NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Akker'i AbdijsifOOP Eerste Blad. BUITENLAND. Nr. 6088 ZATERDAQi 22 AUGUSTUS 1828 83ste JAARGANG ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING^ Heldersehe Coarwt f 1A0; fr. p. p, binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. «Woet f 2.60; id. p^nail en overige landen f 420. Zondaarsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad roep. f 0.96, f 1.26, f 1.26, f 1.60 Loftso imminere der Courant 4 et.; fr. p. p. 0 ot Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 20 Telefoon: 60 en 1412 ADVERTENTIES: ZomertJJd. Maan Zon Hoogwater Zo. Ma. Vr. 28 ond.: op: ond.: v.m.:n.m. 9.67 5.54 8.07 11 67 12.14 10.19 5.55 8.05 12.32 12.50 10.48 5.57 8.02—.— 1.09 11.12 5.59 7.59 1.29 1.51 11.47 6 01 7 57 2.15 2 41 12.32 6.03 7.55 3.10 3.43 1. 6.05 7.53 4 21 6.04 VOLKENBOND. De toetreding van Duitschland. De „Evening Standard*1 verneemt, dat Duitschland ln den loop van dit Jaar geen verzoek meer zal indienen om tot den Vol kenbond te worden toegelaten. Wel zou dit waarschijnlijk geschied zijn indien Briand evenals Herriot de onmiddellijke toelating van Duitschland zou hebben goedgekeurd, doch thans is de situatie ver anderd. DUITSCHLAND. Circa 450.000 werktoozen. Het aantal steuntrekkende werkloozen in Dultschland bedroeg op 1 Augustus 197X00. Het aantal personen, dat zonder inkomen is, ia echter aanmerkelijk hoo- ger, daar slecht» een deel der werkloozen steun trekt Blijkens de cijfers der ar beidsbeurzen staan tegenover 14.00.000 verzoeken om werk, 045.000 vacante plaatsen. Er blijft dus een overschot van 456X00. FRANKRIJK. Hiermede is de quaestie echter niet afgedaan. Want het onderzoek naar de oorzaken der jongste rampen heeft aan het licht gebracht dat het personeel niet altijd voldoende geschoold is en dat de wegen niet voldoende onderhouden zijn. Misschien dat de aj. interpellaties in de Kaïmer tot een kordaat ingrijpen der regeering zullen leiden. Huwelijken en echtscheidingen. Een veertigtal jaren geleden waren de huwelijksbanden in Frankrijk blijkbaar hechter dan thans. Men dacht weliswaar aan echtscheiding, want in 1885 b.v. zijn er 4123 huwelijken ontbonden. Doch dit cijfer is toch niet met dat der moderne tijden te vergelijken, daar het vorig jaar het aantal niet meer of minder dan 21.058 bedroeg I Het record werd in 1921 ge slagen, toep de gedemobiliseerde ecbt- genooten van het front terugkeerden en een „nieuw leven" wilden beginnen. Bijna 83.000 huwelijken, die hetzij de eerste stormen reeds lange jaren geleden goed •hadden doorstaan, hetzij pas in den be wogen oorlogstijd, tijdens een kort verlof van een gemobiliseerde, waren gesloten, werden zonder meer ontbonden. Sedert dit ongelukkige Jaar 1921 is dus het aantal echtscheidingen verminderd, helaas echter niet omdat de eohtgenooten het beter met elkaar konden vinden, maar veeleer omdat het aantal huwelijken zoo sterk verminderd is. Terwijl er in 1920 623.869 huwelijken werden gesloten, 1b dit aantal in 1924 tot 844.928 teruggeloo- pen. Zoodat men thans één echtscheiding op elke 17 huwelijken te boeken heeft. Thans zou er eigenlijk nog een statistiek moeten worden gemaakt, welke ons in licht of degenen, die gescheiden zjjn, in hun nieuw huwelijk of iu hun herwonnen vrijheid gelukkiger zijn dan eertijds I TentoonsteWngsbrand. Tijdens een onweder is Woensdag de bliksem geslagen ln het gebouw voor toerisme en vervoer op de tentoonstelling van „de witte