KELDERSCtiE COURANT jas Koningstraat 9. Algemeene Coöperatieve Kleermakerij Abdijsiroop voor HH.Onderoff.en minderen Tweede Blad BINNENLAND der fa. Kattenburg Co., is heden geëtaleerd in onze étalage Een beginnende verkoudheid is een beginnende brand: men weet nooit tevoren boever zij xicb zal uitbreiden. Geneest dus onmiddellijk met Akker's VAN ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1925. Door het Centraal Stembureau (werden Ibenoeimd verklaard tot lid van de Eerste Kamer der St-aten-Generaal in de plaats van den heer Cramer de heer P. Danz, te Amsterdam en in de plaats van den heer Stenhuis de heer L. M. Heimans te Arn hem. De BeznMglngscoanmissie-Pop. Het HbL verneemt, dat de samenstel ling van db nieuwe Bezuinigingsooanmis- sie, waarvan reeds tot vqorzitter is be noemd de oud-Minister van Oorlog, de heer Pop, thans vaststaat Zooals wij reeds vroeger gemeld hebben, heeft de heer Pop, in overleg met de Regeering, de ultnoodiging tot de uitverkoren personen gericht Buiten den voorzitter zal de commissie nog vijf leden tellen, onder wie eenige hoogleeraren en handelsmenschen, bene vens een algemeen secretaris, die werk zaam is in het bankbedrijf, en een (be zoldigden) adjunct-secretaris, jurist Aangezien de BezuinigingsooaiBnissie onder den heer Pop een geheel nieuwe taak zal hebben, zal zij worden gebaseerd op een nieuw Kon. Besluit, dat wel niet zoo lang meer op zich zal laten wachten. De oammissie zal niet, gelijk bij de vorige Uit een Ingesteld onderzoek is ons ge bleken, dat mdwTsed het plan osn 0*0 accijns te verlagen Is opgegeven. Naar men zegt, omdat de ambtelijke rapporten uitwijzen, dat de afneming van de ver- accijnsde hoeveelheid niet zoozeer ls te wijten aan frauduleuzen Invoer en fraudu leus stoken, inaar goeddeels aan vermin derd gebruik. Ben verlaging van den accijns zou dan Inderdaad, aldus is de reden oering, tot vermeerdering van con sumptie leiden, en daaraan wil de minis ter ndet medewerken. De kruiser „Java". Tijdens de aanwezigheid in Amsterdam in deze maand van H. M.'s „Java" zullen verschillende der nieuw-opgetreden Mi nisters een bezoek aan dat oorlogsschip brengen. Hoogstwaarschijnlijk zal deze bezichtiging in de laatste week van Sep tember plaats hebben. Toezicht op de visschertJ op de Noordzee Een derde vaartuig. Het ligt in de bedoeling eên derde poli- tievaartuig, eq wel het tegenwoordige stoamloodsvaartuig no. 6, uit te rusten voor het toezicht op de vissdherij op de Noordzee, speciaal voor de haringvis- scherij. Het vaartuig zou dan, onder com mando komen van luitenant ter zee le kL J. J. A. van Staveren. Het Midden-Damterretn te Amsterdam. De met zooveel voortvarendheid aange pakte demping van den Dampoel, nu her schapen in een Engelschen tuin, is al zoo goed als geëindigd. Hedenmiddag 3 uur zal deze belangrijke verbetering en ver fraaiing van den Dam officieel voor de stadgenooten opengesteld worden. Faillissementen in Nederland Volgens mededeeling van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week uitgesproken 111 faillissementen (v. j. 121). Sedert 1 Jan. 2944 tegen 8117. Spoorwegpersoneel Het advies van den loonraad wordt niet opgevolgd Bij de Donderdag gehouden besprekin- samenstelling, een eigen onderzoek instel- *met de l€r" Zal Z,!ldan °?k Spoorwegen is aan de orde gekomen het meer hebben. Zij zal eigenlijk werken als Jvies v|n den loonraad en het minder- een hoogere instantie in bezuinigings- freielsrapport der drie samenwerkende