MUST NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Abdijsiroop Eerste Blad. Abonnementsgelden. vóór 15 OCTOBER Het geheim van de Verpleegster SUITENLAND. Schittert Overal Nr. 6089 ZATERDAG 10 OCTOBER 1928 53ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Aan onze lezers balten de stad doen wQ het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde Kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met f 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden tn de stad wordt dezer dagen per looper beschikt W|] verzoeken beleefd de kwitantie bi] eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Maan Zon Hoogwater Oct. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 11 m. a. 3.06 6.15 5.15 2.46 8.29 M&. 12 12.02 8.86 6.17 5.18 4.16 4.59 ni. 13 1.06 4.02 6.19 511 5.37 6.09 14 2.12 4.25 6.21509 6.36 7.— Do. 15 3.20 t 4.46 6.23 5.07 7.21 7.39 Vr. 16 4.30 0 5.07 6.25 5.04 7.55 8.11 Za. 17 5.41 0 5.27 6 26 5.01 8.27 8.42 Ingezonden Mededeellng. DE CONFERENTIE TE LOC ABN O. Zitting van Donderdag. Stresemann verwacht een spoedig accoord. De medewerker van het HbL G. Nypels meldde Woensdagnacht nog uit Locarno: Naar ik uit betrouwbare bron verneem riep Stresemann na afloop van zijn be spreker met Luther na diens uitstapje met Briaad enkele bevriende journalis ten hijeen, wien hij verheugd mededeelde, dat de onderhandelingen bulten1 verwach ting snel verliepen, zoodat hij overtuigd is, dat er een aoooord zal zjjn 'bereikt nog vóór de Polen en Tsjechen aan de confe rentie deelnemen en wel op een basis van volmaakte tevredenheid der Duitsqhera. De toelating van Polen. De vertegenwoordiging der pers. DUITSCHLAND. De veemgerichten. Ingezonden Mededeellng. MURRAY HERBERT. 84) .Handen uit uw zakken!" riep Wung OOSTENRIJK. De aansluiting bij Duitschland. BALTISCHE LANDEN. Ben Russische duikboot voor RevaL Ingezonden Mededeellng, had willen brengen. Na twee uur voer de duikboot onder water in noordelijke rich ting verder. ITALIË. Tegen het fascisme. In opdracht der Itaiiaansohe delegatie te Locarno kocht het Itaiiaansohe consu laat heden de geheele editie op van het socialistisch orgaan te Lugano, de „Libe- ra Stampa", waarin ln een hoofdartikel, getiteld Rivoluzione 0 Brigantaggio? hef tig wordt geprotesteerd tegen den re- pressaillemoord op achttien vrijmetselaars te Florence. Men vreest demonstraties Ingezonden Mededeellng. SLACHTOFFERS VAN RUGPIJN! Duizenden voelen zich rampzalig door rugpijn. Kruipen de dagen voor u zooder dat uw rugpijn ooit ophoudt? Wordt gij gekweld door ontstoken en rheumatische ledematen, pijn in het hoofd en de sohou- dera, waterzuchtige zwellingen en urine- stoornlssen? Geen wonder, dat gij u over dag zenuwachtig, zwak en ziek voelt en 's nachts te naar om te slapen of zelfs te rusten. Waarom zoudt gij het slachtoffer blij ven van dergelijke ongemakken en pijn? Die afmattende rugpijn, weet gij, is dik wijls de eerste waarschuwing van ver zwakkende nieren. Andere zuilen spoedig volgen: hoofdpijn, duizeligheid, zenuw achtigheid, graveel, blaaazrwakte en wa terzuchtige zwellingen. Wacht niet, tot het te laat ls! Iedere minuut uitstel kan gevaar voor ontwik keling of ernstige nierkwalen beteekenen. Herstel uw gezondheid tijdig en gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Fosteris Pillen1 hebben duizenden geholpen en kun nen ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flaoons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gfj zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs 1.76 per flacon. Wung?" Wung Lo spreidde de handen uit met tvon gebaar van ontkenning. „Dat doe ik niet," antwoordde Wung Lo zachtzinnig. „Hij is niet hier." „O, scheidt daar maar van uit," her nam Oherry. „Wie heeft hem dan inge pikt, als jij' 't niet was, weggemoffeld als een boon onder een glaasje?" Je weet alleen maar niet, of dat boontje wat waard is of niet, en daar kom je niet achter ook. Je zult hem geen kwaad doen, dat weet ik weL Er zwermen teveel nijvere bijtjes om hem heen. Zelfs bij jou is hij wel veilig, veronderstel