T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS. BINNENLAND VAN DINSDAG 6 OCTOBER 1925 Gerei. Kerk. De kerkeraad van de Gerei. Kerk al hier heelt het volgende tweetal predikan ten voor de open vacature aan de Ge meente voorgedragen: Ds. van Dtfk, van Zaanslag. Ds. H. Knoop, van Kooten. De verharding van den Bayghweg. Eenlge maanden geleden hebben wij verhaald van de bewerking, die op den Rulghweg werd toegepast en dienen moest om dezen weg stofvrij te maken. Het toen door middel van een sproei-ln- richtlng op den weg gebruikte teer- prae- paraat zou, na voldoende verharding, wor den gevolgd door een asphalt-praeparaat, z-g' „eprfimex". Maandagmorgen nu werd een aanvang gemaakt met deze tweede be werking. Op geheel dezelfde wijze als den eersten keer werd het op den weg gespo ten, waarna onmiddellijk een flinke be dekking met een soort fijngemalen kie zel, „quenast" genaamd, werd opgebracht. Als een en ander voldoende verhard ls, wordt dit kiezel er weder afgehaald. Het sprlmex ls ln de toepassing veel lastiger te hanteeren dan het teerpraepa- raat, omdat dit asphalt een veel grooter verhitting vraagt. Onder een verhitting van 860° werd het op den weg gespoten, maar dat dit spoedig aanleiding geeft tot stagnatie en verstopping, ondervond men al aanstonds Maandagmorgen. Heel veel moeiste kostte het door middel van een steekvlam de brandende cokes uit den ke tel de sproeibuis weder zoo warm te krij gen, dat het sprfimex, dat erin was blijven zitten, voldoende vloeibaar was gewonlen. Behalve dit oponthoud, verliep het werk vlot en goed; het weggedeelte, dat gereed was, maakte een goeden indruk, en blij kens de inllQhtingen van elders, voldoet dit praeparaat ook uitstekend. Voor de bewoners van den Buyghweg en omge ving is een en ander een groote verbete ring geworden. Den geheelen morgen was de belang stelling voor het werk groot. Liefdadlgheldsnltvoerlng slachtoffers Stormramp. Wfl hebben reeds medegedeeld, dat een ensemble officieren van land- en zee- macht een liefdadigheidsuitvoering zal geven, waarvan de baten bestemd zijn voor de slachtoffers van do stormrcmp. Deze uitvoering heeft plaats a.s. Donder dag 8 October in Casino. Maandag is men begonnen met inteekenlijsten aan de burgert) aan te bieden; wij doen een dringend beroep op onze lezers om een kaart te nemen, ook al zou men zelf niet kunnen gaan. De entréeprijzen zijn 1.75 en 1.—. Behalve deze lijsten, die aan huis worden gepresenteerd, kan men bij den heer Kokelaar kaarten krijgen, alsook plaatsen bespreken. Het programma bestaat in hoofdzaak uit cabaretnummers, afgewisseld door zang en een komediestukje, met tot slot het gebruikelijke baL Voor de bizonder- beden verwijzen wij naar het groote pro gramma voor ons raam en de aanplakbil- letten in de stad. Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Dames, die er iets voor voelen, tegen den St Nicolaastljd een mooi en gemak kelijk handwerk te leeren maken, raden wij aan, a.s. Donderdag 8 October een kijkje te gaan nemen ln de zaal van den heer Van Weelde, bij de demonstratie der firma Lafelle te Deventer. Deze firma leert u, gedurende die de monstratie batikken, schabloneeren en transparant painting, waardoor u kleed jes, blouses enz. leert versieren met schil derwerk, waarbij de stof geheel soepel blijft, de verf niet vloeibaar ls, niet uit loopt en wasch- en liohtecht is. Ofschoon de demonstratie aangekon digd is van 2—6 en van 7—10, raden wij de dames toch aan, om 2 uur tegenwoor dig te zijn, om daardoor niets van deze demonstratie te missen. Leden vrije toegang op vertoon van di ploma. Niet leden 10 et entree. Solisten-concours „Winnubst". Zondag 4 October was de derde en laat ste dag van het concours, uitgeschreven door „Winnubst" naar aanleiding van haar 25-jarig bestaan. