E T Vrouwen TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DINSDAG 22 SEPTEMBER 1925 Concert Einder-operette „Hans en Grietje*. Uit het Politierapport Ingezonden Mededeellng. Hongaarsche belangstelling. Voor den Indlschen dienst is bestemd de heer A, H. J. Kroon alhier als land- bouwconsuknt. De Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Helder zal vanaf Woensdag 23 Sept. weer wekelijks spreekuur houden van. 1.30—3.30 uur in tie Huishoudschool alhier. Bij gunstig weder zal het Stedelijk Mu ziekcorps a.R Donderdag 24 September, des avonds van half 9 tot 10 uur zijn laat ste zomerooncert geven in de Muziektent Plantsoen, Directeur Jb. ter Hall. Programma: 1. Excelsior, M&rech Sprint 2. Ouverture „Dichter und Banier" Suppé 8. „Lanneriana Valse" Joe. Eeeeels 4. „Triumph Polonaise" Beiwer 5. .Serenade Italienne" Ozilbulka 6. Potpourri populaire No. 9" Renaud 7. Marche Finale Sckmidt Prijsverlaging voor lndustriegas? Elders in dit nummer vindt men afge drukt het voorstel van B. en W. aan den Raad om den gasprijs te verlagen tot 6 ct. Eer M*. voor verwarming van banketbak- ersovens. Blijkbaar ligt het in het voornemen van B. en W. om ook met de verlaging van den prijs van gas voor industrieele doeleinden een aanvang te maken, zoodat men mag aannemen, dat binnenkort voorstellen zul- I enworden gedaan om den prijs van moto- rengas en gas voor overeenkomstige doel einden als waarvoor dei banketbakkers dit gebruiken eveneens tot 6 cent te verlagen. Zooals men weet, bedraagt deze prijs thans II cent Lezing van dien heer van der Hoop. De belangstelling voor deze eerste door A.G.O. te geven lezing is buitengewoon groot; de aanvraag naar kaarten bij den boekhandel was reeds Zaterdag vroegtijdig begonnen. D^entréeprijs van 25 cent is dan ook buitengewoon laag, gevolg van het feit, dat de heer Van der Hoop zelf met een uiterst kleine vergoeding voor zijne moeite genoegen neemt." Dat een en ander het A.G.O.-bestuur aangenaam is, behoeft geen betoog, en dat zij, die de lezing willen bij wonen, zich alsnog tijdig van kaarten die nen te voorzien, evenmin. De heer Van der Hoop is een aangenaam causeur, die op eenvoudige, onpretentieuse manier vertelt van de verrichtingen van het driemanschap, dat dezen vliegtocht maakte en een aantal fraaie lichtbeelden ^daarvan heeft doen vervaardigen. Opening Kermesse d'été R.K. Volksbond. In het gebouw van den R.-K. Volksbond had Zaterdagavond te acht uur de officieele opening van de Kermesse d'Eté plaats, welke, zooals men weet, is georganiseerd ten behoeve van de Muziekvereeniging „Winnubst", die haar zilveren feest her denkt en van fanfarecorps wil promoveeren tot harmoniecorps. In de koffiekamer van het gebouw waren omstreeks acht uur verschillende genoodig- den aanwezig; het bestuur van„Helder's Belang", zijnde de heeren Biersteker en Engelmann, de Commissaris van Politie, de heer Nijpels, voorzitter van de R.-K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze", de hee ren Leewens, Leistikow, Ter Hall, Van de Bilt e. a. Onder het spelen van het Wilhel mus betraden dei burgemeester en mevrouw Houwing de zaal. Te acht uur nam de voorzitter van het uitvoerend comité, de heer P. Th. Luyckx, het woord en heette de aanwezigen welkom. In het bizonder den burgemeester en me vrouw, de leden van het eere-comité, de jury, de genoodigden en de pers. Deze be langstelling doet spr. bizonder veel genoe gen, omdat hieruit blijkt, dat de burgerij medeleeft met onze Vereeniging. Het eigenlijke jubilé van „Winnubst" Viel