mmmt buuKAm Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS. Gevatte Koude iiri nrnonnr nnnniiiT VAN ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1925 Door wijlen den heer W. Bakker Lzn. te Helder is aan de Inrichting Huisduinen gelegateerd da som van zeven-honderd-en- vijftig gillden, vrij van rechten. 52 Jaar op *8 RtJks Marinewerf. A.s. Donderdag i October zal de heer Goes, commandeur der ketelmakers op de Rijkswerf alhier, waarop hij gedurende 52 jaar is werkzaam geweest, den dienst met pensioen verlaten. Hem werden daarom Donderdagmorgen door den Hoof dof f. v. d. M.S.D., cnef Afd. Werktuigbouw, in bijzijn van de overige ambtenaren en beambten van deze afdee- ling, eenige waardeerende woorden toege sproken. Hij bedankte den heer Goes voor zijn ijver en toewijding gedurende de jaren, welke hij op de Marinewerf werkzaam was geweest en overhandigde hem als aanden ken een mooie sigarenkoker, met als in scriptie de jaartallen 18731925 en wenschte hem verder nog vele jaren, genie tende van zijn pensioen, toe. Namens de overige ambtenaren en be ambten werd hem door den Baas der ketel makers een wandelstok met zilveren gevest aangeboden, eveneens met eenige waardee rende afscheidswoorden. De heer Goes dankte daarna allen voor de blijken van waardeering. Schietoefeningen fort Haresens. Uit een advertentie in dit nummer blijkt, dat Dinsdag 29 dezer schietoefe ningen van het fort Harsens zullen wor den gehouden en met groot kaliber ge- sohut zal worden gevuurd a Bewoners van Hoofdgracht en Paleis wordt aangeraden hun ramen een weinig open te zetten en voorwerpen, die gemakkelijk kunnen om vallen, tijdelijk op te bergen. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Donderdagavond hield een der1 firmanten van de Ringers Chocoladefabrieken te Rot terdam en Alkmaar voor de Vereeniging van Huisvrouwen hare aangekondigde le zing met lichtbeelden. Allereerst vertelde de heer Ringers hoe de chocolade-boonen groeien en hoe ze, naar de plaatsen van waar ze komen, ook in ver schillende kwaliteiten werdeiv onderschei den. Verder, welke bewerkingen de boonen reeds ondergaan hebben, vóór ze in ons land komen, hoe ze in de fabrieken van de doppen ontdaan worden en hoe het vet (de bekende cacaoboter) er aan onttrokken wordt en hoe ze eindelijk als de bekende poeder in den handel komt. Ook de verschillende manieren, hoe ree pen en bonbons gemaakt worden, werd be sproken. Alles wat de heer Ringers verteld had, werd daarna op de lichtbeelden aan schouwd. Onderwijl hadi de firma hare bonbons laten keuren en bij het verlaten der zaal kreeg ieder nog een pakje mede naar huis. A.s. Dinsdag maken vele dames gebruik van de gelegenheid! de fabriek te Alkmaar te bezichtigen. Lezing van den heer Van der Hoop. Dat voor een eerste A.G.O.-lezing de be langstelling buitengewoon groot zou zijn, -wa§ te denken. Het reeds aangevangen regen- en najaarsseizoen, de immer korter wordende dagen doen het publiek met ver langen uitzied naar ,wintersche verstrooiing. Hoeveel te meer wordt die verstrooiing ge waardeerd' als zij geboden wordt door de populaire Vereeniging A.G.O. en de waar deering bereikt den overtreffenden trap als de bij ieder Nederlander bekende Indië- vlieger, de heer Van der Hoop, die brengt. Zoo dan waren ze opgetrokken, bij troep jes tegelijk, die in „Casino" gisterenavond den vliegtocht HollandIndië gingen mee maken. Heel de omgeving van den Kanaal- weg was volop gerucht en de groote „Ca- sino"-zaal al vroegtijdig gevuld met de be langstellende bezoekers en bezoeksters. Jongens en meisjes bij dozijnen, adelbor sten, vliegers en burgerij, alles was ver tegenwoordigd. Of zij in allen deele bevredigd zijn ge worden? De heer Van der Hoop is geen geboren causeur; hij spreekt niet vlot, noch boeiend. Maar hij is Van der Hoop, en dat is op zichzelf voldoende om zich een aandachtig gehoor te verzekeren. Het A.G.O.