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, waren ditmaal hoofdzakelijk musici uit Spaarndam, Buik sloot enz. aan de beurt Nadat de Voor zitter, de heer Mahieu op de gebruikelijke wijze geopend had en den heeren weder om gewezen had op de onherroepelijke uitspraak der jury, trad het eerst op het kwartet uit Spaarndam met de Fantaisie over de opera „Czaar und Zimmermann" van Lorzlng, (2e afdeeling). De naam •Kunstkring Spaarndam" is zeer mooi, maar waar blijft de daad? De middag zette slecht in; het geluld van dit kwartet was niet mooi, zeer onzuiver. Vooral de bugel, die veel te hoog was, terwijl de tuba te laag was, en zoo bleef het over 't geheel. Tempo's waren veel te langzaam, samen spel ontbrak en het geheel was verre van muzikaal. Dit kwartet behaalde met 27 p. den 3den prijs. Hierop volgde het saxophone-kwartet onder denzelfden naam met sonate in es van Rugers. Dit ensemble was beter dan het voorgaande; echter evenmin correct van stemming en niet intens muzikaai. Het behaalde met 86 p. den 2en prijs. Hierna traden de solisten op, als eerste een knaap van elf jaar, V. J. Scheffer (Waterlandsch fanfare, Nieuwendam) met saxofoon sopranino. Deze knaap had een zeer goed geluid, aardige voordracht, ter wijl nuanceering en fraseering zeer goed waren; hij behaalde met 491/» p. den eer sten prijs. Dit was tevens het hoogst aan tal punten van dezen dag, dat behaald werd. Over het geheel is Zaterdag 26 Septem ber het best gemusiceerd; dien dag ls door den heer O. J. van Baarsel, alt saxo- phone, het hoogste aantal punten, n.1. 62, behaald, hetgeen dus het hoogste aantal is over het geheele concours. Zeer zeker een te roemen prestatie. Na afloop van den wedstrijd nam de Voorzitter het woord, en bedankte de tal rijke aanwezigen voor hun opkomst. De belangstelling van het Heldersche pu bliek, zoo zeide hij, bewijst hoe het met de muziekvereeniging „Winnubst" mede deelt Tevens sprak de Voorzitter den wensoh uit, dat de burgerij van Helder de Vereeniging met evenveel belangstel ling zal blijven volgen in haar loopbaan, en waar noodig, zal blijven steunen. Een hartelijk woord van dank werd gebracht aan de heeren Juryleden voor de aange name wijze waarop zij deze zware taak al die dagen op zich hebben genomen. De heer Leewens maakte hierop, op verzoek van den voorzitter, den uitslag van den wedstrijd bekend. In de eerste plaats, zeide spr., breng ik mijn compli ment aan de dames en heeren voor hun aooompagnement Dit op zichzell is reeds een zeer moeilijke taak, die somtijds te zeer naar den achtergrond wordt gescho ven. De meeste solisten vergeten dan ook, dat hun suooes veelal van het accom pagnement afhangt Ieder solist heeft tot plicht aandacht te besteden aan den de(n) accompagnementeur(trice) en een woord van hulde is hier op zijn plaats. Een woord van dank voorts aan de feestcom missie en het Bestuur van „Winnubst". Namens de mede-juryleden sprekende zei de spr. gaarne een woord van groote waardeering te willen zeggen over de uitstekende regeling, waardoor zich dit conoours kenmerkte. Wanneer men ln aanmerking neemt hoeveel arbeid en zor gen aan het organiseeren