"Wvberf NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Abonnementsgelden. vóór 15 OCTOBER Het geheim van de Verpleegster 1 I BUITENLAND. 53ste JAARQANQ Aan onze lezers bulten de stad doen wfl het verzoek de abonnementsgelden voor het vierde kwartaal ten bedrage van per postwissel over te maken of op onze postgirorekening 160611 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt WU verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. Duitsche wenschen. Overeenstemming over para graaf 16. Een verklaring van Vandervelde. FEUILLETON. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 PoBt-Glrarekeniii* No. 16066. FRANKRIJK. Communistische actie. Een P. T. A.-bericht uit Parijs verze kert nog, dat gistermiddag om 12 uur vrijwel alle diensten normaal werkten. Ook in het bank- en verzekeringsbedrijf enz. waren geen stakers. r door MURRAY HERBERT. 85) Ben woord van den Chinees deed hem nog even blijven staan: „Als ik je vriend mocht ontmoeten, waar zal ik hem «tan dien zevenden dag heenzenden?" Oberry stond versteld. „Vertelde Engel je dat al?" zeide hij, zich boos tot Wung Lo koerende. „Als je hem zoudt ontmoeten!" barstte hij toen uit. „Wat heb je er aan, zoo tegen mij te liegen, als je hem toch al dien tijd in je macht gehad hebt? Zeven dagen zijn het, en ik zou alles willen geven, wat ik helb en wat ik ooit hoop te krijgen, om hem in dat vuil nisvat van een kantoor van Firnim te hebben, in Adelphi, voor twaalf uur 's niorgens van dien zevenden dag. Daar zal ik dan ook op goed geluk af te vinden zijn." »Je wilt zeker niet zeggen, waarom?" wHeelemaal niet," galmde Oherry vast besloten. „Tusschen ons gaat het erop of eronder. jou wat zeggen? Wie knapte <jat vuile karreweitje van Firnim met JJ diamant op? Jij probeerde mij daar- n®tjes in den bak te krijgen. En op f jij mijn J. AU uvu ueuw VO BLl IJg nacht verdonkeremaande maat. Is het nou erg waarschijnlijk, dat ik jou wat zou vertellen?" „Je bent al te verstandig," was het ant woord van den Chinees en werd met eenige verachting gegeven. „Als ik Jack ontmoet, kom ik met hem naar de plaats, die je genoemd hebt" »Hè, wat krijgen we nou weer?" nik zeg je," ging Wung Lo ernstig voort, „dat Jack niet hier is. En waar hij is, weet ik niet" „O, houdt maar op," riep Oherry kwaad en 'begon de trap af te gaan. De kamer deur ging achter hem dicht. Maar hij had de vierde trede nog niet bereikt, toen hij al aarzelde om verder te gaan. In spijt van zichzelf, onder den indruk van de ernstigë houding van den ander gekomen, 'bleef hij besluiteloos staan, en keerde daarop terug. Alk geloof niet, dat die gele bedelaar daareven loog," mompelde hij onder het openduwen van de deur, waardoor hij meteen binnentrad. „En als hij Jack niet ingerekend heeft, wie heeft 't dan wel ge daan?" Oherry slaakte een kreet van verba zing, toen hij' ongeveer midden in de kamer bleef stilstaan. Het kon niet meer dan hoogstens vier seoonden geweest zijn, sedert hij Wung Lo daar achtergela ten had. Maar nu, zooals Oherry daar stond rond te kijken, twijfelend aan de juistheid van zijn gezichtsvermogen, was er geen spoor van Wung Lo meer waar te nemen. „Wung Lp!" schreeuwde Oherry. Ingezonden Mededeellng. voor zangera Te Straatsburg hadden gevechten plaats tusschen de politie en stakers. Ver scheidene personen werden gewond. Eenige personen werden gearresteerd. Vonnissen tegen communisten. De oorrectioneele rechtbank te Parijs heeft bij verstek de leden van het comité van actie tegen den oorlog o.a. Oachin en Doriot, leden der Kamer van Afgevaar digden, en Midol en Monmouseau elk tot dertien maanden gevangenisstraf en 8000 francs boete veroordeeld. BELG IE. Los van de lattynsche muntunie? ENGELAND. De zeelledenstaklng. Verzekering tegen een terugkeer van den ex-kelzer. Maar er kwam geen antwoord. Maar de gouden Bouddha met zijne geslepen wreede en booze oogen en gevouwen handen grijnsde, naar het Oherry voor kwam, ham met galgenhumor toe. Den heelen langen.nacht