lipton aanbieding. WESTSTRAAT 17. Eerste Blad. BUITENLAND. Dames-Kleedermaker, Nr. 6069 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1925 53ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: G. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Konh^Btraat'20 Itteftwn: BO en «J ENGELAND. Cantaux ia Londen. Londen, 28 Augustus. Oaillaux is te Londen aangekomen om overleg te ple gen met dhuxoMll inzake de schulden- quaestie. De Londensche avondbladen melden, dat Oaillaux thans beeft aangeboden, dat Frankrijk jaarlijks 10 millloen zal beta len,, terwijl Enigeland bij zijn eiscb van 20 millloen blijift, betgeen volgens de bladen een concessie beteekent, die lede ren, Britschen belastingbetaler 0 stuivers per jaar kost. De crisis in de Engelsche steenkool- nijverheid. Londen, 24 Aug. De leider van de mijn- verkers, Cook, heeft gisteren een rede gehouden, waarin hij zijn kaarten vrijwel openlijk liet zien. Oook zeide, dat men tot hem het verwijt had gericht dat hij den mjjnwerkersvakbond te gronde richt; en toch is het aantal leden van den bond in enkele maanden met 160.000 vermeer derd, hoewel er zoovele werkloozen zijn. Krijgen de leiders van de gematigde partijen hun zin dan zullen overal in de wereld de mijnwerkers het afleggen. In dien de arbeiders niet zelf strijden zullen de leiders maken, dat zij toch strijden. De internationale moet geleidelijk worden opgebouwd en geen enkele industrie heeft het recht individueele regelingen te tref fen, zonder daarbij overleg te plegen met andere industrieën. Wanneer de arbeiders voor zichzelf streden, net als de hertog van Northumberland strijdt voor zijn „royalties", dau zou alles beter zijn. De royalties van den hertog bedragen 80.000 per jaar. Volgend jaar Mei zullen wij de grootste crisis en den grootsten strijd hebben, die wij nog ooit gehad hebben. Wij zijn thans aan de voorbereiding, en als men mij bet geld verstrekt, zal ik levensmiddelen koopen, om te maken dat er geen honger geleden wordt door de strijders, als het tot een staking komt Ik wensch geen geweld, doch ik geloof, dat binnen twaalf maanden nieuwe ver kiezingen zullen plaats vinden, en dan zullen, terwijl een arbeiderskabinet terug keert, leger en vloot aan onzen kant zijn. De huidige regeering zou goed doen de trouw van leger en vloot niet zoo op de proef te stellen. Engeland en China. Tot dusver heeft het departement van nog voor. buit zaken geen antwoord uit Peking ontvangen op haar vragen over den aard en de beteekenis van den scheepvaart- boyoott te Kanton. Blijkbaar wil dere geering te Peking zich niet binden, en noch den booott voor haar verantwoor ding nemen, noch hem wraken. Verder te Peking aan te dringen acht de Daily Telegraph niet verstandig, daar dit de centrale Chineeache regeering zou kun nen bewegen zioh bij de rooden in Kan ton aan te sluiten. Het blad zou het 'beter vinden als Engeland een koopvaarder onder begeleiding van oorlogsschepen naar Kanton zond, waartegen noch de Ver. Staten, noch Japan bezwaar zouden maken. Ten slotte betreurt de D. T. dat Engeland zich in China tot dusver onzij dig heeft gehouden; het ware beter ge weest van meet aan Tsjang-tsolin te steu nen. Te Londen is bericht ontvangen tilt Hongkong, waaruit blijkt dat aldaar de handel totaal Is verlamd als gevolg van de boyoot-beweging In Kanton. FRANKRIJK. Weer een spoorwegongeluk. Parijs, 28 Aug. Tusschen Sens en Etigny heeft een botsing plaats gehad tusschen den om SAO uur 's avonds uit Parijs ver- trekkenden trein naar Aix-lesjBalns en Chamonix en den om 7.66 uur uit Parijs vertrekk enden trein naar Oette. Er zijn drie