GEMENGD NIEUWS UIT DU FKRR Het Intorlmant aan Marine. „Merln" echryft In het HbL: Wat tot dusverre uit verschillende uit latingen bekend 1b geworden, duldt er wel op; dot stappen gedaan rullen worden om de' maritieme verdediging van Nederland en ven Indië geheel van elkaar te schel den, zoodat de Staatsmarine haar lang- sten ttjd gehad heeft en deze in een af zonderlijk Nederlandsch en Indisch ge deelte uiteen zal vallen. De imperiale be langen raken daardoor op den achter grond, aan de mogelijkheid van een be vredigende oplossing van het personeels vraagstuk der Indische vloot twijfelt de Regeeering niet meer en we zullen dus een richting uitgaan, waarvan een groot gedeelte der Marine de verwezenlijking nog niet mogelijk achtte. Juich ik die beslissing ten zeerste toe, tegenover de wijze waarop de uitvoering zal geschieden, sta ik wel eenigszlns an dera Het beheer van het departement van Marine is thans opgedragen aan een mi nister ad interim, omtrent wiens mari tieme inzichten we nog weinig anders we ten dan wat In het avondblad van 12 Augustus over het nieuwe militaire be wind gezegd ia De taak der Marine hier te lande zal als van ondergeschikten aard onderge bracht worden onder het departement van landsverdediging, een belangrijke Inkrim ping der Marine in Nederland en een concentratie daarvan zal er uit moeten volgen en van de thans bestaande etablis sementen te Helder, Amsterdam, Leiden, Qorinchem, Rotterdam Hellevoetsluis eq Vlissingen zullen er zeer zeker verschei dene kunnen worden opgeheven; een zeer krachtige bezuiniging zal moeten worden doorgevoerd en als men nu bedenkt dat het vorige kabinet een afzonderlijke Mi nister van Marine noodig achtte om tot bezuiniging te kunnen komen, dan klinkt het toch wel eigenaardig, dat men de zoo veel ingrijpender hervormingen der eerst volgende jaren aan een interim minister wil overlaten, die van hert geheele marine- bedrijf betrekkelijk weinig kan weten en door zijn taak aan oorlog ook weinig ge legenheid zal hebben zich daaraan te wij den. Ben logisch/ gevolg daarvah is, dat de Minister voor alle belangrijke beslis singen op zijn adviseurs aan het Depar tement blijft aangewezen. Ten aanzien der Indische marine Btaat de zaak anders. Wat hier te lande ver minderd en ingekrompen dan wel afge schaft wordt, zal in IndiS in nog grootere mate moeten worden uitgebreid en opge bouwd en al zal zulks onder het beheer van den Minister van Koloniën geschie den, vooralsnog zullen er in Indië zelf nog een oorlogsvaartuigen van belang rijke afmeting gebouwd kunnen worden. Dat zal öf hier te lande öf in het buiten land moeten geschieden en een bepaalde organisatie zal weer noodig zijn om een "goed en doelmatig beheer van dat mate rieel te verzekeren. De grootste moeilijkheden zullen op het terrein van het personeel vallen. Het Overcompleet dat hier te lande zal komen ten gevolge van de splitsing van het per soneel zal hoe eerder hoe beter moeten verdwijnen en waar Indië voorloopig nog oen belangrijk contingent Buropeesch per soneel zal noodig hebben, te grooter als daar te lande ook de verschillende tech nische opleidingen georganiseerd zullen worden, waarvoor Indië thans nog geheel op Nederland is aangewezen, zullen goede grondslagen gelegd moeten worden om dat Buropeesch personeel ook blijvend aun de Indische Marine te binden. Wat de officieren