op 15 Juni; den tijd van het jaar in aanmerking genomen, meende men dien nog niet geschikt om gelden in te zamelen voor het corps, en men achtte het beter de eigenlijke feestviering uit te stellen tot het najaar. Veel medewerking en steun heeft „Winnubst" ontvangen van de burgerij en de autoriteiten; nergens klopten wij tever geefs aan. Wat „Winnubst" voor onze plaats beteekent, behoeft spr. niet uiteen te zetten. Vele jaren heeft het publiek van ons geprofiteerd, nu doen wij een beroep op het publiek en willen wij eens van het publiek profiteeren. Hopen wij, dat deze oproep niet vergeefs geschiede. Er is, zegt spr., de laatste jaren veel ?;edaan om Helder omhoog te werken. Ons eestcomité heeft gemeend daartoe even eens een poging te moeten doen door de organiseering van dit concours. Een derge lijk solistenconcours is voor onze gemeente een unicum, de opzet is grootsch en dat hiervoor animo bestaat, bewijst het groote gantal inschrijvingen. Zelfs moesten vele aanvragen worden afgewezen. Hopen wij, dat het bestuur deij muziekvereeniging, dat de leiding heeft van dit concours, groot succes moge oogsten. Spr. verzoekt thans den burgemeester de kermesse d'été te willen openen. De burgemeester zal gaarne aan dit ver zoek voldoen, en drukt er zijn voldoening over uit, dat „Winnubst" na vijf-en-twintig jaar niet meent op haar lauweren te moeten gaan rusten, integendeel, hooger wil. Een vereeniging, die dat niet zou willen, werkt niet stimuleerend op de burgerij. „Win nubst" heeft altijd den tegenstand in het leven onder de oogen weten te zien, en daarvan komt de sympathie van de bur gerij. Spr. wenscht den voorzitter geluk met dit feest en verklaart de kermesse d'été voor geopend. Na een vroolijken openingsmarsch, door eenige heeren musici ten gehoore gebracht, werd de eerewijn rondgediend, waarna de lieer Luyckx opnieuw het woord nam om den burgemeester dank te zeggen voor diens goede wenschen ten aanzien van het welslagen dezer kermesse d'été. Verder deelde spr. mede, dat van enkele heeren be richt van verhindering was ingekomen; zoo van de beide pastoors, den St'ellingcom- mandant, Z. Exc. Vice-Admiraal Fock, den wethouder jGrunwald, terwijl wethouder Van Breda door huiselijke omstandigheden verhinderd was aanwezig te zijn. Hierop begaven zich de aanwezigen in de groote^ zaal ter bezichtiging van de ver schillende stands. Wij hebben Zaterdag hieromtrent reeds een en ander medege deeld, zoodat wij ons van verdere mededee- lingen hieromtrent onthouden kunnen. Op veler verzoek wordt de kermesse d'été in het gebouw van den R.-K. Volks bond nog hedenavond opengesteld. Met het winterseizoen komt ook weer de heer Boelens met zijn kinder troep je, dat hier verleden winter de aardige operette „Hans en Grietje" opvoerde. Dit allerlief ste sprookje is hier in den afgeloopen win ter tweemaal opgevoerd en beide keeren onder groote belangstelling van de zijde van het Hefldersche kinderpubliek. Daarna is het troepje ermee de provincie ingetrok ken en thans is „Hans en Grietje" reefis vier-en-twintig maal gespeeld. De heer Boelens wil nu de vijf-en-twintigste voor stelling nogmaals voor de Heldersche kin deren geven en wel als feestvoorstelling. Deze opvoering zal plaats hebben op Woensdag 30 September, des middags te 2 uur, in „Casino", met medewerking van alle leerlingen. Waar reeds ongeveer 1400 kinderen te Helder dit sprookje hebben gezien, hoopt de heer Boelens, dat nog wel een zaal vol jongens en meisjes ervan willen profitee ren. Doordat de leerlingen het