*1 Demonstratief Congres van S. D. A. P. en X. V. V. Arbeiders in de bedrijfsleiding? k Openingsrede. In de groote zaal van den Haagschen Dierentuin is Zaterdagmiddag het demon stratieve congres geopend van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen en de Soc. Dem. Arbeiderspartij, welk adres, zooals men weet, bedoeld was als een demon stratie tegen de thans allerwegen heer schende reactie. De secretaris van de Soc. Internationale ArbeidersorganisatieAdler, en die van het Internationaal Vakverbond, Sassenbach, waren op dit congres tegen woordig, dat geopend werd door den tweeden voorzitter van het N. V. V., den heer E. Kupers. Deze wees op het internationale ver schijnsel der reactie, waarvan de arbeids conflicten in Denemarken, België, Enge land, enz. getuigen. Op 1 Januari waren er 6 millioen werkeloozen in het geheel, waarvan alleen Engeland l'/a millioen heeft. Het kapitalisme is niet iriaar in staat de productie te beheerschentoch is de samenleving kapitalistischer dan ooit. Alom ziet men concentratie van kapitaal, trust- en kartelvorming, en de prijzen worden door die syndicaten bepaald. Daar tegen is noodig een sterkere positie van den arbeider in het bedrijfsleven. Hier te lande is er eenige verbetering, maar toch schatten deskundigen het aantal werke loozen in ons land nog op 75000. Een poging om de Arbeidswet geheel afge schaft te krijgen,-is afgestuit op het vak- vereenigingswezenniettemin kan een belangrijk deel ervan nog steeds niet worden uitgevoerd, en deed de vorige regeering niets dan haar saboteeren. Ook op ander gebied heerscht reactie: volks huisvesting, onderwijs, waartegenover ver hooging van allerlei belastingen en in voering van nieuwe lasten. Uitvoerig gaat spr. nog op een en ander in, om tenslotte de arbeiders op te wekken tot onvermoei- den strijd. N.V.V. en' S.D.A.P. moeten eendrachtig schouder aan schouder strij den en de gelederen van beide moeten versterkt worden. Vertegenwoordigd waren 269 afdeelin- gen der S.D.A.P., 26 hoofdbesturen bij het N.V.V. aangesloten, 102 bestuurders bonden bij het N.V.V. aangeslotenen 120 afdeelingen van het N.V.V., tezamen 1100 afgevaardigden. O.m. was ook het Hoofd bestuur van den Bond v. M.-Marineper- soneel aanwezig. Na deze inleiding ging het presidium over aan den heer Schaper. Huldiging van mr. P. J. Troelstra. Leden van de Arbeiders Jeugd Centrale kwamen nu, een toepasselijk lied zingend, met tal van vlaggen de zaal binnenmar- cheeren om zich achter op het tooneel in het gelid te scharen. Terwijl vervolgens „de Stem des Volks" zich deed hooren, werd de heer Troelstra met zijn familie de zaal binnengeleid, onder het enthousi asme der vergadering. Zeer velen waren zichtbaar bewogen. De heer Schaper riep den hr. Troelstra het welkom toe. Des morgens was een bloemstuk verzonden aan mevr. Troelstra- Bokma de Boer. Allereerst herdacht de heer Schaper de verdiensten van den overleden heer N. H. van Kol, waarbij de vergadering zich van haar zetels verhief, en deelde mede, dat een bewijs van sympa thie zal worden gezonden aan den heer J. A. Fortuyn, een der oprichters van de S.D.A.P., thans in een ziekenhuis opge nomen. Namens allen dankte de heer Schaper den heer Troelstra, voor alles wat hij in een kwart eeuw voor het volk heeft gedaan. De federatie der af deeling Amsterdam der S.D.A.P. zal den heer Troelstra een album aanbieden, met de handteekeningen der leden van de S.D.A.P. en, behalve de vele bloemstukken, was er namens overheids personeel een ets van Hinlopen en van de mijnwerkers een geschenk. Tenslotte werd een woord van hulde gebracht aan den heer Ütto de Nobel, dirigent van ,de Stem des Volks". Velen hadden nog het woord willen voeren, maar daarvoor ontbrak de ttyl. Bede W. H. Vliegen. De heer W. H. Vliegen, voorzitter der S.D.A.P. nam thans