dooden en een twintigtal gewonden. Een nader bericht zegt, dat het onge luk te wijten is aan de nalatigheid van een wisselwachter, die den tweeden trein op veilig signaal liet doorrijden. De eerste was wel is waar reeds 20 minuten vroeger gepasseerd, maar werd in het station door een gebrek aan een rem opgehouden. Door den zwaren regen is het ongeluk bovendien nog verergerd. De machinist van den tweeden trein zag den stilstaan- den trein te laat en toen. hij ten slotte remde, gleed zijn trein nog een goede hon derd meter verder dan met droog weer het geval zou zijn geweest De aanrijding was niet meer te vermijden. Het Int Soc. Congres. Zaterdag is het Internationaal Socialis tisch Congres te Marseille geopend. De partijen van 24 tot de Tweede Internatio nale toegetreden landen nemen daaraan deel. Onder de gedelegeerden zijn vele bekende persoonlijkheden, die reeds een belangrijke rol in de wereldpolitiek heb ben gespeeld, o.a. Otto Bauer, vroeger kanselier van Oostenrijk, Tom 8haw, Henderson en Buxton, vroegere minis ters uit het kabinet-MacDonald, Scheide- mnnn en Hermann Mueller, de gewezen rijkskanselier, Rudolf Breitscheid, Oris- pien en Wals (Duitschland), De Brouckè- re (België), Karl Kautzky en de secreta ris-generaal der Tweede Internationale Frierich Adler. Het congres zal zich bovenal bezig hou den met de bestudeering van drie pro blemen: 1. de houding van de Internationale t. o. v. de koloniale kwestie; 2. de ontwapening ln Verband met den Volkenbond; 8. de verhouding van de Internationale tot de Communistische Internationale. De zittingen van het congres zuljpn tot den 27sten Augustus duren. Aanslag op den gouverneur van Martlnlque. Toen Rlchards, de gouverneur van Martlnlque, te Fort de Franoe aan boord •wilde gaan, werden er vier revolver schoten op hem gelost Hij is zwaar go- wond naar het ziekenhuis gebracht De dader moet volgens een bericht uit Fdrt de Franoe een zoon zijn van een lid der algemeene staten, dat bij de verkie zingsonlusten van 24 Mei den dood ge vonden heeft. Men heeft hom aangehou den bij den aanlegsteiger van de boot Hij was in 'het bezit van een revolver en moet ook reeds bekend hebben. Volgens de laatste berichten zou de toestand van den gouverneur bevredigend zijn, al behou den de geneesheeren zich hun oordeel ingezonden Mededeefflng. naar maat, van prima waterproof- gabardine, half gevoerd, solide bewerkt, mooie pasvorm, slechts f35.—. behalve de laatstgenoemde, die slechts 270 OELA. groot Is, omvat 600 800 OELA. goeden grond. Anto in de diepte gestort Een postauto uit Dusseldorf die door een reisgezelschap was gehuurd om er een tocht mee langs de Moezel te doen, is gistermiddag door het weigeren van de remmen door een borstwering heen in een diepte gestort Er zijn drie dooden, 8 tot 10 zwaar- en 10 lichtgekwetsten gevonden. De meesten zijn afkomstig uit Dusselr dort. De toestand van de zwaargewonden, o.w. ook de chauffeur, is zeer zorgelijk. LETLAND. Berlijn, 24 Augustus. Mederowiez de DUITSCHLAND. Opstootjes te Geteenklrchen. De afdeeling Gelsenkirchen van de Wehrwolf had Zondag in aansluiting aan een vaandeluitreiking een Deutsohen Tag georganiseerd, waarvan de belangstelling van de zijde der bevolking zeer groot was. De optocht, waaraan ongeveer 7000 per sonen deelnamen, werd systematisch door communistische afdeelingen gestoord. Bij de gevechten vielen van communistische zijde revolverschoten; zeven leden van 'de nationaal-socialisten werden, ten deele zwaar, gewond. De politie arresteerde on geveer 80 leden van den Roten Front- fimpferbund, op wie wapenen werden ge vonden. De rest van den