NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster tabletten Mi|n hardt BUITENLAND Nr. 6082 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1825 53ste JAARGANG Zi], die zich van heden af, voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen het tot 1 Ootober GRATIS. De Administratie. FEUILLETON. WRIJFWAS, ~x.AJ .TBJL .mi ^'.1JL HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.Ned O en W Swf öSoB m6/1*9 landen f 4'20' Zondagsblad reep. 0.50.10.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.96, f 1.26, f 126 f 160 Loaee nummers der Courant 4 ct.; fr. p p 6 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekenin* No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard) Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst)dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te kOop, te huur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 24 Sept7.29 uur. Visdag 25 7.27 VOLKENBOND. Engeland verzoekt den Raad ten spoedigste de quaesüe der deportaties te onderzoeken. De Britsche delegatie heeft den Raad van den Volkenbond verzocht zoo spoe dig mogelijk bijeen te komen voor het onderzoeken van de correspondentie, met hem gewisseld betreffende de deportatie van Christenen in de districten, liggende aan de andere zijde van de linie van Brus sel. Zij verzoekt den Raad ook het zen den van één of twee vertegenwoordigers naar de betrokken plaatsen te overwegen, teneinde zich ter plaatse rekenschap te geven van de gegrondheid der beschuldi gingen, door Engeland en Turkije tegen elkaar ingebracht wat betreft de schen ding van den status quo. Zaterdag sluiting der bijeen komst. Uit Genève wordt aan de N. R. Ort ge meld: De zesde Volkenbondsvergadering zal, tenzij nog geheel onverwachte dingen ge beuren, Zaterdag gesloten worden. Voor het eerst zal een Volkenbondsvergadering dan minder dan vier weken hebben ge duurd. De Franschen wenschen echter naar Parijs terug te keeren ter voorberei ding van de ministersconferentie over het veiligheidsverdrag en zij hebben hier hun voornaamste doel bereikt. De economische Volkenbondsoonferentie van Loucheur zal wel tot stand komen en de Spaansche motie heeft opnieuw Herriot's drieëen- heid, veiligheid, arbitrage, ontwapening, als volkenbondsideaal verkondigd. Wat nu in de andere commissies geschiedt laat de Fransche koud en dus gaan zij Zater dag naar huis. De ontwapening. De Spaansche motie werd in de vol tallige zitting dier derde commissie met slechts enkele redactiewijzigingen van on dergeschikten aard met algemeens stem men aangenomen. Sir George Grahame deed den Franschen daarbij het genoe gen nog eens te herhalen, dat ook Enge land .naar den wereldvrede wil streven onder het motto veiligheid, arbitrage, ontwapening. De Engelsche rede was voorts een doorloopende poging om den slechten indruk van Sir Cecil Hurt's scherpe rede tegen het Nederlandsche voorstel inzake de onmiddellijke voorbe reiding' der ontwapeningsvoorbereiding eenigszins te verzwakken. Er bestaat in wezen zoo goed als geen verschil tusschen het voorstel van jhr. Loudon en de voorstel der subcommis sie, die Dinsdag eenstemmig werden aan genomen. De Nederland of de Scandina vische landen ooit zouden hebben voor gesteld, dat reeds thans de ontwapenings conferentie zou worden bijeengeroepen, ontkende de heer Loudon nog eens na drukkelijk. Het is inderdaad de grootste dwaasheid geweest, dat van Det geheele debat niets begrijpende Fransche en Ge- neefsche journalisten een tegenstelling gezocht hebben tusschen het Nederland sche en het Fransche standpunt. De geheele strijd ging om het tijdstip van den aanvang der voorbereiding en hierin stonden de Nederlanders en Soan- dinaviërs met de Franschen tezamen te gen Engeland en Italië. Deze laatste lan den hebben tenslotte toegegeven en zoo doende kan het rapport van Benesj ver klaren, dat, al wordt in de motie ook het woord „onmiddellijk" uit de Nederland sche motie niet meer teruggevonden, toch ieder stilzitten van den volkenbondsraad met betrekking tot de voorbereiding der ontwapeningsconferentie zou moeten ge acht worden in strijd te