geweldigs hadden we nooit kunnen denken. Hoe is 1 godsmoge- lijk, wat 'r. kracht, welk een ramp. En zij zien nog maar den reeds gedeel telijk opgeruimden chaos. Is het wonder, dat bi) de meeaten, die het ondergingen, één groote gedachte leefde: Dit is de dag des oordeels, dit ls het vergaan van de wereld. En dat zij, toen het stil werd, toch vreugde voelden.nóg te leven. kaar nog te hebben. Dat heeft velen het ontzettend leed van het aanschouwen der verwoesting van ai hun bezit zeer veel verzacht De oorr. sprak een boer, dl» in de weide bazig was een boom te kappen. Hij was in die weide door het onweer verrast Ik lag plat ter aarde, zei hij, maar wat ik nooit gezien heb, het vee, koeien zoowel ais paarden, holden eerst als dol rond gingen dan ineens als bi) afspraak plat ter aarde liggen. Dat ls het instinct Zoo hebben zij den storm over zich laten gaan. Men moet de verhalen der stedelingen Een vertelt, hoe hij zijn familie naar bulten trachtte te brengen, maar moeder en kinderen één klit vormden, terwijl al len gilden van angst Hoe ineens de muur openviel, de tornado in volste kracht door het huls joeg en de geheele familie naar een weiland sleepte. Een schuur, waar achter ze nog wilden wijken, werd voor hun oogen weggevaagd En daarover de steeds stroomende regen. Pas een half uur nadat de stilte gekomen was, waag den ze het, naar huis terug te keeren. Een koffiehuishouder op het Kerkplein vertelde Over de stad begon het ineens te zoemen, te loeien en te rfczen. Ik vloog naar de deur om te zien. De storm was zoo hevig, dat mij de adem werd afgesne den. Ik zag de kerktoren van de Prote- stantsche kerk vallen, de huizen ineen storten, maar het scheen alles te gaan zonder het minste geruisch. Alleen raas de de orkaan en kraakten de dondersla gen. Mijn dag vloog van het huis en de aohterferdieping stortte in, maar ik heb er niets van gehoord. Ik zag alleen pan nen dwarrelen en muren aan de overzijde ineenzinken. Toen werd het plotseling doodstil De storm was voorbij, maar het duurde minstens tien minuten voor ik mensohen uit hun huizen komen zag. Ik dacht dat geheel Boroulo bij de ramp ge dood was." De oommissarls der Marechaussées te Ruurlo vertelde nog andere staaltjes. Hij had eerst in Ruurlo, dat niet zoo ernstig beschadigd is, meegeholpen, hoorde toen van de ramp, te Borculo en kwam daar eenige uren na de verwoestingen aan. Hi trof de bevolking nog in de grootste pa niek en verslagenheid. Zij, die hun huls ontvlucht waren, lagen ln de wellanden. Een bewoner werd anderhalf uur daarna in een weiland teruggevonden, totaal ver suft, ln den stroomenden regen, gebogen over zijn kinderen, die hij trachtte te be schermen. Ben ooromd.es, die een ziek klndi had, werd eveneens in de weide gevonden. De man lag op handen en voeten gebogen over het zieke kind en tracht 't met zijn lichaam tegen den stroomenden regen te beschutten. Ook hij was totaal versuft. Overal dergelijke staaltjes van Ivet tracht ten besehermen der kinderen met eigen HJt De man, die gedood werd, had alle mo gelijke moeite gedaan, eerst zijn kind te redden en toen zijn vrouw te overtuigen uit t ineenstortende huis te vluchten. Zij weigerde in haar angst Toen hij haar ten DIJkstraat 34p TeUfoon 244. FILIALEN: Koningstraat 47, Telefoon 215. Zuidstraat 17, Telefoon 218. Brakkeveldweg 61, Tolefoon 277. Van Limburg Stlrumstraat 3, Telofoon 224. Speeiaal adres voor de bekende N.B. Wegens verandering van filiaal-houders en restauratie van dan winkel zal ons filiaal ZUIDSTRAAT van af Maandag a.s. eenige dagen GESLOTEN zijn. ïuiskamer en het werd plotseling nacht 3e hemel begon te loelon. De boomen bo gen totaal tot den grond. Langs de lucht schoten met razende vaart allerlei stukken ïuisraad en kleeren. Het huis begon te craken. Tegelijk zag ik hoe het huis van mijn over-buurman ineenstortte. Een ruk wind nam in eens alle ramen uit mijn huis mee. Tafel en stoelen vlogen het raam uit. Met moeite bereikte ik de deur. Daar greep de wind mij aan, driemaal duikel de ik over den kop. Een boom viel over mij heen. Met moeite werkte lk mi) uit de takken los. Op hetzelfde oogenbllk werd ik weer tegen den muur van mijn luda gesmeten. Mijn ©enig begrip