steenkool", die zooals imen weet, deze zomermaanden te Grenoble wordt gehouden. Het gebouw is, volgens een telegram van Belga, doordat er brand ontstond, geheel vernietigd en de schade wordt op tien millioen frank geschat. Er is voor ongeveer een mülioen aan zijde gered kunnen worden. Ingezonden Mededming, Glashand*!. Machinale VerfmaleriJ. Aannemers van Schilderwerken. Spiegelglas. Hartlijnglas. Gekleurd Glas. Vensterglas. Fa. GEBRS. HOOGERDUIJN, tot den dood door den kogel veroordeeld de drie jeugdige Communisten, die op 17 Juli in de straten van Warschau op de politie en voorbijgangers hebben gescho ten, ten einde aan hun arrestatie te ont komen. Bij die gelegenheid zijn drie hun ner achtereenvolgens door hen doodge schoten. LITAUEN. Uil Memeüard. jzondere oorrespondent schrijft ïingen hierheen kwamen, en dit scheen zulk een enormiteit, dat eigenlijk niemand het recht gelooven wilde. De Memelaars, die ondanks Versailles en Kowno, in hun hart nog altijd Duitschers zijn, opperden de meest fantastische mogelijkheid. Een oud vrouwtje kwam informeeren of zij „onzen keizer" weer hadden meegebracht. Dat Memel een vrijstaat zou worden on der Nederlandsch protectoraat, was den menschen ternauwernood uit het hoofd te praten, en men troostte zich ten slotte dan maar met de overtuiging, dat de Hollan ders dan toch wel op de een of andere mar nier hier „orde zouden komen brengen". De offioieele Litauaohe regeerders zorgden er intusschen wel voor officieren en man schappen als gasten van Litauen te ont vangen en zij 'betoonden zich gastheeren, die hun gasten waard waren. Ten zeerste apprecieerden zij, dat Nederland, dat als eerste staat de jonge Litausohe republiek de jure erkend had, nu ook het eerste be leefdheidsbezoek in dit jaar bracht (op het nippertje één dag later kwam een Engelsch eskader) en ais eerst de Litau- eche vlag salueerde. De spoorwegongelukken. De onbewogen kalmte, waarmede de directies der Fransohe spoorwegmaat schappijen hebben gereageerd op de ont stemming van het publiek over de her haalde spoorwegongelukken, heeft de 2>enbare meening in 'beroering gebracht, en acht het de plicht der maatschap, pijen om geruststellende verklaringen te geven en de noodige maatregelen te tref fen voor een grooter veiligheid van het publiek. Zoodra de Kamer dan ook weer bijeen is, zal de minister van spoorwegen over een en ander worden geïnterpel leerd. Het feit dat er in drie weken tijd der tien spoorwegongelukken hebben plaats gehad, waarbij 84 personen zijn gedood en 264 gewond, doet de lijst van slacht offers over 1025 nu reeds grooter zijn dan de twee voorafgaande jaren. Van deze dertien ongelukken waren er elf aan déraillementen en slechts twee aan .botsingen te wijten. In 1018 had het aan tal slachtoffers bij spoorwegongelukken een bedenkelijke hoogte bereikt: 848, in 1921 zakte het tot 121, terwijl het ln 1928 tot 27 was gedaald. Helaas is dit cijfer thans reeds overschreden. De oorzaak der ongelukken wordt door de deskundigen o.a. toegeschreven aan de slechte samenstelling der treinen, waarin zich materiaal bevindt van allerlei gewicht en afmeting. Dit verhoogt de kans op ontsporing, maar ook op veron gelukking der passagiers, die b.v. in een •wagen van lichte constructie gezeten, verpletterd worden door een daarop vol genden wagen van zwaren bouw. In het drukke reiaseizoen wordt vaak het oude materiaal, dat op de kleine lijnen rijdt, naar de groote lijnen overgebracht De diepere oorzaak van de