de goede soorten, HERMAN NYPELS GEMENGD NIEUWS Gabardine, Loden of Gummi, HELDER - SCHAGEN. te gebruiken voor demi of regenjas, In mooi passende modellen en nieuwste kleuren. alleen In onze zaken verkrijgbaar. Minderwaardige fabrieksconfectie houden wij niet na. KLEEDINGMAGAZIJNEN UIT DE PERS, Lijkverbranding. „Een woord van leedwezen." Onder dit dubbele opschrift schrijft de heer J. H. Schaper, in „Het Volk"; Met schrik en ontsteltenis vernam ik in Marseille, dat mijn oude vriend Van Kol was overleden. Maarmet groote droefheid en met weerzin las ik, dat zijn lijk zou worden veri)rand. Zoo gaarne zou ik, nu in het land .teruggekeerd, althans zijn graf bezoeken, om tenminste op de plaats, waar zijn stoffelijk overschot rust, nog eens te ge denken al hetgeen ik met hem heb be leefd, mij vreugde en leed te herinneren, met hem doorgemaakt. Wat zou mij nu echter te doen staan Ik kan Westerveld opzoeken, een afge legen nest, waar men bijna niet komen kan. En als ik er ben, dan zie ik er hoogstens een elleridige kruik, waarvan ik niet eens de absolute zekerheid heb, dat er uitsluitend asch van zijn lichaam verborgen is. Deze gedachte is mij schier ondragelijk en nimmer besefte ik zóó de nadeelen van krematie, uit dit oogpunt bezien. Natuurlijk moet ik eerbiedigen, dat Van Kol nüjkbaar gewenscht heeft, dat zijn overschot zal worden verbrand. Ik zou echter iederen man van beteekenis en eigenlijk ieder ander persoon willen verzoeken, die kwestie ook eens van dezen kant te bezien, als hij moet be slissen, wat er met zijn lijk zal geschie den. Men mag waarlijk om de achter- blijvenden ook wel eens denken. Tvrlst en brandstichting te Amsterdam. Heel Kattenburg, te Amsterdam, werd op 11 Juli 1.1. in rep en roer gebracht door een familietwist, gevolgd door brand. Sedert een 3-tal jaren woonde op het Kattenburgerplein 1 een echtpaar, dat niet immer in vrede leefde. Op den be- wusten dag dreigde de man, die haven arbeider is, maar een tijdlang zonder werk was, het huis in brand te steken. Toen hjj met een kan met benzine of petroleum ging rondloopen, werd de vrouw bang en liep zij de deur uit om hulp te halen bij de politie van het bureau Kat tenburg. Hij had toen een paar borrels op. Nauwelijks was de vrouw op het bureau of er werd brand 1 brand 1 geschreeuwd. De achterkamer en de keuken stonden in een oogwenk in een lichtelaaie. De man had uitvoering gegeven aan zijn bedreigingen. Hij had een hoed van zijn vrouw begoten en er daarna een lucifer in gegooid. De brandweer wist het vuur, dat óm kwart voor 6 was uitgebroken, met een straal op de motorspuit te blus- óchen. De dader, wien de buren de kan met petroleum of benzine hadden afge nomen, werd naar het burpau gebracht. Bij de bovenburen kwam een papegaai en een kanarie door den rook om het leven. Donderdag stond de dader terecht, be schuldigd van opzettelijke brandstichting, waardoor levensgevaar voor de inwoners van het perceel te duchten was. De beklaagde was diep onder den in druk. Hij erkende de feiten en verklaarde niet te weten hoe hij tot de daad ge- komen was. Pres.: U hadt het vroeger goed, niet waar? U bent bootsman geweest. Bekl.: Ja, maar toen ik trouwde, ben ik werk op het 'land gaan zoeken. Door werkeloosheid was bekl. al dieper gezonken. Hij dronk al meer, maakte dan thuis ruzie enz. Eenige dagen voor het uitbreken van het brandje kocht hij een kan terpentijn. Pres.: Waarom kocht U dat goedje? Om brand te stichten? Bekl.: Dat weet ik niet meer. Een caféhoudster verklaarde, dat bekl. even voor het