aangelegenheden, waaromtrent lagere organisaties: de Nederlandsche vereeni ging van spoorwegpersoneel, SI Raphael en den Prot. Oir. Bond. De directie deelde mee, in geen enkel opzicht te kunnen aanvaarden eenige loonsvenmeerdering, die meer financieele lasten op het bedrijf zou leggen. Het meerderheidsadvies van den loonraad, dat een bedrag van 500,000 per Jaar zou vor deren, zal zij dus niet opvolgen. De direo- tie is wel bereid, na te gaan, of een wijzi ging in de loonregeling kan worden aan gebracht, waarbij met enkele wensohen der organisatie zal worden rekening ge houden, en waardoor tevens het maxi mum loon, als door het meerderheids advies voor de eerste loonschaal is voor gesteld, met 25 zal worden verhoogd. Op deze basis zal de direc#e een nieuw ontwerp samenstellen, waarover een na dere bespreking zal plaats vinden. Omtrent de Donderdag gehouden con ferentie tusschen de directie der Neder landsche Spoorwegen en de vertegen woordigers der erkende vakbonden, meldt men nog, <fat de directie er niet aan denkt, met ingang van 1 Januari 1926 een nieu we loonregeling in te voeren, welke meer zal kosten dan de tegenwoordige, daar het spoorwegbedrijf tot September reeds on geveer 6Vt miliioen gulden minder aan instanties met Departementen van Alge meen Bestuur niet tot overeenstemming mochten kunnen komen. De zaken zuilen de commissie dus ter beoordeeling wor den aangebracht. Zij zal echter ook op eigen aanstichting een onderzoek, of een hernieuwd onderzoek kunnen laten in stellen, maar dan door bestaande, voor het bezuinigingswerk aangewezen, orga nen en personen. Smv-Democraten en de Kroon. Men weet, dat de sociaal-democratische Kamerleden de gewoonte volgen, ora af wezig te blijven bij de plechtige opening der Staten-Generaal door H. M. de Ko ningin. Naar de TeL vernemt, heeft de kwes tie van het al of niet tegenwoordig zijn bij de opening van het parlement, reeds meermalen een onderwerp van bespre king in de 8. D. A. P.-fractie uitgemaakt. En hoewel er in de fractie principieele tegenstanders van de aanwezigheid van sociaal-democratische. Kamerleden bij de opening der Staten-Generaal zijn, was er bjj vorige gelegenheden reeds een meer derheid, die geen bezwaar zag aan deel neming aan de openingszitting. Deze meerderheid stelde zich o.a. op het standpunt, dat men in de opening van de Staten-Generaal door het Staatshoofd, de volle appreciatie heeft te zien van ons ontvangsten hee.t. Ingezonden Mededeeling. Hdtel „BELLEVUE" CAFÉ - RESTAURANT, parlementair stelsel van de zijde van de Kroon. Hoofdzakelijk om historische rede nen heeft de S. D. A. P.-fractie echter tot dusverre afgezien van bijwoning van de openingszitting. Zijn wij wel ingelicht, dan is ook in de nieuwe TVeede Kamerfractie van de S. D. A. P. eeu meerderheid aanwezig, die zich niet kant tegen bijwoning van de opening der Staten-Generaal. Evenwel zullen a.s. Dinsdag bij de openingsplechtigheid geen sociaal-democraten aanwezig zijn, omdat mqn niet den schijn wil wekken, alsof, nu bij mr. Troelstra niet meer de leiding van de S. D. A. P.