ik. En waarom we hem noodig hebben, is onze eigen zaak, de mijne en die van de Engel. Denk je soms, dat we zoo'n Chinees als jij, zouden toe staan, op den top van onzen 'golf te ko men?" Oherry had1 zich boozer gemaakt, dan hij van plan geweest was, met het oog op het gevaarlijke van zijne positie. Hij was verwonderd over de kalmte, waarmede de ander zijne uit/barsting opnam. „Is het de blanke vrouw, die je Engel noeant?" vroeg 'hij zeer rustig. „Zeker," antwoordde Oherry, „wie an ders? O, blank is zij, zooals je zegt, Wung Lo, de blankste vrouw, die ooit op aarde rondgeloopen heeft. Ben uurtje geleden zag ik ©ene vrouw hier naar binnen glip pen en ik dacht, dat zij het was, maar ik was er niet zeker van, omdat het zoo don ker was en omdat de afstand te groot was. Zij' kwam je om inlichtingen voor ons vra gen, denk ik?" De Chinees knikte zachtjes. „Maar ik kwam niet om iets te vragen,1 hernam de zeeman stroef. „Ik kwam om wa uit te vinden, door list of geweld, zooals het zou uitkomen, maar jij was me te gauw af. Maar het komt erg gelukkig voor je uit, dat je haar geen smerige stre ken gespeeld hebt, want dan had ik, zoo zeker als ik leef, je heele huis ln brand gestoken en dat zal ik nog doen, wat er voor mij ook de gevolgen van mogen zijn, als je de Engel ooit een vinger ln den weg legt!" „J© praat als een 'krankzinnige!" riep Wung Lo verontwaardigd uit. „Waarom zou ik haar iets kwaads wensohen te doen? Wij hebben tezamen brood gebro ken, zij en ik, en ln mijn buis is zij altijd veilig, op elk uur van den dag en van den nacht, wanneer zij maar zou willen ko men, altijd veilig," hernam hij, waarbij een ongewoon licht in zijne oogen ver scheen, zoo'n eigenaardig bleek licht, dat de oogen wel aschkleurig geleken. De go den hebben hare toekomst 'bepaald, in ieder geval." Een 'bespottelijk gevoel van onmacht, een vormloos en vaag vermoeden, ver ontrustte Oherry. Hij gevoelde zich als een hulpeloos kind en kon volstrekt de bedoeling van de woorden van den gelen man niet begrijpen. De Chinees stapte naar de deur. „Je kunt wel weggaan, als je wilt," kondigde hij kalm aan. Oherry verlangde niets lie ver. Dat oogenblik, waarin de Chinees zijn ware persoonlijkheid aan het licht bracht, zat hem nog dwars. Hij had spijt van zijne roekeloosheid in dat oogenblik en hij had bedacht, dat het wel erg lang zou duren, voor zijn zwoegen met dat hoekhuis afgeloopen zou zijn. Maar hij was erg blijde, weg te kunnen gaan. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldernohe Courant f 1.80; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indiö p. jxjepwt f 2.60; id. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad reep. 10.60, f 0.70, f 0.70, f 1.Modeblad reep. f 0.95, f 126, f 126, 1135 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. Post-Giroorekenkw No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard) Ingco. meded. (kolombreedte als redact!on. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te bnur)v. 1 t/m 8 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bnrean v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijeno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Wo. n Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 10 Oot. V 5 48 uur Zondag 11 5.45 Maandag -12 5.43 biBISCHUII JDo .kwaliteit proeft ge er uit." Uit Locarno wordt aan de N. Rott Ct gemeld: De beteekenis van de officieele verga deringen treden voor het oogenblik op den achtergrond. De hoofdzaak zyn de gesprekken onder vier oogen. Vooral de Engelschen trachten daarmede de Duit- schers te bewerken. De lucht is vol for mules, die de moeilijkheden moeten op lossen. Vooral groepeert zich veel rond om Benesj, maar allen begrijpen wel dat t voor het oogenblik niet geraden is, Cham- berlain's cirkel te verstoren. De Engel- sche politiek streeft naar de volgende twee oplossingen: De oostelijke kwesties tracht zij in een grooten boog te omzei len. Wat het Duitsche bezwaar tegen het toetreden tot den Volkenbond betreft re deneeren zij als volgt: wij kunnen hier niet art. 16 