plegen van het misdrijf in haar inrichting iets gebruikt had. Hij was toen tamelijk dronken en had ge zegd: „Over 6 minuten staat de brand weer voor de deur 1" Zij had toen gezegd „Malligheid I" Maar zoodra bekl. naar boven was gegaan en get. hoorde twisten, had zij de vrouw van bekl. gewaarschuwd. De onderbrandmeester, de heer J. Hirsch, verklaarde, dat de brand vrij fel was. Als de brandweer er niet zoo spoe dig was geweest, zou het een uiterst gevaarlijke brand zijn geworden, want alle deuren in de woning van bekl. stonden open. Gelukkig waren de bewoners, die boven bekl.'s woning verblijf hielden, tijdig het perceel uit. Het O. M. meende, dat rekening ge houden moet worden met den ernst van het misdrijf. Daarom past hier z. L geen voorwaardelijke veroordeeling, al moge het waar zijn, dat dronkenschap en kleine motieven de oorzaken zijn. Spr. eifcchte een gevangenisstraf van 6 maanden. Doodeljjk ongeval op dé Monza baan. Op de Monza-baan bij: Milaan ia de Italiaanscihe autoaniolbilist Leomandi bij het oefenen met een race-machine omgesla gen; hjj was op alag dood. Zelfmoord. In een aanval van zinsverbijstering heeft gisterochtend d© echtgenoot© van prof. Ohajes, een bekend Berijjnsch ge neesheer, zelfmoord gepleegd. Zij sprong uit een raam van haar woning, die op de vierde verdieping gelegen is en was vrij wel onmiddellijk dood. Mevrouw Chajes was de dochter van den bekenden socia- iistiadhen leider Eduard Bernstein, die sinds eenjgen tijd ernstig ziek is. Het voorspel van het drama ln de Delfttche straat te Botterdam. De rechtbank te Botterdam veroordeel- de de twee vrouwen, die een sleepboot kapitein uit 's-Hertogenbosch beroofd hebben van 2260.welke berooving aanleiding werd van vervolging van sou teneurs door de politie, waarbii een on schuldige werd gedood ieder tot 2 jaar gevangenisstraf. Eisch was voor. ieder 8 jaar gevangenisstraf. Om «en kastefaozc jUata Te Bussum zijn twee 18-jarige jongens aangehouden, die de electrische liohtlei- ddng vart het daar voorstellingen geven de circus Hagenbeek verstoord hadden om zich in de verwarring der duisternis gratis toegang te verschaffen. Het circus bleef tien minuten in duister vóór de oorzaak der storing ontdekt was. GpQuk- kig ontstond geen paniek. Ben koetsier en «en paard door een trein vermorzeld Gistermorgen heeft aan den spoorweg- overweg Kerklaan, gemeente Diemen een ongeval plaats gehad. Een boerenwagen reed, vermoedelijk door te laaat sluiten van de afsluitboamen, op den overweg, op het oogenblik dat de sneltrein naar Maas tricht, te 9 uur 20 min. uit Amsterdam vertrokken, passeerde. De wagen werd geheel verslinterd De koetsier, H". Ooen- rad van der Roest, uit Nichtevecht, kwam onder den trein en was op slag dood. Het paard werd' een eind meegesleurd en werd eveneens gedood. Haar man doodgeschoten. Te Brest woonde een gezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen. De man verliet zijn vrouw en ging te Le Mans met een* andere vrouw samenwonen. Her haalde smeekbeden van de verlaten vrouw, die geheel zonder middelen was achtergebleven, brachten* den ontrouwen man ntet terug, waarop zij met haar twee kinderen naar Le Mans is gegaan, en daar eergisteren een revolverschot op den man heeft gelost.Zijn tpestand is hope loos. De vrouw genoot te Brest een uit stekende reputatie. De aanslag' op z'n moeder. Gistermiddag stond voor den kinder rechter te Haarlem terecht de 15-jarige J. A. B. Deze heeft, zooals bekend, in den nacht van Donderdag 28 op Vrijdag 29 Mei j.1., een revolverschot