-bestuur had de s krans, met het lint in de Heldersche kleu ren, werd hem bij den aanvang dus vóór hij zijn lezing aanving door den voor zitter, dr. C. H. Ketner, overhandigd. Niet voor deze lezing alzoo, maar voor de ver richtte prestaties, was de krans het symbool. De heer Van der Hoop, die met applaus begroet werd, vertelde thans het verloop en de wederwaardigheden van den vliegtocht. Hoewel het meeste den toehoorders uit de courantenberichten van dien tijd bekend was, was het toch aardig het den vlieger zelf nog eens te hooren vertellen. De heer Van der Hoop vertoonde een groote me nigte lichtbeelden, tijdens de vlucht ge- maakt. Zeer fraai waren de luchtfoto's van €nkele steden en plaatsen, die de vliegers passeerden, en van de eenzaamheid en triestheid van een groot deel van het land schap, dat zij doorvlogen, gaven zij dikwijls een goed beeld. Uit den aard der zaak wa- ren er veel opnamen van het vliegtuig bp Verschillende viiegvelden; ook vertelde de neer Van der Hoop veel wetenswaardigs omtrent bouw en werking van de Fokker "F TOOalq VAPHC Jvi nnvinfr had medegedeeld, onthield hij zich zooveel mogeliik van technische bijzonderheden, en behandelde hij de avonturen op de reis zelve. Typische staaltjes vertelde hij van de toe standen in Philippopel, waar de vliegers een week of drie moesten verblijf houden, en van de dikwijls gevaarlijke momenten, die zij medemaakten. Twintig minuten lang te moeten vliegen door een nauwen bergpas, met de absolute zekerheid, dat een haperen van den motor en als gevolg daarvan een noodlanding op dit terrein een wissen dood beteekende, het is eenvoudig verteld, maar men moet er zich indenken om te we ten wat het beteekent. Met inbegrip van de pauze was het 10 uur geworden eer wij te Batavia arriveer den en aldaar afscheid namen. Vermakelijk was het den mécanicien Van den Broecke aan het werk te zien, terwijl een inlander een pajong boven zijn hoofd houdt. Volle vijf minuten duurde het eer wij op straat stonden. De eerste winteravond-lezing is achter1 den rug: zullen we nu tevens afstand moe ten doen van alle nazomersche illusies? Sollstenconcours van „Wlunnbst". Heden is het concours in vollen gang. Zondag 27 Sept., half één, wordt begonnen met een duet, waarin Gb. Rem, oud 16 jaar, uitkomt, verder deelnemers uit Delft, Dén Haag, Leid'schendam erl Vlaardingen. Zondagavond om 8 uur komen de leden van „Winnubst", Sted. Muziekkorps en „Concordia"t Breezand, elkander bekam pen. Het duet van Sted. Muziekkorps komt ook in dezen avond uit. De entréeprijzen zijn bijzonder laag ge steld, om ieder in die gelegenheid te stellen van deze muzikale gebeurtenis te genieten. Middag-concours 0.30, avondconcours 0.50, alles inbegrepen. Doorloopende kaarten 1.50. De geschonken prijs van het Sted. Mu ziekkorps „Helder'welke als zilveren me daille was vermeld), moet zijn zilveren lau wertak. Eveneens schonk Heineken's Bierbrou werijen een groote verg. zilveren medaille. Esperanto. Volgens een advertentie in dit blad, houdt de HelHersche Esperantistengroep ook dit jaar weer een wintercursus. Woensdag 30 Sept. a.s. (zie advertentie) wordt een tentoonstelling gehouden, waar men zich kan overtuigen van het nut, dat deze wereldtaal biedt. Een uitgebreide collectie boeken, bro chures en tijdschriften kunt U daar op uw gemak bekijken, en zullen door de aanwe zige Esperantisten alle gewenschte inlich tingen worden gegeven. Het internationaal verkeer neemt tenge volge der steeds meer geperfectionneerde technische middelen een dusdanige vlucht, dat de noodzakelijkheid, zich overal ver staanbaar te kunnen maken, vanzelf spreekt. De stoom, de electriciteit, de telegraaf, de telefoon, het vliegwezen, en niet te verge ten de radio, brengen ons aanhoudend in verbinding met buitenlanders. In zulk een wereldverkeer past een we reldtaal. 