Tien procent Korting. BRAMLAGE's Volkskleedingmagazijn, BUITENLAND PAUL KRÜGER. het einde evenwel naderde; de grijze president had Transvaal reeds moeten verlaten en bevond zich te Lorenzo Mar qués, op Portugeesch gebied. Altijd goedkooper en WESTSTRAAT No. 11. ZONDAGS tot 2 uur GEOPEND. DE CONFERENTIE TE LOC ARNO. „By iedere machine, by elk apparaat zyn er „geheimen", aldus de „Prawda" van Moskou. In vroegere jaren (d. w. z. vóór de revolutie) vroegen de deskundi gen, die wisten hoe met de apparaten op de suikerfabrieken om te gaan, veel geld, maar zy leerden hun ondergeschik ten het werk verriohten. Nu worden der- geiyke hooge salarissen niet meer be taald, maar de vaklui vertellen ook nie mand, hoe het werk verricht moet wor den. Zelfs wanneer de werklieden hun best doen, kunnen zy nog niets van het proces begrijpen, zoo voorzichtig gaan de deskundigen te werk. Een record-aantal inllllardalrs. Voor het tegenwoordige geslacht la de naam Paul Krüger weinig meer dan een legende geworden. De ouderen echter, die zich de dagen van den Tranavaal-oorlog heateneren, toen heel Nederland mee leefde met de Boeren, die 200 lang en ®oo dapper weerstand boden aan de Bngeil- echen, herinneren zich nog zeer goed de figuur van dezen Bóeren-president, Ja, er zijn er nog, die Oom Paul hebben ge- zien toen hij In ons land een gastvrije ontvangst had gevonden. Heden, 10 October, ls het honderd Jaar geleden, dat Paul KrOger, de eerste pre sident der Zuld-Afrikaansche Republiek, ln de Kaap geboren werd. Als Holland- eche Afrikaan voelt Holland zich uit den aard der zaak verwant aan dezen iman, zooals het zich verwant voelde aan de Boeren en hun zaak. Niemand in ons land, die in de jaren van den oorlog met Enge land niet meeleefde met de Transvalers en hun lot, niemand die niet juichte als zij eene overwinning hadden behaald, die een nederlaag niet als een persoonlijke smart voelde. De namen van vele stralen, de Kruger-, Transvaal-, Oronjé-, Botha- straat, ook hier te Helder, getuigen van die sympathie. Krüger werd in 1825 in de Kaap gebo ren; reeds als 14-jarige jongen schoot hij zijn eersten leeuw; hij was een geweldig jager. Evenals zijn andere landgenooten genoot hij zeer weinig schoolonderwijs; maar 'hij was de geboren leider en voor trekker van zijn volk. Wat hem heeft onderschelden, was deels ook wel zijn 'buitengewone lichaamskracht en roekelooze dapperheid, maar vooral zijn Innige Godsvrucht, zijn onbegrensd bevattingsvermogen en zijn wondensterk geheugen. Hij begreep en onthield letter lijk alles; geen weten schap of liij zou er in hebben kunnen uitblinken. Onmiddel lijk zag hij de kern zelfs van de ingewik keldste vraagstukken. Toch hield hij niet van hoeken: zijn Bijbel was het eenige; in zijn Bijbel vond hij riohting en doch Zijn daden kunnen dan ook altijd op het Bij belwoord worden getoetst. In 1852 trok hij met Andrles Pretorius de Vaal over on sloot bij ZandrMer een contract met het Britsohe gouvernement, waaibij dit zich verbond zich nooit met de zaken van de Boeren over de Vaal (Trans-Vaal) te rullen 'bemoeien. Van nu af bestond een Transvaalsoh Boerenvolk. Krüger klom op van Onder-Veldcornet tot Commandant-Generaal, maar zijn groote tijd vangt aan in 1877, toen Trans vaal, ondanks het tractaat van 1852, door Engeland van zijn vrijheid werd beroofd, en drie jaar later, op Dingaansdag 1880, te Paardenkraal bij Krugersdorp, tot den oorlog werd besloten. Transvaal werd opnieuw vrij en onafhankelijk en van toen af dateert Krtlgers wereldberoemdheid. Tweemaal bezocht hij als vice-president Europa, de derde maal, in *88, ging hij als president der Zuld-Afrikaansche .repu bliek. In ons land ls hij van dien tijd af de gevierdste man van den Nederland- schen stam, voorwerp van vereering en natlonalen trots. Men zag in hem een nobel, onverschrokken strijder voor Vrij heid en Recht. Nederland voelt Krüger als een der zijnen, al is het waar, dat de Boeren niet van uitsluitend Nederlandsóhe afstam ming zijn. De tijd is nog niet gekomen om KrfigeFs verdiensten als staatsman te beoordeelen. De geschiedenis van den oorlog tegen Engeland, waarbij Transvaal en het daarmede door een tractaat ver bonden Vrijstaat tenslotte onderworpen werden, valt buiten dit bestek. De naam van Cecll Rhodea, Krüger's Engelsohen tegenstander, is hiermede nauw verbon den; wellicht, wanneer Krüger en Rhodes elkander verstaan hadden, ware de ge schiedenis van Zuid-Afrika anders ge worden. Eerlijkheid gebiedt te erkennen, dat ook aan het Boerenbewind veel tekort komingen kleefden; eerlijkheid ook ge biedt te erkennen, dat Engeland, ln de jaren na de onderwerping, een liberale politiek heeft gevoerd, waarhij aan Trans vaal volkomen zelfbestuur werd gegeven. Maar ln ieder geval zal de geschiedenis aan Krüger recht doen, omdat hij tot een heid wist te 'brengen en te houden een staat, die aanvankelijk uit los samenge voegde deelen opgebouwd was. Hij, de man zonder onderwijs, had oog voor de belangen der kuituur en wist Se ln zyn land te bevorderen en misschien zal eens dit zijn allergrootsten roem zijn, dat hij geworsteld heeft om een vrij, zuiver ge zond landelijk volk te behouden, dat niet door goudkoorts en geldzucht was aan getast en hoogere lichaam»- en geest kracht ontplooide dan mogelijk was In de goudstad, waar aanvankelijk het uit- vapgsel der volken samenstroomde. Hij bezat een groote en zeldzame re geerkunst en een groote menschenkennis. Hij was zeer geloovig, maar tevens ver draagzaam jegens anderen. Bij de ope ning eener synogage te Johanmesburg hield Krüger een rede. Toen men hem verweet, dat hij aan de Christelijke kerk twee stukken land had «gegeven en voor de synagoge maar één, zeide hij: „ja maar jullie hebt ook maar één testament. Zoo gauw Jelui er twee hebben, krijgen Jelui ook twee stukken". Zijn grootheid bereikt de President, als het oonflict met Engeland nadert. Tot het uiterste tracht hij den oorlog tegen te houden, gesteund door president Steyn, maar als 't noodlg ls, gaat hy den oorlog met n groot geloofsvertrouwen in. Een beslist geloofwaardig ooggetuige heeft hem gehoord na een der groote neder lagen, God als het ware opvorderende om zyn beloften gestand te doen. Maar toen toch de nederlaag kwam, bleef hij geloovig vertrouwend lu het najai.r van 1900 was de Boeien- oorlog nog turn den gang. Het begin van Toen geschiedde de grootsche daad, welke door de boerenvrienden over de gansche wereld een siddering van geest drift joeg: H. M. de Koningin Wilhel- mina bowl den grijzen Staatspresident Haren kruiser „Gelderland" aan om daar mede de reis naar Europa te volbrengen. De „Gelderland" bevond zich op reis naar Indië; 22 Augustus van dat jaar was het schip van Helder vertrokken en den 25en Augustus ging het van Vlissingen uit (waar de compassen waren gecom penseerd) naar Oost-Indië. Te Perim, waar het schip 17 September ankerde, bereik ten den commandant telegrammen om op nadere orders te wachten; een volgende reeks telegrammen dirigeerde de „Gel derland" naar Delagoabaai, teneinde al daar den president der Zuid-Afrikaansche Republiek op te nemen en naar Europa over te" brengén. 