terdege in gespeeld hebben, kan men een vlot verloop ervan verwachten, en wacht het jeugdige oubliek een genotvolle middag. De entrée- prijs is uiterst laag, 30 en 20 cents. Bizon- derheden omtrent plaatsbespreking, enz. in de advertentie, die morgen in het Adver tentieblad verschijnt. Brand. Zaterdagmiddag te ongeveer half vier brak er in perceel Breewaterstraat 55, be woond door de familie S., brand uit. Vermoedelijk was de steekvlam, waar mee de schilder buiten bezig was, door een kier van het raam geschoten, waardoor de gordijnen hadden vlamgevat. De luiken, die aan den buitenkant ge schilderd werden, waren gesloten, waardoor de schilder eerst dé brand bemerkte, toen de kamer in lichte laaie stond en de rook naar buiten sloeg. Onmiddellijk werd toen door bewoners uit de omgeving, het blusschingswerk, met emmers water, aangevangen. Het mocht hun gelukken den brand te beperken tot de voorkamer, die zoo goed als geheel uit brandde. Door het flink aanpakken van de blus- schers, werd erger voorkomen, want bij den sterken wind van Zaterdagmiddag, was de woning spoedig een prooi der vlammen geworden. Verzekering dekt de schade. Vrijdagavond deed een bewoner van de Schagenstraat aangifte, dat Woensdagmid dag zijn paard, dat op een weiland aan de Javastraat liep, door jongens in de sloot was gejaagd, waardoor het beest zich aan het prikkeldraad zoodangf bezeerd! had, dat het niet in staat was te werken. In verband met dezen minderwaardigen kwajongensstreek werden eenige opgescho ten jongens aangehouden, die de laffe daad hadden gepleegd. Vrijdag gaf een winkelier van den Ka naalweg kennis, dat door twee jongens, op den dijk een bank was losgerukt en een stuk van zijn plaats gesleurd. Tegen de da ders werd proces-verbaal opgemaakt. Elen juffrouw deed Vrijdag aangifte, dat haar 15-jarig dochtertje 's middags door een man was mishandeld. Een onderzoek hiernaar wordt door de politie ingesteld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd iemand bekeurd terzake het onbe heerd laten staan van z'n rijwiel. Een ander rijwiel, dat op den Kanaalweg onbeheerd werd aangetroffen, werd door een agent op het Hoofdbureau gebracht. Zaterdag werd aangifte gedaan, dat rij- dagavond uit het kleedlokaal van een voet balterrein een bedrag van 9 gulden en een doosje sigaretten yras ontvreemd. Een juffrouw vervoegde zich Zondag middag aan het hoofdbureau met de mede- deeling, dat zij door een stoker van de Ma rine was mishandeld. Een korp.-vliegtuigm. deed! Zondagavond aangifte van vermissing van een damesrij wiel, dat hij een oogenblik onbeheerd voor een café aan den Kanaalweg had laten staan. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnomingen verricht in den morgen van 22 September 1926. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste stand' 761.7. Laagste stand 786A. Verwachting: Matig© tot krachtig©, later waarschijn lijk toenemende Zuidoostelijke tot Zuid westelijk© wind, zwaar bewolkt tot be trokken, regen óf hagelbuien met kans op onweer, aanvankelijk iets warmer. en Meisjes I Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en be houden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-60-90 ct. GEMEENTERAAD. Vervolg-agenda voor de vergadering van den Raad der ge meente Helder, op Dinsdag 22 September meente, op hedenavond 8 uur. Gastarlef. Voorstel tgt verlaging van den gasprijs voor banketbakkerijen. Gasprtjaverlaglng. B. en W. Bchrijven aan den Raad Bij den voorbereidenden arbeid aan de bedrijfsbegrootingen voor 1926 blijkt