87 Kamers van Koophandel ge bruiken Esperanto. 21 Jaarbeurzen hebben een Esperanto-afdeeling, de beambten in deze afdeeling werkzaam, zijn uitsluitend belast met de jaarbeurspropaganda door middel van Esperanto. Wegens haar eenvoudige structuur is het Esperanto zoo bij uitstek voor wereldtaal feschikt, en kan ieder deze mooie taal in orten tijd leeren. Wlnkelnieuws. Een tweetal winkelzaken verdienen deze week de aandacht, nu ze met nieuwe of verbouwde perceelen heropenen. Allereerst de heer L. Coltof, Spoorstraat. Deze opent heden het nieuw door hem betrokken per ceel hoek Koningstraat, waarin het laatst de lunchroom van den heer J. Pluylaar ge vestigd was. De heer Coltof heeft dit per ceel geheel laten verbouwen en naar de be hoeften van zijn zaak in dames- en heeren- confectie, dekens, tapijten, enz., laten in richten. Een en ander is oorzaak geweest, dat een flinke, ruime, modern-ingerichte winkel is ontstaan. De beide portiek-étala ges worden bestemd voor damesgoed, en die aan de Koningstraat eveneens. Hierin wor den speciaal artikelen van de fa. Gerzon ge ëtaleerd. De étalage aan de Spoorstr.-zijde is bestemd voor heeren- en jongenskleeding. Achter dn den winkel is een oploopend bordes, toegang gevend tot de bovenverdie pingen. Men komt hier allereerst in de pas kamer voor dames, en vervolgens," op de volgende verdieping, bij de afdeeling dames- en Kindermantels. Vooral de collectie bont mantels is buitengewoon groot. Nog een trap op, komt men in de afdeeling bedden en ledikanten. De paskamer voor heeren be vindt zich onder het bordes;- daar is ook uitkomend met een raam in de Konings straat, de afdeeling vloerkleeden en zeilen. De heer S. Krijnen heeft dezen verbouw ontworpen en de gebroeders Ran hebben dien, zeer tep genoegen van den heer Coltof, uitgevoerd, met behulp van den heer Puinbroek, die voor de verlichting zorgde, en de heeren Kaleveld; die) het schilderswerk verrichten. Dei firma Zoetelief was uit voerder vgn het loodgieterwerk. Op het oogenblik, dat wij er een kijkje namen, was de étaleur, de heer Cohen van Amsterdam, druk bezig met zijn werk. Hedenavond 5 uur hoopt de heer Coltof te openen. Daar het oude perceel thans ont ruimd is, werd de zaak reeds tijdens de verhuizing voortgezet in 't nieuwe perceel.. an geheel anderen aard is hetgeen de heer Johan G. Veen op den Kanaalweg tot stand heeft gebracht. Diens winkel in wol len artikelen, „de Wolbaai", is reedsi sedert •neer dan een halve eeuw bij het Heldersche publiek bekend. Toen de tijden veranderden, en de wollen en keperbroeken en borstrok ken meer en meer het veld moesten ruimen Ingezonden Mcdcdeellng. Kies- en Aangezichtsptyn, Influenza. Buisje 75 et. voor de elleganter, doch minder steviger dessous, toen dientengevolge de dames blij waren als zij om dezen tijd van het jaar over haar dunne onderkleed ing een lekker- warme japon of blouse konden aantrekken, heeft „de Wolbaai" de bakens verlegd en zich aan den veranderden smaak weten aan te passen. Geen wonder dan ook, dat de heer Veen nu rondliep met de plannen zijn wat ouderwetschen winkel te modernisee- ren. Zooals het met die dingen meer gaat, je kijkt en kijkt eens of je iets ziet, dat je aanstaat, maar tenslotte