12 October werd aldaar geankerd. Kruger zat er geduldig te wachten op de aankomst van het schip; in alle stilte werd hij in den vroegen morgen aan boord gebracht, 't Eerste wat hy deed, was het kanon van 15 cM. ach teruit te bekyken en de dikte van het schild op te nemen. De Long Tom had de Engelschen heel wat onaangename oogenblikken bezorgd, en -Kruger had er gaarne meerdere by de commando's ge zien. De president was vergezeld van zyn ïyfarts, dr. Heymans, een Belg, en het gewezen hoofd der politie in Pretoria, Bredell. Verder zyn kleinzoon Eloff en diens particuliere secretaris, en een be diende, Happé genaamd, die den president steeds vergezelde. Dienzelfden dag werd aan boord de verloving van Hare Majesteit de Koningin Wilhelmina gevierd. De Hollanders onder vonden te Lourenzo Marqués zeer veel sympathie en vriendschap van de daar aanwezige Hollanders en Hollandsche Afrikaanders, die uit Transvaal hadden moeten vluchten of door de Engelschen over de grenzen waren gedrongen. O. a. waren er een commando van 850 Boeren, die aldaar in tenten verblyf hielden en veel aan boord kwamen by Kruger. Den 20en üctober vertrok de „Gelder land" met haar hoogen gast en. behou dens wat zeeziekte, waaraan ook Kruger onderhevig was, was de reis voorspoedig en werd den 22en November in Marseille geankerd. Grootsch was aldaar de ont vangst door de Franschen: de heeren Wolmarans, Wessels en Fischer, bene vens de gezant van Transvaal, dr. Leyds, waren op de kade aanwezig. Het schip was gepavoiseerd, de mariniers onder de wapens, de equipage langs de verschan sing paradeerende. Zoo verliet de presi dent, na afscheid van Commandant en Officieren te hebben genomen, onder het slaan van den parademarsch het schip en werd met de commandantssloep, ge stuurd door den luit. ter zee 2e kl. Groen- boom, naar den wal gebracht, voorge- stoomd door een bootje der havenpolitie. De enthousiaste menigte, die langs de kade, op de booten en in de sloepen was verzameld, riep en juichte en wuifde den president toe, en er kwam geen eind aan de kreten van „vive le Président" „vivent les Boftrs",, vive la liberté" en „vive la Hollande". Met den hoed wuivende be dankte de president. Dienzelfden dag ver trok de „Gelderland" naar Algiers om vandaar naar IndiS te atoomen. Het was een ware zegetocht, die aan Kruger bereid werd op zyn reis naar Amsterdam. Op de toespraken in Mar seille antwoordt Kruger met deze tref fende woorden: „Ik geloof, dat Engeland als het goed waB ingelicht geweest, nooit in dezen oor log had toegestemd. Van den inval van Jameaon af, die zonder slag of stoot zich had willen meester maken van de twee Republieken, heb Ik niet opgehouden den bystand in te roepen van een hof van ar bitrage, maar die is my tot nu toe steeds geweigerd. Nu een groot deel van onze mannen ge sneuveld is en de oorlog wordt voortge zet tegen vrouwen en kinderen, ben ik naar Europa gekomen, om voor onze vrouwen gerechtigheid en bescherming te vragen. Maar wat er ook gebeure, wy zullen tot het einde toe strijden. Ons groot en onwankelbaar vertrouwen ls op den eeuwigen God; onze zaak is een recht vaardige zaak en moge al de rechtvaar digheid der menschen ons onthouden worden, de Aleeuwlge, die meester is over de volken, en Wlen de toekomst is, zal ons niet verlaten." Deze woorden, door prof. van Hamel in het Fransch vertolkt, wekten groote ontroering. Mevrouw Elofi, 's presidenten kleindochter, weende en velen met haar. Onvergeiykelyk was de aanblik der geest driftige menigte. Met hoeden zwaaiend en zakdoeken wuivend, bloemen werpend naar de rytuigen. Heel Marseille was op de been; in de cour van het hotel ston