T Tweede Blad BINNENLAND BUITENLAND VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1925. PcUtfetowMit vlsacheriJ. De xnlnistor van marine a. L heeft af vijlend 'beschikt op een door het hoofd bestuur der Reedersvereendging voor de TJederlandache HaringviBscheriJ gedaan verzoek oan gedurende de maanden Sep tember en October nog een derden poli- tiekruiser ln dienst te stellen, hoofdzake lijk voor het politietoezicht op Doggers- bank. Br aal evenwel door de twee reeds niet het toezicht belaste kruisers getracht wor den zooveel mogelijk aan de wensohen van voornoemd hoofdbestuur tegemoet te komen. Zweedsche duikboot*?n. De Zweedsche onderaeebooten „TllW, „Uttem", JETajen" en Valrossen'' worden in het laatst dezer maand voor eenlge da gen te Amsterdam verwacht De pensioenregeling voor Rijkspersoneel Het bestuur van de Centrale van Ver- eenigingen van Personeel ln 's Rijks dienst heeft tot den minister van Finan ciën het verzoek gericht, het daarheen te willen lelden, dat de termijn van 1 Septem ber, als bedoeld in artikel 160 van de Pen sioenwet 1922 voor burgerlijke ambtena ren, tot 1 November 1025 worde verlengd, opdat in deze materie meerder licht worde ontstoken en de betrokken ambtenaren, beambten en werklieden met meer gerust heid een beslissing kunnen nemen. Clt de metaalindustrie. Zooals reeds werd gemeld, is het ant woord van den Ned. R.-K. Metaalbewer- kersbond aan den Metaalbond van ge lijke strekking als dat van de Christe lijke organisatie, dat ln het kort hierop neerkomt: geen bezwaar togen noodzake lijk overwerk, de vraag, of er overwerk moet zijn, moet worden beantwoord in onderling overleg tusschen ondernemers- en arbeidersorganisatie, levert het over leg geen resultaat op, dan kan de onder nemer zioh wenden tot de Regeering; is een der partijen het met de Regeerings- ■beslissing niet eens, dan wordt de quaes- tie voorgelegd aan een commissie van een gelijk aantal ondernemers- en arbel- dersvertegenwoordigerfl onder een neu tralen voorzitter. De uitspraak van die commissie is bindend voor 'beide partijen. Echter voegt de R.-K. arbeidersorgani satie daar nog aan toe: „Wanneer de loonvraag of andere ar- beldersvoorwaarden aan het overwerken worden verbonden, of indien de verleen de overwerkvergunning wordt gesabo teerd, behoudt de organisatie zioh 'het recht voor, zich daartegen, met alle mid delen, waarover adj beschikt, te verzet- ten." De N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken en de nood ln de Drentsche venen. Omtrent de tewerkstelling van Drent sche veenarbeiders bij de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken en de huisvesting van hun gezinnen vernemen wij van de zijde der onderneming nog de volgende bijzonderheden: De N. V. Philip's Gloeilampenfabrieken la .bezig een honderdtal huizen voor Drent sche gezinnen te stichten, het meerendeel is al onder de kap. De bouwkosten bedra gen gemiddeld 4000 met 15 pet. subsidie, die de regeering hierop verleent. Deze re- geeringssubsidie is gelijk aan 1 jaar on dersteuning in Drente. Wij hebben hier een voorbeeld; hoe in Nederland een groote industrie, in samenwerking met de regeering, de armoede en werkloosheid in sommige provincies kan opheffen. Binnen enkele maanden zullen ruim 1000 a 1200 Drentenaren verhuisd zijn en een nieuw leven beginnen in Brabant, gehuisvest in ruime, friasche woningen, met twee ka mers ensulte beneden, benevens keuken, bijkeuken en schuur en boven drie of vier gescheiden slaapkamers. Hiervan zijn 80 S«zinnen reeds in Eindhoven gevestigd; e mannen voor het ruwere werk in de PhlUpsfabrieken, de meisjes en Jongens voor