betreft zal zulks geen moei lijkheden opleveren, omdat deze over het algemeen liever in Indië dienen dan hier ie lande, maar juist voor de onderofficie ren en manschappen zullen tal van maat regelen genomen moeten worden om voor ben het verblijf met hunne gezinnen in de tropen aanlokkelijk te maken. Men zal er wedlicht toe moeten overgaan te Soerabaya of elders goed ingerichte tuindorpen te bouwen, waar zij zich met hunin'*gezin uen kunnen vestigen, men zal goede ver- lofsvoorwaarden voor het geheele Euro- peesche personeel moeten «tellen enz. Hierbij zal door middel van het georgani seerd overleg en vla de Marine-bonden veel goeds bereikt kunnen worden, maar ten slotte zal in de bestaansvoorwaarden van het personeeJ In Indië en bij het op komen voor de belangen van het perso neel der Koninklijke Marine de Minister van Marine toch een belangrijke stem hebben. Hier zal zulks dan den intertmai- i M bewindsman zijn opgedragen, die het Marine-personeel in het geheel niet kent eau di< mat de toestanden in' Indië waar hij nimmer toefde nog minder bekend is. Zy zullen dus alle groote veranderingen die zich in de nu aangebroken Regee- ringsperiode voor de Marine zullen vol trekken moeten geschieden door een mi nister ad interim, die vreemd staat tegen over het geheele Marinebedrijf en met allen eerbied voor de groote capaciteiten va« den tegenwoordlgen bewindsman toch onmegeiyk een op ervaring gegrond eigen oordeel kan hebben; in alles zal hij afhankelijk biyven van de meeningen zij ner onmiddellijke adviseurs. Naur thans verluidt is het de bedoeling op de aj. begrooting gelden aan te vra gen voor een directeur-generaal, die den Minister van Marine ad Interim als voor naamste adviseur ter zijde zal staan en mUne inlichtingen bevestigen, dat de te genwoordige directeur der hoogere Ma rine-krijgsschool daarvoor zal worden voorgedrugen! Zulks zou de uitwerking van het ltegeeringsprogTam voor de Mn- riui' zeker niet eenvoudiger maken, want ln de Marine zijn de inziohten van den krijgschool-dlrecteur wel zoo bekend, dat li ij zich altijd als een warm voorstander van iiel behoud der StaaUmuriue heeft doen kennen en can beslist tczT^tsud-OT is van de splitsing der Marine en deze een bepaalde fout acht 008T-DJT)IEL Brand te Batavia. De schade,' door den brand te Batavia aangericht bedraagt 250.000. De oorzaak ls vermoedelijk aan kwaadwilligheid toe te schrijven. Ptaktng te Bemarang. Lloyds seint dat de toestand te Sema- rang ernstiger is. De haven zal gesloten worden en de schepen zullen ln andere havens op Java worden gelost Het plan-Deterdlng. De jongelui, die Ingevolge het plan De- terding een studiereis docw Indië maken, bezoeken Batavia, Buitenzorg, Bandoeng, Djokja, Klaten, Solo, Soerabaja, den Oost hoek en Balippapan, Voor het bezoek aan Batavia staan op het programma de haven, het droogdok, de installatie van de Paketvaart, het museum, de koloniale bi bliotheek, de 8. T. O. V. I. A., de Volks raad, het archief, het stadhuis en ver schillende kantoren van groote maat schappijen. Naweeën van Semarangsche prauwen veerstaking. De vloot van het prauwenveer te Se- marang is ten gevolg© van onoordeelkun dige behandeling door ongeschoold tijde- ïyk personeel dermate beschadigd, dat de directie in overleg met de groote suiker af schepere besloot, de prauwen voorloo pig op te leggen voor reparatie, welke