GEMENGD NIEUWS AMST ERDAMSCHE BRIEVEN. Een geladen revolver. De Internationale Wielerkampioenschappen, louzie van over de Naardensche horretjes. Steeds sneller. Ja- We zfln toch al, ook in gewone tijden, „de stad der fietsen" (the city of the nuliion bicycles, zeggen onze Engelsche vrienden) en nergens ter wereld is het, eertijds bet- roemde, refreintje van „allemaal op de fiets" zoo toepasselijk als hier. Maar met het con gres van de U. O. I. (Union Oyciistes inter- mationales) en de internationale kampioens wedstrijden op de Stadioobaan waren we deze week dan toch wel' extra-begenadigd centrum in het Rijk van trapper en stuur stangZelfs menschen, die tot nu toe nooit blijk hadden gegeven van ook maar één woord te verstaan van de, in dit Rijk gebruikelijke taak spraken plotseling met het grootste gemak over „sprintera" en „stayers", over Jappen" en „een goede tweede", alsof het ging over het weer.... De Burgemeester ging in dezen Voor. Ter gelegenheid1 van de officieele ontvangst ten stadhuize van de U.O.I.-afgevaardigaen, aan het einde der vorige week hield hij een enthousiaste rede doorspekt met techni sche termen en een schat van gegevens uit de geschiedenis der wielersport, die de best- ingelichte sport-journalist-van-onder- vinding hem niet zou verbeterd hebben. Het deed hem buitengewoon veel genoegen, zoo begon hij zijn speech, namens het Gemeentebestuur de vertegenwoordigers der wieler-wereld te mogen ontvangen en dit wel om drie redenen (volgde een opsomming dezer redenen, waarop zijn vreugde en zijn genoegen steunden). Welk een verschil lende en uiteenloopende vreugden en ge noegens beleeft' een hoofdstedelijk burger vader toch! Komt er morgen een ander congres bijeen in onze veste van wielerwed- strij d-bestrjj dende veneenigingen *(ik zeg niet dat het gebeurt, maar zoo iets is, onder voorzitterschap van den bekenden E. van Dieren, arts, bijvoorbeeld, toch niet on denkbaar of uitgesloten!), dan worden de afgevaardigden natuurlijk weer met de zelfde vriendelijke gemoedelijkheid officieel ontvangen, en verwelkomt hij ze weer „met genoegen" en „vreugde" onder opgaaf van de dan weer geldende „redenen"! Burgemeesterschap en.... journalistiek liggen inderdaad niet ver van elkaar Maar dit terzijde. Blijven we een oogenblik bij het Stadion, dat dezer dagen het middel punt van de belangstelling van duizenden was. In zeker opzicht zou men de sport evenementen daar deze week vertoond kun nen beschouwen als een soort repetitie, als een voorproefje van de komende Olympi sche Spelen. Men kon nu, als het ware, een steekproef nemen op het organisatie-ver mogen, dat men er kan mobiliseeren, een vermogen, dat men in 1928 ongetwijfeld ten volle zal moeten uitbuiten wil men de Olympiade in goede banen houden en de min of meer chaotische toestanden, die den laatsten keer in Parijs heerschten, ontgaan. Deze steekproef nu heeft uitstekend vol daan: de regeling zat goed in elkaar, de ver schillende nummers verliepen vlot en de wijze waarop men voor de deelnemers ge zorgd had, wekte voldoening en lof. Alleen is wel gebleken, dat de doode materie, d. i. de baan zelf (die trouwens oorspronkelijk niet in ons sportpark gebouwd was, maar later werd „ingelegd"), alsook enkele tri bunes, noodig eenige correctie en verbete ring behoeven. Maar de hoofdzaak, de vertoonde sport zelf, zult ge vragen, hoe stond 't daar mee? Ik geloof niet ver beneden de waarheid te blijven als ik zeg, dat zelfs de meest ver slaafde wielersport-enthousiast ten dezen wel eenige teleurstelling ondervonden heeft Ten eerste is het al niet prettig als de twee Hollandsche favorieten onder de beroeps- rijders, de wereldkampioen-sprinter Piet Moeskops en de veel-gèliefde stayer Blek^ molen het min of meer smadelijk afleggen (wat dan vooral voor Blekemolen geldt, die er, na een korte inspanning, de brui aan gaf en „uit de baan" ging), maar dan ook, al voelt men nog zooveel