ongelukken moet echter bij het personeel worden ge zocht En nu is gebleken, dat in de meeste gevallen te hard gereden wordt Dit komt echter omdat, wanneer een trein te laat komt, de machinist voor elke minuut ver traging een boete krijgt Daar staat tegenover dat, in geval de express Parijs— Marseille b.v. te Lyon met een half uur vertraging aankomt en van machinist wlsHt-lt, de tweede machinist een extra toelage krijgt voor elke minuut die hij Inhaalt vóór Marseille. Dit stelsel, dat natuurlijk prachtig Is om de treinen op tijd te laten aankomen, leidt evenwél ln de praktijk tot roekeloos rijden en over schrijden der maximumsnelheid. Het «enige middel om de veiligheid te bevor deren zou du» het aJbohaffen der boeten «n douceurtjes «tfn en het voorschrijven «ener geringere snelheid! SPANJE. Een samenzwering tegen den koning? Uit Hendaye wordt gemeld, dat een rei ziger uit Madrid verhaalde, dat de vorige week te Santander een politiebeambte on der de menigte een verdacht persoon op merkte, die, toen de koning voorbij kwam, plotseling de hand in den zak stak. Toen hij zijn hand er uit haalde, greep de po litieman hem vast en nam een grooten ge laden revolver in beslag. De nationaliteit van den verdachte, die gehouden werd, is onbekend. De politie gelooft aan het be staan van een formeel oompiot tegen den koning. Naar aanleiding van het bovenstaande spreekt de 8paansche ambassadeur te Pa rijs, naar Havas meldt, beslist tegen, dat er een aanslag op den koning zou zijn ge pleegd. De offioieele tegenspraak gaat in tusschen langs het bericht heen, want van een eigenlijken aanslag is nog geen sprake geweest. ITALIË. Aardbeving. Uit Faénza (Italië) wordt gemeld, dat Woensdagochtend de seismograaf van het observatorium Bendani een zeer he vige aardbeving heeft geregistreerd. De haard lag op ca. 0500 K.M. afstand. Uit Porto Rioo wordt een aardbeving gemeld, omstreeks denzelfden tijd. GRIEKENLAND. De Vutkanache uitbarsting. De uitbarsting van dén vulkaan op het eiland Santorin duurt voort. Het nieuwe eiland, dat bij de oude vulkanische eilan den verrezen is, wordt voortdurend groo- De aardschokken, Woensdag te Athene geregistreerd, zijn ook in andere doelen van Griekenland gevoeld. ROEMENIE. De ollebrand ln Roemenië duurt nog voort. De brand op het terrein Moreni is nog steeds niet- gebluscht. Een poging tot blusschen door zakken zand uit vlieg machines mislukte. Men heeft besloten toi; het bouwen van een nieuwe tunnel op 15 M. diepte, die de olie moet afvoeren, daar de eerste geheel door de ontploffing is vernield. Veel olie gaat er niet verloren, maar er ontwikkelt zich een groote hoe veelheid gas. POLEN. Drie communisten ter dood veroordeeld. Door de rechtbank te Warschau zijn Een bijzon aan het HbL: Augustus 1925. Groote belangstelling voor Memel mag ik bij den Nederlandschen lezer niet ver onderstellen. Onbekend maakt onbemind en ik hoop niemand tekort doen wanneer ik aanneem dat de meeste Nederlanders maar bitter weinig van Memel afweten. Ter introductie dan: Ongeveer 40.000 in woners, vroeger de Oostelijke stad van Duitschland, sinds Versaillee van het Duitsche Rijk afgesneden, sinds Februari 19(28 deel van de Republiek Litauen uitma kend; gelegen bi) de uitmonding van het Koersche Haf, aangewezen transitieven voor Litauen, Polen en Wit-Rusland; cen trum voor de hout-industrie en den land bouw van het Memelgebied; onbekende en afgelegen maar daardqpr rustige bad plaats in een heerlijk mooie