Het publiek komt terug Peek&Cloppenburg, WAT DE KEURIS C. DE BOER JR., grediënten, die evenwel voor elke beurs be reikbaar zijn. Hiermede verwant is het schablonenwerk, dat ook zeer dankbaar is. De beer Capellen deelde ons mede, dat de door de firma Talens in den handel gebrachte verven ab soluut tegen licht bestand zijn. Dat is met vele in den handel zijnde kleedjes niet altijd bet geval De stof blijft onder de bewerking soupel, de verf vloeit niet uit en is ook niet voelbaar op de stof. Ook gaf de heer Capellen een uiteenzetting van het) batikken met brocaatverf. Naar wij vernemen, zal de Vakschool voor Meisjes dezen winter een cursus in deze» technieken, die kunnen worden toege past als kleeding- en woningversiering, organiseeren. Ook de tweede der reeks winterlezingen door A.G.O. georganiseerd, is achter den rug en, evenals de eerste, goed geslaagd. Een groot publiek luisterde met aandacht en onverdeelde belangstelling naar prof. Obbink, «die ons vertelde van Palestina en Syrië, del geschiedkundig zoo interessante landen, waarheen hij ons thans voerde. Pa lestina bevat minder oudheden dan Egypte, maar het heeft daarentegen de attractie van te zijn de klassieke bodem, waarvan de bijbel ons verhaalt. Van Jerusalem voerde de spr. ons zuidwaarts, naar Bethlehem, oostwaarts naar Jericho, en vervolgens noordwaarts naar Nazareth en Damaskus. Op buitengemeen aantrekkelijke wijze liet de spr. ons deze eigenaardige landstreek zien; met nu en dan een kwinkslag of een geestig gezegde wist hij zijn gehoor te boeien en in bonte rij gingen de lichtbeeld den aan onze oogen voorbij. Welk een genot toch zóó te kunnen ken nis maken met landen en volken! Veel er van gaat vlug aan onzen geest voorbij, maar altijd is er wel iets dat u pakt en vasthoudt. Treffend-mooi bijv. waren een tweetal op namen van de steden Nazareth en Damas- cus, en ook de stadsgezichten van Jerusa lem en het geheel Mohammedaansche He- bron zullen ons lang bijblijven. Het landschap in Judea is doodsch en onvruchtbaar; het Turksche wanbeheer, dat o. a. veel vegetatief verwaarloosde, waardoor de grond uitdroogde, is daar voornamelijk schuld aan. In Jerusalem kregen we de merkwaardigste plaatsen te zien; de spr. is daar^de gast van Jacob Israël de Haan geWeest en vertelde daarvan op treffende en pakkende wijze. Des nachts met De Haan een wandeling makend naar den klaagmuur der Joden, ontmoetten zij daar een drietal Joden, die, De Haan ziende, op den grond spuwden. „Qat doen zij ook niet uit respect voor u", zei prof. Obbink tot De Haan. „Neen", antwoordde deze, „zij doen het uit respect voor u, want als u niet bij me waart geweest, hadden ze me in het gezicht gespuwd". Twee maanden later werd De Haan door een fanatieken tegen stander doodgeschoten. In geheel Palestina zijn slechts een vier tal dingen uit den tijd van Jezus overgeble ven, waarvan de echtheid vaststaat. Al het anderè is onecht en wordt slechts geëxploi teerd door Roomsch- of Grieksch-katholieke priesters of door de bevolking. Echt is bij voorbeeld het graf der aartsvaders te He- bron. In deze plaats wonen uitsluitend Mo hammedanen, en christenen worden er slechts schoorvoetend geduld. De spr. be zichtigde de moskee, waaronder het graf van Abraham, Isaac en Jacob ligt. Ook van de Jacobsput nabij Sichem staat de echtheid wel vast. Prachtig ligt Nazareth tegen de bergen, omringd door instellingen en gebouwen van liefdadigheid; prachtig ook is het zeer uit gestrekte Damascus in Syrië, het buitenge meen vruchtbare paradijs van het oosten Zoo nam de spreker ons mee op zijn tocht door deze twee landen en jammer was het alleen maar, dat tenslotte het klokje van gehoorzaamheid 'luidde en er een eind aan maakte. Wij gelooven wel, dat prof. Obbink hier niet voor de laatste maal geweest is. 