dag verliep zon der stoornis. (Tri-) Een spoorwegstaking. De moeilijkheden in de binnenlandsche politiek in Engeland, schijnen nog ver meerderd te zullen worden door de kans »P een algemeene spoorwegstaking. De directies der spoorwegmaatschappijen verklaren, dat zij hun bedrijf zonder loonsverlaging niet meer kunnen voort zetten. De vakvereen!gingen daarentegen rijn van meeuing, dat een verlaging der loonen niet kan worden geaccepteerd. De kwestie zal weliswaar voor den Nationa- len Loonraad worden gebracht, doch deze heeft niet de macht, den partijen zijn be slissing op te dringen. Men ziet den strijd niet bezorgdheid tegemoet, daar de vakvereenlgingen der spoorwegarbeiders over een strijdfonds van 2.000.000 pd. st. beschikken. BELGIË. Onlusten in den Kongo. Een telegram uit Ellsabethville maakt gewag van pogingen van een horde van godsdienstwaanzinnige inlanders om niet geweld bekeeringen in de buurt van 8a- kania te maken. In één dorp zijn er 60 inlanders afgemaakt. Een patrouille in- landsohe politie, die afgezonden was om een onderzoek naar den opstand in te ■tellen, is met verliezen afgeslagen. De Belgische autoriteiten hebben troepen uit EUsabethville erheen gezonden. Th poldering aan de Dultsche kust In de Frt Zgt lezen wij interessante bijzonderheden over inpolderingswerken om de waddenkust van Sleeswijk-Hol- stein. Voor het voorbereidingswerk van de inpoldering in de booht bij Friedrichs- koog (district Sflderdithmarschen) is van staatswege 000,000 mark toegestaan en voor dergelijk werk in de Tümmlauer- booht (district Eiderstedt) 1.4 mliUoen mark. Men hoopt hier op den duur eerst tien jaar na de voltooiing van het voorbereidingswerk dat nu ondernomen wordt 4000 TT A nieuw land te krijgen. Het voorbereidingswerk 'bestaat in het in de hand werken en bevorderen van de natuurlijke aanslilb, totdat 'het wad hoog genoeg is geworden om ingedijkt te wor den. Dergelijke werken worden heel de kust langs ondernomen, vooral bij de monding van de Eider en in de breede •bocht voor Husuim. Hier liggen voor de kust de zjg. 'Halligen, eilanden of eiland- resten, die ook omgeven zijn door grond, die voor aanslib geschikt is. Vele Hallin- gen zijn reeds door dammen met het vaste land verbonden, die naar weers zijden dwarsdammen als vangdamimen uitstrekken om de door den vloed opge jaagde slikmassa's zeeplanten en dierlijke resten vast te houden. Rijp om te worden Ingedijkt zijn o.a.:bet Neufridsohe wad bij Brünsbuttelkoog, de Pohnhallikoog bij Nordstrand, de Sönke-Nlssen-Koog bij Bredstadt, de nieuwe Koog bij KlanxbQU aan de landzijde van den nieuwen spoor- dam Sylt- Vasteland. Elk vin deze kogen, minister van buitenlandsche zaken van Letland, Is gisteren bij een auto-ongeval om het leven gekomen. De minister had met zijn vrouw en kinderen een auto- uitstapje gemaakt Bij den terugkeer naaï Riga weid de minister, toen de auto te hard een heuvel afreed, eruit geslingerd. Bij het overbrengen naar Riga Is hij overleden zonder tot bewustzijn te zfln ge komen. Hij was nauwelijks 88 jaar oud. RUSLAND. Naar uit Moskou wordt gemeld, hebben malversaties op groote schaal plaatsgehad b|J het Mongoolsche legerbestuur. Met deze malversaties is een bedrag van meer dan een millioen roebel gemoeid. Een commissie is benoemd om een nader on derzoek in te stellen. Spionnage. Dezer dagen is een decreet gepubli ceerd, waarbij de maximum straf voor economische spionnage (het verstrekken van inlichtingen omtrent de huidige po sitie van genationaliseerde bedrijven aan de vroegere eigenaars) wordt gesteld op 3 jaar. Militaire spionnage wordt even eens gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 3 jaar tenzij de staat door het misdrijf „bijzondere schade" heeft ge leden, in welk geval de doodstraf zal wor den toegepast. Roovers. Naar de Berliner Lokal Anzelger uit Warschau verneemt, hebben bandieten in Wolhynië tusschen Sjitonië en Nowograd een auto met militairen en ambtenaren van de sowj et-republiek aangevallen. Tien passagiers van de auto zijn gedood en de overigen zwaar gewond. Allen wer den beroofd. Russische militairen hebben daarop jacht op de roovers gemaakt, die zioh in een dorp verscholen hadden. Dit dorp werd bestormd en in brand .gesto ken. Verscheidend bandieten zijn gevan- gen genomen. De eoncessles-Mannesmann. Het bericht, dat de gebroeders Mannes- roanm met een Engelsch-Amerikaansch concern onderhandelen over verkoop van hun mijnen en landerijen in het Rifge bied, wordt bevestigd. Volgens Dultsche bladen zijn de eerste inlichtingen aan gaande deze onderhandelingen door één indiscretie van de Fransche spionnage be kend geworden. De onderhandelingen zfln intusschen nog niet geëindigd, wat niet te verbazen is, gezien de beteekenis van het object Het Marokkaansch bezit der gebr. Mannesmann omvat meer dan 1600 concessies voor ijzer-, kopër-, zink- en zwavrimijnen en voorts landerijen, die uitgestrekter zijn dan het gebied van me- nigen Europeeschen staat. De waarde van het bezit wordt op ongeveer 260 millioen goudmark geschat De B. Z. am Mittag bevat nog de vol gende bijzonderheden: De zes gebroeders Mannesmann, wier naam in de geschiedenis der moderne techniek een zoo belangrijke rol heeft ge speeld, hadden in het begin van deze eeuw het plan opgevat ln Noord-Afrika een koloniaal rijk te stichten. Reinhard Mannesmann, de oudste der broeders, bracht op zijn huwelijksreis ook een be zoek aan Marokko. Reinhard Mannes mann, die erin geslaagd was ijzer te oe- menteeren, hetgeen van de grootste betee kenis was voor de fabricage van pantser- staal, zag onmiddellijk, dat er een groote toekomst in het Marokkaansche gebied schuilde. Op zijn eerste bezoek volgden verschillende andere reizen en weldra trokken heele scharen ingenieurs in op dracht van Mannesmann door Marokko. Alfred Mannesmann ondernam in Ma rokkaansche kleederdracht tochten naar de stammen, die voordien in onmin met de buitenwereld geleefd hadden en slaagde er spoedig in met deze stammen vriend schap te sluiten. In het noorden telde hij Raisoeli spoedig tot zijn vrienden en ook met den pretendent El Hiba te Tu- randot sloot hij vriendschap, welke duur de tot El Hiba op een oogenblik van geld gebrek Alfred en Reinhard Mannesmann gevangen lieten nemen om ln het bezit te komen van een hoog losgeld. De gebroe ders Mannesmann lieten zich echter door dergelijke voorvallen niet afschrikken. Modelboerderijen werden opgericht, vee en schapen gefokt, handelsondernemingen gesticht en mijnen ontgonnen. Twee der broers zijn gestorven ln Marokko. Rein hard Mannesmann overleed in Juli 1018 op zijn boerderij nabij Saffi aan de gevol gen van bloedvergiftiging en Otto Man nesmann werd het slachtoffer van den oorlog. Hij had na proclameering van deü heiligen oorlog met de hem trouw gebied ven Arabieren maanden lang strijd ge voerd tegen een Fransche overmacht- Door verraad kwam hij om het leven. Zijn getrouwe Arabieren verborgen zijn lijk, waarschuwden 8paansche vrienden der familie Mannesmann en beloofden ervoor te zullen zorgen, dat het lijk naar Europa gebracht zou worden. Over Spanje was dat onmogelijk, dus werd het lijk door Algiers, Tunis en Tri poli naai; de Egyptische grens gebracht. Daar namen Bedoeïnen het lijk in ont