den delegaties van plaatseiyke militaire vereenigingen, die alle met de vaandels salueerden, en langdurige ovaties, die tot diep in den nacht voortduurden, werden gebracht. Den volgenden morgen ving de tocht naar Pai-ys aan. Overal onderweg geest drift, sympathie, medegevoel. Zoodra de trein stilhield, ontblootten zich alle hoof den, en te Parijs wederom kreten en ge roep „leve Kruger!", leve de onafhanke lijkheid!", „leve de Boeren!" Kruger was door al die sympathie getroffen. Na eeni ge glorieuze dagen in Parys gaat de tooht via Luik naar Keulen, ln de hoop vandaar naar Beriyn te kunnen gaan en bij den keizer de zaak der Boeren te bepleiten. Es hat nicht sollen sein! De keizer, die hem drie jaar geleden, na Jameson's ver- raderiyken inval, zoo'n sympathiek tele gram had gestuurd, liet weten, dat hy den president niet kon ontvangen kruger 18 10611 doorgegaan naar ons land. De vrede van 81 Mei 1902, zonder zyn aanwezigheid gesloten, keurde hy Ingezonden Mededeellng. goed. Hy overleed 14 Juli 1904 te Clarens in Zwitserland. Door dezen vrede was alle idealisme verduisterd in de wereldpolitiek. De vol keren met hun sterk rechtsgevoel wilden de Bóeren-Republieken redden, hunne re geeringen niet. Na een kwart eeuw, op den honderdsten verjaardag van den Transvaalschen Hero mogen wy hopen op een toekomst van Volkenbondsleven en een Statenorganisatie, waarin dergelijke, internationale misdaden voor goed onmo- geiyk zyn. Tenslotte volgen hier nog eenige by- zonderheden over Hr. Ms. „Gelderland", welk schip Kruger naar Marseille bracht Ingevolge Kon. besluit werd H. M. Pant- serdekschip „Gelderland" den 15 Juli 1900 in dienst gesteld en het bevel daar over opgedragen aan den Kapitein ter Zee J. H. L. J. Baron Sweerts de Landas Wyborgh. Het schip was geheel nieuw en zou zyn eerste reis maken, bestemming Oost-Indië. De état-major bestond uit de Luitenants ter Zee le klasse J. M. W. Kuyl (eerste officier), E. W. Pfeiffer, A. van den Driessen Mareeuw, de Luitenats ter Zee 2e klasse F. W. J. Groeneboom, A. H. van Deursen, J. J. H. Commeya, E. M. Wissmann, de Adelborsten le klasse A. H. van der Mersch, J. Engelenburg, B. Kruys, A. E. van Dishoeck, W. J. H. van Straaten, H. A. Romswinckel, O. F. Balsem, F. A. Buddingh, den len Luite nant der Mariniers P. S. Groen, den Of ficier van Gezondheid le klasse E. C. Lo- rentz, den Officier van Gezondheid 2e klasse M. van Willigen, den Officier van Administratie le klasse C. Flaes en den Officier Machinist 2e kl. W. de Waardt. Chef van de équipage was Schipper Van de Poll. Paragraaf 1# van het Pact van den Volkenbond het struikelblok. De medewerker van het HbL, G. Ny- pels, seinde gisteren tegen middernacht uit Locarno: De plenaire zitting van heden bfijkt minder -bevredigend geweest te zyn dan de Engelschen en Franschen het voor stelden. Op de dringende betoogen van Briand en Chamberlain om tot den Volkenbond toe te treden, antwoordden de Duitschers, dat paragraaf zestien moest worden ver anderd en dat zy anders concessies gega randeerd wenschten te zien. In tegen spraak met de hyper-optimis- tisohe mededeelingen van andere zyde wordt gemeld, dat Stresemann om half elf de Duitsche journalisten in hotel Es planade byeenriep en hun mededeelde, dat Chamberlain hem elke ooncessie ten aanzien van paragraaf zestien had gewei gerd, zoodat hy <je kansen op een aoooord donkerder inzag. beleedigende taal ten opzidhte van (met haar bevriende mogendheden goedkeurt. FRANKRIJK. Een moordenares vrijgesproken. In de groote zaal van het Assisenhof van de Seine was het eergisteren stamp vol met