het woord. Hoezeer de soc. dem. beweging niet van één per soon afhangt, zoo zeide de heer Vliegen, is toch de grootheid onzer beweging voor een groot deel te danken aan Troelstra. Hij herinnerde aan den tijd, toen Troelstra zich in den strijd wierp. De tijd van het ongebreidelde kapitalisme, van tienduizen den kinderen, die nooit een school zagen, honderdduizenden met nauwelijks eenigen leertijd. In die mishandelde, verarmende arbeidersklasse werd de fakkel van het verzet geworpen. Een feit is het, dat de beweging in anarchisme verzeild raakte en te gronde ging; maar toen kwam Troelstra met de S D.A.P. en stond voor de moeilijke taak den revolutionairen geest wakker te houden, doch om te vor men tot een voortstuwende kracht. Toen moest worden begrepen revolutie en her vorming zijn geen tegenstellingen, al wordt dit zoo dikwijls anders gepredikt. Politieke en economische actie hooren bij elkaar, niet tegenover elkander. Aan den eenen kant moest de leider zijn de revolutionairs drijver, opdat het gemoed van den arbeider in opstand kwam, aan den anderen kant de koele berekende politicus, die wist wat te bereiken was en wat niet. Die taak kon alleen vervuld worden door Troelstra. Zonder hem ware er niet zooveel bereikt. Nu is de tijd van rust gekomen en weten we dat Troelstra's leven groot en goed is geweest. Hij heeft zijn stempel weten te drukken niet alleen op een partij maar op het geheele volk en de politieke geschie denis van ons land (applaus). Nu hebben we de zekerheid dat zijn werk zal kunnen worden voortgezet tot dat het doel zal zijn bereikt (applaus). Door het heengaan van Troelstra is aan de S.D.A.P. een sterke kracht ontvallen; maar hij vergist zich die meent dat nu de opmarsch der soc. dem. scharen zal worden vertraagd. Het werk van Troelstra is geen werk dat bij zijn vertrek uiteenvalt. Bij de verkiezingen was Troelstra's geest nog onder ons en de toeneming van ons stemmental met 140000 is mede aan hem te danken. Andere sprekers. Friedrich Adler dankte namens de Executieve Troelstra voor hetgeen hij gedaan heeft voor de arbeiders van alle landen. De heer R. Stenhuis sprak als voorzitter van het N.V.V. Troelstra heeft de politieke democratie in Nederland gebracht. Troelstra heeft het diep weggetrapte proletariaat met illusies vervuld, tot strijden eensgezind vaardig gemaakt. Hij wist, dat alleen winst was te behalen langs den weg van een langdurigen klassenstrijd. Niet alleen als aanvoerder en politicus, maar bovenal als ziener en profeet zal Troelstra in de ge schiedenis van de Nederlandsche arbei dersbeweging bekend blijven. Spr. bood den heer Troelstra een ontwerp teekening aan van het Troelstra-oord, dat weldra verrijzen zal. Rede mr. P. J. Troelstra. Toen de heer Troelstra naar voren trad tot bij den luidspreker, groeide het ent housiasme aan tot een ware ovatie. Hij bracht allereerst woorden van innigen dank voor het hoogopgevatte en kostbare geschenk (Troelstra-oord) en richtte zich vervolgens tot zijn opvolger, den heer Albarda. Diens keuze heeft hij met onver deelde instemming begroet. Hij gevoelt groote dankbaarheid voor het hem ge schonken vertrouwen, de liefde en toege negenheid, van vele zijden hem betoond. Hem was een zware taak, maar tevens een groot geluk te beurt gevallen, doordat in een tijd, dat de arbeidersbeweging een leiding noodig had, zijn geweten hem er toe drong om den centraien post in te nemen. Tegen de vermaningen van zijn vader in drong het geweten bij spr., toen hij zeide: Ik moet, het is mijn roeping (applaus). Er was veel vertrouwen in de arbeiders beweging noodig om eigen toekomst, het lot van vrouw en kinderen, de persoon lijkheid zelf, in de waagschaal te stellen. Maar nu heeft spr. uit moreele en stoffelijke ellende een ander arbeiders- geslacht zieu opgroeien, in een maat