vangst om het ondanks de waakzaamheid der Engelschen aan het Buezkanaal aan de Turksch-Duitsche voorposten over te geven. Van de zes broers zijn er thans nog twee in leven, Karei en Alfred. Uitbreiding van de staking. Wellington (Nieuw-Zeeland), 24 Aug. De Britsohe zeelleden en stokers te Auck- land besloten morgen den arbeid neer te leggen. over Amerika naar Engeland vervoerd- In een 'buitengewonen ministerraad te MéHxmroe verklaarde de premier, dat de regeering niet zal dulden dat de leiders der staking het land rulneeren. Naar ver luidt, zullen zij uit het land worden gezet. CHINA. De Italiaansche consul-generaal te Kan ton heeft de Italiaansche legatie te Pe king er van op de hoogte gesteld, dat de Ahlfoeng „roode" vrijwilligers den Ita- liaanschen katholieken zendeling en pater Branchi hebben weggevoerd. Politieke moord. Te Havana is de hoofdredacteur van het blad El Dina, dat sinds «enigen tijd een heftige campagne tegen Machato, den president van Ouba, voerde, en daar voor verbonden was, door twee lieden, een blanke en een neger, toen hij uit zijn auto stapte, doodgeschoten. De Mand. Een telegram uit Name in Alaska meldt, dat de Maud, Amundsen's poolschip, na drie jaar afwezigheid met nog slechts zes man equipage aan boord daar is aange komen. De 6 mannen vertelden, dat gedurende het laatste deel van hun tocht de ijsberen zoo talrijk waren geweest, dat zfl voédsel op het ijs hadden moeten werpen om hen van boord te houden. Twee exemplaren, die des ondanks waren overgewipt, wer den doodgeschoten, maar met Slechts 6 man tegen heele kudden ijsberen hadden ze een paar angstige nachten doorge maakt- Een hittegolf. Gedurende de hittegolf, die de laatste weken over Gentraal-Rusland en St. Pe tersburg is gegaan, zijn, volgens de Rus sische bladen, talrijke gevallen van hondsdolheid voorgekomen. Te St. Pe tersburg en te Moskou zijn honderden personen, die door dolle honden waren gebeten, met het serum van Pasteur in geënt, over het algemeen met uitstekend resultaat. In de provincie zijn waarschijn lijk verschillende personen tengevolge van den beet van een dollen hond over leden. Manoeuvres. Uit Moskou wordt aan de Roel gemeld, dat het SOwjet-leger ln den loop van Sep tember groote manoeuvres zal houden, te gelijk aan de Estlandache en Litausche grens en aan <je Poolseh-Roemeensche grens. Alle wapens nemen aan deze oefe ningen deeL De buitenlandsche leden vaq het bestuur der communistische inter nationale zijn uitgenoodlgd om de ma noeuvres bij te wonen. MAROKKO. Volgens berichten uit Madrid en uit Tandzjer heeft de aanval van de Rlf-Ka- bylen op Alhuoemas acht uren geduurd. De Spaansche verliezen zijn niet groot, maar overste Monasterio, de bevelhebber van het eiland, is gedood. Er zijn Spaan sche oorlogsschepen naar het eiland ver trokken. PALESTINA. De Wahableten vallen Medina aan. Een telegram uit Jeruzalem aan de Engelsche avondbladen meldt, dat de Wahabieten Vrijdag onverwachts zijn overgegaan tot den aanval op Medina, dat onder krachtig artillerievuur genomen werd. De koepel van de groote moskee is getroffen en vernield, terwijl een andere moskee in brand vloog en volkomen afge brand Is. De bevolking is gedeeltelijk ge vlucht in de richting van Mekka. EGYPTE. De moord op dien Slrdar. De veroordeelden terechtgesteld. Kaïro, 28 Aug. De moordenaars van den Sirdar zijn hedenmorgen terechtge steld. De koning heeft het doodvonnis over Abd-el-Fattah Ennyat ln levenslan gen dwangarbeid gewijzigd, daar zijn be kentenis in staat heeft gesteld de moor denaars voor het gerecht te brengen. De zeven executies hadden met tus- sohenruimten van 