tof lip i|! I GEMENGD NIEUWS i OP EN OM HET BINNENHOF. De Koningin-Moeder schonk f 2600, deze vlucht van 1090 EJM. vordsn slechts tusschenlandingen te Amsterdam, Essen, en Frankfort a/d Maln gemaakt Ben der eerste Koolhoven verkenners, bekend' onder de registratleletters HNA Oa, werd Woensdag, na een mooie vlucht van even twee uren van Waalhaven naar Parijs, door den piloot, den eerste-luite- nant Aler, aldaar afgeleverd. Naar wij vernemen, zal deze machine in gebruik worden genomen door de Fran- sche bouwers van de Koolhoven-machines teneinde een tournée döor Frankrijk te maken en op de diverse aerodromes de ver schillende offioieren op dezen verkenner te laten vliegen. Week-feronlek. Den Haag, 20 Augustus. Dlr.-Oeneraal Martne. Voorbarig. Komkommer-periode. Het ,Jtarf' van ons volk. Critici. JSt. MlchaëF'. Ditmaal moet ik beginnen met iets te ver beteren in hetgeen ik in mijn jongste kro niek heb betoogd. En wel: dat t niet in de bedoeling zou liggen om het ambt te creëe- ren van directeur-generaal der Marine. Het Haagsche „Vaderland" kwam met de tijding, dat de heer A. van Hengel, directeur der Hoogere Krijgsschool voor Marine, be stemd is om als directeur-generaal, als hier boven aangeduid,, op te treden. Laat ik er aanstonds bijvoegen, dat deze „primeur", gelijk ik uit dè allerbeste bron kan ver zekeren, zeer voorbarig is. De heer Van Hengel, in maritieme krin gen algemeen bekend als iemand van bui tengewone kennis, is zeer kort geleden geplaatst „onder die directe orders" van mi nister Lambooy, den nieuwen bewinds man van het Defensie-departement. Het besluit om te komen tot een direc teur-generaalschap van Marine is nog niet ontworpen. In zoover moet de tijding voor barig worden genoemd. Maar wèl is, kan ik met de meeste stelligheid verzekeren, het plan om te komen tot de voordracht aan de Kroon, volgens welke den heer Van Hengel het ambt van dir.-generaal Marine zal worden opgedragen. Men weet, hij is „de man van de Vloot wet"; de voorstander der fusie der Defensde- departementen, de tegenstander der splitsing van het Marine-departement zelf. 't Ligt voor de hand, diat de benoeming des heeren Van Hengel, gelijk hier aange duid, straks in de Kamer „rumor in ca sa" zal veroorzaken. Vooral, bovenal de „defensie-paragraaf", om 't zoo eens te noemen, zal het naderend groot-politiek-parlementair debat voor een beduidend deel beheerschen. Juist met 1 oog daarop was de ontijdige, voorbarige aankondiging van „Het Vader land", naar ik met zekerheid weet, voor den heer Van Hengel buitengewoon onprettig. Wij vertoeven thans in de allengs ten einde spoedende laatste periode van „parle mentairen komkommer-tijd Er is momenteel weinig interessant „al gemeen nieuws". De centrale vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst hebben de Regeering haar „salaris-program" aangeboden. Ik kan mij zoo voorstellen de gelaats expressie van den premier, van welver diende vacantie genietend, wanneer Z. Exc. Oolijn dat „program" vóór zich krijgt Hoe op dat ach-zoo-ooljjke, slimme felaat een lachje zal spelen.... De heer I. Oolijn heeft uit zijn militairen tijd de methode in 't oor geknoopt ter naarstige toepassing, om met vasten tred de rich ting, den koers te blijven volgen, eenmaal door hem gekozen. Waarmeê niet gezegd is, dut er voor de Rijks-ambtenaren geen mil dere, verzachtende bepalingen op komst zijn. De inillioenen-nota, welke in den laten namiddag van Dinsdag 15 September a.s. wordt gepubliceerd, zal daarvan het bewijs leveren. liet Kon. Besluit instellend een staats- praktijk-^ploma voor Handel en Admini stratie, waarvoor het examen t eerst in 1926 za! worden afgenomen, was reeds lang voorbereid. Men kan 't beschouwen als een soort van „legait", Jo< r