't Zou ook jammer zijn. Het Casino-gebouw centraal verwarmd. „Het Leven" bevatt' de vorige week een artikel over tooneelspelers op tournée in de provincie. Daarbij besprak het blad ver schillende schouwburgen in de provincie en roemde als een der best ingerichte het Heldersche „Casino"-gebouw. Het is herhaalde malen gezegd door acteurs en actrices, als zij hier kwamen spelen, dat men hier zoo uitstekend is ingericht. Meest al zijn de k'eedgelegenheden in zulke pro vinciale schouwburgen zeer primitief,, het tooneel is klein, decors en requisiten ont breken veelal. In onzen plaatselijken schouwburg isdaarvan geen sprake; men weet het, er zijni ruime, goed-verlichte en verwarmde kleedkamers, er is een ruim too neel, een verzameling decors en requisiten, die zeer. volledig is, en bovenal: er is des kundige hulp. Geen wonder, dat men gaarne hier komt spelen. Eén ding ontbrak nog in „Casino", n.L centrale verwarming. Ondanks een aantal groote kachels, die midden in den winter tot gloeihitte werden gestookt, bleef de tocht en de door reten en spieten dringende winterkoude bestaan, en vooral als het scherm opging, kwam een onaangename koude luchtstroom in de zaal. Thans is dit euvel voorzien, doordat de heer Polak dezen zomer centrale verwar ming heeft aangebracht, die Donderdag avond, ter gelegenheid van den Liefdadig-' hëidsavond, voor heti eerst ontstoken was. Overal in het reusachtige gebouw heerschte thans een gelijkmatige, aangename tempe ratuur; de kille, tochtige gang en véstibule, waren verwarmd, en ook achter, ,op het tooneel was de warmte gelijkmatig ver spreid, dank zij de groote buizen, die aller- wege zijn aangebracht. Voor de verwarming van het complex met bovenhuis was één ketel onvoldoende. Vandaar, dat dan ook twee ketels zijn aan gebracht. De eene, die de grootste capaciteit bezit, is onder den vloer in de kleine zaal; deze heeft een verwarmd oppervlak van 10 M'. en dient voor de verwarming van de kleine zaal, het bovenhuis, alsmede de warmwatervoorziening van het buffet. De tweede, kleinere ketel bevindt zich onder het tooneel; déze verwarmt de groote zaal, de kleedkamers en de gang. De buizen zijn zoodanig aangebracht, dat alle koude van buiten geweerd wordt. Zoo is een buis b.v. aangebracht langs den geheelen achterkant van het geboflw, waar, zooals men weet, een paar groote deuren toegang naar de achter den Kanaalweg gelegen straat ver- leenen. Deze deuren dienen voor het in brengen vain tooneel-requisiten, stoelen, lessenaars, e. d., maar uit den aard der zaak zijn zij, als daar de noorden- of noordoos tenwind'op staat, tochtig. Deze kou ging dan via het tooneel de zaad in. Verder is langs het voetlicht aan de binnenzijde van de zaal een dergelijke buis aange bracht, zoodat inderdaad alle kou wordt weggenomen. Tenslotte zijn natuurlijk door het geheele gebouw buizen en radiatoren geplaatst. De binnenwanden van de ketelkamers zijn geheel met asbest bekleed, zoodat brandgevaar buitengesloten is. Er heerschte Donderdagavond, toen de verwarming op halve kracht ontstoken*was, een aangename temperatuur in het gebouw. De heer De Roode van Haarlem heeft deze installatie aangebracht. Liefdadlgheidsnitvoering Stormramp 1925. Toen een natuurverschijnsel, dat wij nimmer in ons land hadden gekend, het stadje Borculo geheel en verschillende dorpen in Brabant gedeeltelijk verwoestte, ging een kreet van schrik en ontzetting door het land. Maar onmiddellijk daarna werd gehandeld, en