schappelijk streven vaD hooger orde, ter bereiking van een mooi en groot cultuur goed. Spr. had het beste, dat in hem was, te storten in den stroom van maatschap- pelijken vooruitgang. De oorlog en zijne naweeën mogen den zegetocht van de menschheid hebben vertraagd, tegen te houden is die niet. Overwinnen zal de menschheid, steeds vooruit gaat ze op de baan, uit de historie voorgeschreven, uit donkere diepten omhoog naar het licht. De zaak, waaraan spr. zijn leven wijdde, is zoo groot, dat het persoonlijke voor spr. op den achtergrond geraakt. Toch brengt spr. hier dank aan de beide vrou wen, die beiden een deel van zijn leven en ieder naar eigen krachten spr.»hebben gesteund in zijn idealisme en zich daar voor vele offers hebben getroost. Aan beide vrouwen van spr.'s kant hulde en dank. (Spr. was zeer bewogen op dit moment; langdurig applaus). Spr. wijdde vervolgens eenige beschou wingen aan den toestand van thans, die zoozeer van dien van yroeger verschilt. Evenwel mag ook thans de* arbeiders beweging geen seconde verslappen. Wat we thans bezig zijn, is het kapitalisme in zijn kern aan te tasten. De arbeidersklasse moet nu het alge meen kiesrecht en haar andere machts middelen gebruiken direct in het front tegen het kapitalisme. Zoover zijn we gekomen, dat nu elke stap het karakter draagt van den eindstrijd voor het kapi talisme. (Luid applaus). De strijd van het proletariaat is zooveel grootscher dan die ooit is geweest. Thans gaat het naar de socialisatie en elk stukje, dat we op dezen weg vorderen, zal gevaarlijk zijn voor de toekomst van het socialisme. (Applaus). Spr. groet het vaandel van de jeugd. Zij in de eerste plaats zal het werk voort moeten zetten. |Na een driewerf hoera voor Troelstra, het zingen der Internationale en zang van de Stem des Volks, ging het congres uiteen. met buitengewoon genoegen dit congres te vertegen- I.V.V. op dit congres ie veriegen- rdigen. Hij hoopte, dat de beweging N.V.V. en S.D.A.P. in staat zou zijn verklaarde het I.V.V. woordi van aan het bewind van Colijn' een einde te maken. In zijn inleiding over de politiek&situ atie zette de heer J. W. Albarba bij zijn verschijning met luid applaus begroet allereerst uiteen, dat dit congres nood zakelijk was onverschillig of de troonrede er één was van onverbloemde reactie dan wel van schijnbare democratie. De troonrede was «chter een stuk*van listig gecamoufleerde reactie. (Gejuich). Daartegenover dient dit congres, zeide spr., geen manifestatie van een dag, maar van een blijvende manifestatie te zijn, tegen hen, die hun handen uitsteken naar ijf en leden van het proletariaat. Vervolgens besprak hij denuitslag der aatste verkiezingen en legde daarbij vooral den nadruk op het stemmenverlies der coalitie. Hiertegenover zette spr. den vooruit gang der S.D.A.P., die met 140.000 stem men steeg en door meer dan 7001000 man nen en vrouwen haar zijde zag kiezen, waartoe alle deelen van het land mee werken. (Toejuichingen). Scherp critiseerde de inleider hierna de houding der katholieken, in 't bijzonder der katholieke democraten, die door hun slappe houding medewerken tot het be wind van Colijn. Geruimen tijd stond spr. stil bij de toezeggingen, in de troonrede gedaan en besloot met een geestdriftige opwekking tot machtsvorming van de arbeiders van den geest en de hand, tot oplossing van de vraagstukken, waarbij het welzijn van de wereld betrokken is. (Het congres verheft zich van zijn zetels, zingt hem de Internationale toe en brengt den heer Albarda een enthousiaste ovatie). De heer G. J. A. Smit Jr., voorzitter van den Alg. Ned. Bond van Handels-en Kantoorbedienden, hield een inleiding over medezeggenschap en bedrijfsorgani satie. N aast de poiitieke democratie moeten de arbeiders thans de democratie in het bedrijfsleven verwerven, betoogde spr., om verder uiteen te zetten, dat de bewe ring, dat de arbeiders te dom zijn voor bedrijfsleiding niet opgaat. Er zijn uit muntende vertegenwoordigers onder de arbeiders te vinden.. Op het juiste moment zal in de Kamer de soc.