omgeving; cn verder voor het oogenblik zoo dood en doodsch als een klein stadje maar kan zijn. Daarom was het bezoek van het Neder landsch oefeningseskader een evenement voor MemeL Ais deze brief u bereikt, is het eskader waarschijnlijk weer goed en wel in veilige vaderlandsche haven terug gekeerd en klaar voor een nieuwe expe ditie. De details van den afgeloopen kruis tocht interesseeren natuurlijk niemand meer, wij zullen hem niet vergeten. In Ne derland kan men ternauwernood beseffen wat een vlootbezoek, desnoods het bezoek van een enkel schip, voor een Nederland- sche kolonie in den vreemde beteekent. Ver van het vaderland is het gevoel voor Nederland, het besef van Nederlander schap, gewoonlijk sterker dan dicht bij huis. De vaak zoo kleine partijstrijd, de meest nog kleinere persoonlijke twisten raken op den achtergrond; we leeren ver geten" wat ons in het eigen land zoo hope loos verdeelt en zoo scherp tegenover el kander stelt, en we bewaren alleen het be sef van wat ons als Nederlanders ver- eenigt. Het vertoon van onze vlag, symbool van die eenheid, is daarom voor ons een zeld zame vreugde. En grooter, tastbaarder vreugde nog het booren van onze taal, het samenzijn met wascheohte Nederlanders (wij verkleuren wel een beetje in de vreemde omgeving,) het proeven van den onvervalschten Nederlandschen geest De hand met het vaderland wordt weer nau wer aangehaald, en moge dit al geenerlei politieke beteekenis hebben zeer zeker is dit een Groot-Nederlandsch belang. Van niet geringer beteekenis is het vlootbezoek voor de inwoners van het vreemde land. Dat de geografische kennis omtrent andere landen bijna de heele we reld door allergebrekkigst is, is overbe kend. Dat het buitenland hardnekkig de zonderlingste voorstellingen van ons land bewaart, is te vaak gezegd om het hier te herhalen. Het bezoek onzer vloot plaatst in eens Nederland in het middelpunt van de belangstelling. En die belangstelling duurt langer dan het verblijf van onze schepen en gaat verder dan die schepen en hun bemanning. Iedere koopman kan het getuigen, hoe zoo'n bezoek nawerkt, boe de menschen een nieuwen kijk krij gen op ons land, nieuwe belangstelling voor onze scheepvaart, onzen handel, on ze industrie, en de beteekenis daarvan Is niet te onderschatten nu juist in ons land belangstelling begint te ontwaken voor de nieuwe Oostzee-staten, die waarlijk te lang verwaarloosd werden. Voor Memel had het bezoek van onze vloot nog een geheel aparte beteekenis. Sinds menschenheuganis waren dit de eerste Nederlandsche oorlogsschepen, die de haven aandeden. Wat zouden zij er vroeger hebben gezocht? Voor vlagver toon kwam dit verloren uithoekje van Duitschland niet aanmerking. Maar nu is dat zelfde Memel de havenstad van Li tauen geworden, en een beleefdheidsbe zoek aan de jonge republiek, dat de Li- tauers gaarne ontvingen, moest in Memel worden gebracht Onze Hollandsche oor logsschepen waren na den oorlog de eer ste die nu heuach zonder politieke bedoe- MAJROKHO. Het gebied der Tsoels is geheel bevrijd. De meeste fracties van dien stam heb ben onvoorwaardelijke onderwerping ge vraagd. MESOPOTAMEE. Een geweldige brand. Uit Basra wordt gemeld, dat tengevolge van kortsluiting te Basra een brand heeft gewoed, geweldiger dan ooit is voorgeko men. Oeheele straten zijn verdwenen. Een instortend huis verpletterde vier Arme niërs. AUSTRALIË. ZeeHedenstaklng. In een groote vergadering van zeelie den en stokers werd besloten te staken wegens