het afgetreden Kabinet ver maakt. De »t 'rmramp, de cycloon,.die in Gel- erla-id en Brabant zóó schrikkelijke ver woesting heeft aangericht, noopte minister De Qeer vroeger c'an de nieuwe Excellen tie van Blnnenl. Zaken en Landbouw ver moed had, in het openbaar in q.q. op te treden. Ter installeering van het Nationaal Steun comité. Het „hart" van ons Nederlandsche volk I eeft Mi deze ge'egeniheid gesproken op eene ontroerende wijze. Zulk een stroom, een vloed van groote en kleinere giften, gaven, had men nauwelijks dprven verwachten!.... Er 's' fceg'\ ja, wanneer Nederland or hongerende, bleekneuzige, anaemische Duitsche, Oo9tenrjjk8ohe kinderen/-- voor •matuur-ramjen ><n Japan offers heeft te brengen, dan gaat de goudstroom vloeien „Weet-ge, wat dat beduidt?", vroeg een achter-achterkleinzoon van Robertus Nurks, sprekend gelijkend op zijn voor vader, Fildebrand's „onaangenaam mensch in de Haarlemmer-hout" uit den jare 1837, „dat beteekenit eenvoudig: wij,'Hollan ders, aanbidden al wat uit den vreemde komt. Daarvoor hebben wij geld over!.... Om te bereiken, dat ze ons in Weenen, Berlijn, Tokio en-zoo-meer „royaal" roe men, daarvoor stellen wij onze beurs dispo nibel!.... Betreft t nooden, smarten in eigen landje, onder eigen menschen, - ho-maarl.. Gelukkig Is Nurks Junior ter gelegenheid van de cycloon-ramp. welke In Augustus 1926 Boreulo en nog verschillende andere plaatsen heeft getroffen, op geweldige, heer lijke wijze gelogenstraft. Ik weifel niet hierbij te voegen, dat de gift van f 10.000, door H. M. de Koninrin, na haar bezoek Cmet de Kroonprinses) aan het zoo deerlijk geteisterde Geldersche plaatsje Boreulo, waar onze Landsmoeder op zoo echt-hartelijk en eenvoudige wijze de menschen moed Insprak, voor velen Iets van eene teleurstelling had. Waarom de waarheid te verbloemen, te verzwijgen?. en deze gift lokte veel minder „kritiek" uit Bij ddt alles ziet men echter over 't oog, dat de Koningin *t natuurlijk niet. hij deze gave van "tienduizend gulden „zal laten" Wat in alle stilte door H. M. dagelijks wordt besteed aan leniging van nooden en smart van allerlei aard, het ontsnapt de publieke aandacht Over 't „finantiëel weer standsvermogen'" der Koningin vormt men zich vaak fantastische beelden en voorstel- lixigen', die met de werkelijkheid niet over eenkomen. Onze Koningin Wiihelmina is misschien minder „spontaan" in het besteden van ge weldige sommen voor alles-en-nog-wat als met haar zoo popuiairen grootvader, Koning Willem n, het geval was, zij houdt er van om inkomsten en uitgaven aldus te regelen, dat „het evenwicht" bewaard blijft. Deze voorzichtigheid van beheer is tenslotte in menig geval een geluk voor.degenen, die een beroep doen op de koninklijke mild dadigheid. Straks kan een nieuwe catastrophe nieu we offers vragen. Wanneer dan de kas uit geput blijkt, zooais in den tijd van den nobelen, impressionabelen, ridderlijken Willem II wel eens geschiedde, dan moe ten de smeekelingen ongetroost worden eggestuurd. Dit verj vergete men toch niet!.... t Is noodig dit even in herinnering te brengen, waar de tijding, dat de Koningin „niet meer dan tien -mille" heeft beschikbaar gesteld ten bate van de door Augustus- cycloon geteisterden, in sommige kringen wezenlijke verbazing en ontstenüning heeft gewekt. Ik herhaal: zoowel over de inkomsten der Koningin uit particulier vermogen als over hetgeen door H. !M. dagelijks voor philan- thropische doeleinden wordt besteed, heer- schen de meest-fantastische 'veronderstel lingen. Onder degenen, die er absoluut niets van weten, vindt men de menschen, die U, op een tientje na!, weten voor te rekenen, hoevele tientallen millioenen guldens H. M. heeft geërfd. En onder degenen, die zelfs geen armzalig duppie