van zulk een solistenoonoours verbonden zfin, is deze hulde, zoo zeide spr., aan'het Uitvoerend Comité hier zeker op haar plaats. Eén bi zonder woord van dank voor de eminente en aangename wijze waarop de secretaris, de heer Heyblok, onvermoeid de jury heeft ter zijde gestaan. Niets was hem te veel, wij hadden maar te kikken en hij Btond klaar. De heer Heyblok toont hier mede een „werkend" lid te zijn van de Muziekvereeniging „Winnubst", waaraan en waarop de Vereeniging trotsch kan alle leden een voorbeeld kunnen nemen zi|n. Aan de bekroonde solisten onze felici taties, aan de minder fortuinlijke dtzen troost, dat anderen méér presteerden. De zen laatsten een wenk: zoek zooveel mo gelijk de gelegenheid op om goede muziek te hooren, niet alleen van harmonie- en fanfareoorpsen, maar vooral ook goedèn zang, viool-, piano- en strijkorkestuitvoe ringen. Van al deze uitvoeringen is zoo enorm veel te leeren. De fouten, of juister de tekortkomingen zijn den vorigen keer door ons genoemd, en betreffen in hoofd zaak verkeerde nuanceering, ademhaling, geluid, enz. Juist wat voordraoht betreft, is het zoo goed die van goede artisten af te luisteren. Het concours was hiermede geéindigd. Den uitslag laten wij hieronder volgen: Zondag. 2e Afdeeling. Kwartetten. v. d. Kwaak, Bugel, A. Condelis Jbz., Piston, A. Snel, Trombone, D. Heermans, Tuba, Kunstkring Spaarndam, 27 p. 8e pr., met „Ozar und Zimmerman Fantaisie sur Sonate in És, (Rugers). Solisten. V. J. Scheffer, Sax. Sopraan, Waterland- sche Fanfare, Nieuwendam, 491/' p. Ie pr., met Morceau de Salon, No. 8, H. Pain pairé; J. P. Faasen, Sax. Tenor, Excelsior, Haarlem, 86 p. 2e pr., met Adagio et Ron do, par J. B. Singelé; W. de Mol, Oor., Kunstkring, Spaarndam, 40*/» P- 2e pr., met Morceau de Salon, H. Painpairé; O. B. Scheffer, Tuba, Waterlandsche Fan fare, Nieuwendam, 401/» p. Ie pr., met Morceau de Salon, no. 7, H. Painpairé; L. Fransen, Tuba, Éxcelsior, Haarlem, 88 p. 2e pr., met 11e Aria Varié, H. J. Christopho; Ant Spanjol, Tuba, Water landsche Fanfare, Nieuwendam, 83 p. 8e pr., met Concerto, Emile Rollé; P. Schou ten, Bqgel, ld. id-, 89V» p. 2e pr., met Fan taisie Menira, Fr. Andrieu; A. v. d. Kwaak, Bugel, Kunstkring, Spaarndam, 86 p. 2e Èr., met Première Etude de Conoours; J. kuiper, Sopr. Sax-, id. id., 29 p. 8e pr., met Norma, Fantaisie, H. Painpairé; H. de Mol, Alt Sax., id. id., 46 p. Ie pr., met Maitre Oorbeau; Jb. Heermans, Tenor Sax., id. id., 86 p. 2e pr., met 4e Fantaisie, H. Exudié; A. Snel, Trombone, id. id., 43 p. 2e pr., met Varié Montagne; J. Wa genaar, Piston, id. id., 45 p. Ie pr., met Air Varié Govaert Ingoawndien Mededeeilng. Fanfare, Nieuwendam, 42 p. 2e pr., met Fantaisie Pastorale, J. B. Singelé; P. de Wildt, Trombone, id. id., 86 p. 2e pr., met 16 Air Varié, M. J. Christophe. Aid. Uitmuntendheid. P. Wit Jr., Trombone Kunstkring, Spaarndam, 897» p. 2e pr., met GrandAir Varié, Langlois. Geref. ZondagBchoolver. Filippus. Op morgen (Woensdagavond), is door de Zondagsschoolver. Filippus een licht beeldenavond belegd ln de Geref. Kerk Spoorstraat. De toegang is geheel vrij. Aanvang 7 u. De Najaare-aanvrage van het Leger des Heils. Van 10 tot 26 October aanstaande houdt het Leger des Heils zijn groote Najaars- aanvrage. De opbrengst dezer aanvrage komt uitsluitend den arbeid in Nederland ten goede. In hoofdzaak wordt het beroep op het publiek in deze gedaan door middel van gedrukte circulaires. De oolleotanten zijn