Eerste Blad. vóór 15 OCTOBER Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND. Nf. 6035 DONDERDAG 1 OCTOBER 1926 63ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ mialDER Bureau: Eoningstiraat 20 Telefoon: RJ en 412 Donderdag 1 Qot7.08 uur. Vrijdag I 7 0» Abonnementsgelden. Aan onze lezers batten de stad doen wty het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal ten bedrage van 2. per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 1606# over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.16 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt WiJ verzoeken beleefd de kwitantie bi] eerste aanbieding te voldoen. 6E ADMINISTRATIE. Het Veillgheldspact De Dnltsche nota en het Brit- sche wederwoord. Dinsdag is de tekst gepubliceerd van de nota der Duitsche regeering, waarin deze het voorstel tot het houden eener confe rentie over het Veiligheidspact aanvaardt, te zamen met het antwoord der Britsche regeering op deze nota, hetwelk verwijst naar de mondelinge mededeeling, welke de Duitsche gezant heeft gedaan toen hij de nota aan den Britschen minister van buitenlandsche zaken overhandigde. De Britsche van ontvangst kennisgeving Het aan den Duitschen gezant gerichte antwoord luidt: De Britsche regeering heeft men genoegen kennis genomen van de aanneming, door de Duitsche regee ring, van het voorstel tot het houden eener conferentie op 6 October te Locar- no. De Britsche regeering stelt met vol doening vast dat de aanneming zonder voorbehoud geschiedt In antwoord op de mededeeling, welke Uwe Excellentie mij tegelijkertijd heeft gedaan, heb ik de eer acte te nemen van de verzekering Uwer Excellentie, dat de daarin te berde ge brachte quaesties geen voorwaarden vor men voor de bijeenkomst der ministers van buitenlandsche zaken. Deze quaesties houden inderdaad geen verband met de onderhandelingen over het Veiligheids pact en hebben geen deel uitgemaakt van de inleidende gedachtenwisseling. Ten aanzien van het gedeelte der ver klaringen betreffende Duitschlands toe treding tot den Volkenbond constateert de nota der Britsche regeering met vol doening, dat de Duitsche regeering geen bezwaar maakt tegen deze belangrijke voorwaarde voor een wederkeerig pact. De quaestie van Duitschlands verant woordelijkheid voor den oorlog wordt niet opgeworpen door het voorgestelde pact en de Britsche regeering begrijpt niet, waarom Duitschland het opportuun heeft geacht deze op dit oogenblik te berde te brengen. De Britsche regeering moet doen opmerken, dat de onderhande lingen omtrent het veiligbeidspact haars inziens geen wijziging kunnen brengen in het verdrag van Vereailles. Wat de ontruiming der Eeulsche zone betreft wordt herhaald, dat het tijdstip daarvan uitsluitend afhangt van de ver vulling door Duitschland van zijn ver plichtingen in verband met de ontwape ning en dat de Britsche regeering zich over de vervulling dezer verplichtingen zal verheugen, daar zij de geallieerden in staat zullen stellen de noordelijke zone onverwijld te ontruimen. De mondelinge verklaringen der Duitsche ambassadeurs- Uit Berlijn wordt nog aan het HbL ge meld: Onmiddellijk nadat Maandagavond het rapport van den Duitschen ambassadeur te Parijs von Hösch over zijn onderhan delingen met Briand te Berlijn was aan gekomen, hebben de ministers in het rijkskabinet onder presidium van dr. Lu- ther een vertrouwelijke bespreking gehou den, die van des avonds 9 tot des nachts 1 uur duurde. Wat er in deze zitting iB besloten, wordt streng geheim gehouden en men is dus aangewezen op de veelal tegenstrijdige mededeelingen van de Ber- lijnsche bladen. Briand heeft er bij von Hösch op aan gedrongen, dat de Duitsche regeering de verklaringen, die de Duitsche ambassa deurs te