was, dat de Wereld verging. Ik kwam in een regen van pannen. Mijn huis stortte ln en daar na werd het ln eens doodstil. Alles was voorbjj. Ik was aan hoofd en armen ge wond, doch ik leefde. Een vrouw vertelde: De wind loeide door het huis. Alle ramen vlogen er uit Een groote kast schoot van de muur af, draalde drie maal om en viel toen uit el kaar, terwijl alle planken uit het raam vlogen. De poogde naar de deur te komen; daar werd ik door den wind gegrepen en over de straat heengesleept en aan de overzijde weer dioor een raam naar bin nen geworpen, waar ik onder tafel terecht kwam en bleef liggen. Dit heeft mi) togen de vallende steenen beschermd. Dramatisch ls het verhaal, hoe het kind werd gedood. Het zag in het oogen blik van hoogste ellende en onbegrtJpenden angst den vader, liep met uitgestrekte armpjes op hem toe, hij tilde het aan zijn borst, en toen viel de steen, die het in den nek zou treffen, waaraan het kort daarop overleed. Aandoenlijk is het, de kindertjes te den, die met de ouders op het gemeentehuis komen, nu eens met een schreiende moe der, dan door een zwijgenden vader, die opnieuw verbonden moeten worden. Hun gezichtjes zijn bruin van de Jodiunvtino- tuur, verward» verbanden liggen op de teere hoofdjes. En ze schreien maar, of willen weg van de verbandplaata, uit vrees voor de pijn. Ze roepen „naar huis, vader, naar huis moeder". En meestal is er geen huis meer. Daar staat een vrouw te vertellen, hoe ze geheel onder het puin van haar huis bedolven is geweest, en nog maar niet weet, hoe ze er onder uit is gekomen. Al leen haar pols is verzwikt, haar rug lich telijk bezeerd. En ze is welgemoed.se leeft nog, de wereld ls niet vergaan. is nai Er e door. is in Er ontstaat nu en dan stag- verband hiermede een ver- emaakt. Door de militairen is onvermoeid ge werkt Wagens vol matrassen zijn aange voerd, zoodat velen weer goed gerust heb ben. Ook wagens vol met glas en dakpan nen rijden af en aan. De militairen zul len den eersten hebben met het o slotte einde gekregen lelijk had, i met geweld uit het huis viel de schoorsteen om en stortte over hem neer. Een ander, die gewond is aan het hoofd, Hertelde: „Ik begrijp nog niet, dat ik er bet'leven heb afgebracht Ik zat in mijn Van het bewonderenswaardige oprui- mingswerk, dat de genie verrichtte, geeft een medewerker van de N. Rott Crt. een beschrijving: Onophoudelijk rijden risten karren alle boerenwagens met paarden uit den omtrek zijn ter hulpe aangenomen af en aan voor het opredderen van de puin- hoopen. De omgevallen boomen zijn af gezaagd, de als rietstengels afgeknapte telefoon- en telegraafpalen, die straten en lanen versperden, zijn weggebracht en zoodoende is er weer een beetje orde in de woestenij gekomen. In het snelvlieten de riviertje de Berkel was een barricade van boomen, palen, stoelen, tafels, stuk ken muur en wat niet al, een barricade, die gevaar voor overstrooming deed ont staan. In een oogwenk had de genie onder oommando van den ultnemenden kapitein Wynoldy Daniëls den boel in orde ge bracht. Ook de burgemeester, Jhr. de Muralt, is bewonderenswaardig. Welk een zegen voor de zwaar getroffen stad, aldus deze corr., dat er een man van zoo groote gaven, die gezag heeft en lei ding te geven weet, aan het hoofd staat. De gemeente Neede heeft telegrafisch de hulp gevraagd van genie-troepen, ten einde de wegen VTij te maken. Onmiddel lijk zijn ook hier troepen beschikbaar ge steld. Diverse berichten. Aan de bevolking ia bericht dat zij uit de ruïnes zoo spoedig mogelijk die voor werpen moeten zoeken, op het behoud waarvan zij prijs stelt. Bij het opruimings- werk zal worden uitgegaan van de gedachte dat alles wat nog gevonden wordt, voor den eigenaar van geen belang meer is. Er zijn Donderdag zoo overtalrjjke be zoekers op het terrein van de ramp te Borculo gekomen, dat de politie het nood zakelijk achtte de straten af te sluiten voor hen die er niet noodzakelijk moesten zijn. De genietroepen konden thans hun werk ongehinderd voortzetten. De defecte waterleiding van Borculo is thans gelukkig weer hersteld. Voortdu rend worden uit omliggende plaatsen le vensmiddelen aangevoerd. De bevolking ontvangt gratis brood. Zij die