noodig is, daar de groote suikerversche pingen in Sept. te verwachten zijn. De ter reed© liggen schepen zullen worden afgeholpen. Daarna worden geen vracht schepen meer geholpen. Het vervoer van passagiers en post gaat door. De poging tot moord te Amsterdam. Over de vermoedelijke poging tot moord in de Lassusstaat te Amsterdam verneemt de TeL nog: Bij nader onderzoek van het restant van het bedwelmingsmiddel is gebleken, dat dit van 'betrekkelijk lichten aard was. Het schijnt een middel te zijn, dat by operaties aangewend wordt alvorens een zwaarder verdoovingsmiddel den patiënt wordt toegediend. Met dat al ligt de be doeling van den medicus in het duister, want indien hij de vrouw uit den weg wilde ruimen, waarom paste hij dan niet" een ander middel toe? Het onderzoek heeft nog iets eigen aardigs uitgewezen. En dat is, dat de dok ter de bewuste dame te middernacht even eens een 'bezoek heeft gebracht. Toen hebben zy samen zitten praten en heeft hij haar, naar we reeds meldden, een glas port ingeschonken. Daar de vrouw hem niet vertrouwde, dronk zy het glas niet op, maar zette het weg. Ook zyn de verdere handelingen van den dader «enigszins nader 'gepreciseerd. Hij vluchtte te kwart voor drie het per ceel Laasusstraat 5 uit met achterlating van zyn colbertjas. In zijn hemdsmouwen is hy over de schuttingen geklommen. Aan een achterraam van een der huizen in de De Lairessestraat klopte hy aan. De bewoner, die imet zyn eohtgenoote sliep, werd wakker en vroeg door de hor, die in het raam stond, wat de nachteUjke be zoeker wenschte. Deze verklaarde toen, dat hy twist met zijn vrouw had gehad en over de tuinschuttingen gevlucht was, daar ze hem bedreigde. De bewoner van de De Lairessestraat liet hem door en de dader vloog weg door de voordeur. Vervolgens begaf hy zich naar een garage en huurde een auto. Doch het toe val wilde, dat deze wagen spoedig een aanrijding kreeg en defect geraakte. De medicus kocht toen van den chauffeur voor een goeden prijs z'n chauffeurspak en pet en was spoedig In de duisternis verdwenen. Men heeft zyn spoor dien ge- heelen dag vrijwel kunnen volgen. Zoo bracht hy den nacht, volgende op dien van het drama, door ln een logement op de Martelaarsgracht. Op last van den commissaris van het bureau Overtoom, den boer Dijkstra, heeft inen ter plaatse gedregd, doch er werd niets gevonden. Fen knaapje door den trein verpletterd. Zondagmiddag is door den trein van 1.30 te Zandvoort 'n 7-jarig knaapje overreden naby den overweg van het spoor aan den Kostverloren Straatweg. De afsluitboo- men waren neergelaten. Personen, die voor de hoornen stonden te wachten, heb l>en niets van den knaap gezien. Vermoed wordt, dat hy onder de prikkeldraadver sperring van de spoorbaan Is doorgeloo- pen en nog de rails heeft willen overste ken. Daar de woning van zyn ouders in de onmiddellijke nabijheid van den over weg staat, is de knaap imissohien wat al te ovenmoedig geweest. De machinist, die het plotseling gevaar zag, zette dadeiyk alle remmen aan. Zoo sterk werd geremd, dat later de remmen eerst losgezet moes ten worden. Nog hadden de omstanders, hoewel verschrikt door het snerpend ge luid der aangezette remmen geen idee van wat er gebeurd was, voordat <le ma chinist hét verminkte ltjkjo van den Jongen G. tussohen de raideren der ma chine uithaalde. Het kind was geheel ver