peinsde Wung Lo over de blanke vrouw, die door andere menschen de Engel genoemd werd. Wat kwam blank of geel er op aan, als de Groote Schepper de harten van alle men schen volgens hetzelfde model gemaakt heeft? Hij had zich lang van liefde en alle aangename dingen onthouden, in zijne jacht om geld te maken voor de groote wraak, die zijne ziel zou moeten voldoen. Maar nu was Wung Lo zeer verlangend naar liefde. De gedachte aan Barbara was hem uiterst liefelijk. Zij moest eene prinses worden in het Oosten, nu hij zoo spoedig zou worden geroepen om daar als een prins te regeeren. „De goden hadden hare toekomst be paald," had hij tegenover Oherry gepocht, die echter niet begrepen had, wat hij be doelde. Ten laatste stond Wung Lo op van het rustbed in de kleine kamer van het Para dijs, want hij 'begreep wel, dat hij .toch geen rust zou vinden. De morgen was reeds aangebroken, maar op verschillende rustbanken lagen de opiumgebruikers nog; want welk bewustzijn hadden dezen van nacht of morgen, licht of donker, of ln welk opzicht ook, van den tijd. De Chinees liep van bank tot bank en schud de ten laatste ruw aan eene lneengerolde geval de ex-keizier in November 1925 weer aan het bewind zou komen in over eenstemming met de voorspelling van een kiener" in de V. S., vanwaar naar men gelooft de orders voor de verzekerin gen komen. Vrijdag bedibeg de premie voor een verzekering van eenige duizen den ponden 15 pond 15 shilling ten hon derd. DUITSCHLAND, Het Dültsch-Rnsslsche handelsverdrag geteekend. Berlijn, 12 October. Het Duitsch-Russi- sche handelsverdrag is heden te Moskou onderteekend. Ter dood veroordeeld. Te Oehls ln Silezië heeft het hof van gezworenen een 25-jarigen arbeider die enkele weken geleden in de nabijheid van Breslau een agent van de schupo had vermoord ter dood veroordeeld. De 19- jarige broeder van den moordenaar, die bij het plegen van de misdaad behulp zaam was, kreeg 9 jaar. ITALIË. De zaak-MatteottL Het voorloopig onderzoek ln de zaak- Matteotti is gesloten. Den beklaagden wordt ten laste gelegd Matteotti te heb ben gedood, echter niet opzettelijk. Oe- sare Rossi, de gewezen ahef van het pers departement in het ministerie van bin nenlandsche zaken, Marinelli, penning meester van de fascistische partij en FiÜ- pelli, directeur van het dagblad Corriere Italia, die eerst van aansporing tot ple gen van de misdaad werden beschul digd, zijn van rechtsvervolging ontslagen. Trein ln een rivier gestort Bij Catanzaro ln Oalabrië is tengevolge van het bezwijken van een brugpeiler een trein in de rivier gestort. Er zijn twaalf dooden en tal van gewonden. RUSLAND. Het politiek bureau van de communis tische partij heeft aan de party-organi saties in de provinoie order gegeven, de actie tot uitzetting van de gewezen land eigenaars te staken. De oorzaak van dit besluit is gelegen in de ontdekking, waar toe het politiek bureau is gekomen, dat men met de uitzetting van deze elementen tevens alle agronomische kennis verban de, waarvan de landbouw de Bchadeiyke gevolgen dreigt te ondervinden. Rusland en Perzlë. Uit Moskou wordt aan de Roel gemeld, dat aldaar groote ongerustheid is ver wekt door berichten over pogingen van den Sjah van Perzië, zich weder van zyn vroegere macht te verzekeren, De sowjet- regeering heeft besloten, de verwezenUj- king van dit plan met alle kracht tegen te gaan. Aan den sowjet-gezant te Tehe ran Sjoemjatski is opdracht gegeven, de sowjet-regeering nauwkeurig op de hoog te te houden, van alle gebeurtenissen,, die in Perzië voorvallen. MAROKKO. Een landmijn ontploft Op den weg naar Tatoean is een landmyn ontploft, waarby een- auto werd opge blazen, een Spaansch officier werd gedood en anderen gewond. Een laatste waarschuwing. Nu Abd-el-Krim, ofschoon hy lang zaamaan voor den druk der Fransche eD Spaansche legers moet wyken, vast be sloten is niet te zwichten en tot het laatst stand te houden, dreigt de oorlo in Marokko een strijd op leven en do te worden. De