gelost op zijn moeder, die toen aan de Kleverlaan woonde. De vrouw werd niet ernstig getroffen. De zaak werd met gesloten deuren be handeld. Bekl. werd schuldig verklaard aan het ten laste gelegde, maar zonder toepassing van straf aan zijn vader teruggegeven, conform den eisch van het O. M. Brandstichting. Gisternacht ontstond een begon van brand in de woning ven zekeren V. aan den1 Ouden Utreohtsohen Weg te Soest. De buren wedden uit hun slaap opge schrikt door een hevigen knal, waar schijnlijk het springen van een bus ben zine of andere ontplofbare stoffen. Toen de brand met vereende krachten gebluscht was, vond de politie ln huis ver schillende voorwerpen, in petroleum ge drenkt. In verband hiermede werd de vrouw des huizes, als, verdacht van brand stichting in verzekerde bewaring geno men. V. zelf was niet thuis; deze wordt verpleegd in het ziekenhuis. Oplichting. Naar aanleiding van het feit, dat. onbe voegden te Rijswijk voor het Elinden- instituut te Wolfhcze collecteerden, heeft de Rijswijksohe politie te Delft aange houden' W. R., wonende aldaar. Overgebracht naar het politie-bureau te Rijswijk, bleek h;j in het bezit te zijn vfn eenige hopd^rien ïnteokenbi)jetten waarop voor het Biloden-instituut voor het Blinden-lnstituut voor verschillende bedragen was geteekend. Als medeplichtige werd te 's-Graven- hage gearresteerd zijn broer J. R. De po litie heeft met de arrestatie van deze twee personen een goede vangst gedaan, daar op hen bovendien een groot aantal intee- kenbiljetten ten behoeve van Metropool en de Haagsche Spijakokerij werden ge vonden. Het totaal van de door hen op onrecht matige wijze geïnde bedragen beloopt eenige duizend© guldens. Belde personen waren vroeger als oollecteur hij deze in stellingen werkzaam. Ze zijn ter beschik king van de justitie gestéld. Nog bleek, dat ze hunne practijkenl ln verschillende gemeenten van Noord- en Zuid-Holland hebben uitgeoefend. Bekentenis na het vonnis. Door de beroofsters verraden. De Rotterdamsche correspondent van de telegr. meldt: Donderdag veroordeelde de Rechtbank te Rotterdam de belde vrouwen betrokken bij de berooving van een sleepbootkapi tein op den. ScMedamschesingel tot twee jaar gevangenisstraf. De vrouwen gingen lievig te keer toen zij; werden weggeleid. Op de publieke tribune bevonden zich Ti- nus Duiker, bijgenaamd „Vadertje Lang been" en Jantje Burgers. Toen de vrou wen de mannen ontdekten, uitten zjj'de grofste verwijten, er werd geschreeuwd: ,,'t Is allemaal jullie schuld. Ik heb twee jaar en jij hebt de centen. Maar denk er om, je gaat mee naar Den Haag." De vrouwen waren blijkbaar bang, dat de mannen geen geld beschikbaar zouden stellen voor haar verdediging voor het Gerechtshof, daar zij voor de rechtbank alhier ook door toegevoegde, advocaten bijgestaan waren en er waarschijnlijk van den kant der mannen niet de minste moei te was gedaan, gelijk veelal de gewoonte is bij dergelijke zaken, om de getuigen „plat" te maken. Bij wijze van wraak schijnen de vrou wen nu het hoogste gebod van het iand- IngezonKen Mededeellng. Overjassen haaien-gilde overtreden en de beide man nen verraden te hebben. Wij vernemen n.L, dat onmiddellijk, na dat de vrouwen uit de Rechtszaal waren weggeleid, een veldwachter proces-ver baal opmaakte van de uitroepen der vrou wen. Des avonds begaf zich een inspecteur van politie naar het Huis van Bewaring, om haar een verhoor af te nemen. Zij be kenden toen de geheele toedracht der zaak. Truus de Jong had den sleepboot-kapi tein van zijn portefeuille