voor „tdktiek": het minutenlang balanceerend stilstaan op de start-lijn, zóó lang dat er zelfs „official" aan te pas moet komen om een einde aan het spelletje te maken, beantwoordt moeilijk aan het sport-ideaal, dat, hoe ook verduis terd, toch altijd blijft: open, vrije meting van krachten, uithoudingsvermogen en. snelheid. En tegen dit alles woog de overwinning van den populalren (Amster- damschen amateur Jaap Mleijer maar ten deele op. Maar mogelijk brengt de finale as. Zon dag achter de „groote motoren" te verrijden, een finale, waarin ook de Hollander Snoek zich wist te plaatsen, dan nog meerdere ver goeding en een schoone apotheose. Was het dan, daar op de Stadion-baan. vanwege de tactische „spelletjes" niet altijd een „steeds-snelier", in de stad zelf bleef men dit moderne wachtwoord getrouw. Dit keer is het onze telefoon, die het tempo gaat versnellen. Van kleine oorzaken verwacht men hier groote gevolgen. Het schelsignaal bij het oproepen en bjj de „in geeprek"- waarschuwing gegeven bestaat, naar men weet, uit kort op elkaar volgende stooten. Men zal .nu (bjj één Centrale heeft men het ai ingevoerd) de pauzen tusschen de stooten een tikje korter maken. Proefnemingen hebben geleerd, dat het publiek op deze kleine versnelling aanstonds reageert en, als ware onbewust, dan ook vanzelf sneller en korter spreekt. En bjj de tienduizenden gesprekken, die bier per dag moeten ver werkt worden, beteeikent dit een belangrijke tijdwinst en een groote ontlasting der lijnen.... Ooi de post volgt het moderne wacht woord. Met het inrichten van hulppostkan- toortjee in groote winkels (het eerste van dien aard werd lil „Gerzon" ondergebracht en deze week ging er een in de „Bijenkorf" open) wil zij ons den tijd besparen, dde het ons mannen het „steeds sneller!" gestolen worden.... Want dat beteekent hier, dat.... bet geld steeds sneller je zak wordt uitge- kloptl Moeder de vrouw hoeft in dien ver volge maar even naar het postloketje in den winkel-zelf te stevenen en dringend te tele- grafeeren: „Zend telegrafisch zoo en zoo veel; zit hier vast; heb gekocht; laten me zonder betaling niet los". Steeds sneller, dat'geldt óók voor de pleizier-makende en potverterende massa en niet alleen voor den welgestelden één ling die zich in zijn snel-rijdende luxe- auto, na het diner, nog even naar Zand- voor of desnoods naar Sdheveningen laat rijden, teneinde daar zijn kleintje-koffie te nuttigen.Gelukkig! Voor wie niet ten eenemale van sociaal gevoel versto ken is, is hét een prettig gezicht te zien hoe tegenwoordig op vrije dagen steeds meer vrachtauto's, door middel van ban ken, stoelen en kisten worden omgevormd tot zéé wel bruikbare omnibussen waar in vroolijke gezelschappen, die botje bij botje de kosten bijeengaarden, naar bosch, hei en strand worden vervoerd. Een „aestetisch" gezicht is het dikwijls niet, toegegeven! En wat er aan klanken, aan „liederen", uit dergelijke motorische pleizierwagens opstijgt is voor muzikaal eenigszins verwende ooren nu ook niet al tijd over genietbaar.Maar zijn onze medemensohen er dan tenslotte alleen maar voor óns genot en heelemaal niet voor het hunne? Zou men sommige dwarskijkers wel eens, vragend, onder den neus willen duwen. - B. en W. van het Gooische stadje Naar- den nu hebben op deze vraag onlangs met een stompzinnig „Voor het onze" geant woordZij hadden zich blijkbaar over hun horretjes, 's Zondags, in hun netjes- geschrobde, doodelijk vervelende straatjes turend, of meer jaloerschelijk geërgcbd aan hun medemenschen, die op vrije da gen. ook nog wel eens iets anders en meer willen doen dan door de ramen turen en „vierkantjes loopen" (een zeker deel der Naardensche bevolking houdt inderdaad dit, van eeuwen-her stammende plaatselijk gebruik, waarbij enkele straten die tesa- men een vierkant vormen, worden afge drenteld, nog in stand). En zij maakten „dus" een politie-verordening waarbij het verboden wordt