ons, dat/het gasverbruik gestadig achteruit gaande is. Het is daarom noodig maat regelen te treffen om te trachten dit ver bruik op de tegenwoordige hoogte te houden en zoo mogelijk op te voeren. Dit zou 0. a. kunnen geschieden door een grooter afzetgebied te zoeken voor verwarmingsdoeleinden. Bij enkele banketbakkers bestaat nei ging om over te gaan tot het aanschaffen van een gasoven. Het tegenwoordige gaa- tarief weerhoudt hen echter tot het bak ken op gas over te gaan. In de practljk is bewezen, dat het gas tegen 6 cent per M3. concurreerend kan worden geleverd. Om deze grootverbruikers voor het be drijf to winnen zal dus voor hen de prijs van het gas op 6 cent per M3. moeten worden gesteld. Wij doen U reeds thans het voorstel, om daartoe te besluiten, wijl voor eenige nieuw op te richten banketbakkerijen een spoedige beslissing in verband met den aan te schaffen oven noodig is. Èij de verdere behandeling der Begrooting over 1926 voor de Gasfabriek kunnen dan eventueel de tarieven voor andere be drijven in nadere overweging worden opgenomen, met dien verstande, dat naast eon vergrooting van het debiet een slui tende bedrijfsbegrooting kan worden ver kregen. A. 8. Groen, t Te Öaarlem Is Zaterdagavond op 63- jarigen leeftijd overleden de heer A. 8. Groen, directeur der Nationale Stoomvis- scheii] en van den vischhandel fa. wed. 8. L Groen te Umuiden, vroeger alhier woonachtig. Minister Weiter. Gisteraamiddag ia te 's-Gravenhage aangekomen het lid van den Raad. van Ned.-Indië, de heer Oh. J. L M. Wél ter, die zooals men weet de opdracht had ontvangen om zich naar Nederland te be geven met bestemming om door de Konin gin te worden benoemd tot minister van Koloniön in het nieuwgevormde kabinet- Colijn. De Inspectie van de „Java". De inspectie van den in de Amsterdam- sche haven liggenden kruiser „Java" door de Koningin, is bepaald op a.s. Woensdag. De Koningin, vergezeld van Prinses Juliana, zal met den gewonen trein uit 's-Gravenhage te 11 u. 6 aankomen aan het Centraal Station. Van het station af rijdt de Koningin per auto naar den stei ger van die Steenkoienhadelsvereeniging, waar de motorboot van den commandant van de „Java" gereed ligt, om H. M. aan boord te brengen van den kruiser, welke, ligplaats krijgt aan de boeien tegenover den steiger van de Holland-Amerika-lijn bij den Westerdoksdijk. De Koningin vertrekt weder te 1 u. 03. Het bezoek van zes of zeven ministers aan den kruiser „Java" te Amsterdam is vastgesteld op ajs. Vrijdag. Aan boord zal den bewindslieden een noenmaal worden aangeboden. Uit de R.-K. Staatspartij. Naar het Centrum verneemt, zal Jhr. mT- Ch. Ruys de Beerenbrouck, die, zoo als men weet, door het bondsbestuur als opvolger van baron van Wijnbergen is aanbevolen^ waarschijnlijk bereid worden gevonden, om althans voorloopig als voorzitter van den Algemeenen Bond van R.-K. RJjkskieskring-organisatiea op te treden. Het A. N. V. blijft voortbestaan. Vrijdag en Zaterdag hield het Alg. Ned. Vakverbond een buitengewoon congres te Utrecht, ter bêspreking van de voor stellen tot opheffing van het VenboncL Aanwezig waren 22 aangesloten orga nisaties, een ledental van 21287 vertegen woordigende, benevens vertegenwoordi gers van verschillende bestuurdersbon- den en belangstellende leden. Slechts twee organisaties, omvattende 889 ledeh, ontbraken. Na langdurig© besprekingen werd met algemeen© stemmen het volgende voor stel aangenomen: „Hot congres, op voorstel van den C. B. P. T. T. tot reconstructie van het A. N. V. waarbij in principe