pletterd. Ben nader onderzoek wordt Ingesteld. Ben politieagent te Russuitn wilde op <len Hulzerweg Hldntir «en wielrijder zon der licht aanhouden. Deze reed echter door en werd eerst na een jacht tot stil stand gebracht. Toen bleek, dat de fiets niet van een belastingplaatje voorzien was en toen die in beslag genomen werd, volgde beleediging van den agent, waar door het aantal verbalen tot vier steeg. Dit was nog niet genoeg, want later op den Avond werd de overtreder gesnapt, toen hy 'bezig was zijn in beslag genomen fiets op het bureau weg te halen. 't Eind van 1 lied was opsluiting in een oeL Ben drama op de Veluwe. Te Kootwyk, het mooie Veluwsche plaatsje, heeft zich in den nacht van Vrij dag op Zaterdag een afaohuweiyk drama afgeapeeld. Het was over eenen, toen in een schuur met rogge, in de onmiddel- Ujke nabyheid van een paar hooge rogge- mijten, brand werd ontdekt. Een aantal boeren kwam toeloopen, maar al spoedig bleek, dat er van redden geen sprake kon sqn; de rijke oogst was verloren. En onmiddeliyk werd or geroepen: „'t Hilleltje brandt ook". Het was zoohet bekende aardige pension, een vroegere boerderij, met stroo gedekt, brandde even eens. Gelukkig had een der pensiongasten den brand tijdig bemerkt; zq wekte vlug de anderen en ook de pensionhoudster en ha&r zuster. Benige kleeren en andere goederen moesten worden achtergelaten, maar de bewoners konden ongedeerd het pension verlaten. »'t Hilletje zelf was spoedig één vuurgloed en brandde tot den grond too af; sleehts een deel der meubelen werd gered. Wind was er ge lukkig weinig; wel vlogen er heel wat vonken over een paar boerderijen, maar de daken daarvan werden goed nat ge houden, zoodat de braad geen verdere uitbreiding kreeg. De dépendance van het pension had van het vuur niets te Ujden en was een welkome toevlucht voor de vluohtelingen. Maar brand op twee plaatsen tegeiyk en zóó, dat niet de eene brand den ande ren kon hebben aangestoken? Dat deed aan brandstichting denken. Daarby was een jonge Duitscher, die by de exploitatie in dienst was, verdwenen. Was er ver band? Spoedig kwam men tot de overtuiging, dat dit wel het geval moest zijn, want van den spoorweg kwam hot bericht, dat het Ujk van den 18-jarigen jongen tus- schen Kootwyk en Stroe op de spoorbaan was gsvondenbUjkbaar had de onge lukkige zyn euveldaad niet willen over leven en had hy een einde aan zyn leven gemaakt. Den vorigen avond had hy ver schil van meening gehad met zyne werk geefster en in kwaadheid gezegd, dat hy den volgenden dag wegging. Maar niets deed zulk een wanhoopsdaad vermoeden. Verduistering. Door de politie te Velaen is gearres teerd een kantoorbediende van de Ver. Kon. Ned. Papierfabrieken te Velsen, verdacht van verduistering. Het totaal van het verduisterde bedrag is ruim 20,000. De verduisteringen moeten gedurende drie jaar gepleegd zyn. D. was reeds 22 jaar aan de fabriek werkzaam en als jongen van 14 jaar daar gekomen. Reeds verleden jaar wilde hij geen vacantie ne men en ook nu weer wilde hij dit niet, maar thans dwong men hem er toe. In die vacantie is de fraude uitgekomen. D. bekende en zeide ongelukkig gespe culeerd te hebben. Hij genoot een goed salaris en had geen kinderen. Zaterdagmiddag is D. uit Haarlem naar Velsen overgebracht voor verder onder zoek. Het parket uil Haarlem, vergezeld van rechercheurs uit IJmuiden, was