Kinderen PUROL TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DINSDAG 15 SEPTEMBFR 19?5 Lief dadïgh el dsvooretel li ng „Borculo". Ur. Vroom verleende eerste hulp, waar na de man op diens advies per rijtuig naar hui* werd gebracht. gemeenteraad. Opcenten belasting. De opbrengst van den speldjesdag voor de R.K. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levens kracht" bedroeg de som van f 249.41. Voor bijzonderheden betreflende kaar- tenverkoop en tableau de la troupe van de liefdadigheidsuitvoering ten bate van Borculo op 8 October a.s., door ensemble officieren land- en zeemacht, wordt ver wezen naar de eerstdaags verschijnende aanplakbiljetten. v Meikoorlog. Onze vaderlandsche geschiedenis kent vier Engelsche oorlogen, waarin de Hol landers nogal klop toregen. De Heldersche geschiedenis kent verschillende melkoor- logen, die onbloediger zijn dan de Engel sche, maar even fel als deze, wellicht fel ler. Op het oogenblik is de zooveelste melkoorlog weer uitgebroken. De boeren als producenten der melk, wil den, nu de voederprijzen weer omhoog gaan, de melk in prijs verhoogen; de slij- tens hier ter stede, terecht beducht op kwesties met het publiek, weigerden. De boeren dreigden de melto naar de melto inrichtingen te Uitgeest en Alkmaar te zullen zenden, indien de slijters ze niet te gen den hoogeren prijs afnamen. Ter voorkoming van onaangenaamheden heb ben de slijters, die aangesloten zijn bij de Heldersche Melkcentrale, het hoofd in den schoot gelegd en de duurdere melk aanvaard; maar de niet bij de Melkcen trale aangesloten venters, die hun melk betrokken van Texel, sloegen de verzenen tegen de prikkels en besloten zelf melk uit 't Zand te betrekken, en de Texelsche boeren met hun product te laten zitten. Aldus geschiedde, met het gevolg, dat deze categorie de melk nu duurder in koopt en ze voor minderen prijs dan de anderen uitvent, en dus, om zoo te zeggen, voor niemendal werkt. De Texelsche boe ren kregen Zondagmorgen hun 6000 liter terug. Sic transit De voormalige bioscoop Tavenu aan de Spoorgraoht wordt thans voorzien van een betonnen vloer en ingericht voor. kolenpakhuis! Sic transit gloria Mundil Voor van der Voorde. Wij ontvingen nog voor den heer v. d. Voorde van G. E. f 2.de laatste ver antwoording was 42.75, zoodat ten on zen kantore nu in totaal 44.75 ontvan gen is. Het benoodigde bedrag voor heit aan schaffen van den invalidenwagen voor v. d. V. is op ongeveer 85 na bij el kaar. Eenige vrienden van v. d. V. hebben zich beijverd en voor den wagen ruim 800.opgehaald. Er is echter f 400 noodig en zoo men weet, wegen de laatste loodjes het zwaarst. Wij gelooven echter, dat het Heldersche publiek, waar het tot zooverre geholpen heeft, ook voor dit laatste bedrag zal zor gen en wij zien gaarne de verdere bijdra gen tegemoet. Binnenkort volgt de geheele verant woording in dit blad. Uit het Politierapport Vrijdagavond werd telefouisoh aan de Politie kennis gegeven, dat er in een café aan den Kanaalweg gevochten werd. Twee agenten begaven zich erheen en troffen twee mannen aan, die aan het vechten waren. Een hunner, die de oorzaak van deze ruzie was, werd uit het café verwijderd. Proces-verbaal werd tegen hem opge maakt Dienzelfden avond deed een bewoner van den Kanaalweg aangifte, .dat hij door een onbekenden zee milicien was mishan deld. De Politie stelt een onderzoek in. Zaterdagmorgen vervoegde zich een ma troos op het Hoofdbureau met de mede- deeling, dat zijn rijwiel, dat hij in de ves tibule van het Bondsgebouw had neerge zet, was ontvreemd. Een oogenblik later