wordt uitgespro ken tot het stichten van een financineel- admdnistratief onafhankelijk O. N. O. P. (comité van neutraal overheidspersoneel) en C. O. Hi (comité organisatie van hand arbeid rs), besluit: Het bestaande Verbond van Hoofd arbeiders uit te noodigen besprekingen te voeren over een drie-vleugeday«teem (arbeiders-hoofdarbeiders en ambtena ren). •Instelling van een oammissie op korten termijn, in elk geval voor 1 November as „dat voorstellen zal fbrmuleeren be treffende uitwerking van de genoemde besluiten, deze voorstellen te behandelen in een, nog dit jaar te houden algemeene vergadering." Tot leden der commissie voornoemd werden benoemd: J. Dekker, voorzitter van het AiN.V„ tot voorzitter; G. S. van Ingen Schenau, secretaris-penningmees- ter van het A. N. V., tot secretaris; H. M. Roos, voorzitter O. N. O. P„ B. de Boer, penningmeester O. N. O. P., J. G. van der Jagt, voorzitter O. B. P. T. T., H. B. Berg- huys, secretaris Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren, P. de Haan, secre taris Nederlandsche Bond van Spoorweg personeel, J. C. Hoogeboom, voorzitter van den Neutralen Bond, P. Weltevreden, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Textielarbeider^. (Telegr.) De Intrekking van Art 49 van het Bezoldigingsbesluit Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de pleidooien in de procedure van den Centr. Bond vap Ned. P. T. en T.-perso- nëel (aangegaan op naam van A. J. M. v. d. Wielen, brieven- en telegrambesteller te Amsterdam) tegen den Staat naar aan leiding van de Intrekking van Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, bepaald op 6 Jan. 1926, des voormiddags te 10 u. R.-K Centrale van Overheidspersoneel Gemeldi wordt dat Zaterdag j.L de R.-K. Centrale van Burgerlijk Overheidsperso neel te 's-Gravenhage in apoed-vergade- rlng bijeen kwam, ter bespreking van de vraag, welke houding zal worden aange nomen tegenover die in de laatstgehouden Centrale Commissie-vergadering door de Regeering gedane toezegging, ten aanzien van de tegemoetkoming voor het Rijksper soneel. Na breedvoerige discussie werd beslo ten, in de Woensdag a.a te houden Cen trale Commissie-vergadering de Regee ring voor te stellen, aan het Rijksperso neel te verstrekken een ultkeering in eens van 6 van het jaar-aalaria met een mi nimum van 100. Spoorwegpersoneel De nieuwe loonregeling. Van de zijde van een der organisaties van spoorwegpersoneel wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld, dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan de per- soneel-organisaties het voorstel betref fende de nieuwe loonregeling heeft ge zonden. Voor een enkele groep der beambten zit daarin eenige verbetering van het Loonraad-advies, doch voor de overige beambten blijft het ongewijzigd, terwijl voor alle groepen ambtenaren de loon bedragen belangrijk verlaagd zijn en zelfs neerkomen op een positieve loonsver laging vergeleken bij de regeling, welke thans geldt. Van een gunstige overgangsbepaling 'wordt niet meer gesproken. Over het algemeen beteekent het voor stel, vergeleken bij de tegenwoordige re geling, een loonsverlaging met ingang van 1 Januari 1926 voor alle groe pen van het personeel Het wegenvraagstuk. De achttien woorden van de regeering. Het P. C. W„ propaganda-comité voor wegenverbetering, schrijft naar aanlei ding van de Troonrede en de staatabegroo- ting voor 1926 het volgende: De zorg voor de groote verkeerswegen te land vordert bijzondere aandacht. Ook 'hieromtrent zijn voorzieningen in over weging