arbeid; waarbij het meer .op handig held aankomt. Gezinnen, die in Drente geschikt bevon den woonden voor de Philipsfabrieken, krijgen met hun huisraad vrij vervoer naar Eindhoven. Hier kunnen zij op ge makkelijke afbetalingsvoorw aarden nog de benoodigde houten ledikanten met stroo ma trassen verkrijgen. Er Is o.a. een gezin van tien personen in Emmen, dat moest bestaan van het inkomen van den oudsten zoon, zijnde 4A0 per week en wonende in een hut van 81/, bij 4 meter, 2.20 M. hoog, en als eenige lichtbron een venster van 60 bij 80 cM. De volgende maand zal dat gezin in Eindhoven wonen; dan rullen alle leden daarvan, de huis vrouw natuurlijk uitgezonderd, werk vin den in de gloeilampenfabricage en zij zul len wonen in een huis met een totaalin- houd van 810.7 M8. Ais tegenstelling wordt dan het volgen de beeld van den nood in de Drentsche venen gegeven: Reeds uit het lokaaLspoortje, dat in een eeestdoodend sukkelgangetje van Ooevor- den, Nêerlaods armste streken invoert, ziet men de eerste plaggenhutten, de grau we daken weggedoken in de heuvelige uit- loopers van den Hondsrug. De meeste veenderijen liggen verlaten! bet werk staat er sedert geiruimen tijd stil, want de lage prijzen van de Duitsohe gruiskolen zijn oorzaak, dat de lange turf daardoor als brandstof voor de fabrieken «x» goed: als -geheel verdrongen is. In lange rijen staan zij nog gestapeld, duizen den en nog eens duizenden stuks, de op brengst van de laatste Jaren. Na de voor deze streken zoo vette oorlogsjaren, toen door de verveners flinke prijzen gemaakt warden, zijn voor Drente uo magere jaren aangebroken. Alleen in de gemeente Emimen-, bestaan de uit een 26-tal saamgetrokken gehucht jes, en in oppervlakte de tweede gemeente des lands, zijn 18 i 1400 veenarbeiders werkloos en trachten een karig loon te verdienen bij de rijkswerkverschaffing. De meesten dezer zijn huisvaders van groote gezinnen en kunnen thans slechts een weekloon thuis brengen van 18. In 1923 werd in de provincie Drente een bedrag van niet minder dan twee mïllioen besteed voor de tewerkstelling van de werklooze veenarbeiders. Kanaaluitbrei ding en wegenaanleg zijn hier aan de orde van den dag. Om zooveel mogelijk werk te verschaffen wordt dit alles op groote schaal door het rijk ter hand genomen, maar thans worden er reeds wegen aan gelegd, waaraan de eerste tien jaar nog in geen enkel opzicht behoefte zal zijn; we gen, ruim en goed, maar die leggen in ver laten streken en eindelooze heiden. Voort durend dreigt voor de gemeente Emmen dan ook het schrikbeeld van stopzetting van de rijkswerkverschaffing. De brandstof ligt er voor het oprapen, en het eenige voedsel van velen, de aard appel, vereischt nu eenmaal tot zelfs in de warmste dagen, dat er gestookt wordt. Het zijn alleen de min of meer „welge stelde" gezinnen, die een fornuis bezitten. De meeste menschen stoken nog op schil derachtige, maar zoo buitengewoon on aangenaam rookerige vuren. En niette genstaande al dat stoken blijft het er kil en vochtig; de atmosfeer is voor een bui tenstaander schier ondragelijk In hokken, voor beestenstal nog te bedompt, wonen groote huisgezinnen, die op een muffe bos stroo op den leemen grond slapen, zonder eenige dekking. Zoo diende een vertrek, 8 bij 4 meter en zoo laag, dat men niet eens in de hoeken staan kon, als woonplaats voor een echtpaar met zeven kinderen.