-fractie berust, plotseling een koersverandering zou zijn ingetreden. Het 650-Jarlg bestaan van Amsterdam. De Koninklijke familie zal Maandag te 10.53 per extra-trein van het Loo te Am sterdam arriveeren ter bijwoning van de feestelijkheden ter gelegenheid van het 650-jarlg bestaan der hoofdstad en ter, be zichtiging van de historische tentoonstel ling in Stedelijk- en Rijksmuseum. Minis ter Oolijn en echtgenoote hebben Don derdag een bezoek gebracht aan de ten toonstelling. De Vereeniging tot Veredeling van het Volksvermaak heeft een programma van feestelijkheden opgesteld. Met een geba renspel, dat in het Stadion wordt ver toond en in drie tafereelen Amsterdam's geschiedenis vertoont, wordt de dag ge opend. Verder wordt des morgens koraal- amiziek In verschillende stadsgedeelten gespeeld en des middags hebben verschil lende muziekuitvoeringen plaats. Kinder feesten zijn georganiseerd door diverse vereenigingen, terwijl de dag besloten wordt met vuurwerk. De gedlstllleerd-acctjna Geen verlaging. Cegedisoo schrijft: In het verslag van de 'laatste te Leeu warden gehóuden algemeene vergadering der NederL vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken lazen wij, dat het punt Aocij nsverlaging van de agenda werd afgevoerd, omdat de minis ter van financiën zijn voornemen daartoe had opgegeven. De ertegenwoordigers der drie samen werkende organisaties namen het stand punt in, dat, indien een betere loonrege ling al iets zou medewerken tot een be- drijfstekort, de regeering dan dit tekort maar zou moeten dragen. Overeenstem ming tusschen de directie en bijna het geheele personeel was dat wel waard. De directie verklaarde, eveneens ge steld te zqn op overeenstemming, doch het bedrijf kon geen duurdere loonrege ling dragen. De vertegenwoordigers van de directie en die van den Bond van ambtenaren bij de Nederl. Spoorwegen hadden in den loonraad het maximum van de eerste loonschaal van 1685 teruggebracht op 1600 per jaar; de directie zelf stelde thans voor, dit laatste bedrag met 25 te verhoogen. Daar door dit voorstel van de directie feitelijk het geheel advies van de meerder heid van den loonraad was teniet gedaan, verklaarden de vertegenwoordigers der samenwerkende bonden zich bereid, thans over de nadere loonvoorstellen der direc tie op den overeengekomen grondslag te onderhandelen. Vermoedelijk zal de directie binnen 14 dagen reeds een nieuw ontwerp-loonrege- ling aan de bonden toezenden ter nadere overweging. G evangeniswezen. Verschenen is een circulaire van den Minister van Justitie, waarbij aan gevan genen en' groepen van gevangenen, die daarvoor In aanmerking komen, bepaalde vrijheden en faciliteiten worden toege- Stil cl II Uit de party gestooten. De Zaandaznsche afdeeling van de Soc.- Dean. Arbeiderspartij heeft Donderdag avond vier leden van het lidmaatschap vervallen verklaard, op grond, dat zij niet hebben deelgenomen aan de staking aan de Noritfabriek. Tot ben behoort het ge meenteraadslid De Ruyter. Deze gaat i>ij het partijbestuur in beroep en zal, indien hy ook daar in het ongelijk wordt ge steld, als lid van den gemeenteraad ont slag nemen. De door burgermeester Ter Laan aan geboden bemiddeling tot oplossing van het conflict is van werknamerazydc^ van de hand gewezen. Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers. Deze Vereeniging hield Donderdag haar jaarlijksche algemeene vergadering te Haarlem, die geopend werd door den voorzitter, ir. O. F. Storck, met een rede, waarin hij, naar aanleiding van den ver beterden toestand in onze industrie, een overzicht gaf van de „allerbedenkeiykste industrieele crisis" in Engeland. Na te hebben uiteengezet hoe onze tex tiel- en andere industrie in Engeland ter school is gegaan, betoogde hy, hoe ook onze jonge vakbeweging uitnemende les sen putto uit de wijze waarop zich die ginds ontwikkelde vrij van politiek. In haar actie stond zij niet principieel vijan