met vracht-auto's, inge richt voor personenvervoer door Naar- den's straten te rijden Men mag nóg zoo voor gemeentelijke autonomie zijn, dit gaat o.L toch a 1 te ver.... Amsterdam heeft, zou men zoo zeggen, op de hoofdstraat door Naarden heen, als zijnde een stuk van den ver bindingsweg met het Gooi toch ook nog wel eenig recht. En 't zou ons dan ook niet verwonderen ais het hoofdstedelijk gemeentebestuur een dezer dagen, naar aanleiding van deze kwestie, eens een hartig woordje ging spreken met de vroe de vaderen van het oude vesting-stadje. Bij welk gesprek Gedeputeerde Staten dan mogelijk nog wel een duit in het zakje zullen doen. Laat ons 't hopen! heen en, weer loopen naar de groote post kantoren kost. Ons? Of alleen de winkelende, vrouwelijke bevolking?.... We vreezen: alleen het laatste! En deze nieuwe Scst-maatregelen zullen dan ook wel alleen oor hen, le vrouwen, geapprecieerd wor den. Op dit terrein^ het terrein der japon nen, der mantels, der lapje# en hoeden kan Geheime handel ln gedistilleerd. Reeds maanden geleden had de Haar lemsehe recherche een belangrijke zaak in onderzoek tegen een bandelaar in. ge distilleerd te Haarlem. Betreffende deze zaak verneemt de N. R. Ct. thans de vol gende bijzonderheden. Bjj het onderzoek inzake geheime bran derijen was gebleken, dat een groot deel van het gemaakte gedistilleerd aan een der Haarlemeche handelaars was gele verd. Deze handelaar ontving ook groote partijen uit de Oostelijke grensstreken. Dit deed bedrog vermoeden. Als n.L Ne- derlandsche distillateurs aloohol naar het buitenland zenden, moeten zij wel eerst het volle accijns betalen, maar is de al cohol eenmaal de grens g<*passeerd, dan worden aan de verzenders alle accijns- gelden weer terugbetaald. Vermoed werd nu, dat dezelfde aloohol, als die pas in Duitschland was aangekomen, weer opge- heiraewijze naar Nederland werd gesmok keld. De smokkelaars hadden dan den vollen accijnsprljs verdiend. Bij het on derzoek bleek, dat de aloohol naar Óen handelaar te Haarlem werd verzonden, verpakt als amandelen, appelen en peren. Bij dit vervoer deden eenige tussohen- personen dienst, o. a. een pakjesdrager uit Amsterdam. Op het kantoor van den handelaar werd een inval gedaan. Het bleek, dat voor den geheimen handel een afzonder lijke (boekhouding was aangelegd, waarin de leveranciers onder valsche namen voorkwamen. Op deze manier werd ongeveer 27« ton te weinig belasting betaald. Het rijk heeft nu volgens de wet drie maal dat bedrag dus T/t ton te vorderen. - De bedoelde handelaar Is Inmiddels naar Duitschland vertrokken; rijn zaak ging in andere handen over. De belas tingautoriteiten hebben op tal van eigen dommen van 'hem beslag doen leggen. Verwacht wordt dat deze zaak binnen korten tijd voor de Haarlemsche recht bank zal worden 'behandeld Dinsdagmiddag gal te Gorinobem een vaandrig onderricht over 'de behandeling van de revolver aan voor de herhalings oefeningen onder de wapenen zijnde man schappen en bediende zich daarbij van een geladen browning. Bij die gelegenheid ging onverwacht een eohot af en drong door de tafel ln bet been van een der toehoorder#, die «Joh onmiddellijk onder geneeskundige be handeling moest stellen. Vreemd geval Poging om een dame te bedwelmen. „De Telegraaf' bevat het volgende sen- sarioneele verhaal: •In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft zich een geheimzinnig drama af gespeeld in perceel Lassussüraat 5 te Am sterdam. Omstreeks kwart voor drie werd daar ter plaatse de aandacht van een nacht waker getrokken door angstkreten van' een vrouw. Ook een) paar politieagenten hoor den dit en toen zij de Lassusstraat een korte dwarsstraat, die achter de Valerius- klMek de De Laaressestraat met de Vale- riusstraat verbindt inliepen, zagen ze voor perceel 6 een vrouw, die ten prooi was aan hevige zenuwoverspanning. In haar, in den aanvang onsamenhangend verhaal kwamen verschillende keeren de woorden: de dokter, voor. Uit hetgeen zij mededeelde kon worden afgeleid), dat een dokter plotseling op haar slaapkamer op de parterreverdieping verschenen was en getracht had haar te vergiftigen. Terwijl zij te bed lag, greep hij haar aan, stak zijn vin gers in haar mond om deze open te rukken en trachtte daarin den inhoud van een fleschje te gieten. Dit is hem slechts ge deeltelijk gelukt; het overgroote deel van den inhoud kwam op het kussen terecht Het slachtoffer worstelde hevig om aan den greep van haar aanrander te ontkomen en beet hem in dé vingers. 