zijn met de wen schen der zesde volkenbondsvergadering. Na deze woorden van Benesj is het duide lijk aan welke zijde de overwinning is. De verzoeningscommissie bij het Internat Gerechtshof. De Volkenbondsvergadering heeft Dinsdag besloten de behandeling van het Deensche voorstel tot instelling van een verzoeningscommissie bij het Inter nationale Gerechtshof tot een volgende Algemeen© Vergadering uit te stellen. Het protocol. Daarna heeft Motta (Zwitserland) uit naam van de juristen-commissie rapport uitgebracht over het Zwitsersohe voor stel om den secretaris-generaal van den Volkenbond uit te noodigen, de aandacht van de staten, welke het protocol van het Int Gerechtshof hebben onderteekend en bereid zijn de verplichting tot onderwer ping van geschillen aan het Gerechtshof te bestendigen, te vestigen op de maat regelen die zij te dien eind© te nemen hebben. Het Zwitsersche voorstel is daar na met algemeen© stemmen aangenomen. De minderheden. De Vergadering heeft daarna het Li- tausche voorstel nopens de bescherming van minderheden, dat bij de behandeling in de zesde commissie reeds was inge trokken, van de agenda afgevoerd. De vergadering heeft mlt eenparige stemmen een resolutie betreffende de be scherming van minderheden aangenomen. DUITSCHLAND. De ontruiming der Keulsche zóne. Volgens berichten uit Keulen heeft de Engelsche regeering in overeenstemming met de Fransche regeering besloten, de Keulsche zöne in de eerste helft van November te ontruimen. De oorrespondent van het Beriiner Ta- geblatt voegt er aan toe, dat dit bericht zoowel door de Fransche autoriteiten t© Keulen als door de intergeallieerde Rijn landscommissie te Coblenz nadrukkelijk is bevestigd. De Engelsche bezettings- 77) door MURRAY HERBERT. De zwarte stemming viel bij de waar deering, die hij in hare stem hoorde, van hean af. „Vertrouw ine maar, Engel. Ik zal met mijn handen van hem af blijven Het zou ook nergens voor dienen." „Volstrekt nergens voor," stemde Bar bare ernstig toe. „Voor het oogeniblik moest jij imij1 maar op dien film laten pas sen, Qherry." De zeeman was grootelijks verwonderd. „Neen ik," zeidè 'hij, „ik ga daar dien meneer Philip- mee bang maken tot hij er ziek van wordt en dan brengt hij ons mis schien wel op 'het spoor van Jack." „Het zou je niets helpen," kwam haar vlugge antwoord, „want uit hetgeen je mi; al verteld hebt, öhery, verkeert Philip May evenzeer in het duister omtrent zffn verblijf als wijzelf, tenzij hij tenslotte toeh nog op 'het schip is." „Ik weet wel vrij zieker, dat 'hij dat nie is. Maar voor vanmorgen twaalf uur weet ik het heelemaal zeker. Ferris zal dat wel voor injj uitzoeken'. D4e Öhinöfcfl weet al- leen maar van geld, maar met dit wilde ik hem juist ook nog vrees aanjagen. Waarom niet?" troepen zullen te Ooblenz worden onder gebracht, terwijl de zetel der Rijnland- commissie naar Wieebaden wordt ver plaatst. Het ,,8-Uhr Abendblatt" maakt nog mel ding van een gerucht, dat de voorzitter van de Rijnlandoommissie, Girard, bin nenkort van het tooneel zal verdwijnen. Te Parijs wordt dit bericht ten stellig ste tegengesproken. De geallieerden heb ben in deze nog geen enkele beslissing genomen. ENGELAND. Opleiding van werkloozen tot land bouwers. De regeering zal via bet ministerie van Arbeid bij wijze van proef een plan ont werpen voor de opleiding van jonge on gehuwde werkloozen. De werkloozen, die daarvoor in aan merking komen, nl. degenen die niet in de gelegenheid zijn geweest een vak te leeren, zullen een cursus van zes maan den volgen. Er zullen vier opleidings scholen worden geopend, twee externaten in groote steden en twee internaten in provinciesteden. In de externaten zal de opleiding gericht zijn op tewerkstelling in Engeland zelf. Ongeveer de helft der arbeiders der internaten zal voor de over- zeesohe gebieden worden opgeleid. Twaalf honderd arbeiders zullen aanvankelijk worden toegelaten. Geen sluiting der Engelsche marine werven. Vernomen wordt, dat het kabinet zijn beslissing tot het sluiten van de marine werven te Pembroke en Rosyth zal her zien. Intusschen is het ontslag der werk lieden