-Zij slapen allen ln een gat in de plagggnsta- peling, waar de moeder, nog geen twee maanden geleden tijdens een hevige regen bui, die door het lekke dak heensijpelde, een tweeling bij het weifelend licht van een zaklantaarn ter wereld bracht Men ziet holen, waarin men ternauwornood rechtop kan staan, met een raam, dat niet open kan, en waarin een echtpaar, in ge zelschap van 8 kinderen van beiderlei 'nmnft, slaapt in één onooglijke slaap stede. Een forensenkwestie. Een te Bloemendaal wonend gedelegeerd oommissaris van eene naamlooze vennoot schap, gevestigd te Zaandam, was in laatst genoemde gemeente over de belastingen 1921/22, 1922/28 en 1928/24 als forens aan geslagen, op grond, dat hij op meer dan 90 dagen van elk der genoemde belasting jaren de beschikking zou hebben gehad over eene vaste Inrichting tot persoonlijke uitoefening van eene betrekking. Nadat Ged. Staten van Noordholland deze aanslagen hadden vernietigd, kwam het gemeentebestuur van Zaandam ln be roep bij de Kroon, aanvoerende: dat de aangeslagene, vroeger eenig firmant eener' vennootschap onder firma, welke in Jan. 1921 was omgezet in eene naamlooze ven nootschap, sindsdien (ingevolge art. 8 der statuten) optrad als gedeleerd commissa ris dezer naamlooze vennootschap; dat hij, hoewel drie kantoorbedienden tot directeu ren werden benoemd, steeds de leider der zaken bleef, hetgeen o.a. ook blijkt uit dé verschillende bepalingen in de statuten, volgens welke dé werkzaamheden van de directeuren geregeld worden in overleg met den godelegeerden commissaris, ter wijl de aangeslagene steeds de oontraoten voor in- en verkoop behandelde; dat hi volgens verkregen inlichtingen als gede legeerd commissaris een zelfde vast sala ris als de directeuren genoot, van 6000 's jaars; dat hij mitsdien geacht moet wor den op meer dan 90 dagen van elk der genoemde belastingjaren de beschikking te hebben gehad' over eene vaste inrich ting tot persoonlijke uitoefening van eene betrekking. Bjj Kon. besluit van'28 Juni 1925, no. 130 is het beroep echter ongerond ver klaard, op de enkele overweging, dat de aangeslagene weliswaar gedurende de ge noemde belastingjaren gedelegeerd oom missaris dar bedoelde naamlooze vennoot schap was, doch dat de statuten dezer naamlooze vennootschap geen aanleiding geven om aan te nemen, dat hij in deze hoedanigheid de beschikking zou hebbóh gehfid over het te Zaandam gelegen kan toor der vennootschap. (De Gemeentestem). Het Rijksmuseum, te Amsterdam, zal, daartoe gemachtigd door het gemeente bestuur van Amsterdam, oa. inzenden het schilderij van Hoogstraten, „De bleek zuchtige dame11, uit die collectie v. d. Hoop, in 1885 aan de gemeente Amsterdam ver maakt. Het museum Boymans, te Rotterdam, zal drie zeer merkwaardige en waardevolle Hollandsdhe kunstwerken naar Altanaar zenden: J. de Bray „Bteensnijder", Jan Steen „Operatief' en Oornelis Troost „Kraamkamer". Het Frans Hals-museum te Haarlem, zal twee geschilderde portretten van Haarlem- sche medici uit die 17 e eeuw voor de ten toonstelling afstaan. Het zijn stukken van Jan Oornelisz. Verapronck 16931602 en Matthys Naiveu, 1647—1721. De Stichting Rembrandt-Huis te Am sterdam, het Museum „Fodor", aldaar, Teylers Genootschap te Haarlem, de Prentverzamelingen der provincie Noord- Holland van de gemeenten Amsterdam, Beiden en Haarlem zullen prenten, por tretten, toekenningen e.d. inzenden. Uit Berlijn wordt verwacht een der be langrijkste schilderstukken van Adriaén van Ostade „De arts in zijn studieerkamer", 1665. Ook particuliere verzamelaars o.a. dr. De Lint te 's-Gravenhage, dr. van Volleu- hoven te Eefde, hebben toezegging ge daan een en ander uit hunne verzamelin gen ter beschikking der tentoonstelling te zullen stellen. De familie ven Foreest, te Heiloo, zal o.a. het portret van Petrus Forestus, 16221679, lijfarts van den Prins van Oranje Willem I inzenden. Daar Alkmaars Museum eveneens ver schillende interessante dingen voor deze tentoonstelling beschikbaar heeft, het W estfriesch Museum te Hoorn en de Oude Chirurgijns-kamer te Enkhuizen een en ander uit hunne collecties zullen afstaan kan men verwachten dat er tijdens de Witte Kruis-tentoonstelling te Alkmaar, heel wat belangwekkends te zien zal zijn. Tentoonstelling te Alkmaar. Als onderdeel van de in September te .Alkmaar te houden tentoonstelling, ter ge legenheid van het 60-jarig bestaan van de N.