offerden bij eens cycloon-collecte vindt men critici, U verduidelijkend, dat de Koningin „toch wel allerminst een paar mil- lioen had moeten schenken. Zóó zijn erl, zou Alex. Ver Huell zeggen. De tijding, dat de nieuwe Tweede Kamer vier Michaëlisten zal tellen, is gevolgd door de lichtelijk-verbaasde correctie, dat de twee afgevaardigden, die onder „de auspi ciën van den St. Michaël-bond werden ge kozen op 1 Juli j.L, wel degelijk behooren binnen het kader van de Katholieke Staats partij. Zóó is tl... Wie intusschen de voorbereiding der jongste verkiezingen heeft gevolgd, zal moeten toegeven, dat er eene „schakeering" is, om het zacht uit te drukken, in de katholieke sfeer. In een mijner jongste week-beschouwin- gen wees ik erop, hoe gezaghebbende poli tici, onbevangen oordeelend over de situatie van het moment, 't voor de Rechtsohe meer derheid gevaarlijk achten, dat M.1 ^e Kab - nets-format'e niet genoegzaam rekening is gehouden met den invloed van de „demo- '•rat'sche elementen" in de fcathoTeke Staatspartij. M'sisrh'en is deze z'enswiize te pess'nrs- tiseh. Zal 7ij door len loop >r "nsrn war 'en ee'otrcnstraft. %<'ok Ce opVss'ng van d't 1 o'Tek 11 een moe' worden pegg en door 'e e'.eiirt ti s sen v»n ra 15 Se' temeer a s Nog dechts drie weken geduld!.... Mr. ANTONIO. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Hoewel de beurs er zich niet veel van aantrekt, schijnt de stemming op de vraeh- tenmarkt wat bevredigender te worden. De vrachtcijfers zijn wat minder ongunstig geworden naar aanleiding van meer le vendig geworden tendenz aan de vrach- tenmarkt. In het bijzonder is de La Plata- nvarkt belangrijk gestegen, vergeleken met de prijzen, waaraan men langzamer hand gewoon geraakt was. Men denke echter ni 't aan loonende vrachten, daar voor is het peil toch nog veel te laag en dat verklaart min of meer de kalmte, der effectenbeurs voor deze afdeeling. Het is begrijpelijk, dat deze benarde toestand voor de scheepvaart nog een gevolg is van den oorlog, en hoewel er vooral In de af deeling der cultures verbetering is geko men, lijdt nog een andere branche, en wel de (ndustrleele, zeer onder dezelfde naweeën. Speciaal waar het op de indus trie aankomt, zijn de gevolgen van den oorlog goed waar te nemen. Het afzetge bied is belangrijk kleiner geworden, wat niet zoozeer het gevolg is van mindere be- hoefte, dan wel van de duurte van ver schillende dingen. Die duurte is soms weer h<>t gevolg van belasting, b.v. het artikel thee. De belasting bedraagt per pond 87 ot., en wordt er eenzelfde bedrag geheven van thee die oen gulden, als van die drie gulden kost. De kleinhandel Isdaardoorde prijzen gaan opzetten, zoodat zelfs de slechtste soorten, die 1.80 a 2.— moe ten kosten, nog veel te duur zijn voor een hier te lande alom gebruikt goedkoop ge notmiddel Het gebruik neemt hierdoor natuurlijk af en zoo is het met de meeste industrieele producten. De concurrentie is dus niet alleen de oorzaak voor de ver mindering van het afzetgebied. Daarbij is ook nog de buitenlandsche concurrentie een belangrijke factor, waarmede duchtig rekening moet worden gehouden; een voorbeeld: het artikel biscuit is momenteel veel goedkooper en beter te verkrijgen van Belgisch dan van Hollandsch fabri kaat, wat wellicht mede geweten moet wor den aan den lagen franckoera De effectenbeurs heeft de laatste we ken geen bewogen verloop gehad, uitge zonderd de gestadige rijzing in Wabash- waarden, waarvan het publiek zich vol schijnt te koopen tot zelfs prijzen van 46 Wat wel de reden is van deze on gekende rijzing is tot nu toe geheel duis ter, men vermoedt een fusie met andere grootere maatschappijen of iets dergelijks, doch bevestiging bleef steeds uit en 't zóu niets te verwonderen