dig tegen de ondernemers eti hert kapi talisme. Hoezeer is dit alles veranderd! De toestand in de textielindustrie in an dere landen verbeterde, omdat men maat regelen aandurfde, die in Groot-Brittan- nië niet werden genomen. Terwijl men elders door vermeerdering van produo- tie en daarmede samengaande verlaging van loonen en onkosten verbetering wist te verkrijgen, gaf Engeland den concur reerenden landen gelegenheid, zich mees ter te maken van markten, die het ten gevolge van productie-beperking prijs moest geven. In de tweede groote Britsche industrie, de metaalindustrie in haar geheel, zijn dé toestanden nieit gunstiger. In de machine-industrie, waarin vroe ger Groot-Brittannië de leiding gaf, is deze leiding op andere landen, overge gaan. Alleen enkele speciale fabrieken en enkele takken van deze industrie hand haven zich op de eerste plaata Ook de Britsobe scheepsbouw, die altijd wat productie betreft nog aan het hoofd staat, klaagt steen en been. Onze scheeps bouwers leerden uit het Britsche waar schuwend voorbeeld. De Britsche ijzer- en staalindustrie on dervond al vóór den oorlog de scherpe concurrentie van Duitschland. Thans heeft de levering van staal naar ons land bijna geheel opgehouden, en kunnen om gekeerd Nederlandsche staalfabrikanten in Engeland leveren, mits zij even goed koop of weinig duurder weten te zijn, dan de Duitschers, die daar importeeren. Voor den buitengewoon ongunstigen toestand der Engelsche industrie (op het oogenblik zijn er ll/j miliioen werkeloo- zen!) zijn allerlei redenen aan te voeren. Naast de oonjucbuur-oimstandigheden heb ben zeker de leiders der bedrijven schuld, die In vele gevallen verzuimd hebben, deze op hetzelfde peil te brengen, waarop zij in andere industrieele landen staan en van andere beproefde grondbeginselen ook financieele zijn afgestapt. Zeer groote schuld echter treft hier ook zeker de vakvereenigingsleidlng, die in tegenstelling met wat vóór een 80 a 40 ja ren van haar verstandig beleid verwacht moest worden, door onjuiste tactiek en verkeerd inzicht in toekomstige mogelijk heden, de arbeidsvoorwaarden heeft op gedreven, de normale loonen verhoogd en de werktijden ondoelmatig verkort. Zoowel onze bedrijfsleiders als onze vakvereenigipgen mogen zich hieraan spiegelen. Dat de gevolgen van eed zoo groote mailaise zich niet in veel sterteer mate doen gevoelen, schreef de heer Stork toe aan de opgehoopte rijkdommen in Engeland, en de groote inkomsten der koloniën. In dit verband wees spr, tenslotte op de economische ontwikkeling van Indië als een deel van het toekom stig programma der Vereeniging. Een fu sie met twee andere vereenigingen van werkgevers is daartoe noodzakelijk. De Teyler-zsak. Indertijd hebben wij (melding gemaakt van de erfenis-procedure van A. van Oor- de c.s. tegen Teyleris Stichting, zoo noo- dig tegen de directeureh in privé. Na mens eischers werd geooncludeerd oon de Stiohting, resp. de directeuren, geza menlijk te veroordeelen tot het doen van rekening en verantwoording van het be heer van het venmogensdeel van wijlen Pieter Teyler van der Huist, bedoeld in de acte vaft 16 Jan. 1762, met bepaling .dat Indien de gedaagden in gebreke zouden 1 blijven, «zij genoodzaakt rullen kunnen wonder door en ver^OOP van hare, resp. zijn of htm goederen, van een ieder tot een bedrag van twee mil iioen gulden. Ingezonden Mededeeling. Amsterdam, Koningstraat 9, Op 0 Mei 1928 ontzegde de Rechtbank te Haarlem den eischers hun vordering, op grond van