HERMAN NYPELS Heeren- en Kinder-Kleeding NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Draagt: Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND HELDER SCHAGEN SPOORSTRAAT 126. TEL 370. Nr. 6080 ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1926 63ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Zij, die xich van heden af, voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen het tot 1 October GRATIS. De Administratie. Zaterdag 19 Sept7.36 uur. Zondag 20 7.33 Maandag 21 7.81 VOLKENBOND. Een voorstel van dr. Guerrero (Salva dor), den, ondervoorzitter der Volken- bondsoonferentie voor den internationa len wapenhandel, strekt om den volken- bondsraad uit te noodigen de studie van het vraagstuk der openbaarheid inzake wapenfabrioatie zoo de verhaasten, dat een Volkenbondsoonferentie over dit onder werp nog in den zomer van het volgend jaar kan gehouden worden. Jhr. Loudon heeft voor zijn voorstel nopens de onmiddellijke voorbereiding der ontwapeningsconferentie en de her vorming voor dit doeleinde der zooge naamde coördinatie-commissie de warme ondersteuning gevonden van Denemar ken, Zweden en Polen. Beneaj trachtte de ooördinatie-oomimissie te verdedigen, doch deed dit zonder warmte en bijna in den vorm van verontschuldiging. De commissie van juristen uit de Vol- fcenbondsvergadering heeft Donderdag een motie, door bondsraad Motta, het hoofd van de Zwitsersohe delegatie, in gediend en' door Rollin, den vertegen woordiger van België, veranderd aange nomen, betreffende de verplichte ar bitrage door het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. De motie luidt: De vergadering van den Volkenbond noodigt den secretaris-generaal van den Volkenbond' uit, die staten, die zich voor een zekere periode hebben onderworpen aan de verplichte arbitrage van het Per manente Internationale Gerechtshof, welke periode eerlang afloopt, en die ge neigd zjjn, die verplichting ook verder op zich te nemen, op die maatregelen te wijzen, die yoor het vernieuwen van die verplichting bevorderlijk zijn. Donderdagochtend zijn in de derde commissie van de Volkenfbondsvergade- ring de belangrijke discussies over het Spaansche en het Nederlandsche voorstel betreffende de voorbereiding der ontwa peningsconferentie voortgezet. Men kon aan het eind van den ochtend gelooven, dat het Nederlandsche voorstel om ter stond met deze technische voorbereiding te beginnen vrijwel eenstemmig zou worden aangenomen, evenals eene be langrijke wijziging van de thans 'bestaan de zoogenaamde coördinatiecommissie, welk gewijzigd lichaam dan de voorberei ding ter hand zou nemen. Immers na de belangrijke redevoerin gen van Loudon en den Noor Lange wa ren nog vele sprekers hun instemming met deze denkbeelden komen betuigen, waaronder niet alleen, zooals te verwach ten was, de Deensche oud-minister van Oorlog Munch en de Zweedsohe socialis tische afgevaardigde Engberg, maar ook de afgevaardigden van Polen, hdewel minder duidelijk, en Japan. In de vorige vergadering had reeds de Franschman de Jou venei zijn instemming betuigd. Groot was de verrassing, toen plotseling de En- gelschman Hurst bezwaar ging maken. Had de Jouvenel alleen de voorwaarde gesteld, dat de conferentie zelf pas bij een zou komeil als de veiligheid verze kerd zou zijn, waartegen geen enkele spreker bezwaar had gemaakt, Hurst ging veel verder en verklaarde zich niet te kunnen vereenigen met een voorstel, dat nu reeds de onmiddellijke aanvang der voorbereidingen als verplicht zou stellen. Hij zeide ten hoogste tot een com promis bereid te zijn om den Raad vrij heid te laten het juiste oogenbilk voor dien aanvang vast te stellen. Het was jammer, dat de bekende voorstanders alle reeds voor Hurst hadden gesproken, te meer daar hij nagenoeg niet in hun argu menten trad. Hij