zijn als er vandaag of morgen een klap kwam, waarbij zou blijken, dat Amerika zijn spoortjes maar duur naar Europa, speciaal Amsterdam, had laten verhuizen! Aandeelen Jurgens stegen zelfs tot 148 doch alras bleek, dat deze opzette- rij abnormaal was en vielen de aandeelen Dinsdag tot zelfs 117 wat wel een be wijs is, dat het met de wisselvalligheid nog lang niet uit is. De Kunstzijde-a andeelen zijn in korten tijd hevig gedaald, b.v. de Nederlandsche van 450 naar 335 Hollandsche van 176 naar 152 Maekubee van 135 tot 115 en Viscose van 115 tot 92 en wel waarschijnlijk op de groote concurrentie, die er op dit gebied is ontstaan in het bui tenland), zoodat men bang wordt voor min der uitvoer en lagere winstcijfers. UIT DE PERS. Politieke en vakactie der sociaal democraten. Onder het hoofd „Ben nieuwe partij, of een nieuwe tactiek, of oude frases schrijft H. P. (de heer Henri Polak) in het Weekblad van den Alg. Ned. Diaznantbe- werkersbond: Aan het geschil tusschen de Besturen van S P-A P. en N.V.V. over het in Sep tember a.s. te houden Congres is een einde gekomen. Er zal een oongres plaats hebben, doch niet een tot het formulee ren van een onbegeerlijk en onbegeerd „program van den arbeid". Br zullen eertige punten van het verkiezingspro gram der SJD.AP. behandeld worden door sprekers uit beide lichamen. Hetgeen heel goed te noeimen is hoewel het ook wellicht daar zonder wel goed zou ge weest zijn; ik voor tnij kan namelijk niet inzien welkeonheilen ons gewacht had den, indien er niet geoongresseerd ware geworden. Hoe het rij, er is weer vrede. Vergelijkenderwijs, wel te verstaan, hee- lectnèèl niet Stenhuis gaat namelijk voort met zijne mijns inziens verkeerde propaganda voor het geven aan de vakbeweging van het geen hij als een nieuwe taak beschouwt en dat wel op gronden, die naar mijne ojpvatting den toets der critiek niet kun nen doorstaan. Men lette eens op het volgende voor beeld: „Maar 'te meenen, dat de vakbewe ging viermaal zoo sterk kan worden als ze voor den oorlog was, en toch pre litiek dezelfde positie kan blijven in nemen, is iets, waar ik niet bij kan." Volgens deze redeneering is dus de po sitie van de vakbeweging ten opzichte der politieke actie niet afhankelijk van indu strieele, economische óf maatschappelijke omstandigheden, evenmin van de vraag of het goed en juist is, dat zij als politiek lichaam optreedt, doch van haar getal sterkte. We zouden aldus politiek-rekenkunsti- ge reeksen kunnen opstellen; bij voor beeld: het N.V.V. telt 25,000 leden het houdt zich met geen enkele overweging van politiéken aard bezig; het telt 50,000 leden het begint over politieke vraag stukken te denken; het telt 100,000 le den zijn bestuur zet een goed uitge ruste tinnegieter!} op; het telt een kleine 200,000 leden zijn voorzitter verlangt naar een arbeiderspartij onder leiding van het onder zijne leiding staande be stuur van het N.V.V.; het telt even over de 200,000 leden zijn voorzitter droomt van kabinets-formatie, waarbij alle be staande, alsmede eenige nog te schep pen portefeuilles komen aan leden van het dagelijksch bestuur van het N.V.V. Oaricatuur, charge zeker, zeker; maar leent de door Stenhuis uitgesproken stelling zich soms tot eene andere wijze van behandelen?