'De vrouw, die uit den mond' bloedde, werd; verbonden en daar zij nog steeds ten prooi was aan een ernstigen zenuwaanval, naar de Valeriuskliniek overgebracht Inmiddels was het onderzoek, dat van wege de politie van het bureau Overtoom werd ingesteld, in vollen gang. Er werden eenige getuigen gehoord, terwijl het huis, waarin de bewuste vrouw woonde, aan een nauwkeurig onderzoek werd onderworpen. Dit laatste leverde resultaat op: men vond namelijk in het slaapvertrek een leeg fleschje, dat een veraoovingsmiddel had bevat Bovendien werd daar aangetroffen een injectiespuitje, zooals medici plegen te gebruiken. Hieruit concludeert men, dat dte onderdeelen van den aanval eenigszins an ders waren dan het slachtoffer meent te hebben waargenomen.. Men vermoedt na- melijk, dat de aanrander het bedwelmende vocht met het spuitje uit het fleschje heeft gezogen en getracht moet hebben haar te injecteeren. De bloedende wonde nabij den mond schijnt dan ook tijdens de worsteling veroorzaakt te zijn door de scherpe naald van het spuitje.. Dit wat de eerste ontmoeting betreft. De tweede was de volgende: ongeveer halfdrie weid de wacht van een in aanbouw zijnd complex in de buurt door een jeugdig, ais heer gekleed persoon aangesproken. Deze vertelde, dat hij in perceel Lassusstraat 5 woonde, doch zijn sleutel vergeten had. Aan gezien hier niemand aanwezig was, en hij toch graag thuis wilde slapen, verzocht hij den waker hwm een ladder te willen mede- geven. Dit gebeurde en de onbekende zette deze tegen de bel-étage, schoof een raam open en klóm naar binnen Dit werd blijk baar niet gemerkt door de bewoonster, die zich op de geljjkstraatsche verdieping ter ruste had begeven. De dader is dus de trap afgegaan en heeft zich zoodoende toegang verschaft tot het slaapvertrek. Toen de vrouw zich verweerde en om hulp gilde, is de dader gevlucht. Echter met langs den weg, welken hij gekomen was, doch via de tuinen. Zoo schijnt vast te staan, eveneens uit getuigenverklaringen dat hij over eenige schuttingen is geklom men en aan de achterzijde een perceel van de De Lairessestraat moet zijn binnenge drongen. In zijn angst is hij door een slaap kamer, waarin zich een echtpaar te bed be vond, geloopen en kon zoo de straat be reiken. H:er is men het spoor bijster geraakt. Wie hij is, heeft men reeds uitgevonden. Het is een jeugdig medicus hier ter steden die zich vroeger reeds m een warnet van onaangenaamheden heeft gestoken, onaan genaamheden, welke tot op dit oogenblik althans, besloten werden met dit nachtelijk drama. Vast staat, dat de medicus, die gehuwd iau eenige keeren te voren met de vrouw ln aanraking is geweest en dat hij haar m het huis in de Lassusstraat een paar maal heeft bezocht. De dader voelde zich sterk tot de vrouw aangetrokken. HQ durfde blijkbaar niet zijn waren naam te noemen en gaf zich eenige keeren uit voor een collega, die in het Museumkwar tier woonde. Op zekeren avond begaf de 'iame zich naar den medicus, doch toen zij hem ontmoet had, bleek, dat het niet haar bezoeker was. Toen kwam ook aan het daglicht, dat de dader zich reeds eenige keeren voor een dokter in het Museumkwartier had uitge geven. Dit kon natuurlijk niet geheim bill een en ander vergewist te hebben, stelde den zonderlingen arts ter oore. Na zich van een en ander vergewist te hebben, c ende 7 ij