verjaring. Van deze beslissing kwaimen de eischers in hooger beroep. Gister werd voor het Gerechtshof te Amsterdam in deze zaak gepleit Voor de eischers (appellanten) trad 'we derom op (mr. Jan Vijn uit Amsterdam, voor de geïntimeerden Jhr. imr. F. W. van Styrum uit Haarlem. Het Hof zal 23 Oct aa uitspraak dóen., Directeur-generaal van den landbouw. Het Kon. Ned. Landbouw Oomltó heeft aan den minister van binnenlandsche za ken en landbouw een adres gericht, waar in de onmisbaarheid van een directeur- generaal van den landbouw betoogd wordt De weeldebelasting. Een oommissie uit den Middenstands- raad heeft gisterochtend een bespreking gehad met den minister van financiën over het aanhangige wetsontwerp weelde- verteringfibelasüng. De oommissie heeft haar bezwaren tegen het ontwerp nog eens nader onder 's ministers aandacht ge bracht en deze heeft daarop toegezegd, die bezwaren nog eens in overweging te zullen nemen en een nadere onderhande ling over die bezwaren in uitzicht gesteld. De noodultkeering aan het Ryks- personeeL Naar de Telegr. verneemt is in de onder voorzitterschap van den heer L. M. van Hengelaar, inspecteur der P. en T., gehouden vergadering der commissie van georganiseerd overleg voor het staats bedrijf der P.T.T. met algemeene stemmen besloten, een schrijven te richten aan den directeur-generaal der P.T.T., om den minister van Waterstaat te verzoeken, bij de Regeering op spoed aan te dringen, in zake de beslissing voor een noodult keering aan het Rijkspersoneel. Tevens werd besloten van dit schrijven een afschrift te zenden, aan de Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg in ambtenaarszaken. Wanneer deze oommis sie zal vergaderen is nog niet bekend. Amsterdam, 11 Septi Ten einde by de regeering op spoed aan te dringen in zake de beslissing voor een algemeene nooduit- keering aan het Rijkspersoneel, heeft de Nederlandsche Federatieve Bond van Per soneel in Openbaren Dienst, naar wij ver nemen, een audiëntie aangevraagd bij den minister van Financiën den heer Oolijn. Deze heeft de audiëntie toegestaan te gen Maandagmiddag 14 Bept. ajs. Na de stormramp te Borcnla Onderlinge hulp. Op Initiatief van den Ned. Spaarbank- bond en het Ned. Spaaifoankbureau is door de aangesloten en ook door vele niet aangeslotep. banken het besluit genomen, samen de kosten van herstel van het Spaarbankgebouw te Borculo te dragen, zoodat deze reparatie, ibuiten het Natio naal öteunoamitó om, verzekerd ia De torenklok van Borculo. De torenklok uit de Herv. Kerk, die op 10 Augustus over de markt werd geslin gerd en op den zolder van een huis neer kwam, zal nu gehangen worden boven de gemeentelijke werkplaats. De Mok kan door drie mannen met moeite opgetild worden. Zij is, blijkens bet opschrift, in 1685 te Deventer gegoten door Gerhard Schimmel. Wijziging Pensioenwet 1922. By Kon. Besluit van 18 Aug. 1925 (Staatóbiad 855), ls de gewijzigde tekst bekend gemaakt van de Pensdoenwet- 1922, welke wijzigingen werden vastge steld bij de wetten van 23 Juqi 1028, 80 Juni 1923 en 28 Mei 1925. De voornaamste veranderingen werden destijds reeds door ons gepubliceerd. Ten gerieve van de be- anghebbenden volgen hier dó bepalingen betreffende het recht op pensioen en die in zake de 'berekening van het pen sioen, zooals die nu definitief zijn vast gesteld: Recht op pensioen. Een ambtenaar heeft na zijn ontslag recht op pensioen, indien 'hy op het tijd stip van ingang van het ontslag: a. den leeftijd van 65 jaren heeft be