voorzien van volmachten, geteekend door den heer A. T. King, den Chef-SecretariS, en voor 't oogenblïk waarnemend Kom- mandant voor Nederland. Het Leger heeft den steun, waarom het vraagt, dringend noodig, daar het ook ln niet geringe mate den terugslag van de huidige moeilijke malaise-tijden onder vindt. Het bestuur van het Lager verzoekt den begunstigers, den oolleotanten vooral naar hun volmaobt te vragen. Uit het Politierapport Zaterdag oonstateerde een brigadier op het Tuindorp, dat de lantaarn hoek Dahliastraat-Brakkeveldweg, door een te Amsterdam thuisbehoorende auto werd aangereden en vernield. Zaterdagmorgen bemerkte een agent dat er in den tuin achter de voormalige Zusterschool in.de Jonkerstraat eenige jongens waren. De agent begaf er zich heen en trof een aantal jongens aan, waarvan er een een glasruit had stukge gooid. Door een lid van de bemanning, van een ln de haven liggend Noorsoh schip, werd Zondagmorgen aangifte gedaan, dat ten zijnen nadeele, twee blauwe broeken waren ontvreemd. Zondagmorgen deelde een burger aan een agent mede, dat twee kleine jongens hem naar den weg naar Alkmaar ge vraagd hadden, waarbeen zij zich wilden begeven. De agent reed den Rijksweg op en haalde de beide jongens spoedig in. Hij bracht ze naar het Hoofdbureau over, vanwaar zij verder naar hun ouders wér den getransporteerd. gadering werd aan het bestuur opgedra gen, met de directie te spreken over ver korting van den werktijd en een regeling te treffen over de 48-urige werkweek; als mede te trachten hetzelfde loon te ver krijgen als vóór Augustus 1928. Gelukt dit niet, dan zou aan de directie een ulti matum worden voorgelegd. De tweede vergadering was met het personeel van de scheepswerf P. Smit Ook hier werd aan het bestuur opgedra gen, te trachten de 48-urige werkweek ln te voeren en loonsverhooging te krijgen en bij geen resultaat zou eveneens aan de directie een ultimatum worden gezon den. Het conflict ln de mijnen. 46 1 Solisten. Ie Afdeeling. J. Klejjn, Sopr, Bax., Water landaobe Installatie Bezulnlglngscommlssle. De Minister van Finanoién zal Vrijdag 9 dezer des namiddags te half drie de Bezuinigingsoommissie ln haar nieuwe samenstelling installeeren. Het Wegenfonds. Naar „de Telegraaf" verneemt, is de volgende maand reeds de indiening te wachten van een wetsontwerp tot stich ting van het aangekondigde Wegenfonds. Daaruit zullen niet alleen voor een groot deel de kosten bestreden worden voor den aanleg en de verbetering van de verkeerswegen, doch ook voor de verbe tering van de rivierovergangen, die voor esn goed wegennet een onmisbaar element vormen. Evenwel ligt het ln de bedoeling, om ook op de Waterstaatsbegrooting gelden te blijven uittrekken voor verbetering en onderhoud van wegen, zoodat niet alle kosten daaraan verbonden uit bet wegen fonds zullen worden bestreden. De middelen voor het wegenfonds zul len, naar men weet, voor een deel ge vonden worden uit een, op alle soorten van motorvoertuigen te heffen belasting, alsmede uit de opbrengst van de rijwiel belasting, welke geleidelijk, ten bate van het wegenfonds zal worden gebracht. De wijze, waarop de bovenbedoelde be lasting op motorvoertuigen zal worden ingericht en geregeld, is nog niet bekend. Een oommissie, onder voorzitterschap van het oud-Tweede Kamerlid mr. Fokker, onderzoekt de wijze, waarop een derge lijke belasting ware te heffen. Wanneer deze commissie haar rapport zal hebben uitgebracht, hetgeen deze maand kan worden