acrobaten, degenslikkers, leeuwen temmers en andere kermisgasten, die getuigen wilden zyn van de berechting van Mme. Chaput, de vrouw van den worstelaar Eugène. Den 19en Februari had Mme. Chaput haar mededingster in de liefde, Mme. Frangois, aan de deur van haar kermiswagen doodgeschoten. Mme. Chaput, een vrouw van veertig jaar, die, wanneer zy aan de kas van haar tent was gezeten, groot ontzag inboezemde, verklaarde gedurende twintig jaren ge lukkig met haar man te hebben geleefd. Totdat Mme. Fran^ois als dienstmaagd by haar in betrekking kwam. Zy was mooi en jong, sntstal haar haar man en van dien dag was het ongeluk in huis gekomen. „Ja maar", merkte de president droogjes op, „u hebt die vrouw gedood. Dat is toch niet het juiste middel. Als alle wettige vrouwen de minnaressen van haar echt genoot gingen dooden, welk een bloedbad zou er dan ontstaan. Wy zouden doof het bloed waden..." Er werd in de zaal om dit sinister^ grapje gelachen, nog méér toen de presi dent er aan toevoegde dat Mme, Chaput haar medeminnares minder streng had kunnen straffen. Hy zou hebben begrepen indien zy haar b.v. een klap had gegeven, de haren uit het hoofd had gerukt, peper in de oogen had gestrooid (zooals zy trouwens reeds een keer had gedaan), maar ter dood veroordeelen en terecht stellen, neen, zoo streng zyn zelfs de rechters niet. Zy plegen overspel minder zwaar te straffen. Verschillende clowns en athleten traden als getuigen op. Ook de man van de ver moorde Franqois, die tot de duistere types der Parysche samenleving bleek te be- hooren. Een pathetisch moment was de verschyning van Eugène Chaput, den man der beklaagde, die verklaarde dat alles zyn fout was, en de jury smeekte hem zyn vrouw terug te geven. Tegen zooveel emotie was de jury niet bestand en Mme. Chaput werd vrijge sproken. - Strompelend op een kruk (by een vroe gere vechtpartij had zy haar been ge broken, hetgeen door een houten been vervangen was) verliet zy de rechtzaal aan den arin van haar echtgenoot. RUSLAND. Productie-geheimen. Het tekort aan vaklieden heeft in Rus land tot een abnormalen toestand geleid, waarby ieder arbeider, die min of meer zelfstandig kan werken en jaren lang in het bedrijf werkzaam ls, zyn werkmethode of een bepaalde wyze van bewerking van een zekere stof als een „industrieel ge heim" gaat beschouwen. Dat leidt vaak tot zonderlinge toestan den, omdat de werklieden, die bepaalde belangrijke werkzaamheden verrichten, weigeren deze aan anderen te leeren. Zoo stielf op zekere andere fabriek plot seling een vakman zonder zyn „Indu strieel geheim" aan iemand toe te ver trouwen, en nu zit de trust in moeiiyk- heden en kan de productie niet voort zetten. Dergeiyke „geheimen" kent ook de electrische- en de suiker-industrie. Zoo byv. is een zeker arbeidsprocesIn een groote suikerfabriek te Moskou het „ge heim" van een werkman. Hy heeft on dergeschikten, die hem moeten helpen, maar hy laat hun nooit zien, hoe hij zyn werkzaamheden verricht. Eeu nieuwe dienstplichtwet en de voor oefeningen. Kort geleden hebben wy een en ander gemeld over een nieuwe dienstplichtwet, die door de sowjet-regeering is ontwor pen en waarby onder meer een voor oefeningsinstituut voor jongelieden van 19 en 20-jarigen leeftijd wordt ingevoerd. Deze nieuwe wet was geheel en al een bedenksel van Froenze. Militaire kringen zyn er over het algemeen wel mee inge nomen, maar vragen zich af, hoe men aan het geld zal komen voor de uitvoering van dit plan. De Krasnaja Zwjezda, het militaire blad, doet een „zeer eenvoudig" middel aan de hand, nameüjk: door de kosten van dit