PRIJS .VERLAGING De moord op den makelaar Bosch. I26 DAALDERS 0.75 n n V» 0.427. 0.18 V» een Interna*! Hsre^end 800 «tildenten. Tot rector dezer univem- telt Ja benoemd de bekende ooaanuuitoü- eahé ledder K&rl Redek. OOSTENRIJK De Neue Frele Presse is op eJg«n houtje een onderzoek naar de oorzaken van do duurte in Oostenrijk begonnen en daarbij tot de conclusie gekomen, dat doze drieërlei zijn, n.1. do steeds veider gaan de trustvorming, de toenemende tusschen- handel en de onverschilligheid van het publiek tegenover garing© prijsverschil len. Primo de Rivera is in de wateren ven Alhucemas aangekomen, en dit moet zeker beschouwd worden ais een inlei ding voor nieuwe Spaansche operaties of een terugtocht Bij Oeuta en Tetoean, wel 200 KJVI. ten Westen van de landings plaats der Spanjaarden is alles rustig, zegt een officieel communiqué uit Ma drid. Vrijdagavond hebben echter de Moo- ren nog een aanval gedaan op de Spaan sche landingstroepen op het schiereiland Moito Nuevo over het heele front. Zij wierpen een groot aantal handgranaten een bewijs dat de strijd op korten afstand gevoerd werden, maar werden na leven dige gevechten afgeslagen. Om één uur 's nachts hernieuwden zij hun offensief, nu gesteund door hun artillerie op de hoogte Dzjebel MalmussL „De meeste projectielen vielen in zee. De Riff-kaby- len rukten in dichte gelederen op en lie ten verscheidene dooden op het veld." Deze beschrijving van het gevecht lijkt eenigszins onsamenhangend, want men komt niet te weten, of de vijand voorgoed afgeslagen is. Vermoedelijk is de positie der Spanjaarden nog moeilijk, ook wegens het gebrek aan drinkwater. Het boren naar water op Motto Nuevo is vruchte loos geweest en er zouden hun nu twee distilleerketels gestuurd worden, om van zeewater drinkwater te maken. Men zou gedacht hebben, dat de troepen zulke toestellen dadelijk meegekregen hadden. Het kan zijn dat de Franschen spoedig den Spanjaarden een afleiding zullen trachten te verschaffen, want de oorlogs correspondent van de Echo de Paris kon digt een nieuwe Fransche aanvallende he rweging op den Oostelijken vleugel uit het vak van Kiffane, een eind ten Noorden van Taza, aan. Terwijl de twee vorige aanvallen onderscheidenlijk toet 80 en 21 bataljons ondernomen zijn, zouden er dit maal 80 bataljons aan deelnemen. Slaagt dit offensief, dan zou het vijandelijk ge bied tusschen Kiffane en den Spaanschen post Azib de Midar in het vak van Me- lilla een stuk versmald worden, maar het gebied dat ertusschen ligt, is zoo berg achtig en moeilijk begaanbaar dat er van een ontmoeting tussphen de Spaansche en Fransche voorposten nog vooreerst wel geen sprake zal zijn. De Fransche stoot zou alleen Adb-el-Krim kunnen noodza ken nog niet meer strijdkrachten tegen de Spanjaarden bij de baai van Alhuoe- mas samen te trekken. Voor het overige moet het de plannen der Franschen in de war gestuurd hebben dat de Spanjaarden niet, dadelijk na hun landing, tegen Aj- dir, het hoofdkwartier van Abd-el-Krim konden oprukken. (N-R.OL) De Times verneemt uit Madrid, dat vol- Sens particuliere beriohten uit Melilla, de [ooren Zondag een onverwacht bombar dement hebben geopend op het vak van Alhucemas en het Spaansche kamp van Cebadilla, dat den Spanjaarden een ver lies van 200 man berokkende. VEREENIGDE STATEN. Twee negers gelyncht. Naar Reuter uit New-York meldt, heb ben boeren in de buurt van New Aibany, in den staat Mississippi, een neger levend verbrand aan een paal. De man, die werk zaam was ln een houthakkerskamp, had zich onvoegzaam gedragen tegen een blank meisje daar in de buurt. De neger was Vrijdag