-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", zal in het Stedelijk Museum té Alkmaar van 17 September tot 1 October een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen, teekeningen, prenten, boek en plaatwerken en curiosa betreffende de behandeling en verpleging van zieken in vroegeren tijd. Het Comité voor de Witte Kruis-ten toonstelling heeft zich van de medewer king vam den directeur van het Stedelijk Museum, te Alkmaar, den heer N. J. M. Dresch, verzekerd, die de organisatie der historische tentoonstelling met de groot ste welwillendheid op zich heeft genomen. Naar wij vernemen, belooft de tentoon stelling in het Stedelijk Museum hoogst interessant te zullen worden. Vooral de afdeeling schilderijen zal tal van belangrijke kunststukken bevatten. Door verschillende musea ln den lande is reeds toezegging gedaan van de inzen ding van voorname kunstwerken. ENGELAND. De staking ln Wales geëindigd. Swansea, 21 Aug. Na een conferentie tusschen mijneigenaars en mijnwerkers is er ©en schikking getroffen ten aanzien van de staking in de anthracietmijnen van Wales, welke dezer dagen tot ernstige wanordelijkheden leidde. De arbeiders zul len op 25 Aug. het werk hervatten. Tragisch. Te Stockton (Engeland) kwam dezer da gen dq chauffeur van een auto, toen iüj met zijn wagen in de garage terugkeerde, tot dé gruwelijke ontdekking, dat aan het onderstel vun zijn wagen hst verminkte lijk van een jongetje hing: De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en constateer de, dat de ongelukkige de 11-jarige Glo- vanni Serreckl was, een kind van Italiaan- sche immigranten. Voorbijgangers had* den gezien dat het ventje bö het overste ken der straat door een auto werd gegre pen. Toen deze voorbij was, was er van den overreden Jongen echter niets meer te zien, doch alleen een bloedstreep wees nog de richting aan, waarin hij was meege sleurd. Door de politie werd onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. Even- wel zonder resultaat, totdat de eigenaar van den auto later zelf de politie opbelde. Het eigenaardige van het geval is, dat de chauffeur volstrekt onkundig ervan was, iemand te hebben aangereden, niet den minsten schok heeft gevoeld en dan ook volstrekt geen verklaring vermocht te geven van de toedracht van dit treu rige ongeval. DUITS CHLAND. Een wolkbreuk boven Mldden- Dultschland. Halle, 21 Aug. Gisteravond heeft zich boven Gerbstfidt, Belleben en Sangerhau sen vier maal een wolkbreuk ontlast. In deze bergachtige streek werden door de geweldige hoeveelheden water de straten in stroomende beeken veranderd. In Gerb stfidt werden negen woonhuizen, vijftig bijgebouwen en talrijke muren door het water meegesleurd. Ongeveer twintig ge zinnen zijn dakloos. Groote hoeveelheden vee, voornamelijk klein- en pluimvee, zijn verdronken. Nabij Hettstedt werd de spoorwegdijk door het water ondermijn#, hetgeen ook bij Sangerhausen het geva was. Gerbstfidt in Pruisisch Saksen is plaatsje met oa. 6000 inwoners, Belleben telt ca. 1800 inwoners en Sangerhausen oa. 18000 inwoners. MAROKKO. Madrid, 20 Augustus. Officeel wordt uit Tetoean