aan die energieke wijze van optreden is het te danken, dat de gevolgen van de ramp al zeer spoedig konden worden gelenigd. Onafgebroken is sedertdien de geldstroom blijven vloei en, die het Nationaal Steuncomité, dat werd opgericht, in staat zou stellen alle slachtoffers schadeloos te stellen, nieuwe huizen te bouwen op de plaats van de verwoeste, kortom, den nood te lenigen. Dat Helder in deze niet achterbleef, is bekend. Hst is begrijpelijk, dat ook van parti culiere zijde getracht wordt deze fondsen te versterken en in verschillende plaat sen werden soirée's, uitvoeringen, |enz. georganiseerd voor dit doel. Ook te Hel der, waar een Ensemble Officieren van land- en zeemacht Donderdagavond in „Casino" een liefdadigheidsavond gaf. De opkomst was over 't algemeen niet onbevredigend. Als conférencier-chansonnier trad op de kapitein Grotendorst, die waarlijk als zoodanig zijn taak met eere vervulde. Sober, niet te lang van stof, kernachtig en geestig, ziedaar de eigenschappen, die een goed conférencier moet bezitten, en die ook de heer Grotendorst ten toon spreidde. Hij boeide zijn hoorders door zijn levensliedjes, die vaak pittig waren en de traditioneele lach en traan verte genwoordigden. Enkele noemen, vraagt u? „Het paard van den fouragewagen" dateert nog uit de mobilisatiejaren in is lang niet een van onze slechtste levens liedjes, Dirk Witte was natuurlijk verte genwoordigd „De oude dag" is een beetje somber van ondergrond en eigenlijk wel tragisch. Zeer geestig waren de „Be schouwingen over het leven" met de kor te, kernachtige rijmregels aan het slot, waarin telkens de pointe goed tot haar recht kwam. In een woord vooraf had de heer Gro tendorst dank gebracht aan de familie Polak (Koningstraat), die zich belange loos beschikbaar gesteld had voor het instudeeren van het dansnummer, aan den heer Polak (Casino-gebouw), die zijne inrichting beschikbaar stelde voor de repetities en de uitvoering, en daarmede tot het welslagen van den avond mede werkte, aan het Casino-orkest, dat steeds bereid was met de dames en heeren te repetecren, aan den heer Tielrooy ten slotte, die belangeloos een zijner piano's in bruikleen afstond. Nadat, na dit inleidend woord, de „Re- présentation de la troupe" had plaatsge had en alle medewerkenden hun entróe maakten met een van die dwaze neger zangen en het spreekt vanzelf, dat de luit. ter zee Jager hierbij aan den vleu gel zat kregen we dan allereerst de heer Grotendorst, die gevolgd werd door „The famous Argentinian dancers", ver tegenwoordigd in mejuffrouw Heeroma en den heer van den Dop. Beiden dansten een Argentijnsche tango onder begelei ding van het strijkje van Casino. Deze dans was het, die het dansinstituut Polak had ingestudeerd. Het was een zeer lang zame dans, die verdienstelijk werd uit gevoerd, doch blijkbaar het publiek niet vermocht te boeien. Als levenslied-zanger trad nu de heer Jager op, van vroegere gelegenheden welbekend. Hij zingt zijn liedjes aan de piano, en men weet niet wat meer te be wonderen valt: de voordracht daarvan of zijn begeleiding. Men moet wel zeer thuis zijn op het instrument om al de- clameerende tevehs zulke suggestieve muziek te kunnen geven. Vooral kwam dit uit in het prachtige Zigeunerlied, het eerste, dat de heer Jager voordroeg, en, na de pauze in het eenvoudige, maar juist daardoor zoo suggestieve visschers- lied, waarin de wisselende stemmingen der zee zoo uitstekend op den vleugel werden weergegeven. Natuurlijk ontbrak het beroemde „Nieuwediep" niet op het appèl, en alle aanwezigen kenden het refreintje. Messieurs Kuku et Lélé waren twee excentrieke zangers, die