beroofd. Ter stond zou zij deze. aan Tinus Duiker, die haar met Jantje Burgers gevolgd was, ter hand gesteld hebben. De mannen verdwenen daarna met het geld naar een perceel in de Schiestraat, waar de vrouwen zich later ook heen be gaven. Duiker en Burgers zijn Donderdagavond door twee rechercheurs van de Centrale Recherche een half uur nadat hun aan houding verzocht was, aangehouden, ter wijl zij rusting liepen te wandelen in de Westerbaen straat. Zij blijven totnogtoe alle schuld ontken nen. V DE VULKAAN VAN SANTORINL Santorini is een van de vele eilanden van den Grieksdien archipel, behoorend, tot de groep der Cycladen. De correspon dent van het Alg. Handelsblad te Athene is er heen geweest naar aanleiding van vulkanische erupties der laatste weken en vertelt daarvan op onderhoudende wijze in zjjn blad. Uit zijn verhaal nemen wij het volgende over: Dagelijks waren in Athene telegram men binnengekomen die een verhoogde werking van den vulkaan van Santorini meldden. En nu, bij 't naderen van dit mooiste en rijkste eiland van de Cycla den, zijn we allen vol spanning. Als wij tuaschen de laatste eilanden, Nios en Si- kinos, dóórvaren begint de morgensche mering en wordt in een oogenblik ge volgd door de geelrood© zon, die, met groote snelheid loodrecht uit zee opstij gend, haar loop aan den nu reeds maan den volkomen wolkenloozen hemel begint. Ondertusschen nadert onze boot steeds dichter en dichter. Plots schieten dikke wolken, zwarte en witte door elkaar, vele honderden .meters omhoog en welven zich hoog boven ons in de lucht tot een on metelijk scherm, zich steeds in rookrollin gen naar alle kanten uitbreidend. Het ge raas van den vulkaan, eerst als van een onweder uit de verte, nu dichtbij als een onafgebroken mokeren met gigantische hamers, verstomt bijna ,voor enkele seoon- den, en we hooren het fluiten en sissen van de ontelbare gloeiende steenen die tuaschen ons en de rookwolk in zee val len. Dan zwenkt het schip en we zién nu vlak vóór ons den nieuwen kratermond zelf, voor weinige dagen opgerezen uit het water; hij vult geheel het kanaal en stapelt nu op zijn beide flanken de zon-" der ophouden uitgebraakte gloiende stee nen torenhoog op. Tot. ver1 nog in de zee kookt het water en borrelen stoomwolken op; op die plaatsen vielen de vulkaansteenen in zee, op diepen bodem en koelen nu af. En in plafts van het Intens diepe blauw van zooeven is de geheele binnenzee tusschen het eilandenxond nu vaal geel Een geheel ander schouwspel wacht ons thans, nu de iboot aan de „Skala", de landingsplaats van de hoofdplaats Phira, is aangekomen. Bijna loodrecht stijgt de binnenwand van het eiland ruim 260 M. omhoog. Afwisselend zien we lagen van lava, asch en puimsteen; het is als een reusachtige doorsneê, die toont hoe, be halve enkele massieven meer aan deh 'buitenkant van het eiland, het zijn oor sprong geheel dankt aan vulkanische werking. Beneden aan de landingsplaats is slechts ruimte voor enkele magazijnen, die nog wel gedeeltelijk in den wand zijn ingebouwd. Geheel bovenop, als laatste van deze verschillende lagen, schijnbaar imet de anderen in wezen gelijk en alleen ver schillend' in kleur, staan de buitenste hui zenrijen van het stadje Phira. Het trof imjj reeds bij 't binnenvaren van het eilan- denrond, hoe bij het evenzóó gelegen Epóno-Merié de natuur, zelfs als met op zet, nog oen overgang ln kleuren gescha pen heeft van de onderste donkere lava- lagen tot de sneeuwwitte huizen boven op, Hun even blanke daken zijn gewelfd als tonnen, alsof ze hun vonm