gemeld, dat de Riffijnen vandaag om vijf uur met kanon- en geweervuur en machine-geweren een aanval hebben ge daan op de vesting Alhusemas, die den aanval op krachtige wijze heeft beant woord, waarbij de kanonnen van den vij and vernietigd werden. Aan Spaansche zijde zouden twintig man gesneuveld zijn. Spaansche oorlogsschepen zijn naar de plaats van het gevecht vertrokken. Het vijandelijke vuur heeft op het eiland niet weinig schade aangericht. VEREENIGDE STATEN. Weigering van leeningen aan Frankrijk en Italië. Volgens een bericht uit New York, al dus wordt draadloos uit Londen gemeld, zal de Amerikaansche regeering en Italië er officieel van in kennis stellen, dat het verstrekken van verdere leeningen zal zijn van het feit, of er voor den herfst een schuldregeling tot stand komt. In of- ficieele kringen te W aahiqgton heeft men besloten, om Frankrijk door een weigering van crediet tot een regeling van zijn schuld te dwingen. De zegeningen der beschaving. De uitvinder van den doodenden straal, dx. Soott, heeft hst Amerifcaanshe mini sterie van Marineverzocht, aldus de „Pester Lloyd", hem. een oud slagschip of een vliegtuig ter beschikking te stel len ten einde aan de kust van Oalifornië te erperianenteeren. De uitvinder bewpert thans in staat te zijn al het leven op de aarde, in de zee en in de lucht in een om trek met een straal van 20 mijl onmid dellijk te vernietigen en alle draadlooze stations in dat gebied onbruikbaar te maken. Verder oorlogsschepen op een afstand van minstens tien mijlen te kun nen vernietigen, vliegtuigen op iedere hoogte naar beneden te halen en fortifi caties op grooten afstand te verwoesten. Hij beweert voorts, dat hJJ met zijn nieuwe stralen reeds gaten in stalen pant serplaten van twee duim dik boorde en dieren op een afstand van twee mijl doodde. GRIEKENLAND.* De pestgevallen in den Piraeus. Parijs, 21 Aug. De Grieksche legatie meldt, dat blijkens mededeeling van den Griekschen minister van gezondheid in. den Piraeus 6 gevallen van pest zijn ge constateerd, waarvan 8 met doodeliJken afloop. Drie gevallen werden voorts ge constateerd op schepen afkomstig uit Alexandrië. De noodige maatregelen zijn genomen. (JUT NA. Engeland en China. Londen, 21 Augustus. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph be spreekt den toestand in het Verre Oosten. De Britsche consul-generaal te Kanton heeft geconstateerd) wie het bekende boyoottbesluit tegen de Brioche en de Japansche schepen, uitgevaardigd door de regeering van Kanton, feitelijk heeft geïnspireerd. Bovendien is de formuleering van de boyoott niet duidelijk, daar men niet weet in hoeverre ook Ghineesche schepen die naar Hongkong varen onder de verbods bepaling vallen. Echter is het niet waarschijnlijk, dat men reeds binnen' enkele- dagen in Enge land zijn houding zal bepalen, éérst moet de geheel© toestand opgehelderd zijn. Daar echter de verdragsrechten van Engeland geschonden zijn, gelooft men te Londen niet, dat al de mogendheden, die ook de regeling der Ghineesche zaken hadden onderschreven, in de zaak moeten worden gekend. Een gedaahtenwisseling tusschen Londen, Washington en Tokio zal wel voldoende zijn. De Ver. Staten zullen hiertegen geen bezwaar kunnen maken, daar kort geleden toen de gene raais Li en Tsji om de oppermacht in Sjanghai streden, de Amerikaansche vlootroommandant had verklaard, dat hij zoo noodig, de vrije beweging van de Amerkiaanache scheepvaart zou waar borgen. De Daily Express verneemt uit Hong Kong, dat men zich daar in Britsche scheepvaartkringen steeds meer opwindt over de nalatigheid der Britsche regee- riug inzak© het boycott-bevel