over gekomen. Ten huize van D. en ook ten huize van diens schoonvader zyn huis zoekingen gedaan. Gedood door electrischen stroom. Vrijdagmiddag was, naar de „Limb. Koerier" meldt, in een ln aanbouw zynd huis te Heerlen de schrijnwerker J. Leuf- kens bezig met het plaatsen van een trap. Daarby had hy het ongeluk in aan raking te komen met een uit den muur hangenden draad, noodig voor het be vestigen van een schakelaar. De ongeluk kige kreeg de stroomlading van 220 volt luist aan den halsslagader en was oogen- blikkeiyk dood. Insluiping in een kerk. Te Rysbergen is Donderdagavond te 8 uur ongeveer, toen de kerk nog open stond, een drietal individuen ingeslopen in de R.-K. kerk, waar zy enkele offer blokken opereerden en van hun inhoud ontdeden. Ongemerkt hadden zij het kerkgebouw ook weer verlaten. Toen even daarna de koster in de kerk kwam, ontdekte hy wat met de offerbus- sen was geschied en gaf daarvan onmid deliyk kennis aan de politie, die onver - wyid op onderzoek uittrok. Hierby kwam men te weten, dat een drietal vreemdelingen, na de kerk be zocht te hebben, met een met fruit bela den handwagen het dorp waren uitge reden in de richting van Btten. even buiten de plaats brachten zy nog t>ezoek aan een huis, waar op dat ©ogen blik alleen een der kinderen thuis was, om te drinken. By hun vertrek namen zij echter den aangeboden melkkan m^e op hun weg. Zoodra de vrouw des huizes thuiskwam verwittigde het kind haar wat er met de melkkan gebeurd was en ook hiervan werd direct kennis gegeven aan de politie, waardoor deze het spoor van de vreemde en indringerige gasten leerde kennen. (De politie zette nn in die richting haar onderzoek voort en vond bet was ech ter nu reeds 10 uur geworden aan den wég naar Btten het drietal verscholen achter een houtstapel, waar zfy zich zoo genaamd ter ruste wilden begeven. In de nabyhetd stond ook de wagen met fruit en onder het fruit trof de politie verschil lende lrnbrekerswerktulgen aan, aoodart vermoed mag worden, dat het plan oen te gaan rusten niet bijster vast stond. Het trio werd nu aangehouden en de wagen met de geheele lading werd in be slag genomen, waarna den volgenden morgen de drie Indringers naar Breda werden getransporteerd. (Tijd). Ben FTnsehe bark gewmfcen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft op de Noordzee, 200 mijlen van IJmuiden, een ernstige aanvaring plaats gehad tusschen den stoomtreller „Ohris- tine Oatherine Tom. 13" van de Vlssoherij My. Anete en de Pinsóhe driemastbark „Tjerlmai", uit Marlehammen, waardoor de laatste aan stuurboord midscheeps werd geraakt en binnen 10 minuten zonk. De bemanning had zich in dé sloep be geven en wilde zich van het zinkende schip verwijderen, wat evenwel niet mo gelijk was door de zuiging, waardoor ton slotte de 'boot omsloeg en allen te water geraakten. I)e Yin. 18 had inmiddels een boot uitgezet en wist de 12 schipbreuke lingen op te pikken, 'benevens het lijk van den kapitein, die döor een vallende ra was getroffen en gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam de „Ohristina Oatharina" te IJmui den binnen met de 12 geredden van de „Tyerimai" aan boord, benevens het lijk van dén kapitein. De „Christina Catha- rina" kreeg een ingedrukton boeg. Na aankomst te IJmuiden werden de Finsohe zeelieden in het Koning Willems- huis ondergebracht, terwijl het Ujk van