zal echter nog wel op iieftigen tegenstand stooten. Uit zijn be toog was alleen dit gunstige te lezen, dat de Engelsche regeering ons niet weer de ontgoooheling der laatste jaren zal 'be zorgen en niet aan de uitwerking van een plan zal medewerken, dat zij niet meent uit te kunnen voeren. Over de verande ring der ooördinatie-oomimissie liet Hurst zich slechts in vage termen uit. DUITSCHLAND. Petroleum. Bij Peine, nabij Hannover, wordt voort- gewerkt met het doen van boringen naar jetroleum, die daar in grooter hoeveel heid op 150 meter wordt aangetroffen dan bij boringen ep 700800 meter diepte te Nienhagen. Geregeld wordt per dag thans reeds een wagon olie 'bovenge bracht en verzonden. OOSTENRIJK. Een beraamde aanslag tegen het sowjet- gezantechap te Weenen. Uit Weenen wordt aan de N. R. Ct. ge meld: Het sowjet-gezantschap heeft meege deeld, dat de politie aanwijzingen had FEUILLETON. door MURRAY HERBERT. 75) De jonge Jim, die zijne laatste courant verkocht had en daarmede zijn werk voor dien avond geëindigd had, nam eene prui kerige sigaret uit een groen pakje, dat hij in zijn vestzak had en zeide: „Waar achtig was zij het. En ze ziet er uit met al haar opgeprikte veeren als een tweede- handsche hertogin. Maar op mijn woord, zij speelde het spoediger klaar, dan ik verwacht had." „Wat bedoel je?" vroeg Cherry, hem scherp aanziende. „Hoe komt het, dat die dokter bij haar is? Ze mag zich ver beelden, wat zij wil, maar zij is lang geen schoonheid. Voor iemand, van stand is zij niet goed genoeg." „Ze heeft 'm een beetje aan de lijn, zeide de jonge Jim, met zooveel te meer genoegen aan zijne sigaret trekkende, toen hij beöierkte, dat de ander het nog niet .begreep. Toch lag er ook spijt in rijne stem. Sedert hij het ziekenhuis ge nezen, verlaten had, had h$ steeds den ^°om gekoesterd, dat hij in staat zou ^jn het geheim te ontdekken, dat er tus- schen zuster Arma en den dokter be- P01"3, het geheim, waarover hij hen had °°^n fluisteren ln de zaal. Ingezonden Mededeellng. op den duur het beste en goedkoopste in gebruik. SPOORSTRAAT HOOSZIJDE voor het plan van een aanslag tegen het 90wjet-gezantschap te Weenen en tegen Bersin, den nieuwen gezant. Uit een on middellijk ingesteld onderzoek is geble ken, dat er inderdaad een plan voor een aanslag bestond. Voorloopig zijn er drie personen gearresteerd: twee Russen, die onlangs met valache passen uit Bulgarije waren binnengekomen en de gewezen Russische overste Borodin, die bij de Rus sische oontra-revolutie betrokken is ge weest Het plan ging uit van een buiten- landsche groep. ITALIË. Communistische samenzwering te Florence. Volgens de bladen te Florence is daar een uitgebreid complot ontdekt, op touw gozet door de jong-oommunistisohe partij „met het doel een beweging van opstand te ontketenen", 27 personen zijn in hech tenis genomen. Het optreden der communisten. De Messagero verneemt uit Viareggto, dat daar een gevecht ontstaan ls, door dat communisten een fascistische patrouil le hadden getart, waarbij twee fascisten ernstig weiden gewon<L Sinds eenigen tijd worden er 's nachts tal van commu nistische biljetten, waarin het volk tot den opstand wordt aangespoord, op d'e muren te Viareggio aangeplakt ENGELAND. Een sombere voorspelling van Conan Doyle. Conan Doyle deed te Londen 'n som bere voorspelling. In een voor petsverte genwoordigers gehouden rede, verklaarde hij nl., dat hij mededeelingen uit de gees teswereld heeft ontvangen, dat voor de geheele wereld een tijd van zware beproe ving zal aanbreken, welke ten doel heeft, de zielen te louteren. Engeland zou ech ter, daar dit land moreel hooger staat dan de andere, veel minder dan andere deelen der wereld van deze beproevingeh te lij den krijgen. (TeL) ZWITSERLAND. Auto ln een ravijn gevallen. Op den Furka-weg (Zwitserland) is