een allerzon derlingst taaltje spraken, maar gelukkig een Hollandschen bekende in de zaal vonden, die ons kon inlichten. Beide heeren wenschten internationale liedjes te zingen en onafgebroken vloeide een stroom van Fransche, Engelsche, Duit- sche en Italiaansche liederen uit hun mond. Met het klassieke „Toen onze mops een mopsje was", werd het programma besloten; het mopsje zelf was daarbij tegenwoordig en blafte aandoenlijk. De heeren Frens en Grotendorst hebben met dit nummer een belangrijke bijdrage ge leverd tot de algemeene vroolijkheid. Na de pauze was het weder de heer Jager, die het tweede deel van het pro gramma opende en daarna kregen we Charivariu's klucht „Bevroren". Voor dit alleridiootste kluchtspelletje was een da- mesrol noodig voor een dame van 65 jaar en, naar de heer Grotendorst zeide, wilde zich geen enkel Heldersch meisje daarvoor beschikbaar stellen. Men was er in ge slaagd in de buurt van De Mok op Texel zoo iemand te vinden en deze oude dame zag er indertijd nog heel passabel uit. Het was anders een heel ding voor iemand als de heer Van de Vijver, die in het bezit isjvan een zwaar, sonoor geluid en zich wel in een vliegtuig, maar geenszins in vrouwenkleeding thuis voelt, den gan- schen avond in travesti te moeten spelen met veranderde stem. En dat niet alleen, maar deze oude dame wordt onderworpen aan de behandeling van het bevriezen; ze moet quasi bevroren op een stoel zitten, onbeweeglijk, terwijl ze berookt wordt, onder de kin gestreken en weet, dat al zijn collega's zitten te brullen van den lach. „Hij houdt zich best!" zei een der heeren collega's bewonderend tot ons. „Of-iel" antwoordden we uit den grond van ons hart. De andere rollen waren in handen van mejuffrouw Eikerbout, den heer Kraaij, den heer Zeldenrijk (die een alleraardigste type van een ouden heer was) en den heer Eikerbout. Deze laatste als de neef uit Amerika had wel wat harder kunnen praten, vooral omdat hij nogal een persoon van gewicht is in het stukje. Wederom trad de heer Grotendorst op als levenslied-zanger en daar het inmid dels al ruim 11 uur was geworden, werd wijselijk het laatste nummer van het pro gramma geschrapt, want dat behoeft wel geen betoog het „nadansen" vormde het slot van den avond en daar het mede het belangrijkste deel ervan was, moest daarvoor een groot deel van den avond worden gereserveerd. En weldra was dan ook de zaal herschapen in een dansvloer en kon men naar harlelust, zooals de heer Grotendorst het uitdrukte, „met de beenen van de vloer", De centrale verwarming was dezen avond voor het eerst ontstoken. Wij komen daar elders in dit nummer op terug. Naar wij vernemen, wordt overwogen eene her haling van dezen avond te geven tegen lager entréeprijzen, teneinde een zoo groot mogelijk batig saldo aan het steuncomité te kunnen afdragen. Deze eerste avond le verde een batig saldo van ruim f 100.op. Ger. Zangver. „Hallelujah". Bovengenoemde Vereeniging herdenkt heden den dag, waarop zij voor 50 jaar werd opgericht. Dit feit zal niet onopge merkt voorbijgaan. Op 18 November a.s. zal dit jubileum feestelijk worden gevierd door een te geven openbare uitvoering "van „Athalia", een oratorium voor koor, soli en orkest, van Mendelssohn. Hieraan zullen medewerken: Mevr. Brumsen, sopraan; Mej. Annie Hoogenbosch, sopraan; Mei. M. GünthertBreed, alt; de heer A. J. Leewens, orgelde heer J. A. van der Vliet, piano, en eenige dames en heeren orkest. Ter gelegener tijd hopen wij op dit concert terug te koenen. Gezelschap Solser en Hesse in Casino. Vrijdag 16 Oct. wordt in „Casino" het speelseizoen geopend met een voorstelling