den gezagvoerder naar d© Algameene Be graafplaats werd overgebracht De „Tjerimai*1 was in ballast op reis van Londen naar M ari ©hammen, waar het schip thuis hoorde. Het was oorspron kelijk een HoHandéch schip, een Oost- Indië-vaarder, in 1888 te Amsterdam ge bouwd op de scheepswerf van den heer F. J. Meuradng. Het was 1012 register ton groot De schepelingen hebben by deze ramp alles verloren. (TeL) Ben mijnschacht ingestort Zondag stortte de nieuwe schacht op de Dominiale mijnen te Heerlen, waarmede men al ver gevorderd was, ten gevolge van het drijfzand in. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Naar ver luidt zitten voor 20 a 80.000 gulden ma chinerieën onder het zand. (Tri.) Niets buitensteken! Een meisje, dat in een van de tramrij tuigen varf de EJ3.M. zat werd gisteren ten gevolge van het schommelen van den wagen onweL Daar zij wilde overgeven hield ze het hoofd een eind buiten het raampje. Naby Sloterdyk stiet dit li chaamsdeel tegen een trampaal, waar door ze bewusteloos terugvieL In ernsti- gen toestand werd ze naar het Binnen gasthuis vervoerd; er werd hersenschud ding geconstateerd. Auto's te water. Gister-voormiddag is in de Delftschha- vensche Schie. onder de gemeente Over- schie, een zolderschuit, welke op sleep touw was van een motorschuit van de fir ma Silvius te Den Haag en welke geladen was met 14 Studebaker-aufo's, die van Rotterdam naar Den Haag moesten wor den vervoerd, gekanteld. 10 auto's die in kratten waren geborgen, geraakten te wa ter. De scheepvaart ondervindt geen hin der van het ongevaL De auto's liggen ta- meiyk dicht by den waL Een bok van de Rotterdamsche Havendienst zal de te wa ter geraakte auto's weer op het droge brengen. Ben huls binnengereden. Een tractor, waarmede cement werd vervoerd, is te Londen een huis komen binnenrijden. Het onderste deel van de voorgevel viel in de kamer en sloeg alles kort en klein. Toevallig waren er, wat byna nooit gebeurde, geen mensohen in. Er was alleen in de keuken, achter, een meisje, dat de vloer aan t schrobben was. De bestuurder 'had de tegenwoordigheid van geest, haar dadelijk de emmer water te ontnemen oin het vuur van de machine te blu8schen. De schoorsteen van den tractor was n.L reeds door de zoldering heengedrongen, waardoor 'byna nog 'brand ook was veroorzaakt. De bestuurder ver wondde daarby zyn pols en de stoker «be zeerde zyn voet tussohen de deur van den tractor, toen hy een jongentje op het trottoir wegschoof, dat andera overreden zou zijn. Bon strenge winter? Uit de Pyreneeën wordt gemeld, dal daar sinds eon paar dagen de vluchten ooievaars en wilde eenden zyn opge merkt Men vreest, dat deze trek op een zoo ongewonen tyd op een vroegen en strengen winter zal wijzen. SPORT. (Vervolg van het 2e blad). i Kleine oorzaken Oefenwedstrijd van het BomdselftgL Op het Haarlem-terrein had Zondag JJ. de oefenwedstrijd Haarlem-—Bondfeelfta! plaats. De N. V. B.