Woensdag bij den Rhonggletsjer een auto met vijf menschen in een ravijn ge vallen, dat 100 M. diep was. Er zijn vier dooden. send. „Als je iets weet over den dokter en haar, moet je mij dat eens precies ver tellen. Dat is van het allergrootste be lang." „Het kon van mij ook wel eens van belang weizen," hernam de knaap luch tig, aarzelend om iets van zijne weten schap los te laten. „Begin nu asjeblieft niet te'schoolmeesteren tegen mij." Oherry moest lachen. Toen, na een minuutje nagedacht te hebben, verander de hij van toon. „Jonge Jim," zeide hij, „het heeft niets te maken met mijzelf. Als die vent ln die auto zijn geld weg wil smijten, kan hij dat voor mijn part net zoo goéd doen aan zuster Anna als aan de een of andere vrouw met een gezicht als een oud paard. 'Jij houdt iets verborgen en je bent kwaad op mij, om dat ik het wilde weten. En nou zal ik jou eerst een geheim vertellen: het is nog lang niet eens Philip May's eigen geld, dat hij aan het verbrassen is; het ls van de Engel. Heb je dat goed verstaan? Die mooie auto en die prachtige kleeren, waar je haast blind van wordt, als je er naar kijkt, die zijn allemaal gekocht voor geld van de Engel, dat zij al lang gehad zou hebben, als zij haar recht maar kon krijgen. En daar ben ik nu juist voor aan het werk, zoo waarachtig als ik hier voor je sta Het ls de Engel en niet die andere vrouw, die genoeg automobielen moest hebben, om een rij te vormen van hier tot aan het Hippodrome, en voor lederen dag van het jaar een nieuw stel kleeren, zooals dat daar." Het kostte den jongen Jim eenigen tijd om deze merkwaardige en onsapnen hangende redevoering te verwerken. TURKIJE. Turken en christenen ln MosoeL Nieuwe Christen-deportaties. De Turken ontkennen echter. Volgens berichten uit Londen zijn op nieuw tachtig christenen uit het district Goya in ontredderden toestand te Zakho aangekomen. Men schat het aantal chris tenen, dat uit Goya verdreven is op 8000. Volgens de vluchtelingen, die te Zakho aangekomen zijn, zouden verscheidene verdrevenen omgekomen zijn tengevolge van de behandeling, die zjj van de zijde der Turken hebben ondergaan. Aan het secretariaat van den Volken bond zijn door den Engelschen hoogen commissaris te Bagdad twee telegrammen van Ohaldeeuwsche priesters uit de stoel van Goja en Mosoel toegezonden, waarin bijzonderheden worden gegeven over de deportaties van christenen dooide Tur ken. Het Anatolisch telegraafagentschap pu- pliceert een communiqué, dat zegt met be trekking tot de Engelsche nota aan den Volkenbond nopens de verplichting van Christenbevolkingen ten N. van de lijn van Brussel, dat gezaghebbende Turk- sche kringen verzekeren, dat er geen en kel dergelijke maatregel is genomen. De nota is slechts een streek van de Engel sche delegatie om de meening in Vol kenbondskringen te influenoeeren. CHINA. Japan houdt zich gereed om. zoo noodig, zijn belangen ln Mantsjoerile te verdedigen. Londen, 17 September. De correspon dent van de Daily Telegraph te Tokio verneemt van gezaghebbende Japansche zijde, dat de Japansche autoriteiten zich op een mogelijke nederlaag van Tjang- tsolln tegen rijn bolsjewistisch-gezinde tegenstanders voorbereid houden, daar Japan in dat geval genoodzaakt zou zijn, belangen in Mantsjoérije tegen een com binatie van vijanden te verdedigen. De zegsman van den Engelschen oorrespon dent achtte zulk een échec niet uitgeslo ten, daar Tsjang's tegenstanders wapens uit het buitenland ontvangen en Moekou zich verplicht heeft, generaal Feng onbe- perkten steun te verleenen. De overstrooming. Blijkens een nader telegram uit Sjan- toeng is de Zuiderdijk van de Gele rivier bezweken bij Jentsjenjen. Het over stroomde gebied beslaat een oppervlakte van 17 bij 18 Eng. mijL De rivier heeft (voor de zooveelste maall Red.) haar loop