hadden van die ln die tuf en lava, 'beneden, uitge houwen. Loodrecht ls, eens, ln een geweldige katastrofe, een reusachtige schijf land dit het imldden van dit honderden meters hoog© eiland weggezonken. Van 7 tot 10 K.M. is de 'breedte van de binneniee, die daarvoor in de plaats ontstond, en de ibodean ligt gemiddeld 300 M d io^. De ge heel©'bevolking van het eiland vpnd bij die ramp haar einde. Nog heviger is daar boven het onop houdelijk gedreun van de krater, die zon der onderbreking rook en steenen uit spuwt. Voortdurend rinkelen hier de rui ten. Juist thans, tegen 11 uur in den mor gen, bereikt de werking weer een hoogte punt. .Ondertusschen zien we hoe een groote (menigte inwoners zich vóór de hoofdkerk verzamelt. In 't midden eflk&le Kamerleden. Een geoloog, door de Griek- sche regeering hierheen gezonden om het verloop van de uitbarsting voortdu rend te bestudecren, gaat, ter geruststel ling van de .bevolking, waarvan reeds een groot deel het eiland verlaten heeft, die werking van den vulkaan verklaren, oim zoodoende aannemelijk te maken, dat er geen bijzodere reden tot vrees bestaat. Hoogst merkwaardig is, zegt de schr., de leergierigheid der Grieken; zij willen het hoe en waarom weten en hun gezich ten helderden op als zij' het ontstaan en de oorzaken begrepen. Wel anders was 't bij de vrouwen. Ook zij bezitten voldoende intelligentie het eenvoudige betoog van haar voorlichter te volgen. Toch verdween de angst van haar gezicht niet. Ondanks alle natuur lijkheid van het verschijnsel bleef er, wat mij later in gesprekken steeds weer bleek, een groote angst voor dat ontzag lijke, dat zich onder haar oogen afspeel de. En haar intuïtie zei haar dat .er wèl gevaar was, dat er achter dit natuurlijk gebeuren een hoogere ethische zin zat, dat er in die „natuur" een willende, hier een verniétigen-willende macht school. Van de buitengewone gastvrijheid der bevolking vfttelt de oorr. treffende staaltjes. Drie dagen ben ik nu op dit bekoorlijke eiland met z'n uiterst beminnelijke be volking, Rechts en links doorkruiste ik het en bezocht alle dorpen en stadjes, overfl beschaamd door de ongelooflijke gastvrijheid van de 'bewoners. Steeds kwamen de menschen, 't waren heusch nietalleen vrouwen langs den weg en in de dorpen naar ons toe om te vragen of er gevaar was, en te vertellen in- hoe grooten angst ze nu reeds drie weken lang, dag en nacht, leefden. Zondagmiddag wandelden naar het noordelijkste stadje, Bpéno-Merió. Nau welijks waren wij in het leuke koffie- huisje aangekomen voor een frisschen dronk na den zonnigen tocht, of alle aan wezige mannen verzamelden zich met die beleefde rustigheid, den zuiderling eigen, in een wijden kring rondom ons. Voor zichtig begonnen ze langzamerhand te vragen wat wij, „xeni", vreemdelingen, dachten van het gevaar. Wat had ik graag gewild dat ik den menschen op hun vrien delijke, bescheiden vragen iets meer had kunnen antwoorden dan ze al wist oh 1 Zeker, ze kunnen etlken dag het eiland verlaten en elders een bestaan zoeken. Maar een enkele blik over de lachende landerijen, steeds door de warme zon ge koesterd, en gekoeld tegelijk door een luohtig zuchtje dat over het eilnd strijkt, tot het oog op het strand stuit, bedekt met den weelderigen wijnstok, waaraan zonder bevloeiing of bemesting de edelste wijn overvloedig rijpt, geeft u te verstaan hoe moeilijk het is dit land met zijn -zin delijke woningen te verwisselen met'den kalen onherbergzamen rotsbodem van Attika of de Peloponnesus. Zoo praatten we een uur lang met