kan men het zon der deskundige hulp niet bolwerken. De heer Veen nu was zoo gelukkig in den heer J. J. van der Leek, een jeugdig stadgenoot, iemand te vinden, die eens ver der had gezien dan zijn neus lang was, die daarmee zijn voordeel had gedaan, en thans met een teekening voor den dag kwam, die van het oude geveltje een smaakvol modern pand maakte. Smaak en originaliteit, dat is het wat dezen verbouw kenmerkt, en ieder onbevooroordeelde zal direct moeten erken nen, dat, hetgeen hier tot stand gebracht is, een sie.aad is voor onze stat}. De heer Van der Leek heeft de beide étalageramen schuin in den voorgevel in gebouwd, hetgeen ze niet alleen bijzonder aantrekkelijk maakt, doch hetgeen tevens de aandacht er op vestigt door den voorbij ganger. Een dergelijk geveltje móet men zien; niemand, die daar passeert, ziet het over het hoofd. Dat is dus een groot prac- tisch voordeel. Daarbij komt nog het aesthe- tische, waaraan over het algemeen helaas te weinig aandacht wordt geschonken. Deze étalageramen, schuin ingebouwd, zijn ge heel van massief eikenhouten betimmering, en door de timmerfabriek van den heer Quack sierlijk en smaakvol afgewerkt. Ze zijn verder stofdicht afgesloten, zoodat de daar geëtaleerde goederen dus niet vuil worden. De buitengevel is van violetkleurigen tegelsteen, en aan den bovenkant afgedekt met een groot lichtvlak. Dit lichtvlak is aan gebracht van kathedraalglas, dat zigzags- gewijze isl geplaatst. Lichtvlak en beneden- pui zijn gescheiden door een uitmonstering van een gedkleurigen balk, waarop de naam „de Wolbaai" prijkt. Een en ander maakt een zeer fraai effect, mede door de geluk kige kleurencombinatie en de plaatsing van het glas. De betimmering van den voorpui is van teakhout, dat op een bijzondere wijze behandeld is om den glans en de kleur te behouden. In de deur en achter de étalage- kast komen violetkleurige ruitjes. Zooals wij zeiden, is het ontwerp van den heer J. J. van der Leek; de uitvoering is van den heer J. C. van Os. De firma Quack verzorgde de betimmeqjng, en de firma Kramer had het glas- en schilderwerk voor haar rekening. Wij mogen onze gemeente feliciteeren met dit fraaie geveltje, dat een lust voor de oogen is telkens als men er voorbijgaat, en den heer Veen wenschen wij geluk met dezen goedgeslaagden verbouw! Hedenavond 7 uur wordt de winkel ge opend. Aldus luidt de aanhef der Zijlstra-adver tentie. welke in dit nummer voorkomt. Ter oriënteering onzer lezers deellen wij betref fende de firma Ziilstra het volgende mede. De firma, J. Zijlstra Hzn. exploiteert door het geheele1 land kruidenierswinkels en breidt haar aantal winkels nog voortdurend uit, als gevolg van het succes, dat deze bij het publiek hebben. De bestaande filialen moeten worden vergroot, terwijl steeds nieuwe, modern ingerichte winkels worden geopend. Deze firma, die een ruim 40-jarige erva ring heeft op het gebied van winkel-exploi tatie, heeft zeer goed begrepen, dat hygiëne in het kruideniersbedrijf een hoogst belang rijke factor is. Zij is van meening (en wij met haar!) dat de behandeling en verzorging der le vensmiddelen, welke ieder'mensch dagelijks moet gebruiken, bijna niet zindelijk en zorg vuldig genoeg kan zijn. Waar zindelijkheid' en gezondheid hand in hand gaan, doet de firma Zijlstra alles om de behandeling der artikelen in haar winkels zoo hygiënisch mogelijk te maken. De nieuwe Zijlstra-winkels zien er dan ook, zoowel inwendig als uitwendig, alle even keurig verzorgd uit. Binnenkort wordt ook te Helder een Zijlstra-winkel geopend,, Spoorstraat 40. Ieder bewoner van Helder zal dan in de gelegenheid zijn zelf een kijkje te nemen in