in hechtenis genomen; maar Condag werd hij door een menigte met Ïteweld aan de handen van de politie ont rokken. Ivy werd nu naar de plek ge bracht, waar hij de misdaad had gepleegd, aan de paal vastgemaakt en nadat zijn kleeren met petroleum waren overgoten levend verbrand. Het tweede lynch-sohandaal betreft een neger, zekeren Dixon, uit Milledgville, in den staat Georgië. Deze man was ver pleegde in een gekkenhuis en had daar een vrouwelijke verpleegde doodgesla gen. Daarop werd Dixon uit het gekken huis gehaald, meegevoerd naar het bosch, aan een boom gebonden en met knuppels doodgeslagen. Drankroof op zee. Uit Hallfax wordt gemeld: Zeeschui mers enterden Dinsdag met getrokken revolvers het stoomschip „Jean Louis" op twintig mijlen ten Z.O. van Sankaty tMaa- sachusetts) en haalden 6000 vaten whisky en andere sterke dranken van boord. JAPAN. De brand ln de parlementsgebouwen. Aangesticht door communisten. Volgens berichten uit Tokio aan de En- gelsohe bladen heeft de politie de zeker heid gekregen, dat de "brand ln de parle mentsgebouwen, zoowel als die in de villa van den voorzitter van het Hoogerhuis, prins Tokoegawa, aangesticht is door communisten van de 8e Internationale. Daar de aanstichters echter niet te Tokio wopen, heeft de politie hen nog niet kun nen arresteeren. Opwinding ln Tokio. Te Tokio zijn vele arrestaties geaohied !n verband met een socialistische betoo ging naar aanleiding van vier Russische arbeiders-propagandisten uit Ohina. De "whtpartij ?in me* ï*tor- gsm cuurde een uur. CHINA. Ook een bericht van het R. CL bureau uit Londen wekt den indruk dat de bur geroorlog wederom op het punt staat uit te barsten. Uit China verneemt men, dat men daar het losbreken van een strijd tusschen Tsjangtsolin en generaal Fengjoesiang voor waarschijnlijk houdt. Dit is echter geen hernieuwing van den strijd tusschen Tsjang cu Feng, want deze twee hadden juist in de groote worsteling tusschen Woe Pei Foe en Tjangtsolin één lijn ge trokken. Of liever Feng was onderbevel hebber van Woe en was met pak en za" naar Tsjang overgeloopen. Pas later, toe: of men in de machine op de hoogte was van het defect. Men traóhtte dxaadloos- telefonlehhe verbinding «net het vliegtuig te krijgen, wat niet mogelijk bleek, omdat lult. Aler, de navigateur, die de draad- looze bediende, gezegd had, ln de cabine te gaan, daar hij op een te gevaarlijke plaats zat in geval de machine niet goed zou neerkomen. In de cabine heersohte wel ©enige on gerustheid, maar dank zij het feit, dat men geen goed begrip had van het ge vaar, dat dreigde, en ook door de kalme houding van luit Aler, was er van wer kelijke n angst geen sprake, ofschoon er maar weinigen gebruik maakten van de tijdens de vlucht rondgediende sand wiches en sherry. Aan de beide vliegers werd na de lan ding, waarbij het vliegtuig geen schade van groote toeteekenis opliep, ook door- Woe het absoluut had afgelegd, was er j jat het defecte wiel tijdens, hot landen over de verdeeling van den buit, of lie- enkele oogenblikken weer ln zijn nor ver: over de feitelijke macht ln en om maien, „tand was eekotmert een sreest- Peking, een toestand van naijver ont staan tusschen Tsjang en Feng. Maar tot een gewapende botsing is het toen niet gekomen. Tsjang ging weer terug naar Moekden en Feng bleef met zijn troepen bij Peking. Pogingen van de centrale re geering te Peking om Feng, vermaard als de „christengeneraal", uit de buurt te. bevorderen, zijn afgestuit op diens ge wiekstheid. Over het algemeen is de oriëntatie zóó, dat Feng als het tot de groote vechtpartij komt om de machtigste militaire