vooroefeningsinstituut grootendeels op de bevolking af te wen telen door een stelsel van inkwartierini en requisitle. Het blad meent, dat er b: het volk voldoende sympathie voor het leger bestakt om zich in zulke maatrege len te Bchikken. Maar men moet het gun- r,.1 stigste oogenblik gebruiken en dat is, J1,regeering gericht dat het on- volgens het blad, nu aangebroken aan- oegrypeiyk la, dat de regeering een zofi gezien thans de bevolking, speciaal ten Een bemiddelingsvoorstel Sclaloja. van Naar de Zwitsersche draadlooze meldt, heeft de leider van; dé Italiaansche delegatie te Locarno, Sciaioja, Donderdag een voor stel ingediend om art. 16 van het Volken bondspact zoodanig te interpreteeren, dat Duitschland's toetreding tot den Volken bond vergemakkelijkt wordt. Aan het „Hbl." wordt uit Locarno nog gemeld, dat de kans, dat Stresemann een aannemelijk geachte oplossing der moeilijk heid van paragraaf zestien verkrijgen zal, vergroot is, nadat de Poolsche minister president Skrzynski een onderhoud heeft gehad met Briand. Vandervelde sprak van negentig procent kans, dat de conferentie goed afloopen zal en dat vertrouwen schijnt ineens weer algemeen geworden. Wat Polen betreft heeft de uiting van Skrzynski, dat Polen er niet op staat, dat Frankrijk eventueel door Duitschland heen Polen tegen Rusland helpt, daar Frankrijk dit toch niet zou doen, de verwachtingen op een algemeen accoord verhoogd. ENGELAND. Het congres van de conservatieve party. Het partyoongres te Brighton is giste ren met de stille trom gesloten. Van de moties, die nog behandeld zyn, was de belangrijkste een voorstel om te trachten, een grooteren invloed van de conservatie ven in de vaflcvereenigingen te <krijgen. Het voorstel werd naar ©erf com missie verwezen, die plannen daartoe zal uitwerken. CHINA. China en de buitenlanden. De Nederlaindsohe gezant heeft uit naaim van het diplomatieke korps te Pe king een nota doen toekomen aan het dept. van buitenlandsohe zaken, waarin melding wordt gemaakt van een offioieele Chineeëche circulaire, waarin beweerd was, dat de buitenlandsohe oonsuls te Qhina omkoopbaar zyn, en dat de buiten landers die (te Sjanghai) Ohlneezen had den gedood of gewond ongestraft waren Jebleven en hun op allerlei manleren e hand boven het noofd werd gehouden. Tn de nota wordt het verwyt tot de plattelande. ruim van levensmiddelen en andere producten is voorzien. Strafvervolging tegen marineofficieren en ambtenaren. Voor het opperste militaire gerechts hof te Moskou vangt dezer dagen de be handeling aan van een strafzaak tegen 6611 groot aantal marinooificioroü, ambtc- naren en particulieren, in het geheel 124 pereonen, beschuldigd van verduistering en heling van goederen ten nadeele van den staat. De hoofdbeklaagde is een ze kere Linder, lid der communistische par ty, die een mandaat had voor het in ont vangst nemen in de Petersburgsche ha ven van een party goederen, bestemd voor de Russische vloot en die daarvan een gedeelte ter waarde van 1 millioen roebel, heeft achtergehouden en ten eigen bate verkocht aan kettinghandelaars. De overige beklaagden zyn hem daarbij op verschillende wyze behulpzaam geweest of hebben goederen, wetende dat die niet zyn eigendom waren, van hem gekocht Een duikboot gezonken? Te Reval verluidt, dat een Russische duikboot tengevolge van den storm in de Finsche Golf in de Estlandsche territo riale wateren zou zyn gezonken. VEREENIG DE STATEN. Ontploffing In een gasfabriek. Te St.Loui8 (Missouri) zyn 5 personen ge dood en 35 gewond tengevolge van een ont ploffing Donderdagmiddag van animo- niak-tanks