opgeschort De oorzaken van den groot en oorlog. Verscheidene leden van het Britsche Instituut van Internationale Aangelegen heden hadden kortgeleden voorgesteld, drie bekende Duitschers uit te noodigen deel te nemen aan een gedachten wisse ling over de schuld voor den grooten oorlog. De gasten, die men over wilde la ten komen, waren geen politici of man nen die bij den oorlog betrokken waren geweest. Het waren prof. Hans Delbrück, de hisoricus, prof. Karo van de hooge- school te Halle, en Lutz, uit Munchen, die alle drie het vraagstuk hebben bestu deerd. Het bestuur van het 'Instituut heeft thans rijn veto uitgesproken over het plan. Evenmin wilde het bestuur meewerken aan een bezoek van dr. Wilhelm Medin- ger, den leider van de minderheden in Tsjecho-Slowakije en een autoriteit op dit gebied. De Londensche redacteur van de Man chester Guardian spreekt over de weiger inge zonden Mededeellng. „Dat kan ik je niet vertellen." De zee man keek haar strak aan met een© ver bazing, die zeer groot was. „Ik zie, dat je niet van den film wilt scheiden, maar dan verlang ik van jou de 'belofte, dat je er volstrekt geen gebruik van zult maken, voordat ik daartoe toe stemming geef. Het is maar ivoor een dag of wat, hoogstens voor eene week, Qher ry. Daarmede bedoel ik, dat als je zeker weet, dat het je niet kan helpen om Geoffrey te vinden. Als je (bevindt, dat het je daarbij van dienst kan zijn, kun je doen, wat je wilt." „Dan kan ik er niets mede.doen, EngeL U vraagt mij niets, u zegt mij ook zoo en zoo te doen, en ik kan niet weigeren. Ik blijf er zeilree mee liggen tot u roept „los"." Barbara Bell al re dankte hem glim lachend en' dadelijk daarop klonk schel het belletje van de telefoon ln de portiers loge. Zij keek rond naar Steer, den1 nacht portier, maar deze was nog niet terugge komen. Daarom nam zij zelve den1 hoorn en toen werd haar gelaat zeer bleek. „Het is de stem van Geoffrey," mom pelde zij eni Qherry sprong aan hare zijde. „Ja, ja, u benit verbonden met 6t. GauL Zuster Barbara is aan de telefoon. Spreek toch harder, ik kan niets verstaan." Zij keerde zioh half naar den grooten man naast haar, met een door angst vertrok ken gelaat „Er is daar een groot lawaai, alsof er menschen aan het vechten zijn of er voor werpen omvallen, en nu een schreeuw!" „Hindert niet Vraag waar hij ia." Dit voor vloeren en meubelen. De heeriyhe zufvere ten.» pentynwas van de Erdal Fabriek te Amsterdam Brenflt Zonneklare en Dgnntngeur in Hui achtigheid van het bestuur zijn verbazing uit en herinnert eraan dat het voornaam ste doel van het instituut is „de studie van internationale vraagstukken aan te moedigen en gemakkelijker te maken, de wisseling van inlichtingen en denk beelden over internationale aangelegen heden te bevorderen ten einde een be ter ingelichte openbare meening te ver krijgen." Het moordend verkeer. De statistiek van de afgeloopen twaalf maanden geeft voor geheel Engeland 4000 doodelijke ongevallen op straat en 100.000 verwondingen door verkeersonge vallen op. Maandag rijn weer vijf men schen bij zulke ongevallen omgekomen en in het laatste weekend twaalf. Het aan tal gekwetsten bedroeg negen. Een verzoek van Irak. Vrees voor een Inval der Turken. Naar de „Westminster Gezette" ver neemt, heeft de regeering van Irak tot de Britsche regeering het verzoek gericht, zoo spoedig mogelijk èen divisie Britsche troepen te zenden, aangezien een Turk- sche inval gevreesd wordt. FRANKRIJK De staking bij de post en telegrafie. De minister van Handel en Posterijen verklaarde, dat de postbeambten, die op nieuw een storing in den dienst hebben veroorzaakt, onmiddellijk zullen worden geschorst in afwachting van tegen hen te nemen strenge maatregelen. De minister kan overigens vaststellen, dat er onder het personeel een elgemeene ontevredenheid heerscht over het besluit der commissie tot herziening van de trak tementen. Een brutale diefstal. Een 18-jarig bediende steelt voor 1.000.000 bons voor de na tionale verdediging. Een 18-jarig bediende van den dienst der schatkist te Nevers, die het volle ver trouwen genoot van zijn chefs, is er in