- Is het iets anders dan dwaasheid te betoogen, dat de vakbewe ging een volledige frontverandering moet maken, alleen omdat zij thans vier maal sterker is dan eenige jaren geleden? inij kan dat maar niet waarnemen, veel minder iets bespeuren van een „sociale revolutie". Er heersoht ongetwijfeld een economische crisis. Doch na groote oor logstijdperken is dit immer het geval ge weest, zelfs na oorlogen, als die van 1870—"71, die onbeteekenend waren, ver geleken bij die van 1914—'18. Doch overi gens is alles in de wereld vrijwel bij het oude gebleven. Dat de arbeidsdag wat korter is dan voorheen, dat er meer zorg voor werkloozen bestaat dan in vroegere tijden,dat er een 'bescheiden staatsverze- kerings-steisel gekomen is, deze dingen, benevens nog enkele andere, zijn sociale hervormingen te noemen, doch eene so ciale revolutie kan unen zulke gebeurte nissen bezwaarlijk noemen. Schr. wijst er dan nog eens op, dat het N.V.V., het verbond waarvan de heer Stenhuis voorzitter is, 70,000 tot 80,000 leden verloren heeft en er tot nog toe niet in geslaagd is dit terrein te herwin nen. Ook het Internationaal Verbond ven Vakvereenigingen had kort na den oor- lag twee en twintig «miljoen leden, terwij] de heer Polak zich afvraagt, of het nu nog de helft zou zijn. Tegenover deze dingen staat het feit, dat de S.D.A.P. in 'beteekenis en invloed blijft stijgen, het vertrouwen van steeds grootere groepen der bevolking wint. steeds grootere massa's met zich mee voert, terwijl in België, in Zweden, in Denemarken, in Zwitserland en ook in Frankrijk precies hetzelfde verschijnsel valt waar te nemen. Welke aanleiding is er dan voor de vakvereenlgingsopgeblazenheld van Sten huis en zijne satellieten? Maar Stewhuis heeft meer en andere wapenen in zijn tuighuis. Dit bijvoor beeld: „Te veronderstellen, dat wij in een periode van sociale revolutie als wij in 1918 rijn ingetreden, de organisatie en het optreden van de arbeidersbeweging in haar economische en politieke uitting onveranderd kan blijven, acht ik een utopie." Dit is nu eens een echte Stenhlussiade. Alles groot, vergroot en dramatish zien. Volgens hem is er in 1918 een „sociale revolutie" ingetreden. Hij ziet haar voor zich, grootsoh en geweldig, en hij tast naar middelen, om haar te kunnen vol tooien, middelen; geëvenredlgd aan het vervaarlijke van het verschijnsel. Het is echter de vraag, of er velen zijn, die van zulk eene revolutie iets bespeurd hebben. In de oogen van Btenhuis heeft de wereld sedert 1918 een geheel ander aanzien ge kregen, dan rij vóór dat jaar had. Ik voor Poging tot vergiftiging van haar man. Vrouw B. te Breda heeft getracht, haar man van het leven te berooven door bij tende stof vermoedelijk zuringzout in zijn drinken te doen. De man scheen echter lont te ruiken en bekeek, alvorens naar zijn werk te gaan, zijn drank. Plot seling rukte de vrouw toen het kruikje uit 's mans handen en zij trachtte hem den inhoud in het gezicht te werpen. Dit mis lukte, maar een gedeelte kwam op de .jas van den man terecht en onmiddellijk beet zich daarin een groote vlek uit. De man heeft de zaak gesteld in handen van de politie. Vermoedt wordt dat de vrouw krankzin nig is; zij is in observatie genomen. Brand aan de Artillerie-inrichtingen te Zaandam. Donderdagavond ongeveer half acht, is door ontploffing brand ontstaan in een der vrij staande sas gebouwen aan de Ar tillerie-inrichtingen te Zaandam. De op de fabrieksterreinen dienstdoende wacht alarmeerde aanstonds het overige aanwezige personeel alsmede de in de na bijheid gelegerde politiesoldaten welke aanstonds brandkranen opstelden en de toegangen tot de terreinen afsloten. Het sas-gebouw, waarin zich meeren- deels ontplofbare stoffen van nieuwe vin dingen bevonden brandde geheel uit. Doordien er weinig wind was kon men den brand tot het sas-gebouw, wat te mid den der gevaarlijke gebouwen staat, be perken. De oorzaak van den brand is nog niet met zekerheid bekend. Gedacht wordt aan zelfontbranding. Op het tijdstip van de ontploffing waren er geen arbeiders in de fabriek aanwezig. Inbraak. Woensdagnacht is door opensluiting en verbreking uit een woning op den Rotter- damsoheweg te Delft ontvreemd een blank ijzeren geldkistje, inhoudend: een certifi caat Staatsleening Nederland 1918 5 groot 1000 No. 7643; een idi. No. 314876: een idem groöt 100, No. 418188; een id- groot 100, No. 413189; een idem groot 1Ö0, No. 428842; een brandverzekerings polis, een bedrag van 90 aan bankpapier en zilvergeld, een gouden heerenring met blauwen steen. Van dezen diefstal wordt een drietal mannen verdacht. Een belooning van 500 wordt uitgeloofd voor diegene, die zoodanige aanwijzing kan geven, die tot opsporing van de daders en het ontvreem de leiden. 