-dem. fractie met een initiatief voorstel kunnen komen. Voor alles is echter noodig versterking der beweging, om door de medezeggenschap te komen tot bevrijding der menschheid (Daverend applaus). Hierna werd met algemeene stemmen een des betreflende resolutie aangenomen. Het Runnerendacha gevaL In de middagzitting, die onder leiding stond van den heer E. Kupers, 2e voor zitter van het N.V.V., was het woord aan den heer A. H. Gerhard, lid van de Tweede Kamer voor zijn inleiding over het Onderwijs. Spr. begon met vast te stellen, dat uit de Troonrede is gebleken, (flat het Regeeringsbeleid in zake het Onderwijs hetzelfde zal zijn als in de vorige periode. De medewerking der S.D.A.P. bij de pacificatie werd gegeven in de thans jjdel gebleken verwachting, dat het onderwijs voor de volksklasse zou worden verbeterd.^^HH^^^H Wat men van den nieuwen minister van Onderwijs, den heer Rutgers, te verwach ten heeft, blijkt naar spr. meende duidelijk uit het geval te Purmerend, met het ter rein Van de H.B.S. dat voor lichamelijke oefening niet op Zondag werd toegestaan. Voor den heer Rutgers doet het er niet toe of er honderdduizenden zijn van andere richting dan hij. Hij is voor Zon dagsheiliging en daarom moeten de ande ren er ook voor zijn. Hieruit blijkt, dat de heer Rutgers de rechten van anderen niet erkent. Tegen eiken aanslag op het onderwijs zoo concludeerde spn, moet met kracht worden ingegaan en geëischt het herstel van wat verslechterd is geworden. (Ap plaus). Ook hiervoor werd met algemeene stem men een resolutie aangenomen. Zaterdagavond is mr. P. J. Troelstra nog eens gehuldigd door de leden van S.D.A.P. en N.V.V. De stoet, die opge steld werd in de Beeklaan tusschenVal- kenboschplein en Loósduinscheweg, vond daar nauwelijks plaats en toen even voor 8 uur de enorme optocht zich in beweging stelde, was het een onafzienbare men- schenmassa, die zich voortbewoog in de richting van den Kranenburgerweg. Voor op ging het muziekcorps Kunst en Strijd, uit Den, Haag. Daar achter kwamen de besturen van S.D.A.P. en N.V.V., ver volgens de Arbeidersjeugdcentrale, de Sociaal-Democratische studentenclub, de bctoogers uit Rotterdam eu Dordrecht, Leiden en Delft, Amsterdam, Utrechten Gouda, Noord-Holland buiten Amsterdam en Zuid-Holland buiten de genoemde steden, de overige provincie's en 's-Gra venhage. De stoet werd gesloten door afgevaardigden naar het congres en een aaqtal muziek- en zangvereenig,ngen. Op afstanden tusschen de betoogers gingen muziekcorpsen, die marschen en strijdlie deren speelden. Tallooze vaandels en vlaggen werden in groepen meegedragen. De A.J.C. vormde den kop en marcheerde het eerst voorbij onder het zingen van strijdliederen, den leider groetend met opgeheven hand. Het demonstratief congres van N.V.V en S.D.A.P. werd Zondagmorgen in den Dierentuin, onder voorzitterschap van den heer W. H. Vliegen, voortgezet. Vóór de afwerking der agenda kreeg de heer Jan Oudegeest het woord, die ming der arbeidersklasse in ieder land. Zou de Europeesche arbeidersklasse kunnen komen tot een Bondgenootschap met het Oostersche proletariaat, dan zal het internationaal een macht vormen, die allen tegenstand zal overwinnen en Bpoedig de overwinning van het socia lisme moet brengen. Aangaande het werkloozenvraagstuk wijst fipr. erop, dat niet ontkend kan worden, dat de regeering door de toe nemende macht der arbeidersbeweging gedwongen is tot belangrijk werk. De moderne arbeidersbeweging zal zich ernstig moeten inspannen, om met het verruimen van de werkgelegenheid niet in het moeras te komen. Komende tot de positie van hel over heidspersoneel, zeide hij, dat zijn indruk is, dat de regeering zal trachten, met hier en daar een subsidietje het over heidspersoneel tevreden te houden. Spr. geloofde, dat voor 1925 minister Colijn alleen drie millioen zal geven. Colijn zal, zegt spr., blazen, maar het meel in zijn mond houden. (Vroolijkheid). 