gewijzigd. Negen honderd dorpen zijn door het water omringd. Het verkeer kan enkel per 'boot worden onderhouden. De •geheele oogst ls vernield. Het hulpbetoon heeft een aanvang genomen. JAPAN. Storm op Formosa. Naar Reuter uit Nagasaki meldt, is daar bpricht ontvangen van Formosa, dat er een hevige storm heeft gewoed, die te Keelung een overstrooming heeft veroor zaakt, waarbij honderden huizen' ln het water kwamen te staan. De telegrafische Ingezonden Mededeellng. Stom van verbaring, met zijn sigaret aan den onderlip gekleefd, staarde hij Cher ry aan, en de verbazing hield hem nog stom eü hield hem ook den mond daar bij open, zoolang Oherry ln het kort de verrassende gebeurtenissen der laatste dagen schetste. Jack verdwenen, de En gel eene erfgename, en, wat ln de schat ting van den jongen Jim alles te boven ging, het korte 'bericht over het gevecht in het Paradijs en het uitsnijden met den grooten diamant. Het hortende verslag van dit alles deed hem de oogen al wijder en wijder opensperren van verwondering. Toen Chenys verhaal uit was, stond hij veilige oogenblikken onrustig heen en weer te draaien. „Nou, jij riet nog eens wat van het leven," riep hij een weinig wangunstig uit. „En ik brand van verlangen naar avonturen en ik krijg niets beters te zien dan een hondengevecht, of een man, die zich niet netjes gedraagt en opge bracht wordt naar Vine Street. En d^n gaat ie ook nog heel gewillig mee ook!" voegde hij er treurig bij. „Hoe zei je ook weer; dat de naam van dien Chinees was? „Wung Lo," hervatte Cherry, om den jongen in een goed humeur te houden. Hij zag, dat hij hem wel over zou halen. „Waoht maar, tot lk Jack vind, Jim. Dan zullen we een 'beetje om jou denken en je ook wat van het leven laten zien, dat beloof lk je plechtig. En nou, als Je Iets weet, zou je dan niet met ons willen samenwerken in het belang van de En gel?" „Dat wil ik," «prak de jonge Jim vast besloten. „En lk zal er nu beginnen. En als Jack soms hier door Pic- cadilly mocht komen, terwijl ik er ben, zal ik het zijn, die hem aanbreng." „Het is niet denkelijk, dat hij dat doen zal," antwoordde Cherry het hoofd sohud- dend, „niet, of hij moest het arm ln arm met mij doen; maar dan moeten we hem eerst vinden. Maar was ls er nu over zuster Anna?" „Iets, waaruit ik voor mijzelf een hoop lood hoopte te kunnen slaan," hernam de jongen droevig. „Duizend pond er voor, hoorde ik» hem zelf zeggen, maar toen wist ik niet, hoe ik het moest aanleggen om er een begin mee te maken. Daarom ging ik naar zijn huis, om te zien of ik hem niet een beetje kon uithooren, maar daar kreeg ik den wind van voren. Ik was doodsbang, dat hij smerissen naar binnen zou halen." Maar dat alles was Grieksch voor den zeeman. De jongen was nu begonnen den weg over te steken en hij volgde hem vlug. Shaftesbury Avenue was nu bijna geheel verlaten, en spoedig, bijna vlak tegenover het Palaoe Theater, sloeg de jonge Jim eensklaps reohts af. Een groot 'blok huurhuizen, aan het einde van de hobbelige open ruimte achter Shaftes bury, verrees daar dreigend, duister en •geheimzinnig. Bij een van de nauwe in gangen hield de knaap stiL „Kom mee!" zeide hij. „Duizend pond was hot dien dokter waard, zeide hij, al kon ik ook niet begrijpen, waarom; maar aan jou zal lk het voor niets geven!" Eu meteen was hij al eenige treden voor, op de sombere, steenen trap van de huur- kaserna. en telefonische verbindingen zijn ver broken. Een groot aantal motorvaartui gen en visscherschuiten wordt vermist, terwijl eenige bruggen zljtn weggeslagen of althans schade hebben verkregen. MEXICO. Een bomaanslag op president Callea Toen president Calles het stadion be zocht sprong plotseling een man van de tribune, waarop een1 hevige ontploffing volgde. De man werd in stukken gereten. De president bleef ongedeerd. Naar