verwacht zullen de voorstellen aan de Staten-Generaal ten aanzien van de belasting op motor voertuigen te doen, door de Regeering kunnen worden overwogen en vastgesteld. Dreigend conflict bfl de Scheepswerven der firma's Wilton en P. Smit Zaterdagavond zijn in het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam, twee druk bezochte vergaderingen gehouden. De eerste vergadering had het bestuur van den Metaalbewerkersbond met de leden, werkzaam op de werf Wilton. In dese ver De Belgische ïeetoodsen te Ylisstngen. In laatst» zitting te Antwerpen heeft de commissie voor het loodswezen zich bezig gehouden met de kwestie van de overplaatsing van de loodsen van VMe- aingen naar de Belgische kust De commissie heeft zich uit^eeproken voor het behoud van de zeeloodaen te Vlis- gingen. (T^legr.) Geen gem. werklieden naar Rusland. Verlof aan de Federatie geweigerd. Naar aanleiding van het verzoek van de Aimsterdamsdhe Federatie van Perso neel ln Openibare Dienst, om gedurende twee maanden verlof te verleenen aan een vijftiental ambtenaren en werklieden ln dienst der gemeente, om gezamenlijk een studiereis naar Rusland te maken, heeft het college van B. en W. geantwoord, dat verloven als bovenbedoeld, nigt worden verlamd, tenzij dat klaarblijkelijk ge schied in het 'belang van de gemeente. B. en W. deelen mede, dat het gevraag de verlof niet voldoet aan de voorwaarde voor Inwilliging en dat het niet kan wor den verleend. Te dezer zake zal de Fede ratie, zich nog met een adres tot dien Rtad wenden. De stormramp. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis te 's-Gravenhage heeft van het Noorsche Roode Kruis te Oslo een gift ontvangen voor leniging van den nood der door de stormramp getroffenen. Poetzegels van cent De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kennis, dat ln gebruik zullen worden gesteld post zegels van 9 cent Zoo mogelijk zullen de zegels tegen het einde der loopende maand aan de kantoren der posterijen verkrijg baar zijn. Deze zegels worden aangemaakt met het oog op de drukwerk-zendingen van het buitenland, welke varlearen tusschen 100 en 160 gram. (De kleur der zegels moet, naar wij ver nemen, nog worden vastgesteld. UIT DB PERS. IncBC's vloot fit JH A k kV. Ter Belezenheid van haar 30-Jarig bestaan heeft de Alkmaarsche Schaakclub V.Y.V. o.a. ook een schaakwedstrijd gehouden op Zondag U., waarbij de volgende plaategenooten een prijs hebben behaald: Hoofdklasse, groep A, eerste prijs K. Gene (na loting)groep B eererte prijs P. Feen stra Kuiper, vierde prijs W. Waleveld. Eerste klasse, groep A, derde prijs G. J. Poortman. Derde klasse, groep D, eerste prijs D. Dissel. In verband met de uitnoodiging van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond gericht tot den Christ. Mijnwerkersbond, om zonder om wegen vóór Woensdag 7 October te willen mededeelen, of de Christ. Mijnwerkersbond mede bereid is in staking te gaan, wanneer de wijziging van den arbeidstijd en de loonsverlaging worden ingevoerd, schrijft de heer Stins, voorzitter van den Christ. Bond, dat hij het schrijven van den Algem. Bond als militaristisch" beschouwt Hij zegt niet van plan te zijn aan een commando van een kleinere en financieel minder krachtige organisatie gehoor te ge ven. Wij denken er niet aan, zoo zegt 0. a heer Stins, aan een bevel gevolg te ge1 Volgens hpt reglement kan de Christ. Bond alleen dan tot een staking overgaan: 1. wanneer alle geoorloofde middelen zijn