deze moderne kruidenierswinkel en tot de overtuiging komen, dat deze aan de hoogste eischen voldoet. Een curiositeit! In ons nummer van Dinsdag plaatsten we een berichtje over: „een zwaar ei", n.1. van ruim één ons. Donderdagmiddag bracht een onzer le zers ons een „licht" kippenei. Het ei woog niet meer dan 15 gram, Waarmee deze kip was gevoederd, werd ons niet meegedeeld. Uit het Politierapport Woensdagavond deed een bewoner van de L. v. Berkstraat aangifte, dat hij in de Koningstraat door een matroos, die aan den linkerkant van den weg reed, was aan gereden. Zijn rijwiel werd daarbij bescha digd. De politie stelt een onderzoek in. Door een bewoner van de Vischstraat werd Woensdag aan een surveilleerend agent in 't Tuindorp meegedeeld, dat eenige voetballende jongens in de Tuinstraat' een ruit hadden ingetrapt. De bewoners van bedoeld perceel waren uitstedig. Hij hadj daarom het gat met plan ken do^re Vi'Bffjj tuurlijk spoorloos verdwenen. Een aantal kinderen vernielden Woens dag van een bewoner van de Stakman Bos- sestraat een op het spoorwegemplacement staanden handwagen. De eigenaar deed hiervan Woensdag avond aangifte. Een bewoonster van de Laan deelde Donderdagavond op hetj Hoofdbureau mee, dat haar dochtertje sinds Maandag haar cape vermiste. Het'meisje had de cape in de schoolgang opgehanden, toen zij haar om 4 uur wilde meenemen, was zij verdwenen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd er in de Vijzelstraat politiehulp inge roepen, omdat er op het dak van een wo ning in die straat een man zat. Een agent begaf er zich heen en trof een burger aan, die een marineman had aange houden, die zich op het dak had bevonden. Bij fouilleering werd een hoeveelheid knijpers öp hem bevonden, terwijl op het erf zijner woning een tricot heerenpantalon werd aangetroffen, die door een naburige juffrouw werd vermist. De man werd naar het Hoofdbureau overgebracht en in arrest gesteld. BAADSO VERZICHT. Nu er een tamelijk lange termijn ver- loopen was, sinds we een raadsvergade ring hadden gehad een korte zcwner- zitting onder den waarnemenden burge meester niet meegerekend was het duidelijk, dat de eerstkomende raadsver gadering wel belangrijke punten zou be vatten. Uit de agenda heeft men kunnen zien, dat dit ook inderdaad het geval was; de kwestie van de steunverleenidg, van de beperking van het drankgebruik, van de verlaging der opcenten pers. belasting, van de verlaging der gastarieven voor banketbakkers, waren vraagstukken van meer of minder belang voor onze ge meente. En wat ons nu bij de afwerking der agenda opviel, was, dat van al deze punten er slechts één (dat betreffende de steunverleening) werd afgehandeld, en de andere alle verdaagd of gerenvoyeerd naar een of andere commissie. En vanzelf vraagt men zich dan af: hoe komt dat? Wat is hiervan de reden? Hebben B. en W. dan zoo weinig Inzicht in de psyche van dén Raad, dat zij zich aan derge lijke. échecs blootstellen. Want men zal het toch met ons eens zijn, dat ook het verdagen van een door B. en W. ge- praeadviseerd onderwerp in zekeren zin voor dat Ooilege een échec is. Onder de aangehouden agendapunten vinden we allereerst het voorstel-Zond er van. Dit dateert al van 16 December 1924 en thans komt er prae-advies op in af- wijzenden zin. Het is logisoh dat dit zonder meer niet werd aanvaard en dat de Raad verzoekt in de gelegenheid te mogen wor den gesteld de cijfers van den heer Zon dervan nader onder de oogen te mogen zien. Wij behoeven er thans niet verder over uittewijden, daar de zaak later toch weer aan de orde komt en kunnen den lezer verwijzen naar hetgeen hieromtrent in het raadsverslag