een elsch tot echtscheiding in. Daar de dokter begreep, dat de dame in de Lassus straat in liet geval gemoeid zou worden' en als getuige zou moeten optreden, trachtte lij haar te-bewegen het land te verlaten. Dit weigerde zij. Van dat oogenblik af viel de man, die de aanleddende oorzaak tot al die narigheid was, haar eenige malen lastig. Zoo klom hij eens te voren over de schut ting om bij haar binnen te komen. Uit bet voorioopig onderzoek zou mede gebleken rijn, dat hjj getracht had haar door middel van een glas port te vergiftigen, althans te bedwelmen. De dame heeft den drank echter ter zHde gezet. Dat de Inhoud van het glas vergif zou bevatten ia evenwel nog niet ge bleken. Al deze vermoedenB worden inmiddels door de politie uitgeplozen en de feiten ge schift De dame heeft blijkbaar een voorgevoel van een naderend onheil gehad1. Ongeveer anderhalve week geleden verzocht ze een veiligheidsdienst, speciaal op haar huis te letten en schafte zich, ten einde bij gevaar op hulp te kunnen rekenen een alarmflult aan. 'Zij heeft de Valerfuskllmiek verlaten en vertoeft thans eldere. De dader ie voortvluchtig. Uit «eni dbor hem geteekend •ohrtgjn tot f p),„ gaan. De moord te Oosterbout Omtrent den nog onopgehelderd^ moord op mej. Wimelrnina Itosgoed ml Oosterhout, verneemt de »-HerU Ot. nog. Toen zij niet in Dongen verscheen, waar zt) volgens afspraak zou komen, terwijl zij des avonds weder bij haar eigen fami- lie zou terugkeeren, heeft haar 64-ja1^6 vader de politie gewaarschuwd, welke on- middeliijk een onderzoek Instelde en on der leiding van den heer Inspecteur net kanaal afdregde van den Bredaschen weg af tot aan de Rijensche brug. Echter zon der resultaat. In den loop van den middag ontving de politie het bericht, dat he meisje gezien was bij de z4?- Brinkhoef, alwaar zij in matige snelheid passeerde en de bewoners goedendag zei de. h« n was aan haar nog niets abnormaals te be speuren. Het eenige verdachte is dan ook. dat zij den weg volgde in plaats van het gebruikelijke rijwielpad langs het kanaal. De Brinkhoef namelijk is gelegen nabij Dorst. Het is-een groote omweg op de gebruikelijke route. Toen dit bericht be kend werd, heeft de politie een nauwgezet onderzoek ln geheel deze'streek ingesteld, wat tot Zaterdagavond zonder resultaat bleef. Toen echter vond haar 82-jarigie broer, die in gezelschap van haar zwager de z.g honderdbunder afzocht, een rijwiel, dat als het hare herkend werd. Men keerde toen terug naar Oosterhout en een nieuw onderzoek ving aan, waarbij de zoeken den pLm. een kwartier van de fiets op merkzaam werden op een sterke lucht van bedorven vleesch. Op den reuk afgaande, vonden zij in een uitholling van den bo dem het lijk van een vrouw, dat bedekt was met losgerukte heide in de nabijheid van het lichaam uit den grond gerukt en waarvan eenige deelen reeds ernstig door bederf geschonden waren. Het gelaat was geheel blauwzwart. Om haar hals bevond zich een gewone hennepstrik met een lus zijwaarts. Aan haar arm was een gouden polshorloge bevestigd, waarin niet te her kennen was, dat er eenige poging was ge daan om dit af te nemen. Het lichaam lag achterover, de armen langs het lijk, de hoed half afgevallen onder het hoofd. Het droeg een blauw mantelpak, lichtgrijze kousen en zwarte schoenen, alles zonder kreuken of vouwen, geheel gaaf en zuiver. Dr. Hulst uit Leiden verrichtte de sectie, nam eenige foto's en constateerde, dat er geen sprake was van geweld. Het lijk was, behoudens bederf, gaaf. Men moet dan ook aannemen, dat een andere wijze dan geweldpleging hier de oorzaak van de verstikking is geweest. Dè omstandigheden immers, waarin het lijk zich bevond sluiten roofmoord bruten, althans maken het onwaarschijnlijk. Het ledig vinden van haar taschje wordt als niet abnormaal beschouwd, daar dit wel meer. voorkwam en het meisje absoluut niet gecontroleerd, werd. Ook het afwezig zijn van een rijwielplaatje