aangewend omi tot een vreedzame over eenstemming met de directies te geraken; 2. wanneer minstens driekwart der le den, die bij de actie zijn betrokken in ge heime stemming hebben besloten tot sta king over te gaan; en 3. wanneer er voldoende kans van sla gen is. Over geen van deze 3 punten zal echter nog voor Woensdag 7 October kurnen worden beslist. Woensdag 1.1. zijn de voor stellen van de directies eerst medegedeeld en de onderhandelingen moeten feitelijk nog beginnea Verder zegt het schrijven onder meer nog, dat het doorzichtig streven van „ziel tjes winnen" van de zijde van den Algem. Mijnwerkersbond in het schrijven al te sterk naar voren komt. De Christ. Mijnwerkersbond stemt er in geen geval in toe aan een bevel of com mando van socialistische zijde te gehoor- zamea ie de bespreking op het Depar- Waterstaat tusschen minister Aangaande de tement van Wa Bongaerts en de voorzitters der verschil lende mijnwerkersorganisaties, welke mede werd bijgewoond door den hoofdambtenaar, den heer Couvée, kunnen wij het volgende mededeelen: Z. Exc. had deze week een bespreking gehad met de miindirecties en deze er toe bewogen, dat zij ae loonsverla introkken. De arbeidsverlengi 48 uur voor de ondergrcmdsche arbeiders moest echter gehandhaafd bliiven, doch de nachtdienst van Zondag op Maandag zou op zes uur blijven. De vertegenwoordiger van den Ned. Mijnwerkersbond zeide o. m., dat de mijn werkers niet zoo maar goedschiks van de 46-urige arbeidsweek afstand zouden doen. Deze spreker achtte de 48-urige arbeids week ongewenscht, ook al, omdat het abso luut geen opheffing van de crisis zou brengen. Wijl echter de minister bleef verzekeren, dat er stabiliteit komen zou, deelde de mijn werkers-voorzitters mede, dat rij een en ander in de verschillende bestuursvergade ringen zouden bespreken en nadien in de contactcommissie zouden behandelen. Naar „De Tel." van verschillende rijden hoort, is het nagenoeg zeker, dat de mijn werkers-organisaties, naar hetgeen minister Bongaerts heeft medegedeeld, den gewijzig- den arbeidstijd en loonvoorstellen in de mijnindustrie Donderdag zullen aannemen. De drie kleine bonden hebben een verga dering op Maandag a.s., waaraan ook de Chr. Mijnwerkersbond zal deelnemen. „De Telegraaf" schrijft: Het Indische defensievraagstuk wordt geheel beheerscht door de ligging van het groote eilandenrijk op de grens tusschen den Stillen en den Indischen Oceaan. Juridischl noch politiek, economisch noch strategisch is Nederland daardoor direct partij in de groote belangentegenstellingen, die de Pacific-sfeer zoo zwaar geladen hou den, maar zich voornamelijk op China als expansie-object voor de verschillende mo gendheden concentreeren. Een veroveringsoorlog op Nederlandsch- Indië mag uitgesloten worden geacht, in de eerste plaats, omdat de groote mogendhe den op de conferentie te Washington de integriteit van het Nederlandsche grondge bied hebben gegarandeerd. Maar ook zon der dat zou met een dergelijken oorlog geen rekening behoeven te worden gehouden, waar het eenvoudig ondenkbaar is, dat de betrokken mogendheden zouden dulden, dat één hunner zich met ons Indië verrijkte. Wie van hen een aanval op Indië deed, zou onmiddellijk' andere tegenover zich vin den. De Nederlandsche vrijhandelsgeest, die buitenlandsch kapitaal en arbeidskracht ook in Indië geheel vrij spel laat, voorkomt bovendien, dat klemmende economische motieven eenig land tot zoo'n hachelijk on dernemen zouden nopen. Maar