Londen en Parijs inzake de quaestie van de schuld aan den oorlog hebben afgelegd, niet zou publioeeren. Briand wees er op, dat hij evenzeer als dr. Stresemann rekening had te houden met de publieke opinie in zijn land. Mag men het „Berliner Tageblatt" ge- looven, dan zou de Duitsche regeering vannacht hebben besloten, niet het minst op grond van overwegingen in verband met de buitenlandsche politiek aan dezen wensch van Briand geen gehoor te geven. Met de Duitsche antwoordnota zullen dan ook de daaraan toegevoegde verklaringen worden gepubliceerd. Het staat nog niet vast, of deze publi catie reeds morgen zal plaats hebben, daar de Duitsche regeering niet op eigen ge legenheid, maar in overeenstemming met de geallieerde regeeringen wil handelen. Een correspondentiebureau verneemt, dat er van Engelsche zijde een compro mis is voorgesteld, dat hierop zou neer komen, dat er een door de Duitsche, de Fransche en de Engelsche regeering over eengekomen communiqué van de bespre kingen der Duitsche ambassadeurs met Briand en Chamberlain wordt gepubll- oeerd. Vanmorgen beeft von Hösch de in den afgeloopen nacht door de Duitsche regee ring genomen besluiten ter kennis van Briand gebracht en vanmiddag werd hij, nog vóór het bijeenkomen van den Fran- schen kabinetsraad, andermaal door Briand ontvangen. Voorloopig staan zoowel de Engelsohe als de Fransche regeering op het stand punt, dat de veiligheidsconferentie, on danks het door de verklaringen der Duit sche ambassadeurs veroorzaakte inter mezzo, op 6 October te Locarno dient te beginnen. Mocht de Fransche regeering voornemens zijn inzake de quaestie van de schuld aan den oorlog tegenverklarin- gen af te leggen, dan zou het niet onmo gelijk zijn, dat de conferentie alsnog dien de te worden uitgesteld. Omtrent de voorgeschiedenis dezer quaesties verneemt het „Perliner Tage blatt" nog eenige bijzonderheden, waar uit zou blijken, dat de bovenstaande omi neuze verklaringen door de ambassadeurs op aandrang van de Duitscb-nationalen zijn afgelegd. Maandag is er in een offi cieuze verklaring de nadruk op gelegd, dat een verdrag als het vredespact, dat op wederzjjdsch vertrouwen is gebaseerd, niet kan worden gesloten tusschen par tijen, waarvan de één is „belast met het stigma van een zware moreele schuld". Het was de bedoeling van de Duitsche re geering om deze verklaring bfj monde van den rijkskanselier in de commissie voor FEUILLETON. buitenlandsche aangelegenheden te doen afleggen en haar daarop officieel te pu blioeeren. De Duitsob-nationalen waren echter met dezen vorm niet tevreden en hebben er met klem op aangedrongen, dat de verklaring zou worden afgelegd in den vorm, waarin dit thans is geschied. Het lijdt geen twijfel, dat daarmede de zaak van de conferentie en van het veilig- heidspact weinig gediend is geweest. Te Londen acht men de epi sode van den Dnllsehen stap gesloten. Londen, 80 September. Met de open baarmaking van het antwoord op Duitsch- land's aanvaarding van de uitnoodiging tot de minister-conferentie en van de verbale mededeeling van den Duitschen gezant, die er mee gepaard ging, be schouwd; men deze episode hier als ge sloten en richt de aandacht zich op de aanstaande bijeenkomst, waarvan men hoopt dat zij de sluiting van het voorge stelde waarborgtractaat aanzienlijk zal be spoedigen. ENGELAND. Het congres der arbeiderspartij. Woensdagochtend heeft het congres met overweldigende meerderheid een mo tie van de extremisten verworpen, eischende dat aan de Sovjet-regeering en Zinowjef een verontschuldiging zou ge zonden worden, omdat Mac Donald ais eerste minister betrokken is geweest bij de openbaarmaking van een „vervalsch- ten" brief van Zinowjef, welke de con servatieve stembus-overwinning tot