positie in China den steun zal hebben van de Russen en de bolsjewiek- sche elementen in China Tsjangtsolin daarentegen, komt op voor orde en regel Hij heeft invloed in plaatsen ver buiten Moekden. Zoo heeft een zijner onderbe velhebbers dezer dagen te Sjanghai ge welddadig ingegrepen in het arbeidscon flict en de vakbondleiders gedwongen, op de vlucht te gaan. Bovendien staan ach ter Tsjangtsolin de Japanners. De strijd tusschen Tsjang en Feng indien het er toe komt zal dus niet uit sluitend een worsteling zijn van Chinee- zen tegen Chineezen, of Chineezen tegen Mantsjoes, doch tevens zal het een niet- zichtbare, doch ondergrondsche strijd zijr van den Japanschen tegen den Russi- schen Invloed in het Chineesche Rijk Dat die laatste strijd althans van Ja- pantehe zijde niet openlijk zal worden gevoerd, leert het bericht dat het Japan- sche kabinet met eenparigheid van stem men besloten heeft om bij een even tueel uitbarsten van den burgeroorlog ln China een strenge neutraliteit te hand haven. Maar die officieele neutraliteit van Ja pan sluit toch niet uit, dat er krachtigen 1 indirecten steun zal kunnen worden ver leend aan Tsjangtsolin. SYRIË. Een gevecht ln de nabijheid van Soeëlda De Droezen deden ln massa een aanval, die gepaard ging met buitengemeen he vige stormloop en, op een Fransche oo- lonne te Massifrey, bij Soeëida. De Droe zen werden teruggeslagen. Hun verliezen bedroegen 600 man. malen stand was gekomen, een geest driftige ovatie gebracht Ernstig vliegongeluk. Draadloos wordt d.d. 22 September uit Spokan© gemeld', dat twee vliegers ge dood werden bij het neerstorten van een machine op een hoogte van 200 voet Theefabriek afgebrand. <De theefabriek Boekanegra ln de afdee- ling Krawang, waarvan de eigenaresse is de Mij. tot Exploitatie van de Paraenoe- kan- en Tjiasemlanden, is totaal afge brand. De oorzaak van den brand is on bekend. De schade bedraagt 200,000. (Aneta.) De moord op mevrouw OampbelL De politie te Garoet heeft de verden king op den hoteljongen, als zou deze mevrouw Oampbell-Malfie hebben ver moord, laten varen. Zij acht bedoeling oim te beróoven niet uitgesloten, daar op het uur, waarop de moord werd gepleegd, de hotelgasten onder veel gerucht binnen kwamen, zoodat de moordenaar in zijn beroovingsplannen gestoord kan zijn. Zij vermoedt door de wijze waarop de moord gepleegd is, dat de moordenaar geen in- 'ander is. (Aneta.) Ingezonden Mededeeltng. LUCHTVAART. Een sensatloneele proefvlucht van het drie-motorlg Koolhoven-vliegtuig. Dinsdagmorgen heeft het driemotorig Koolhoven-vliegtuig F.K. 88 een proef vlucht 'boven Rotterdam gemaakt Nadat het vliegtuig van den grond was, knapte het linkerwied af en bleef aan een staaf hangen, Piloot Gysendorfer daalde zeer goed op een .wiel, waarop eenige meters werd gereden. Daarna viel het linker gedeelte van het vliegtuig op den grond en stond het toestel onmiddellijk stil. De vlieger Gysendorfer had de gaskranen gesloten om brand te voorkomen. In het toestel bevonden zich vele Journalisten, die de proefvlucht zouden medemaken. Op het vfld was de geneeskundige dienst aanwezig en al het personeel van de K. L. M. mot brandblusohapparaten. Het ge lukte niet vliegend draadlooze verbinding te krijgen met Waalhaven. In aansluiting met dit korte bericht omtrent het incident met de F.K. 88 meldt het Haagsche Aneta-kautoor nog, dat niet een van de kabels, waaraan het wiel was opgehangen, maar dat de plaat, waaraan de kabels bevestigd waren, bij het starten losliet, zoodat het linikerwlel onder het toestel verdween. Lult. Aler bood toen voornamelijk in olieën en