-ploeg wat als volgt eamongeeteld: Quox (AiDO)doel; vy Haeren CWiLhelmma) van Kol (Ajax), achter; Baldiiiger (Concor- dia), Wameteker (ASO), Vieeer (Stormvo gels) midden; Manssen (Exoeleior), Batsch (DFO), Tap (AJDO), Taaie (EDO) en Weber (Sparta), voor. Hermans (NQAD) was verhinderd en weid door Tan is vervangen. Haarlem telde drie ln- v al Iers. Aan deze zijde presteerde alloon van Daaleu wat. Het resultaat was dan ook, dat de bondsploeg met 7—0 won; ruet 2—0. De liefdadigheidswedstrijd te Antwerpen. Het Belgischs slftal, dat op 6 September as. te Antwerpen tegen sen Nederlandse)ie zwa luwen ploeg een wedstrijd aal spelen, waarvan de opbrengst voor liefdadige doeleinden wordt bestemd, ls als volgt samengesteld: Doel: Deble; achter; Hwartsnbroeoke en De Mol; midden: Augustus, Fleren* en P. Braiiie; voor: R. Braine, Adame, Gillis, Thijs «n Houet Reserves zijn Oeudrou, de Qroof, Morlet, Qlaee en Grlmzuuupree Uït de samenstelling van het" elftal blijkt wel, dat men in België die zaak ernstig opvat en vrijwel het sterkste elftal heeft samenge steld, dat op "t oojTPmbllk te kiezen valt. Het is bijna een volledige vertegenwoordigende ploeg, die dan ook wel van de onsen zal winnen. Om den AKOL-Mht. De officieele opening van het voetbalsei zoen te Amsterdam heeft todh nog heel wat belangstelling getrokken. De uitslagen waren min of meer verrassend. Om te beginnen klopte WA de bekenhoudbter RCH met B—2. Steur zorgde voor de roet voor 2 doelpunten, doch van Dam scoorde tegen. Na de hervat- tin» vergrootte Wassenaar den voorsprong, waarna Nagtegelier nog wiet tegen te scoren. Blauw Wit won van ZAG met 20. Mazu- rel benutte in de eerste helft een strafschop en na rust bracht Smit den stand op 2—0. SpartaanAFO is anders afgeloopen dan menigeen gediafiht had. Nadat Schoen en Sone- bqek den roodbroeken een voorsprong hadden verschaft, maakten the Rede vóór rust nog eon tegenpunt. In de tweede helft was het Wolters, die door een tweetal fraaie eohoten de kans ten gunste van AFO deed koeren, dat mot 32 won. Dt winnaars komen due nu met DEO, dat vrij lootte ln de demi-finale. Zuidelijk Elftal—H.RS. Ter gelegenheid van de opening van de Internationale Tentoonstelling voor de Schoen en Lederindustrie speelde te Waalwijk een sterk Zuidelijk elftal tegen den kampioen van Nederland. HBS wae niet volledig, dooh had vóór rust het beerte van' het spel. Br werd echter niet gedoelpunt. In de tweede helft gingen de Kraaien verelappen, waarvan de Zuidelijken profiteerden door viermaal te ecoren reep. door Jongbloets, Soone, de Zeeuw en Jongbloets. Smeets redde voor HBS de eer. Athletlek. fankhnth Heldersche Athletlek Kring Marine SpartvereenlgLng „Zeemacht". Nog slechts enkele dagen echelden ons van den dag, waarop onze wedstrijden zullen plaats vinden. In verband hiermede willen wij er nog even op wijzen, dat de Insohrij vingen van enkele plaatselijke vereenigingen nog niet ln kwamen, terwijl deze 24 Augustus bin nen moesten zijn. Nog ls de gelegenheid open inschrijvingen te sturen, doch deze moeten beslist Dinsdag 26 Amg., nm. 8 uur, ingeko men zijn bij het secretariaat Weststraat 99. Laat toch eens zien, dat gij met de zaak mee leeft, dat gij het op prijs stelt dat voor de at bleten te Helder zooveel onbaatzuchtig werk verricht word. Zeer veel Ingezetenen van Helder gaven blijk van belangstelling door voor deze wed strijden prijzen beschikbaar te stellen, of finantieel te steunen. Gij sportlui, geeft blijk, dat gij dit op hoog en prijs stalt, door voor onze wedstrijden in te schrijven en mede te werken tot het goed slagen van onze wed strijden. Van hunne belangstelling voor de wedstrij den op 81 Augustus a.s. gaven blijk door het schenken van medailles: Burgemeester van Helder, zilv. med.. Ie prfje poleetokhoogspringen; Z.Ex. de Vioe- Admiraal