door het Ensemble Solser en Hesse, onder directie van P. Hesse en S. Delmonte Jr. Opgevoerd wordt de pakkende Amsterdam- sche schets met zang en dans: „Het Visch- college „De Vierkante Pot", het stuk, dat in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zulk een groot aantal keeren werd vertoond en uitstekende kwaliteiten heeft. De beken de artisten van dit gezelschap geven een sublieme vertolking van dit vroolijke, echt Amsterdamsche spel. Over inhoud en op voering zijn de groote bladen vol lof en duiden dit stuk aan als een der beste in dit genre. Zoo schrijft „De Telegraaf": Alle goede oude elementen uit ons warme Am sterdamschei Vo'ksleven zijn er in aanwezig, vaak scherp en raak belicht, bewuster en ook fijn geestiger, naar het ons voorkomt, dan bij de meeste hunner voorgangers. Al les bij elkaar een pakkend, kleurig en zui ver gestemd brok volksleven. "De Tijd": Laat ons beginnen met te erkennen, dat wij ons uitstekend geamu seerd hebben. Dit is werkelijk één van de voorstellingen waarop betrekkelijk niets is aan te merken. De inhoud is prettig en pit tig en het spel van de artisten subliem. Met het volste vertrouwen kunnen wij onze lezers en lezeressen dan ook adiviseeren: „Wilt gij een avond uw dagelijksche be slommeringen vergeten, ga dan „De Vier kante Pot' zien! Loop van de bevolking In de gem. Helder van 1 Januari tot 1 October 1925. Bevolkingscijfer op 1 Januari 1925 M. V. 16680 14166 Vermeerdering door: M V. Vestiging 1259 839 Geboorten 216 191 1475 1030 Samen 18106 16186 Vermindering door: Vertrek. 1486 1067 Overlijden90 86 15261148 Aantal inw. op 1 Oct. 1925 16579 14048 totaal Aant.inw.opl Jan. 1926 16680 14156 80786 lOct. 1925 16579 14043 30622 Vermindering van 1 Jan.—1 Oct. 1925 61 118 164 Uit het Politierapport Donderdagmorgen werd door de politie van hier, een man naar Alkmaar over gebracht die 80 dagen hechtenis moest ondergaan. Bevel tot aanhouding was Donderdagmiddag 8 uur werd telefo nisch politiehulp ingeroepen, omdat door de buren van Molenstraat 65, een onbe kende Vrouw op het erf van die woning was gezien. De bewoners waren uitstedig. De politie die er onraiddelijk heenging, trof niemand aan. Wel vervoegde zich op het bureau een juffrouw, uit de 2e Vroonstraat, die door de buren van be doeld perceel in de Molenstraat, als de vrouw was aangezien, die op het erf was geweest. Bij onderzoek kon evenwel niets posi tiefs bewezen worden, zoodat zij op vrije voeten werd gesteld. Radio-concert Een groote auto van de bekende Ardath- sigarettenfabriek, die thans hier gesta- tionneerd is, zal hedenavond te 9 uur op het Stationsplein een radio-ooncert geven. INGEZONDEN. Het is mij een genoegen de vrienden der tooneelkunst te kunnen mededeelen, dat de heer Jan Musch, Helder h.eeft wil len opnemen in de reeks steden, waar hij dezen winter een serie abonnementsvoor stellingen hoopt te geven. Zoo het plan volgens de voorloopige besprekingen verwerkelijkt wordt, zal de serie uit een drietal tooneelavonden bestaan, waarvoor ik, na overleg met den he6r M. V. Polak, de volgende 3 stukken uit het opgegeven Schouw-tooneel-repertoire heb gekozen: le. „Haar groote dag", tooneelspel in 8 bedrijven door A. H. van der Feen, meer bekend onder den naam F. de Sinclair als schrijver van humoristische romans en verhalen. Wie zijn onvolprezen boekje „Een gunst" heeft gelezen (in de Open bare Leeszaal is dit juweel aanwezig), zal ongetwijfeld ook dit machtige tooneel- werk willen zien, waarin mevr. van der Horst haar groote gaven als tragédienne ten volle ontplooid. Ik kan dit stuk niet warm genoeg aanbevelen, het is m.L het boeiendste en aangrijpendste spel, dat sinds jaren is opgevoerd. 