3 maanden hechtenis wegens het niet verleenen van hulp. De kantonrechter te Middelburg heeft behandeld de zaak tegen P. J. de V. uit Vlissingen, die geen hulp heeft verleend of verschaft, toen hij getuige was van het in oogenblikkelijk levensgevaar verkeeren van een jongen, die aan den Oranjedjjk te Vlissingen aan het zwemmen was. Bekl. was in de nabijheid met zijn boot aan het viaschen en zeide, toen hem ge zegd werd naar den jongen toe te varen, bang te zijn, zijn netten te rulneeren. Thans zeide hij, dat hij dacht met ee& kwajongensstreek te doen te hebben, toen men zeide, dat een jongen aan het ver drinken was. De jongen is werkelijk ver dronken. De ambtenaar van het O. M. vorderde tegen bekl drie maanden hechtenis. Betaalde „babbelkousen". Een ontelbaar aantal mannen zal het wel meer dan -eens hebben ondervonden dat „de vrouw" hun in welbespraaktheid en radheid van tong meestal verre de ba- rin is. En waar het steeds mogelijk is ge bleken, alle gaven zij het vaak met eenige inspanning in klinkende munt om te zetten, zal het geen verbazing wekken, te vernemen, dat zich in den laatsten tijd een nieuw beroep voor de vrouwen heeft ontwikkeld. De leden van het zwakke ge slacht namelijk, die zich erop kunnen be roemen, een nog grootere welbespraakt heid dan haar overige zusters te bezitten, hebben tegenwoordig allicht een kans als causeuse op partijen en bfl diners werk zaam te kunnen zijn en daarmede al naar gelang harer gave meer of minder rijke lijk haar brood te verdienen. In die functie wordt slechts één eisch aan haar gesteld, namelijk een geregelde en opgewekte conversatie met de manne lijke gasten gaande te houden. Hoe beter zij zich van deze taak kwyten, des te hoo- ger is het honorarium, dat haar dobr de gastvrouw wordt uitbetaald. Speciaal in Engeland met zijn meestal zwijgende Brit ten is de causeuse voor een zware taak geplaatst, indien zij er voor wil zorgen, dat men de beruchte spelden niet langer hoort vallen. Zooals reeds gezegd; het is geen gemakkelijke taak, die zij te vervul? len heeft. Van alles en nog wat moet zij op de hoogte zijn, iedere première moet zij hebben bezocht, iederen gangbaren ro man hebben gelezen. Politiek en economie, vliegwezen en landbouw, over al deze za ken en nog duizend andere moet zij met het meeste gemak weten te praten, opdat de gasten zich vooral niet vervelen. Naar een dezer dames in een Lon- densch blad verhaalt, is het haar nog slechts twee malen overkomen, dat zij op een gesprek niet wist in te gaan. De eer ste maal geschiedde dit, toen haar partner, een Engelscho tachtigjarige lord, een ge sprek over de schelpenkunde aanving en de tweede maal toen een geestelijke haar verwikkelde in een conversatie over de ethische grondslagen bij 't uitofenen der bijenteelt uit winstbejag. Haar hoogste honorarium ontving rij, toen zij den van wege zijn zwijgzaamheid en den grooten ernst vermaarden financier sir Basil Za- harow een zoodanig aantal kwinkslagen vertelde, dat hij heel den avond zat te gie ren van het lachen. (TeL) SCHAGEN. Kunnen België en Frankrijk voorloopig als koopers van vleesch en vee grooten- deels uitgeschakeld worden, ook voor En geland is vermindering van invoer te ver wachten, evenwel om geheel andere