reikt (ouderdomspensioen); b. den leeftijd: van 56 jaren heeft be reikt, en hem niet op eigen verzoek eer vol ontslag is verleend uit één of meer by algemeenen maatregel van bestuur aangewezen betrekkingen, terwijl hij een diensttijd van ten (minste 10 jaar in één of meer dier (betrekkingen kan doen me detellen (vervroegd ouderdomspensioen); o. buiten de gevallen, onder d bedoeld, uit hoofde van ziekten of gebreken on geschikt is verklaard voor de verdere waarneming van zijn betrekking (invali diteitspensioen); d. uit hoofde van ziekten of gebreken ongeschikt is verklaard voor de verdere waarneming vin zijn betrekking, wan neer die ziekten- of gebreken het redht- streeksdh gevolg zijn van de uitoefening van zijn dienst, dooh ndet aan zijn schuk of onvoorzichtigheid zijn te wijten (ver hoogd invaliditeitspensioen). Loodsen en de bij de betonning en de verlichting in dienst zijnde personen wor den geacht mede in de uitoefening van hun dienst te zijn, wanneer zij in dienst van eene reddingsmaatschappij hunne medewerking verleenen (bij eene poging tot het -redden van schipbreukelingen of deelnemen aan eene oefening ter bekwa ming in het redden of aan het bedienen of beproeven van reddingstoestellen. Behoudens het hieronder nader bepaal de, verkrijgt een niet op eigen verzoek Ingezonden Mededeeling. ontslagen ambtenaar, wien eervol ontslag verleend!, of een ambtenaar, die na een iensttijd van ten minste vijftien jaren, hetzij op eigen verzoek, hetzy niet eervol, wordt ontslagen, indien hij niet in een andere betrekking ambtenaar is gebleven of blijft, of niet later als ambtenaar is of wordt herplaatst, recht op pensioen wan neer hy den leeftijd van 65 jaren heeft befreikt of uit hoofde van ziekten of ge breken ongeschikt is geworden voor het vervullen van de betrekking of betrek kingen waaruit hy als ambtenaar werd ontslagen (uitgesteld pensioen)/ Is de belanghebbende In het genot van een wachtgeld, gelijk aan of hooger dan het pensioen, berekend over zyn dienst tijd, dan verkrijgt hy eerst recht op pen sioen, wanneer dat genot is geëindigd. Er bestaat geen reoht op een pensioen, bedoeld in het eerste lid onder c, wanneer de ambtenaar niet een diensttijd van ten minste 7 Jaar en geen recht op pensioen, bedoeld ln het eerste lid onder a of ln het tweede lid', Indien de ambtenaar niet een diensttijd! van ten minste 10 jaar kan doen medetellen), terwijl in al deze geval len de ambtenaar bovendien- in het geheel ten minste 6 Jaar werkelijk dienst moet hebben gedaan; er bestaat geen recht op pensioen, (bedoeld ln het eerste lid onder b, wanneer de ambtenaar niet in het ge heel ten minste 5 jaar in één of imeer der daar bedoelde betrekkingen) werkelijk dienst heeft gedaan. Ten aanzien van de pensioensbereke ning gelden de volgende bepalingen: TT ft pensioen bedraagt voor elk jaar In aanmerking komenden dienst 1.76 per- oent van do (middelsom der pensioen grondslagen, met dien verstande, dat het invaliditeitspensioen niet (minder dan 80 pOL van die som zal bedragen en het pen sioen niet 70 pOL van die som zal over schrijden. Als middelsom dór pensioengrondsla gen geldt het jaarlijksche gemiddelde van de gezamenlijke grondslagen der laatste 3 jaren, van den voor pensioen geldigen diensttijd, of indien het jaarlijksche ge- middelde van de gezamenlijke grondsla gen der laatste 10 jaren van, den dienst tijd, of van dien geheel en diensttijd groo- ter is, het grootste dier bedragen. Heeft de belanghebbende gedurende minder