Spanjaarden hebben thans boven het gebied der Riffynen van hun vlieg tuigen uit proclamaties uitgeworpen, waarin een laatste, dreigende waarschu wing tot de opstandelingen wordt gericht. De wapensmokkelary. Fransche leveranciers? Intusschen wordt gemeld dat de ver- eeniging der Fransche en Spaansche strijdkrachten ook een einde zal maken aan de gestadige contrabande uit Algiers naar het Rifgebied. Gedurende de laatste dagen zyn er eigenaardige „Onthullingen" gedaan omtrent den aard van deze contrabande. Het schynt dat de Fransche pers destyds wat voorbarig is geweest met Britsche avonturiers er van te be schuldigen de Riffynen van wapenen en munitie te voorzien, daar de Spanjaarden bq de inneming van Ajdir een groote hoeveelheid Fransche geweren en munitie hebben gevonden. Nu kan het zyn dat de Riffynen dit oorlogsmateriaal destyds, by hyu eerste offensieve beweging in de door bun vermeesterde Fransche posten hebben buitgemaakt, en dat de Fransche legerberiohten dit hebben verzwegen. Het wordt echter waarschyniyk geacht dat de contrabande uit Algiers via Taurirt bet Rifgebied is binnengevloeid. ZUID-AFRIKA. President Krugeris honderste geboortedag. De honderdste geboortedag van presi dent Kruger is Zaterdag in heel Zuid- Afrika gevierd. De voornaamste gebeur tenis was de onthulling van Kruggr's (herstelde) standbeeld te Pretoria. Opmerkeiyk is dat de Engelsche pers buide bracht aan Krugeris staatsman schap en de viering door geen spoor van bitterheid verstoord werd. De zeelledenstaklng ln Zuld-Afrlka afgeloopen. Men mag de zeeliedenstaking geëindigd achten. De voorwaarden voor de regeling, die door de reeders zyn aanvaard, zyn: lo. de reeders trekken alle vervolgingen in; 2o. er worden geen slachtoffers ge maakt; 8o. geen vervolgingen by aan komst in Engeland. De uitslag van de geheime stemming is, dat 811 mannen hebben gestemd vóór een byiegging van de staking en 280 er tegen. De vermiste Grleksche vrachtboot Het zoeken opgegeven. Het zoeken naar de Grieksche vracht boot Margarita, die naar men aanneemt in Zuid-Afrikaanscbe wateren tusschen slapende gedaante. Er kwam geen ant woord, tot de gele man ham zeer hard schudde. Toen relde de kleine gestalte zich uit elkander en ging rechtop zitten. „Siti Khan," begon de Chinees, „ik weet niet, welken twist je hebt met den zeeman, dien men Jack noemt" Er kwam leven in de oogen van den Lasoaar, maar hij sprak geen woord. „Ik weet alleen, dat ik Je verboden heb, hem weder aan te vallen, Je vele plagen aangekondigd, als je niet zoudt ge hoorzamen. Ik. „Wat beteekent dit gepraat tegen my?" zeide Siti Khan. „Ik wil slapenl" „Ik ook," hernam Wung Lo grimmig. „Maar dezen nacht hebben de goden geen slaap voor my 'bewaard. Het is mij, alsof ikzelf reeds onder de goden verkeerde, die nooit slaap noodig hébben." „N<u, ik heb je toch 'gehoorzaamd. Ik heb dien Engelschman ln het geheel niet meer gezocht." „Maar je zoudt hem nog willen zoe ken!" zeide de ander en ontving zyn ant woord reeds door de uitdrukking van de oogen van den Lascaar. Wung Lo stak zeven vingers omhoog. „Er zyn nog zeven dagen, waarin ik je verbied, den En gelschman te zoeken; zeven dagen, waar van deze de eerste is." Het slanke lichaam van den Lasoaar kramde zich met vernieuwde vrooiykheld. Hy vestigde de oogen op het gele gelaat. „En dan?" vroeg hij. „Na dien zevenden dag gaat hy my niet meer aan," laohte Wung Lo. „Dan Ingezonden mededeeilng. Als ge geer eetlust hebt, ge u humeu rig en terneergeslagen voelt, dient gy Fosteris Maagpillen te gebruiken. Dit ge neesmiddel werkt rechtstreeks op de le ver, regelt de gal, helpt de spjjsvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Fosteris Maagpillen. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde pillen 0.66in eken an drogistzaken. kun je hem zoeken. Ik verbied het niet meer. Je kunt hem neerslaan. Doodt hem," fluisterde Wung Lo. De kleine bruine man rolde zich weder ineen met eene zucht van groote tevre denheid. „Het is goed," antwoordde hij, gelukkig. „Ik kan weer rustig slapen, Wung Lo, want imyne goden zyn tevre den gestel! Hy is al dood." HOOFDSTUK XIV. Geoffrey komt onverwacht terug. Op den morgen van dien zevenden dag werd een man ontslagen uit eene van Zyiier Majesteits (gevangenissen ln Lon den. Hy was lang en zag er mager uit en zijne bruine oogen waren stug en hard, want alles in zijn geest was akelig ver ward en hy gevoelde, dat hy de geheele wereld tegen zich had. Keek een voorbij ganger toevallig naar 'ham, dan gaf hij dien een onwillekeurigen blik terug met een uitdagende en vijandige uitdrukking, die den vreemdeling gewoonlijk huive rend deed terugdeinzen. Hy had zyn ont- byt in de gevangenis niet geproefd en in het geheel nauwelyks den gevangenis kost aangeraakt de drie laatste dagen zijner opsluiting. Maar hoe iwak en ziek zijn gelaat er ook uitzag, liep hy toch met groote stappen Noordwaarts, alle (menschen ln de straten als vyanden aan ziende. (Wordt vervolgd.) II ml fij HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersobe Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. 0. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagsblad reep. 1 0.60, f 0.70, f 0.70,f1.—. Modeblad reep», f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Licht op voor Auto's en Fietsen i Dingdag 13 Oet5.41 uur Woensdag 14 6 89 De Duitsche pers betoogt, dat ook na regeling van de waarborging der Ooste lijke arbitrageverdragen en van art. 16 van het Volkenbondsstatuut, nog belang rijke vraagstukken op een oplossing wachten, o.a. de onverwijlde ontruiming van de Keulsche zone, de vaststelling van het aantal troepen in de bezettte gebieden en de bezettingstermjjnen. Locarno, 12 Oct De conferentie beëin digde hedenochtend de behandeling van de quaestie der toelating van Duitschland tot den Volkenbond. De vertegenwoordi ger van Havas meent te weten, dat de Duitsche delegatie, alvorens zioh defini tief bij artikel 16 van het pact aan te slui ten, 24 uur respijt vroeg ten einde haar regeering te raadplegen, naar wie reeds een gedelegeerde is vertrokken. Berlijn zal de mededeelingen van Luther en Stre- semann mondeling aanvullen. Volgens de overeenkomst, die inTieginsel waarschijn lijk is getroffen, zou Duitschland tot den Volkenbond toetreden op de gewone voorwaarden en zouden de geallieerden, er aan herinnerend dat de Volkenbond alleenlijk het recht heeft het pact te in terpreteeren, erkennen, dat wat elk hun ner betreft, de bijdrage der staten, op wie een beroep wordt gedaan om de ver bintenissen van den Volkenbond in ge val van oorlog te eerbiedigen, in evenre digheid moet staan tot hun middelen. Een officieel communiqué maakt ove rigens melding van vorderingen van den arbeid der conferentie in de richting van een bevredigende oplossing. Vandervelde heeft opnieuw een ver klaring afgelegd „Niemand zoo zeide hij heeft zich afgevraagd wat er van d» ADVERTENTIEN: 20 ct p. repel (galjard) Ingea. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine adlvert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad eu zoet br. ouder do. 10 ct. pi adv. ertra). Bewijsno. 4 ct Fransch-Belgische overeenkomst zal wor den wanneer het Rijnpakt tot stand komt. Wat is de Fransch-Belgische overeen komst Een verdedigend accoord ingeval van een niet-uitgelokten aanval. Wat zal ons daarvoor het Westelijk pakt brengen, ons, die geen andere zorg hebben dan onze onafhankelijkheid en de vrede De wederkeerige verplichting om in geen geval tot oorlog over te gaan. Mitsdien zijn de Fransch-Belgische overeenkomst en het pakt geenszins met elkaar in strijdze vullen elkaar veeleer aan. Beiden beoogen hetzelfde doel, beiden strooken met het handvest van den Vol kenbond. Zij hebben niets gemeen met de militaire bondgenootschappen en de groepen van mogendheden van voor den oorlog. Zij zijn integendeel étappes op den weg naar verwezenlijking van de formule van Genève: arbitrage, veilig heid en ontwapening". Bijzonder gelukkig