de verlaging der loonen. VEREENIGDE STATEN. Scheepsramp te Newport Het aantal personen dat tengevolge van de scheepsramp te Newport het leven ver loor bedroeg Donderdag 87, terwijl 28 per sonen in critiéken toestand verkeerden. Ingezonden Mededeellng. ...Die telkens terugkeerende asthma-aanvallen vernielen Uw kart. Voorkom dus dat de taaie slijm ziek vastzetGe bruik daarvoor de beproefde Plattelands-Doctoren. Een oorrespondent te New York schrijft de N. R. Ot: In de „University of Vennont Alumni Weekly" komt een artikel voor van dr. T. S. Kent over dokters in den staat Venmont De staat Vermont, imet ongeveer 858,000 inwoners, heeft niet meer dan 570 artsen. Het meerendeel van dit kleine aantal dokters is te vinden in de steden. Ver- imont heeft 116 gemeenten, die geen arts bezitten. Hoezeer dit toeneemt blijkt uit het feit, dat 6 Jaar geleden slechts 96 ge meenten zonder dokter zaten. Van de 670 geneesheeren zijn verre weg het grootste aantal tusschen de 45 en 64 jaar oud. Er zijn evenveel doktoren tusschen de 70 en 80 als er zijn tusschen 25 en 81 Jaar. Uit de statistieken van de Oöüege of Medlcine of the University of the State of Vermont blijkt, dat van het geheel e aantal artsen dat deze universiteit jaar lijks aflevert, niet imeer dan één vijfde deel zich in dien staat Vermont als practl- seerend arts vestigt; en van dit aantal blijft verreweg de meerderheid in de steden. Het aantal dokters in gemeenten van tusschen de 1000 en 2500 inwoners neemt jaarlijks af. Maar in deze plaatsen neemt ook de welvaart sterk af. Rijke farmers zijn er op het platteland van de New Eng- landsche staten niet meer te vinden. Een farmer in New England kan nauwlijks het hoofd boven water houden, laat staan zijn dokter behoorlijk betalen. Menig dokter op het platte land ziet zich ge dwongen er 's zomers met handenarbeid iets bij te verdienen. Van één Mei tot één November is er nagenoeg niets voor hen te doen. Maar al ls het te verklaren, hoe het komt, dat het platteland geen docto ren heeft gunstig ls de toestand niet. En de Staat Vermont is niet de eenige staat waar dit gebrek aan plattelands- gen eesheeren heersohtl Een gruwelfjke moord. De waarheid is dikwijls vreemder, dik wijls wreeder dan de ongebreideldste ver dichting. Men oordeele b.v. maar eens over het volgende gruwel verhaaL Op 29 Mei van dit jaar werd het verminkte lijk van een jonge vrouw, Florence Kane, ge vonden op een open bouwterrein in de buurt van haar woning in de East New- York Avenue (New-York-stad). Het meisje was 's avonds tevoren van een schouwburg naar huis gegaan, doch niet ln haar wo ning gearriveerd. Aanwijzingen omtrent den dader ontbraken. stinctmatige aversies, die bij sommige menschen aanwezig zijn, dikwijls zonder, dat zij heit zelf weten, waren er al spoedig menschen die bi) de plek waas het slacht offer gevonden was, „een langen Neger en een langen Duitsoher" hadden gezien. Maar deze aanwijzingen liepen uit op niets. Thans is de dader gevat; hij heeft al bekend ook. Het is een Wuelaar zonder armen, die het meisje 's avonds bij haar woning had opgewacht en doodgeschopt. De man had zich daarmee willen wreken op den broer van het slachtoffer, een speurder van de politie, Kane, die den be delaar eens een pak slaag hadi gegeven toen die op een Kerstdag Üep te bedelen. GEHNA. Minister Chamberlain is onverwachts uit Sussex naar Londen teruggekeerd in verband met de moeilijkheden in China, in het bijzonder wat betreft den boycott