9 De voorzitter, de heer Vliegen, dankte den heer Stenhuis voor zijn rede. Ook deze woorden zullen tot vleesch gemaakt worden en omgezet in daden, zei spreker. Debat is overbodig. In zijn slotwoord wees spr. erop, dat 't er nu op aan komt dat wat hier gezegd is, gedaan wordt. De verwachting, dat hier „geruzied" zou worden, de elementen van strijd, die men tegemoet zag, gaf blijk, zeide spr., van weinig psychologi sche kennis der moderne socialistische beweging. Stenhuis en ik, zeide spr., waren het op sommige punten niet eens. Misschien is dit gebleken op een manier, die niet allen beviel. Het was in ieder geval een strijdvraag, die binnenshuis moest worden afgedaan en waarmede de buitenwereld niets te maken had en waar van zij ook niets zal bemerken. Een zedenpolitie te Amsterdam. In de raadsvergadering van 21 Nov. 1924 werd om prae-advies in handen van den burgemeester gesteld een motie van eenige raadsleden, waarbij inlichtingen werdén verzocht: a. omtrent de mogelijkheid van opne ming eener centrale afdeeling zedenpolitie naast de kinderpolitie in de organisatie der politie; b. omtrent de kosten, die daaraan voor eens en periodiek verbonden zijn; c. omtrent het bestaan, de werking en de kosten van soortgelijke instellingen in andere gemeenten van ons land. Hieromtrent is thans een voordracht van den burgemeester ingekomen. De zorg voor het naleven van bepalingen der strafwet, die betrekking hebben op het sexueele leven, ressorteerde tot nu toe onder den recherche- of opsporingsdienst. Na te hebben nagegaan hoe in de beide ruimte wordt gelaten aan hetgeen In de maatschappij i s opgekomen, i s geboden." En als daar het „ra ra wat i s dat?" niet op past, wat dan gedacht over de denken de Woningwet In de Troonrede: „Ten aanzien van de volkshuisvesting zal de regeering zich als regel beperken tot de taak, zooals de Woningwet zich die heeft gedacht." Een opstellen-makende schooljongen van de zesde klas van ons lager onderwijs zou deze en dergelijke zinsneden zwaar onder streept ter verbetering terugkrijgen. Maar een Raad van Ministers durft met zulk een middelmatig, ja slordig Nedcrlandsch H. M. de Koningin te belasten. In de Troonrede heeten verschillende maatregelen voor den goeden gang van 'slands zaken „in overweging" te zijn. Maar moet niet allerdringendst het benoe men van een behoorlijk inter-departemen- taal stylist ten behoeve der heeren minis- ters ,}n overweging" worden genomen - Stralen behandeling van huidkanker. Onder dit opschrift deelen dr. W. F. Wassink, directeur der kliniek van An- toni van Leeuwenhoekshuis te Amster dam, en dr. C. Fh. Wassink-van Raams- dorfk, destijds asastente, een aantal mooie resultaten imede, die zij verkregen heb ben bij de 'behandeling van huidkanker. Van 157 behandelde patiënten, stier ven 27 met gezwel, 28 zonder gezwel door een andere oorzaak en zijn 102 in leven zonder recidief of metastasen. Bij 25 pa tiënten van de 157 kwam recidief voor, dat later met radium tot verdwijning ge bracht wordt Zij zagen tot hun verras sing dat de prognose door een. recidief niet slechter behoefde te worden. Hun gevolgtrekkingen zijn: 1. Ieder nog niet behandelde huidkan ker, mits hij niet* door bijzondere om standigheden voor .radium onbruikbaar is en mits geen metastasen aanwezig zijn, is op de door ons beschreven wijze te ge nezen. 2. De 25 na onze behandeling ontstane recidieven konden op één geval na weer alle genezen worden. 