is gepubliceerd. Het tweede voorstel, dat verdaagd werd, was om geen verdere maatregelen te ne men tot beperking van het drankgebruik. De Nationale Oommissie tegen het Alco holisme vraagt aan den Raad gebruik te willen imaken van de bevoegdheid, die hem in art. 4 der Drankwet geboden wordt om te komen tot vermindering van hèt aantal drankgelegenheden. De Oom missie motiveert dit verzoek op de over weging, dat het drankgebruik achteruit gaat. Wat is nu logischer dan dat het ge meentebestuur zegt: wij zullen dus de burgerij een handje helpen en het aantal drankgelegenheden verminderen. Maar B. en W. huldigen het oud-liberale be ginsel: vrijheid, blijheid. Er wordt minder gedronken, zoo zeggen zij, dus is het niet noodig het aantal drankgelegenheden in te krimpen. Kennen zij dan zoo weinig de mentaliteit van den Raad, en weten zij dan niet, dat zij nog onlangs, toen een dergelijk verzoek voor het Tuindorp ter tafel kwam, een positieve nederlaag heb ben geleden? Zouden zij in ernst meenen, dat de Raad in zijn tegenwoordige sa menstelling deze politiek van het laissez faire, laissez aller, wenscht te huldigen? Als B. en W. zich niet bijtijds bazinnen, wordt dit prae-advies een échec. En wat te zeggen van het voorstel tot verlaging van den gasprijs voor banket bakkerijen? Men bedenke wel, alléén voor banketbakkers wordt een gasprijs van 6 oent voorgesteld, ter wille van twee nieu we „klanten'', die de gemeente erdoor krijgen kan. Ben bedrijf als 's Rijkswerf, een industrie als van Gebr. Meyer, een bedrijf als de drukkerij van de Hel<L Crt., dat toch altijd nog ruim 10.000 M.' ver bruikt voor zuiver industrieele doelein den, worden uitgeschakeld. De prijs die deze inrichtingen hebben te betalen be draagt 11 ct., motoren gas blijft 8 ct.I Desgevraagd zeid© de burgemeester, dat deze politiek ook in andere gemeenten gevoerd wordt om het gasbedrijf weder op te voeren. Maar is daarmee aange toond, dat zij billijk is, en moet dus de gemeente Helder dit onbillijke voorbeeld maar volgen?.Zooals de heer van Dam terecht opmerkte: als Philips te Eindhoven aan de gemeente een gasprijs van 5 oent decreteert en de gemeente dit nolens volens maar heeft te aocepteeren. zal Philips dan toch wel iets meer af nemen dan de beide banketbakkers. Ge brek aan psychologisch Inzicht. Gaan wij dus na wat er van de gansche agenda overbleef, dan is het.in de eerste plaats het voorstel betreffende de veer gelden over de nieuwe pontonbrug. Men weet, dat de gelden hiervoor destijds door den Raad rijn gevoteerd onder beding van PREDIKBEURTEN. ZONDAG 27 SEPTEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.80 uur, Ds. O. O. de Kloet. Onderwerp: „De Openbaring van Jo- hannes". Westerkerk: Geen dienst - De Catechisatie zijn weer aangevangen. Huisduinen: Geen dienst Jnllanadorp: 's Morgens 10.30 uur, Ds. Tinholt, van Valkoog. Anna Panlowna. 's Morgens 10.80 uur, Ds. W. A. F. van Dijk. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur Ds. P. J. Roscam Abbing, van Amster dam. Geref. kerk (Spoorstraat), 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Ds. M, Post van Bunschoten. dhr. Gerei. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Ds. B. van den Berg. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. J. Koster. Lnthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. P. Neideck, van Amsterdam. Leger des Hells (Spoorgracht 38). a 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Namiddags 8.30 uu.r, OpenluchtbijeeD- komst, Prins Hendriklaan. 