deelde een bewo ner van de Leliestraat mede, dat zijn rij wiel, dat in het rek van het Kon. Insti tuut van de Marine aan de Buitenhaven was geplaatst, ook was ontvreemd. Een bewoonster van den Kanaalweg bracht Zaterdag een rijwiel aan het Hoofd bureau, dat eenige uren onbeheerd voor haar winkel had' gestaan. Zondagmorgen deed een bewoner van de P. Quantstraat aangifte, dat hij even tevoren in de Spoorstr. een ouden man had aangereden, waardoor de man viel en een hoofdwond bekwam. In een café in de Spoorstraat werd hij binnengedragen. Bij onderzoek bleek de aangever geen schuld te hebben. Hij had met kalmen png, rechts van den weg gereden en be hoorlijk signaal gegeven. De man was uit een café gekomen en wilde de straat over» steken, met gevolg dat hij tegen de fiets liep en kwam te vallen. ^^^^erRadering van 16 Decem- ÏL werd 111 handen van B. en W. gesteld om prae-advies bet voorstel van iet lid van den Raad B. Zondervan, tot wijziging van de Verordening op de hef fing van opcenten op de hoofdoom der i ersoneele Belasting, terwijl in de verga dering van 23 December cLa.v. werd be sloten om een adres van KI. F. Oortgjj- sen, waarin er op wordt aangedrongen net aantal der opcenten belangrijk te ver minderen, eveneens om prae-advies aan B. en W. te zenden. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. den Raad mede, dat, blijkens een glo baal opgezette berekening van het Hoofd van den Controledienst der Gemeente- Belastingen, de totale vermindering aan belasting bij aanneming van het voorstel- Zondervan ongeveer 10000.zal bedra gen. Zij achten het niet gewenscht om tot verlaging dezer opcenten thans een voorstel te doen, omdat wegens deze ver mindering een verhooging van de belas ting naar het inkomen zou moeten plaats vinden, hetgeen naar hun meening niet geraden is. Het gevolg van aanneming van het voorstel zou bovendien zijn, dat de bewo ners van de Vroonstraten, Schagen-, Bas en Goversstraten het meest zouden zijn gebaat en ook de bewoners van de buurt nabij de Gasfabriek. Niet gebaat al thans slechts in geringe mate zullen zijn de bewoners der huizen van de Wo ningstichting, die huren van 225.tot 250.betalen, terwijl eerstbedoelden reeds betrekkelijk goedkoop wonen en laatstbedoelden verlaging der belasting bet meest noodig hebben. Wat betreft het adres van KI. F. Oort- gijsen meenen B. en W. op de gronden hiervoor aangevoerd U te moeten advisee- ren niet tot verlaging der opcenten over te gaan. Waar adressant er op wijst, dat hier de opcenten op de hoofdsom der Personoele Belasting zoo boog zijn als in bijna geen enkele andere gemeente, vestigen B. en W. er de aandacht op, dat inderdaad die opcenten hoog zijn, hoewel er meerdere gemeenten zijn waar een hooger aantal op centen wordt geheven, maar dat hiertegen over staat, dat hier geen opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting worden geheven en evenmin z.g. bijbelastingen, als ^raatbelasting, rioolbelasting enz., zooals in een zeer groot aantal gemeenten wel geschiedt Huur van grond. A. Kranenburg, voormalig huurder van het perceel grond, grenzend aan het ter rein thans door de Veilingsvereeniging in gebruik, ter oppervlakte van ongeveer 950 M.1, verzoekt opnieuw voor de huur van dit perceel als tuingrond in aanmer king te mogen komen. Een huurprijs van 0.04 per M.' of van 88.per jaar achten B. en W. billijk. Tegen verhuring van den gevraagden grond voor het resteerende gedeelte van het jaar 1926 tegen een huurprijs van 15.