uit Kanton. Men eisebt dat met troepen en oorlogs schepen de regeering te Kanton zal wor den ten val gebracht. In particuliere kringen wordt overwo gen of het niet mogelijk zou zijn een tweeden „Jameeon-rald" te houden. Londen, 21 Augustus. Het officieele om- roepstation van de regeering van Queens- land- heeft de sensationeel© mpdedieeling verspreid, dat Engeland bezig is een nieuwen algetmeenen oorlog te veroorza ken. Het heet dat de oonservatleve regee ring ln Engeland besloten is, op eigen houtje in het Oosten op te treden. Het verdrag van Washington is door de om derteekenaare niet nageleefd, en door het optreden van Engeland zal dit ver drag worden tenietgedaan. Het is duidelijk zoo wordt verder betoogd dat de Britsche regeering vastbesloten is, naar de wapens te grijpen ter verdediging van de Britsche finan cieel© (belangen in het Oosten en dat tot dit doel alle oorlogsschepen en' troepen snel moeten worden gemobiliseerd. Er wordt verlangd dat de Britsche financieel© belangen zullen worden be schermd zonder-dat rekening wordt ge houden met de douane-oommissie. Blikbaar meent Groot Brlttannië sterk genoeg te zijn om zelf de regeling van de moellijikhëden ter hand te nemen. Dat zal echter de andere mogendheden ertoe dwingen eveneens partij te kiezen. Als gevolg van een en ander zullen waar schijnlijk Engeland, Frankrijk, Italië en eenige kleine mogendheden zich gesteld zien tegenover öhina, Rusland en mis schien ook DultsohlamdL zijn bij de ondeiteékenaars vertegenwoor- vrijdag heeft dr. Eckener, de comman dant van de Z. R. JU, in een feestrede naar aanleiding van het 25-jarige bestaan van de Zeppelinweirf te Friedrichshafen, dezen op roep krachtig ondersteund. Hij heeft er aan herinnerd, dat graaf Zeppelin eveneenB door een inzameling van het Duitsche volk in staat is gesteld om' de werf te bouwen, zoo dat de ZeppeMnwerf eigenlijk het eigendom is van het Duitsche volk, dat het thans zelf in de hand heeft of het nieuwe offers voor de werf willen brengen; dan wel of het wil toezien, hoe de onderneming langzaam weg kwijnt bij gebrek aan bedrij fska pitaa L Dr. Eckemer zedde er van overtuigd te zijn, dat het appèl aam het Duitsche voïk niet on verhoord zou blijven. C^Hbl."). Vliegongeluk. De bekende vlieger Raparlier overleden. De Pander-VHegtuigenlabriek heeft uit Dantzig het volgende telegram ont vangen: „Vliegtuig H N A O O tegen hoog spanningsleiding aangevlogen; Raparlier overleden." Raparlier, de bekende Belgische vlie ger, die reeds eenige jaren in ons land woonde, was Woensdag 10 Augustus met een kleiin vliegtuig vertrokken met be stemming naar Litiiauen en Rusland. Vermoedelijk heeft het ongeval bij de landing plaats gehad. OOOT-INDIE. De moord op den theeplanter D. Het verdere getuigenverhoor in de zaak D. vergrootte het bewijsmateriaal van de beschuldiging. De officier van justitie zelde in zijn re quisitoir rekening te willen houden met het brutale optreden van den vader je gens vrouw en kinderen en met het kam- pongmiiieu, waarin de kinderen leefden. Tegen de moeder en de zoons Chris en Willem werd achttien en tegen de dochter Agatha zes jaar gevangenisstraf geëischt. De verdediger pleitte clementie voor de eerste drie en vrijspraak voor Agatha. Opheffing gouvernementsinkoop bureau te New-York. Het ministerie van koloniën heeft het Gouveroementsinkoopbureau te New-York opgeheven, waardoor 80.000 wordt be spaard. Brand. Een nachtelijke brand op Pasar Tjiplak bij Batavia heeft vier kampongbiokken vernield, omvattende 250 huizen, waar onder steenen woningen. Vele bewoners werden in hun slaap door het vuur ver rast. Geruchten