van het covenant eenzijdig veranderen. Daarbij moet gij u neerleg gen. Maar wij zijn ejyan overtuigd, dat een verandering niet ongewenscht is. Wij kunnen een verandering niet schriftelijk garandeeren, maar als de vier geallieerde mogendheden ter conferentie daartoe be reid zijn, vormen zij een groote macht in den bondsraad. Deze macht zou nog aan zienlijk sterker worden, wanneer gij, door intrede in den bond, den u aangeboden raadszetel aanvaardde. Deze redeneering maakt onmiskenbaar grooten indruk in het Duitsche kamp. Stellig is de Duitsche delegatie optimistischer dan zjj nuttig vindt te toonen en in het Britsohe kamp koestert men hoop, door vertrouwelijke besprekingen snel tot een resultaat te komen. Weinig beslissend lijkt het voorstel van Vandervelde, dat den middenweg vormt tussohen het Duitsche standpunt, volgens hetwelk de volkenbondswaarborg voor Polen genoeg is, en het Fransche stand punt, dat een speciale Fransche garantie noodzakelijk is. Men krijgt den indruk, dat de Franschen reeds veel minder strak hieraan vasthouden. Teekenend is het, dat Stresemann gisteren een lachsucces had op de conferentie. Hij vroeg, waarom de volkenbondsgarantie niet genoeg is, wanneer wij toetreden? Gij houdt ons voor, dat het daarbinnen zoo mooi en zoo veilig is. Waarom is opeens die vei ligheid minder, wanneer het een waar borg voor Polen betreft? Zelfs Briand lachte hartelijk om Stresemann's dras- tisch-komieke formuleering dezer vraag. Ih de zitting der conferentie, welke 8 uur duurde, werd de toetreding van Duitsch- land tot den Volkenbond behandeld. Briand voerde tweemaal langdurig het woord. Luther en Stresemann bepleitten de door Duitsohland gestelde voorwaar den voor toelating tot den Volkenbond. Chamberlain, Vandervelde en Scialoja steunden ten volle het Fransche stand punt De conferentie nam geen enkel besluit De betrokken delegaties zuilen morgen naar aannemelijke formules zoeken over de geschilpunten van de toelating van Duitschland tot den ^Volkenbond en van den Fransdien waarborg voor de ooste lijke arbitrageverdragen. De gedelegeerden der vijf mogendhe den zullen Zaterdag de gereedgemaakte redacties in bijzonderheden bespreken. Eerst Maandag zullen de ministers van buitenlandsche zaken van Polen en Tsje- cho-Slowakjje kunnen worden geroepen om aan de werkzaamheden der oonferen- tie deel te nemen. Men gelooft, dat er Woensdag of Don derdag een definitief accoord zal worden getroffen. In de zitting werd ook de vraag van de toelating van de Poolsohe delegatie ter tafel gebracht, waarbij van weerskanten de meening werd geuit, dat voor die toe lating een bijzonder besluit van de vijf ter conferentie genoodigde mogendheden noodig is. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt ge meld, dat er in Locarno ruim 200 buiten landsche correspondenten uit alle deelen der wereld bijeen zijn. Bovenaan staat de Duitsche met 64 journalisten, wat niet te verwonderen is, daar de meeste groote bladen twee drie correspondenten naar Locarno hebben gestuurd. Als tweede komt Zwitserland met 83 journalisten, dan Frankrijk met 81, Engeland met 19, Italië met 17, Amerika met 18, Polen en Tsjecho-Slowakjje met elk 9 en Neder land met 4 oorrespondenten. In verband met de verschillende thans ontdekte veemmoorden is Woensdag nog een gewezen luitenant, Benn genaamd, in hechtenis genomen, en in het huls van bewaring te Berlijn-Moabit opgesloten. Benn stond aan het hoofd van een organi satie, die zijn naam droeg en die in 1923 te Doberitz was ondergebracht, maar. het daar te bont maakte en toen naar Frank fort aan de Oder moest verhuizen. Een paar weken later trok de organisatie naar de oitadel van Spandau, waar zij bleef tot de staatsgreep de Kustrin mislukt was. Met zfjn mannen trok Benn nu naar Meoklenburg. Hij werd herhaaldelijk te Sohwerin gesignaleerd, me ar slaagde er steeds in, te ontkomen, els de politie zijn spoor ontdekte. De vermoorde Panier was' lid van de organisatie-Benr; geweest Benn is geconfronteerd net den even eens gearresteerden baron von -Benden, die weliswaar