— bestaat bij hen dan ook geen be zwaar. Een voorstel in dezen geest is bij den Raad ingediend. Verpachting Gemeentereiniging. B. en W. hebben het volgend schrijven aan den Raad gericht: Zooals U bekend is, werd bij de behan deling van de Gemeente-Begrooting voor 1925 door het lid van Uw College de heer J. J. Schoeffelenberger, medegedeeld, dat hij voor een som van 75.000.per jaar den dienst der Gemeente-Reiniging zou kunnen en willen exploiteeren. Naar aanleiding van die mededeeling heeft zich tusschen het Gemeentebestuur en den heer Schoeffelenberger eene cor respondentie ontwiKkeld, die ten slotte ge leid heeft tot eene conferentie op 31 Juli j.L, op or.8 verzoek mede bijgewoond door de Commissie van Bijstand voor de Ge- meente-Reinigingi en Plantsoenen en den Directeur van dien dienst Hierbij bleek, dat de meeningen van den heer Schoeffelenberger eenerzijds en van ons College anderzijds omtrent een doelmatige regeling van de betrekkelijke aangelegenheid, dermate verschilden, dat er geen resultaat verwacht kon worden. Wij beschouwen hiermede de zaak als afgedaan en verwijzen U voor nadere bij zonderheden naar de betrekkelijke stuk ken, die voor U ter inzage zijn gelegd. Huurovername. J. Bergshoeff alhier, huurder van een peroeel tuingrond van de Gemeente, heeft verzocht met 17 Januari a.a. van de huur te mogen worden ontheven; W. Reinder- man wil de huur overnemen. B. en W. hebben tegen deze regeling geen bezwaar en stellen den Raad voor desbetreffende besluiten te nemen. Erfpachtsaanvrage. Bij Raadsbesluit dd. 18 Augustus 1925 werd aan J. P. van Os, te Helder, ten be hoeve van den bouw van 8 arbeiderswo ningen, 1 winkelhuis en 4 middenstands woningen, in voortdurende erfpacht uit gegeven, een terrein gelegen nabij den Rujjghweg, ter grootte van ongeveer 568 M.J, De aanvrager moest echter de volgende verklaringen overleggen: lo. dat de „Woningstichting" te Helder voor zich en hare rechtverkrijgenden het voortdurend reoht van overpad verleent over den haar in eigendom toebehooren den grond ter plaatse, ten behoeve van de met het front naar dien eigendom door dien aanvrager te bouwen woningen; 2o. dat de „Woningstichting" te Hel der toestemming verleent voor zich en hare rechtverkrijgenden, tot het aanbren gen van de noodige wijzigingen, ten be hoeve van het onderhavige bouwplan, in de bestaande rioleering. De door de „Woningstichting" gevraag de vergoeding, ad 260—, komt Van Os Ingezonden Mededeeling. atooten, vallenen bezeeren zich her haaldelijk. Bij (Je zorgzame Moeder ontbreekt in huis dan ook nimmer een doos 30 6u-9u et. te hoog voor, daar hij door het aanbren gen van eene wijziging in de bebouvfing thans geen gebruik meer behoeft te ma ken van den grond der „Woningstich- ting." Tegen de uitgifte in erfpacht van den gevraagden grond hebben wij geen be zwaar en nu de vereischte waarborgsom reeds is gestort, stellen B. en W. voor, den grond in voortdurende erfpacht uit té ge ven tegen een jaarlijksche canon van 0.25 per M.a, zijnde het terrein door Uwen Raad aangewezen als 3e klasse grond. Mr. P. J. Troetetra. Mr. P. J. Troelstra is Zaterdagmorgen uit Parijs weer in Nederland aangekomen. Aan het Volk verklaarde de vroegere lei der der S. D. A. P., dat hij zich thans weer uitstekend voelt. De doktoren zijn tevre den over zijn gezondheidstoestand. De stuiting van de zitting der Staten- GeneraaL Zaterdagmiddag om 8 uur heeft de mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw bet af geloop en zittingjaar van de Staten-Generaal in naam der Koningin gesloten. De plannen ven dien minister van oorlog. Bezuiniging. Opheffing van garnizoenen. Afvloeiing. Naar het Centrum uit