geslaagd ongemerkt honderd bons van de nationale verdediging a 10.000 fr. elk weg te nemen. De bons waren ongemerkt, doch met een vriend bracht hij er de noo- dige stempels op aan en een datum, welke het mogelijk maakte de bons, die voor de helft een omlooptijd van een jaar en voor de andere helft van zes maanden hadden, dadelijk in te wisselen. De vriend, die winkelbediende te Parijs was, zou voor de inwisseling zorgen. De dief bezorgde zijn vriend een aanbeveling voor een oom in Parijs, opdat die hem bij d© inwisse ling zou vergezellen, daar de heertjes de vrees koesterden, dat het verdenking wekken zou als een jongmensch alleen de bons kwam inwisselen. De inwisseling slaagde aanvankelijk naar wensch. Reeds 32 bons waren ingewisseld, toen er ein delijk een geweigerd werd. Dat wekte het wantrouwen van den oom van den dief op, die dadelijk de politie waarschuwde. Deze stelde onmiddellijk vast, dat de bons valsch waren, en slaagde er in den dief, die zelf juist dien dag té Parijs kwam en zijn vriend in te rekenen. De betaalmeester te Nevers had toen van den diefstal nog niets ontdekt. Hfj kreeg het bericht ervan tegelijk met de mede- deeling van de aanhouding der jeugdige boosdoeners. Van het geïnde geld was nog slechts 2000 fr. uitgegeven. Ingezonden Mededeellng. ZenuwBtillend-zenuwsterkend. Buikje 75 ct. zei Qherry in koortsachtig verlangen, en haast zonder adem bracht Barbara de vraag uit: „Waar ben je?", waarop snel het vreemde antwoord van die andere zijde kwam: „Dat wilde ik juist zelf zoo graag we ten! Waar ik ben? Het nummer van u is het eenige, dat ik mij herinnerde. Ik kan niet. De vrouw ln de warme, beschutte hall van het ziekenhuis vernam nu, inplaats van verdere woorden, weder een kreet. Het was duidelijk, dat men daar op die oij'bekerDde plek worstelde, om Geoffrey Desmond van het toestel weg te trekken, en dat hij aan die pogingen uit alle macht weerstand bood. Daarop werd de afgebro ken zin voortgezet na een scherp gehuil van een andere stem: „Oim Hemelswil, kunt u mij' niet zeggen, waar ik 'ben?" Meer kwam er niet. Alles was stil, eene stilte als eene dikke, vreeswekkende duis ternis, terwijl Barbara Bellaira wachtte met een bleek, krampachtig vertrokken gelaat, steeds wachtend© doch zonder dat er nog een1 woord of eenig ander geluid kwam. Uit de geheimzinnige duisternis daarbuiten, ergens in Londen verborgen, was de stem 'gekomen door t den nacht langs de draden en bleef in de nog die pere duisternis, vanwaar zij kwaim. „Dat bewijst, dat hij niet op de „Western Gleam" is!" riep Qherry Pluinmer uit. „Hoezee, Engel! Hij rit ergens ln Londen en nu zullen we hem wel gauw vindten,r Met een warmen handdruk nam hij af scheid. „Als ik nou naar bed ga, slaap lk de heel© klok rood," mompelde Qherry ln zichzelf, toen hij buiten St Gaul even op het trottoir stond te peinzen. Maar niet tegenstaande de vermoeienis hoe langer hoe meer in hem opkroop, tot hij meende het eene been niet meer voor het andere te zullen kunnen zetten, was de gedachte aan de noodzakelijkheid van de uiterste voorzichtigheid toch nog zeer levendig in zijn geest Het adres, dat hij opgaf, toen hij eindelijk toch nog een taxi gevonden had, was er een, dat ham nog niet naar de Goede Bedoeling zou voeren. Na een langen rit door het nu verlaten Londen, bemerkte hij, dat zijn voorzorgsmaatrege len niet vergeefs geweest waren. Toen hij achterover geleund in den wagen lag, ter wijl deze de Goede Bedoeling voorbij reed, zeer oplettend door de hoekvenster tjes gluurde, ontdekten zijn scherpe oogen de sluipende schaduw van een man, die het zelfs op dat uur nog wensohelijk scheen te vinden daar rond te loeren. De herberg werd dus bewaakt, zooals hij wel verwacht 'had. Wung Lo liet niets aan het toeval over. Het gezicht van dien rnian vereterikte de vermoedens van den zeeman. Wung Lo wist het rechte van de zaak nog niet, maar hij was daar erg op gesteld, en te dien einde had hij zijne organisatie aan het werk gesteld om nacht en dag eiken bezoeker van de Goede Bedoeling gade te slaan. Eene halve mijl verderop ontsloeg Qherry zijn chauffeur en begon