4. De Tadiumbehandeling van den huid kanker verdient in den regel de voorkeur boven uitsnijding ook in die gevallen, waar het technisoh mogelijk is, deze zon der' belangrijke verminking uit te voe ren. Voor de behandeling met metastasen bleek uitsluitende bestraling ongeschikt. Daar dus practisch gesproken blijkt, dat iedere huidkanker, mits tijdig behan deld blijvend te genezen is, zal in de too- komst geen patiënt meer hiei^an behoe ven te sterven. (N. T. v. G.) De practlsche hotelhouders. De Septembermaand schijnt bijzonder geliefd te zijn voor het maken van berg- andere groote steden deze dienst is inge-1 tochten. Maar die zelfde Septembermaand richt blijkt het niet wel mogelijk daarvan schijnt ook juist haar gevaren mee te een kostenbegrooting te maken, omdat in beide steden de dienst tezamen met andene wordt uitgeoefend. Het Amsterdamsche hoofdbureau van politie biedt geen ruimte voor een afzonderlijken dienst, en het is bovendien wenschelijk dien van den ge wonen dienst gescheiden te houden. brengen. Men trekt uit met mooi, zonnig, helder weer, en onderweg komt er een regenbui opzetten, die tot storm aangroeit, of een klein wolkje in de verte, blijkt de voorlooper van een reeks „donderkoppen", die uitbarsten iq een heftig onweer. Dan is de tourist overgeleverd aan de genade Bij de inrichting van een afzonderlijk of ongenade der elementen. En een mensch bureau zedenpolitie dient men zich van een en ander ter dege rekenschap te geven. De burgemeester heeft evenwel gemeend, dat dit alles er niet toe mag leiden, 't maken van een begin in deze langer uit te stellen. De uitgaven komen op ongeveer f 42.000 per jaar, behalve huur voor een gebouw. Wat de toekomst betrift, acht de bur gemeester zich verplicht hieraan toe te voegen, dat naar alle waarschijnlijkheid de kosten zullen stijgen. Voor een be hoorlijk geoutilleerde zedenpolitie zal op den duur op een bedrag van zeker niet minder dan f 150.000 per jaar moeten worden gerekend. Ten einde met de uitbreiding der ze denpolitie een aanvang te kunnen maken, ia bjj 'de begrooting voor 1920 gerekend op een versterking van het corps met ten hoogste 7 agenten en één schrijver voor een gedeelte van het jaar. De 48-urlge werkweek. De volgende Inleider, de heer S.' de la Bella Jr.-, 2e secretaris van het N.V.V., sprak hierna over den Achturendag, waar bij hij begon met te wijzen op de hevige campagne, die tegen de 48-urige werk week wordt gevoerd. Ontkennend beantwoordde spr. de vraag of arbeidsverkorting schade zou doen aan de productie en met tal van voor beelden uit het buitenland trachtte hij het tegendeel aan te toonen. In den breede stond hij verder stil bij de vele gevallen dat de 48-urige werk week belangyjk wordt overschreden. Hierop werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen. He^ congres werd Maandagochtend voortgezet. Onder leiding van den heer W. H. Vliegen, voorzitter der S.E>.A.P., stonden voor dezen laatsten dag twee inleidingen op het programma: van K. ter Laan over „Het militarisme en de ontwape- ningseisch" en R. Stenhuis over' den politieken toestand, speciaal uit vakver- eenigingsoogpunt bekeken. De heer Stenhuis ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat z.i. de taak der socialistische arbeidersbeweging drieledig is. Ie. moet zij pogen den oorlog te bre ken 2e. trachten den toekomstigen oorlog te verhinderen3e. den weg van positieve politiek te voeren, die het socialisme nader brengt. Hij betreurde de politiek van- Sovjet- Rusland, zich daar de macht toe te eige nen. Onze politiek, zeide spr., kan geen andere zijn dan zelfstandige machtsvor- ïs zoo n armzalig klein, nietig wezentje tegenover een wilde berg-natuur Beter dan de touristen zelf nog weten dat de bergbewoners, weten dat de hoteliers in de Alpenstreken, die zoo menig tourist moedig en vol zelfvertrouwen zagen uit trekken en nooit wederkeeren. 