militaire krin gen verneemt, zöu de minister van oorlog met zeer ingrijpende bezuinigingsvoor stellen komen. Het zou o.a. in het voor nemen liggen verschillende garnizoenen op te heffen. Behouden zouden blijven de garnizoenen: Amersfoort, Ede, Den Haag, Utrecht en Harderwijk. Volgens de nieu we plannen zou niet meer elk regiment, imaar eike brigade een schoolcampagnie krijgen. De reorganisatie zou o.a. ten gevolge hebben, dat enkele honderden officieren zouden moeten afvloeien; dezen zouden gedurende een aantal jaren op -wachtgeld worden gesteld. Spoorwegpersoneel. Een demonstratief congres op Zondag a.8. Van de zijde van den Bond van ambte naren, in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen wordt bet volgende meege deeld: In verband met de afwijzing door de directie van de door den loonraad voor gestelde loonregeling openbaart zich in de kringen van de ambtenaren een zeer sterke ontevredenheid, vooral ook omdat de voor deze groep op het platteland voor gestelde billijker classificatie daardoor weer twijfelachtig is geworden, terwijl toch de geheele regeling met medewer king en- instemming van de vertegen woordigers der directie tot stand was gekomen. Gevolg gevende aan den drang, door de leden uitgeoefend, heeft het hoofdbe stuur van den B. A. N. S. besloten tegen Zondag 20 September te Utrecht een de monstratief congres te beleggen, toegan kelijk voor allen, die tot de door dezen bond georganiseerde groepen behooren. Rijkspersoneel Vanwege den Nederl. federatieven bond van personeel in openbaren dienst wordt het volgende meegedeeld: De voorzitter en de secretaris van den Nederl. federatieven bond1 van personeel in openbaren dienst hebben gistermiddag een audiëntie gehad bij den minister president, den heer Colijn, ter bespreking van de door de federatie ingediende voor stellen betreffende de noodultkeerlng aan het rijkspersoneel en wederinvoering van de salarissen, zooals deze waren tn 1920. Uit het antwoord van minister Colijn kreeg de delegatie den indruk, dat de re geering wel maatregelen overweegt, maar dat de minister hieromtrent geen posi tieve mededeelingen kon doen vóór en aleer de miilioenennota bij de Tweede Kamer is ingediend. De minister deelde evenwel mee, dat a.s. Vrijdag de centrale oammissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenza ken bijeenkomt ter bespreking van een nooduitkeering aan het rijkspersoneel waarbij eveneens d$ voorstellen der fede ratie in behandeling kunnen komen. Betreffende het weren van de federatie uit het georganiseerd overleg zegde de minister een nader onderzoek toe. De de legatie heeft a.s. Woensdag over deze aangelegenheden nog een speciale audi ëntie bij den minister van justitie. De voorzitter van de centrale oommis sie, imr. Kan, met wien de delegatie even eens een onderhoud1 had, zegde zijn mede werking toe, opdat de federatie nog in de gelegenheid zou kunnen worden gesteld, aan de besprekingen deel te nemen. Het Academisch Ziekenhuis te Lelden. Met ingang van 1 Januari aa zullen van het nieuwe Academisch Ziekenhuis te Leiden de afdeelingen voor huid- en geslachtsziekten en voor kindergenees kunde in gebruik worden genomen. (HJbL) 1 1 1BUJJU' I Uit de Communistische Partij. Moskou is tevreden. De Executieve van de Communistische Internationale te Moskou heeft een brief aan de Communistische partij Holland ge schreven, die thans in de Tribune gepu bliceerd wordt en waaraan we het volgen de ontleen en: Voor het eerst sedert het bestaan van de Communistische Partij van Holland, richten wij ons tot u met het gevoel van