is gisteren de stad Locarno geweest met een 'aangeboden bootpionic; honderden deelnemers waren er uit de delegaties en de journalistenwe reld. Op geen internationale bijeenkomst van politiek karakter uit de laatste jaren hebben wij nog zoo'n echt vredestafreel gezien. De altijd onmiskenbare schei dingslijn tusschen Duitschers en geal lieerden was werkelijk geheel weggeval len. De hartelijkste vriendschap heersch- te onderling; men zag Duitsch-nationale journalisten van beruohte strijdvaardig heid in opgewekt Fransch gesprek met Fransohen en men hoorde de Fransohen verrassend veel en goed Duitsch spre ken tegen Duitsche journalisten-vrouwen. Van nationale groepen was geen sprake meer en de apotheose van internationale verbroeding en verzustering vormde tegen den avond een bal aan boord van de stoomboot, waar de geallieerden met voorliefde Duitsche en de Duitschers ge allieerde dames ten dans voerden. Het was een gezellige pan, waarboven geen enkele schaduw van het verleden zicht baar was. Drie communistische afgevaardigden van het Seine-departement, die in den om trek van Parijs vlugschriften ronddeel den tegen den oorlog in Marokko en voor de algemeene staking, zijn naar het po litiebureau gebracht en, nadat er proces verbaal tegen hen was opgemaakt, weer in vrijheid gesteld. Op het ministerie van binnenlandsche zaken is, onder voorzitterschap van den minister, een belangrijke conferentie ge houden, waarop alle mogelijkheden zijn besproken, die zich zouden kunnen voor doen ten gevolge van den oproep ter al gemeene staking, die in de laatste dagen is openbaar gemaakt, en alle noodige voorzorgsmaatregelen genomen zijn om de werking van de openbare diensten te verzekeren en met kracht eiken aanslag op de vrijheid van arbeid te onderdruk ken. Bij een huiszoeking in de bureaux van de Humanité zijn eenige duizenden strooi biljetten in beslag genomen, waarin de arbeiders worden opgewekt deel te ne men aan een algemeene staking. De z.g. algemeene staking. De Belgisohe minister van financiën is Zaterdag van zijn reis naar Zwitserland, waar hij o.a. een ontmoeting had met den president van de Staatsbank, te Brussel teruggekeerd. Maandag gaat hij weder naar Londen, waarschijnlijk na de verga dering van den ministerraad, die even eens Maandag plaats vindt Men is van meening, dat de minister het plan koes tert, om zich -van de Latijnsohe muntunie vrij te maken. Naar gisteren uit Londen gemeld werd, is de zeeliedënstaking in de Engelsche havens geëindigd verklaard. De staking was den 12den Augustus uitgebroken. Het bestuur van de National Sailors and Firemens Union had een overeenkomst gesloten met de reeders, waarbij werd besloten dat de loonsverhoo- ging, welke vroeger was toegestaan, bui ten kracht zal blijven zoolang in het scheepvaartbedrijf geen vorbeterlng in treedt. Het was om deze overeenkomst te stuiten, dat de staking was ondernomen en geleid werd door de ultra's. Het be stuur van de Sailors and Firemen's Union had een beroep gedaan op de leden om de overeenkomst na te leven; en ofschoon de staking een tijdlang belemmerend werkte op de scheepvaart, was zij in het eind machteloos geworden. Er waren zeelieden in voldoend aantal aanwezig om de schepen varende te hou den. De ineenzinking van de beweging wordt beschouwd als een besliste overwin ning voor de vakbond-organisaties. Tegelijk met bet officieele bericht om trent de beëindiging van de Btaking in Engeland wordt bekend gemaakt, dat zij ook in Zuid-Afrika als geëindigd is ver klaard. Er zijn aanwijzingen voor dat ook in Australië en Nieuw-Zeeland de staking aan bet verloopen is. Er is volgens de „Times" ln den laat- sten tijd op de Loiudensche markt een op leving geweest van de vraag van een jaar geleden naar verzekeringen tot dekking van het „risico" van den terugkeer van ex-keizer Wilhelm op den troon in Duitschland. De polissen verzekeren te rugbetaling van algeheel verlies voor het apothe

Heldersche Courant | 1925 | | pagina 1