loopen, dat vier kinderen worden vermist. Een onderzoek en raming van d« schade zijn voorshands onmogelijk. De zaak-Doorman. De Raad van Justitie te Batavia is aan gevangen met de behandeling van de zaak-Doorman. De moeder en de zoon Chris ontkenden, de zoon Willem en de dochter Agatha bekenden het misdrijf van aanzetting tot moord. Er is geweldige belangstelling. Het verhoor brengt uit, dat het denkbeeld van den moord ver moedelijk is uitgegaan van de moeder, die jarenlang door haar man was mishan deld en boos was over het feit, dat Door ban een nieuwe vrouw had genomen. De tot levenslang veroordeelde koeli Arnat werd onder eede gehoord. Hij' legde zqer bezwarende getuigenissen af. Aga tha was hem als vrouw toegezegd, in dien Doorman werd vermoord. Amat haalde de moordenaars op uit Buitenzorg en wilde aanvankelijk eerst de belooning van 600 alvorens de moord zouworden gepleegd, imaar geloofde eindelijk de mededeeling, dat de moeder geld van de bank zou halen, zoodra Doorman was vermoord. Tijdens diens leven was gaan naar de 'bank onmogelijk. Een gemeenschappelijke nota van Japan »n Groot-Brlttannië f Tokio, 21 Aug. Een vertegenwoordiger van het departement van buitenlandsche zaken verklaarde, dat als de regeering van Kanton poogt het verbod van de Britsche en de Japansche scheepvaart ten uitvoer te leggen, Japan waarschijnlijk met Groots Britannië gemeenschappelijk een nota zal richten tot Kanton, met een afschrift er bij voor Peking. LUCHTVAART. Opwekking voor den Zeppelin-tocht naar de NoordpooL Morgen, Zondag, zal er een oproep wor den gepubliceerd om geld in te zamelen' voor den bouw van de nieuwe groote Zeppelin, die bestemd zou zijn voor Noordpool-explo ratie. Deze oproep zal onderteekend worden door 70 Duitsche organisaties. Alle lagen van het Duitsohe volk van uiterst rechts tot links, van den Bund der Landwirte tot de sociaal-democratische v&kyereenigingen, POST- EN TELEGRAAFKANTOOR. Het hoofd- en het bijkantoor der poste rijen zijn respectievelijk geopend op werk dagen van 's morgens 7.80 u. tot 's avonds 7.80 u. en van 's morgens 8 u. tot 's avonds 7.80 u. De telegraaf, gevestigd in het hoofdkantoor, tot 's avonds 9 uur. Des Zondags is bet hoofdkantoor open van 8 u. m. tot 9 u. m. en van 1 u. a. tot 2 u. a.; het bijkantoor is op Zon- en Feestdagen gefloten. De kantepruren zijn op werkdagen: a. Voor de frankeering, het debiet van post waarden en de aanneming en afgifte van aangeteekende stukken, dagelijks van 7.80 u. v.m.—7.80 n.m. en Zaterdags van 7.80 u. van.—d.— u. nm. De aanneming van aangeteekende stukken, waarvan geen expresse-bestelling wordt verlangi, heeft Zaterdags tot 8 u. n.m. plaats. b. Voor dan dienst der postwissels, qui- tantiën en rijksverzekeringbank yan 8.3U u. v.m.—8 u. ani. o. Voor den dienst der Rijkspostspaar bank van 9 u. v.m.7.30 u. n.m. Zater dags van 9.u. v.m.—-6 u. n.m. dL Voor den dienst der pakketpost van 7.80 u. v.m.7.30 u. n,m. Zaterdags van 7.80 u. v.m.6.n.m. De lichting der stadsbrlevenbussen heeft op werkdagen plaats des v.m. 8.15 u., 's namiddags 1A0 u..en 6.10 u., en 's avonds 9.80 u. Bovendien geschiedt op Maandag en daags na een feestdag eene lichting des v.m. te 8.80 u. De op het station ge plaatste brievenbus wordt 10 minuten voor het vertrek van iederen posttrein ge licht. De brievenbussen zijn respectievelijk geplaatst aam de Javastraat, Brakkeveld- weg, Stakmanbaasestraat, Binnenhaven, ZuidStr., Ankerpaxk, Buitenhaven, Kruis weg, Molenstraat, Koningstraat, Keizer straat, Piert Heinstraat, Lengestraat, Dijk- straat en Sohagenstraat.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5