ge volg bad. De quaestie van MosoeL De minister van koloniën, Amery, heeft in een interview verklaard, dat er geen sprake is van een oorlog met Turkije, het welk niet geneigd is oorlog te voeren om zijn eischen af te dwingen. De Britsche regeering als zoodanig, al dus Amery, heeft geen bijzonder belang bij het petroleumvraagstuk van Mosoel. Hij geloofde op het oogenblik niet, dat Turkije zal weigeren een beslissing, die te zijnen nadeele uitvalt, te aanvaarden. De meerderheid van de bevolking van het gebied van Mosoel wenscht in Irak te blij ven, daar zij beter af is dan ooit te voren. Volgens den Britschen draadloozen dienst heeft Amery nog verklaard op de vraag wat er gebeuren zal als Turkije weigert de uitspraak van het Hof te aan vaarden: „Mosoel is een deel van Irak en wjj zouden blijven waar wil zijn". Turkije heeft volgens hem niet méér recht op Mosoel dan het op Bagdad of Bas ra heeft Mosoel is voor geen 5 Turksch. Enge land bevindt zich in Irak krachtens het Vredesverdrag, dat bepaalt dat alvorens het ten einde loopt over zijn vervanging moet worden onderhandeld. De Britsche regeering heeft het duidelijk gemaakt dat zfl niet denkt dat er 25 jaar noodig zijn om de stabiliteit in Irak te verzekeren. Engeland is bereid zijn bondgenootschap met Irak voort te zetten tot het tijdstip waarop de Volkenbond overtuigd is dal de voorwaarden van stabiliteit en goed bestuur ten volle zijn verwezenlijkt Ingezonden Mededeeling. WRIJF WAS Da heeriyke zuivere ter-j pcnTynwas van de Erdal tóekTe Amsterdam Brengt Zonneglans en DennanflaurJn flutp door MURRAY HERBERT. 80) Na hare inspectie van dit beeld keek Bar bar a naar de vensters en zag dat deze zwaar en ondoordringbaar door gordijnen afgesloten waren, zoodat er geen licht naar buiten door kon schijnen. Toen, op een plotselinge, verschrikkelijke gewaar wording, dat zij niet alleen was, gaf zij een gil en haar hart scheen op te houden met kloppen. Zij 'had de deur gesloten en deze was nog gesloten; zij had er haar le ven onder kunnen verwedden, dat er niejnand in de kamer was en ook geen in gang, waardoor iemand ongezien kon bin nenkomen. Maar toch, slechts een paar schreden van haar verwijderd, stond daar nu een man, dien zij voor hét eerst van haar leven zag eene kleine gestalte met fletse oogen en een gelaat, dat wel uit gele steen gehouwen kon zijn. „U vereert mijn huis, mevrouw," zeide Wung Lo, „sedert gisteren (morgen heb ik uw bezoek reeds verwacht." Hij boog en strekte de hand uit naar de tafel met de lampen anet zwarte kappen. Hjj droeg de Chineeeche kleeding en de schaduwen vielen op zijn wijden mantel met de slappe, groote mouweni »Zle, alles ls gereed, U zult met mij dineeren; ik ben Wung Lo." De wonderlijke verschijning van Wung Lo begon op haar eene betoovering uit te oefenen, zoodat zij spoedig haar vrees en de vreemdheid van het avontuur ver gat en bemerkte, dat zij zeer oplettend luisterde naar elk woord, dat hjj zeide. En spoedig maakte het bewustzijn, dat hij hare belangstelling opwekte tegen hare oorspronkelijke neiging in, dat rij het iets heel natuurlijk begon te vinden, om hier met hem te dineeren. Het was bepaald on mogelijk, dat deze man van de soort zou zijn, zooals Oherry had aangeduid, toen hjj van hem vertelde een schelm, tot el- ken misdaad gereed. Zijn manier van zich uit te drukken was die van het Oosten, slechts even zijne eigene ondervindingen aanroerend, waarvan de humoristische zijde steeds het meest op den voorgrond trad, juist als een opettend wereldreizi ger, kort geleden eerst teruggekeerd, ver teld zou hebben om haar b}j een diner ten huize van een of anderen bekende dien avond te onderhouden. 