dan 8 jaren van dien diensttyd oen pensioensgrondslag gehad, dan geldt als imlddelsom het jaariijksoh gemiddelde van de gezamenlijke grondslagen over dat kortere tydvak. Geiyfctydlg genoten grondslagen gel den te zamen als één grondslag. De mlltalre Weduwenwet 1922. Ofschoon aan alle met reserveplicht ge- pensionneerde en aan alle op wachtgeld ge stelde militairen, voor zoover deze laatsten op 30 Juni 1925 wachtgel^ genoten en op den datum hunner op wachtgeldstelling ge- nRvd waren, een mededeeling is gezonden, .waaruit door hen kan worden afgeleid, wat zij als gevolg van de in de Militaire YVedu- wenwet 1922 aangebrachte wijzigingen moeten doen om hun na te laten betrekkin gen het behoud van uitzicht op pensioen te lijven verzekeren, wordt het gewenscht ge acht belanghebbenden er nogmaals op te wijzen, dat de eventueel thans verschuldigde premie voör de eerste maal moet worden voldaan vóór 1 October 1925. Bij niet beta ling vóór gemeld tijdstip, gaat het recht op weduwen- en weezenpensioen verloren, ten zij de Militaire Pensioenraad termen aan wezig acht om alsnog te bepalen dat wordt aangenomen, dat de betaling op tijd heeft Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat militairen die met reserve plicht zijn gepensionneerd, ook nadat zij niet meer reserveplichtig zijn, tot hun 60ste levensjaar verplicht zijn de bijdrage ad 5*/» percent van den pensioengrondslag met een maximum-bijdrage van f 165 per jaar te beulen en voorts, dat zij aan den Pensioen raad den ter invulling toegezonden staat moeten toezenden. Laten zij dit na en ver zuimen zij eveneens het verschuldigde kwar taalbedrag vóór 1 October 1925 te storten op de postrekening van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (Rek. No. 74500), dan verliezen hunne eventueel na te laten betrekkingen het recht op het weduwen- en weezenpensioen. Aange teekend wordt hierbij nog, dat on der pensioengrondslag wordt verstaan: a. voor krachtens de Pensioenwet voor de landmacht 1922 gepensionneerde militai ren, het bedrag waarvoor hun pensioen is berekend; b. voor niet krachtens de onder a. ge noemde wet gepensionneerde militairen, het bedrag dat op het tijdstip van hun laatste ontslag voor hen als grondslag zou hebben gegolden, ingeval zij op dat tijdstip met toe passing van de Pensioenwet voor de land macht 1922 waren gepensionneerd. Aan de niet met reserveplicht gepension neerde officieren zal met het oog op de ge wijzigde redactie van art. 68 der Militaire Weduwenwet 1922 waardoor alsnog de mogelijkheid is geopend om tot I April 1926 te verklaren dat zij wenschen te blijven res sorteeren onder de statuten der voormalige Weduwen- en Weezenkas voor de officieren van de landmacht, dan wel, indien zij thans reeds onder die statuten ressorteeren, dat zij de bepalingen der Militaire Weduwen wet 1922 op hen wenschen te zien toegepast eerlang nog een circulaire, behandelende deze aangelegenheid, worden toegezonden. Nieuwe Eerste-Kamerlecten. (Het Centraal Stembureau hield Don derdagmiddag een openbare zitting ter voorziening van twee vacatures in de Eerste Kamer, ontstaan door het bedan ken als lid dier Kamer door de heeren ir. Ch. O. Gramer en R Stenhuis in verband met hun verkiezing tot lid van de Tweede Kamer. DRINKT bij onz THÉ COMPLET, i f 0.60 per persoon, waarbij wij U overheerlijke Frou-Frou-Wafeltjez «ervoeren. Brengt een BEZOEK aan onze GEZELLIGE, MODERNE INRICHTING. W. J. M. SCHOUTEN.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5