2e. '„De consequentie van fatsoen", door Luizi Pisandello, den beroemden Itali aansche tooneelsohrijver, waarin Musch en Stine van der Gaag de hoofdrollen ver vullen. De kritieken, o.a. van den heer J. B. Schuil zijn enthousiast. Se. „De Huwelijks barometer", door Avery Hopwood, waarin de hoofdrol weer door Musch zelf wordt gespeeld. „Een dol stuk, waarin het kwaad heerlijk wordt be loond en de deugd er bekaaid afkomt", zegt het Vaderland. Voordat de heer Musch echter een be gin maakt met de uitvoering van zijn plan (en de opvoering van beide eerst genoemde stukken zal een daad van groo te litteraire beteekenis voor Helder blij ken), wenscht hij een garantie van 400 abonné's, die zich verbinden voor 8 kaar ten 1 1.netto. Men betaalt dus 8 in eens en Sted. belasting plus eventueele plaatsbespreking vóór iedere voorstelling afzonderlijk. In vergelijking met andere steden zijn de prijzen dus wel buitenge woon laag gesteld; de entrée's voor één afzonderlijke voorstelling moeten dan ook belangrijk hooger worden. Door een der oirculeerende lijsten te teekenen of vóór 20 October een naam kaartje aan den heer M. V. Polak te zen den, verzekere men zich dus van een abonnement, waardoor men de opvoering mogelijk maakt en bovendien eenige fi- nantieel voordeel geniet Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, G. W. Wolthuis. Gas voor bakkersovens. Uit het ingezonden stukje in de Hel dersche Courant dd. 8 Oct j.1., van den heer Tiessen, blijkt wederom, dat er nog altijd menschen zijn, die personen en za ken niet van elkander weten te scheiden. Hoe het mogelijk is, dat men verband zoekt tussóhen een gas-tarief en het in komen van een consument is ons een raadsel. Wij achten het daarom ge- wenscht deze verkeerde voorlichting recht te zetten. In de eerste plaats diene uitdrukkelijk er op gewezen te worden, dat de levering van gas, water en electri- citeit niets te maken heeft met de aan slagen in de belasting. J)e Water- en Lichtbedrijven zijn op zich zelf staande bedrijven, welke hunne producten aan de inwoners verkoopen. Uit de opbrengst van deze producten worden alle kosten van de bedrijven (kapitaalkosten, onderhoud, arbeidsloo- nen) betaald, evenals zulks door een par ticulier bedrijf zou geschieden. De even tueele winsten komen de Gemeente ten goede, zoodat deze indirect bijdragen tot verlaging van de aanslagen in de belas ting. Evenals een particulier bedrijf, heeft de Gasfabriek rekening te houden met de concurrentie van andere brandstoffen. Wat nu het koken betreft, kan de Gas fabriek bij het tegenwoordige gastarief concurreeren tegen den petroleum-prijs, indien men vooral in aanmerking neemt de zindelijkheid en het gemak bij het ge bruik van gas tegenover petroleum. Men verwisselt in den tegenwoordigen tijd een gas- of electrische toch ook niet meer voor de onzindelijke petroleum-lamp of het antieke lampje, gevuld met patent- olie. Wij leven toch zeker in een tijd, welke vooruit en niet achteruit doet zien. Bij de levering van gas voor industrie doeleinden wordt de zaak echter anders. Gaslevering voor gasmotoren zal bijv. alleen mogelijk blijven, indien het ge bruik van gas niet duurder is dan de energie voor electro-motoren en olie-mo toren. Het is daarom van ons Gemeente- Bestuur zeer goed gezien, dat het moto ren-gas a 8 cent per M8. wordt geleverd, waardoor concurrentie met andere mo toren mogelijk blijft. Al moge de bezitter van een gas-motor desnoods millionalr z)jn, men kan van hem sla zakenman niet Ingqjondem Mededeeling. goedkoope kleeding goed en niet duur. HERMAN