1 en laatste was de maaltijd voorbij; de getemperde lampen beschenen alleen nog het zwart én goud brokaat van het tafel kleed. Buiten hun lichtkring, in de scha duw van de andere zijde van de toover- achtig gemeubileerde kamer, doemde de gowlgelakte Bouddha, reusachtig en stil zwijgend als een booze geest op. Barbara zag op en moest zldh inspannen, om de bctoovering, welke de kamer en de hoffe lijk glimlachende gastheer op haar uit oefenden, te verbreken. Welke geheimen, peinsde zij, konden wel achter dat gele masker verborgen liggen? „Wung Lo," vroeg zij met een snel be sluit, „wat hebt u met George Dilke ge daan?" Zij had zichtbaar geaarzeld, voor zij den naam, dien haar echtgenoot was toegekend, uitsprak, want de naam Ge- offrey Desmond, de echte naam, lag haar reeds op de lippen. Zij had echter het uit spreken daarvan nog kunnen voorkomen, zioh Oherry's strenge instructies herin nerend om niets los te laten. „Bl&nke dame," hernam de Chinees kalm, „waarom vraagt u dat? Er ls strijd tusschen George Dilke en mij. En wat be staat er tusschen u en hem?" Maar voordat zij tijd daartoe gevonden had, kwam Wung Lo zelf met het ant woord en zij kreeg een schok van verras sing. „Gij zijt zijne vrouw," zeide hij. „Maar hij ziet niet op naar de sterren; zijne oogen zijn (blind. Hij riet naar omlaag naar het stof aan zijne voeten. Hij wil op reis gaan om eene andere vrouw op te sporen." „Hoe weet u dat?" riep Barbara uit, en zelfs in dit oogenblik had zij het vreem de gevoel, dat deze man een toovenaar was en hare 'gedachten kon lezen; en ook, dat niemand haar een gevalliger oornpli- ment had kunnen imaken, dan datgene, dat zoo als vanzelf sprekend in Wung Lo's woorden lag besloten. De Oostersche geest drukte zich vaak in beeldspraak uit, In zaohte bevalligheid, die gratie aan het gesprokene verleende. Maar dat was niet voldoende, om de vreemde atmospheer te verklareti, welke ln de kamer hing, de gedachte, dat deze man zoo slecht zou zijn als Oherry en Ferris haar hadden willen DUITSCHLAND. De branden te Berltyn. Te Ghariottenbung ls Maandagavond weer brand gesticht De bovenverdieping van een groot woonhuis is uitgebrand. Men vermoedt, dat inbrekers, die het huis waren binnengedrongen, het vuur hebben aangestoken uit woede omdat zij op den zolder niets van waarde hebben kunnen ontdekken. Toen de 'brandweer na het blusschen weer inrukte, reed een der wa gens tegen een tramrijtuig. De botsing was zoo hevig, dat de wagen van de brandweer omsloeg. Vijf brandweerman nen weid gewond. Voorts werd Maandagavond te Ptóhels- berge bij Berlijn in een boothuis, waarin ongeveer 100 roei- en zeilbooten waren ondergebracht, door den portier twee mannen neergeslagen en1 met messte- stichten. De portier werd door de beide mannen neergeslagen en met met messte ken gewond. Hij riep om hulp, waarop de beide onbekenden verdwenen. In1 de duisternis konden zij ontkomen, hoewel een paar revolverschoten op hen werden afgevuurd. Het vuur dat onmiddellijk kon worden gebiuscht, heeft geen schade van beteekenis veroorzaakt. 900 man bij Renz ontslagen. Ten gevolge van de uiterst sleóhte ver koopgelegenheid heeft de automobielen- fabriek Benz Oo. te Mannheim haar bedrijf belangrijk ingekrompen. Onge veer 000 werklieden zijn ontslagen. Een mijngasontplofflng. Door een mijngasontploffing in de mijn Matthfas Sttnnas te Essen is een looomo- tiefmachinist op slag gedood en eene andere beambte levensgevaarlijk gewond. Dank zij de veiligheidsinriohtiiig is de ontploffing 'beperkt gebleven en een groo- ter ongeluk verhoed. Trambotsing te Berlijn. Woensdagmorgen vroeg heeft er in het noorden van Berlijn ten gevolge van den mist een ernstige botsing tusschen twee trams plaats gehad. Zes passagiers wer den zwaar en 84 licht gewond. 