niet van medeplichtigheid aan den moord wordt beschuldigd, maar die in elk geval heeft verzuimd de politie te waarschuwen, nadat hij kennis had ge kregen van hetgeen door zijn onderge schikten was gedaan. De toeneming van de Duitsche bevolking. Men kent het cynische woord van den grijzen Clemenceau, dat er „twintig mil- lioen Duitschers te veel zijn". Deze uit- vo cini FEUILLETON. door „Waarom 'bonsde u zoo op mij?" her vatte de ander boos. „Ik ben daar in de straat bezig mijn machine aap te draaien, toen er een soort van vervloekte meteoor steen of zoo Iets, van een duizend kilo of zoo, op mijn knie terecht komt. Hier is dat ding. Wat denkt u nu voor mij te doen. Het mag mij wel met overuren vergoed worden, denk ik." En met ©enige moeite bracht de man het groen steenen beeldje uit zijn zak te voorschijn, „Het spijt mij1 zeer," zeide Wung Lo. „Het was maar een ongeluk. „Als je bo ven kunt komen, zal ik zien, wat ik voor Je doen kan. Je verdient zeer zeker een vergoeding." Trede voor trede, pijnlijk en moeizaam, zeer langzaam, volgde de autobestuurder den ander. Ten laatste stond hij in de bovenkamer en liet, terwijl Wimig Lo nog met den rug naar hem toestond, den blik over al die wonderlijke voorwerpen gaan, met een onzekere en glurende uitdruk king in de oogen. De groote Bouddha scheen hem angst 'aan te jagen. Plotseling wendde Wung- Lo zich met verwonder lijke vlugheid om. Iets zeer schitterends, iets dat de aandacht van zijn bezoeker tot zich trok, blonk in zijne hand. Lo. .Heide handen! Goed zoo." Wung Lo trok aan den baard van zijn bezoeker; deze liet los en viel op den grond, „Daar heb ik alweer een bok gescho ten," riep Gherry Plummer berouwvol uit, beide handen boven het hoofd ste kende. „Jij bent me te glad. Maar bij den Hemel, als ik de Engel niet veilig.uit je huls had zien gaan, Wung Lo, had ik je een opstopper in je rug verkocht, toen we de trap opgingen." Bij Oherry Plummer bereikte de Chi nees niet meer dan bij Barbara, wat het verkrijgen van informaties betrof. Want hoe treurig moedeloos hij' ook was over het mislukken van zijne list, weigerde de zeeman vastbesloten de vragen, diie Wung Lo hem stelde, te beantwoorden. Oherry was zeer trotsch geweest op het idee, dat hij uitgevonden had, om het hoekhuis te kunnen bewaken. Bene over eenkomst met een vriendelijken chauf feur, die een huurwagen in eigendom had, had de uitvoering daarvan moge lijk gemaakt De zeeman had eenvoudig dien wagen vroeg dn den namiddag in bezit genomen en een zeer langen tijd zat hij op den uitkijk in de auto bij de plaats, waar twee straten samenkwamen en waaruit 'hij het bewuste huis In de ga ten kon houden. Hij had zijne kans schoon gezien, toen hij verrast werd door het ge luid van het brekende venster; er was nog geen minuut verloopen, toen hij al op de deur 'bonkte, onderwijl zijn verhaaltje ver zinnend, dat hij door het voorwerp ge wond was, toen 'het op de straat viel. Maar nu staarde hij den Chinees met bezorgde blikken aan. Ongewapend be vond bij zich in de macht van dezen, en hij vroeg zich af, wat hij wel met hem zou doen. Maar al spoedig bemerkte hij tot zijne verlichting, dat de Chinees niet de bedoeling had, hem vast te houden. Wung Lo was dadelijk tot de gevolgtrekking gekomen, dat dit geenszins tot zijn voor deel zou strekken. Daar hij toch van Oherry niets te weten kon komen, was het 't beste hem te laten gaan en op eene zorgvuldige bespieding te vertrouwen, om verdere sleutels tot het geheim, dat Wung Lo naspeurde, machtig te worden. Hij schoot wel langzaam op, maar kwam toch steeds wat verder. Het was de val- sohe naam van George Dllke geweest, die zijne mannen zoo in hunne ijverige naspo ringen misleid had om te ontdekken, wie of wat dat onbeheerde stuk goed van het Noodlot was; deze man, over wien Philip May, Flrnkn, de blanke vrouw en de zee man zoo wanhopig bezorgd waren. De meest onvermoeide en handige pogingen van Foss Squire en diens helpers waren niet het minst in staat geweest om ook maar iets omtrent George Dilke te weten te komen, die op zee als