NYPELS, verwachten, dat hij philantropie tegenover de Gasfabriek betracht door gasvormige brandstof te nemen a 11 cent per M8., wel ke voor zijn doel duurder is dan het ge bruik van olie-motoren. En nu het ge wraakte lagere tarief voor. banketbakkers. Het gas-debiet is als gevolg van den groei van het electriciteitsbedrijf lang zaam dalende. Toch moeten de jaarlijksche kosten van de Gasfabriek worden opge bracht. Het spreekt dus vanzelf, dat uit gezien moet worden naar verovering op alerlei gebied, waar nog geen gas gebruikt wordt Tot nu toe werd in onze Gemeente nog geen gas voor banketbakkersovens gebruikt Het gebruik van een dergelijken oven biedt vele voordeelen en wel hoofd zakelijk, omdat een gas-oven veel gemak kelijker te regelen is en plotseling op alle gewenschte temperaturen kan worden ge bracht. Indien deze industrie evenwel door de Gasfabriek bediend moet worden, mo gen de kosten voor gas-verbruik niet hoo ger zijn dan die der brandstoffen, benoo- digd voor de bestaande ovens. De ervaring heeft nu geleerd, dat een gasprijs 6 cent per M3. kan concurree ren tegen de bestaande vaste brandstof fen en al is een banketbakker nu nog zoo rijk, men kan niet verwachten, dat hij voor zijn bedrijf gas neemt 11 cent pef M3., dat voor hem duurder is dan de door hem thans gebruikte brandstoffen. De grondgedachte van het voorstel, dat door ons Gemeente-Bestuur is inge diend, verdient daarom meer waardeering dan oppervlakkig wordt gemeend en is dan ook te beschouwen als een goed ge meende poging om het gas-debiet te ver ruimen, waarbij de geheele burgerij toch belang heeft Immers zal bij verdere da ling van het gas-debiet de kostprijs hooger worden, zoodat de gasprijs zou moeten worden verhoogd. Bezuiniging op het gas verbruik wreekt zich dan ook van zelf, om dat men daardoor meewerkt tot verhoo ging van de gas-prijzen. Het verzet van den Raad zal vermoede lijk dan ook wel berusten op het feit, dat het nieuw voorgestelde tarief onbillijkhe den schept tegenover bestaande industrie- verbruikers. Dit moge in zeker opzicht waar zijn, doch de zaak is voor ons Gemeentebestuur niet zpo eenvoudig als men oppervlakkig zou meenen en wel om de volgende rede nen: le. Elke nieuwe gasprijs-veriaging mag de bestaande inkomsten van de Gasfabriek niet in gevaar brengen, omdat er alsdan verlies zou ontstaan. 2e. Ook al wordt het afzonderlijke ta rief voor de banketbakkers niet ingevoerd, de Gasfabriek in de toekomst toch het gas tegen verschillende prijzen zal moeten le veren, omdat de concurrentie tegen an dere brandstoffen in verschillende in dustrieën niet dezelfde is. X. Leger des Hells en.herfstsehoonmaak. Meermalen gelbeurt het, dat men anet schoonmaak niet weet, waarheen imet af gedankte kl eedingstukiken, schoenen enz. Mogen wij er even aan herinneren, dat het Leger des Hells hier ter stede zeer gaarne het bovenstaande in ontvangst neemt of af wil koanen halen? Dikwijls gebeurt het, dat wij door huis bezoek of andere omstandigheden komen daar, waar men dankbaar is voor klee- dingstukken, die anderen door verschil lende oorzaken niet meer kunnen ge bruiken. Dus, bij; gelegenheid vergeet u niet het Leger des Hells! Adjudant Bern. Verkaaik, Spoorgraoht 88, Helder. 1 VOOR EDELE METALEN IS DIT MONOGRAM VOOR UW DRUKWERK HET WAARBORGT U EEN PRIMA UITVOERING. KONINGSTRAAT - HELDER Tweede A. Q. O.-lezlng. door den Off. van Justitie te Alkmaar ge geven. van zoogenaamd© en verkiest thans VÓÓr alles het fabrikaat alom bekend als Zie onze étalages en vergelijkt prijs en afwerking. Kleedlngmagazljnen Helder - Sohagen.

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 14