516.606 goudmark gestolen. Maandagnacht zijn er dieven binnenge drongen in het stadhuis van Berlijn— Tempelhof. Met behulp van een zuurstof apparaat slaagden zij erin, de ln den muur Ingemetselde brandkast open te breken en 810.000 mark te ontvreemden. Zij waren met valsche sleutels in het ge bouw, dat er een eigen nachtwaker op na houdt, binnengedrongen en konden even ongemerkt verdwijnen, als zij gekomen waren. FRANKRIJK Léon Bourgeois, t Havas mekit het overlijden te Oger bij Epernay van Léon Bourgeois, dien staats man, die zich de laatste jaren vooral door ^ijn Voikenbondswerk heeft onderschei- Léon Victor Auguste Bourgeois was den 20en Mei 1861 te Parijs geboren en is dus ruim 74 jaar oud geworden. Nadat hjj zijn studie in de rechten had voltooid, trad Bourgeois in 1882 als prefect van de Tarn in het ambtelijke leven. In 1888 werd hij gekozen tot afgevaardigde voor het district van de Manie. In de Kamer sloot hij zich aan bij de radicale linkerzijde. Twee jaar later werd Bourgeois minister van binnenlandsche zaken in het kabinet Tirard, daarna minister van onderwijs in het kabinet Ereycinet Als minister van justitie in het kabinet Loubet leidde hij het Panaimaprooee in. Eind Maart 1898 trad hij af en in 1804 volgde rijn verkie zing tot voorzitter van d ©Eamer. In 1896 vormde hij een radicaal kabinet, dat in April 1896 door den Senaat ten val werd gebracht. In Juni 1898 werd Bourgeois weer mi nister van onderwijs in het kabinet Bris- doen gelooven, van zich af te werpen. „Wie kan u dat verteld hebben?" herhaal de zij. „Ik hoor en merk op," antwoordde de Chinees geheimzinnig. „Er is een vrouw, wier vreemde oogen een weinig onbe trouwbaar er uitzien, alsof zij niet oprecht kan kijken. Zij spreekt als eene op het nest gestoorde booze vogel. Zij is eene kalkoen, die mooie kleederen draagt, die zij niet waardig is, want zij is mager en kan niet behoorlijk loopen. Zij haat u, blanke vrouw, en zij vertelde mij veel slechts van u" „Zuster Anna!" riep Barbara verbaasd uit. „Maar die heeft het ziekenhuis ver laten. Waar hebt u haar gevonden?" „Zij, die ik niet vinden kan, zijn slechts weinigen," was het antwoord. „Ik deed mij voor als een arm man van een schip en had een kostbaar juweel bij mij, dat ik zeide van Japan medegebracht te heb ben. Ik vroeg er een zeer geringen prijs voor en zij was er over verrukt, dat ik een arme dwaas was, die er de waarde niet van wist ik, die u de geschiedenis van elk Juweel van waarde op de geheel© wereld wel zou kunnen vertellen. Zij is een© bedriegster. Ik heb u aangezien ©n bemerkt, dat niets van alles wat zij imJj over u gezegd heeft, waar is. Zij is uwe vijandin, blanke vrouw?" Barbara maakte een lichte, ongeduldige beweging met het hoofd. „Ik 'ben niet bang voor haar." (Wordt vervolgd.) son. Nadien is Bourgeois nog eenige ma len minister geweest o.a. In het „groote* of „nationale" kabinet Podnoaré van 1912, waarin elf ex-minister-presidenten zit- ting hadden, en ln den oorlog in het ka binet Briand van 1916. Aïb minister zon der portefeuille in dit kabinet vergezelde hij met Albert Thomas Briand in 1916 op zijn reis naar Rome. Ook is Bourgeois nogmaals Eamervoorzitter geweest (1902 —1908) en ln 1920—"21 voorzitter van den Senaat, waarin hfj sinds 1905 zitting had. In de vredesbeweging heeft Bourgeois steeds een eervolle plaats Ingenomen. Na den oorlog heeft hij als eerste afgevaar digde van Frankrijk meegewerkt tot de opstelling van het Volkenbondsstatuut. De eerste zitting van den Raad van dien Volkenbond in Januari 1020 koos Bour geois tot voorzitter. Lord Ourzon ver klaarde bij die gelegenheid, dat Bour geois met lord Grey de „vader van de Yolkehbondgedachte* was. Herhaalde lijk is hij vooorzitter van de Fransche af vaardiging ter Volkenbondsvergadering