der Britsche en Japansohe schepen door de regeering van Kanton, Hongkong lijdt door dezen boyoott groote schade. Vele buitenlandsohe ondernemingen te Hongkong zijn reeds begonnen hun per soneel in te krimpen en men schat de schade op ongeveer 240.000 per dag. Reuter meldt nog, dat men het in di plomatieke kringen als van het grootste gewicht beschouwt, dat er geen onberaden actie wordt gevoerd, nu China er verlan gend naar ls de Britsche zaak in de oogen der wereld te benadieelen. Een bolsjewistisch lid der regeering van Kantan vermoord. Liao Tsoeng Hoi, een vooraanstaand bolsjewistisch lid der regeering van Kan ton ls Donderdagnacht vermoord. Te Sjanghai afln twee sovjet-vliegtuigen ait Moskou aangekomen, die geestdriftig verwelkomd wedden door Chineezen en Russische bolsjewieken. Onder hen bevon den zich studenten met banieren op een waarvan stond: „Afschaffing van onge lijke verdragen." Engelsche missionarissen ontvoerd. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat negen Engelsche missionarissen, w.o. de bisschop Mowöl, dien vrouw en vier andere vrou wen op 0 Augustus door bandieten in de provincie Szetsjoean zijn gevangen geno men en weggevoerd. LUCHTVAART. Een snelle luchtverblndlng met Milnchen. De directie der Nederlandsche Wereld verkeer Maatschappij deelt mede, dat vanaf 17 dezer een luchtaneldienst tus schen Mündhen, Amsterdam en Londen geopend is in samenwerking met de Eu ropa Union en Imperial Airways Ltd. Vertrek van Mflnchen 8 uur vjm., aan komst Amsterdam 2.50 uur njn., aan komst Londen 6.45 nm. Vertrek van Lon den 8 uur vjm., aankomst Amsterdam 11.20 uur, aankomst Mündhen 6 uur njn. Op Door de eigenaardige werking van in- per flaoon. Ingezonden Mededeeling. KOM UW PIJNLIJKE RUG TE HULP! Voelt gij u ellendig door doffe, stekende rugpijn? Wordlt g" gemarteld door rheu- matisohe pijnen, stijfheid en harde zwol lingen in uw gewrichten en ledematen? Hebt gij last van de hinderlijke steken van spit? Van onaangename urinestoornissen? Voelt gij u vermoeid, uitgeput en op, ze nuwachtig, prikkelbaar en terneergesla gen? Pas dan op uw nieren. De nieren zijn de filters van het bloed, en zoodra zij de taak niet meer behoorlijk vervullen, blijven vergiften in het bloed achter, en raakt uw gestel van streek. Rugpijn en scherpe steken als van een mes beginnen u te kwellen, gij krijgt last van hoofdpijn, duizeligheid, blaasstoor- nissen en slapeloosheid. Wacht niet tot zich verdere verschijn selen van nierzwakte voordoen. Help uw verzwakte nieren voor het te laat is. Ge bruik Foster*s Rugpijn Nieren Pilen. Dit speciale niergeneesmiddel dient uitslui tend voor nier- en blaaskwalen. Foeter's Pillen hebben duizenden geholpen en kun nen u evenzeer helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zjjt geen verlegen buiten- landach goed te ontvangen. Prijs 1.75 HELD1RSCHECOURANT PoBt-Gdrarefcendm® No. 16060. 20 oi. p. regel (g&ljard) Ingea. roeded. (kolombreedte ale redaoMon. tekst) dubbel tarief. Kleine advetrt. (gevTaaed, te koop, te buur) v. 1 t/m 0 regele 40 ei, elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ei p. adv. extra). Bewljsbo. 4 ei Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Di Wo. Do. Za. Aag. op: 21 m. 9.54 24 11 05 12.17 1.31 2.45 3.57 6.04 25 26 27 29 Lleht op voor auto's en floteen: Zaterdag 22 Ang8.40 nur. Zondag 23 8.37 Maandag 24 8.35 Uit voorraad leverbaar. Middenstraat 18-20-26-29. Tel. 74.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1