de grootste bevrediging. Eindelijk begint uw partij een politiek te voeren, die het haar mogelijk zal maken een massapartij te worden. De ondersteuning van het huidige Par tijbestuur door alle leden der partij, de sa menwerking van alle eerlijke, voor de pro letarische revolutie strijdende elementen, ter vervulling van de taak waarvoor de partij is gesteld, is de voorwaarde voer de volkomen likwidatie van de crisis in de partij. De Executieve bespreekt den uitslag van de verkiezingen en verklaart dat zij de beslissingen van de Partijconferentie: van 24 Mei goedkeurt en de huidige lei- ding der partij in ieder opzicht onder steunt en zal ondersteunen. Wat de partij nu echter voor allee noo dig heeft is politieke duidelijkheid. Reeds in den brief dien wij na het 6e Wereldcongres aan u richten, hebben wij als eerste plichten, de re-organisatie der partij op den grondslag der bedrijfsker- nen, aangewezen. De vervulling van deze taak werd ten deele door de oude partij leiding op de lange baan geschoven, ten deele hebben ook verschillende partijge- nooten der linkerzijde de beteekenis van dit vraagstuk niet voldoende ingezien. Op dit moment is een verdere vertraging der bedrijfsceli enkwestie absoluut ontoelaat baar. Voor de energieke en stelselmatige lei ding van het organisatiewerk is het noo dig, bij het P. B. een organisatie-afdeeling in het leven te roepen. Deze moet een plan voor den cellenbouw uitwerken en de provinciale en afdeelingsbesturen uit- vorige instructies over eerste organisato rische taken geven. Een bespoedigde doorvoering der re-organisatie is vooral voor de steden Amsterdam en Rotterdam noodzakelijk. Uw agitatie-afdeeling moet de cellen van alle groot- en middelbedrij- ven bij de uitgfve van bedrijfskernen- kranten ondersteunen. Om het reorgani- satiewerk goed door te voeren, moeten de provinciale besturen uitgebouwd en tot activiteit gebracht worden. Bij ieder pro vinciaal bestuur moet een agitatie- en pro- paganda-afdeeling, een organisatie-afdee ling en een vakvereenigingsafdeeling be staan. Het P. B. en zijn afdeelingen moe ten den provincialen besturen regelma tig aanwijzingen geven, hen door leden van het P. B. instrueeren en een regel matige berichtgeving aan het P. B. en controle door de leden van het P. B. or- ganiseeren. Op dezelfde wijze moet het P. B. groote aandacht schenken aan den uitbouw der communistische fracties in de buiten de partij staande organisaties, vooral in de vakvereenigingen (zoowel in het N. A. S., in de reformistische als ook in de andere bonden). De fractiebouw moet zoodanig stelselmatig geschieden, dat hij vooral in de belangrijkste plaatsen en vakvereeni gingen gesteund en gecontroleerd wordt. In verbinding met de registreering der partijleden naar de bedrijven waartoe zij behooren, moet ook worden vastgesteld van welke vakvereeniging zij lid zijn. om het mogelijk te maken, alle partijleden in het werk in de voor hen bestaande vak- vereenigingsfracties te betrekken. En wat de Tribune betreft: Het hoofdorgaan van uw partij moet „de beste propagandist, de leidende agi tator" voor het winnen der massa's en de verwezenlijking van de eenheid der vak beweging, worden. Het is noodzakelijk het geheele karakter van De Tribune, de opmaak, den inhoud en de schrijfwijze, te proletariseeren. Meer correspondenties uit fabrieken en bedrijven, krachtiger agita torische uitbuiting van den strijd der ar beidersklasse, meer besprekingen uit het leven der vakvereenigingen en der ar beidersklasse. Zonder een proletarische, revolutionnaire massa-krant, kan de Oom munistische Partij géén revolutionaire massapartij worden. 