de mannen van Epnóno-Merié. Dan gaf ik den waard een teeken te willen betalen. Alles wès echter reeds betaald. Ik ken dit verschijnsel. De vrien delijke dader is nooit te vinden en 't geld dat imen tóch zou willen deponeeren, wordt u ongemerkt weer ln uw zak ge stopt. Eiken avond, zoodra de zon onderge gaan is, verandert de aanblik van den vulkaan geheel. Van het hooge Phira af gezien wordt deze dan tot één groote vuurzee. In de ademlooze stilte, die gedu rende den nacht ln het stadje, evenals op het geheele eiland heerscht, neemt men dan elke schakeering van het geraas van den vulkaan weer. Het ls één groote vuurzee. Tallooze helfonkelende lichtpunten, die, als 't even wat stiller wordt, alleen een schel licht uitzenden. Elk oogenblik echter, soms uit alle openingen tegelijk, soms op be paalde gedeelten alleen, spuwen deze imonden in alle richtingen vurige stee nen, die in wijden omvang, sterke vonken afspattend, neervallen. Ben geraas, zóó sterk en onheilspel lend, dat onze taal, aan zulke deimotisohe natuurverschijnselen niet gewend, er geen woorden voor vindt, begeleidt deze vonkenuitspuwing. Mogelijk geeft de ver gelijking met het alles overschreeuwend rumoer van Oceaangolven, die ln storm- achtdgen nacht zich tegen de rotsen aan flarden slaan, eenig idee ervan. Dan, voor een tien of twintigtal secon den slechts, kookt en loeit de brand ver der, maar alleen als voorbereiding voor de volgende uitbarsting. Tot vel© honder den meters hoog blijven steeds de dikke wolken van zwaveldamp en stoom ver licht. Nu is 't een gillend fluiten, dan een angstwekkend gehuil, een woedend brul len, maar steeds tegelijkertijd een loeien met altijd door die vreeswekkende herha ling van aanzwellen en afnemen. Waarlijk schrikwekkend is het echter wanneer bij een hevige uitbarsting, soms tot verscheidene tientallen onderaardsohe stoot en toe, met niet meer dan een se conde tussohenruiimte steeds heviger wor dend, de uitwerping voorafgaan, 't Is of de vulkaan steeds weer zijn gloeiende ko gels terugneemt om ze met des te groo- ter kracht in dén eindstootte kunnen wegslingeren. Op dit oogenblik breekt het vuur van alle kanten en in alle rich tingen tegelijk uit Het kraakt en barst alles daar beneden. De oude Grieken spreken van de ont zaglijke smidse van Hephaistos onder den Okeanos, die hier vóór ons in volle be drijf ls. Het suizen en loeien van zijn machtigen blaasbalg gaat dag en nacht door. Fel spatten de vonken van <l©n reusaohtlgen smidahaard en ononderbro ken komen de mokerslagen van den smid god op het aanbeeld neer. „Hophaistion" is ook de naam in *t nieuw-Grieksch. Voor den modernen onensch, die de oorzaken en verklaringen kent is veel van de verschrikking verdwenen. Nieuwe Uitgave. „Noord-Holland ln Woord en Beeld" bevat als wekelijksoh portret dat van Zandvoorts' burgemeester, den heer J. Beeobman, broeder van wijlen notaris BBeekman alhier. De heer, Beeokman heeft thans ontslag gevraagd als burge meester dezer gemeente. Van de Ko- ninginnefeesten in de provincie* werden die in Bloemendaal vorw dit nummer ge kiekt, alsmede het oplaten van de tra- ditioneele 'ballon in het Stadion te Am sterdam; ook de parade te Helder leverde materiaal aan den fotograaf. On der de portretten van jubilarissen prijkt dat van den heer Leewens, die 80 jaar geleden zijn muzleksohool oprichtte. Fees ten te Purmerend, te Schagen, de Rijks- Tuiribouwwlnterschool te Hoorn, de hon dententoonstelling te Haarlem, een bloe- mendito te Beverwijk, leverden voorts photagrafische bijdragen. Het aardige dorpje West-Graftdijk telt tal van poëti sche plekjes, zooals de volgende bladzijde doet zien. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 September 1926. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand 768.7 te Valencia. Laagste stand 757.8 te MemeL Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, half tot zwaar 'bewolkt, weinig of geen regen, later warmer. MARINEBERICHTEN. Lult», ter zee 3e kl. J. M. L. J1. Chömpff, B. (Ji. Veldman, X. van Dongen, H. L. van Bo ven en F. van der Blink, de off. M.8JD. Se kl. J. O. Bentink en de off. van adm. 9e kl. A. D. Lotch, aangewezen voor den jllenet in Gost-Indiëj zullen hunne be»temmihg volgen met het en. Koningin der Nederlanden, dat vVmdaag naar Amsterdam vertrekt. Off. M.S.D.'2e kl. C. B. Eenboom wordt lfl dezer te Rotterdam geplaatst bij den afbouw van een flottieljevaartuig. Luit. ter zee le kl. P. Poet Uiterweer wordt dezer dagen uit Ooet-Indiö hier te lande terug verwacht. Off. van gez. le kl. der zeemacht J. A. van Huizen, thans ter beschikking, is bestemd voor d«n dienst in Ooet-Indië en wordt ge plaatst aan boord van Hr. Me. kruiser Java. 'Off. van den M.S.D. 2e kl. J. G. Frederiks, onlangs uit Ooet-Ind'ië teruggekeerd, ls (be stemd voor plaatsing in de rol van Hr. Ms. artillerie-instructieschip Gelderland. Het bevel van Hr. Ms. XI, 'bestemd voor den dienst ln Indië, ls opgedragen aan den luit. .ter zee le kl. G. E. V. L. Beekman. Onderscheidingen- Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, ln zilver, aan den gep. opperseinar F. J. Vetter. LEGERBERIGHTEN. Kostwinnersvergoeding bij herhaling»- oefeningen. Met afwijking van hetgeen daaromtrent ls voorgeschreven in de Dienstpdicht-vsrgo» dings-beschikklng, is door den Min. van Oorlog bepaald,, dat de uitbetaling van de reeds toegekende of nog toe te kennen kost winnersvergoedingen ten aaïtzien van dienst plichtigen, die in dit jaar op of na 1 Sept. voor herhalingsoefeningen in werk el ij ken dienst komen of zijn gekomen, moet geschie den rechtstreeks aan den dienstplichtige door dien administrateur van het korps of den zelf standig administratie voerenden commandant van een detachement, waarbij de dienstplich tige zijn werkelijken dienst vervult. Bedoelde administrateur of commandant verleent, voor zooveel noodig, zijn tusschenkomst om per obèque de toegekende bedragen aan 'hst ge zin enz. cover te maken. De uitbetaling heeft zooveel mogelijk plaats des Zaterdags, telkens over het getal dagen van den Lm den afgeloopeni week vervulden werkelijken dienst, voor zoover over die dagen recht op vergoeding 'bestaat, en voorts op den dag van vertrek met groot verlof over de dan nog op vergoeding recht gevende dagen Ten aanzien van dienstplichtigen, die vóór 1 Sept. J.1. in werkelijken dienst zijn geko men en voorts ten aanzien van eiken dienst plichtige, die om een andere reden dan voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst li of komt, blijven de tot 'dusver geldende rege len voorloopig van kracht. Indien bij een korps van een 'burgemeester bericht wordt ontvangen dat op een toege kende vergoeding reeds een voorschot is ver strekt lAoet dit (voorschot ln eens of in ge deelten op de uit te betalen vergood ingebed ra gen worden ingehouden en met dien burge meester worden verrekend. Mocht het gebeuren, dat een mededeeling van toekenning van kostwinnersTei gunning het korps bereikt, nadat de dienstplichtige reed» weder naar hui» i» teruggekeerd, dan

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 10