vetten. Hij maakte Dinsdag is de rechtbank te Amsterdam oegonnen met de behandeling van de straf zaak tegen den 43-jarigen bouwkundige M. v. M., geboren te Capelle a/d IJsel, hans gedetineerd in het huis van bewaring te Amsterdam, wien is ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 22 October 1915 den makelaar C. A. Busch opzettelijk en met voorbedachten rade van het leven heeft be roofd (moord of opzettelijken doodslag), met het oogmerk om een door hem voorbe reiden diefstal gemakkelijk te maken of voor te bereiden. Busch had n.L een porte feuille bij zich met 6000 of 7000 en voorts een gouden horloge met slagwerk, een gouden kettingringetje en eenige gou den dollarstukken. Volgens het eerste gedeelte der ten-laste- legging kan beklaagde den doodslag ook gepleegd hebben om zich het bezit van een en ander straffeloos te verzekeren. Subsidiair wordt ten laste gelegd diefstal met geweldpleging met den dood als gevolg, of mishandeling met doodelijk gevolg en diefstal. De rechtbank is als volgt samengesteld: Kresident: mr. Eekhout; rechters: mr. v. .egteren Altena en mr. Swagerman. Het O. M. wordt waargenomen door mr. Rei- lingh. Verdediger is mr. Alfred Levy. Beklaagde zegt, dat hij ongeveer 4 jaar aan den Overtoom woonde, toen hij, in Oc tober 1915, Busch heeft gedoód. Hij was toen aannemer. Het perceel aan den Over toom, dat hij bewoonde, was gelijkvloers ingericht als garage. De achterruimte was oorspronkelijk timmerwinkel; het plan was qtn er een garage te maken en de ruimte was er vrijwel voor gereed. Sinds begin 1913, zoo antwoordt be klaagde verder op de vragen van den pre sident, kende ik den makelaar Busch. De verhouding tusschen ons was zeer vriend schappelijk. Zoogenaamd was hij opzichter bij aen bouw, tnaar in 1915 handelde hij den oudsten der journalisten zijn valh - d aan, wat een der collega's aanleiding gaf tot de opmerking: „Als hij niet met den helm geboren is, heeft hij nu een kansje er mee te sterven!" Het toestel bleef nog een kwartier ln de lucht, en inmiddels was de auto van den Geneeskundigen Dienst van Rotter dam telefonisch opgeroepen* op 'het ter rein versohenen en waren ook verband en hrandiblusohoniddelen, zagen en an dere werktuigen uit de 'bureau x van het vliegveld op het terrein gebracht Met een zeer geringe snelheid daalde het vliegtuig itoen. Een schokje, wat ge kraak en de machine stond stil, nadat met een geweldigen knal de band van het rechterviel onder een last van 0200 K.G. was stuk gesprongen. Geysendorfer, aan wiens kranige pres tatie het vooral te danken was, dat deze landing zoo gelukkig verliep lult. Aler had hem verzocht omdat hij gestart had, ook de landing te veriohten, sprong uit geregeld van mijn telefoon gebruik en gaf met mijn toestemming mijn telefoonnum mer als het zijne op. Den avond vóór 2a October kwam hij mij bezoeken, voornamelijk voor geld, dat ik hem schuldig was, >en ook over verhuur van de garage. Een vriend van Busch, Claassen, was in zijn gezelschap, maar is niel boven op het kantoor geweest. President: Toen in 1915 de politie on derzoek deed naar de verdwijning van Busch, hebt u opgegeven, dat u opgebeld was door een meneer Steunenberg. Blijft u daarbii? Beklaagde: Ja. Hij vertelde mij, dat hij met Buscn gesproken had en wilde weten wanneer de conferentie over de op te rich ten autozaak zou plaats hebben. Ik kende dien meneer Steunenberg niet. Toen Busch den bewusten avond bij me kwam, had hij wel gesproken over iemand, die zich in de autozaak zou" interetseeren, maar of dit Steunenberg wat, weet ik niet meer. De president vraagt verder naar het ac- i cept, waarover Buten kwam. Dit betrof provitie, welke Butch bedongen had voor zijn bemoeiingen, waardoor bekl. een hypo theek kreeg, waarvan het bedrag homolo gatie (bekl. was gefailleerd) mogelijk maakte. Butch bedong, aldut bekl., 10 pet., n.1. 