's Avonds 8 uur, Heilssamenkomst. veergeldheffing, en daar het tegenwoor dige tarief l1/» cent is, hadden B. ec W. dit afgerond naar boven. Maar de heer Maters en de Raad zeiden: neen, afron den naar beneden, en maakten er één cent van. Het tweede voorstel betrof dat om geen nieuwe aanvragen voor steunverleening aan uitgetrokken werkeloozen meer In behandeling te pemen. Toen den Raad bij navraag de 'bedoeling biervan duidelijk was, was er niemand, die hiertegen was. Immers, het betrof hier uitsluitend een afweer van vreemde elementen, die naar hier komen met de bedoeling al of niet opzettelijk van de goede steunregeling hier te profiteeren. De gemeentelijke gelden, die hiervoor" zijn uitgtrokken, zijn al voor een zeer groot deed opge snoept en wat er nog over is, wil men reserveeren voor eigen inwoners. Zóó toegelicht, ging de Raad er mede aocoord. Wij merken op, dat in het Verslag van den Dienst der Werkeloosheidsvoorzie ning reeds de aandacht was gevestigd dp het zeer groot aantal steuntrekkenden van elders, en wellicht heeft dit verslag B. en W. aanleiding gegeven tot dit hun voorsteL Wij zouden niet volledig zijn als wij niet óók eenige woorden zouden wijden aan de gestie van den heer Schoeffelen- berger, die in het Raadskippenhok we derom veel gekakel veroorzaakte door zijn eigenaardige manier van optreden. Bij de bespreking van het voorstel-Zon» dervan inzake verlaging der opcenten kwam deze heer tot de merkwaardig-ori- gineele uitspraak, dat wij hier ter stede tot belastingverlaging moeten komen. Dat niemand daar ooit eerder op geko men isl Verder zeide hij, dat men niet den moed had integrijpen in het bestuur der gemeente-huishouding. Een 'bedrag van 10000.is gemakkelijk te vinden. Je ontslaat doodeenvoudig twee of drie ambtenaren tot een dergelijk salaris en je bent er. Dit laatste zeide de heer Sohoeffelenberger niet met zooveel woor den, maar hij bedoelde het toch wel, toen hij later zei, dat men 16 man gebruikt, waar er Slechts 10 noodig zijn. En de heer van Os trok het zich aan, dat de heer Sch. zichzelven opwierp als de eenige man, die de gemeente Helder uit het moeras kan halen en zijn twintig mede-raads leden onmondig verklaarde. De heer van Os kent nu toch zoo langzamerhand wel dé kinderlijke spelen van den heer Sohoeffelenberger; hij meent er allemaal niets van, doch zegt zulke dingen alleen maar om indruk te maken bij de massa. Maat Ietwat bedroevend was het, dat de Voorzitter deze spring-processie van den 'heer Sohoeffelenberger toeliet, terwijl hij even later den heer van Os verbood een discussie te voeren over een punt der agenda. Dit punt betrof alweer ik kan het óók niet helpen den heer Schoeffelen- 'berger en diens ertravangantles op het slappe koord der gemeente-reiniging. De heer Sohoeffelenberger namelijk ls va-" 1p dwalingen zijns weegs bekeerd, zooa nh zelf zeide. Hij is acooord gegaan met het besluit der vergadering, waarin zijne voorstellen, na de schriftelijke gelach ten- wisseling, die eraan voorafging, werden besproken en is misschien au fond wie peilt de roerselen der menschelijke ziel? blij, dat men hem niet aan zijn woord heeft gehouden. Denk eens aan, de heer Sohoeffelenberger wilde een aantal berj- zine-sproeiwagens aanschaffen en ver langde, dat de gemeente deze, bij het ein digen dqr overeenkomst, tegen 7/8 van dén prijs zou overnemen. Dank je wel, zei de gemeente, dat doen we niet. U kunt het materiaal van ons tegen taxatie prijs overnemen en wij zullen het later weer terugkoopen voor zoover we het noodig hebben. Verder wilde de heer Sohoeffelenberger twee 'borgen «tellen. Rhenmatlek, verdrijft men door de genezende, pijnstillende werking van (Mjjnhardt) Een nieuwe tijd stelt nieuwe eischen.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 9