wordt verklaar baar, wanneer men weet, dat zij dikwijls zonder uitging en, had ze het bij haar, het dan slechts met een touwtje los aan het rijwiel bevestigde. Men wil aannemen, dat zij het op eenig punt van den langen weg verloren heeft. Immers, ware het gestolen, waarom nam dan de dader ook het pols bandhorloge niet mee, wat in zijn alge meen model niet zeer de aandacht zoude hebben getrokken. Ook is het onverklaarbaar dat mej. B. zich geheel zonder verzet zou hebben la ten ombrengen, terwijl, had zij wel verzet gepleegd, de doodstrijd van dit jonge lichaam, niet zou hebben nagelaten spo ren te maken. Zelfmoord heeft ook geen enkelen grond van bestaan, daar mej. B. voor zoover be kend, steeds wel stil, maar niet melancho liek was, iederen morgen ter kerke ging en rustig haar bezigheden verrichtte. Wanneer men nog weet, dat zij buiten haar familie in Dongen, waar zij sinds het vorig jaar niet geweest was, absoluut noch mannelijke noch vrouwelijke kennis sen had immers men zoude daar dan toch wellicht iets van gemerkt hebben dan kan men toch gelooven, dat een lief desdrama hier niet in de termen valt. Het onderzoek met politiehonden heeft niets uitgewezen. Weer een moord te Oosterhoot Donderdagavond hebben te Oosterhout twee mannen, resp. 68 en 60 jaar, ruzie gekregen. Een van hen heeft een mes .getrokken en den ander zoodanig gesto ken, dat deze aan de gevolgen is over leden. Nader vernemen wij dat de dader, de 50-jarige V., en de verslagene, zekere Mook, de een met een tent, de ander imet een kraam op de-kermis hadden ge staan. Donderdagavond om half 11 moet het tusschen 'beiden tengevolge van een oude familieveete tot een hevige woor denwisseling zijn gekomen en moet V. den ander zoodanig met een mes in de borst hebben gestoken, dat de'dood on middellijk is ingetreden. Er was nieimand bij tegenwoordig. Intusschen is V. in hechtenis genomen. Behalve J. van M., werden nog twee andere mannen gestoken. Een hunner de vermoedelijke moordenaar bekwam een vrij diepe snede over het hoofd, een vrij dieipe snede oevr 'het hoofd. In het geheel werden dus drie mannen het slachtoffer der woeste vechtpartij. Brutale graandlefstallen te Roterdam. Te Rotterdam stonden Donderdag voor de rechtbank terecht de 24-jarlge J. K en de 80-jarige P. S., beiden schipper, die in den nacht van 21 op 22 Mei J.l. uit een bij de Oude Plantage liggend lichter- schip een 14.860 K.G. tarwe, toebehoo- rend aan de firma G. Plange, te Dussel- dorp, zouden hebben gestolen. Beide beklaagden bekenden. Teramen met nog eenige kameraden, weren xe met het bootje van bekl. K. naar dè o,, i Plantage gevaren. De zegels werden ver broken en de luiken van den lichter opend. Met emmers hadden ze om de tarwe uit de ruimen in w bootje geschept. Hun kameraden hadn!? later de tarwe verkocht Aan wie en L i'1 veel wisten ze niet ÜOe" Het O. M. noemde de beklaagden roevers" ln de Rotterdaansche haven "Sj herinnerde voorts aan de geruchtmakén' de transito-diefstallen eveneens ln fa Rotterdamsche haven gepleegd, welk« Rotterdam allerminst een goeden naam MUmi b««ï4 Stoms* mïïfc» de rechtbank hiervoor destijds op. wilde hier cveneens een zware straf eischen, n.L tegen ieder 2 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. Rijzing van den bodem. De heer Naulty, een New Yorks aard kundige, voorspelt dat de natuur in den grooten Oceaan de Ver. Staten zal begif tigen met een flink stuk nieuw gèbieï De bodem in den omtrek van de Hawtdl. eilanden rijst langzaam en, volgens Naulty zal ons geslacht het nog beleven, dat daar een gebied zoo groot als Califor- nië uit het water zal oprijzen. Dat gebied, zoo voorspelt hij, zal gemakkelijk een bevolking van 26 miljoen zielen- kunnen heibergen. Een nieuw type rotor. Vólgens de Berlijnsche Boersenkurier heeft de Finsche ingenieur Siegfried J. Savenius een nieuw type rotor geconstru eerd, dat geen extra hulp meer 'behoeft om het effect van