genomen. Met deze korte, maar veelzeggende ver klaring in de Troonrede spreekt thans ook de regeering uit, wat tal van bevoeg den reeds vroeger met aandrang over het bij uitstek urgente vraagstuk der wegen- verbetering hebben gezegd en uit den treur© hebben herhaald. Nadruk wordt gelegd op de verkeers wegen te land. Over de waterwegen, die in ons water rijk land van groot belang zijn en die van oudsher de bijzondere belangstelling hadden van de overheid, hebben we niet te klagen. Ons kanalennet geniet een wereldvermaardheid; onze wegen te land daarentegen zijn in binnen- en buitenland min of meer berucht. De zorg daarvoor vordert bijzondere aandacht. Vooral voor de groote verkeers wegen. Ook daarop legt de Troonrede den nadruk. En terecht. Er was helaas alle reden toe, dat een groote groep ver schillende weggebruikers propaganda moest gaan maken voor wegenverbete ring, ten einde het besef te wekken en wakker te houden, dat de toestand van de meeste onzer groote verkeerswegen onmiddellijke voorziening edscht Verbetering van de groote verkeers wegen is in de eerste plaats noodig. De belangrijke verkeersaderen, waarin de polsslag van het jachtende, moderne ver keer steeds onstuimiger klopt, zijn voor een groot gedeelte in een toestand ge raakt, die juist tengevolge van het toege nomen en nog steeds toenemende verkeer onhoudbaar wordt. En dat in steeds sneller tempo, omdat bij den aanleg, of de vernieuwing dier wegen niet voldoende rekening gehouden is met den aard van het moderne ver keer. De meeste wegen, die/onze steden onderling moesten verbinden, maar ze veeleer scheiden, of die de verbinding moesten vormen met het buitenland, zijn in een deplorabelen staat Verbetering dier wegen is dringend noodig. De veiligheid eischt het, omdat alleen op goede en breede wegen het verkeer veilig kan zijn. De belangen van bondol en industrie eisdhen het, omd?t goede en voor het ver keer gesohikte wegen onmisbaar zijn voor een gezonde ontwikkeling van het eco nomisch leven. Dat de regeeriag zich den droeven en beschaimenden staat dier groote verkeers wegen aantrekt; dat zij daaromtrent, zoo als het in de Troonrede heet „voorzienin gen in overweging heeft genomen", mag stemmen tot blijdschap en voldoening bij allen die overtuigd zijn dat met goede wegen allen gebaat zijn; dat de aanleg daarvan niet aan een betrekkelijk kleine groep belanghebbenden ten goede komt maar aan de geheel© gemeenschap. De welvaart van heel het land is mee gemoeid. Daarom zijn die achttien woorden, welke de Troonrede wijdt aan het moderne verkeersprobleem, van zooveel beteek©- nis omdat ze een erkenning inhouden, waarop met ongeduld gewacht werd en een toezegging die iets goeds belooft. Alleen, imen denke niet dat we er nu al zijn. Het is pas een begin. Maar dat, blijkens de staatsbegrooting 1926, de regeering de middelen ten deels vinden wil uit een te stichten wegenfonds, moet wel de instemming hebben van de weggebruikers die in hun propaganda voor betere wegen sluitregels helpen ver» spreiden imet de leuze; laat er een wegen fonds komen. Wat in dat fonds komt, kome er alleen uit ten bate van de wegen. Vroedvrouwenschool te Heerlen. Naar de Telegr. uit goede bron ver neemt, ligt het in de bedoeling van den minister van Arbeid, een voorstel aan da Staten-Generaal te doen, strekkende tot het instandhouden van de vroedvrouwen school te Heerlen. Het zou in de lijn liggen van dit voor stel, dat de eigendom der gebouwen overging op den Staat Volgens een schrijven van den minister aan den