650-jarig bestaan van Amsterdam. Reeds deelden wij kortelings mede wel ke feestelijkheden de hoofdstad had ge organiseerd om haar 660-jarig jubileum te vieren. Dank zij het prachtige weer zijn de feesten van Maandag uitstekend ge slaagd. De dag begon met koraalmuziek in ver schillende stadsparken en op diverse plek nen. De burgerij had aan het verzoek onj te vlaggen gehoor gegeven, en overal in de stad wapperden de vlaggen, hier en daar zelfs vergezeld van de Amsterdam- sche vlag (zwart-rood). Ook de beugels der trams waren met vlaggetjes versierd. Vroegtijdig reeds begaven zich velen naar de-omgeving van» den Dam teneinde ge tuige te zijn van de aankomst der konink lijke familie. Aankomst Kon. familie. De koninklijke trein arriveerde te 10.53 aan het Centraal station, en de koninklijke familie begaf zich na aankomst direct naar het Rijksmuseum, waar, zooals ge meld is, de historische tentoonstelling is ondergebracht. Te 12 uur keerden de hooge bezoekers naar het paleis op den Dam terug; velen luisterden hier naar het carillonspel van den heer Vincent, dat deze ten beste gaf op het carillon vaii de paleisklok. De kinderen hadden in de morgenuren feestgevièrd; wandeltochten met muziek werden gehouden en op 25 plaatsen wer den in speeltuinen sport- en andere fees ten gegeven. Ongeveer 80.000 kinderen namen hieraan deel. Des middags hadden op het Uöclubterrein nog weer kinderspe len plaats, voor de bewoners van wees- en andere huizen. De Vereeniging tot Ver edeling van het Volksvermaak had een Jubileumspel geënsceneerd, dat iu drie tafereelen geschiedkundige bizonderheden uit Amsterdam'» verleden in beeld bracht en als geheel uitstekend geslaagd mag iieettn. Om twee#uur reed de koninklijke fa milie uit ter bezichtiging van het tweede gedeelte der historische tentoonstelling in het Stedelijk Museum. Hieraan verbonden was een rijtoer van ongeveer 61/, kilo meter. Na afloop bezocht Hare Majesteit de kinderfeesten op het IJsclubterrein en ging vervolgens naar het Stadion ter bij woning van een gedeelte van het Jubi leumspel Te kwart over vier vertrok het koninklijk gezin langs een omweg naar het Station; de Prins bleef achter en zou des avonds deelnemen aan den feestmaal tijd. Receptie ten stadhnlze. Stadhuisboden in groot ornaat, met steek en staf wezen den talrijken bezoe kers den weg naar boven. De binnenplaats van het oude Prinsenhof was met hoog opgaand groen getooid, de vestibule her schapen in een allee van palmen en lau rieren. In de antichambre van den burge meester was het. tot barstens toe vol. Tal van bloemstukken waren ingekomen en vele schriftelijke en mondelinge geluk- wenschen. Te 11 uur nam de receptie een aanvang en duurde tot over half zes. O.a. kwamen de commissaris der Koningin met Gedeputeerde Staten ep de burge meesters van groote gemeenten. Burge meester Wytema van Rotterdam bood na mens zijn stad een gebrandschilderd raam aan, dat vervaardigd zal worden naar ontwerp van prof. Roland Holst. De burgemeester van Warschau zond een te legram van gelutowensch. De feestmaaltijd. In de burgerzaal, de groote zaal van het Paleis op den Dam, dat eertijds, men weet het, stadhuis was, had des avonds een feestmaaltijd plaats. Redevoeringen wer den gehouden door burgemeester de Vlugt minister Colijn, den vice-president van den Raad van State, mr. dr. van Leeuwen (oud-burgemeester van Amsterdam), den commissaris der Koningin, den burge meester van 's-Gravenhage, mr. Patijn, den heer Wibaut, wethouder van Amster dam, dr. van