geweest en ook was hij belast met het toe zicht op het propagandabureau voor den Volkenbond. De laatste Jaren had zijn ge zondheidstoestand hem de voortzetting van zijn Voikenbondswerk belet. (N.RCt.) De schuld van Frankrijk aan de Ver. Staten. Amerikaansche concessies. Washington, 80 Sepl De Fransch-Ame rlkaansche onderhandelingen over de schulden hadden heden een vlot verloop. Naar verluidt is er overeenstemming bereikt tot het inlasschen, in elke rege ling, die tot stand mocht komen, van een clausule, welke in een herziening dezer regeling voorziet in geval het aan beide zijden duidelijk mocht worden, dat Frank rijke betalingscapaciteit is overschat Bovendien heeft de Amerlkaansche oommissie de voorgestelde annuïteiten met 20 millioen dollar verminderd. Frank rijk acht beide concessies van groot ge wicht Naar verluidt zetten de Fransohen de voordeelen uiteen van een langduriger periode dan 62 Jaar voor de amortisatie der schuld, daar zij aldus hun jaarlljksch gemiddeld bedrag zouden kunnen vermin deren. HONGARIJE De communistische samenzwering. Naar Wolff aan de Boedapester bladen ontleent, is uit het verhoor van de aange houden communisten gebleken, dat er ln Hongarije ongeveer 1600 dollar *s maand* voor communistische propaganda ge bruikt werd. MAROKKO. Ajdlr nog niet gevallen. Havas meldt uit Fez, dat het groote of fensief onmiddellijk te verwachten is en voegt er aan toe, dat de inneming van Ajdir nog slechts een quaestie van uren is, waaruit dus blijkt, dat de eerste be richten omtrent den val van Abd el Krim's hoofdkwartier voorbarig waren. In den sector van Melllla gaan de Span jaarden thans de definitieve onderwer ping van den stam der Beni Saids onder nemen, om aldus de Fransche troepen te naderen. VEREENIGDE STATEN. De bemanning van de „S 61" omgekomen. Toen het wegens de ware stormen on mogelijk was gebleken, de gezonken duik boot te lichten; ls het aan een duiker ge lukt door een torpedobuis een oogenblik in den romp van de boot binnen te drin gen. Weer boven gebracht heeft hij ge rapporteerd, dat hij de lijken van een machinist en van een lid van de beman ning heeft aangetroffen; Door den druk van het water was het onmogelijk ge weest, verder door te dringen, maar hij had geen enkel teeken van leven waar genomen. New York, 80 Sept. Gebleken is, dat alle opvarenden van de Amerlkaansche duikboot „S 61", dl© zioh nog ln het vaar tuig bevonden, overleden zijn. Twee lijken zijn door de duikers naar boven gebracht. Abnormale droogte. De New-Yorksche correspondent van de Tel. sohrijft dd. 11 September: Deze eerste elf dagen in September hebben ons geen enkelen koelen dag ge bracht De temperatuur bereikte de on gekende hoogte van 88 tot 92 graden, ter wijl in het Zuiden en Zuidwesten de ther mometer steeg tot 100 en 108 graden. In 14 dagen tijd hebben wij slechts één re genbul gehad, met het gevolg, dat de boo- men nu reeds kaal worden, terwjjl in vele plaatsen gebrek aan water heerscht. De toestand in het Zuiden is zóó nijpend, dat een gemeente een boete van 100 dollar heeft bepaald voor het nemen van een bad. De wasscberijen zijn gesloten. De ontzettende droogte hééft vooral schade veroorzaakt ln Texas en ln alle andere Zuidelijke Staten, Oostelijk van den MississlppL Niet alleen is de oogst zwaargetroffen, doch de veestapel en ver der alle Industrieën, die water noodig hebben Het drinkwater is in die staten zóó schaarsch, dat men heele wagonladin gen bronwater uit andere staten moet be trekken. Sommige staten hebben een goe den katoenoogst in bepaalde districten, ln andere daarentegen is die oogst totaal HELOKRSCHE COURANT Lloht op voor auto1* en fietsen voor vloeren en meubelen Jen.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1