gemeenteraad van Heerlen, van deze week zou 't allerminst de bedoeling zijn, dat nu of later de bestemming van de gebouwen van school of kliniek zou worden veranderd. Integendeel. De mi nister vraagt, of de gemeenteraad zou wil len medewerken, door het erfpachtsrecht op-den grond in eigendom aan het Rijk af te staan. Nader verneemt het blad nog, dat de geboot- wen gesticht door de vereen. „Moeder- schapszorg" te Heerlen twee mlllioen gul den hebben gekost Ruim één millioen gulden was daarvan verstrekt door het Rijk, terwijl de Rijksverzekeringsbank het resteerende bedrag had verstrekt te gen een annuïteit door de vereeniging „Moedersohapszorg" te voldoen. Het moet nu in de bedoeling liggen, de Tweede Kamer voor te stellen, deze annu ïteit over te laten nemen door het Rijk. Het Rijk zou dan den eigendom verkrij gen van gebouwen en installaties, en deze dan voor een bepaald aantal jaren ver- huren aan de vereeniging „Moederschaps- zorg," die een en ander zou blijven exploi- teeren, en zulks tegen een nader te bepa len huur. Het 10.000ste schip komt den Nieuwen Waterweg binnen. Het Engelsche tankstoomschip „Van- duara", dat Zaterdagmiddag 2 uur den Nieuwen Waterweg binnen stoomde, was het 10.000ste schip, dat dit jaar binnen kwam. „De 10.000ste* komt vroeger dan het vorig jaar, toen zij eerst op 18 Nov. kou geboekt worden. Zooals wij al meermalen hebben medegedeeld, is de vooruitgang van het scheepvaartverkeer in 1925 bij 1924 vergeleken bij lange na niet zoo groot als de cijfers van het aantal aange komen schepen in de tonnenmaat dat doet schijnen. Een factor, die daarop me de van invloed is, is het toenemen van het aantal schepen, dat alleen den Nieuwen Waterweg aandoet om daar ibunkerkolen in te nemen en dat dus aan het gewone scheepverkeer geen deel heeft Zijn er over het geheele jaar 1924 slechts 874 bunkerbooten 'geweest dit jaar konden er tot Zaterdagnamiddag reeds 915 genoteerd worden. In Augustus, dat wel de reoordmaand is geweest, waren het er alleen 200. Ging het steeds zoo als in deze maand, dan zou dat per jaar 2400 van deze schepen ge ven, wat niet veel minder 1a dan een vierde van het heele Rotterdaimsche ha- venverkeer in 1924. Het scheepvaartverkeer toont tengevol ge van deze omstandigheid in de eerste plaats en ook door de .groote aanvoeren van erts in de Vulkaanhavett te Vlaar- dingen naar veihoudlng een grooter© toe neming van het scheepvaartverkeer vooi den Nieuwen Waterweg in zijn geheel dan voor Rotterdam. Tooh tan ook het 10.000e schip, dat de Rotterdaimsche haven in 1924 op 27 Doe. nog net binnen den Jaarkring haalde, dit jaar vroeger worden verwacht Deze week kon de Rotterdamsche haven het 8000ste schip noteeren, een cijfer dat ongeveer 1000 schepen meer aanwijst dan het zelfde tijdstip van het vorig© jaar. De steunverleenlng. Belangstelling ln het buitenland. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Rood© Kruis ontving van het Zweed- sche Rood© Kruis een 'bedrag groot 1000 gulden ten bate van de slachtoffer van de stormramp. Dezer dagen is hier te lande aangeko men de heer Paul von Tolmay, Kgl. Un- gar. Oekonomie Ober-Rat, hoofd der Zni- velafdeeling van het Hongaarsche mini sterie van landbouw, te Boedapest De heer von Tolmay stelt zich voor om circa een week in ons land te vertoeven ter be studeering van de Nederlandsche boter en kaasoontrdle onder rijkstoezicht Zijn bezoek staat o.a. ln verband imet de plan nen -tot instelling eener boteroontrélê ln Hongarije.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5