door den Indischen Archipel, op de grens van twee wereldzeeën, 100pen de groote handelswegen, die voor alle belang hebbenden om den Pacific van even groote beteekenis zijn, speciaal in geval van onder- lingen krijg. Bovendien liggen aan die we gen groote olie- en steenkoolreservoirs. In de bescherming van deze handelswe gen en reservoirs tegen neutraliteitsschen- ners ligt de groote taak van het Indische defensieapparaat. Bij een eventueelen oorlog in den Pacific hebben de oorlogvoerende mogendheden het recht van een neutralen staat te eischen, dat de handelswegen, die over zijn gebied loo pen, onvoorwaardelijk vrij worden gehou den. En de vervulling van dezen eisch is de eerste voorwaarde voor de eerbiediging van onze rechten in Indië. Wij zullen moe ten bewijzen metterdaad onze neutraliteit te willen en te kunnen handhaven, door ons gereed te houden tot een snelle en afdoende afweer tegen iedere eventueele schending. En naast de hierboven omschre/en in- r- nationale taak onzer Indische weermacht blijft haar natuurlijk altijd de zeker ook niet alleen van nationaal belang zijnde handhaving van de binnenlandsche rust toevertrouwd. Krachtdadig optreden tegen accidenteele neutraliteitsscnendingen en handhaving van de binnenlandsche rust, ziedaar de twee ledige functie, die onze positie in Indië voor de koloniale weermacht met zich brengt Tot nog toe werd in onze defensiepolitiek deze beperkte doelstelling voor de Indische weermacht nog nimmer aanvaard. Men had steeds hooger militaire aspiraties en ging bij de vaststelling van de vele vloot- en legerplannen, die in den loop der jaren voor Indië zijn gemaakt, steeds uit van de stel ling, dat men Indië op een of andere wijze zou moeten verdediger! tegen een vijand, die e»n veroverings-oorlog zou willen onder nemen. Nog in de Vlootwet, die voor twee jaren zooveel beroering in den lande bracht, liet men zich voortdurend in dien zin uit. Edocli, men vergat, dat wij niet meer in den tijd der O.-I. Compagnie leven en dat aanschaffing, onderhoud en bemanning van een strijdorgaan, dat ook maar aan minimale eischen van een dergelijke verde diging zou voldoen, niet alleen onnoodig, maar bovenal voor Nederland zoowel als voor Indië economisch volslagen onmoge lijk is. Thans schijnen deze en dergelijke over wegingen gelukkig ook ,,an höchster Stell(e ingang te hebben gevonden. Reeds de in de eerste alinea van de jong ste begrooting gedane mededeeling, dat de nieuw opgetreden regeering van meening is, dat de verantwoordelijkheid voor de verde diging vanl Nederlandsch-Indië in haar ge heel moet berusten bij'den minister van Koloniën, wijst op een belangrijke afwij king van den tot nu toe gevolgden koers. Belangrijk niet alleen in maritiem organisa- toriscnen zin, maar bovenal door politieke consequ^ e ^„ffende de beperkte doelstelling beluistert het aandachtig oor een geheel nieuw geluid, dat vreemd is aan de stukken, die het departement van Marine plegen te verlaten. En de veronderstelling ligt voor de hand, dat hier dan ook al de nieuwe gezaghebber, het departement van Koloniën, met nieuwe plannen aan het woord is geweest. Men hoeft dan de conservatieve! krachten, die waarschijnlijk nog overwonnen moeten worden, alvorens die denkbeelden in de practijk zullen zijn gebracht, niet te onder schatten, om de toekomstige oplossing van het Indische defensievraagstuk met ver trouwen tegemoet te zien.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 5