't ls op zichzelf altijd een droevig geval, een mensch die verongelukt in de bergen. Maar er verongelukken er zóó veel, dat de hoteliers niet om iederen verongelukten tourist meer tranen kunnen storten. Zoo dat bij hen ook nog plaats overblijft voor practische overwegingen. Verscheidene Alpen-hoteliers hebben dan ook boven hun bureau, met koeien van letters aangeplakt: „De gasten, die van plan zijn groote bergtochten te gaan ondernemen, wordt beleefd verzocht, hun reKening te betalen vóór ze uittrekken." Zaken zijn zaken, nietwaar? (Hbl.). UIT DE PERS. De taal van de Troonrede. Nieuw Nederland (r.-k.) «pot met de taal van de Troonrede. Onze Nederlandsche taal, op zich zelf reeds koninklijk, moest zeker koninklijk ruischen uit den mond van Haar, die het koningschap over de belijders dezer taal uitoefent Maar wat minister Ooljjn of wie heet voor dit stuk verantwoordelijk? ditmaal in den koninklijken mond heeft gelegd, schijnt eer een mislukt kanselarij- stuk van een jongsten ambtenaar of de onrijpe proeve van een schoolmeeederlijk- opsteL Dat in den aanvang der Troonrede de gedachtengang zoo schriel en klein-bur- gerlijik is; dat de reden tot dankbaarheid en 't bewogen -gevoel om 's lands teisterin gen in den toon van een dorpech liefda digheidscomité werd uitgedrukt; dat haast in één adem werd verklaard, hoe voor ons volk „in zoo menig opzicht reden tot dank baarheid" en voor land- en tuinbouw „In menig opzicht reden tot voldoening be staat" bljjve onbesproken. Maar welk een keukenmeiden-constructie al in de vierde zinsnede: „Het gevoel van saam- hoorigheidl, dat zich, waar het geldt gele den verlies te lenigen.Of welk een machtelooze opeenhooping van voorzetsels In een zinsnede, een lappendeken als deze: „Mot volstrekte handhaving, op het gebied van het Lager Onderwijs van de grondwettelijke financieel© gelijkstelling blijft het oog gericht zoowel op het hou den v a n de koeten van het onderwijs binnen redelijke grenzen, a 1 s op het weg nemen van onnoodige beperkingen van de vrijheid van het onderwijs". Of nadat de Arbeidswet is .doorgevoerd" „Invoering der Ziektewet, nadat deze ge wijzigd ia, ook in dexen zin dat meer WEERINGEN. Den Oever vooruit. Een groote, nieuwe haven, de oude haven of vroegere aanlegplaats vergroot, diverse voorbereidende Zuiderzeewerken, nieuwe vischafslag, uitgebreide woning bouw enz., enz., doen het dorp op groote schaal uitbreiden en de bevolking toe nemen. Aangezien het torenuurwerk in de Ned. Herv. Kapel bijna verloopen was, besloten Kapellevoogden over te gaan een nieuw torenuurwerk naar de eischen des fljds aan te schaffen, in welks kosten de gemeente een subsidie of bij drage verleende. In de afgeloopen week is een dergelijk prima torenuurwerk ge plaatst door de firma A. H. van Bergen, te Heiligerlee, welk uurwerk heel-, en halfslag aangeeft. Daar de vorige klok slechts twee wijzerplaten bezat, zoo zal de nieuwe er vier hebben, zoodat men van alle kanten de tijd kan zien. 't Een en ander ziet er keurig uit en voor noemde firma heeft eer van haar werk. 't Kan niet anderH of dit nieuwe uurwerk zal den Oevenaren zeer ten goede komen. Naar wij vernemen zullen alhier een 20-tal kiezers, welke by de j.1. gehouden Tweede Kamerverkiezing niet hebben gestemd, zich voor den kantonrechter hebben te verantwoorden, waarom of zij van hun stemplicht geen gebruik hebben gemaakt. Voor een matig bezette zaal ging j.1. Zondagavond in 't Hótel De Haan de bioscoopfilm „Stiefkinderen der samen leving", volksdrama in 7 acten. Met alle aandacht werd deze prachtige film ge volgd en viel buitengewoon in den smaak, zoodat de aanwezigen volop hebben ge noten. Met hog enkele andere, kleinere films werd de avond besloten.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 6