2600. Van dit bedrag had hij hem al omstreeks de helft betaald. Het accept wat den avond vóór den dood van Buten ver- de bestuurdersplaats en toen hij de auto van den Geneeskundigen Dienst zag, waa zijn eerste uitroep: „Die willen ons naar 'het ziekenhuis hebben, maar dat zal niet gaan!" De werkmeester van de Nat. Vliegtuig- Industrie, onder wiens leiding het vlieg tuig was gebouwd, kreeg na de landing een zenuwtoeval. Men had op het vlieg- vallen; hij wat, hoewel hij genoeg contanten terrein een kwartier lang ln ontzettonden tot zijn beschikking had, aotoluut trop ge- angst doorgebracht, omdat men niet wist, tteld, dat dat accept voldaan sou worden PER BUt VAN KJLO. II M II DEZELFDE ONGEËVENAARDE KWALITEIT, DOCH GOEDKOOPER DAN VÓÓR OEN OORLOG. Hij heeft, zoo zegt beklaagde verder, ge zegd: Ik kom morgenavond terug. President: Dat it iets nieuws voor de rechtbank. Dat hebt ge nog niet opgegeven. Beklaagde: Ik heb gezegd: ik ben e'ken Vrijdagavond thuis. De president leest vervolgens een ge deelte van vroeger door beklaagde afge legde verklaringen voor, waarin hij mede deelde, dien avond omstreeks 6 uur door Busch te zijn opgebeld. Deze bevond zich in De Roode Leeuw en zeide: Ik kom bij je. Beklaagde: Ik herinner het me niet; maar alt ik het toen gezegd heb, zal het wel zoo zijn. Ik heb toen de waarheid gezegd. President: Herinnert ge het u nu.' Beklaagde: Er it zooveel sinds dien tijd gebeurd. President: Herinnert gé het u? Beklaagde (aarzelend): Ja, nu herinner ik het mij. Htj is toen met een taxi ge komen. President: U was dut op zijn komst ge prepareerd. Vroeger hebt ge voor den com missaris Pateer opgegeven, dat Busch maar even op kwam loopen. De president zegt verder, dst bekl. Butch heeft opgebeld en niet Busch hem. Dit ont kent bekl. nadrukkelijk. Bekl. deelt verder mee, hoe het den avond van 22 October 1915 in het perceel Over toom 25 is toegegaan. Kijkend uit het raam zag hij voor ue deur een taxi stil houden en Busch daaruit stappen. Hij betaalde den chauffeur met klein geld. President: Betaalde hij niet niet groot geld? Busch had immers de gewoonte, met gioot bankpapier te wapperen? Bekl. zegt verder het niet te weten. Toen Busch boven kwam, hebben ze eerst over onverschillige dingen gesproken, ook overde reis, die Busch gemaakt had. Daarna is bekl. naar de W.C. gegaan, waar hij hoorde dat Busch opgebeld werd en op belde. Toen bekl. terugkeerde, hield Busch hem het accept onder aen neus. Ik kon ech ter, aldus bekl., het verschuldigde bedrag niet betalen. Busch zeide toen naar mijn vrouw te willen gaan, die het geld dan maar aan haar vader moest vragen. B. zelf was al eens bij mijn schoonvader geweest. Het voornemen van B. om naar mijn vrouw te gaan maakte me woedend. Ik ver sperde hem den weg en riep: Ellendeling, wou je mijn vrouw nu nog meer verdriet doen! Busch wilde mij met de hand uit den weg duwen, waarop ik tegen een glazen deur aanviel, die tegen den muur sloeg. Dat maakte nogal geraas, hetgeen mij nog woe dender maakte. Ik greep B. met een hand onder de kin, met ae ander in den nek en schudde hem verschillende malen heen en weer. Daarop wierp ik hem tegen den grond en dacht: daar, ellendeling, moet je me nog meer verdriet doen! President: Ja, maar zóó gauw gaat dat alles toch niet. Bekl. M.: Neen, inderdaad, zoo gauw f;aat het niet, maar u zult mij die gruwe- ïjke