dakloos zijn, wonen ir bij hen, van wie? woning nog iets overbleef. Het verkeer op de wegen om Borculo de handen nog vol en van boomen en het opruimen van puin, dat nog overal is blijven liggen. M. Je Brusse schrijft omtrent het ge weldige verkeer in de N. Rott. Grt: Kenmerkend is, dat 's morgens om ne en uur ln geen van de vele garages te peldoorn meer een auto was te krijgen, omdat ze schier allemaal al vroeg met waren uitgereden naar Borculo. ieder van deze garages vond ik men schen, die tevergeefs trachten nog een vehikel te bemachtigen, om naar het ver woeste stadje te komen. En een van de verhuurders zei wel terecht: „niet alleen geen wagen meer te huur, er is er ook bij articulieren geen enkele meer in heel peldoorn over gebleven en dagen voor uit is allee al door de gegadigden bespro ken." Toch ligt deze stad nog een vijftig kilo meter van de plaats des onheils verwij derd. Maar ook tal van autobussen had den zakelijk den dienst daarheen verlegd.. En toen ik, dank zi] vriendelijke bevoor rechting, over een paar uur tóch nog een Studebaker mocht verwachten, zag ik, vóór het hotel Van den Burg gezeten, één schier eindeloozen stoet van automobielen, waarvan verschelden uit Rotterdam en Den Haag, door de hoofdstraat voorbij trekken op weg naar de puinhoopen van den cycloon, de inzittenden veelal met en orme klektoestellen gewapend, omdat voor de duizenden vacantiegangers Bor oulo nu eenmaal het doel van hun uit stapjes la geworden. Te eerder, nu de meedoogenlooze natuur, uitgebulderd, weer met haar lieftalligst zonnigen lach de menschen den schoonen bulten in ver lokte. Zooals de trek uit Apeldoorn was, moet hi) ook geweest zt)n uit alle steden en dorpen, waar logeergasten hun verloftijd doorbrengen. En de nummerborden op ae auto's bewezen, dat de belangstelling in de ruïne van een letterlijk kapot gewaaid stadje, tot in de verst afgelegen provin cies uit Zeeland, uit Friesland, uit Lim burg, de menschen had gemobiliseerd. En tienduizenden wielrijders, heele zwer men en stoeten van wielrijders, van bur gers en boeren, trachtten door die over stelpende drukte over de prachtige heer banen hun spoor al bellend vermengd met het claxon-geweld, moeizaam te vervolgen, nu en dan amechtig neerstrijkend in de bosschen of langs ae bermen om te pic-. nicken. Een ramp voor enkele honderden, die een vacantie-aantrekkelijkheid voor tallooze duizenden is geworden, en waar heel wat ondernemers een winstje uit slaan, omdat nu eenmaal den een z'n dood den ander z'n brood immers ls. Steeds meer wordt Borculo de groote atr&etie voor de omgeving en logeergas ten uit Gelderland. Met vrachtauto's en groote Janpleiziers worden goedkoops tochten georganiseerd. Overal langs de wegen verrijzen, als ware het kermis, ten ten waar men versnaperingen enz. ver koopt. Vooral Zondag a.8. wordt een enorm aantal kijkers verwacht, waarvoor men nu reeds maatregelen treft, vooral daar de stad open zal zijn. Marechaussee en pojitie verrichten uit stekende bewakingsdiensten. Bovendien zijn vanuit Amsterdam en Rotterdam re chercheurs aangekomen om verdachte in dividuen te weren. Men maakt een korten vorm van proces met hen: ze worden op gesloten en buiten de kom der gemeente gezet, die met prikkeldraad is afgezet. Vrijdagmiddag brak door de drukte een man zijn been. Ook per vliegtuig komt men de verwoesting aanschouwen. Uit de andere streken. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant heeft aan de burgemeesters in die provincie bericht, dat hij van de diensten van het R. K. Huisvestings comité, dat gedurende den wereldooikg zoovele vluchtelingen huisvestte, heeft gebruik gemaakt om als bemiddelaar op te treden tusschen noodlijdenden en lief- dadigen, en hen gevraagd bovenbedoeld comité van een ambtelijke opdracht te voorzien. De Koningin heeft den Coni- mi8sarls nadere mc-cdeelingen omt-ent den toestand in deze streken gevraagd. Men schrijft aan de N. Rott. Crt.: Reeds hebben de geniesoldaten te Een- genboom en Zeeland veel en nuttig werk verricht door met eenige burgers de we gen vrtJ te maken van de honderden over (bekroond Vaktentoonstelling Rotterdam, Mal 1020).

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5