Magnus op te wekken. De nieuwe wiekrotor moet eenzelfde trekkracht hebben als een zeil van drie maal zijn oppervlak. Evenals bij den rotor van Flettner bestaat het lichaam van Sa venius' rotor uit een houten cylinder, imet dit onderscheid echter, dat deze cy linder overlangs in tweeën gedeeld ia en dat beide helften op een afstand van el kander geplaatst zijn, die overeenkomt met de helften van de doorsnede binnen werks. Hierdoor moet de nieuwe rotor een draaisnelheid krijgen, die overeen komt met tweemaal de windsterkte. Ben dlenenbeuL - Voor het kantongerecht te Zwolle heeft terecht gestaan H. J. B„ 45 jaar, voerman te Westenholte bij Zwolle. Bekl. werd aangehouden .door de marechaussee, toen hij bezig was zijn paard met een stuk hout te bewerken, omdat de wagen was blijven steken in mul zand. Bij onderzoek bleek het broodmagere, geheel onder voede dier onder het zadel twee groote open wonden te hebben. Wonden, die het dier aan den buik had, waren imet verioo- pen wagensmeer dichtgesmeerd. De kan tonrechter herinnerde er aan, dat deze bekl. betrekkelijk kort geleden veroor deeld is wegens verregaande verwaarloo- ring en mishandeling van zijn paarden. De dieren stonden tot hun 'buik in de mest en 'kregen eten nooh drinken. BekL staat bekend als de grootste en ergerlijk ste dierenbeul uit de heele streek. De ambtenaar van het O. M. vroeg 160 boete of 6 maanden hechtenis. De kanton rechter zal schriftelijk vonnis wijzen. De brandt astdiefstal te Haarlem. Een der daders van den brutalen brand- kastdiefstal bij de American Petroleum Company op het Phoenix-terrein is nog steeds voortvluchtig. Nadat hij des nachts aan de recherche wist te ontkomen, is hij den volgenden dag nog in een café te Haarlem gezien. Hij heeft daar een verhaal gedaan van zijn ontsnapping. Toen de rechercheurs hem en K. wil den arresteeren, liep hij op een koppel koeien in een weiland in de nabijheid toe, in de hoop dat die beesten door het leven dat hij maakte zenuwachtig zouden wor den. Deze toeleg gelukte, zoodat de recher cheurs die hem volgden, hem niet dadelijk achterna gingen. De vluchteling kon toen in het donker in een moddersloot sprin gen, waarin hij bleef staan, alleen met het hoofd boven water. De rechercheurs dach ten niet anders of de gezochte was over de sloot ontkomen en gaven de vervol ging op. Een verrassende „vangst". Een vijftienjarige jongen, die op de pier Weymouth, in Engeland, zijn hengel had uitgeworpen om een vischje te ver schalken, bemerkte, toen hij „beet" dacht te hebben, dat zijn hengel aan een zwaar der vischje vastzat dan waarop hfj gere kend had. Hij haalde zeer voorzichtig ln en toen zijn bult aan de oppervlakte ver scheen, bleek het dat hij oen geldkistje met een daaraan gebonden reticule aan den haak had geslagen. Bij: opening bleek net geldkistje stukken van een der oor- logsleeningen, chèques en schatkistbiljet ten ter waarde van honderden ponden sterling te bevatten. Het geheel bleek te behouren aan een daime Southampton. In lichtingen te Southampton ingewonnen, brachten aan het licht, dat het geldkistje en de reticule begin Juni werden gesto len. Het geldkistje bevond zich toenten- tijde in de reticute en bevatte toen ook nog 62 pond sterling aan bankbiljetten en een gouden broche, die de dieven er uit hebben gehaald, waarna zij het geldkistje in het water wierpen. Oplichting. Voor de Vacantiekamer der Rochtharffr te Maastricht stonden terecht de voormap lige directeur der begraafplaats en een bewaarder op die begraafplaats. Belden hadden zich te verantwoorden ter zake van oplichting van den 88-Jarlgen gepenaion neerden generaal Hanckar, wonende te 's-Grav lüiage. Het langdurige getuigenverhoor komt in het kort hierop neer. dat de generaal in September 1981 op het kerkhofeea ge sprek met beklaagden heeft gevoerd, om te vragen, het familie-graf van dan gene-

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6