bijzonderheden toch wel willen be sparen. President: Neen, dat zullen we juist uit gebreid moeten behandelea De inspecteur van Slobbe heeft zich bereid verklaard aan zich te laten demonstreeren hoe u Busch aangegrepen heeft. Doet u het eens. (De inspecteur Slobbe heeft sich intusscnen voor de beklaagdenbank geplaatst en wordt dan door bekl. met een hand in den nek en een hand onder de kin aangegrepen en heen en weer geschud). President: Verweerde Busch zich niet? Bekl.: Neen, alleen riep hij: laat los, M.l President: Ja, maar zooals u nu den in specteur van Slobbe vast heeft, kan deze zich volkomen verdedigen. Busch was bo vendien een sportman. Bekl.: Neen, verweerd heeft hij zich niet President: Dat is niet aan te nemen. Doet u nog eens met den heer van Slobbe wat u met Busch gedaan heeft. Bekl.: Edelachtbare, daar valt toch niet mee te spotten. President: Neen, dat valt er juist niet; het is hier geen vertooning. We moeten en willen alleen de waarheid te weten komen. Doet u het nog maar eens. Bekl. grijpt den heer van Slobbe dan weer aan, schudt hem heen en weer en werpt hem tenslotte achteruit, waarbij de heer van S. over de treden van het podium struikelt. Bekl. van M. roept dan met stemverhef fing uit: Als ik het in woede had gedaan, was het nog wel veel erger aangekomen. President: U hebt voor den rechter-com missaris verklaard, dat B. nog bruischte toen hij op den grond lag. Wat bedoelde u daarmee? Bekl.: Dat woord bruischen heb ik niet gebruikt. Busch had'blaasjes op den mond, maar geluid heeft hij niet meer gemaakt. Toen hij daar even gelegen had liep ik om hem heen en zei: Sta op, kerel. Toen hij niet bewoog zag ik, dat hij bewusteloos was. Ik tilde zijn hand op, maar die viel slap nefer. Toen ben ik naar boven gegaan om water te halen en heb zijn polsen en zijn voorhoofd>nat gemaakt. Zijn kleeren maakte ik los. Daarna heb ik zijn arm opgetild, maar toen die weer slap neerviel begreep ik dat Busch dood was. Toen besefte ik wat ik gedaan had. Een kwartier lang liep ik heen en weer en verschillende gedachten g.ngen door tnijn hoofd. Ik wilde allereerst de politie halen, ik dacht aan» een dokter, maar een stem in me zei: doe het niet, want je wordt gegrepen als 'n moordenaar, i oen heb ik het lichaam opgenomen en langs een smal trapje naar den kelder ge dragen, waar ik het op een paar zakken neerlegde. Vervolgens ben ik uitgegaan en naar het Leidsche Bqschje geloopen. M'n slapen hamerden, mijn mond was droog en mijn tong kleefde 'aan mijn verhemelte. Ik ben teruggekeerd en heb in Suisse een glas bier gedronken. Daarna ben ik weer naar huis gegaan. Met een beklemd gevoel ben ik toen weer naar den kelder gegaan. Ik gevoelde mij zoo bang als een kind. En daar zag ik den man dood liggen. Ik gevoelde mij diep ellendig, ik was bij hem gaan zitten en dacht over alles na, en dan weer greep mij de woede aan, als ik er aan dacht, hoeveel verdriet hij mij gedaan heeft en hoe hij mij het mes op de keel had gezet. Van mijn vrouw heeft hij immers nog eens een rijksdaalder afge perst, toen deze maar vijf gulden in huil had. Toen kwamen de gedachten in mij op om de sporen van mijn misdrijf te doen verdwijnen en hem te begraven. En ook toen kwam de gedachte bij mij op om het geld en de andere dingen van waarde, die hij bij sich had, te nemen. Aan den eenen kant dacht ik: het is sonde als htt mee den grond in gaat. Maarr Ik dacht ook: mis schien is het geld, dat hij mij op «es MAROKKO. De toestanden ln China. irrj OOST-INDIE. 9 Het verhoor van beklaagde. Cacav m m m m m r

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 2