ver luidt droeg deze man een bom bij zich, die uit'zijn hand viel en ontplofte. Het lag klaarblijkelijk in zijn bedoeling, den Mexicaanschen president te dooden. OOST-INDIE. Tienduizend man militie. De jaarklasse 1906 der miliciens wordt 25 November as. ingelijfd. Het leger telt thans bijna 10,000 ge oefende miliciens en 20,000 landstormers. Er is een regeling in overweging om ook apothekers tot reserve-officier te be noemen. (Dell Ct) Ingezonden Mededeellng. NIERKWALEN BIJ VROUWEN. Nierkwalen bij vrouwen treden vaak 'op na de geboorte van een kind. Op zulke tijdstippen en ook bij vele andere licha melijke stoornissen, waaraan vrouwen on derhevig zijn, hebben de nieren veel te verdragen. Vaak verzwakken deze over werkte organen hierdoor en dit veroor zaakt verschijnselen, die licht verward worden met vrouwelijke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvallen van duize ligheid, hoofdpijn, urinestoornissen, blaas- kwalen, pijn in den rug en de zijden, rheumatische aandoeningen en waterzuch tige zwellingen kunnen alle ontstaan, als de nieren het bloed niet behoorlijk zui veren. Grijp ln bij het eerste teeken van nier zwakte. Gebruik Fosteris Rugpijn Nieren Pillen, zij versterken de nieren, kalmeeren de blaas en dragen zorg voor de zuivering van uw bloed. Zoodoende worden ernstige kwalen als spit Ischias, iheumatiek, wa terzucht, steen en nier- en blaasontsteking overwonnen. Doch herinner u, dat het gemakkelijker is deze kwalen te voorkomen dan te gene zen. Iedere vrouw behoorde nu en dan een dosis Fosteris Pillen te gebruiken. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. „Wel, wat maak je er uit op?" Het was de jonge Jim, die sprak in de kleine, kale kamer, die zijn huis uit maakte, op de hoogste verdieping in het gebouw. Zijne afgedankte krukken ston den in een' hoek. Zij waren erbarmelijk slecht en een stoel zonder leuning stond in een anderen hoek. Aan den wand toon den eene gekleurde plaat van een veld slag den smaak van den jongen Jim aan. Het andere voorwerp, dat de kamer tot sieraad strekte, was een portret van zus ter Barbara, hetwelk zij hem op zijn ver zoek gegeven had, toen hij uit St. Gaul ontslagen werd. De jonge Jim had er uren aan 'besteed om er een lijst voor te ma ken en had deze ruw versierd met snij werk van zijn eigen vinding. „Niet veel bijzonders," vond Cherry, toeni hij den kleinen film dien de jonge Jim hem in de hand gegeven had, bij het licht van de flikkerende kaars hield. In die huurkazernes worden sommige voor schriften zeer streng gehandhaafd en het uur, waarop het gas afgesloten werd, was reeds lang vooibij. Cherry onder zocht zorgvuldig éen van de zes platen, die de film bevatte. Zuster Anna had de heele strook in eens ontwikkeld. Oherry hield, nog niet bewust van het ontzettende geheim, het doodelijke bewijsstuk in han den, waar zuster Anna zoo vergeefs naar gezocht had. (Wordt vervolgd.) - - »-•*, AMOL'JLI UéSSS-J9PS. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indiö p. zeepost 12.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20 Modeblad reep. f 0.96, f 1.26, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct^; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. ADVEBTENTIEN: 20 et p. regel (galjard) Ingee. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te htrar)v. 1 t/m 8 regels 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres; Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater ond.: op: ond.: v.m.m.m.: 8.24 6.40 7.03 10.5711.13 8.47 6 42 7.01 11.3011.47 9.14 6 44 7.— 12.05 12.24 9.46 6.46 6.57 12.43 10.27 6 48 6.54 1.03 1.25 11.18 6.50 6.51 1.49 2.16 12.20 6.51 6.49 2.47 3.22 Licht op voor auto's en fietsen: eens hier,'* zeide Cherry bealis- miElssu. C. v. TRIET,

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1