rede nen. Engeland bezat vroeger uitgestrekte koloniën, Australië, Nieuw-Zeeland, de Kaapkolonie, Canada, allen ter grootte van tientallen Nederland, van Egypte en Indië spreken wij hierbij maar niet. De eerstgenoemde landen zijn omgezet in Do- minions, deelen met zelfbestuur, waardoor de banden met het moederland wel eenigs- zins zijn verslapt, doch Engeland tracht met deze gewesten, door banden van eco nomische belangen, een verbindingsnet te scheppen, waarbij allen ten zeerste ge ïnteresseerd zijn. In hoofdzaak zullen de nieuwe betrekkingen bestaan in overeen komsten, waarbij de grootste onderlinge belangen verbonden zijn. Een groot plan zal worden uitgewerkt, waarbij duizend millioen ponden beschikbaar zijn ge^ steld. In de overeenkomsten zullen, wat Canada, Kaapland, Ausctralië en Nieuw- Zeeland zeker, de uitvoer naar Engeland van vee, vleesch, wol, huiden, en andere producten, die daarmee in verbinding staan, nader worden geregeld. Het kan niet anders, of wij zullen daarvan spoe dig de nadeelige zijde leeren kennen. Werkelijk de Hollandsche koopman klaagt niet tevergeefs. Hij bezuinigt reeds op allerlei uitgaven, ten einde zich slechts tot het hoog-noodige te bepalen. En dan nog die duistere vooruitrichten. Toch wordt geen markt verzuimd, dat merkten wij Donderdag weder te Schagen op. Door veel bezoek was deze markt zeer geani meerd, wat ook gunstig- op den handel werkte. Over 't geheel was men daarover nogal tevreden. Beste vette koeien waren graag te verkoopen. De prijzen waren dan ook vast en vrij hoog; voor le kwaliteit werd 1.25 tot 1.30 betaald. 2e kw. ging ook goed van de hand 1.10 a 1.20. Melk en kalfkoeien traag, 2.76 tot 4.50. Een heel goed dier ging voor 500. Nuchtere kalveren waren gewild; de koopman stond den aanvoerder reeds op het einde van de toegangswegen op te wachten. De prijzen liepen van 16 tot 82.60. Een enkele werd nog weer met winst verkocht. Scha pen waren kalm.' De vrees voor hitte stem de tot voorzichtigheid. Oude schapen voor de vetwei 45 tot 60. Wij zagen drie in een koop verkoopen voor 146. Jonge vette voor uitvoer 46 tot 61. Vette lam meren 61, bedrijfslammeren 24 tot 30. Zware slachtvarkens van 400 pond 96 cent, zouters van 200 pond 94 cent per kilo. Tot de bijzondere inkomsten van de ge meente Schagen behoort de jaarlijksche opbrengst van het Rietbosch, een zeer laag gelegen stuk land met riet begroeid, in de Neakaag. De gemiddelde opbrengst van dit moeras bedraagt 24000 bosch. Sedert vele jaren was bij het einde van het jaar, die opbrengst maar gedeeltelijk verkocht Dit jaar is de toestand veel verbeterd. Thans, half Augustus is reeds alles ver kocht en ook voor den oogst van 1926 zijn reeds belangrijke aanvragen ingekomen uit Gropingen en Hillegom. Als oorzaak* hoeinde men ons, den toenemende villa- Ikiuw van eene R.K. school, waarvoor 14 biljetten waren ingekomen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is te Schagen een brutalen diefstal gepleegd. Ongeveer te 2 uur is met een paal de spiegelruit van den winkel van de firma Wed. G. Ranke op het Noord te Schagen totaal verbrijzeld en daarua zijn een 5-tai geweren gestolen. Van de daders is geen spoor te vinden. Eigenaardig, dat te Grootebroek in den nacht van Maandag op Dinsdag op geliike wijze Inbraak is gepleegd. Toen werd de spiegelruit bij een manufaoturier vernield met een paal Te Noord-Scharwoude Is aanbesteed de bouw van eene Roomsche school waar voor 14 biljetten waren Ingekomen. Hoogste inschrijver: Firma R. Koersen Zonen, te Behagen 46.486; laagste FiP« ma Nolet, Heemstede, f 80.640. Inschrijver het dichtst bij de Ik-grooting P. Tuin, t Zand, gemeente ZJjpe, 84.840. Begroo ting f BdUQfl,

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2