Jack bekend ge weest moest zijn. Voor zeven dagen voorbijgegaan zouden zijn, had men de zen man noodig wat moest daar toch achter steken? Dat was tenminste iets. Wel wetende, dat hij toch geen voldoend antwoord zou ontvangen, herhaalde hij nog eens zijne vraag: „Waar moet je dien man voor hebben?" ,jDoet er niet toe," antwoordde Oherry oogenblikkelijk. „Gedeeltelijk, omdat ik zijn maat ben, en wat de rest betreft, vraag dat maar aan Je mooien glimmen- den afgod, daar in dien hoek; die zal wel zoowat net zoo spraakzaam zijn als ik! Waarom houdt Je hem toch gevangen, gelegen gevaar wilde het nationalistische brankrijk bezweren door den overwonnene in het dwangbuis te houden; het democra tische door samenwerking met en toena dering tot den Duitschen partner in het gemeenschappelijk herstelwerk. Hoe dat „gevaar" der cijfers er thans, vijf jaar na den oorlog, uitziet, blijkt uit het zoo juist te Berlijn verschenen eerste deel van een statistisch werk: „Die Welt in Zahlen", van W. Hoytinsky, waarop het „Berl. Tagebl." de aandacht vestigt. Uit de volkstelling in Duitschland van October '19 bleek, aat de bevolking nog geen 60 millioen zielen telde, tégen 67.8 millioen in 15(14. De volkstelling in den zomer van '25 wees reeds op een sterkte van 63.3 millioen. De schrijver van de sta tistische Istudie becijfert, dat Duitschland in Europa reeds weer de tweede plaass in neemt, onmiddellijk achter Sovjet-Rusland met 100 millioen. Na Duitschland komt Engeland met 47.5, Frankrijk met ruim 41 millioen. Alle andere Europeesche staten ïlijven ver achter. (De Ver. Staten bezit 1gens de volkstelling van 1020 een bevol- van 120 millioen zielen) e snelle aanwas van het Duitsche be volkingscijfer zal niet verwonderen, als men zich den aanwas herinnert voor den oorlog. Belangrijk materiaal brengt het boek over de oorzaken van Duitschiand's menschen- verlies tusschen 1910 en 1920. In den oorlog zijn gevallen of overleden aan bekomen verwondingen: 1.523.000 menschen. Ruim 152.000 menschen zijn tij dens den oorlog boven de normale cijfers gestorven. Terwijl in de laatste vredesjaren ongeveer 16 sterfgevallen 00 de 1000 in woners voorkwamen, steeg dit cijfer tot 25 in 1918. Van veel meer beteekenis nog dan deze toeneming der sterfte was de ge- joortevermindering tijdens den oorlog. In de laatste jaren voor den oorlog werden jaarlijks ongeveer i.Q millioen menschen geboren; in de beide laatste jaren van den oorlog slechts 0.9 millioen. In het geheel >edraagt het verlies aan menschen in Duitsch'and ten gevolge van den oorlog 5.66 millioen ongeveer het bevolkings cijfer van Griekenland of Zweden. Daarbij comt dan nog een verlies van ongeveer 6.5 millioen in verband met het afstaan van gebied, zoodat Duitschland in het geheel ruim 12 millioen menschen door oorlog en ooriogsgevolgen heeft verloren. Van dit verlies is ruim een derde weer ingehaald. De Bondskanselier Ramek heeft Don derdag in de commissie uit den Oosten- rijkschen Nationalen Raad de verklaring afgelegd dat de aansluiting van Oosten- ijk aan Duitsohland de eerste taak van ie Oostenrljksahe politiek ia, om ook voor Oostenrijk de vrijheid te herkrijgen. Men noest nu maar duidelijk on unaniem «aan 'en Volkenbond meedeelen, dat Oosten- ijk niet meer van plan is zijn vrijheid en zelfstandigheid prijs te geven. Een Russische duikboot, welke naar het heet, averij had, is Woensdag in de Est- landsche wateren in de Revaler Bocht aan de oppervlakte verschenen. De kustwacht weid door den commandant meegedeeld, dat hij zich voor den stonm in veiligheid Zorg er altijd voor een fleach Abdijsiroop in bui* te hebben zoodat ge die 'a avonda bij de hand hebt al» ge een verkoudheid voeb opkomen. Want alt het eenmaal zoover ia rijt ge wellicht te luat» looa om nog uit te gaan en een fleach te halen. Ge behoeft niet ver kouden te worden ala ge niet wilt Akker'e J la een beroemd kruidenmiddel bij bronchitir influenza, kinkhoeet en verouderden hoert. Pa» fl. e»a 230 gr. (in koket) f 1.5G; 550 p. 12.75

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1