in de gebouwen der Laclede- gas-maatschappy in het hart der stad. De ontploffing deed het gebouw op zyn grondvesten schudden en de ruiten sprin gen. Er volgde een hevige brand. Amerika'» rijkdom toegenomen. Den laatsten tyd wordt de minvermo gende Oude Wereld wel vergast op ge gevens omtrent de rijkdommen van hen, die aan den overkant van den Oceaan wonen. En inderdaad, de cyfers van de „creditzyde'i met hun schier onbeperkt aantal nullen, zyn wel in staat, de „debet- zyde" te doen duizelen. Volgens de jongste gegevens van Washington telden de V. S. in 1924 rond 110.000.000 inwoners, van wie 7.700.000 aangeslagen werden voor een gezamer.lyk inkomen van byna 25 milliard dollar, zynde 700 millioen meer dan over het voorgaande jaar. Het gemiddelde inkomen van dezen bedraagt derhalve byna 3250 dollar. Volgens eigen opgave hadden 74 per sonen meer dan jéén millioen inkomen dit waren zeven meer dan in 1923. Dit aantal is, sedert het einde van den grooten oorlog, een record en zal wellicht door het loopende jaar nog worden over schreden. New-York staat aan het hoofd van de lyst der staten, met 34 personen, die meer dan een millioen dollar hebben aange geven. Hierby is één belastingbetaler, wiens inkomen zelfs de v-yf millioen te boven guat, één, die jaarlyks tusschen de 4 en 5 millioen te verteren heeft, drie met een inkomen tusschen de 3 en 4 mil lioen, zes met meer dan 2 millioen, vyf die hun inkomen tusschen de l1/» en 2 millioen opgeven en achttien die moesten erkennen, de l'/i millioen jaarlyks niet te halen. In het geheele land zyn slechts vier personen, die een inkomen van meer dan 5 miUioen hebben; doch wie dit zyn, wordt er door het ministerie van Finan ciën niet by verteld. Het totale netto-inkomen van de ge noemde 74 hooggooiers is meer dan 150.000.000 en dit toch niet onbelangrijke bedrag vertegenwoordigt nog niet eens hun geheele inkomen, aangezien een vrij groote aftrek is toegestaan, welke bedra gen derhalve nog dienen te worden by- geteld. Gelyk bekend, heeft de fiscus de publi catie van alle belastingaanslagen in de V. S. overwogen, doch hierover is een dergelyke storm van protest door het geheele land opgegaan, dat het Congres het desbetreffende wetsvoorstel wel niet zul laten doorgaan. (Telegr.) Aan onze bultenlandache abonné's. Tengevolge van de verlaging van en kele bultenlandache poettarieven, wordt met ingang van 1 October a jj. de abonne mentsprijs vpor het buitenland (uitgezon derd voor onze abonné's ln Indlë, die ons blad per zeepost ontvangen), verlaagd. Deze verlaging betreft dus onze abonné's in Europa, de Vereenigde Staten, Zuid- Afrika, de Straite Settlements (Singa pore) en NederL Oost- en West-Indië, voor zoover ze niet per zeepost gaan. Voor al deze abonnementen wordt van 1 Oct af de prijs: Held. Courant 8.2Ó, Zondagsblad 1.—, Modeblad 1.85. De abonné's in Oost- en West-Indlë, die ons blad ter wille van de goedkoopte per zeepost ontvingen, kunnen dat thans weder voor slechts 60 cent verhoo ging per mail laten komen. Zij ontvan gen het dan ongeveer een week eerder. Wy geven hen in overweging daartoe thans over te gaan, nu het prijsverschil aanzieniyk veel minder 1» geworden. Directie Heldersche Courant N.V. Texels Eigen Stoorab.-Ondernemtng. Winterdlenst. Ingegaan 4 October 1925. Op werkdagen: Vertrek Texel: 8— vim„ 11;— vxn., 2.40 v.m., 6.80 njm. Vertrek Helder: 9.30 vjn., 12.— mldd., 4.16 njn., 6.40 njn. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel: 8.vjn., 11.vjn.( 5.80 njn. Vertrek Helder: 9.van., 12. 6.40 njn.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 10