C. Fock, zil. med., Ie prijs 1B0 M.; wethouder Grunwald, verg. zilv. med., le prijs 80 M hardloopen dames; de heer M. Polak, „Casino", verg. zilv. med., le prijs verspril* gen met aanloop dames; Heldersche Post, verg. zilv. med., le prijs po 1 astokverspringen de heer K. Runia, verg. zilv. med., le prijs hoogspringen met aanloop hoerenvoetbal- vereeniging H.R.C., verg. zilv. med., le prijs 4 X 80 M. estafetteloop dames; Kees Gevers, zilv. med., 3e prijs hoogspringen met aanloop; Kap. ter zee Mr. J. C. Jager, verg. zilv. med., le pr. speerwerpen; N.-H. Athletiek Bond een le pr. 1500 M. hardloopen; Notarie EngwiTimnu, verg. zilv. en zilv. med. lepr. 800M. hardloopen en 2e prijs 100 M. hardloopen; de heer J. A. Zoetelief, groote bronzen med., 3e prijs 100 M. hardloopen; Vereeniging Helder's Belang, verg. zilv. med., le prijs discuswerpen; de heer Johan Bakker, verg. zilv. med.. le prijs kogelstooten voor nieuwelingen; Heldersche Courant, verg. zilv. en zilv. med., le en 2e prijs Zweedsche estafetteloop; de heer A. J. v. Weelde hoofdagent Amstelbrouwerij, zilv. med., 2e prijs polsstokverspringenHotel „Bel- levue", verg. zilv. med le prijs 3000 M hard loopen; de firma R. Th. Luyckx, verg. zilv. med., le prijs balwerpen dames; de heer Len- aen, lunchroom, verg. zilv. med., le pTijs hoogspringen met aanl. dames; de heer Swart, zilv. med., 2e prijs polsstok hoogspringen; de heer Th. P. Stam, consul N.-H. A. B., verg zilv. med le prijs verspringen met aanloop; de heer Ugee, hotel „Toelast", zilv. med.. 2e prijs discuswerpen; de heer M. van Weelde, zilv. med., 2e prijs speerwerpen; de heer Bol haar een kistje sigaren; de heer Dirk Pot een kist sigaren. De Nederlandsche Kampioenschappen. üp het P.S.V.-tcrrein te Eindhoven had Zondag het tweede gedeelte van de Neder landsche Athletiek Kampioenschappen plaats. Het eerste gedeelte is lo Juli te Utrecht ge houden. De regeling was nu veel beter. Ver schillende records móesten er aan gelooven. De 3Soo M. snelwandelen was voor den crack C. Gubbels (Pro Patria, R'dam) in tö min. 6.4 sec. Zijn eigen record stond op 16 min. 10.2 sec. Het record kogelstooten is eindelijk ook weer eens verbetend. Het stond ten naine van B. van Hemert (D.F.C.) op I2J15 M. J. Nel man (N.V. 1933) won met i-' Ss \1. het kam pioenschap en verbeterdie tevens het record aanmerkelijk. Mevr. M. Schilling (Hygiëa, 's-Cravenliage) verbeterde het record dames-verspringen met aaaloop tot 5-19 M. Het record stond op na.itn van Mej. de Vink met 4.82 M. Een verbetering van beteekems dus! De 4 X 400 M. estafetteloop, waarvan hel record stond op naam van dc A.V. 1933 in 3 min. 49 sec., werd nu door Quiok (Nijme gen) gcloopen in 3 min. 34.2 sec. A.V. 1933 werd in 3 min. 39.7 sec. De overige kampioenschappen werden als volgt verdeeld: eoo M. hardloopen: 1. Van den benghe (Sparta, R'dam) 33.1 sec. Hoo M. hardloopen: 1. Viaser (Feijenoord), 3 min. 4.6 sec. iooo M. hardloopen: i. J. Zeegeas (A.V.AC.) 16 min. 35.6 sec. 400 M. bordenloop: 1. Huybers (Feijenoord) I min. 0.1 ace. 4 X Bo M. estafette (damea): i. Hygiëa (Eten Haag), 43.9 sec. Hoogspringen aonder aanloop: 1. W v. d. Kuyp (Blauw Wit), 1.40 M. Polsetokvérapringen: 1. K. Runla (Zee macht), 8.74 M. Runii wiet dus opnieuw op den titel beslag je leggen De polsstok is zijn glorie I

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2