40 minuten plaats. De veroordeelden toonden groote kalmte, 'behalve dr. Mansoer, die op het schavot worstelde en schreeuwde. VEREENIGDE STATEN. De ketehmtploffing te Newport Uit New York wordt gemeld, dat vol gens de jongste berichten het aantal slachtoffers van de ketelontploffing aan boord van de pleizierboot voor Newport gestegen is tot 66 dooden. Van de hon derd gewonden zijn nog 27 in het zieken huis. Drie hunner verkeeren in levens gevaar. AU8TRALIE. De zeelledenstaking. Londen, 24 Augustus. Terwijl de zeelie denstaking te Londen verloopt, breidt die ln Australië zioh voortdurend uit. Te Sydney zijn 10 groote Australische sche pen en een schip van Zuid-Afrikaansche regeering stilgelegd. Een deel van de mail wordt met niet-Australische schepen LUCHTVAART. De vlieger Pinedo is te Antimonon, in de provincie Tayobos, op het eiland Lu- zon (Filippijnen) aangekomen. Hij; wacht daar op gunstig weer om zijn tocht voort te zetten. Vliegen ln Engeland. De Times publiceert het jaarrapport vap den directeur van het civiele vÜeg- wezen ln Groot-Britannië. Er blijkt uit, dat ln het Jaar. eindigend Maart 1025, 17886 passagiers zijn vervoerd. Dat is over de 8000 meer dan in het vooraf gaande jaar. Het percentage der toene ming van de passagiers in Engelsche vliegtuigen, was minder dan het percen tage van toeneming over het geheele aan tal. Daarentegen waren de diensten der Fransohen en Nederlanders zeer vooruit gegaan. Nlederlandsche vliegtuigen ver voerden 1880 passagiers, tegen 091 in het voorafgaande Jaar. Echter waren de vrachtvervoeren der Engelsche luchtlij nen vooruitgegaan, die der buitenland sche vliegtuigen achteruitgegaan. Vliegongelukken. Vrijdag is, naar uit Beiroet gemeld wordt, een militair vliegtuig, dat de post van Soeëida ging imitrailleeren, boven de citadel in brand gevlogen. Beide vlie gers zfln verbrand. Een particulier vliegtuig van den heer Leslie Hamilton, met nog een dame aan boord, Is gistermiddag omstreeks 2 uur te Lynne opgestegen met bestemming Parijs en daar niet aangekomen. De kust wacht te Gris Nez heeft het vliegtuig, dat gemerkt was G E B D K, nog boven het Kanaal gerapporteerd, vliegende in Z.O. richting, maar daarna ls elk spoor verdwenen. Te £&aaken htf Berlijn is gisteren een vliegtuig neergestort en ln brand ge raakt. De bestuurder is ln de vlammen omgekomen. Een noodlanding. Het met 12 personen bemande passa giersvliegtuig StockholmAmsterdam heeft een noodlanding te Süd-Edewech- termoor (nabij Leer) gemaakt, waarbij het vliegtuig meer dan een meter diep in het veen wegzakte. De passagiers (Engel schen, Nederlanders en eenige per sonen uit Zweden) vertrokken verder per trein. Het vliegtuig is, na gedemonteerd te zijn, per trein vervoerd. De Mnyter en de Gordon Bennettbeker. Het bestuur van de Belgische Lucht- vaartvereeniging heeft de Muyter ge schrapt als lid van de sportcom missie naar aanleiding van de kwestie, die ge rezen is over den uitslag van den wedstrijd om den Gordon Bennettbeker. Men herinnert zich, dat de Muyter door valsche verklaringen getracht heeft, zijn landgenoot Veenstra de zege af handig te maken, wat echter niet gelukt is. De Muyter had de laatste jaren steeds de coupe gewonnen. Ingezonden Mededeellng. Geestelijke en lichamelijke kracht vol gen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver sohaft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flaoon van vijftig varsuikerde pillen 0.06; in apotheken en drogistsaken. COURANT Licht op voor Auto's on Fietsen: Dingdag 26 Aug8.82 uur Woensdag 26 8 29 REGENMANTEL J.J.H.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1