terug te wandelen. Er bevond zich een muur tegenover de dicht opeengepakte huizen, aan de andere zijde van de straat, waar over hij moest klauteren om het plaatsje BELGIE. Grondverzakking te Luik. Te Luik, waar de gaanderijen der ko lenmijnen onder een deel van de stad doorloopen, hebben zioh in den laat- reepondeüt te Brussel meldt, in den laat- sten tijd verscheidene grondverzakking gen voorgedaan. In verband met het ge vaar voor instorting, dat thans ook een lagere school in de rue Baronville be dreigt, heeft het stadsbestuur nu besloten, op advies van de mjjndiréctie, de étages van deze school af te breken. Elders in de stad zullen nog andere voorzorgsmaat regelen worden getrofféh ten einde mo gelijke instortingen te voorkomen. POLEN. Een oproer ln een gevangenis. In de strafgevangenis in de buurt van Kielee heeft een deel van de gevangenen een oproer ontketend. Toen een afdeeling gevangen naar de badkamer werd gebracht, wier- zichters, ontwapenden dezen en drongen daarna de bureelen binnen, waar zij wa penen bemachtigden. Daarna ontstond een strijd met de cipiers, die zoo lang duurde, tot dat de inmiddels ontboden po litie de gevangenen overweldigde. Bij het gevecht zijn de directeur van de de gevangenis, eenige cipiers, twee agen ten en elf gevangenen gewond, en zeven gevangenen gedoog RUSLAND. Grondgebrek. In het Noordwestelijk gedeelte van Rusland is de boerenbevolking sedert de revolutie (en speciaal in de hongersnood- jaren) dusdanig toegenomen, dat er thans gebrek aan voldoenden grond be staat voor de uitoefening van het land bouwbedrijf. Vooral in het gouvernement Pskof is dit grondgebrek groot. De re- geeringsorganen aldaar worden over stroomd met verzoeken om emigratie naar Siberië, het Wolga-gebied of het verre Oosten mogelijk te maken. Derge lijke verzoeken rijn er reeds meer dan 26,000 ingediend. Giftige gassen voor den aanvalsoorlog. De Krasnaja Zwjezda, het Russische militaire blad. betoogt in een redactioneel artikel, dat de gas-afdeeling van het roode leger zich niet slechts heeft toe te leggen op het fabrioeeren van afweermid- len tegen giftige gassen een zuiver de fensief doeleinde dus maar rich voor al ook moet toeleggen op de fabricatie van nieuwe gassen, opdat het sowjet-ieger in den giftige gassen-oorlog ook aanval lend zal kunnen optreden. Uit het artikel blijkt overigens, dat de Russische infan- terieregimenten reeds thans uitgerust zijn met apparaten voor de verspreiding, van giftige gassen, alsmede van handgrana ten, die met sterk vergiftige chemische stoffen geladen rijn. Een Chineesche universiteit Te Moskou heeft de Sowjet-regeering een Qhineeeche universiteit gesticht, waarop plaats zal zijn voor 2000 Chinee sche studenten. Aan de universiteit is achter de herberg te bereiken. Dat was de eendge weg langs welken hij de aan dacht van den bewaker kon verschalken, overlegde 'hij onder het voortkruipen, hoe langer hoe voorzichtiger, hoe meer hij het doel naderde. Bén sprong en hij zat bovenop den muur. Hij moest zichzelf evenwel in even wicht brengen voor hij zich aan de andere zijde liet zakken. Maar toen liep het hem tegen. Zijn hoofd' 'bonsde door de over- groote vermoeienis. De sprong naar de binnenplaats was grooter, dan de afstand aan de andere zijde, van den straat tot den bovenrand van den muur, omdat de plaats veel lager was gelegen dan de straal Toen 'hij zich had laten vallen, schoot hem dit te binnen en dit nam in eens zijn zelfvertrouwen weg. Hij viel slap als een zak naar beneden en toen hij op den grond van de binnenplaats viel ge- voelde hij felle pijn. Langzaam krabbelde hij weer op de been, waarbij hij zioh met eene hand en een schouder tegen den muur moest steunen. En toen hij probeer de zijn rechtervoet op den grond te zet ten, kwam die stekende pijn weder tering. Qherry vloekte iets binnensmonds tegen alle muren, die ooit gebouwd waren en tegen deze in het bijzonder, De achter gevel van de Goede bedoeling schemerde duister voor zijne oogen; 'hij kon nog juist even de rameq. onderscheiden. (Wordt vervolgd.) I f 1

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1