Aalst, president der Ned. Handelsmaatschappij, en dr. Scholten, se cretaris van den senaat der Amsterdam- sche universiteit. De Commissaris der Koningin voerde de grootheid van oud-Amsterdam aan; mr. Patijn sprak namens de vier groote ge meenten na Amsterdam: Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem. Hij wees er op, dat Amsterdam van rechtswege de plaats als rijkshoofdstad toekomt, niet in de eerste plaats nog wegens het zielen aantal, maar omdat op menig gebied lei ding en voorlichting van Amsterdam is uitgegaan. Hij wees op de groote achting, welke de gemeenten koesteren voor het oude roemrijke Amsterdam. Wethouder Wibaut besprak het bestuur van Amsterdam van thans en dat van de toekomst. Dat van straks zal gericht zijn op de stoffelijke welvaart en het geestelijk welzijn der groote massa van werkers. Welvaart beteekent morgen niet meer de rjjkdom van regentenfamilies, maar het be teekent de voorziening in alle redelijke be hoeften: stoffelijk, geestelijk, cultureel. Heden is het de wordende machtsontwikke ling der arbeiders. En spr. bracht hulde aan burgemeester de Vlugt, drager van bestuurseigenschappen, die het hem mo gelijk maken te bevorderen, dat het be stuur van de stad zoo goed is als het.he den reeds kan zijn. Dr. vpn Aalst wees op de groote betee kenis van den handel voor stad; de handel die er de peiler van is, waarmede Amsterdam als wereldstad staat of valt. Prof. Scholte wees op de verhouding der Universiteit van Amsterdam tot de jubi- leerende hoofdstad; met- de stad groot ge worden vergroeiden zij tot volkomen saamhoorigheid. Des avonds In de stad. De Tel schrijft hieromtrent: Als de Koninginnedag, was de avond- aanblik van de stad op dezen feestdag. Er was geen plein in de binnenstad, of er werd gedanst rondom een draaiorgeL Bij de hoeken der straten hadden zich or kestjes of eenzame muzikanten opgesteld, wier muziek, aan alle kanten tegen elkaar indruischend, weer dat enerveerend la waai maakte, dat schijnt te inspireeren tot hossen, rennen en elkaar met stokjes op het hoofd slaan. Verder werd niets nagelaten, wat te doen gebruikelijk is op dagen als deze. Er werd met serjietines geworpen, er waren verkleede dames en heeren en lieden die een kinderlijk genoegen toonden in boven hun hoofd gehouden papieren parasols, anderen, die het hoogtepunt van genot ge legen achtten in een aangebonden langen neus of een papieren petje, er waren er weer, die „waar de meisjes zijn" zongen en nog-meer-origineelen, die zich hielden aan Houdt er den moed maar in" en het geheel golfde als steeds in wolken stof heen en weer van Haarlemmer- naar Fre- deriksplein en amuseerde zich buiten gewoon. Om de wagens der kooplieden verdron gen zich de sollicitanten naar bananen, toeters, appelen, serpetines, roomijs en wat dies meer zij en de traditioneele straat- artisten drongen zich door hoepels, wurm den zich uiè boeien en stonden op hun hoofd met dichte hagen bewonderende en thousiasten, die er niets van wilden mis sen om zich heen. 'Het nieuwe Damplant- soentje verheugde zich ook vanavond weer bovenmatig in de belangstelling, vooral toen men er wat later op den avond een vetpotjes-verlichting in had aangebracht. Op het Beursplein gaf van acht tot balf- elf de Tramharmonie een uitvoering, waar men niet verder dan 20 M. af moest staan om er iets van te kunnen hooren, zoo joelde de „als" langs het Damrak trekken de menigte. Omstreeks halfelf besloot men de uit voering met een taptoe in pijpers en tamboers, wat als altijd «rdig gehoor

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5